Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7807977 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2014. u 17:21 - pre 118 meseci
Citat:
sneza_1969:
Imam aktiviranu karticu My call i dok sam boravila u Norge redovno sam uplacivala kredit,sada sam u Srbiji i drugarica mi je uplatila dopunu za taj broj.Poslala mi je aktivacioni kod*145*0047810686663# i broj aktivacije,ali imam problem prilikom pozivanja.
Ne mogu nikako da aktiviram dopunu.Da li neko zna kako da posaljem kod

Ne mozes da aktiviras jer uopste ne mozes pozvati broj da bi je aktivirala. Aktivacija se radi samo na tlu Norveske. Stavljena je blokada na odlazne pozive pa mu to dodje kao da si neregistrovan, a neregistrovane norveske kartice ne mogu da se koriste uopste, tako se stite od malverzacija. Ali zato oni znaju gde se ti nalazis, transparentnost je na njihovoj strani. Ne mogu ni sms-ovi da se salju, iako imas dovoljno kredita. Posalji im mejl i kazi da si terorista ili proruski Ukrajinac i da ti treba MyCall kartica Mislim dziberi, da prostis...
 
Odgovor na temu

Mari35
referent
nezaposlen
Novi Sad

Član broj: 324294
Poruke: 1
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2014. u 18:29 - pre 118 meseci
Pozdrav svima. Forum citam nekoliko meseci sa prekidima i odlucio sam da se i ja oglasim. Imao bih pitanje za gradjevince koji su vec u Norveskoj - za misljenje i savet. Nemam zavrsen fakultet nego visu gradjevinsku skolu (visokogradnja) - sto se tice NOKUTa poslao bih dokumenta i video sta oni kazu. Medjutim interesuje me vase misljenje da li uopste imam sanse da nadjem posao sa visom skolom (naravno da bi se u tom slucaju bacio na ucenje norveskog). Engleski ne znam, nemacki - pocetni nivo. Nemam licence i slabo baratam sa AUTOCADom. Radio sam kao poslovodja u Srbiji i Rusiji - na izgradnji zgrada. Nazalost mislim da su mi sanse male, ali zelja je velika...
 
Odgovor na temu

kamenčić

Član broj: 324264
Poruke: 1



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2014. u 12:02 - pre 118 meseci
Dobar dan i pozdrav svima na temi! Iskrene pohvale za sve korisne informacije koje delite ovde, divni ste!!!
Čitam već neko vreme ovo da bih prikupila što više informacija, jer bih volela da što pre počnem da konkurišem za posao u Norveškoj.
Po struci sam dipl.inž.geologije; završila sam fax 2006.god.(Rudarsko-geološki fak.u Beogradu) po starom programu-10semestara, sada je to stepen-master.
Norveški nisam učila, znam engleski, a iskustva u struci nemam-ovde (u Srbiji) sam radila poslove koji nisu u vezi sa geologijom.
Nisam još videla da je neko od mojih kolega pisao svoja iskustva (mada ću nastaviti da čitam, možda naiđem na nekoga ).
Ako znate kako "stoje stvari" po pitanju odlaska za geologe, molim vas napišite!
Svakako nastavljam "da istražujem" pa ako budem imala i neko konkretno pitanje eto me ponovo! Pozdrav
 
Odgovor na temu

cojozv
Jovan Boskovic
Beograd
Klinika za rehabilitaciju Dr MIroslav
Zotovic
Beograd, Srbija

Član broj: 324289
Poruke: 1
80.232.17.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2014. u 13:54 - pre 118 meseci
Pozdrav
Studiram visoku zdravstvenu u Zemunu, 3 sam godina smijera radna terapija(ergo terapi) . Prethodno imam zavrsenu srednju ekonomsku opsti smijer.
Planiram po zavrsetku studija doci i zaposliti se u Norveskoj u zdravstvenom sektoru. Interesuje me da li neko od vas mozda ima neka iskustva ili informacije u vezi mog zanimanja, posla i autorizacije u Norveskoj? Mogu li dobiti autorizaciju od SAK-a da budem medicinski brat iako nemam srednju medicinsku, ili bih trebao da neku vrstu prekvalifikacije srednje skole?
Priznaju li privatne srednje mediciske skole iz Srbije, Bosne ? Bilo koji odgovori na ova pitanja bi mi dosta pomogli. Hvala unaprijed
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2014. u 17:11 - pre 118 meseci
Citat:
Mari35:
Pozdrav svima. Forum citam nekoliko meseci sa prekidima i odlucio sam da se i ja oglasim. Imao bih pitanje za gradjevince koji su vec u Norveskoj - za misljenje i savet. Nemam zavrsen fakultet nego visu gradjevinsku skolu (visokogradnja) - sto se tice NOKUTa poslao bih dokumenta i video sta oni kazu. Medjutim interesuje me vase misljenje da li uopste imam sanse da nadjem posao sa visom skolom (naravno da bi se u tom slucaju bacio na ucenje norveskog). Engleski ne znam, nemacki - pocetni nivo. Nemam licence i slabo baratam sa AUTOCADom. Radio sam kao poslovodja u Srbiji i Rusiji - na izgradnji zgrada. Nazalost mislim da su mi sanse male, ali zelja je velika...

Ja sam trenutno na zgradi gde su dva šefa gradilišta Poljaci istinu da ti kažem da jedan od njih vrlo oskudno barata norveškim ali je i to istina da je pretezno poljski živalj na gradilištima. Ako znaš dobro Ruski dođe na isto, bar oni tako tvrde. Ne znam na koji se način dolazi do te pozicije, i ono što je jako važno a nije dobro za nas je EU pasoš koji Poljaci imaju.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-138-220.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2014. u 18:01 - pre 118 meseci
Ne treba im KES
http://www.b92.net/biz/vesti/s...07&dd=21&nav_id=879335
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

VladimirSrb
Vladimir
Beograd

Član broj: 323916
Poruke: 16
*.mediaworksit.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2014. u 21:08 - pre 118 meseci
Dobro vece dobri narode,

Sumarski sam inzenjer i sakupio sam dokumenta za NOKUT.
Za par dana idu na prevod kod sudskog tumaca.

U nedoumici sam da li je potreban Apostil na dokumentima ili samo overa u sudu i prevod?

Nailazio sam na razlicite informacije citajuci temu pa bih molio da mi neko odgovori.

Hvala na svakom odgovoru!

Svako dobro vam zelim!!
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2014. u 21:12 - pre 118 meseci
Citat:
VladimirSrb: Dobro vece dobri narode,

Sumarski sam inzenjer i sakupio sam dokumenta za NOKUT.
Za par dana idu na prevod kod sudskog tumaca.

U nedoumici sam da li je potreban Apostil na dokumentima ili samo overa u sudu i prevod?

Nailazio sam na razlicite informacije citajuci temu pa bih molio da mi neko odgovori.

Hvala na svakom odgovoru!

Svako dobro vam zelim!! :-)


Pozdrav,

apostil ne treba

http://www.nokut.no/en/Foreign...on/Documentation-requirements/

Samo overena kopija. U novom sadu recimo overava se u gradskoj kuci...nista posebno

pozdrav
 
Odgovor na temu

vladarus1
Nis

Član broj: 324126
Poruke: 11
*.netnet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2014. u 21:17 - pre 118 meseci
Ja sam prvo overio dokumenta u opstini i posle prevod kod ovlascenog sudskog tumaca. Sudski tumac prevodi i pecat koji je potvrda da je dokumenat veran originalu.
Uzgred slao sam dokumenta i u NOKUT i u DSB i nisu imali primedbe na prevode.
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
62.128.238.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.07.2014. u 22:42 - pre 118 meseci
Citat:
joovan:
Da li neko može da mi odgovori da li se autorizacija koja se predaje direktno u SAK-u u Oslu brže dobija nego kad se šalje poštom? Hvala!


Dobila sam autorizaciju za samo 13 dana. Kompletnu dokumentaciju poslala sam SAK-u iz Norveske.
ST
 
Odgovor na temu

Jecka28
Jelena Stevic
nezaposlena
nezapslena
Obrenovac

Član broj: 324334
Poruke: 4
87.250.57.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.07.2014. u 19:02 - pre 118 meseci
Citat:
dejann73:
Zemljace 5000 ti treba samo za stan. Eventualno ces naci neku sobu za 3000 ili daj boze za manje. Koliko traje tebi ta praksa? Ako je duze od tri meseca onda bi morao da imas neku vizu (pitaj tog norvezanina), ako imas vizu onda imas legalan boravak i mozda DUF nummer (zavisi od vize) pa bi mozda mogao da nadjes neki vikarski posao preko firmi koje se time bave. Ako imas neku kintu u steku prihvati tu ponudu jer se to ne pruza svakome sta god da je! Ide leto i treba im dosta radne snage za svakojake poslove. Sve dok sedis tamo i cekas na nesto sigurno nece biti neke vajde, veruj mi. Odavde imas mnogo vise mogucnosti, upoznaces ljude i kontakte ali moraces da rizikujes i da probas. Od tebe sve zavisi!
Pozz





Vidim da mnogima izlazite u susret,i stvarno pomazete svojim informacijama.Svaka vam cast na tome!Htela bih i ja da zamolim za jednu informaciju?
Dali ljudi mogu da traze azil iz poplavljenih podrucija?OBRENOVAC JE JAKO STRADAO!TAKO RECI MRTAV GRAD!Toliko da nam je pitanje dali ce deca imati skole za 1.semptembar.Oobecanjima za popravku kuca bolje i da nepisem,jer ima raznih prevara od strane vlasti.Cula sam da nesmeju da im odbiju azil,ali se ovih dana oglasila Nemacka i Frncuska da su prebukirane nazim zahtevima i da to nije moguce.Kako je stanje sa Norveskom?Ili su to dezinformacije?UNAPRED ZAHVALJUJEM!

Jelena S
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.07.2014. u 19:18 - pre 118 meseci
Loše si čula-NIko iz Srbije nigde ne može da dobije azil.
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
ti0115a400-2233.bb.online.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.07.2014. u 22:01 - pre 118 meseci
Treba li nekome aviokarta iz Osla za Bg.? Let je 30.jula u 17:20.
 
Odgovor na temu

driftwood-ba

Član broj: 324346
Poruke: 5
31.176.212.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.07.2014. u 23:23 - pre 118 meseci
hej :)

Konacno da se i ja registriram na forum radi dodatnih informacija...cak i ovaj mali korak prozima me nekim velikim entuzijazmom.Valjda je bitno samo se pokrenuti ma koliko neke stvari bile teske te koliko iziskuju vremen i odricanja u konacni uvijek nekako izadju na dobro.

Ja i supruga smo 30-godisnji ljekari (pedijatar i ljekar opste prakse) te smo odlucili da se pokusamo ispaliti za Norvesku,jer definitivno smo davno uvidjeli da ovdje na Balkanistanu nema providnog dana u skorije vrijeme,a mozda ni tada.

Pripremili smo skoro sve papire za autorizaciju diplome...mada bas i nismo sigurni na sta se odnose pojedine stavke.
Molio bi ukoliko je neko upucen da mi samo objasnista je ekvivalent ovih papira kod nas.
Te ukoliko neko ima iskustva sa verifikacijom da sta onako ukratko nasvrlja

Unaprijed zahvalan ;)


• Attach certified copies from the health authorities of your country of education or the last
EU/EEA country where you have carried out professional practice, confirming your
education, with regard to the EU Directive 2005/36/EC on general education.
(If relevant)

• Attach a «Certificate of Current Professional Status» confirming your certified authorisation
in the respective country.
The declaration cannot be older than 3 months

p.s.
Predpostavljam da se radi o ljekarskoj licenci,a ovo Certificate of Current Professional Status ne kontam sta bi moglo biti.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.07.2014. u 11:18 - pre 118 meseci
Citat:
Jecka28:
Citat:
dejann73:
Zemljace 5000 ti treba samo za stan. Eventualno ces naci neku sobu za 3000 ili daj boze za manje. Koliko traje tebi ta praksa? Ako je duze od tri meseca onda bi morao da imas neku vizu (pitaj tog norvezanina), ako imas vizu onda imas legalan boravak i mozda DUF nummer (zavisi od vize) pa bi mozda mogao da nadjes neki vikarski posao preko firmi koje se time bave. Ako imas neku kintu u steku prihvati tu ponudu jer se to ne pruza svakome sta god da je! Ide leto i treba im dosta radne snage za svakojake poslove. Sve dok sedis tamo i cekas na nesto sigurno nece biti neke vajde, veruj mi. Odavde imas mnogo vise mogucnosti, upoznaces ljude i kontakte ali moraces da rizikujes i da probas. Od tebe sve zavisi!
Pozz





Vidim da mnogima izlazite u susret,i stvarno pomazete svojim informacijama.Svaka vam cast na tome!Htela bih i ja da zamolim za jednu informaciju?
Dali ljudi mogu da traze azil iz poplavljenih podrucija?OBRENOVAC JE JAKO STRADAO!TAKO RECI MRTAV GRAD!Toliko da nam je pitanje dali ce deca imati skole za 1.semptembar.Oobecanjima za popravku kuca bolje i da nepisem,jer ima raznih prevara od strane vlasti.Cula sam da nesmeju da im odbiju azil,ali se ovih dana oglasila Nemacka i Frncuska da su prebukirane nazim zahtevima i da to nije moguce.Kako je stanje sa Norveskom?Ili su to dezinformacije?UNAPRED ZAHVALJUJEM!


evo i da ovde odgovorim

Nemas nikakve sanse, jedino mozes dobiti zabranu ulaska u sengen zonu, kada ti odbiju zahtev, a odbice.

Postojala je sansa da se dobije azil ukoliko si ziveo na Kosovu, stim da nisi imao ili da oni nisu mogli dokazati drzavljanstvo Srbije, u tom slucaju nisi mogli da te vrate u zemlju porekla, jer je Kosovo bilo u nekom pravnom vakumu po njima a drugo drzavljanstvo nisu mogli dokazati, ovo se promenilo kada su priznali Kosovo kao nezavisnu drzavu te sada vracaju bez problema.

http://www.udi.no/en/statistic...by-citizenship-and-month-2013/

Recimo 2013 je bilo 43 zahteva iz Bosne, 1 iz Hrvatske, 254 sa Kosova, 12 iz Crne Gore, 78 iz Srbije, znaci iz ovih zemalja ukupno 388 i dobilo je azil rano njih 0, doduse mnogo njih se javilo da dobrovoljno povlaci zahtev (recimo 80 sa Kosova) ali su svi odbijeni. O drugim zemljama tipa Nemacka znam iz novina a za Norvesku znam poprilicno sigurno, u svakom slucaju imas i link pa pogledaj.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

DragonJ
Freelancer
Freelancer Inc.
Oslo

Član broj: 324353
Poruke: 5
*.215.137.91.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.07.2014. u 16:18 - pre 118 meseci
Citat:
chi-le:
Treba li nekome aviokarta iz Osla za Bg.? Let je 30.jula u 17:20.



Zdravo chile,
koliko tražiš za kartu?
Pozdrav
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
95.180.123.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.07.2014. u 16:41 - pre 118 meseci
Citat:
Mari35:
Pozdrav svima. Forum citam nekoliko meseci sa prekidima i odlucio sam da se i ja oglasim. Imao bih pitanje za gradjevince koji su vec u Norveskoj - za misljenje i savet. Nemam zavrsen fakultet nego visu gradjevinsku skolu (visokogradnja) - sto se tice NOKUTa poslao bih dokumenta i video sta oni kazu. Medjutim interesuje me vase misljenje da li uopste imam sanse da nadjem posao sa visom skolom (naravno da bi se u tom slucaju bacio na ucenje norveskog). Engleski ne znam, nemacki - pocetni nivo. Nemam licence i slabo baratam sa AUTOCADom. Radio sam kao poslovodja u Srbiji i Rusiji - na izgradnji zgrada. Nazalost mislim da su mi sanse male, ali zelja je velika...





Imas visu od 2,5 ili od 3 godine? Meni je NOKUT priznao trogodisnju Visu, odnosno sad Visoku gradjevinsku skolu
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.07.2014. u 17:20 - pre 118 meseci
Citat:
driftwood-ba:
hej :)

Konacno da se i ja registriram na forum radi dodatnih informacija...cak i ovaj mali korak prozima me nekim velikim entuzijazmom.Valjda je bitno samo se pokrenuti ma koliko neke stvari bile teske te koliko iziskuju vremen i odricanja u konacni uvijek nekako izadju na dobro.

Ja i supruga smo 30-godisnji ljekari (pedijatar i ljekar opste prakse) te smo odlucili da se pokusamo ispaliti za Norvesku,jer definitivno smo davno uvidjeli da ovdje na Balkanistanu nema providnog dana u skorije vrijeme,a mozda ni tada.

Pripremili smo skoro sve papire za autorizaciju diplome...mada bas i nismo sigurni na sta se odnose pojedine stavke.
Molio bi ukoliko je neko upucen da mi samo objasnista je ekvivalent ovih papira kod nas.
Te ukoliko neko ima iskustva sa verifikacijom da sta onako ukratko nasvrlja

Unaprijed zahvalan ;)


• Attach certified copies from the health authorities of your country of education or the last
EU/EEA country where you have carried out professional practice, confirming your
education, with regard to the EU Directive 2005/36/EC on general education.
(If relevant)

• Attach a «Certificate of Current Professional Status» confirming your certified authorisation
in the respective country.
The declaration cannot be older than 3 months

p.s.
Predpostavljam da se radi o ljekarskoj licenci,a ovo Certificate of Current Professional Status ne kontam sta bi moglo biti.



Evo da probam ja da odgovorim: Jeste li zavrsili fakultete u EU? Jer ovo sto pises stoji kao zahtevana dokumentacija za doktore sa fakultetom iz EU: http://english.sak.no/sites/sa...practitioner.aspx#.U9ExL9ZdaSM

Ako ipak niste iz EU (u sta verujem jer inace ne biste pisali ovde ;-), onda je ovo lista dokumenata koja vam treba:

http://english.sak.no/sites/sa...de-the-eueea.aspx#.U9Ex2NZdaSM

Znaci, dokumenti se salju u SAK+za Ameriku. Procitaj, pa pitaj slobodno ako ti nesto nije jasno :-)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.07.2014. u 12:07 - pre 118 meseci
Naša drugarica sa foruma prodaje dve karte za Norwegian let 6. avgusta, Oslo-Beograd. Ako nekom treba neka mi pusti poruku, pa ću ga spojiti da se dogovorite. Svakako jeftinije nego kupiti ih sad.

 
Odgovor na temu

Ygritte

Član broj: 324383
Poruke: 3
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.07.2014. u 12:32 - pre 118 meseci
Dragi svi,

čitam vas već neko vreme i zaista hvala svima na korisnim info. Pokušavam da vas stignem sa postovima i već se unapred izvinjavam ukoliko se ponavljam s nekim pitanjima, trudiću se da što pre iščitam temu kako vas ne bih smarala.

Ipak, imam jedno pitanje na koje bi mi značilo da odgovorite jer mi u suštini od toga zavisi da li vredi nastavljati sa istraživanjem ove teme.:)

Pitanje glasi: Koliko su traženi psiholozi u Norveškoj i kakve su šanse da pronađem tamo zaposlenje u struci? Imam bachelor i master diplomu psihologa, pregršt certifikata o praksi, volontiranjima i sl. i zaista bih volela da pokušam u ovoj "obećanoj zemlji". Govorim tečno Engleski, imam srednji nivo poznavanja Nemačkog, početni nivo poznavanja Španskog, a počela sam da učim i Norveški.

Molila bih sve da mi daju iskrene odgovore i činjenice, ne tipa "jako je teško uspeti, oni nas ne vole, potrošićeš novac uzalud i vratićeš se, visok je porez" i slično. Svega toga sam svesna. Zanima me konkretno kakvo je stanje sa ovom strukom. Dečko i ja planiramo svakako da idemo, trebaju mi info kako bih se što bolje pripremila na sve nedaće koje nas čekaju tamo.

Hvala unapred svim dobrim ljudima.:)

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7807977 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.