Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7837422 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2014. u 10:33 - pre 116 meseci
Citat:
bb4232:
Ja samo da se nadovezem na ovaj odgovor, da li si skoro trazila spajanje...ja cekam vec 2 meseca, ovde uglavnom svi traze spajanje sa licem koje je ovde po osnovu rada, a to ide mnogo brze...pa cisto zbog vremena cekanja pitam....znam da nema pravila...da li neko zna koliko je skor neko cekao spajanje sa nor. drzavljaninom

Ja znam tri porodice ovde kod mene u okolini koje su u procesu,jedni su dobili odgovor nakon dva i po meseca,drugi su u sestom mesecu i jos nisu nista dobili,a ovi treci su u devetom mesecu i isto jos nista nisu dobili,tako da nema pravila.
 
Odgovor na temu

Yovanna83
student
Beograd,Srbija

Član broj: 275682
Poruke: 8
95.180.127.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2014. u 10:34 - pre 116 meseci
Pozdrav svima,
ja se unapred izvinjavam ako je vec bilo pitanje u vezi ovog sto cu vas pitati,a vi ako je vec bilo pitanje vi dajte link da ne gubite vreme.Suprug i ja u poslenje vreme se raspitujemo za poslove u Norveskoj on je TIG variocima sertifikat TUV,a inace je bravar po struci,a ja sam dizajner tekstila i odece.Mene zanima da li za varioce ili bravare ima posla po Norveskoj,i kakva je procedura za varioce i bravare ?Veliki pozdrav Jovana
 
Odgovor na temu

Maki_Lo
Laboratorijsi tehnicar, Medicinska
sestra
DZZ

Član broj: 325198
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2014. u 16:30 - pre 116 meseci
Citat:
ztk:
Pozdrav svima i hvala sto ste odvojili deo svog slobodnog vremena da pomognete svojim odgovorima.
Zavrsio sam srednju medicinsku smer laborant i peti stepen usko vezan za transfuziju (kao specijalizacija za lekare samo sto je ovo za tehnicare) to prakticno u nasoj situaciji znaci da mogu da radim i izdajem rezultate bez nadzora lekara.Radim u transfuziji 13 godina.
Da li mogu da dobijem autorizaciju i da li imam sanse da nadjem posao gore?
Hvala unapred na odgovorima.



Pozdrav. Ja sam takodje laborant. Zavrsila sam skolu na Zvezdari. Svi mi, pa i lekari specijalisti, prvo moramo da dodbijemo autorizaciju za bolnicare. Nista sem opsteg smera, akuserskog i vaspitackog se ne priznaje, cak ni medicinski fakultet. Ja sam se prekvalifikovala u opsti smer, a samnom na prekvalifikaciju su isli i lekari koji planiraju da idu za No. Ne znam kakav je plan i program za V stepen, ali cisto sumnjam da to modze da prodje. Lekari su polagali samo zdravstvenu negu. Ja bih te posavetovala da ne rizikujes i ne gubis vreme i novac na trazenje autorizacije, vec da polazes razliku ispita.
Ja sam se raspitivala da li cu ikada u No moci da budem laborant. Dobila sam odgovor da je moguce, ali tesko. Mislim da im to nije deficitarna struka. Ja cekam autorizaciju. Ucim jezik.

[Ovu poruku je menjao Maki_Lo dana 19.09.2014. u 17:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
*.75.9.46.customer.cdi.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2014. u 18:06 - pre 116 meseci
Citat:
001:
Citat:
bb4232:
Ja samo da se nadovezem na ovaj odgovor, da li si skoro trazila spajanje...ja cekam vec 2 meseca, ovde uglavnom svi traze spajanje sa licem koje je ovde po osnovu rada, a to ide mnogo brze...pa cisto zbog vremena cekanja pitam....znam da nema pravila...da li neko zna koliko je skor neko cekao spajanje sa nor. drzavljaninom

Ja znam tri porodice ovde kod mene u okolini koje su u procesu,jedni su dobili odgovor nakon dva i po meseca,drugi su u sestom mesecu i jos nisu nista dobili,a ovi treci su u devetom mesecu i isto jos nista nisu dobili,tako da nema pravila.


Au to je bas mnogo, s obzirom da sam citao da su ljudi cekali mnogo manje (mislim zokiruma i mada77) oko 10 dana. Moji su podneli zahtev juce u ambasadi u Srbiji posto je termin bio blizi nego u Trondhajmu i u SUA. Dodatno u SUA rekli da svi papiri zavrsavaju na istom mestu na kraju (valjda kad dobijemo mail sa DUF brojem), i onda sve zavisi od UDIja.
Da li je mozda bitno gde se predalo, ili za kakvu dozvolu se neko prijavljuje, ili stvarno nema pravila?
Nikako mi (kao verujem ni ostalima) ne bi odgovaralo da se ceka na dozvolu toliko dugo, cerka mora da krene u vrtic, a zena da pocne da radi ako nadje posao.
 
Odgovor na temu

bb4232
perica peric
stavanger

Član broj: 324681
Poruke: 16
*.bb.online.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2014. u 19:17 - pre 116 meseci
na Udi jevoj stranici lepo pise koliki je saksbehandligtid u zavisnosti sta se trazi.Ja recimo trazim spajanje sa nor.drzavljanom i tu je 9 meseci, kad se trazi spajanje sa osobom koja je ovde zbog rada (da ga tako nazovemo) maksimalan rok je 2 meseca...vecina sa foruma radi u no pa su se spojili sa porodicama za 10ak dana, dok mi ostali moramo da cekamo max 9 meseci mada pise ako im nesto nije jasno mogu u svakom od slucaja da produze...u mom slucaju oko 80posto dobije za 6 meseci :D ali svakako volim da cujem u praksi kolko je ko cekao, bude mi lakse, pa se nadam da cu i brze :D :D
 
Odgovor na temu

FizaPanić
prof fizike, Gimnazija Kš
Kruševac, Srbija

Član broj: 297701
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2014. u 19:41 - pre 116 meseci
Pozdrav svima!
Zanima me da li neko od naših radi u No kao prosvetar?
Ja sam fizičar, radim u školi i interesuje me da li bih to mogao da radim i tamo.
Možd, ako neko zna kako, upišem i PhD
Skupljam dokumenta za NOKUT i intenzivno učim jezik.
Hvala na odgovorima i savetima
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2014. u 20:49 - pre 116 meseci
Citat:
bb4232:
na Udi jevoj stranici lepo pise koliki je saksbehandligtid u zavisnosti sta se trazi.Ja recimo trazim spajanje sa nor.drzavljanom i tu je 9 meseci, kad se trazi spajanje sa osobom koja je ovde zbog rada (da ga tako nazovemo) maksimalan rok je 2 meseca...vecina sa foruma radi u no pa su se spojili sa porodicama za 10ak dana, dok mi ostali moramo da cekamo max 9 meseci mada pise ako im nesto nije jasno mogu u svakom od slucaja da produze...u mom slucaju oko 80posto dobije za 6 meseci :D ali svakako volim da cujem u praksi kolko je ko cekao, bude mi lakse, pa se nadam da cu i brze :D :D

Da pise da je do 9 meseci,ali i dodatak moze i duze.Bio sam malo po nekim norveskim diskusijama i ima Norvezana koji cekaju i skoro dve godine pa nisu dobili odgovor,a ima ih dosta i sa negativnim odgovorima.

Stvarno nema pravila,razmisljam recimo situaciju gde neko zivi i radi 10g i ima svake godine prosek preko 300 000 bruto i onda recimo tu godinu kad se ozeni ima manju zaradu od zacrtane cifre i sad taj dobije negativan odgovor zbog jedne losije godine a sto je pre toga 10 godina imao svaki put preko 300 000 ili 400 000 bruto nema veze,stvarno nikakve logike.
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
2001:4643:5818:0:e83b:cfe:b3..



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2014. u 01:49 - pre 116 meseci
Citat:
Ohridlake:
Ako smem da pitam, kojim si busem isao i dokle i koliko si dugo putovao? Imam rodjaka dole koji ima fobiju od aviona, a hteo bi da dodje



imas lastin autobus iz beograda do geteborga pa dalje kako znas i umes ili privatni bus iz beograda do osla.ja sam krenuo iz bgd u nedelju u 09 ujutro i bio u oslu u ponedeljak u 23.
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2014. u 01:52 - pre 116 meseci
Citat:
Maki_Lo:
Citat:
ztk:
Pozdrav svima i hvala sto ste odvojili deo svog slobodnog vremena da pomognete svojim odgovorima.
Zavrsio sam srednju medicinsku smer laborant i peti stepen usko vezan za transfuziju (kao specijalizacija za lekare samo sto je ovo za tehnicare) to prakticno u nasoj situaciji znaci da mogu da radim i izdajem rezultate bez nadzora lekara.Radim u transfuziji 13 godina.
Da li mogu da dobijem autorizaciju i da li imam sanse da nadjem posao gore?
Hvala unapred na odgovorima.



Pozdrav. Ja sam takodje laborant. Zavrsila sam skolu na Zvezdari. Svi mi, pa i lekari specijalisti, prvo moramo da dodbijemo autorizaciju za bolnicare. Nista sem opsteg smera, akuserskog i vaspitackog se ne priznaje, cak ni medicinski fakultet. Ja sam se prekvalifikovala u opsti smer, a samnom na prekvalifikaciju su isli i lekari koji planiraju da idu za No. Ne znam kakav je plan i program za V stepen, ali cisto sumnjam da to modze da prodje. Lekari su polagali samo zdravstvenu negu. Ja bih te posavetovala da ne rizikujes i ne gubis vreme i novac na trazenje autorizacije, vec da polazes razliku ispita.
Ja sam se raspitivala da li cu ikada u No moci da budem laborant. Dobila sam odgovor da je moguce, ali tesko. Mislim da im to nije deficitarna struka. Ja cekam autorizaciju. Ucim jezik.

[Ovu poruku je menjao Maki_Lo dana 19.09.2014. u 17:48 GMT+1]


Izvini, ali medicinski fakultet se priznaje. Ja nemam srednju medicinsku, niti sam ikad imala autorizaciju za hjelpepleiera, pa sam autorizovala fax.
 
Odgovor na temu

Maki_Lo
Laboratorijsi tehnicar, Medicinska
sestra
DZZ

Član broj: 325198
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2014. u 06:18 - pre 116 meseci
Znam da se priznaje, ali meni su rekli lekari koje sam upoznala da ne mogu odmah poceti da rade kao lekari, zbog toga su i oni polagali razliku ispita za opsti smer, (samo zdravstvene nege). Sa diplomom medicinskog fakulteta se ne moze dobiti autorizacija za hjelpepleiera koliko sam shvatila. Priznaje se i svaki nas smer iz medicinske skole, ali naravno ne mozemo odmah to da radimo bez polozenih dodatnih kurseva i prakse koju tamo treba da odradimo, tako da je za nas, mislim srednji kadar, resenje autorizacija za hjepepleiera.

 
Odgovor na temu

ztk
laborant
nis

Član broj: 324971
Poruke: 13
*.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2014. u 07:24 - pre 116 meseci
Maki_Lo koliko ispita je razlika izmedju smerova i za koliko si zavrsila?
Ja ucim jezik i hteo sam da igram na kartu specificnosti transfuzije u odnosu na ostala zanimanja.
Inace na zvezdari se zavrsava V stepen za transfuziju,jedino oni u Srbiji imaju akreditaciju za to.
 
Odgovor na temu

Maki_Lo
Laboratorijsi tehnicar, Medicinska
sestra
DZZ

Član broj: 325198
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2014. u 07:59 - pre 116 meseci
Pozdrav, 13. ispita je razlike, plus maturski ispit. Ja sam se prekvalifikovala u Cacku. Ako ti budu trebale informacije vezano za to, javi mi se PP. Upisala sam se u januaru, prvi ispitni rok je bio februar, a diplomu sam dobila u junu. Pocela sam da ucim jezik. Nadam se da cu uspeti da se spremim za test u maju sledece godine.
Vidim da si pitao za Mirjanu. Sve informacije vezano za smerove koji mogu dobiti autorizaciju za hjelepleiera sam dobila od nje.
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2014. u 11:06 - pre 116 meseci
Citat:
Maki_Lo:
Znam da se priznaje, ali meni su rekli lekari koje sam upoznala da ne mogu odmah poceti da rade kao lekari, zbog toga su i oni polagali razliku ispita za opsti smer, (samo zdravstvene nege). Sa diplomom medicinskog fakulteta se ne moze dobiti autorizacija za hjelpepleiera koliko sam shvatila. Priznaje se i svaki nas smer iz medicinske skole, ali naravno ne mozemo odmah to da radimo bez polozenih dodatnih kurseva i prakse koju tamo treba da odradimo, tako da je za nas, mislim srednji kadar, resenje autorizacija za hjepepleiera.



Mogu odmah da pocnu da rade kao lekari. Ja radim kao lekar i nikada nisam radila kao hjelpepleier.

Za nase lekare je samo izgleda prakticno lakse da krenu kao hjelpepleieri, u medjuvremenu ganjaju autorizaciju kao lekari i kad posle 3 godine dobiju permanent, krenu da rade sta hoce, tj traze posao kao lekari.

I jos jedna prakticna stvar zasto lekari prvo krenu kao hjelpepleieri: cesto se desi da dobiju uslov za autorizaciju kao lekari npr 6 meseci prakse (koja se ne placa). I onda je apsolutno nemoguce da : 1. bez permanenta budes u zemlji tih 6 meseci i odradis to 2. Finansijsi izdrzis 6 meseci u zemlji bez da nisi neke parice skupio kao hjelpepleier.

Ali ako imas finansije, i imas nacin da legalno ostanes, Norveska je tvoja ;-)

Cisto da kazem, dok sam cekala na autorizaciju, polaganje jezika itd radila sam posao mnogo nizi od hjelpepleiera, da ubijem vreme i naucim jezik bolje u komunikaciji s ljudima. Bilo je samo daj sta das. Da ne bude da smo mi lekari sujetni ;-)

Eto nadam se da sam ti razjasnila. Mada tebi to ustvari i ne treba, samo sam se nadovezala na tvoju recenicu da fax nije priznat. Cisto da ne bude zabune za lekare ;-)
 
Odgovor na temu

Scepo87

Član broj: 325066
Poruke: 2
*.gimelnet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2014. u 15:40 - pre 116 meseci
Citat:
Scepo87:
Pre sve hteo bih da pozdravim sve ljude na forumu i da pohvalim sve dobre ljude koje imaju iskrenu zelju da pomognu svojim savetima i pruzanjem podrske.
Konacno sam stigao da procitam vecinu postova, i nakon izdvojenih beleski :) koje sam izdvojio uspeo sam da saznam dosta stvari vezanih za boravak i rad u Norveskoj.

Posto u ovoj nasoj "drzavi" nema perspektive resili smo (moja devojka i ja) da pokusamo da odemo u Norvesku i potrazimo posao! Ja sam zavrsio Saobracajni fakultet a devojka ima zavrsenu srednju medicinsku skolu, citajuci forum za nju ne bi trebalo da ima vecih problema da nadje posao posto postoji potreba za tom strukom u Norveskoj.

Gledao sam na njihovi sajtovima ponude za posao, al me zanim iskustvo drugih ljudi.

Pa me zanima, da li neko ima iskustva sa mojom strukom (Saobracajni fakultet) ?

Unapred se zahvaljujem svi dobrim ljudima na pomoci.




Da li je moguce da nema niko iskustva sa saobracajnom strukom?
 
Odgovor na temu

Negy
Split - Norway

Član broj: 325220
Poruke: 1
31.45.188.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2014. u 22:25 - pre 116 meseci
Citat:
180597888kp:
Citat:
celavy:
Potreban stan u Oslu bez ugovora na godinu dana...zapad uglavnom...do Sandvike je ok...Hvala unapred na dobroj volji.
Mvh
Dragan

Pozdrav Dragane! Suprug i ja stižemo 08.10. u Oslo, takođe tražimo stan, ako vam trebaju cimeri, javite se. pozz


Bok...ja također idem, javite mi se na [email protected] ako ste zainteresirani da zajedno nešto unajmimo.
p.s. ne mogu poslati mail niti pp 7 dana, pa ostavljam mail adresu
pozz Marko
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
*.75.9.46.customer.cdi.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.09.2014. u 23:09 - pre 116 meseci
Citat:
FizaPanić:
Pozdrav svima!
Zanima me da li neko od naših radi u No kao prosvetar?
Ja sam fizičar, radim u školi i interesuje me da li bih to mogao da radim i tamo.
Možd, ako neko zna kako, upišem i PhD
Skupljam dokumenta za NOKUT i intenzivno učim jezik.
Hvala na odgovorima i savetima


Ne znam kako je za prosvetare ali za to vec postoje ljudi na forumu koji bi mogli da pomognu.
Sto se tice PhD-a, ja sam upravo poceo svoj na NTNU bas iz fizike. Konkretno meni nije trebalo da nostrifikujem diplomu niti bilo sta slicno.
Pozicije sam trazio uglavnom na sajtovima fakulteta, ali ciljao sam na NTNU (pored toga Oslo i Bergen na vacancies). Mislim da sve zvanicne ponude na postojecim projektima (znaci vec su finansirani) u Norveskoj mozete potraziti na jobbnorge.no.
Proces prijave, intervjua i svega ostalog je prilicno standardan.

Ovo je ukratko, za sada, ako nadjem vremena napisacu jos.
Ako ima konkretnijih pitanja tu sam.
 
Odgovor na temu

DragonJ
Freelancer
Freelancer Inc.
Oslo

Član broj: 324353
Poruke: 5
*.215.137.91.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2014. u 09:51 - pre 116 meseci
Videks, kaži mi da li si završio master u Nor ili u Srbiji? Takođe, da li je moguće za one koji nemaju master, ali su završili fakultet po starijem programu (nešto više od bečelora, a manje od mastera) da upišu Phd? Uz tumačenje diplome, naravno.
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2014. u 11:08 - pre 116 meseci
Ima li neko od medicinara da je imao razgovor za posao u skorije vreme,ako moze da se javi na pp ili mail da pitamo par pitanja?

pozz i hvala unapred
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
*.75.9.46.customer.cdi.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2014. u 15:08 - pre 116 meseci
Citat:
DragonJ:
Videks, kaži mi da li si završio master u Nor ili u Srbiji? Takođe, da li je moguće za one koji nemaju master, ali su završili fakultet po starijem programu (nešto više od bečelora, a manje od mastera) da upišu Phd? Uz tumačenje diplome, naravno.

Ja sam osnovne zavrsio u Srbiji (ETF), a master u Spaniji.
Bitno je da imas dovoljan broj ECTS-a, tj dovoljan broj casova (5 punih godina). Po pravilu traze master samo je bitno da li je to po starijem programu ekvivalentno masteru. Takodje, imaju zahteve u smislu proseka, pogotovu na poslednje dve godine studiranja. Na kraju, mislim da negativno utice ako dugo niste bili u akademskim vodama (znaci studiranje, istrazivanje, asistent, nastavnik u skoli mislim da se ne racuna), ili ako nemate oblast u kojoj ste posebno strucni (izdat rad ili slicno). Pozicija na koju se prijavljujes treba da se u nekom delu poklapa sa interesovanjima i sa istrazivackim iskustvom, ili da si imao vrlo jak prosek.
 
Odgovor na temu

FizaPanić
prof fizike, Gimnazija Kš
Kruševac, Srbija

Član broj: 297701
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.09.2014. u 15:30 - pre 116 meseci
Citat:
videks: Ne znam kako je za prosvetare ali za to vec postoje ljudi na forumu koji bi mogli da pomognu.
Sto se tice PhD-a, ja sam upravo poceo svoj na NTNU bas iz fizike. Konkretno meni nije trebalo da nostrifikujem diplomu niti bilo sta slicno.
Pozicije sam trazio uglavnom na sajtovima fakulteta, ali ciljao sam na NTNU (pored toga Oslo i Bergen na vacancies). Mislim da sve zvanicne ponude na postojecim projektima (znaci vec su finansirani) u Norveskoj mozete potraziti na jobbnorge.no.
Proces prijave, intervjua i svega ostalog je prilicno standardan.

Ovo je ukratko, za sada, ako nadjem vremena napisacu jos.
Ako ima konkretnijih pitanja tu sam.


Hvala Videks! Kaži mi na kojoj temi radiš PhD? Da li su strogi pri odabiru kandidata?
Sam plaćaš studije ili postoji mogućnost stipendiranja?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7837422 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.