Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704857 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vesna_bl
Banja Luka

Član broj: 52190
Poruke: 38



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2014. u 22:47 - pre 117 meseci
Ne znam šta će drugi reći, ali ja ću dati svoje mišljenje.
Ja vjerujem da možeš naučiti jezik za neku pristojnu, osnovnu komunikaciju, ali isto tako mislim da bi se trebao ozbiljnije posvetiti tome-pod ozbiljnije mislim na neki kurs, a sve to govorim, jer ti engleski nije jača strana.
Pisali su ljudi da Norvežani vrlo rado pređu i na engleski, ukoliko vide da se neko pati na norveškom. Pošto kod tebe nema alternative, uči i uči i pristupi ozbiljno učenju norveškog.
Svako dobro.
 
Odgovor na temu

Sparki

Član broj: 324286
Poruke: 1
94.228.236.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.08.2014. u 08:00 - pre 117 meseci
Pozdrav svima,

Jos jedan masinac na forumu. Pratim ovaj forum vec par meseci ali tek sad se javljam. :)

Prvo, zelim da odgovorim na pitanje koje je vec par puta postavljano, a koje je i mene mucilo: Da li NOKUT priznaje uverenja/sertifikate umesto diplome sa faksa. Kako jos uvek nisam dobio diplomu, vec samo uverenje koje je kao diploma pisao sam NOKUTu i dobio pozitivan odgovor. U nastavku teksta ide kopiran mail, tj njihov odogovor:

"I asked a person who works with documents from Serbia and she gave me an information that sometimes we can accept that kind of document and you can send us an official certificate from your university (both in English and in an original language) together with the application form and the rest of required documents.
You can additionally submit (together with required documents) written explanation and explain why you cannot send us a certified copy of your original diploma.
Your case officer will check and finally decide if he can accept that document or not (if not he will contact you)."

Dakle, moja preporuka je da posaljete dokumenta i onda da sacekate odgovor.

Poslao sam dokumenta pre par dana, primljena su juce i dobio sam broj pod kojim se vodi u NOKUTu. Ako ima nekih problema u roku od 3 nedelje dobijam pismo na kucnu adresu, ako je sve ok onda u roku od 4 meseci dobijam i zvanicno da je diploma sertifikovana/prepoznata/odobrena ili kako se to vec zove.

I naravno reklama na kraju:
Ako vam treba masinac, diplomirani/master, mlad, bez mnogo iskustva u struci ali sa iskustvom u vodjenju projekata, timova ljudi, pisanju projekata, prezentovanju i slicno slobodno me kontaktirajte. Engleski na zavidnom nivou i norveski pocetni :)

Srdacan pozdrav
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.08.2014. u 09:08 - pre 117 meseci
Da li nekog ima gore u NOrdlandu? Ostrva?
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
chello062178204161.7.15.vie.surfer.at.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.08.2014. u 10:03 - pre 117 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Pa dobro ali mislim da je svima ovde jasno da da bi otišao u Norvešku da živiš da treba da imaš MNOOOOOOGO PARA jer je sve oko Norveške skupo, skup je kurs norveškog, skupi su prevodi diploma, skupe su takse za autorizaciju, papreno je skup smeštaj tamo, Norveška je veoma skupa zemlja za život... I ne može to sad, nemaš posao u Srbiji, nemaš leba da jedeš a ti hoćeš da ideš u Norvešku. Obično tamo idu oni koji već rade ovde i koji su već uštedeli neke pare u Srbiji i idu tamo gde će da im bude bolje tj. gde su mnogo veća plata i životni standard.



Ovo sto si ti napisao nema blage veze sa realnoscu. Nisi u pravu sa moje tacke gledista i tacka. Prvo i osnovno novac koji ti je potreban za selidbu u Norvesku je podeljen u nekoliko faza, nije ti potrebna gomila odjednom vec deo po deo. Ako nisi resio sam sa sobom dzabe ti i milioni i gomile i brda novca.

Napisacu ovo jos jednom ovaj tvoj tekst sluzi samo za demoralisanje i preporucujem da ga ne uzimaju zdravo za gotovo.
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.08.2014. u 10:58 - pre 117 meseci
Sta ti je skolstvo kod nas:inzenjeri,doktori,zubari a niko ne zna beknut engleski,a ovde 99% ljudi prica perfektno bez obzira na obrazovanje.Eto i moja zena dva fakulteta-master i isto ne zna engleski.
 
Odgovor na temu

vesna_bl
Banja Luka

Član broj: 52190
Poruke: 38



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.08.2014. u 11:01 - pre 117 meseci
A, gdje si ti završio školu i koji si jezik učio?

Ne znam kako je u Srbiji, ali u mojoj školi su njemački i engleski bili ravnopravni, a u nekim školama se učio i ruski, tako da malicioznosti nema mjesta.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.08.2014. u 11:15 - pre 117 meseci
Ja sam isao u skolu u hrvatskoj a zena u Srbiji.Ucio sam nemacki koji pojma nemam,a engleski pricam ok za ono koliko mi treba.Nije nase skolstvo lose samo u vezi ucenja jezika ima jos stosta loseg,od opterecivanja dece od prvog razreda do kraja skolstva bubanjem napamet gradiva sa predmetima koji ti nikad u zivotu nece trebati.Bubanje teorije,a praksa nista pa posle kad zavrsis skolu nemas pojma sta treba da radis.
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
*.ncr.com.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.08.2014. u 12:43 - pre 117 meseci
Problem je sto svi mi ovde imamo neka svoja iskustva i neko svoje vidjenje stvari. A svi vi zajedno samo treba da shvatite da se ovakva stvar(odlazak i rad u Norveskoj ili bilo kojoj drugoj zemlji) jednostavno NE MOZE GENERALIZOVATI.

To je jako slozen proces gde ima jako puno promenjivih. Jedan ce reci nesto, a drugi se kao iz topa javi da kaze "e nije tako, moj drugar je uspeo ovako"...sto je i normalno, jer su razlicita iskustva.

Nekom je pomogao neki prijatelj sa ovih prostora, nekog je "prijatelj" zaj*bao, neko je imao ludu srecu i nasao posao za mesec dana i to samo se engleskim jezikom, neko je drvio norveski po krusevima 2 godine i jos nema posao.

Samo treba zapamtiti da ima mnogo ljudskih sudbina i mnogo iskustava, treba ih iznositi, da bi se sto vise informisali. Jedan apel sa sve koji citaju forum da bi se informisali da ne uzmaju ovo sto pise u ovoj temi zdravo za gotovo, svaki post treba uzeti s rezervom.

Ja sam izneo samo jedan primer od jedne osobe koja mi se obratila putem privatnih poruka, iz razloga jer me je onaj forumas napao da ja nekog obeshrabrujem.

Nema nikakve svrhe raspravljati se i svadjati se oko nekih iskustava, nema potrebe trositi vreme da ti nekom objasnis da si ti u pravu i da je neko tvoj nasao posao tako i tako, a ne kako je ovaj drugi rekao.

Samo opusteno.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.08.2014. u 13:32 - pre 117 meseci
Citat:
markodrenov:
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Pa dobro ali mislim da je svima ovde jasno da da bi otišao u Norvešku da živiš da treba da imaš MNOOOOOOGO PARA jer je sve oko Norveške skupo, skup je kurs norveškog, skupi su prevodi diploma, skupe su takse za autorizaciju, papreno je skup smeštaj tamo, Norveška je veoma skupa zemlja za život... I ne može to sad, nemaš posao u Srbiji, nemaš leba da jedeš a ti hoćeš da ideš u Norvešku. Obično tamo idu oni koji već rade ovde i koji su već uštedeli neke pare u Srbiji i idu tamo gde će da im bude bolje tj. gde su mnogo veća plata i životni standard.



Ovo sto si ti napisao nema blage veze sa realnoscu. Nisi u pravu sa moje tacke gledista i tacka. Prvo i osnovno novac koji ti je potreban za selidbu u Norvesku je podeljen u nekoliko faza, nije ti potrebna gomila odjednom vec deo po deo. Ako nisi resio sam sa sobom dzabe ti i milioni i gomile i brda novca.

Napisacu ovo jos jednom ovaj tvoj tekst sluzi samo za demoralisanje i preporucujem da ga ne uzimaju zdravo za gotovo.


Apsolutno nisi u pravu. Nisam ja ni rekao da ti treba dosta para odjednom ali je činjenica da ti za preseljenje u Norvešku treba puno para. Dakle, to je činjenično stanje i ceo taj proces je veoma skup.

A drugo, nije tačno da je ovo obeshrabrivanje, ja sam ovde prvi kritikovao ljude koji demorališu forumaše svojim generalizacijama i negativnim načinom razmišljanja i prvi sam pohvalio Miru i sve ostale koji svojim pozitivnim pričama i iskustvima motivišu i stimulišu druge forumaše da idu napred.

A ti mi kaži šta konkretno od onoga što sam napisao nije tačno i nemoj da generalizuješ kao i obično!
 
Odgovor na temu

Tesseract
Siemens Galactic

Član broj: 318865
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.08.2014. u 09:57 - pre 117 meseci
Citat:
katt:
Meni je trebalo dve godine da stignem do onog jednog potvrdnog odgovora, ugovora da kazem. Imala sam srecu da uspem da nadjem posao u Bergenu, da dobijem sjajnog poslodavca, ali ono kroz je potrebno proci da bi se stiglo do ovde nije ni malo jednostavno. Mnogo rada, mnogo odricanja, mnogo para
I koliko god da ucis jezik u Srbiji, ovde kad dodjes, meni barem, je bilo zaista problematicno da ih razumem

Milion puta mi je doslo da odustanem, narocito sto sam u Srbiji radila u drzavnoj firmi na odlicnom radnom mestu, ali sta za 5 godina, da se radujem ako skupim 100 e za odmor, obzirom na celu situaciju

I stvarno komentari sa pozadinom, "trazim razlog da ne krenem" su vise nego suvisni, zanimljivi su mi cak i oni koji kazu kako je lako nekome ko je u inostranstvu, a pri tom ni ne poznaju osobu (odmah da se ogradim da ne mislim na sebe, ja sam sveza u NO )


PS. Zokija da nije bilo sa savetima i moralnom podrskom, moguce da bih i odustala od cele ove price


Ako nije tajna, zasto je trajalo dve godine? Ucenje jezika?

Ja sam jos u jesen 2013. tako cvrsto odlucio da idem u Norvesku da ni sada ne pomisljam da odustajem, makar i ovde nasao dobar posao. Od novembra do juna sam isao na kurs jezika, sada ucim samostalno ... malo sa drugaricom, malo gledajuci NRK preko neta. Pre mesec dana mi je iz NOKUTA stiglo priznanje Gradjevinskog faksa na nivou mastera i ako uskoro dobijem taj jedan posao koji ocekujem, verujem da cu za godinu dana moci da skupim 5000 evra pa palim za Norvesku. Taman cu i jezik lepo nauciti do tad.

Znaci to je nesto manje od dve godine za mene koji nema trenutno posao. Da sam do sada imao prihode od kojih sam mogao da stedim verovatno bih vec ove zime, znaci za godinu dana, begao.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.08.2014. u 10:00 - pre 117 meseci
Jel ima neko inforamciju o smeštaju u Nordland (Sortland i okolina)? Na Finn i Hybel nema ništa...
 
Odgovor na temu

torke

Član broj: 199535
Poruke: 3
*.home.otenet.gr.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.08.2014. u 10:49 - pre 117 meseci
Postovni narode,
Pre par dana sam dobio autorizaciju Nokuta za priznavanje mastera u gradjevini i dobio sam maksimalnih 300 poena.
Norveski ucim vec 7 meseci i trenutno sam na B1 nivou i ozbiljno planiram odlazak u Norvesku.
Imam 29 godina i vec 6 godina iskustva na razlicitim projektima u zemlji kako stambenih,tako i industriskim a trenutno zavrsavam izvodjenje radova na projektu jedne trase zeleznicke pruge i magistralnog puta sa pratecim objektima.
Ono sto ocekujem da dobijem od Vas jesu provereni kontakti firmi koje se bave gore navedenim delatnostima ,a po mogucstvu da to budu firme koje se bave niskogradnjom.Takodje bih molio da napisete konkretna iskustva ljudi iz oblasti gradjevine koji su dobili posao tamo kao i neke savete koji bi mi pomogli.Da li ima necega sto se veoma razlikuje od prakse u Srbiji a tice se samog izvodjenja i pratecih procedura? Na sta bismo trebali da obratimo paznju?....
Inace pratim forum poslednjih par dana intenzivno (od trenutka kad sam saznao za njega),ali nisam nasao mnogo saznanja na ovu temu.
Unapred zahvalan

[Ovu poruku je menjao torke dana 16.08.2014. u 12:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao torke dana 16.08.2014. u 12:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.08.2014. u 12:49 - pre 117 meseci
Citat:
blok63:
Jel ima neko inforamciju o smeštaju u Nordland (Sortland i okolina)? Na Finn i Hybel nema ništa...

-----------------------------------------------

Mozda ovaj

Strandgata 53, 8400 Sortland 55kvm

http://jungeltelegrafen.vol.no...ba-c5d4-42cd-b6eb-c798f4fea493

ili ovo

http://www.finn.no/finn/reales...65&searchclickthrough=true
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.08.2014. u 14:42 - pre 117 meseci
Hvala ti puno...

njih sam već našla pisala...čekam da li će da odgovore.Nego nisam navikla da na FINN bude jedan oglas a na lokalnom da tri,ćetiri od kojih su mi dvoje rekli da je izdato....
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
...99.135.tmi.telenormobil.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.08.2014. u 16:35 - pre 117 meseci
Ok nema na cemu valjda ćeš uspeti naći nešta.
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.bb.online.no.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.08.2014. u 19:36 - pre 117 meseci
Citat:
torke:
Postovni narode,
Pre par dana sam dobio autorizaciju Nokuta za priznavanje mastera u gradjevini i dobio sam maksimalnih 300 poena.
Norveski ucim vec 7 meseci i trenutno sam na B1 nivou i ozbiljno planiram odlazak u Norvesku.
Imam 29 godina i vec 6 godina iskustva na razlicitim projektima u zemlji kako stambenih,tako i industriskim a trenutno zavrsavam izvodjenje radova na projektu jedne trase zeleznicke pruge i magistralnog puta sa pratecim objektima.
Ono sto ocekujem da dobijem od Vas jesu provereni kontakti firmi koje se bave gore navedenim delatnostima ,a po mogucstvu da to budu firme koje se bave niskogradnjom.Takodje bih molio da napisete konkretna iskustva ljudi iz oblasti gradjevine koji su dobili posao tamo kao i neke savete koji bi mi pomogli.Da li ima necega sto se veoma razlikuje od prakse u Srbiji a tice se samog izvodjenja i pratecih procedura? Na sta bismo trebali da obratimo paznju?....
Inace pratim forum poslednjih par dana intenzivno (od trenutka kad sam saznao za njega),ali nisam nasao mnogo saznanja na ovu temu.
Unapred zahvalan

[Ovu poruku je menjao torke dana 16.08.2014. u 12:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao torke dana 16.08.2014. u 12:02 GMT+1]


Pozdrav,
Da li, mozda, ocekujes i kafu od istih tih ljudi.

boban
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
217.68.116.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.08.2014. u 21:18 - pre 117 meseci
Citat:
Tesseract:
Citat:
katt:
Meni je trebalo dve godine da stignem do onog jednog potvrdnog odgovora, ugovora da kazem. Imala sam srecu da uspem da nadjem posao u Bergenu, da dobijem sjajnog poslodavca, ali ono kroz je potrebno proci da bi se stiglo do ovde nije ni malo jednostavno. Mnogo rada, mnogo odricanja, mnogo para
I koliko god da ucis jezik u Srbiji, ovde kad dodjes, meni barem, je bilo zaista problematicno da ih razumem

Milion puta mi je doslo da odustanem, narocito sto sam u Srbiji radila u drzavnoj firmi na odlicnom radnom mestu, ali sta za 5 godina, da se radujem ako skupim 100 e za odmor, obzirom na celu situaciju

I stvarno komentari sa pozadinom, "trazim razlog da ne krenem" su vise nego suvisni, zanimljivi su mi cak i oni koji kazu kako je lako nekome ko je u inostranstvu, a pri tom ni ne poznaju osobu (odmah da se ogradim da ne mislim na sebe, ja sam sveza u NO )


PS. Zokija da nije bilo sa savetima i moralnom podrskom, moguce da bih i odustala od cele ove price


Ako nije tajna, zasto je trajalo dve godine? Ucenje jezika?

Ja sam jos u jesen 2013. tako cvrsto odlucio da idem u Norvesku da ni sada ne pomisljam da odustajem, makar i ovde nasao dobar posao. Od novembra do juna sam isao na kurs jezika, sada ucim samostalno ... malo sa drugaricom, malo gledajuci NRK preko neta. Pre mesec dana mi je iz NOKUTA stiglo priznanje Gradjevinskog faksa na nivou mastera i ako uskoro dobijem taj jedan posao koji ocekujem, verujem da cu za godinu dana moci da skupim 5000 evra pa palim za Norvesku. Taman cu i jezik lepo nauciti do tad.

Znaci to je nesto manje od dve godine za mene koji nema trenutno posao. Da sam do sada imao prihode od kojih sam mogao da stedim verovatno bih vec ove zime, znaci za godinu dana, begao.





Posao sam trazila iz Srbije, nisam mogla da odem, sedim u NO i odande da trazim posao, previse para da bih iznajmila stan i zivela tamo. Prica od vrata do vrata, barem u mom slucaju, se pokazala kao promasena. Od ko zna koliko poslatih molbi imala sam nekoliko intervjua, kako skajp, tako i telefonskih. Tako da sa posao tek nedavno nasla.
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.08.2014. u 17:01 - pre 117 meseci
Da li je za dete koje sedi u krilu roditelja dozvoljen rucni prtljag od 5kg kao i kolica? Putujemo sa norwegianom.
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.08.2014. u 17:47 - pre 117 meseci
Pise ti na sajtu. Za decu ispod 2 god nije dozviljen rucni prtljag. Za kolica ne znam ali pretpostavljam da jeste. Probaj da googlas, nacices odgovor. Ili postavi pitanje na facebook strani Norwegian i dobices odgovor u roku od nekoliko sati.
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.08.2014. u 18:25 - pre 117 meseci
Gledala sam na sajtu,skontala sam da je za decu do 2 godine dozvoljeno 5 kg,a ako se doplati sediste da je onda redovno 10 kg,a za kolica nisam uspela da nadjem.pokusacu jos da potrazim ,hvala!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704857 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.