Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7835114 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2014. u 15:14 - pre 115 meseci
Čekaj sad i ja da se uključim. Registracija - reč koju mi koristimo - znači registrovati se u policiji u roku od 3 meseca po dolasku u zemlju, sa ili bez EU pasoša.
Registracija u poreskoj - tj. apliciranje za lični broj, nismo zvali registracija, ali kaži, ajde i da koristimo tu reč. Za to je bio potreban ugovor o radu kao dokaz koji se nosi u poresku, ne u policiju, i na osnovu ugovora o radu se dobija D ili ID broj. Negde stoji da treba i adresa prebivališta da se priloži, ali to možda varira od slučaja ili komune.

Sada kažeš da taj ugovor nije dokaz za dobijanje ličnog broja, jer ugovor može biti lažan (?), nego treba 2-3 isečka plate kao dokaz da ti uistinu radiš, a ugovor nije lažan. Ali kako si ti primila platu ako nemaš lični broj? Kako možeš dobiti tek tada broj a imati račun u banci i plaćati porez bez prethodnog p.nummer-a? Onda nisi dobila D ili ID nummer, već neki F lupam, privremen, ili šta?

A za spajanje porodice do prva 2-3 isečka, pa još par meseci čekanja odobrenja spajanja... wow, pa taj neko može čekati i godinu dana da bi sam počeo da radi, ako čeka broj preko supružnika. Sem ako sam ne uspe da nađe nešto i Norvežani mu srede dozvolu.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-142-73.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2014. u 15:15 - pre 115 meseci
boban 13
Sve sam ja dobro shvatio,jedino sto nisam predpostavio a to je ovo cekanje za spajanje porodice,Iskren da budem to sam mislio eda se zavrsava jako brzo ali tu sam jedino pogresio.
Znam ja dobro da bez prijave ne mogu nista raditi,e sad samo je pitanje da li sedeti sa decom u Norveskoj iliostati ovde i nastaviti sa poslom i cuvati decu.Ma ja znam ja da ce ti pomoci pre neko koga ne znas ,nego rod,i nema tu nikakve ljutnje nego sam postavio ako slucajno negde nesto zafali p eto ponude,znaci sansa vise ako neko ovde zna da im osoba sa faksom,engleskim i eu pasosem,nego da nisam napisao.
Sad ja cekam sta ce biti ja verujem da cu dobiti ali nikad se ne zna.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
2001:464a:c296:0:15ed:9bdc:a..



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2014. u 15:26 - pre 115 meseci
Slala sam molbe za posao od januara ove godine i kada sam imala vise poziva za intervju tada sam kupila kartu i dosla u Norvesku,bila sam ovde neke 2 nedelje. Prvi intervju mi je bio u vrticu gde sad radim,taj intervju sam imala u ponedeljak.Te nedelje sam obilazila i vrtice gde nisam imala zakazano, a i u razlicitim mestima. U petak te iste nedelje sam dobila mejl sa pozitivnim odg iz prvog vrtica. Kada sam isla na intervju zavrsila sam nivo B1 i jos mesec dana pripreme za np3.
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
2001:464a:c296:0:15ed:9bdc:a..



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2014. u 15:40 - pre 115 meseci
Podnela sam zahtev za d broj kada sam stigla u Norvesku,koji sam ubrzo i dobila,otvorila racun u banci i dobila 2 plate. Registrovala sam se u policiji nakon 2 isecka od plate i podnela zahtev za p nummer koji sad cekam. Kako nisam odmah uspela da se registrujem u policiji,moja cerka koja je dosla u Norvesku kad i ja morala je da ceka 2 meseca da mozemo da podnesemo zahtev. Pre je bilo da se moze registrovati kada zakazes termin u policiji i imas ugovor pa smo i mi tako dosli svi zajedno,ali kako smo tu informaciju o izmenama dobili na salteru kad smo se doselili u Norvesku,nista nam nije preostalo nego da cekamo.:)
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-142-73.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2014. u 15:42 - pre 115 meseci
puztrchi
Znaci ipak ste imali ponudu za posao i to je ono sto sam i pomislio,jer doci u avgust bez posla je teska kombinacija,


Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2014. u 16:11 - pre 115 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Čekaj sad i ja da se uključim. Registracija - reč koju mi koristimo - znači registrovati se u policiji u roku od 3 meseca po dolasku u zemlju, sa ili bez EU pasoša.
Registracija u poreskoj - tj. apliciranje za lični broj, nismo zvali registracija, ali kaži, ajde i da koristimo tu reč. Za to je bio potreban ugovor o radu kao dokaz koji se nosi u poresku, ne u policiju, i na osnovu ugovora o radu se dobija D ili ID broj. Negde stoji da treba i adresa prebivališta da se priloži, ali to možda varira od slučaja ili komune.

Sada kažeš da taj ugovor nije dokaz za dobijanje ličnog broja, jer ugovor može biti lažan (?), nego treba 2-3 isečka plate kao dokaz da ti uistinu radiš, a ugovor nije lažan. Ali kako si ti primila platu ako nemaš lični broj? Kako možeš dobiti tek tada broj a imati račun u banci i plaćati porez bez prethodnog p.nummer-a? Onda nisi dobila D ili ID nummer, već neki F lupam, privremen, ili šta?

A za spajanje porodice do prva 2-3 isečka, pa još par meseci čekanja odobrenja spajanja... wow, pa taj neko može čekati i godinu dana da bi sam počeo da radi, ako čeka broj preko supružnika. Sem ako sam ne uspe da nađe nešto i Norvežani mu srede dozvolu.


Ovako (imamo svi EU pasoš), ja sam u Nor od Maja 2013,popunio sam na UDI sajtu prijavu boravka, u Junu sam dobio ugovor za posao, dobio D broj, otvorio račun u banci i tako radio do Februara 2014. U februaru mesecu odem u policiju, ponesem UDI obrazac, ugovor o radu i ugovor o iznajmljivanju stana. Za neke 2 nedelje dobijem neograničenu dozvolu boravka i u SKAT-u sredim ID broj. Period čekanja od Septembra (dobio trajni ugovor o radu) pa do Februara je moja čista lenjost. U Junu mesecu ove godine mi stigne porodica,registruju se na sajtu UDI-ja,uzmemo termin u policiji, odemo zajedno do policije oni uzmu moju registraciju i istog dana oko 12h nas pozovu jer je i ostalima odobrena neograničena boravišna dozvola. I to je to.
U Augustu ove godine dođe vlasnik EU pasoša u Nor i ja joj objasnim proceduru, nju uredno vrate i kažu da dođe opet kada bude imala 3 isečka plate. Kasnije se stvari i njoj odvijaju manje više po opisanom redosledu.
Za dobijanje ID broja nosioca boravišne dozvole je obavezan ugovor o radu ali svi ostali bili EU ili NE EU građani će dobiti ID brojeve na osnovu nosioca boravišne dozvole. Ja sam napisao da je moj godišnji prihod oko 320000nok i to nije predstavljalo problem niti je iko išta pitao vezano za to.
kada se radi spajanje porodice se EU u NE EU pasošem procedura može trajati do godinu dana mislim da se Miha javio posle 9 mes čekanja a tih god dana sam pročitao na forumu. To je informacija sa foruma i ne znam koliko je tačna ali je to neko ovde napisao iz nadam se pouzdanih izvora.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
2001:464a:c296:0:15ed:9bdc:a..



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2014. u 16:12 - pre 115 meseci
U maju sam dosla samo na 2 nedelje i tada sam posle intervjua potpisala ugovor i vratila se u Srbiju. Tamo smo bili do 19.8 kada smo se preselili u Norvesku. Pocetak rada je bio 1.9 ,a sefica mi je pomogla oko nalazenja stana. Saljite molbe i mimo konkursa koji izadju. Srecno!
 
Odgovor na temu

LalaLopsy
jos uvek ovde

Član broj: 325339
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2014. u 22:18 - pre 115 meseci
Hvala, divan prica Puztrchi, tako ohrabruje.
 
Odgovor na temu

LalaLopsy
jos uvek ovde

Član broj: 325339
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2014. u 22:31 - pre 115 meseci
Puztrchi, koliki su ti bili troskovi za te dve nedelje u NO bez avionske karte.
 
Odgovor na temu

maja031
lose
losa

Član broj: 318868
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.11.2014. u 23:15 - pre 115 meseci
Citat:
puztrchi: U maju sam dosla samo na 2 nedelje i tada sam posle intervjua potpisala ugovor i vratila se u Srbiju. Tamo smo bili do 19.8 kada smo se preselili u Norvesku. Pocetak rada je bio 1.9 ,a sefica mi je pomogla oko nalazenja stana. Saljite molbe i mimo konkursa koji izadju. Srecno!

Sta si po obrazovanju kada radis u vrticu? Mislim, jesi li i u srbiji bila vaspitac i ako jesi ima li kakve razlike u radu u srbiji i gore? Gde ti je lakse:)
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
2001:464a:c296:0:19fa:a33b:b..



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.11.2014. u 18:11 - pre 115 meseci
Dosla sam sa sestrom tad koja je polagala np3 i iznajmili smo stan za te 2 nedelje jeftino kod nekih nasih ljudi,poneli smo nesto hrane ,ali najvise para smo potrosili na prevoz jer smo isli u razlicita mesta. Sto se tice hrane moze se proci jako jeftino. Zavrsila sam za vaspitaca. Sada radim u grupi koja ima 15 dece,uzrasta do 3 godine. Radi nas ugl 4 i menjamo se svaki dan po smenama,radi se 7,5h,pola sata je pauza,a vrtic radi od 7 do 17h . Onaj ko radi od 7 bude sam do pola 8 ,ali tada skoro da i niko ne dodje i onaj ko zatvara od 16.30 do 17.00 je sam ,ostali deo je nas vise i ugl 1 vaspitac- asistent bude sa 4 dece.sad to se manje vise menja ,ali u proseku tako,podelimo se po sobama.od pola 12 do 14 je vreme za spavanje tada ih veci deo spava.ponedeljkom veci deo njih ide u sumu.drugacije je nego kod nas jer kod nas vise lici na skolu,a ovde se vise igraju i borave u prirodi.
 
Odgovor na temu

maja031
lose
losa

Član broj: 318868
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.11.2014. u 21:36 - pre 115 meseci
Bas ti hvala! Pitala sam i pre ali nikako da neko odgovori konkretno. Sve najbolje ti želim i pisi slobodno kad imas vremena kako ti je na poslu, sta se radi, kakva su decica ima li nemirnih ko ovih nasih:)
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.208.164.60.getinternet.no.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.11.2014. u 21:55 - pre 115 meseci
Jel zna neko gde treba poslati dokumenta za priznavanje srednje skole za zanimanje automehanicar? Koja je to ustanova? Jel ima neko ko je iz te struke na forumu? Hvala.
 
Odgovor na temu

stefanharistefan
Beograd

Član broj: 325745
Poruke: 6
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.11.2014. u 23:55 - pre 115 meseci
Citat:
puztrchi:
Slala sam molbe za posao od januara ove godine i kada sam imala vise poziva za intervju tada sam kupila kartu i dosla u Norvesku,bila sam ovde neke 2 nedelje. Prvi intervju mi je bio u vrticu gde sad radim,taj intervju sam imala u ponedeljak.Te nedelje sam obilazila i vrtice gde nisam imala zakazano, a i u razlicitim mestima. U petak te iste nedelje sam dobila mejl sa pozitivnim odg iz prvog vrtica. Kada sam isla na intervju zavrsila sam nivo B1 i jos mesec dana pripreme za np3.


Da li Diplomirani defektolozi (specijalni pedagozi) mogu u Norveškoj da rade u vrtićima i školama? Ja sam završio taj fakultet, smer: Prevencija i tretman poremećaja ponašanja.
 
Odgovor na temu

suza018
medicinska sestra-vaspitacica
Vrtic
Srbija

Član broj: 326070
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.11.2014. u 14:08 - pre 115 meseci
Nova sam na forumu,dosta sam citala,inace sam medicinska sestra vaspitacica,dali ima neko sa istom skolom koje otisao_
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.bb.online.no.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2014. u 11:40 - pre 115 meseci
Da li je neko slao/primao lekove iz Srbije? Kako, sta, gde?
boban
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
*.haukeland.no.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2014. u 11:48 - pre 115 meseci


Mozda i ovde nadjes neku informaciju

http://www.posta.rs/dokumenta/lat/posalji/drzave/Norveska_NO.pdf
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.bb.online.no.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2014. u 12:10 - pre 115 meseci
Katt znam da su lekovi zabranjeni za slanje, ali pitam da li postoji neki nacin za poslati. Ja znam za jedan nacin,ali ne znam da li ce proci. Nekima je to proslo, ali ne mora da znaci da ce i meni.
boban
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
*.haukeland.no.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2014. u 12:18 - pre 115 meseci
Meni nisu uspeli da posalju, na kraju su mi doneli

Ako uspes, javljaj nacin
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.bb.online.no.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2014. u 13:21 - pre 115 meseci
Naravno da javljam. Samo da vidimo, mozda neko ima bolje iskustvo sa tim.
boban
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7835114 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.