Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7809216 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darrija

Član broj: 322158
Poruke: 54
109.175.25.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 11:49 - pre 116 meseci
Ja sam poslala sve ovjerene kopije i ovjerene prevode. Poslala sam i diplomu i dodatak diplomi (diploma suppliment) na kome pise fond casova , detaljan NPP u kome pise u kom semestru se koji predmet slusa.. evo u medjuvremenu sam saznala da kod njih na dodatku pise i kad je student slusao odredjeni predmet (tipa srpski jezik - jesen 2013 - 15 casova- ocjena 8) E kod nas na dodatku nema taj podatak 'jesen 2013'.. to saznala, samo mi sad na faksu kazu da oni nemaju takav formular i da mogu dobiti samo u obliku potvrde ili uvjerenja na licni zahtjev. Pokusacu tako, mada ne znam hoce li mi to prihvatiti... Ima li neko slicno iskustvo?? Da li bi vrijedilo poslati im mail i pokusati objasniti situaciju?
 
Odgovor na temu

Peter Johansen
Predrag Jovanovic
Radiolog
DZ Obrenovac
Obrenovac, Srbija

Član broj: 325164
Poruke: 4
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 12:19 - pre 116 meseci
Pozdrav svima na forumu! Novi sam ovde, ali sa starom namerom da odem u Norvesku! :d Inace, ime i prezime sam preveo na norveski, mrzelo me vise da trazim slobodan username. Ja sam po struci specijalista radiologije, ali imam i diplomu srednje medicinske skole, posle prekvalifikacije, sa kojom sam pre desetak godina, dok nisam bio radiolog, konkurisao za autorizaciju. Tada nisam dobio autorizaciju, vec licencu za hjelpepleiera, sa ogranicenim vremenom vazenja od 2 godine. Jezik sam tada ucio skoro godinu dana, Snakker du norsk u SAGA, a Bo i Norge i Her på berget privatno. Sad, nakon 10 godina, najpre pocinjem da obnavljam jezik i usput da prikupljam potrebne informacije. Da li neko ima ideju kojim redosledom bi bilo najbolje da idem? Da li ponovo da saljem za autorizaciju za helsefagarbeidera, ili mogu precicom do posla radiologa tamo? Pretrazivao sam temu po odredjenim kljucnim recima, ali sam najmanje informacija nasao konkretno o postupku autorizacije specijalizacije iz radiologije. Hvala!
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
..l85-50-28.dynamic.orange.es.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 12:21 - pre 116 meseci
@Darrija

Ja mislim da bi im trebala poslati mail, pitati kakav dokument oni hoce s obzirom da si poslala supplement koji sadrzi to sto oni traze (godine skolovanja, imena predmeta i ocene). Moguce da su prevideli da si ti to poslala. A ako ih bas interesuje kad si slusala predmet, mogu da pogledaju u planu i programu rada.

[Ovu poruku je menjao Ohridlake dana 17.09.2014. u 13:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 12:24 - pre 116 meseci
Citat:
Peter Johansen: Pozdrav svima na forumu! Novi sam ovde, ali sa starom namerom da odem u Norvesku! :d Inace, ime i prezime sam preveo na norveski, mrzelo me vise da trazim slobodan username. Ja sam po struci specijalista radiologije, ali imam i diplomu srednje medicinske skole, posle prekvalifikacije, sa kojom sam pre desetak godina, dok nisam bio radiolog, konkurisao za autorizaciju. Tada nisam dobio autorizaciju, vec licencu za hjelpepleiera, sa ogranicenim vremenom vazenja od 2 godine. Jezik sam tada ucio skoro godinu dana, Snakker du norsk u SAGA, a Bo i Norge i Her på berget privatno. Sad, nakon 10 godina, najpre pocinjem da obnavljam jezik i usput da prikupljam potrebne informacije. Da li neko ima ideju kojim redosledom bi bilo najbolje da idem? Da li ponovo da saljem za autorizaciju za helsefagarbeidera, ili mogu precicom do posla radiologa tamo? Pretrazivao sam temu po odredjenim kljucnim recima, ali sam najmanje informacija nasao konkretno o postupku autorizacije specijalizacije iz radiologije. Hvala!

Autorizuj diplomu. Treba ti par nedelja za celu priču ako imaš spremnu dokumentaciju. Čovek je pre neki dan dobio autorizaciju za 15 dana od momenta slanja dokumenata iz Srbije. Ubrzali su sve procedure i nema razloga da komplikuješ. To direktno radiologija i sl. nešto ne verujem da će ići. Možda bi Mirka imala preciznu informaciju jer ti je koleginica, ali nje nema zbog obaveza.
Kakogod, uradi autorizaciju to ti je topli savet, a za jezik već znaš i sam.

 
Odgovor na temu

Peter Johansen
Predrag Jovanovic
Radiolog
DZ Obrenovac
Obrenovac, Srbija

Član broj: 325164
Poruke: 4
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 12:46 - pre 116 meseci
Onda sam preveo dokumenta u nekoliko primeraka, tako da imam sve spremno. Da li je mozda problem sto sam vec dobijao licencu, a koja mi je istekla u medjuvremenu? Negde sam takodje pronasao da ima razlike u pogledu redovnih diploma i onih nakon prekvalifikacije. Da li je to tacno? I koja je ono fora sa autorizacijom diplome lekara preko agencije u USA?

Hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
..l85-50-28.dynamic.orange.es.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 12:57 - pre 116 meseci
Citat:
Peter Johansen:
Pozdrav svima na forumu! Novi sam ovde, ali sa starom namerom da odem u Norvesku! :d Inace, ime i prezime sam preveo na norveski, mrzelo me vise da trazim slobodan username. Ja sam po struci specijalista radiologije, ali imam i diplomu srednje medicinske skole, posle prekvalifikacije, sa kojom sam pre desetak godina, dok nisam bio radiolog, konkurisao za autorizaciju. Tada nisam dobio autorizaciju, vec licencu za hjelpepleiera, sa ogranicenim vremenom vazenja od 2 godine. Jezik sam tada ucio skoro godinu dana, Snakker du norsk u SAGA, a Bo i Norge i Her på berget privatno. Sad, nakon 10 godina, najpre pocinjem da obnavljam jezik i usput da prikupljam potrebne informacije. Da li neko ima ideju kojim redosledom bi bilo najbolje da idem? Da li ponovo da saljem za autorizaciju za helsefagarbeidera, ili mogu precicom do posla radiologa tamo? Pretrazivao sam temu po odredjenim kljucnim recima, ali sam najmanje informacija nasao konkretno o postupku autorizacije specijalizacije iz radiologije. Hvala!



Pozdrav i prvo da pozelim srecu na putu ka poslu u Norveskoj :-)

Nisam sigurna kojim putem treba da krenes, ali mogu da podelim ono sto ja znam o trazenju posla.
-Nisam konkretno cula za nekog naseg specijalistu koji je dobio godkjenning specijalizacije odmah, uglavnom sam cula za primere ljudi sa specijalizacijom koji su krenuli ispocetka, znaci dobili autorizaciju kao lekari opste prakse, pa staz, itd. U svakom slucaju, Helsedirektorat je odgovoran za specijalizacije iz inostranstva, malo sam citala i cini mi se da i oni zahtevaju da lekar dobije prvo opstu autorizaciju pa onda resava za specijalizaciju, evo procitaj malo, postavicu link:

http://www.helsedirektoratet.n...mal-og-svar/Sider/default.aspx

-Druga stvar, uvek kruzi neka prica za nekog doktora koji je dosao van EU i radi sa svojom specijalizacijom zato sto je prvo nasao posao, pa mu sa posla zavrsili da dobije npr privremenu licencu ili tako nesto da bi mogao da radi. Ne znam da li je to tacno, ali cinjenica je da imas lepu, da ne kazem relativno deficitarnu specijalizaciju, tako da mozda mozes da prelistas oglase, najvise ih imas na nav.no i posaljes neki søknad, da vidis sta ce se desiti. Nikad se ne zna!

-ako zelis da ides preko rada kao helsefagarbeider, onda mislim da moras da posaljes ponovo dokumenta.

I ono sto ja uvek savetujem nasim ljudima-dok ucis jezik, salji dokumenta! Bilo za specijalizaciju, bilo za lekara opste prakse, bilo za helsefag. Na sve se puno ceka, a i fino je da covek zna na cemu je sto pre.
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
..l85-50-28.dynamic.orange.es.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 12:59 - pre 116 meseci
Citat:
Nesh-co:
Citat:
Peter Johansen: Pozdrav svima na forumu! Novi sam ovde, ali sa starom namerom da odem u Norvesku! :d Inace, ime i prezime sam preveo na norveski, mrzelo me vise da trazim slobodan username. Ja sam po struci specijalista radiologije, ali imam i diplomu srednje medicinske skole, posle prekvalifikacije, sa kojom sam pre desetak godina, dok nisam bio radiolog, konkurisao za autorizaciju. Tada nisam dobio autorizaciju, vec licencu za hjelpepleiera, sa ogranicenim vremenom vazenja od 2 godine. Jezik sam tada ucio skoro godinu dana, Snakker du norsk u SAGA, a Bo i Norge i Her på berget privatno. Sad, nakon 10 godina, najpre pocinjem da obnavljam jezik i usput da prikupljam potrebne informacije. Da li neko ima ideju kojim redosledom bi bilo najbolje da idem? Da li ponovo da saljem za autorizaciju za helsefagarbeidera, ili mogu precicom do posla radiologa tamo? Pretrazivao sam temu po odredjenim kljucnim recima, ali sam najmanje informacija nasao konkretno o postupku autorizacije specijalizacije iz radiologije. Hvala!

Autorizuj diplomu. Treba ti par nedelja za celu priču ako imaš spremnu dokumentaciju. Čovek je pre neki dan dobio autorizaciju za 15 dana od momenta slanja dokumenata iz Srbije. Ubrzali su sve procedure i nema razloga da komplikuješ. To direktno radiologija i sl. nešto ne verujem da će ići. Možda bi Mirka imala preciznu informaciju jer ti je koleginica, ali nje nema zbog obaveza.
Kakogod, uradi autorizaciju to ti je topli savet, a za jezik već znaš i sam.



Radiolog i radiograf je nesto sasvim razlicito!
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
..l85-50-28.dynamic.orange.es.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 13:03 - pre 116 meseci
Citat:
Peter Johansen:
Onda sam preveo dokumenta u nekoliko primeraka, tako da imam sve spremno. Da li je mozda problem sto sam vec dobijao licencu, a koja mi je istekla u medjuvremenu? Negde sam takodje pronasao da ima razlike u pogledu redovnih diploma i onih nakon prekvalifikacije. Da li je to tacno? I koja je ono fora sa autorizacijom diplome lekara preko agencije u USA?

Hvala na odgovoru.


Znam samo odgovor na zadnje pitanje, a preporucila bih ti da malo procitas na sajtu sak.no.

Pre nego sto se SAK upusti u proces (ne)odobravanja tvoje diplome, trebas da posaljes odredjena dokumenta u ECFMG, onda oni salju na tvoj fax, a onda fax salje nazad njima potvrdu da si zavrsio kod njih, a onda ECFMG salje to SAK-u. Meni je samo to uzelo 4 meseca.
 
Odgovor na temu

Peter Johansen
Predrag Jovanovic
Radiolog
DZ Obrenovac
Obrenovac, Srbija

Član broj: 325164
Poruke: 4
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 13:07 - pre 116 meseci
Hvala, Ohridlake. Znaci, dobro sam ukapirao to za ECFMG. A zasto si stavila "(ne)odobravanje" diplome? Od cega to zavisi?
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 13:26 - pre 116 meseci
Moja greška, izvinjavam se radiologu.
Kakogod, procedura za autorizaciju helsefagarbeidera je u ovom trenutku kraća nego ikad i traje koliko sam već rekao da se ne ponavljam. Dakle, lično znam čoveka kome sam asistirao oko pripreme papira i slanja i bukvalno je trajala 10-ak dana ako računamo da su papiri putovali iz Srbije 4-5 dana. A i 200 eura su nikakvi novci ako govorimo o doživotnom priznanju kakve-takve diplome, za zanimanje koje je svakako još uvek deficitarno.
Ti radi kako god hoćeš, niko te ne sprečava da radiš i druge stvari po pitanju priznavanja tvoje škole, ali je nekako mnogo lakše kad imaš posao koji ti može doneti cirka 25.000 kruna ili više mesečno nego nemati nikakav posao ni primanja (ovde).
Znam da je nekim ljudima ispod časti da rade poslove koji su ispod njihovog obrazovanja (ovo je posebno izražena pojava kod (naših) lekara iz nekog razloga), ali je mnogo ljudi upravo ovako uradilo i verujem da će se javiti i preneti svoja iskustva ako još prate forum.
Tijana recimo.
Dakle, moje je mišljenje da je pametno dati novac za helsefag autorizaciju, doći, pronaći posao i uvežbavati jezik (jer će ti na kraju krajeva trebati za Bergens test) i paralelno sa tom aktivnošću raditi na priznavanju tvog konačnog obrazovanja.
Konačna odluka je svakako na tebi.

 
Odgovor na temu

zinedine
Marko Miljkovic
Profesor fizickog
Nis

Član broj: 323386
Poruke: 12
94.228.239.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 14:00 - pre 116 meseci
Citat:
Pedagogisk:
Citat:
zinedine: Pozdrav svima , interesuje me na kom sajtu se mogu naci informacije za vaspitace , koja dokumenta , gde se salju i td ........Hvala .


Ako mislis na priznavanje diplome to radis u NOKUT-u i sve informacije imas na njihovoj stranici,vezano za dokumenta,gdje saljes itd... a imas i informacije na stranici UDIR -a (direkcija za obrazovanje) vezane oko toga ko moze sta raditi u prosvjeti u No... Nadam se da sam bar malo pomogao,pozzz

Hvala...
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
..l85-50-28.dynamic.orange.es.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 14:02 - pre 116 meseci
Citat:
Peter Johansen:
Hvala, Ohridlake. Znaci, dobro sam ukapirao to za ECFMG. A zasto si stavila "(ne)odobravanje" diplome? Od cega to zavisi?


Nemam pojma, iako se trudim da ukapiram nekoliko godina. Od onog ko ti resava slucaj po svemu sudeci. Ranije ti je standardni paket za nase lekare bio bergenstesten+nors språk og kommunikasjon for utenlandske leger+ fagprøve+nasjonalefag=turnuslisens. Turnuslisens+turnus =autorizacija.

Danas neki nasi dobiju autorizaciju cim posalju dokumenta i odrade nasjonale fag. Naravno, onda uzmu turnus, jer je tesko da dobijes neki "pravi" posao bez njega. Drugima do autorizacije, sem nasjonale faga, treba i prosecno 6mes -1god prakse, tj hospiteringa; dobiju privremenu licencu da bi praksu mogli odraditi. I da, ta praksa se ne placa.

Jos jedna stvar. Mesto za turnus se trazi kao mesto za posao. Dakle, nije lako da ga stranac dobije...
 
Odgovor na temu

sassabgd
SAŠA NENOV
Beograd
aspera
BEOGRAD

Član broj: 323389
Poruke: 11
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 14:56 - pre 116 meseci
Pozdrav ,odnedavno sam počeo da pratim ovaj forum i interesuje me jedna stvar u vezi odlaska i mogučeg zaposlenja u Norveškoj,a to je ja imam završen kurs za kuvare u Božidar Adžija univerzitetu i imam Bugarski pasoš.Kakve su moje mogućnosti za pronalaskom posla kao pomočni kuvar ili kuvar tamo sa pasošem EU zemlje..Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

Peter Johansen
Predrag Jovanovic
Radiolog
DZ Obrenovac
Obrenovac, Srbija

Član broj: 325164
Poruke: 4
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 17:16 - pre 116 meseci
Hvala Ohridlake i Nesh-co! Meni sve ovo osim autorizacije za helsefag izgleda vrlo komplikovano. Ja uopste nemam problem da radim kao bolnicar, samo ne bih da se to otegne u nedogled, em sto moram da vratim domu zdravlja pare koje su ulozili u moju specijalizaciju, a ne znam da l' bi' to mogao sa platom bolnicara, em sto bih se udaljio od radiologije bez prakse, em zbog godina... Jos ako uopste ne dodjem do autorizacije, onda sam ga ugasio... U svakom slucaju, jezik mora da se obnovi, a usput da se procesljaju procedure i za Dansku i Svedsku...
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
92.36.182.35



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 17:39 - pre 116 meseci
@markodrenov

Ne znam da li mislis na trazenje posla elektronski od komune do komune jer mi to jedino ima logike ili da se zaputis busom, autom ili kako god vec sto je prilicno velika investicija. Mjesecna bus kartica za prvu zonu u Oslu je 650kruna. Za sve ostale moras doplatiti dodatnu kartu. Pa to je ok ako se zaputis u par komuna oko Osla. Ali obilaziti sve komune cak u samo jednoj oblasti( ili kako to oni kazu fylke) je suludo.

Pa moj savjet za tebe je da pronadjes par komuna u kojima imas najvise izgleda za pronaci posao, npr. koja ima najvise firmi/institucija koje zaposljavaju mas.inzinjere i zapucas tamo. Ili traziti elektronski. Sretno
 
Odgovor na temu

Mrikica90
Srbija, Novi Sad

Član broj: 318197
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 19:08 - pre 116 meseci
Ljudi , please, treba mi pomoc... Tice se duzine boravka van No nakon sto se spojim sa suprugom koji je tamo zaposlen. Je li to bese max 2 meseca u godini smem da budem van Norveske ili koliko vec? Cini mi se da sam tako procitala ali nisam sigurna i nikako ne mogu da nadjem sada taj post... Znaci nemam posao, ne radim, samo sam dosla kao njegova supruga na pripoj, ali posto cu najverovatnije morati ici za Srbiju mesecno ( na nedelju- nedelju i po) nekih pola godine ili malo jace sad me malo brine da li cu moci/smeti tako... Hvala vam unapred svima.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 19:12 - pre 116 meseci
Osam meseci za tri godine imaš pravo da budeš van osim ako je neki specifičan posao koji podrazumeva izlaske onda može i više. Tako je bilo, da li se nešto menjalo ne znam. Proveri na sajtu UDI-a.

 
Odgovor na temu

Mrikica90
Srbija, Novi Sad

Član broj: 318197
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 19:25 - pre 116 meseci
Ok, hvala ti puno jos jednom. Pozdrav
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.65.133.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 19:43 - pre 116 meseci
Pisala je Mirjana ranije, i ja sam pitao. 210 da za tri godine,oko 70 i nesto dana godišnje. Mislim ti možeš i više posto nisi nosioc vize samo moras da čekaš duže na stalni boravak.
 
Odgovor na temu

ztk
laborant
nis

Član broj: 324971
Poruke: 13
*.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 20:08 - pre 116 meseci
Citat:
ztk:
Pozdrav svima i hvala sto ste odvojili deo svog slobodnog vremena da pomognete svojim odgovorima.
Zavrsio sam srednju medicinsku smer laborant i peti stepen usko vezan za transfuziju (kao specijalizacija za lekare samo sto je ovo za tehnicare) to prakticno u nasoj situaciji znaci da mogu da radim i izdajem rezultate bez nadzora lekara.Radim u transfuziji 13 godina.
Da li mogu da dobijem autorizaciju i da li imam sanse da nadjem posao gore?
Hvala unapred na odgovorima.

Drugari jel ima neko ko je upucen u moju problematiku
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7809216 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.