Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7795302 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ceda 83
Milos Jovanovic
Nis, Srbija

Član broj: 325607
Poruke: 3
79.101.107.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2014. u 06:52 - pre 115 meseci
Zdravo svima!

Zamolio bih vas za par informacija. Imam u planu, ako bude bilo srece, da se u nekoj skorijoj buducnosti preselim sa porodicom (supruga i kcerka) u Norvesku.
Da li neko moze da mi objasni kakva je situacija sa skolom? Da li nasa deca pohadjaju internacionalne skole, norveske nacionalne ili kako vec?
Inace, moja kcerka ce tada imati 9-10 godina, znaci zavrsice ovde u Srbiji 3. ili 4. razred.
Hvala unapred,

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-142-73.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2014. u 07:06 - pre 115 meseci
Citat:
ceda 83: Zdravo svima!

Zamolio bih vas za par informacija. Imam u planu, ako bude bilo srece, da se u nekoj skorijoj buducnosti preselim sa porodicom (supruga i kcerka) u Norvesku.
Da li neko moze da mi objasni kakva je situacija sa skolom? Da li nasa deca pohadjaju internacionalne skole, norveske nacionalne ili kako vec?
Inace, moja kcerka ce tada imati 9-10 godina, znaci zavrsice ovde u Srbiji 3. ili 4. razred.
Hvala unapred,

Pozdrav!

Nemoj da molis,dovoljno je ukucatu u pretrazivac na ovom forumu skola i naci ces informacije,tako je lakse i za tebe i za nas jer se ponavljamo i ode na preko 1000 strana ova tema sto je previse,
Odes na sajt udi i tamo sve lepo pise,
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

ceda 83
Milos Jovanovic
Nis, Srbija

Član broj: 325607
Poruke: 3
79.101.107.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2014. u 09:54 - pre 115 meseci
Citat:
jedy023: Nemoj da molis,dovoljno je ukucatu u pretrazivac na ovom forumu skola i naci ces informacije,tako je lakse i za tebe i za nas jer se ponavljamo i ode na preko 1000 strana ova tema sto je previse,
Odes na sajt udi i tamo sve lepo pise,


Da sam uspeo da pronadjem, ne bih dosadjivao nikome.
Hvala u svakom slucaju.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2014. u 17:01 - pre 115 meseci
Citat:
ceda 83:
Zdravo svima!

Zamolio bih vas za par informacija. Imam u planu, ako bude bilo srece, da se u nekoj skorijoj buducnosti preselim sa porodicom (supruga i kcerka) u Norvesku.
Da li neko moze da mi objasni kakva je situacija sa skolom? Da li nasa deca pohadjaju internacionalne skole, norveske nacionalne ili kako vec?
Inace, moja kcerka ce tada imati 9-10 godina, znaci zavrsice ovde u Srbiji 3. ili 4. razred.
Hvala unapred,

Pozdrav!

kucaj u pretragu moje postove meni su deca stigla letos. Elem ukratko od veličine naselja u koje se budeš odselio zavisiće i to da li će ti dete ići u školu u kojoj postoje mešoviti pripremni razredi ili u redovan razred. Kod nas u Alti sam imao mogućnost da izaberem da li će dete ići u pripremni razred ili odmah u školu koja pokriva našu teritoriju. Od dokumentacije ti treba izvod iz matične knjige rođenih i odlazak u komunu gde ćeš im reći koji razred ti ide ili je završilo dete i onda će oni obavestiti direktora škole u koju će ti dete ići da stiže novi učenik i to je to. Sve od materijala smo dobili u školi, knjige, sveske i sr-nor rečnik za potrebe nastave, jedna od dve učiteljice za vreme dok ostali uče Nor radi individualno sa njim isto Nor ali prilagođeno njegovim mogućnostima. To je ukratko kako se stvari odvijaju u Alti, koliko znam u Oslu svi idu u neke pripremne razrade i ne postoji mogućnost da biraš gde će ti dete ići a neko mi je ovde na forumu rekao da su oni u nekom manjem mestu gde uopšte i ne postoje pripremni razredi.

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.connect.netcom.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2014. u 23:30 - pre 115 meseci
Da li je neko skoro slao za autorizaciju za medicinsku sestru sa srednjomnskolom? Kakva su iskustva? Kakav odgovor se sada dobija. Pozdrav
 
Odgovor na temu

ceda 83
Milos Jovanovic
Nis, Srbija

Član broj: 325607
Poruke: 3
79.101.107.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.10.2014. u 09:59 - pre 115 meseci
Citat:
boban 13:
Citat:
ceda 83:
Zdravo svima!

Zamolio bih vas za par informacija. Imam u planu, ako bude bilo srece, da se u nekoj skorijoj buducnosti preselim sa porodicom (supruga i kcerka) u Norvesku.
Da li neko moze da mi objasni kakva je situacija sa skolom? Da li nasa deca pohadjaju internacionalne skole, norveske nacionalne ili kako vec?
Inace, moja kcerka ce tada imati 9-10 godina, znaci zavrsice ovde u Srbiji 3. ili 4. razred.
Hvala unapred,

Pozdrav!

kucaj u pretragu moje postove meni su deca stigla letos. Elem ukratko od veličine naselja u koje se budeš odselio zavisiće i to da li će ti dete ići u školu u kojoj postoje mešoviti pripremni razredi ili u redovan razred. Kod nas u Alti sam imao mogućnost da izaberem da li će dete ići u pripremni razred ili odmah u školu koja pokriva našu teritoriju. Od dokumentacije ti treba izvod iz matične knjige rođenih i odlazak u komunu gde ćeš im reći koji razred ti ide ili je završilo dete i onda će oni obavestiti direktora škole u koju će ti dete ići da stiže novi učenik i to je to. Sve od materijala smo dobili u školi, knjige, sveske i sr-nor rečnik za potrebe nastave, jedna od dve učiteljice za vreme dok ostali uče Nor radi individualno sa njim isto Nor ali prilagođeno njegovim mogućnostima. To je ukratko kako se stvari odvijaju u Alti, koliko znam u Oslu svi idu u neke pripremne razrade i ne postoji mogućnost da biraš gde će ti dete ići a neko mi je ovde na forumu rekao da su oni u nekom manjem mestu gde uopšte i ne postoje pripremni razredi.

Hvala puno!
Pronasao sam sve, bas mi je puno znacilo.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

dejo nk
kuca
kuca

Član broj: 317776
Poruke: 14
*.minlos.no.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.10.2014. u 10:16 - pre 115 meseci
koliko sam razumio prvih 2 godine od kad si dosao skat ti je 10 posto,ali to treba da trazis jer ce ga obracunati 35.e sad,kada se to trazi i gdje treba da se obratim.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.10.2014. u 10:40 - pre 115 meseci
Obrati se u prvi lokal skatteetaten i trazi da razgovaras sa nekim u vezi poreza pa ce ti on-ona sve to srediti

ovde pogledaj gde ti je najbliza njihova kancelarija

http://www.skatteetaten.no/no/Om-skatteetaten/Kontakt-oss/Kontor/
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
2001:700:300:1015:b5c7:d3ec:..



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.10.2014. u 12:53 - pre 115 meseci
Citat:
dejo nk:
koliko sam razumio prvih 2 godine od kad si dosao skat ti je 10 posto,ali to treba da trazis jer ce ga obracunati 35.e sad,kada se to trazi i gdje treba da se obratim.


Mislim da je smanjenje poreza 10%, i to smanjenje se obracunava sve do odredjene granice (pre je bila 400000nok godisnje, preko toga se nije smanjivao porez, bar po informacijama sa foruma).
Porez je inace oko 35% i taj porez se, dakle, smanji 10% (tj osnovica za obracun), za ostalo nisam ni ja siguran moracu da odem da proverim. Takodje, meni je receno (mada nisu bili sigurni) da se prve godine taj deo od 10% sto se odbija trazi tek pri povracaju poreza, a za sledecu godinu ne znam.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.10.2014. u 15:50 - pre 115 meseci
realno vam je porez oko 25 do 30%. Kada vam početkom godine stigne poreski obračun za prethodnu godinu popunjavate obrazac i šaljete nazad u SKAT i na tom obrascu tražite da vam sa vrati dodatnih 10% POREZA. dakle ne umanjuju vam poresku osnovicu nego vam vraćaju 10% od poreza koji su uzeli.
Nije ti porez 10% niti je to iko ikada na ovom forumu napisao. Ili ti bar nije u poslednje 2god.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
*.75.9.46.customer.cdi.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.10.2014. u 23:42 - pre 115 meseci
To bi bilo odlicno sto se mene tice, samo me interesuje kako doci do ~25% sa 35%? Mada to ce mi trebati tek oko aprila :).
Gledao sam ovo
http://www.skatteetaten.no/en/...algrupper/Articles/Deductions/
Sta se desava ako imam svoju zenu koja ne radi i dete ovde (i oni cekaju dozvolu), jel to menja porez koji placam i za koliko?

Kao sto pise maksimalni povracaj poreza za onih 10% za strance je 40000nok godisnje i dalje (kao sto sam i pretpostavio 400000 godisnje).
Mala digresija, ako smanje osnovicu 10% pa uzmu porez 35%, je isto kao kada porez smanje 10% (tj bude 31.5% ako je bio 35%), tako da je to prakticno isto :) ako nema jos nekih faktora.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2014. u 05:27 - pre 115 meseci
već sam to objasnio _ ne smanjuju ti NIŠTA vraćaju ti to na kraju godine kada popuniš poresku karticu. Onda tražiš povraćaj POREZA ne osnovice od 10% i dodatnu olakšicu za period u kome ti supruga nije radila. Sve će ti biti jasnije kada ti sledeče godine stigne obračun poreza do tada nemoj ni razbijati glavu oko toga jer nikakve pare nećeš videti dok ti ne urade obračun poreza.
Ovde se samo može plaćati unapred a pare se vraćaju kada se završi fiskalna godina. Tako će ti oni uračunati i porez koji si plaćao za vrtić pa će ti i to biti olakšica ali tek dogodine a ti vrtić uredno plaćaš do 15-og u mesecu za taj mesec
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2014. u 11:56 - pre 115 meseci
Samo dobro proverite u aprilu da li su vam sve tacno izracunali jer svake godine pogrese za vise milijardi kruna.Zato ako vam nesta ne stima u aprilu direktno kod njih na reviziju...

Inace menjati skatt mozes koliko god hoces puta godisnje ili sam preko njihove stranice na nettu ili direktno kod njih.

http://www.skatteetaten.no/Skj...v-om-skattekortforskuddsskatt/
 
Odgovor na temu

totika
Kikinda, Srbija

Član broj: 325648
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2014. u 16:14 - pre 115 meseci
Pozdrav svim dobrim ljudima. Čitao sam nešto malo , ali kada sam video da ima skoro 1000 strana odustao sam od pretrage pitanju najsličnijem koje bih ja postavio.

Stoga bih pitao , pošto sam strukovni inženjer menadžmenta tražio bih za početak i radio bilo koji posao dok ne savladam jezik. Išao bih i radio tamo sezonski. Da li je lako naći smeštaj i bilo kakav posao koji ne uključuje norveški jezik a da mogu da pokrijem troškove smeštaja ta 3 meseca a da pritom koju kintu ponesem kući?
Zaboravio sam da napišem da imam dobro poznavanje engleskog jezika. Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

Anna Ns
Anna Novakovic
Novi Sad

Član broj: 325530
Poruke: 2
46.17.121.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2014. u 20:18 - pre 115 meseci
Cao svima. :)
da li trenutno ovde ima neko ko je zavrsio arhitekturu, a da se priprema za odlazak?
Sve informacije koje pronalazim se uglavnom ticu medicinske struke,
zanima me da li nam je master priznat i da li je potrebno polagati neke ispite nakon dobijene autorizacije?
informacija koju imam je da arhitekte tesko pronalaze posao tamo, da li je zaista tako? Sve informacije su dobrodosle! :)
an
 
Odgovor na temu

llancemi
laboratorijski tehničar
Institut za javno zdravlje Vojvodine
Novi Sad

Član broj: 322522
Poruke: 12



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2014. u 20:33 - pre 115 meseci
Pre mesec dana je jedan lik, građevinski inženjer dobio posao u Norveškoj. Učili smo u istoj grupi jezik oko 2,5 meseca i sa tim znanjem je dobio posao. Nemam kontakt sa njim i ovo je sve što znam. ;)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2014. u 21:15 - pre 115 meseci
Citat:
Anna Ns:
Cao svima. :)
da li trenutno ovde ima neko ko je zavrsio arhitekturu, a da se priprema za odlazak?
Sve informacije koje pronalazim se uglavnom ticu medicinske struke,
zanima me da li nam je master priznat i da li je potrebno polagati neke ispite nakon dobijene autorizacije?
informacija koju imam je da arhitekte tesko pronalaze posao tamo, da li je zaista tako? Sve informacije su dobrodosle! :)


Ja bith reko da to nije zakonom regulisano zanimanje i prema tome nemas nikavih problema... nema nikave autorizacije i slicno.
Sve se svodi na to da ti neko ponudi posao i na to sta znas da radis i ponudis poslodavcu..
Mozes poslati diplomu u NOKUT i imati i zvanicno priznatu diplomu mada neverujem da ce se nesto vlasnik firme uzbudjivati oko toga.

Kazu da je tesko za naci posao narocito u Oslu, mada sta znam u Bergenu je u roku od 2 godine doslo oko 7-8 nasih arhitekata... Ja iso na kurs sa italijanom koji je arhitekta i njegova zena je arhitekta.
Tako da ono... ljudi su upak tu i nekako nasli posao i dosli.

 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
217.68.116.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2014. u 21:46 - pre 115 meseci
Meni je NOKUT priznao obe diplome 180+60, i u mom slucaju se desilo da me je poslodavac prvo pitao da li imam zvanicno priznatu diplomu.
Nista te ne kosta da posaljes NOKUTu, kosta te prevodilac jedino
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2014. u 22:01 - pre 115 meseci
Arkitektur - Reguleringsplaner - Byggesak - Ansvarlig søker rollen. Kontakt oss for en uforpliktende prat på telefon 22 05 09 00 / 41 66 50 10
http://arkitektor.no/
ovo mi se sada pojavilo na FB, ne znam ništa o njima
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Margarita_Nikolaevna
Margarita Nikolaevna
student
Beograd

Član broj: 319559
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2014. u 22:51 - pre 115 meseci
čitam blic i trljam oči u neverici. nezamislivo mi je da mi neko oduzme 19 meseci života da bih mahala tamo nekom puškom. isto to mislim i za žene i za muškarce. vojska valjda mora da bude stvar ličnog izbora... http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...vojni-rok-za-zene-od-19-meseci
/
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7795302 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.