Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7797322 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

LalaLopsy
jos uvek ovde

Član broj: 325339
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.10.2014. u 22:26 - pre 115 meseci
Ja koliko znam nema intervjua u Sagi , tamo se uglavnom uci jezik i mogu da prevedu diplomu i umesto tebe je posalju na autorizaciju.
Ja sam vrlo sveza u svemu ovome pa mozda bolje neko iskusan da ti odgovori.
 
Odgovor na temu

Blau
Novi Sad

Član broj: 319558
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2014. u 10:47 - pre 115 meseci
Citat:
Darrija:
@blau

www.finn.no
www.nav.no


Puno hvala
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.208.164.60.getinternet.no.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2014. u 12:08 - pre 115 meseci
Pitanje za one koji su u No. a kupuju stvari iz inostranstva preko interneta. Radi se placanju carine. Narucili smo neke stvarcice iz Engleske u vrednosti preko 1000 kr. i sve je stiglo DHL-om. E sad, znam da se do 200 kr. ne carini ali, mi nismo dobili nikakvu fakturu da platimo carinu (kao ni za prethodnu kupovinu od 600 kr.) I neki prijatelji su nam rekli da ako ti ne stigne faktura za placanje na kucnu adresu...sve je ok. Ono sto mene buni je nalepnica na paketu na kojoj pise sledece:

Direkte utkjøring av UFORTOLLET GODS
DHL Express har tillatelse fra Toll- og avgiftsmyndighetene til å lever ut din forsendelse direkte etter ankomst til Norge, men:

Varene du nå har mottat er ufortollet. Varene må derfor ligge urørt i sin ytre emballasje inntill tollekspedisjon er foretatt.

Tollekspedisjon blir foretatt av DHL Exspress.

Hvis du ønsker ytterligere opplysninger, vennligst kontakt DHL kundeservice og oppgi fraktbrevnummer (AWB nr.)



A gledali smo i sajt Toll... pa postoji mogucnost da se izvrsi i on line carinjenje robe, treba samo skinuti sa neta listu sa porudzbinom tj. racun i poslati. E sad je dilema, da li da posaljemo ili da sacekamo jos neko vreme, mozda nam stigne faktura za placanje carine na kucnu adresu? Ili jednostavno DHL nije prijavio robu za carinjenje pa ne trebamo nista da placamo. Jer ponavljam, muz je pitao i neke kolege Norvezane iz firme...i oni su mu rekli da to treba automatski da odradi DHL i da faktura treba da stigne na kucnu adresu. Ako ne stigne...jos bolje...ili...?


PS: Za one koji ne znaju...idite na sa sajt SPORTSDIRECT... mnoooogo jeftinije nego u No. a dostava DHL- om za Norvesku je 55 nok. (Za Srbiju je 20 evra pa se i ne isplati, plus te oderu na carini i za neku lezarinu koja se naplacuje po danu (za robu kupljenu do 50 evra nema carine!!!)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2014. u 12:22 - pre 115 meseci
Meni je dhl isporucio robu, i posle pola meseca kada sam bas bio na godisnjem pocele da stizu fakture da platim carinu.

Kad sam doso kuci posle mesec dana.. sredinom augusta imam sta da vidim.. tri kovetre i ono zadnja vec kaze da ce vas slucaj predamo agenciji za uterivanje dugova :D



 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2014. u 13:03 - pre 115 meseci
Šta god sam kupio i primio DHL-om nije me promašila carina. Stići će ti faktura, nema da brineš. Sigurni su kao smrt.

 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.nextgentel.net.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2014. u 13:15 - pre 115 meseci
Stici ce vam faktura za koji dan na otprilike 300kr (160 spedicija i ca.100-200 carina na 1000kr) posto se garderoba carini.
Generalno i sa carinom i dhl-om se isplati sportsdirekt po nekad. Mada, za Bergen imaju slabu ponudu relevantne/kvalitetne odece, a krpice su malo nezgodne za kupovinu online.
Ako vam je paket ispod 200kr a ipak vam ga ocarini DHL (usled greske posiljaoca jer nije razdvojio shipping od vrednosti, sto sportsdirekt ume da uradi cesto) carina i dhl su otprilike 230kr ukupno (160 dhl spedicija + 70kr carina). Onda mozete da se zalite carini da ste platili nepotrebno, ali dhl nece vratiti 160 za spediciju usled SportsDirekt greske, a carina ce nakon 5 meseci odgovoriti da vam nece vratiti 70kr jer ne vracaju nista ispod 100kr.

Sto ce reci, ako uzimate sa sportsdirekta, kupujte za 800-900 kr (moze i preko al se nesto malo drugacije carini valjda) i uracunajte jos 300+ kruna za spediciju/carinu
 
Odgovor na temu

AlexxxBGD
Aleksandar Z
Inzenjer
ABCD
Rusija

Član broj: 325539
Poruke: 1
..usiness.rostov.ertelecom.ru.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2014. u 13:54 - pre 115 meseci
Pozdrav svima!
Inzenjer sam geodezije s velikim iskustvom na raznim poslovim kako u zemlji tako i inostranstvu. Kakve su mogucnosti za pronalazenje posla u mojoj struci i gde bi mi posavetovali da pogledam? Zavrsio sam Visoku skolu strukovnih studija i imam preko 10 godina iskustva u radu u struci.
Veliki pozdrav!

[Ovu poruku je menjao AlexxxBGD dana 10.10.2014. u 17:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

acamiletic
Aleksandar Miletic
Cuprija, Srbija

Član broj: 325544
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2014. u 20:46 - pre 115 meseci
Pozdrav svima.
Zavrsio sam za metalostrugara pa prekvalifikaciju na univerzitetu Bozidar Adzija za vodoinstalatera,i poslao papire na autorizaciju diplome...Medjutim,pre par dana mi je stigao odgovor,oni misle da sam ja nasao poslodavca,pa traze njegov pib broj.Da li neko zna na kojoj adresi treba da se posalje diploma za autorizaciju?Neko kaze da zanatima ne treba autorizacija diplome,a ja bih voleo da budem siguran,ako odem da moze poslodavac da mi otvori radnu vizu...
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2014. u 21:43 - pre 115 meseci
Citat:
AlexxxBGD:
Pozdrav svima!
Inzenjer sam geodezije s velikim iskustvom na raznim poslovim kako u zemlji tako i inostranstvu. Kakve su mogucnosti za pronalazenje posla u mojoj struci i gde bi mi posavetovali da pogledam? Zavrsio sam Visoku skolu strukovnih studija i imam preko 10 godina iskustva u radu u struci.
Veliki pozdrav!

[Ovu poruku je menjao AlexxxBGD dana 10.10.2014. u 17:00 GMT+1]

Iskreno ne znam kakva je situacija po pitanju tvoje struke,ali nasao sam sad nekoliko oglasa poslova za tvoje zanimanje.

Ovaj oglas bi mogao biti dobar za tebe traze 5 inzenjera u tvojoj struci uz poznavanje engleskog jezika pismeno i usmeno,opis posla je da se putuje po celom svetu po potrebi firme i vrse merenja.

http://www.finn.no/finn/job/fu...35&searchclickthrough=true

Ovi drugi traze takodje inzenjere u tvojoj struci ali vidim da je uslov da traze da se zna norveski usmeno i pismeno

http://www.finn.no/finn/job/fu...t=0&keyword=landm%C3%A5ler


Znaci kontaktiraj ih sve redom pogotovo one prve sto sam ti ostavio,pozdrav i sve najbolje.
 
Odgovor na temu

DZeronimo141

Član broj: 323804
Poruke: 18
*.234.255.178.static.lyse.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2014. u 07:29 - pre 115 meseci
Citat:
acamiletic:
Pozdrav svima.
Zavrsio sam za metalostrugara pa prekvalifikaciju na univerzitetu Bozidar Adzija za vodoinstalatera,i poslao papire na autorizaciju diplome...Medjutim,pre par dana mi je stigao odgovor,oni misle da sam ja nasao poslodavca,pa traze njegov pib broj.Da li neko zna na kojoj adresi treba da se posalje diploma za autorizaciju?Neko kaze da zanatima ne treba autorizacija diplome,a ja bih voleo da budem siguran,ako odem da moze poslodavac da mi otvori radnu vizu...

Mislim da ti netreba autorizacija diplome,a gde si bio poslao?
Imas na UDI sajtu sve potrebne informacije sta ti treba.
 
Odgovor na temu

acamiletic
Aleksandar Miletic
Cuprija, Srbija

Član broj: 325544
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2014. u 07:58 - pre 115 meseci
Adresu sam nasao na sajt,dibk.no.Cuo sam da uvek vrate papire na kucnu adresu,ali meni vec skoro pet meseci,nije nista stiglo...Krenuo bih sa ucenjem jezika,pa na prolece da saljem CV na oglase za posao...
 
Odgovor na temu

Maki_Lo
Laboratorijsi tehnicar, Medicinska
sestra
DZZ

Član broj: 325198
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2014. u 08:53 - pre 115 meseci
Citat:
Lily77:
Maki_Lo


Mada se na forumu javljaju i oni koji su bez staza uspeli da autorizuju diplome,(slicni vasim primerima,tacnije rade u zdravstvu vise godina ali ne u struci med.tehnicara).

pozdrav


Ovo ce mozda interesovati medicinare koji su se prekvalifikovali u med. tehnicare.
Da ponovim jos jednom. Laboratorijski tehnicar sam i radim 6 godina u struci. Radim poslove laboranta u DZ i laboranta na terenu. Poslala sam dokumenta za autorizaciju, ali bez zvanicnog radnog iskustva kao med. sestra, bez odradjenog staza.
Dobila sam odgovor od Sare Jovic da moram imati 6 meseci prakse kao med. sestra. Ja staziram vec 3.5 meseca, od dana kada sam dobila diplomu.

Evo ga mail koji sam dobila:

Hei,

Du har ettersendt dokumentasjon på arbeidserfaring som laboratorie teknikker. For å få autorisasjon som helsefagarbeider med medicinska sestra tehnicar utdanning tatt på 1 eller 2 år må du også dokumentere minimum 6 måneders praksis/arbeidserfaring innen pleie. Din dokumenterte arbeidserfaring er ikke tilstrekkelig. Har du noe praksis innen pleie?







Vennlig hilsen



Sara Jovic

rådgiver
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.208.177.135.getinternet.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2014. u 14:16 - pre 115 meseci
Citat:
acamiletic:
Pozdrav svima.
Zavrsio sam za metalostrugara pa prekvalifikaciju na univerzitetu Bozidar Adzija za vodoinstalatera,i poslao papire na autorizaciju diplome...Medjutim,pre par dana mi je stigao odgovor,oni misle da sam ja nasao poslodavca,pa traze njegov pib broj.Da li neko zna na kojoj adresi treba da se posalje diploma za autorizaciju?Neko kaze da zanatima ne treba autorizacija diplome,a ja bih voleo da budem siguran,ako odem da moze poslodavac da mi otvori radnu vizu...


Ne treba autorizacija za zanate. Nego kad dobijes ugovor uz to ce ti trebati diploma i svjedocanstva i naravno prevod istih. Pozz
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2014. u 12:22 - pre 115 meseci
Citat:
LalaLopsy:
Ja koliko znam nema intervjua u Sagi , tamo se uglavnom uci jezik i mogu da prevedu diplomu i umesto tebe je posalju na autorizaciju.
Ja sam vrlo sveza u svemu ovome pa mozda bolje neko iskusan da ti odgovori.


Intervjua u Sagi za farmaceute je bilo, zadnji put u januaru i dolazili su predstavnici Vitus lanca apoteka, ima clanak o tome na sajtu Sage. Ne pise nista da li su planirani novi intervjui, mozda da se kontaktira skola direktno i pita...
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2014. u 12:25 - pre 115 meseci
Citat:
Nesh-co:
Šta god sam kupio i primio DHL-om nije me promašila carina. Stići će ti faktura, nema da brineš. Sigurni su kao smrt.


Ja sam narucivala Mango garderobu, stize DHL-om iz Spanije i nema dodatne carine, ali na sajtu prodavnice pise da je konacna cena ta koja se vidi na sajtu i da nema nikakvih dodatnih troskova.
 
Odgovor na temu

acamiletic
Aleksandar Miletic
Cuprija, Srbija

Član broj: 325544
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2014. u 17:27 - pre 115 meseci
Ne znam da li hoce da priznaju univerzitet Bozidar Adzija,jer sam tamo dobio diplomu vodoinstalatera...
 
Odgovor na temu

Marko Norveska
Marko Ilic
ne radim
Norge , Ringsaker, Moelv

Član broj: 306985
Poruke: 4
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2014. u 11:29 - pre 115 meseci
Ako neko hoce da me primi izda jednu sobu, naravno za novac u Bergenu ili okolini bio bih mu zahvalan , moze mi pustiti broj na pp pozvacu ga

[email protected]
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.helsenord.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2014. u 15:52 - pre 115 meseci
Koji period je potreban sada za dobijanje tkzv. permanent oppholdstillatelse (trajne boravisne dozvole) ? Znam da je do skoro vazilo 3 godine ( raditi i ziveti u NO) , ali sam cuo neke glasine da je sada 5 godina potrebno za to ? Ako zna neko vise o tome neka pise. Pozdrav
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.helsenord.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2014. u 15:58 - pre 115 meseci
Citat:
001:
Koliko para mislis da ce ti na kraju ispasti polaganje?

A za ostale ili tebe isto pitanje da li zna neko zasto uopste ovde u Norveskoj vi trebate da polazete sve iz pocetka,da li je to do Norveske ili Srbije?Mislim na to da nije mozda do Srbije jer nema neki ugovor sa Norveskom o priznavanju vozackih kao sto je bilo pre nego se Srbija osamostalila ili je nesta drugo u pitanju posto vidim da za mnoge druge zemlje Eu ili izvan EU nije potrebno polagati sve iz pocetka?


I do Norveske je, a i do Srbije. Srpski zakoni se ne slazu sa Norveskim a i oni ovde znaju po kom sistemu funkcionisu polaganja u Srbiji. Btw. u Srbiji nema voznje po ledu, duge voznje, voznje u zimskim uslovima ( s lancima) i ostalog.


Ja planiram da upisem uskoro. Ima fora da se ne placa prva pomoc i teorija ( osobe preko 25 godina), ali ja moram za to da cekam jos dugo onda.. ako hocu da izbegnem.

Sve ukupno bi me kostalo sada oko 10 000 kr, mozda malo vise :) Ali polako, imam vremena.


DA SE NADOVEZEM usput na moj prethodni post. Da li je neko prenosio iz BG-a neke suplemente vezane za trening( protein, bcaa,i tako to) ?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2014. u 16:08 - pre 115 meseci
3 godine je i sada. Nista nije menjano.
Sto se tice prve pomoci i teorije, prvi put cujem tako nesto. Ako ima fora, onda je podeli sa drugima.
Mene je cela stvar sa dozvolom kostala 18.000 kruna bez ijednog neobaveznog casa.
Vrlo je verovatno da je ta fora sa prvom pomoci i teorijom iz istih izvora kao i 5 godina za permanent.
Dovoljno je bilo da odes na udi.no, kao sto sam recimo ja sad i proveris iz prve ruke sa stoprocentnom tacnoscu koliko ti treba do permanenta ili sta vec drugo.


 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7797322 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.