Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7831203 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2014. u 08:51 - pre 122 meseci
Citat:
quadrillee: 1. Uzeo sam master i trebalo bi da doktoriram (bar da prijavim tezu)...haha
pa jesam po bolonji i uzeo sam master. Poceo sam da radim pre diplomiranja dosta aktivno, hehehe
3,5 godine je proslo od diplomiranja.
2. Pa ova nasa projektantska licenca...nemam pojma sta ima po norveskoj. hehe
3. Haha, niko nije bio ni zidar u familiji a kamoli arhitekta (nedaj boze da su politicari, odrekao bi ih se)...recimo da znam da se snadjem, trudim se da ne budem lenj, ništa više, sve se moze kad se hoce, nista vise. A i naravno imao sam dosta srece.

Pa dobro, ja kontam Norvešku da je to tek početak ima tu jos da se razvija za arhitekte i ima perspektive i mislim da za mlade nije lose, bar za one koji hoce da se pokazu i koji zele da ostanu. A posle ako bi hteli da idemo negde drugde, svakako je bolje iz Norveške nego iz Srbije. Videcemo, pisi naravno... ako nesto do znam, javljam ti takodjer.

Hvala za RU, trebace mi.


ne bih mnogo racunao da ces naci posao u norveskoj iz rusije ali sve je moguce , licenciranje je nasa izmisljotina i kao takva ne postoji u norveskoj, licno imam 10-tak godina iskustva i nemam licencu i nikada je nisam ni imao u srbiji a nikada ni necu. nacin na koji je to regulisano u norveskoj je poprilicno drugacije, ovde batice imas kurs od par dana pa ispit ovaj onaj i dobijes atest za ovo ono. recimo betoniranje na gradilististu, obavezan polozen kurs, trae 4 dana, kosta oko 9000 kruna.

meni nisu jasni ljudi koji bi misle da mogu danas raditi koje kakve proracune u srbiji i sutradan nastaviti to u norveskoj, doduse mozda za laika to stoji ali kako se bilo cime ozbiljnije baviti ako ne znas zakone, procedure i propise? doduse za po kuci mozes ti izracunati po srpski kolicinu celika za podupiranje frizidera ali za bilo koji ozbiljniji rad moras biti upoznat sa standardima zemlje u kojoj radis. ne mislim samo na projekat konstrukcije vec na mnoge druge detalje, primer moze biti protivpozarna bezbednost. takodje nacin gradnje u norveskoj i srbiji je dosta drugaciji kao i materijali, recimo kada ste vi u srbiji koristili membrane za obeznedjenje objekta od radona, a vde je to vise manje standard. mislim da previse paznje poklanjamo jeziku a zanemarujemo samu struku, ukoliko hocete da radite u norveskoj morate se makar malo informisati o principima gradnje u ovoj zemlji, ili zemlje gde planirate da radite. isto vazi i za rusiju, gostovi i snipovi su prica za sebe ali ako hoces da budes projektant ili da radis nesto vezano za to onda moras i uciti. ako planiras da budes prevodilac izmedju projekta i radnika na gradilistu onda ti ne treba ni snip ni gost dovoljan je i JUS. ja kada sam dosao u rusiju dnevno sam makar 2 sata ucio ruske standarde jer kako drugacije pricati sa nadzorom?

posla ima koliko hocete i posle nekih 6 meseci uz znanje jezika ne treba ni brinuti o zaposlenju, makar za inzinjere ali doci do prvog ugovora je vec muka sama po sebi, samo treba biti uporan i nema pravila. pre ili kasnije cete naci nesto samo je pitanje da li ce to biti 3 meseca (u mom slucaju) ili 2 godine (kod nekih mojih kolega).

inace kod mene se za sada sve super razvija, odradio sam prvu godinu norveske, zena je krenula da radi za statoil, 100% 3 meseca ali bice produzen za fast, mi bi rekli preko veze a norvezani preko reference, firma koja me juri vec neko vreme da predjem kod njih a ima bliske odnose sa statoilom se zalozila za zenu i njen posao tako da smo dobro prosli.

klinac posle 6 meseci ne koristi DA,NE, MOJE, TVOJE, TATA,.. sada je to NEI, JA, MIN, PAPA... ponekad recimo kao juce nisam ga nista razumeo ali norvezanin koji je bio pored nas u vrticu ga je razumeo , tako da i kod njega jezik napreduje

voznja je zavrsena pre 4 nedelje tako da sam i to skinuo sa dnevnog reda, voznja je bila laganica, testovi su bili malo nezgodni , doduse polozio sam iz 1. puta ali nije bilo oanko kako sam zamisljao, ucio sam na oba sajta, 3x presao celu knjigu ali na testu je bilo drugacije nego sto sam spremao. moj savet je da se maksimalno fokusirate na znake i te dzidza midze jer je meni od 45 pitanja makar 20 bilo sta ovaj znak znaci.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.connect.netcom.no.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2014. u 09:30 - pre 122 meseci
Bravo Zoki,kako je divno čitati lepe vesti :D Sve najbolje....samo napred....
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.connect.netcom.no.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2014. u 09:32 - pre 122 meseci
Citat:
gogi77:
Citat:
Gasterbajter:
Citat:
quadrillee:
Oprosti, nisam video da si mi odgovorio, nasao sam neki stari post. hehe
Imam 4 godine radnog iskustva u Srbiji (+ licencu) i jos pola godine u Rusiji i sad opet u Rusiju, mada ovog puta skepticniji.
Imam fina iskustva, a isao bih u Norvesku iz finansijskih razloga naravno i nekog konkretnijeg i ozbiljnijeg posla. U Srbiji je dosta sve to neozbiljno.

... ali meni je vec sa 27 godina svaki dan gubljenje vremena i sad tek vidim da nije dobro sto idem u Rusiju. Al dobro ionako cu steci iskustva. hehe
Videcemo kako ce nas sudbina pratiti, ja imam nesto malo nagrada, nije bog zna sta, ucestvovao sam na svacem necemu, hehe

Znas li kako ide za Licencu?


Sa 27 god 4.5 radnog iskustva. Kao arhitekta. U Srbiji 4 god.

?
?

1. Ti nisi po starom programu studirao onda, i nisi uzeo master. Ako si po Bolonji, onda ti je usaglasen program sa njihovim (trebalo bi) i priznaje se automatski.
2. Licenca za sta? Ima vise vrsta licenci. Ne verujem da se ista priznaje nase tamo. Nisu isti standardi. Nisu isti programi studija.
3. Neko u familiji te je zaposlio, verovatno su ti roditelji u istoj struci, ili su politicari :)

A ono sa arhitektima koji su osvojili gomilu nagrada na izvedene projekte po svetu, koje pomenu Dakipro, i to mi je malo sumnjivo, tj. nelogicno, jer takva brendirana imena ne bi isla u Norvesku da idu na interviju, vec bi sami bili pozvani da rade tamo, oni su ti koji biraju, ali kazem ne bi otisli verovatno u Norvesku vec u USA (ili Cirih, Berlin, Barselonu, Pariz... ali NY na prvom mestu), sem da imaju neku licnu pricu koja ih je navela bas tamo. Norveska je zlatna za prosek, ne za genije.

Nemam odgovora za tvoje pitanje jer sam ja radim modelovanje, ne projektovanje toliko. Ili urbanizam. Radila sam enterijer takodje. Tvoj portfolijo je najbolji dokaz, naravno i nagrade na konkursima, clanci po novinama i sl. Ako i kada saznam vise kako je u Norveskoj, pisacu. Srecno u Rusiji! :)


Lepo ja kazem... High class society :D :D

Inace informacja za one koje dolaze... Nemorate mnogo da se pakujete i cimate sa tim koferima posto ovde je zvanicno pocelo leto to jest noskici vec uveliko se setkaju u kratkim pantalonama i majicama a ja biciklom na posao.




Ua,ja još uvek uključujem grejalice ovde je 8 stepeni jest da sija sunce ali ja to još ne osećam kako toplotu....Blagiš vama....
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-115.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2014. u 09:49 - pre 122 meseci
Odlicno Zoki, cestitam samo napred.

Kako si prosao sa onom prijavom sto si vozio bez prisustva norvezanina?
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

quadrillee
arhitekta u pokušaju
Beograd, Srbija

Član broj: 322254
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2014. u 10:58 - pre 122 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
quadrillee: 1. Uzeo sam master i trebalo bi da doktoriram (bar da prijavim tezu)...haha
pa jesam po bolonji i uzeo sam master. Poceo sam da radim pre diplomiranja dosta aktivno, hehehe
3,5 godine je proslo od diplomiranja. :D
2. Pa ova nasa projektantska licenca...nemam pojma sta ima po norveskoj. hehe
3. Haha, niko nije bio ni zidar u familiji a kamoli arhitekta (nedaj boze da su politicari, odrekao bi ih se)...recimo da znam da se snadjem, trudim se da ne budem lenj, ništa više, sve se moze kad se hoce, nista vise. A i naravno imao sam dosta srece.

Pa dobro, ja kontam Norvešku da je to tek početak ima tu jos da se razvija za arhitekte i ima perspektive i mislim da za mlade nije lose, bar za one koji hoce da se pokazu i koji zele da ostanu. A posle ako bi hteli da idemo negde drugde, svakako je bolje iz Norveške nego iz Srbije. Videcemo, pisi naravno... ako nesto do znam, javljam ti takodjer.

Hvala za RU, trebace mi.


ne bih mnogo racunao da ces naci posao u norveskoj iz rusije ali sve je moguce :) , licenciranje je nasa izmisljotina i kao takva ne postoji u norveskoj, licno imam 10-tak godina iskustva i nemam licencu i nikada je nisam ni imao u srbiji a nikada ni necu. nacin na koji je to regulisano u norveskoj je poprilicno drugacije, ovde batice imas kurs od par dana pa ispit ovaj onaj i dobijes atest za ovo ono. recimo betoniranje na gradilististu, obavezan polozen kurs, trae 4 dana, kosta oko 9000 kruna.

meni nisu jasni ljudi koji bi misle da mogu danas raditi koje kakve proracune u srbiji i sutradan nastaviti to u norveskoj, doduse mozda za laika to stoji ali kako se bilo cime ozbiljnije baviti ako ne znas zakone, procedure i propise? doduse za po kuci mozes ti izracunati po srpski kolicinu celika za podupiranje frizidera ali za bilo koji ozbiljniji rad moras biti upoznat sa standardima zemlje u kojoj radis. ne mislim samo na projekat konstrukcije vec na mnoge druge detalje, primer moze biti protivpozarna bezbednost. takodje nacin gradnje u norveskoj i srbiji je dosta drugaciji kao i materijali, recimo kada ste vi u srbiji koristili membrane za obeznedjenje objekta od radona, a vde je to vise manje standard. mislim da previse paznje poklanjamo jeziku a zanemarujemo samu struku, ukoliko hocete da radite u norveskoj morate se makar malo informisati o principima gradnje u ovoj zemlji, ili zemlje gde planirate da radite. isto vazi i za rusiju, gostovi i snipovi su prica za sebe ali ako hoces da budes projektant ili da radis nesto vezano za to onda moras i uciti. ako planiras da budes prevodilac izmedju projekta i radnika na gradilistu onda ti ne treba ni snip ni gost dovoljan je i JUS. ja kada sam dosao u rusiju dnevno sam makar 2 sata ucio ruske standarde jer kako drugacije pricati sa nadzorom?

posla ima koliko hocete i posle nekih 6 meseci uz znanje jezika ne treba ni brinuti o zaposlenju, makar za inzinjere ali doci do prvog ugovora je vec muka sama po sebi, samo treba biti uporan i nema pravila. pre ili kasnije cete naci nesto samo je pitanje da li ce to biti 3 meseca (u mom slucaju) ili 2 godine (kod nekih mojih kolega).

inace kod mene se za sada sve super razvija, odradio sam prvu godinu norveske, zena je krenula da radi za statoil, 100% 3 meseca ali bice produzen za fast, mi bi rekli preko veze a norvezani preko reference, firma koja me juri vec neko vreme da predjem kod njih a ima bliske odnose sa statoilom se zalozila za zenu i njen posao tako da smo dobro prosli.

klinac posle 6 meseci ne koristi DA,NE, MOJE, TVOJE, TATA,.. sada je to NEI, JA, MIN, PAPA... ponekad recimo kao juce nisam ga nista razumeo ali norvezanin koji je bio pored nas u vrticu ga je razumeo :) , tako da i kod njega jezik napreduje :)

voznja je zavrsena pre 4 nedelje tako da sam i to skinuo sa dnevnog reda, voznja je bila laganica, testovi su bili malo nezgodni , doduse polozio sam iz 1. puta ali nije bilo oanko kako sam zamisljao, ucio sam na oba sajta, 3x presao celu knjigu ali na testu je bilo drugacije nego sto sam spremao. moj savet je da se maksimalno fokusirate na znake i te dzidza midze jer je meni od 45 pitanja makar 20 bilo sta ovaj znak znaci.


Slazem se naravno, struku ne treba zapostavljati ... samo razmisljam da li je bolje biti neko vreme u Srbiji (posle Rusije) i malo se bolje pripremiti za Norvesku ili je moguce sve usput raditi kad se ode u Norvesku - i sa poslom na norveski nacin i sa jezikom. To je moja jedina nedoumica.
Sto se tice Rusije, GOSTovi i SNIPovi su mi seli na glavu. Mada iskreno i nije komplikovano. Sa znanjem jezika je mnogo lakse i te stvari tumaciti. Tako i u Norveskoj...

Svaka čast ako ste za godinu dana uspeli da se ovako snađete. Raduje me, ja uvek mislim da je put suvise trnovit, a ne samo trnovit. Mada opet za one koji rade i koji su vredni, ne bi trebalo da bude problema, bitna je volja (red, rad i disciplina).
Sigurno ste u medju vremenu i kontakte stvorili i to mnogo znaci.

Je li ste pre odlaska u Norvesku, spremali/ucili jezik? Je li ste ga znali ili ste se oslanjali na znanje engleskog?

Ok, opet tek sam na početku, upoznajem se, saznajem, učim ... bar da znam sta me ceka i koje su mi solucije.
 
Odgovor na temu

milenavuk

Član broj: 320505
Poruke: 22
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2014. u 11:14 - pre 122 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
quadrillee: 1. Uzeo sam master i trebalo bi da doktoriram (bar da prijavim tezu)...haha
pa jesam po bolonji i uzeo sam master. Poceo sam da radim pre diplomiranja dosta aktivno, hehehe
3,5 godine je proslo od diplomiranja. :D
2. Pa ova nasa projektantska licenca...nemam pojma sta ima po norveskoj. hehe
3. Haha, niko nije bio ni zidar u familiji a kamoli arhitekta (nedaj boze da su politicari, odrekao bi ih se)...recimo da znam da se snadjem, trudim se da ne budem lenj, ništa više, sve se moze kad se hoce, nista vise. A i naravno imao sam dosta srece.

Pa dobro, ja kontam Norvešku da je to tek početak ima tu jos da se razvija za arhitekte i ima perspektive i mislim da za mlade nije lose, bar za one koji hoce da se pokazu i koji zele da ostanu. A posle ako bi hteli da idemo negde drugde, svakako je bolje iz Norveške nego iz Srbije. Videcemo, pisi naravno... ako nesto do znam, javljam ti takodjer.

Hvala za RU, trebace mi.


ne bih mnogo racunao da ces naci posao u norveskoj iz rusije ali sve je moguce :) , licenciranje je nasa izmisljotina i kao takva ne postoji u norveskoj, licno imam 10-tak godina iskustva i nemam licencu i nikada je nisam ni imao u srbiji a nikada ni necu. nacin na koji je to regulisano u norveskoj je poprilicno drugacije, ovde batice imas kurs od par dana pa ispit ovaj onaj i dobijes atest za ovo ono. recimo betoniranje na gradilististu, obavezan polozen kurs, trae 4 dana, kosta oko 9000 kruna.

meni nisu jasni ljudi koji bi misle da mogu danas raditi koje kakve proracune u srbiji i sutradan nastaviti to u norveskoj, doduse mozda za laika to stoji ali kako se bilo cime ozbiljnije baviti ako ne znas zakone, procedure i propise? doduse za po kuci mozes ti izracunati po srpski kolicinu celika za podupiranje frizidera ali za bilo koji ozbiljniji rad moras biti upoznat sa standardima zemlje u kojoj radis. ne mislim samo na projekat konstrukcije vec na mnoge druge detalje, primer moze biti protivpozarna bezbednost. takodje nacin gradnje u norveskoj i srbiji je dosta drugaciji kao i materijali, recimo kada ste vi u srbiji koristili membrane za obeznedjenje objekta od radona, a vde je to vise manje standard. mislim da previse paznje poklanjamo jeziku a zanemarujemo samu struku, ukoliko hocete da radite u norveskoj morate se makar malo informisati o principima gradnje u ovoj zemlji, ili zemlje gde planirate da radite. isto vazi i za rusiju, gostovi i snipovi su prica za sebe ali ako hoces da budes projektant ili da radis nesto vezano za to onda moras i uciti. ako planiras da budes prevodilac izmedju projekta i radnika na gradilistu onda ti ne treba ni snip ni gost dovoljan je i JUS. ja kada sam dosao u rusiju dnevno sam makar 2 sata ucio ruske standarde jer kako drugacije pricati sa nadzorom?

posla ima koliko hocete i posle nekih 6 meseci uz znanje jezika ne treba ni brinuti o zaposlenju, makar za inzinjere ali doci do prvog ugovora je vec muka sama po sebi, samo treba biti uporan i nema pravila. pre ili kasnije cete naci nesto samo je pitanje da li ce to biti 3 meseca (u mom slucaju) ili 2 godine (kod nekih mojih kolega).

inace kod mene se za sada sve super razvija, odradio sam prvu godinu norveske, zena je krenula da radi za statoil, 100% 3 meseca ali bice produzen za fast, mi bi rekli preko veze a norvezani preko reference, firma koja me juri vec neko vreme da predjem kod njih a ima bliske odnose sa statoilom se zalozila za zenu i njen posao tako da smo dobro prosli.

klinac posle 6 meseci ne koristi DA,NE, MOJE, TVOJE, TATA,.. sada je to NEI, JA, MIN, PAPA... ponekad recimo kao juce nisam ga nista razumeo ali norvezanin koji je bio pored nas u vrticu ga je razumeo :) , tako da i kod njega jezik napreduje :)

voznja je zavrsena pre 4 nedelje tako da sam i to skinuo sa dnevnog reda, voznja je bila laganica, testovi su bili malo nezgodni , doduse polozio sam iz 1. puta ali nije bilo oanko kako sam zamisljao, ucio sam na oba sajta, 3x presao celu knjigu ali na testu je bilo drugacije nego sto sam spremao. moj savet je da se maksimalno fokusirate na znake i te dzidza midze jer je meni od 45 pitanja makar 20 bilo sta ovaj znak znaci.




Ja se najvise plasim kako ce moj sin da se uklopi jer ima samo 2 godinice:) ALI NEVEROVATNO KAKO BRZO KAPIRA JEZIK,naucila sam ga da pita kako se neko zove i da kaze kako se on zove...mozda je ipak tacno da decici bolje ide jezik :)
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2014. u 11:26 - pre 122 meseci
Deca mogu pricati 3-4 jezika istovremeno bez problema.Samo ih ako imam pravo da dajem nekom savete nemojte zaboraviti uciti srpski.
 
Odgovor na temu

MARKO MARKOV
MARKO MARKOV
NE ZNAM DJE SAM

Član broj: 322277
Poruke: 5



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2014. u 11:30 - pre 122 meseci
POZDRAV SVIMA
E ovako :) u Norveskoj sam vec dva mjeseca,trazim posao sa autorizaciom za fagarbeidera...planirao sam da polazem u maju prøVe 3,i danas sam isao u Voksenopplæring da se prijavim za polaganje,jer se od maja kod njih polaze. Medjutim ,da bi se prijavio za polaganje moram imati D-nummer,sto ja naravno nemam,jer nemam ni posao :) a da bi nasao posao,traze mi prøve 3 :) da li neko zna nesta vise o ovome ?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2014. u 12:56 - pre 122 meseci
Citat:
001:
Deca mogu pricati 3-4 jezika istovremeno bez problema.Samo ih ako imam pravo da dajem nekom savete nemojte zaboraviti uciti srpski.


nama su jos pre 3-4 meseca u vrticu rekli da je najveca glupost ako sa klincem kuci budemo pricali sve sem srpskog, znaci kuci srpski svuda van norveski i nema problema , nego moramo prihvatiti da ce oni ipak bolje znati norveski jednog dana nego srpski.

nije frka za tako malu decu i jezik, mene je uvek brinulo da recimo ne dodjemo sa starijim detetom u norvesku, tipa 12 godina i slicno, ovako kada su mali sve lakse prodje kroz igru i vrtic. a trudimo se da mu maksimalno ispunimo dan, iako oboje radimo vodimo racuna da ucesvujemo u aktivnostima zajedno sa njim, dodjuse ja sam skoro iskljucen jer retko kada da dodjem kuci pre 22 00 uvece ali trudim se maksimalno. za sada smo doveli pojacanje u vidu zeninog caleta a planiramo krajem sledeceg meseca da dodje i moj tata, i tasta da posaljemo na odmor u sribju , makar ne mislimo sada na vrtic jel deda ode do klinca i odveze ga ujutro a i ne brnemo za hranu kuci. inace trenutno klinac ponedeljkom i petkom ide posle vrtica na bazen, utorkom ima neku deciju gimnastiku, sredom jahanje sto obozava, cetvrtak je slobodan, subotom je ceo dan u igraonici i tamo dodje jos par nasih porodica-srpskih, i oni imaju decu od 3-5 godina pa se zajedno igraju ceo dan, i nedeljom idemo svi na skijanje i sankanje, ovo cu kasnije zameniti sa izletima jer kontam da bi do juna ili u junu mogao da kupim neki camcic pa kolega i ja sa klincima da idemo i kapujemo vikendima.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.docsis.trollnet.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2014. u 15:17 - pre 122 meseci
Samo da se pohvalim, dobio sam autorizaciju za helsefagarbeidera, tacno posle mesec dana ! :D
 
Odgovor na temu

JelenaiPedja
jelena i pedja mihajlovic
defektolog elektricar
skola
beograd

Član broj: 312561
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2014. u 01:17 - pre 122 meseci
Citat:
mada77:
Ajd da i ja malo zatrpavam temu mojim hvalisanjem ili kako vec... dobio inspiraciju danas!

Ja i supruga polagali Np3 sad u jan/feb... i rezultati sto bi ja reko 75% uspesnosti...
Zena pocepala i usmeni i pismeni deo... a ja polozio pismeni a zapeo na usmenom delu!

Stigle tri velike koverte sa diplomama i jedna malecka sa objasnjenjem sto nisam polozio usmeno!
I jelte ko gubi ima pravo da se ljuti... oborise me ljudi na jednoj tackici, od sest postojecih, ord og uttrykk(reci i izrazi)!
Polozio pet ostalih delova a pao na jednom i pao ceo usmeni deo!
A delovi su: samtale, individuell oppgave, flyt, uttale, grammatikk, ord og uttrykk!
Pa kao sto kazem ko gubi ima pravo da se ljuti nije mi jasno kako to polozih sve ostalo a ovo ne kad sam kenj.o na usmenom delu ko navijen! Ali dobro, zadovoljan sam i ovako!

Sve je bilo ok, prvo taj usmeni deo... bili ja i supruga zajedno na usmenom,tako se palo... pa je mozda to i bio razlog sto nisam polozio, ipak je ona bolja od mene... duzi staz u No!
Bilo opusteno... dve tete, jedna kao leder a druga senzor... dve teme medjusobna konverzacija (samtale) i po jedna za svakog od nas (individuell oppgave)!
Samtale teme su bile:
-Pricati o politickim razlikama izmedju No i zemlje iz koje dolazis!
-Odnos prema zivotinjama i upotreba mesa u ishrani... razlike No i zemlja iz koje dolazis!
Individualna tema je bila:
-opisati vikend o kome sanjas- moja tema,
-pricaj o osobi koja je tvoj uzor- Draganina tema!

Pre pocetka kaze leder zena da proverimo svoje podatke(adresu, ime prezime..)... Dragana gleda i kaze ok je i meni i njemu... kaze leder zena kako znas njegove podatke... a Dragana ce pa to mi je suprug... i onda krenuo smeh... i pitanje da li nam odgovara to sto smo zajedno i da nikad do sad nisu imale takvo iskustvo!

Doso i pismeni deo posle par dana... sto se nas tice dosta tezi od usmenog...sve bilo ok... malo imali problema sa No zidovima posto se mesao zvuk iz ucionice pored kod lytte dela... inace sve bilo ok... ali kod leseprøve dela dosta bas dosta dvosmislenih pitanja i treba se onako dobro razmisliti sta ces da napises!

Mi bili 100% sigurni da smo losije odradili pismeni ali eto na kraju drugacije! Kako nismo knjigu pipnuli od kako smo dosli ovde odlicno smo prosli!

To je bilo zadnji put za Np3 i Np2 po starom... od juna krece to nesto novije i razlika je samo u pismenom delu, usmeni je isti! Radice se pismeni na kompu i imate primere testa na vox.no pa mozete videti ako nekog zanima!


Mi, da kazem zavrsili s tim, iako cu ja morati na ponovni usmeni u maju/junu! Ali jos jedna stvar sa kojom zavrsavamo te neke obaveze koje su potrebne kasnije za stalnu i tako to... a i pored toga supruga otvara novo trziste Osla sa polozenim Np3 testom pa mozda se i mi nekad spustimo juznije!

E da ja dobio posao kao asistent u vrticu, zamena po pozivu ali ok da ispunim jos 30% kolko mi fali do 100%... za sve kolege pedagoskih struka pisem vise kad krenem sa poslom, sta kako gde... cekam taj politiatest i krecem kad im zatrebam... pa pisem iskustva!

Pozdrav za sve, i one koji trives her a i za one koje ce tek to raditi!






cestitke... :))))) samo napred... & tusen takk na ovom postu...
 
Odgovor na temu

JelenaiPedja
jelena i pedja mihajlovic
defektolog elektricar
skola
beograd

Član broj: 312561
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2014. u 01:30 - pre 122 meseci
[quote]zokiruma:
Citat:
quadrillee: 1. Uzeo sam master i trebalo bi da doktoriram (bar da prijavim tezu)...haha
pa jesam po bolonji i uzeo sam master. Poceo sam da radim pre diplomiranja dosta aktivno, hehehe
3,5 godine je proslo od diplomiranja. :D
2. Pa ova nasa projektantska licenca...nemam pojma sta ima po norveskoj. hehe
3. Haha, niko nije bio ni zidar u familiji a kamoli arhitekta (nedaj boze da su politicari, odrekao bi ih se)...recimo da znam da se snadjem, trudim se da ne budem lenj, ništa više, sve se moze kad se hoce, nista vise. A i naravno imao sam dosta srece.

Pa dobro, ja kontam Norvešku da je to tek početak ima tu jos da se razvija za arhitekte i ima perspektive i mislim da za mlade nije lose, bar za one koji hoce da se pokazu i koji zele da ostanu. A posle ako bi hteli da idemo negde drugde, svakako je bolje iz Norveške nego iz Srbije. Videcemo, pisi naravno... ako nesto do znam, javljam ti takodjer.

Hvala za RU, trebace mi.


ne bih mnogo racunao da ces naci posao u norveskoj iz rusije ali sve je moguce :) , licenciranje je nasa izmisljotina i kao takva ne postoji u norveskoj, licno imam 10-tak godina iskustva i nemam licencu i nikada je nisam ni imao u srbiji a nikada ni necu. nacin na koji je to regulisano u norveskoj je poprilicno drugacije, ovde batice imas kurs od par dana pa ispit ovaj onaj i dobijes atest za ovo ono. recimo betoniranje na gradilististu, obavezan polozen kurs, trae 4 dana, kosta oko 9000 kruna.

meni nisu jasni ljudi koji bi misle da mogu danas raditi koje kakve proracune u srbiji i sutradan nastaviti to u norveskoj, doduse mozda za laika to stoji ali kako se bilo cime ozbiljnije baviti ako ne znas zakone, procedure i propise? doduse za po kuci mozes ti izracunati po srpski kolicinu celika za podupiranje frizidera ali za bilo koji ozbiljniji rad moras biti upoznat sa standardima zemlje u kojoj radis. ne mislim samo na projekat konstrukcije vec na mnoge druge detalje, primer moze biti protivpozarna bezbednost. takodje nacin gradnje u norveskoj i srbiji je dosta drugaciji kao i materijali, recimo kada ste vi u srbiji koristili membrane za obeznedjenje objekta od radona, a vde je to vise manje standard. mislim da previse paznje poklanjamo jeziku a zanemarujemo samu struku, ukoliko hocete da radite u norveskoj morate se makar malo informisati o principima gradnje u ovoj zemlji, ili zemlje gde planirate da radite. isto vazi i za rusiju, gostovi i snipovi su prica za sebe ali ako hoces da budes projektant ili da radis nesto vezano za to onda moras i uciti. ako planiras da budes prevodilac izmedju projekta i radnika na gradilistu onda ti ne treba ni snip ni gost dovoljan je i JUS. ja kada sam dosao u rusiju dnevno sam makar 2 sata ucio ruske standarde jer kako drugacije pricati sa nadzorom?

posla ima koliko hocete i posle nekih 6 meseci uz znanje jezika ne treba ni brinuti o zaposlenju, makar za inzinjere ali doci do prvog ugovora je vec muka sama po sebi, samo treba biti uporan i nema pravila. pre ili kasnije cete naci nesto samo je pitanje da li ce to biti 3 meseca (u mom slucaju) ili 2 godine (kod nekih mojih kolega).

inace kod mene se za sada sve super razvija, odradio sam prvu godinu norveske, zena je krenula da radi za statoil, 100% 3 meseca ali bice produzen za fast, mi bi rekli preko veze a norvezani preko reference, firma koja me juri vec neko vreme da predjem kod njih a ima bliske odnose sa statoilom se zalozila za zenu i njen posao tako da smo dobro prosli.

klinac posle 6 meseci ne koristi DA,NE, MOJE, TVOJE, TATA,.. sada je to NEI, JA, MIN, PAPA... ponekad recimo kao juce nisam ga nista razumeo ali norvezanin koji je bio pored nas u vrticu ga je razumeo :) , tako da i kod njega jezik napreduje :)

voznja je zavrsena pre 4 nedelje tako da sam i to skinuo sa dnevnog reda, voznja je bila laganica, testovi su bili malo nezgodni , doduse polozio sam iz 1. puta ali nije bilo oanko kako sam zamisljao, ucio sam na oba sajta, 3x presao celu knjigu ali na testu je bilo drugacije nego sto sam spremao. moj savet je da se maksimalno fokusirate na znake i te dzidza midze jer je meni od 45 pitanja makar 20 bilo sta ovaj znak znaci.[/quote

sve cestitke & bez da se uobrazis, toji postovi su, i jos uvek, me sokole da za koji mesec se otisnem u norge... jos jednom hvala za svaki sve postove...
 
Odgovor na temu

JelenaiPedja
jelena i pedja mihajlovic
defektolog elektricar
skola
beograd

Član broj: 312561
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2014. u 01:31 - pre 122 meseci
Citat:
MARKO MARKOV:
POZDRAV SVIMA
E ovako :) u Norveskoj sam vec dva mjeseca,trazim posao sa autorizaciom za fagarbeidera...planirao sam da polazem u maju prøVe 3,i danas sam isao u Voksenopplæring da se prijavim za polaganje,jer se od maja kod njih polaze. Medjutim ,da bi se prijavio za polaganje moram imati D-nummer,sto ja naravno nemam,jer nemam ni posao :) a da bi nasao posao,traze mi prøve 3 :) da li neko zna nesta vise o ovome ?


fagarbeider... zdravstvo ili... ???
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2014. u 07:47 - pre 122 meseci
[quote]zokiruma:
Citat:
001:
Deca mogu pricati 3-4 jezika istovremeno bez problema.Samo ih ako imam pravo da dajem nekom savete nemojte zaboraviti uciti srpski.


nama su jos pre 3-4 meseca u vrticu rekli da je najveca glupost ako sa klincem kuci budemo pricali sve sem srpskog, znaci kuci srpski svuda van norveski i nema problema :) , nego moramo prihvatiti da ce oni ipak bolje znati norveski jednog dana nego srpski.


-------------------------

Slazem se Zoki,imam dosta prijatelja ovde i bas je lepo kad dodjem kod nekog i cujem da deca pricaju srpski,mada ima slucajeva ali mnogo manje gde jako lose ili nikako ne pricaju.Mislim da je to sve do roditelja jer deca kao deca opet kazem mogu bez problema pricati vise jezika.

Imam dvoje prijatelja cije su zene norvezanke i deca im pricaju i norveski i srpski,a imam i primere gde su oba roditelja nasi a deca lose ili nikako ne pricaju srpski e to nikako ne razumem mada je to njihova stvar, ja sebi ne bi nikako to dopustio.
 
Odgovor na temu

dukejovej
student

Član broj: 170302
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2014. u 10:53 - pre 122 meseci
Zamolila bih one kojima je potrebna cimerka, ili poznaju ljude koji izdaju normalne stanove (sobe ili Hybele) u okolini Osla (tu zaista mislim na bilo šta u radijusu do 30km od Osla), od meseca maja, da se jave na pp.
Za one sa unapred "grešnim mislima" - srećno sam udata ;)
Hvala.
 
Odgovor na temu

MARKO MARKOV
MARKO MARKOV
NE ZNAM DJE SAM

Član broj: 322277
Poruke: 5



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2014. u 11:40 - pre 122 meseci
da da ,helsefagarbeider...


[Ovu poruku je menjao MARKO MARKOV dana 29.03.2014. u 12:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MARKO MARKOV
MARKO MARKOV
NE ZNAM DJE SAM

Član broj: 322277
Poruke: 5



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2014. u 11:54 - pre 122 meseci
Citat:
JelenaiPedja:
Citat:
MARKO MARKOV:
POZDRAV SVIMA
E ovako :) u Norveskoj sam vec dva mjeseca,trazim posao sa autorizaciom za fagarbeidera...planirao sam da polazem u maju prøVe 3,i danas sam isao u Voksenopplæring da se prijavim za polaganje,jer se od maja kod njih polaze. Medjutim ,da bi se prijavio za polaganje moram imati D-nummer,sto ja naravno nemam,jer nemam ni posao :) a da bi nasao posao,traze mi prøve 3 :) da li neko zna nesta vise o ovome ?


fagarbeider... zdravstvo ili... ???



da,zdravstvo...
 
Odgovor na temu

milos golubovic

Član broj: 313425
Poruke: 7
*.80-202-202.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2014. u 12:34 - pre 122 meseci
Molim za komentar na sledecu informaciju: imam drugara koji je pisao UDI-ju u Stavangeru i pitao da li je dozvoljeno da se radi dodatni posao (ekstravakter po pozivu, zdravstveni sektor tj helsefagarbeider) i odgovor koji je dobio je da sa privremenom radnom dozvolom moze da se radi samo jedan posao istovremeno i da nema pravo da radi ni kao ekstrtavakter. To sam imao prilike da i licno procitam jer mi je drugar pokazao mail, a cuo sam da to moze da bude veliki problem prilikom apliciranja za trajnu dozvolu.

Mene sada interesuju iskustva ljudi sa time, tj da li ima slucajeva da je neko izgubio boravisnu dozvolu ili imao bilo kakve konsekvence jer je radio dva u dve firme istovremeno. Znam da brdo ljudi uzima ekstra smene ili kod privatnika ili u drugoj komuni pa tako i ja radim povremeno u bolnici u Stavangeru jer u Stavanger komuni imam 80% i retko dobijamo ekstra smene.

 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2014. u 13:40 - pre 122 meseci
Citat:
MARKO MARKOV:
Citat:
JelenaiPedja:
Citat:
MARKO MARKOV:
POZDRAV SVIMA
E ovako :) u Norveskoj sam vec dva mjeseca,trazim posao sa autorizaciom za fagarbeidera...planirao sam da polazem u maju prøVe 3,i danas sam isao u Voksenopplæring da se prijavim za polaganje,jer se od maja kod njih polaze. Medjutim ,da bi se prijavio za polaganje moram imati D-nummer,sto ja naravno nemam,jer nemam ni posao :) a da bi nasao posao,traze mi prøve 3 :) da li neko zna nesta vise o ovome ?


fagarbeider... zdravstvo ili... ???




da,zdravstvo...



Da bi se prijavio da polazes Np3 ne treba ti D- ili personnummer... koliko ja znam a poprilicno sam siguran!
Uzmi ti lepo komp u ruke i preko vox.no pronadji kommunu u kojoj zelis da polazes i prijavi se za Np3!
Jedino sto ce ti trebati a mozda nemas je kartica sa kojom ces to platiti!
Imas tamo semu gde popunjavas svoje licne podatke.. prati semu do placanja i ako ti ponudi da platis sve je ok... niko te nece vratiti sa testa veruj mi!
Ja sam sad bas gledao posto je zvanicna prijava za Np3 i Np2 od 24.03-30.04. za celu No ali zavisi od komune do komune... evo u Tromsu pocinje od 31.03.!
Evo ti link gde mozes da se prijavis:

https://adaptit.enovate.no/adapt-it/enroll#/search

Znam dosta ljudi koji su dolazili samo da polazu itd, ne licno nego preko foruma!

A ostavi ti sta ti kaze neka teta tamo koja nema predstavu za zivotom, i samo ceka petak da ode do svoje hytte!
To je moj savet a ako neko zna drugi nacin neka te posavetuje!
E da ne znam koja je tvoja prica i kakvi su planovi tvoji ali koliko ja znam mali deo No trazi Np3(Oslo... i mozda jos neko) ali ostali deo No ne zahteva to a konkursa ima kolko oces, pogotovo sad... pa ti druze komp u ruke i ugrej tastaturu, dok te gmeil, ako njega koristis, ne blokira od mnogo poslatih meilova u jednom danu ili satu! A svakako su tu i zvanicni konkursi!

Veliki pozdrav i puno srece!
 
Odgovor na temu

MARKO MARKOV
MARKO MARKOV
NE ZNAM DJE SAM

Član broj: 322277
Poruke: 5



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2014. u 14:42 - pre 122 meseci
probao sam vec preko ovog sajta da prijavim,pa ne ide,a sad cak ne mogu ni da ga otvorim...slao sam mail na [email protected] da pitam na koji nacin da se prijavim za polaganje ako nemam d -nummer itd ,i ovo je njihov odgovor:
"Hvis du ikke har norsk fødselsnummer, DUF-nummer eller D-nummer, må du ta kontakt med [email protected] for manuell registrering."
tako da sam slao mail i na tu adresu,odgovor cu dobiti u ponedeljak,pa javljam sta kazu :)
a u Norveskoj sam vec 2 mjeseca i u okolini sam Osla,i do sad je najveci problem prove 3 ,traze mi da moram imati ,tako da vec 5 aprila izlazim iz Norveske da bih mogao doci u maju na polaganje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7831203 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.