Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7826770 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kole85
Manager of life
Earth

Član broj: 326352
Poruke: 3
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2014. u 22:54 - pre 114 meseci
Pozdrav svima,

U fazi sam odlucivanja gde da pokusam da tazim posao preko neta i da ucim jezik. Norveska ili Svedska pitanje je sada. Koja je zemlja bolja kada startujete od nule i kada nikoga ne poznajte? Ok znam da je u Norveskoj skuplje ali su i plate bolje. Koja zemlja ima bolji zdrastveni sistem? Hvala.
 
Odgovor na temu

stefanharistefan
Beograd

Član broj: 325745
Poruke: 6
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.11.2014. u 00:07 - pre 114 meseci
Citat:
drtrewq:
Ja jesam lekar, ali sam zavrsila i redovno medicinsku skolu. Svasta sam nesto ali u Srbiji sam jedno veliko nista Pokusavam da udjem u sistem preko medicinske skole, a jezik tek pocinjem da ucim


Jesi li počela da učiš jezik? U kojoj školi? Kako ti ide? http://static.elitesecurity.org/square.gif
 
Odgovor na temu

bb4232
perica peric
stavanger

Član broj: 324681
Poruke: 16
*.bb.online.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.11.2014. u 10:29 - pre 114 meseci
ja sam online zakazala vreme, i cini mi se da je bila opcija za promenu datuma.....nisam sad 100 posto sigurna...napravi na na njihvoj stranici pa pogledaj koje opcije postoje
 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.11.2014. u 12:11 - pre 114 meseci
Citat:
stefanharistefan:
Citat:
drtrewq:
:) Ja jesam lekar, ali sam zavrsila i redovno medicinsku skolu. Svasta sam nesto ali u Srbiji sam jedno veliko nista ;) Pokusavam da udjem u sistem preko medicinske skole, a jezik tek pocinjem da ucim :)


Jesi li počela da učiš jezik? U kojoj školi? Kako ti ide? http://static.elitesecurity.org/square.gif


Nisam jos, zvala sam Sagu pa se nadam da cu uskoro da krenem..
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.helsenord.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.11.2014. u 13:14 - pre 114 meseci
Ako neko moze da mi odgovori u sto kracem roku, nisam nasao nigde odgovor na forumu..

Vidim da je pisano da ako posle isteka ugovora ne uspem da produzim (posao i opholdstillatelse) ili da nadjem novi posao ( nisam uspeo) , moram da izadjem iz Norveske . Mene zanima , koliko dugo moram da budem u Srbiji da bih dobio pravo ponovo da dodjem ovde kao turista ili kako vec i da trazim posao.. ako ne dobijem nesto u medjuvremenu .

Hitno mi je jer imam jos 2 dana fore da saznam to, pa se nadam da ce neko odgovoriti uskoro .

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

idza026
structural engineer
Beograd, Srbija

Član broj: 323101
Poruke: 10
*.static.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.11.2014. u 15:03 - pre 114 meseci
Citat:
Medaggz: Ako neko moze da mi odgovori u sto kracem roku, nisam nasao nigde odgovor na forumu..

Vidim da je pisano da ako posle isteka ugovora ne uspem da produzim (posao i opholdstillatelse) ili da nadjem novi posao ( nisam uspeo) , moram da izadjem iz Norveske . Mene zanima , koliko dugo moram da budem u Srbiji da bih dobio pravo ponovo da dodjem ovde kao turista ili kako vec i da trazim posao.. ako ne dobijem nesto u medjuvremenu .

Hitno mi je jer imam jos 2 dana fore da saznam to, pa se nadam da ce neko odgovoriti uskoro .

Pozdrav!


Pazi, ovo je samo moje razmisljanje, nigde nisam zvanicno procitao:
Bitno da u periodu od prethodnih 180 dana ne budes u sengenu vise od 90 dana turisticki. Znaci ako budes van 91-92 dana, ni u jednom trenutku neces krsiti to pravilo, I tako naredna 3 meseca. U ta tri ces valjda naci vec nesto...
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
85.113.180.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.11.2014. u 15:32 - pre 114 meseci
Fora je sto ja u 180 poslednjih dana nisam ni 1 dan ovde kao turista.. ja sam ovde vec 8 meseci kao radnik. Kako se onda gleda? :)
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
..1-167-127.customer.lyse.net.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.11.2014. u 20:51 - pre 114 meseci
Citat:
JelenaiPedja:
pozdrav svima,
ljudi, ide li neko skoro iz osla u beograd, i ako ide da li bi poneo jedan umrli laptop
hvala unapred
pedja


Ja letim 27. decembra ali meni to nije skoro :-)

 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
..1-167-127.customer.lyse.net.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.11.2014. u 20:53 - pre 114 meseci
@Medagzz
Nisam 100% siguran ali mislim da moraš izaći na 90 dana.
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.helsenord.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.11.2014. u 22:34 - pre 114 meseci
@stavasbriga
Hvala . I ja mislim da je tako.. cak sam 99% siguran.. ali treba mi 100% sigurna informacija :)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2014. u 05:20 - pre 114 meseci
zokiruma
6 meseci po prestanka radnog odnosa ili dana kada prestane da vazi radna dozvola, recimo moja je do 6.2016 ako ostanem sutra bez posla mogu biti jos 6 meseci u norveskoj, da mi dozvola vazi do 1.2015 onda bi morao imao papire do tog dana, nema veze sto je poslodavac prestao da radi ako ima dozvolu, 6 meseci je bezbedna, u svakom slucaju sve pise na onom papiru sto je dosao uz radnu dozvolu :)
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Sandra07911
Servisni inzenjer
Siemens

Član broj: 317158
Poruke: 12
*.hjellnesconsult.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2014. u 08:21 - pre 114 meseci
Citat:
Olivera Surlic:
Da li neko zna,kad se zakaze termin u Udiju,znam da se moze promeniti,za neki sledeci datum,ali ne znam da li to moze vise puta da se menja ili samo jednom,pa ako neko zna,neka kaze.
Situacija je sledeca,jos nisam dobila dozvolu,radim sa dozvolom za rani start,a porodica mi dolazi uskoro.Posto se ovde ceka na termin i po 20 dana,ja bih da im zakazem,pa ako ja ne dobijem dozvolu do tog termina,da pomeram.Da li je to pametno,ili da cekam.Molim za savet,iskusne forumase.Pozdrav i hvala.



Cao Olivera,
Mozes da pomeras termin vise puta, mislim cak i da nema ogranicenja, ali moj suprug je to radio dok je cekao dozvolu, tako da nema frke!

Srecno!
 
Odgovor na temu

dracoli
Colic Dragan
Srbija

Član broj: 35632
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dracoli


Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2014. u 09:15 - pre 114 meseci
Citat:
videks:
http://www.udi.no/en/word-definitions/case-processing-times/
Dakle, moze da potraje do 9 meseci, i ako je duze onda ce da vas obaveste. Ono sto su meni rekli u SUA kada sam se prijavljivao da je uobicajeno da traje oko 6-8 nedelja, i tako je i bilo u slucaju za moje. S obzirom da moze da potraje do 9 meseci mislim da smo imali srece, ali opet neki su dobijali za par dana.
Ako on ima priznatu autorizaciju i zna jezik njega niko ne sprecava da pokusa da nadje posao, i ako dobije ponudu da se prijavi kao skilled worker. Tu dozvolu moze da dobije dozvolu za 10ak dana ako se prijavi u SUA (mozda postoji mogucnost i za early employment ali to ne znam kako funkcionise).



Ako sam dobro razumeo,moze da trazi posao za koji ima autorizaciju dok ceka papire za spajanje porodice?
Njemu nisu tako rekli u policiji,vec da ne sme da trazi posao dok ne dobije vizu za spajanje porodice.

Ko je sada u pravu?

Svaki elektricni uredjaj radi na beli dim
koji se nalazi u njemu; kada beli dim izadje,
uredjaj više ne radi!
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.connect.netcom.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2014. u 09:46 - pre 114 meseci
Pozdrav, za to su u pravu u policiji, ne može da traži posao dok ne dobije spajanje, zato što dolazi po osnovu spajanja porodice a ne kao skiled worker. Stavka koja utiče na dužin cčekanja za spajanje porodice je Ima li supružnik Nor pasoš ili je na običnoj radnoj dozvoli. Za prve se ceka nekada do godinu dana a za druge bude gotovo za nekoliko nedelja, mojoj ženije bilo gotovo za 5 dana.
 
Odgovor na temu

dracoli
Colic Dragan
Srbija

Član broj: 35632
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dracoli


Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2014. u 10:06 - pre 114 meseci
Citat:
surbat: Pozdrav, za to su u pravu u policiji, ne može da traži posao dok ne dobije spajanje, zato što dolazi po osnovu spajanja porodice a ne kao skiled worker. Stavka koja utiče na dužin cčekanja za spajanje porodice je Ima li supružnik Nor pasoš ili je na običnoj radnoj dozvoli. Za prve se ceka nekada do godinu dana a za druge bude gotovo za nekoliko nedelja, mojoj ženije bilo gotovo za 5 dana.


Pa oni cekaju dozvolu za spajanje porodice kao supruznici a supruga mu nema NOR pasos vec stalni boravak a cekaju vise od 3 meseca .

Svaki elektricni uredjaj radi na beli dim
koji se nalazi u njemu; kada beli dim izadje,
uredjaj više ne radi!
 
Odgovor na temu

psykolog
nezaposlen
Niš

Član broj: 326336
Poruke: 7
5.57.74.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2014. u 17:25 - pre 114 meseci
Dragi forumaši, interesuje me da li neko ima iskustva oko odlaska u Norvešku kao psiholog. Poprilično sam listao forum,ali nisam našo ništa konkretno. Sve me interesuje od nostrifikacije diplome do posla. Uskoro počinjem sa učenjem Norveškog jezika. Od prijatelja sam dobio savet da je bolje ovde završiti srednju medicinsku, lakše je zaposliti se i tamo dobro savladati jezik, a kasnije se ostvariti kao psiholog. Značilo bi mi ako neko ima takva ili slična iskustva, da podeli to sa nama na forumu.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
85.113.180.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2014. u 17:53 - pre 114 meseci
Citat:
boban 13:
zokiruma
6 meseci po prestanka radnog odnosa ili dana kada prestane da vazi radna dozvola, recimo moja je do 6.2016 ako ostanem sutra bez posla mogu biti jos 6 meseci u norveskoj, da mi dozvola vazi do 1.2015 onda bi morao imao papire do tog dana, nema veze sto je poslodavac prestao da radi ako ima dozvolu, 6 meseci je bezbedna, u svakom slucaju sve pise na onom papiru sto je dosao uz radnu dozvolu :)


Iskreno i nisam bas najbolje razumeo..
Ja imam dozvolu do 1.2015. npr, i nemam ugovor posle, nemam nista ?
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2014. u 18:20 - pre 114 meseci
Od dana prestanka radnog odnosa imaš foru još 6 meseci da nađeš posao, registruješ se kao jobseeker. Ako ti dozvola važi do januara sledeće godine, do tada možeš boraviti u zemlji, iako si ostao bez posla, bez ponovne registracije/apliciranja. Ne mogu da te deportuju sve dok ti važi dozvola. Mislim da je to hteo da kaže.
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
85.113.180.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2014. u 18:33 - pre 114 meseci
Meni posao i dozvola traju do istog datuma, do 31. decembra, a nisam uspeo nista da nadjem jos uvek da bih predao 1 mesec ranije u policiji za produzenje dozvole..
To znaci da mi istice sada i moram da izadjem.. Pa se vracam posle isteka 3 meseca ili ako dobijem ugovor neki u medjuvremenu..

Uh,nije lako :D
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
86.62.175.*



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2014. u 19:28 - pre 114 meseci
Citat:
dracoli:
Citat:
surbat: Pozdrav, za to su u pravu u policiji, ne može da traži posao dok ne dobije spajanje, zato što dolazi po osnovu spajanja porodice a ne kao skiled worker. Stavka koja utiče na dužin cčekanja za spajanje porodice je Ima li supružnik Nor pasoš ili je na običnoj radnoj dozvoli. Za prve se ceka nekada do godinu dana a za druge bude gotovo za nekoliko nedelja, mojoj ženije bilo gotovo za 5 dana.


Pa oni cekaju dozvolu za spajanje porodice kao supruznici a supruga mu nema NOR pasos vec stalni boravak a cekaju vise od 3 meseca .


Za stalnu dozvolu je pravilo kao Nor pasoš cekace min 3 do 4 meseca realno će biti za oko 6 ako uhvate praznici, moji prijatelji čekaju od juna.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7826770 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.