Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7810871 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.06.2014. u 21:37 - pre 120 meseci
Znam šta kažes i potpuno se slažem sa tobom. Ovo što si napisao može da zna samo onaj koji je živeo u Srbiji. Bahatost na sve strane. Pre neki dan pokosio neki lezilebovic iz NS jedan polo i odneo tri mlada života, istog dana pokosen pešak na zebri u Nišu. Ostali retardirani su nekompetenti da procene srpsku bahatost. Ginu u Srbiji svaki dan, ali glupi Norvežani žive do 80+. Plati koliko treba, život nema cenu.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.215.102.34.getinternet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.06.2014. u 23:19 - pre 120 meseci
glupi norvezani?
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-127.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.06.2014. u 23:39 - pre 120 meseci
U redu možda sam ja glup i zaostao pa ne razumem pojedince.

Nije mi baš najjasnije kako su oni "retardirani" " ne mogu svoju alatku da nađu " ili " glupi " polazim od toga da mi tek treba da udjemo u njihov sistem a ne oni u naš, logično zar ne?

Ovo je moje lično mišljenje i ne bih želeo da uvredim nikoga ali mislim da ovi gore pridevi nikako ne oslikavaju jednog Norvežanina.

E sada nešto zanimljivo :


https://www.youtube.com/watch?v=axmEqaoq_Io
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.215.102.34.getinternet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.06.2014. u 23:45 - pre 120 meseci
u sistem nije tesko uci...ali u nacin razmisljanja i stanje uma malo teze... ja ih jos proucavam :D

oni su sve samo ne glupi ;)
 
Odgovor na temu

pcellica maja
u potrazi za poslom
dreams
sanjajuci norway

Član broj: 322876
Poruke: 12
212.200.246.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.06.2014. u 16:40 - pre 120 meseci
Pozdrav svim forumašima.Od skoro pratim ovaj forum,pročitala sam polovinu,nadam se uskoro ću i ostatak.
Kao prvo želim da se zahvalim na zlata vrednim informacijama.Kao drugo interesuje me da li je neko u skorije vreme dobio dozvolu boravka na tri godine.Isto tako interesuje me da li je neko skorije polagao Bergen test i OSCE test.
Kada je Bergen test u pitanju interesuje me da li je to nivo znanja kao recimo znanje stranog jezika koji se učio u osnovnoj i srednjoj skoli ili je i više od toga.Sto se OSCE testa tice verovatno je težak ali me interesuje makar orjentaciono koliko je vremena potrebno odvojiti za pripremanje kao i literatura koja se preporučuje.
Na kraju želim da čestitam Tijani na dobijanju lekarske licence i da joj poželim brzu autorizaciju a svim forumašima želim lepo vreme i lepo raspoloženje i u Norveškoj i u domovni.
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.06.2014. u 22:35 - pre 120 meseci
Ako mislis na OSCE test za lekare, tj tzv fagprøve koji obuhvata OSCE + teorijska pitanja, to koliko ja znam se vise ne odredjuje kao uslov za autorizaciju. Ove godine se fagprøve cak i ne odrzava uopste. Kada nas lekar posalje dokumenta sa planom i programom rada u SAK + dokumenta u SAD na proveru + upise i polozi nasjonale fag, odgovor koji dobije je u poslednje vreme ili 1.autorizacija, dakle moze direktno u turnus ili 2.legelisens sa kojom treba da odradi praksu koliko je SAK odredio ( varira dosta, od npr 4 meseci do godinu dana) i onda sa potvrdama o odradjenoj praksi se dobija autorizacija. Ako me pitas od cega zavisi da li se dobije autorizacija ili licenca, moj ti je odgovor- od saksbehandlera. Za Bergenstesten- davno bese. Uglavnom, trebalo mi je 6 meseci ucenja x 4 casa dnevno x 4 dana u nedelji. I domaci zadaci ;-) Srecno!
 
Odgovor na temu

dzokanica

Član broj: 323656
Poruke: 2
178.79.36.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.06.2014. u 23:05 - pre 120 meseci
Pozdrav svima na temi :)

Da li mi neko od vas ko je u Norveškoj (ili ako neko od ljudi koji su ovde zna - još bolje) može proveriti kako do stipendije za osnovne studije u Norveškoj?

Konkretno, zanima me ovaj univerzitet: http://www.khio.no/Engelsk/Design/#2118 , studijski program Interior architecture and furniture design.

Sve što sam uspela da pronađem, odnosilo se na master i doktorske studije ili nije bilo drage nam Srbijice na spisku. Ja jesam završila višu ovde, ali sam isto tako svesna da mi je znanje stečeno tu smehotresno, i najsrećnija bih bila da sve lepo počnem ispočetka. Restart. :)

Koliko vidim, studije u Norveškoj jesu besplatne, ali je potrebno imati oko 10 000e po godini studija na svom računu, u Norveškoj banci (znači, nema muljanja). Pošto ja taj novac, naravno, nemam, niti ima ikakvih izgleda da ću ga u nekom bližem periodu imati - da li postoji neki način da dođem do stipendije za osnovne studije? (Koliko vidim, za master i doktorske ta stipendija pokrije osnovne troškove života na mesečnom nivou, pa nije potrebno da imate gore pomenutu cifru na računu jer Norveška garantuje da će vas finansirati svakog meseca).

Sve informacije su dobrodošle. :)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2014. u 00:11 - pre 120 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Znam šta kažes i potpuno se slažem sa tobom. Ovo što si napisao može da zna samo onaj koji je živeo u Srbiji. Bahatost na sve strane. Pre neki dan pokosio neki lezilebovic iz NS jedan polo i odneo tri mlada života, istog dana pokosen pešak na zebri u Nišu. Ostali retardirani su nekompetenti da procene srpsku bahatost. Ginu u Srbiji svaki dan, ali glupi Norvežani žive do 80+. Plati koliko treba, život nema cenu.


Ista ta 3 mlada života su prošla na CRVENO a vozač drugog auta je vozio 160 na sat. Prema tome-dele odgovornost!
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.19.202.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2014. u 06:04 - pre 119 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR: Ista ta 3 mlada života su prošla na CRVENO a vozač drugog auta je vozio 160 na sat. Prema tome-dele odgovornost!


ne razumem sto dele odgovornost? vozac pola nije ispostovao najvaznije pravilo u saobracaju, ustupanje prava prevenstva na raskrsnici sa svetlosnom regulacijom saobracaja. ne branim ovog sto je vozio audija, treba mu suditi za mnogo stvari, od bolesnih 160 (mada tih 160 treba da se utvrdi vestacenjem), voznje u pijanom stanju, nasilnicke voznje... ali ne moze biti kriv za ovaj udes, i da je vozio 60 km/h niko ne garantuje da bi putnici pola preziveli. meni je neverovatno da je neko tako lagodno prosao kroz crveno, pre mislim da je vozac, koji inace ima privremenu dozvolu i ne moze da vozi nocu, jednostavno predvideo semafor. takodje jos niko nije objavio rezultate alko testa decka koji je vozio polo, ali poznavajuci nas mentalitet i cinjenicu da je znao da ne sme da vozi nocu i svesno to prekrsio, cisto sumljam da je na proslavi pio sok od sangarepe.

norvezani su makar ozbiljni po pitanju alkohola i brze voznje, meni je i danas neverovatno kako oni lako oduzimaju dozvole. pricao sam sa par pandura ovde i po njima vidis da je korumpcija skoro iskorenjena u ovoj zemlji. facu koju sloze i pogled koji imaju kada se prica o korupciji, ne moze da se odglumi. jednostavno ljudi rade svoj posao odgovorno i savesno i zbog toga im svaka cast. nadam se da ce tako nekada biti i u srbiji.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

vesna_bl
Banja Luka

Član broj: 52190
Poruke: 38



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2014. u 07:32 - pre 119 meseci
I ja se nadam da ce biti bolje svuda, jer imam neko ludo predubjedjenje da ovo s-anje ne moze vjecno trajati.

Inace, gledala sam gdje je Hammerfest. Nisam ni znala da je tako daleko. :)
 
Odgovor na temu

PSasa1
Norveska
Norveska
Larvik

Član broj: 323313
Poruke: 3
..0.49.97.tmi.telenormobil.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2014. u 10:09 - pre 119 meseci
Slazems se
 
Odgovor na temu

pcellica maja
u potrazi za poslom
dreams
sanjajuci norway

Član broj: 322876
Poruke: 12
212.200.246.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2014. u 14:31 - pre 119 meseci
Citat:
Ohridlake:
Ako mislis na OSCE test za lekare, tj tzv fagprøve koji obuhvata OSCE + teorijska pitanja, to koliko ja znam se vise ne odredjuje kao uslov za autorizaciju. Ove godine se fagprøve cak i ne odrzava uopste. Kada nas lekar posalje dokumenta sa planom i programom rada u SAK + dokumenta u SAD na proveru + upise i polozi nasjonale fag, odgovor koji dobije je u poslednje vreme ili 1.autorizacija, dakle moze direktno u turnus ili 2.legelisens sa kojom treba da odradi praksu koliko je SAK odredio ( varira dosta, od npr 4 meseci do godinu dana) i onda sa potvrdama o odradjenoj praksi se dobija autorizacija. Ako me pitas od cega zavisi da li se dobije autorizacija ili licenca, moj ti je odgovor- od saksbehandlera. Za Bergenstesten- davno bese. Uglavnom, trebalo mi je 6 meseci ucenja x 4 casa dnevno x 4 dana u nedelji. I domaci zadaci ;-) Srecno!


Hvala na brzom odgovoru.I ne samo brzom nego baš i detaljnom.A sreća će mi sigurno trebati, iako ovo gore sve skupa bas dobro zvuči,mislim da je bez malo sreće teško sve postići.
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2014. u 17:06 - pre 119 meseci
Citat:
Medaggz:
Imam autorizaciju za helsefagarbeidera ..
Ako mi istekne 90 dana (kao turista), da li mogu da podnesem zahtev u policiji da mi produze jos 90 za trazenje posla ?


Ajdee neko odg, hitno mi treba ! :)
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.bb.online.no.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2014. u 19:27 - pre 119 meseci
Citat:
Medaggz: Ajdee neko odg, hitno mi treba !


Mozes da produzis. Ali zakazes termin u policiji dok ti ne istekne tih 90dana i moras na racunu imati 500noka(dnevno). I moras izvestaj iz banke da im dostavis. Meni na primer nisu ni pogledali taj izvestaj iz banke, samo ugovor o stanu ,osiguranje i diplomu iz nokuta.
boban
 
Odgovor na temu

dzokanica

Član broj: 323656
Poruke: 2
178.79.36.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2014. u 19:57 - pre 119 meseci
Neko da odgovori i meni? :) Hajde ljudi, uzdam se u vas. :)

Hvala.
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2014. u 22:51 - pre 119 meseci
Nemam licnog iskustva ali sam na netu naisla na ovo

http://www.lanekassen.no/nb-NO...r-a-fa-stotte/Statsborgerskap/


Idi na dno stranice, tu ima nesto o "kvotestudenter". Inace lånekassen je zvanicna norveska organizacija za dodelu studentskih kredita/stipendija.

Ima i na ovom linku generalnih informacija:

http://utdanning.no/tema/hjelp_og_veiledning/studere_i_norge
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2014. u 23:46 - pre 119 meseci
Citat:
Boban 987:
Citat:
Medaggz: Ajdee neko odg, hitno mi treba ! :)


Mozes da produzis. Ali zakazes termin u policiji dok ti ne istekne tih 90dana i moras na racunu imati 500noka(dnevno). I moras izvestaj iz banke da im dostavis. :) Meni na primer nisu ni pogledali taj izvestaj iz banke, samo ugovor o stanu ,osiguranje i diplomu iz nokuta. :)


A cekaj, ako imam u kesu 500 noka dnevno(nemam racun u norveskoj banci) , i imam diplomu, i autorizaciju , a zivim kod prijatelja ? :)
Da li dolazi to u obzir ?
Ili bas moram da imam samostalno placen stan ?
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.bb.online.no.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2014. u 02:24 - pre 119 meseci
I ja sam pitao da li moze u keshu i samo sam bio cudno POGLEDAVAN od strane salterske sluzbenice. Pa moze valjda. Treba ti izvestaj iz srpske banke. A sto se stana tice moze sigurno da budes kod prijatelja. Samo moras videti da li onda mora on da krene sa tobom ili sta vec. Ne znam.
Gde si ti sada?
boban
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2014. u 07:18 - pre 119 meseci
U Srbiji, evo vec 2 meseca..
Inace sam blizu tebe ( ako si i dalje u Alti ,kako sam procitao ranije) - Karasjok :)

Planiram da dolecem sad, pocetkom jula.. pa polako :D
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.bb.online.no.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2014. u 11:16 - pre 119 meseci
Pomesao si me sa mojim imenjakom Bobanom 13. Pa sada dok si u Srbiji uzmi izvestaj iz banke. To ti je sigurnije.
boban
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7810871 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.