Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7837951 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DZeronimo141

Član broj: 323804
Poruke: 18
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2014. u 21:13 - pre 116 meseci
Pozz chi-le!!
Izvinjavam se ljudi nije D nummer vec DUF nummer.
Dobih e-mail od UDI da je moja prijava usla u proces i DUF nummer ako treba da kontaktiram UDI ili policiju,a dama na salteru mi je isto tako rekla da to ne postoji,dva puta je pitam i isto,imao sam osecaj da ako budem pitao jos jednom da ce mi vratiti sve papire,predao sam sve papire sto se traze za rani start od mene i poslodavca koji je bio tamo(na UDI sajtu ne pise da poslodavac treba neki spec.dok.da prilozi osim navedenih),pa ne znam dali ja sad treba da se negde prijavljujem u policiju ili poresko ili opet UDI ili da cekam na odluku UDI,rani start odgovara i meni i poslodavcu,ali nezna ni on sta treba da se uradi.
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
92.36.166.26



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2014. u 21:40 - pre 116 meseci
Cekas odluku Udi-a. pozz
 
Odgovor na temu

DZeronimo141

Član broj: 323804
Poruke: 18
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2014. u 21:47 - pre 116 meseci
Hvala ,mozes li mi molim te objasniti koja je razlika DUF i D numera.
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
92.36.166.26



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2014. u 21:49 - pre 116 meseci
Citat:
baki vu:
pozdrav svima,,,treba mi pomoc....samohrana sam majka podstanar i bez posla i iz vukovara,,po zaniumanju sam trgovac ali bih radila i u kuhinji i kao cistacica,,treba mi posao,,starija cerka mi rodjena u norveskoj 1999 i da li ona ima kakva prava na neki boravak ili bilo sta??kome se mogu obratiti z a posao i pomoc??hvala puno


Sa EU pasosem mozete raditi poslove koje ste nabrojali bez povezivanja obrazovanja i posla ali prethodno morate dobro poznavati ili engleski ili norveski jezik. S tim postajete konkurentni na trzistu rada. Sada imate dosta resursa na internetu za ucenje. Na drugo pitanje, na zalost, ne znam odgovor. Zelim vam srecu. Pozz
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
92.36.166.26



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2014. u 21:57 - pre 116 meseci
Citat:
DZeronimo141:
Hvala ,mozes li mi molim te objasniti koja je razlika DUF i D numera.


http://www.udi.no/ord-og-begreper/duf-nummer/

http://www.skatteetaten.no/no/...beidstaker/D-nummer/D-nummer1/
 
Odgovor na temu

DZeronimo141

Član broj: 323804
Poruke: 18
*.234.255.178.static.lyse.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2014. u 22:10 - pre 116 meseci
Hvala , I jos samo jedno pitanje: dali bi vredelo da ja zajedno sa poslodavcem odem do policije i probamo da trazimo rani start dok se ceka na odgovor iz UDI.
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
92.36.166.26



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2014. u 22:24 - pre 116 meseci
Mozda moze da pokusa da ih zove ili posalje mejl. Ali ako ste vec predali sve dok. naoruzajte se strpljenjem i cekajte.
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
217.68.116.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2014. u 22:28 - pre 116 meseci
Citat:
dusanveliki:
Imam par pitanja ako neko zna znači li nešto.
Imam Bečler diplomu strukovni inženjer (3 godine visoke škole), da li se išta dodatno ceni ako se završe specijalističkes tudije, to je još jedna godina?
Znači li norvežanima išta završen naš državni ispit?
I kako je kod njih organizovan sistem po pitanju penzija, koliko treba raditi da bi se dobilo tako nešto, naravno kada se dobiju njihovi papiri? Zapravo koliki je minimum koji treba da čovek tamo radi da bi ostvario pravo na istu? Postoji li uopšte tako nešto, kao što je kod nas, za godine staža određena penzija ili kako već. Da li recimo žene imaju dodatak na decu, kao recimo u Francuskoj, gde na svako dete dobijaju po 2 godine staža..
Hvala unapred.




Nas drzavni, kao i nase licence ne znace nista ovde.
Sto se tice 3 i 4 god skole, meni su priznali i 3 godine visoke skole i specijalisticke, 180+60.
 
Odgovor na temu

DZeronimo141

Član broj: 323804
Poruke: 18
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2014. u 22:30 - pre 116 meseci
Iskreno Hvala puno jos jednom od srca.
 
Odgovor na temu

dusanveliki
landmåler
Beograd

Član broj: 324932
Poruke: 9
95.180.64.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2014. u 22:39 - pre 116 meseci
Citat:
katt:
Citat:
dusanveliki:
Imam par pitanja ako neko zna znači li nešto.
Imam Bečler diplomu strukovni inženjer (3 godine visoke škole), da li se išta dodatno ceni ako se završe specijalističkes tudije, to je još jedna godina?
Znači li norvežanima išta završen naš državni ispit?
I kako je kod njih organizovan sistem po pitanju penzija, koliko treba raditi da bi se dobilo tako nešto, naravno kada se dobiju njihovi papiri? Zapravo koliki je minimum koji treba da čovek tamo radi da bi ostvario pravo na istu? Postoji li uopšte tako nešto, kao što je kod nas, za godine staža određena penzija ili kako već. Da li recimo žene imaju dodatak na decu, kao recimo u Francuskoj, gde na svako dete dobijaju po 2 godine staža..
Hvala unapred.




Nas drzavni, kao i nase licence ne znace nista ovde.
Sto se tice 3 i 4 god skole, meni su priznali i 3 godine visoke skole i specijalisticke, 180+60.


Hvala na odgovoru. Zanima me recimo to bodovanje, visoka škola + specijalističke studije su 180+60, odnosno 240, a toliko se čini mi se boduje i fakultetska diploma. Da li to po njima znači da to izjednačavaju sa fakultetom. Zato što je to kod nas nešto između..
 
Odgovor na temu

jana79
jana jana

Član broj: 325356
Poruke: 1
*.connect.netcom.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.09.2014. u 11:08 - pre 116 meseci
Poštovani
Već živim u norveskoj i mogu reći par stvari o njoj. Pa ako neko treba savjet slobodno neka se obrati. Ja sam iz Bosne,ali igrom slucaja nekada davno su mi izvadili hr pasoš na osnovu bakinih korijena koja potiču iz hr. Što se tiče ostanka ovdje je jednostavno nadjete posao koji vam može pokriti troškove života (koji odma da kažem nisu jeftini )... nemojte da se razocarate ako bude radili ispod svake cijene ja još uvijek radim ali znam da sam na osnovu tog ugovora dobila ne ograničen boravak u norveskoj ,pravo na ljekarna za sebe i djete kao i novčanu pomoć od države na koju ima svako dijete samo sto ja primam duplo Jer sam samohrana majka. Sve što trebate je znaci minimum 10 sati fast ili stalnog posla i adresu na koju će te biti prijavljeni. Nakon toga idete u policiju gdje na osnovu pasosa i ugovora o radu dobijete papir na kojem stoji da imate ne ograničen boravak u norge. Sa tim papirom idete u skat i tamo prijavljujete adresu. Nakon 2-3 sedmice stiže vam skat karta sa d - numer. Odatle šalju sve automatski u nav i doktoru. Ako imate dijete nav vam na vaš konto pri kraju mjeseca redovno uplaćuje barnetrygd tj doplatak. Ovdje je škola besplatna. Knjige sveske i ostale gluposti ne kupujete ,samo pernicu i torbu. Tako ne dajte da vas prepadaju. .. ako sam ja uspjela svako može. . Probajte naći posao i sve ostalo dolazi samo. ..
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
*.75.9.46.customer.cdi.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.09.2014. u 13:02 - pre 116 meseci
Citat:
DZeronimo141:
Pozz chi-le!!
Izvinjavam se ljudi nije D nummer vec DUF nummer.
Dobih e-mail od UDI da je moja prijava usla u proces i DUF nummer ako treba da kontaktiram UDI ili policiju,a dama na salteru mi je isto tako rekla da to ne postoji,dva puta je pitam i isto,imao sam osecaj da ako budem pitao jos jednom da ce mi vratiti sve papire,predao sam sve papire sto se traze za rani start od mene i poslodavca koji je bio tamo(na UDI sajtu ne pise da poslodavac treba neki spec.dok.da prilozi osim navedenih),pa ne znam dali ja sad treba da se negde prijavljujem u policiju ili poresko ili opet UDI ili da cekam na odluku UDI,rani start odgovara i meni i poslodavcu,ali nezna ni on sta treba da se uradi.


Ako su dokumenta predata u SUA (http://www.sua.no/ posto ima i u Stavangeru) vreme obrade je oko 10 radnih dana (http://www.udi.no/en/word-defi...s/case-processing-times/#link1).
Iako radim u Trondhajmu predao sam u SUA u Oslo-u da ne bih potencijalno cekao tri meseca. Dobio sam obavestenje da sam dobio dozvolu za 10 dana emejlom, i poceo sam da radim zvanicno dva dana posle toga. Tada sam opet zakazao u SUA (moze i u policiji ali ovde se cekalo 2 meseca) da idem za slikanje, otiske i potpis i posle par dana postom mi je stigla i dozvola na kartici sa slikom:). Sa potvrdom (dobije se prilikom slikanja) ili dozvolom se ide u poresko (tax office) da se prijavi za ID broj i D broj. Cekanje da i taj deo stigne moze da bude do cetiri nedelje.
Za to vreme sam primio jednu platu u vidu ceka, koji sam unovcio u posti, jer bez ID broja ne moze da se otvori racun u banci. Verujem da cu dobiti i za sledeci mesec tako platu. Porez skinu koliko misle da ja maksimalno za tvoj slucaj, ali sve sto vise skinu bice vraceno prilikom povracaja poreza.
Mislim da je preko SUA najbrze da se dobije dozvola zavrsi, a s obzirom da SUA postoji u Stavangeru to vam je prednost.
 
Odgovor na temu

DZeronimo141

Član broj: 323804
Poruke: 18
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.09.2014. u 13:26 - pre 116 meseci
Jesu predaati dokumenti u SUA,hvala za ovu inf.nadam se da cu proci kao ti.
 
Odgovor na temu

idza026
structural engineer
Beograd, Srbija

Član broj: 323101
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.09.2014. u 13:34 - pre 116 meseci
Citat:
dusanveliki:
Citat:
katt:
Citat:
dusanveliki:
Imam par pitanja ako neko zna znači li nešto.
Imam Bečler diplomu strukovni inženjer (3 godine visoke škole), da li se išta dodatno ceni ako se završe specijalističkes tudije, to je još jedna godina?
Znači li norvežanima išta završen naš državni ispit?
I kako je kod njih organizovan sistem po pitanju penzija, koliko treba raditi da bi se dobilo tako nešto, naravno kada se dobiju njihovi papiri? Zapravo koliki je minimum koji treba da čovek tamo radi da bi ostvario pravo na istu? Postoji li uopšte tako nešto, kao što je kod nas, za godine staža određena penzija ili kako već. Da li recimo žene imaju dodatak na decu, kao recimo u Francuskoj, gde na svako dete dobijaju po 2 godine staža..
Hvala unapred.




Nas drzavni, kao i nase licence ne znace nista ovde.
Sto se tice 3 i 4 god skole, meni su priznali i 3 godine visoke skole i specijalisticke, 180+60.


Hvala na odgovoru. Zanima me recimo to bodovanje, visoka škola + specijalističke studije su 180+60, odnosno 240, a toliko se čini mi se boduje i fakultetska diploma. Da li to po njima znači da to izjednačavaju sa fakultetom. Zato što je to kod nas nešto između..



Fakultet od 5 godina ti je 300 poena, a od 4 godine 240, tako da je u tvom slucaju izjednaceno sa fakultetom od 4 godine.
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-110.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.09.2014. u 20:45 - pre 116 meseci
Citat:
dusanveliki:
Citat:
katt:
Citat:
dusanveliki:
Imam par pitanja ako neko zna znači li nešto.
Imam Bečler diplomu strukovni inženjer (3 godine visoke škole), da li se išta dodatno ceni ako se završe specijalističkes tudije, to je još jedna godina?
Znači li norvežanima išta završen naš državni ispit?
I kako je kod njih organizovan sistem po pitanju penzija, koliko treba raditi da bi se dobilo tako nešto, naravno kada se dobiju njihovi papiri? Zapravo koliki je minimum koji treba da čovek tamo radi da bi ostvario pravo na istu? Postoji li uopšte tako nešto, kao što je kod nas, za godine staža određena penzija ili kako već. Da li recimo žene imaju dodatak na decu, kao recimo u Francuskoj, gde na svako dete dobijaju po 2 godine staža..
Hvala unapred.




Nas drzavni, kao i nase licence ne znace nista ovde.
Sto se tice 3 i 4 god skole, meni su priznali i 3 godine visoke skole i specijalisticke, 180+60.


Hvala na odgovoru. Zanima me recimo to bodovanje, visoka škola + specijalističke studije su 180+60, odnosno 240, a toliko se čini mi se boduje i fakultetska diploma. Da li to po njima znači da to izjednačavaju sa fakultetom. Zato što je to kod nas nešto između..


Ja sam dobio ovakav odgovor, sada cu sa ti prepisati od A do Š.

Vedtak

Utdanningen fra 2007 godkjennes som likestilt med en akkrediter norsk bachelorgrad ( 180 studiepoeng ). Utdaningen fra 2012 godkjennes som 60 studiepoeng på mastergradsnivå. Til sammen er det gitt generell godkjenning som 4 års høyere utdanning / 240 studiepoeng.
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
92.36.144.143



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.09.2014. u 14:02 - pre 116 meseci
Citat:
ksenija81:
Da li može neko da mo odgovori do kakvih promena je došlo u polaganju Norskprøve 3 od aprila 2014.god.? Pročitala sam na sajtu VOX-a. Hvala!



Nisam do kraja upucena u nacin na koji se ranije polagao Np3. Sada se polaze u komuni u kojoj zivis ukoliko imas boravisnu dozvolu odnosno D-broj. Ukoliko nemas onda se i dalje polaze u okviru Folkeuniverziteta. Cekas rok koji bude objavljen na Vox-ovoj stranici, prijavis se za A1/A2 nivo ili Np2 nekadasnji, ili A2/B1 nekadasnji Np3. Uplatu je najbolje da ti neko odradi u No ako ti nemas otvoren racun u No.Mozes polagati i pismeni i usmeni ili samo jedan od ta dva. Ispit je nesto jednostavniji nego ranije. Barem tako kazu ljudi koji su izlazili po starom sistemu. Na Vox-ovoj stranici imas pilot testove pa mozes se uvjeriti da ispit nije neki bauk. I otprilike pismeni dio izgleda upravo kao i ti probni testovi.
pozz

[Ovu poruku je menjao chi-le dana 29.09.2014. u 19:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
...62.static.cust.telenor.com.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.09.2014. u 14:24 - pre 116 meseci
Citat:
idza026:
Citat:
dusanveliki:
Citat:
katt:
Citat:
dusanveliki:
Imam par pitanja ako neko zna znači li nešto.
Imam Bečler diplomu strukovni inženjer (3 godine visoke škole), da li se išta dodatno ceni ako se završe specijalističkes tudije, to je još jedna godina?
Znači li norvežanima išta završen naš državni ispit?
I kako je kod njih organizovan sistem po pitanju penzija, koliko treba raditi da bi se dobilo tako nešto, naravno kada se dobiju njihovi papiri? Zapravo koliki je minimum koji treba da čovek tamo radi da bi ostvario pravo na istu? Postoji li uopšte tako nešto, kao što je kod nas, za godine staža određena penzija ili kako već. Da li recimo žene imaju dodatak na decu, kao recimo u Francuskoj, gde na svako dete dobijaju po 2 godine staža..
Hvala unapred.




Nas drzavni, kao i nase licence ne znace nista ovde.
Sto se tice 3 i 4 god skole, meni su priznali i 3 godine visoke skole i specijalisticke, 180+60.


Hvala na odgovoru. Zanima me recimo to bodovanje, visoka škola + specijalističke studije su 180+60, odnosno 240, a toliko se čini mi se boduje i fakultetska diploma. Da li to po njima znači da to izjednačavaju sa fakultetom. Zato što je to kod nas nešto između..



Fakultet od 5 godina ti je 300 poena, a od 4 godine 240, tako da je u tvom slucaju izjednaceno sa fakultetom od 4 godine.





Ja za Višu Pedagošku od 2 godine 120 poena a za Učiteljski fakultet od tri godine isto 120 poena.Pa ti vidi?
 
Odgovor na temu

idza026
structural engineer
Beograd, Srbija

Član broj: 323101
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.09.2014. u 19:22 - pre 116 meseci
Eto ti ga sad, taman sam mislio da sam bar to bodovanje rastumacio

NOKUT can grant general recognition as equivalent to an accredited Norwegian bachelor’s degree if the qualification can be recognized as at least 3 years/180 credits of higher education in Norway. In addition, the foreign qualification must be a completed degree, or a completed programme of study in the country of origin.

Inace, jesi ti jos uvek gore, ima li posla na vidiku, ili bar intervjua?
 
Odgovor na temu

dusanveliki
landmåler
Beograd

Član broj: 324932
Poruke: 9
95.180.64.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.09.2014. u 20:40 - pre 116 meseci
Citat:
markodrenov:
Citat:
dusanveliki:
Citat:
katt:
Citat:
dusanveliki:
Imam par pitanja ako neko zna znači li nešto.
Imam Bečler diplomu strukovni inženjer (3 godine visoke škole), da li se išta dodatno ceni ako se završe specijalističkes tudije, to je još jedna godina?
Znači li norvežanima išta završen naš državni ispit?
I kako je kod njih organizovan sistem po pitanju penzija, koliko treba raditi da bi se dobilo tako nešto, naravno kada se dobiju njihovi papiri? Zapravo koliki je minimum koji treba da čovek tamo radi da bi ostvario pravo na istu? Postoji li uopšte tako nešto, kao što je kod nas, za godine staža određena penzija ili kako već. Da li recimo žene imaju dodatak na decu, kao recimo u Francuskoj, gde na svako dete dobijaju po 2 godine staža..
Hvala unapred.




Nas drzavni, kao i nase licence ne znace nista ovde.
Sto se tice 3 i 4 god skole, meni su priznali i 3 godine visoke skole i specijalisticke, 180+60.


Hvala na odgovoru. Zanima me recimo to bodovanje, visoka škola + specijalističke studije su 180+60, odnosno 240, a toliko se čini mi se boduje i fakultetska diploma. Da li to po njima znači da to izjednačavaju sa fakultetom. Zato što je to kod nas nešto između..


Ja sam dobio ovakav odgovor, sada cu sa ti prepisati od A do Š.

Vedtak

Utdanningen fra 2007 godkjennes som likestilt med en akkrediter norsk bachelorgrad ( 180 studiepoeng ). Utdaningen fra 2012 godkjennes som 60 studiepoeng på mastergradsnivå. Til sammen er det gitt generell godkjenning som 4 års høyere utdanning / 240 studiepoeng.


Google je naravno preveo sve. :) Hvala puno na tumačenju, sve je jasno.
 
Odgovor na temu

Pedagogisk
Pedagogisk leder
Barnehage :)
Norge

Član broj: 317858
Poruke: 16
91.191.7.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.09.2014. u 17:58 - pre 116 meseci
Pozdrav drugari,
Zanima me ima li neko ovde da se zaposlio kao pedagogisk leder u Norveskoj?
Ja sam diplomirani pedagog i imam ponudu da radim na toj poziciji pa ako neko ima iskustva sa tim mjestom zamolio bih ga da se javi. Znam dosta ljudi koji rade kao barnehagelærer/forskolelører,ali me zanima stanje sa lederima.
Hvala unaprijed i lijep pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7837951 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.