Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7835467 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.ptt.rs.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.10.2011. u 20:01 - pre 152 meseci
Da vam i ja napisem i nadam se pomognem ,posto konacno imam vremena.
Ja sam predao za vizu na godinu dana odnosno za "kvalifikovanog radnika i odbili su me ali sam se zalio,prihvaili su zalbu i napisali koji su minimumi. Sto ne znaci da cu dobiti vizu ! Moram da cekam 3 meseca.
Minimalna plata za rad u ugostiteljstvu,odnosno za kuvara je 143,9 Nok/h ,usluzne delatnosti(konobari) su rezervisane za Svedjane. Tako ako neko pokusava ili ima ponudu da radi kao kuvar, ispod toga ne moze, po zakonu! Ne zaludjujte se sa vizama za ucenje jezika jer nista ne dobijate osim ako radite na crno. Upoznao sam jako puno ljudi koji su dosli na razne nacine. Od magistara do obicnih nekvalifikovanih radnika. Dosta ljudi je doslo da zavrsi Master studije u Nor.i pokusa da ostane ,u tom slucaju morate dobro da savladate jezik. Ko ima neke smerove rudarstva ili istrazivanje prirodnih resursa trebalo bi da pokusa jer ima velike sanse da uspe uz dobar engleski. I da ponovim,ne treba vam Norveski jezik za vecinu obicnih poslova dovoljan je Eng.
Sto se tice spajanja porodice,opet dosta sam pricao sa ljudima i raspitivao se,ima razlicitih prica. Coveku iz Bosne tri puta odbijaju spajanje porodice kao nema dovoljnu platu. Profesoru Fakulteta si isto iz nekog banalnog razloga odbili. Zapamtite kada predate papire bilo za vizu ili spajanje porodice ,ONI TRAZE RAZLOG DA VAS ODBIJU ,NE TRAZE RAZLOG DA VAS PRIME U ZEMLJU. Jako im je velika birokratija,podseca na nasu u vreme SFRJ. i nisu dobro povezani tako da morate da zovete stalno i pitate sta vam je sa papirima. Meni su zaturili i poslai skroz na drugu stranu,ko zna gde ali ,sam na kraju dobio visu. Znam dosta podata i korisnih stvari ali ne mogu sve da se setim u ovom trenutku.
Ako nekoga interesuje nesto iz svere Ugostiteljstva, kako naci posao ili vezano za papirologiju neka pita rado cu pomoci !
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.10.2011. u 22:07 - pre 152 meseci
Nazalost ovo za birokratiju je istina :( Kada odete tamo maximalno su ljubazni i sve to.. al dzabe kad nikako da nista rese kako treba.

Kada predajete bilo kakve papire bilo gde obavezno trazite kontakt e-mail od tog sluzbenika inace nema sanse da ih navatate na telefon posto cete garant morati da in cimate da vidite sta se desava.U UDI imaju uvek neko ludo radno vreme tipa mozete zvati samo tog i tog dana od tad i tad...

Meni su bili ladno ostavili moju prijavu za radnu vizu mesec dana kod njih.. i nebi ni poslali za Oslo da ja nisam zvao da pitam kakav je status moje prijave.
Posle mesec dana su rekli evo dacemo vam privremenu dozvolu za rad dok ne preodje ovo u Oslu posto je kod mene maximalno cista situacija a i zeznuli su me mesec dana njihovom greskom, a imam i puno radno vreme na neodredjeno i plata koja nije ispod minimuma.

Moj docimer rumun ista prica... vec se par meseci cima sa njima, i nikako da dobije dozvolu i sada se vec polako psihicki sprema da ponovo ode tamo u UDI da vidi sta se desava sto u prevodu znaci citav izgubljen dan posto morate otici ujutru rano i uzeti broj pa cekati. Mislim nije ko kod nas u Novom Sadu za licne karte/pasose kampovanje al opet je zezanje.

A u poreskom ista prica... kao fol poslacemo vam poresku kartu u roku od nedelju dana, a posle tri nedelje nista :( Al srecom sam ovaj put trazio mejl od sluzbenice pa nisam morao da ceo dan zovem i cimam se, nego sam samo poslo mail i pito sta se desava.. i uglavnom rekose "aha... evo sada cemo vam poslati poresku kartu". Tako da sam na to ceko maltene mesec dana.





 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.212.239.156.getinternet.no.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2011. u 07:05 - pre 152 meseci
Zdravo svima, ja sam stari clan ovog foruma i redovno ga citam posto mi dolazi na meil sve sto je novo. Nisam se javljala jer nisam medicinske struke ali evo sada se pokrenula i neka druga tema. Ja sam udata za Islandjanina,kao sto sam vec pisala, dosla sam ovde preko spajanja porodice. Podnela papire iz Rejkjavika, receno mi je da cu cekati do 3 meseca pa sam cekala godinu i po dana! Dosla sam u Asker,okolina Osla, u februaru mesecu i od tada trazim posao. Jedino sto sam nasla, a nije mojom zaslugom nego zaslugom sefa moga muza, je ciscenje i to zamena, tj vikar na poziv. Plata za taj posao je 151 kr po satu sto i nije tako lose ali je problem sto nije za stalno nego kad te pozovu. Potpisala sam skoro i drugi ugovor sa Manpower-om za pomocnog radnika u kuhinji gde je plata 128 kr po satu . Isla sam i na kurs za IK-mat, to je kontrola i cuvanje hrane ,koji uglavnom svi traze prilikom zaposlenja. E sad, mene interesuje , surbat, kako doci do stalnog posla u kuhinji,posto vidim da si u tom polju? Ovih 7 meseci koliko sam ja ovde, poslala sam oko 500 raznih molbi na razna mesta,pokusala i od vrata do vrata ali nista! Imam papire,znam jezik, normalna sam osoba,normalnog izgleda, ali...nista. Sta je tvoj savet a i savet nekih drugih ljudi koji su ovde u NO ? Pozdrav!
 
Odgovor na temu

ljubicicaP

Član broj: 291524
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2011. u 22:22 - pre 152 meseci
pozdrav svima!
da li neko zna nesto o vozacima kamiona u norveskoj?
 
Odgovor na temu

Proffpersonell
Milan Barackov
Scandinavian Business Centre
Novi Sad

Član broj: 291350
Poruke: 4
*.dhcp.bluecom.no.

ICQ: 100
Sajt: www.proff-personell.no


Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2011. u 04:56 - pre 152 meseci
Pozdrav, obavestavam vas da Norveska kompanija Proff Personell www.proff-personell.no ,trazi inzenjere svih profila a posebno iz sektora eksplatacije i prerade nafte i gasa. Oni koji su imali aktivnosti sa kompanijom NIS Novi Sad, Pancevo i sl. ali i oni koji su zavrsili srodne fakultete.

Do novih informacija
Pozdrav
BareNs
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2011. u 13:01 - pre 152 meseci
Pozdrav svima!
Dali neko zna jel moguce predati svu prevedenu dokumentaciju(na norveski) sa srpskim pasosem za autorizaciju,i posle dobijanja autorizacije otici sa madjarskim pasosem?
Ako vam nije tesko samo da mi objasnite kako ide resavanje vize ako idemo srpskim pasosem???ili vec kako ide?
Unapred hvala...pozzz
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2011. u 15:42 - pre 152 meseci
Za drzavljane Madjarske kao i gradjane drzava koje su maja 2004. godine usle u EU, ove godine ukinuta su sva ogranicenja tako da sa tim istim pasosem imas prolaz svuda u svakom smislu kao i sa nemackim ili UK pasosem. Naravno da moze varijanta autorizacije sa srpskim a odlazak i rad sa madjarskim, ipak je to jedna ista osoba. S obzirom da si postavila navedeno pitanje ili ti je neko od predaka Madjar ili si ti Madjarica tako da uzimaj taj pasos, resavaj autorizaciju i cepaj tamo al naravno pre toga strebaj jezik svaki dan isto kao sto jedes svaki dan. E da sto se tice vize za srpski pasos, procitaj ceo forum jer je vec odgovoreno nekoliko puta i nemoj da kazes da te mrzi jer ako te mrzi onda neces daleko stici i u sustini ti ni ne zelis da krenes iz Srbije za Norvesku. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2011. u 20:25 - pre 152 meseci
Nikako me ne mrzi ponovo prelistat... :) Hvala ti puno...pozz
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2011. u 09:48 - pre 152 meseci
Cao svima!
Ko ima volje neka napise sta ste strpali u kofer od hrane?sta je dozvoljeno i sta je "pametno" poneti??
Unapred hvala na odgovorima...
Pozdrav svim forumasima... :)
 
Odgovor na temu

Danijel121
Danijel Mihajlovic
administrativni radnil
Kladovo

Član broj: 291602
Poruke: 3
*.sme.bredbandsbolaget.se.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2011. u 14:16 - pre 152 meseci
Norveska je jedna od bogatijih zemlja....hladno ali standard :)
Ko ima prilike i ''vremena'' da je poseti nece zazaliti.
Karte mozete naruciti ovde http://www.toptourist.rs ;) Srecno
 
Odgovor na temu

Danijel121
Danijel Mihajlovic
administrativni radnil
Kladovo

Član broj: 291602
Poruke: 3
*.sme.bredbandsbolaget.se.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2011. u 14:18 - pre 152 meseci
Pa sada su na granicam dosta poostrili kontorle a pogotovo na granici izmedju Svedske i Norveske.
Ne bi se trebalo preterivati!
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2011. u 06:31 - pre 152 meseci
http://www.norphoto.com/r/eng37.php

Evo malo lepsih fotografija Norveske, da malo parite oci! :)
 
Odgovor na temu

axaa74
Jelena Aksentijevic
DZ NS
Novi Sad

Član broj: 262904
Poruke: 19
*.72.34.95.customer.cdi.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2011. u 23:57 - pre 152 meseci
@Sale 011
Sale ja sam u Bergenu, pa ako nije problem da se javi tvoja zena meni na mail [email protected]
Elem,istina je da posao i ne mozes dobiti tek tako. Ja ga za mesec dana jos nisam dobila, pa bih se s njom posavetovala. Ponestaje mi vremena.
Jelena
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.10.2011. u 01:32 - pre 152 meseci
Citat:
BlondySu: Cao svima!
Ko ima volje neka napise sta ste strpali u kofer od hrane?sta je dozvoljeno i sta je "pametno" poneti??
Unapred hvala na odgovorima...
Pozdrav svim forumasima... :)


Ja sam poneo par nekoliko pasteta, ribu ,plazma keks, mesni narezak...sve u konzervama-originalnom pakovaju.
Iso sam preko Rige AIR-baltikom i niko mi nista prilikom sletanja u Norvesku nije ni gledo.
Pokupio sam torbu da onoj traci i jednostavno kao i skoro svi iseto napolje kroz prolaz gde pise nista za prijavljivanje.
Problem je sto kod Air baltika 20 kg je dozvoljeno a prtljag, sve iznad se placa po kilogramu.
Tako da ne znam dali ces uspeti da spakujes odelo i mnogo potrebnije stvari u tih 20kg.
Raspitaj se kod avio prevoznika koji je maximum za poneti u torbi i moze lise doplatiti za extra prtljag/kilazu.

Mada cini mi se da ti je ne potrebno da teglis hranu posto i ovde moze da se nadje jeftina hrana.

Vec sam piso... ja kupujem hranu u COOP i KIWI prodavnicama, Trazim oznaku FIRST PRICE ili X-tra.
Pa tako hleb platim oko 8 kruna u COOP prodavnici, riba tunjevina u vodi je 5-6 kruna, Svinjske krmenadle zamrznute 2 kg mislim da su negde oko 70 kruna.







 
Odgovor na temu

Goku7

Član broj: 139845
Poruke: 146
109.121.50.*



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.10.2011. u 11:10 - pre 152 meseci
Jel ima neko da je otisao na slepo u Norvesku i ostao tamo da radi?
I da li ima nekog ko bi probao mozda? :)
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.10.2011. u 13:28 - pre 152 meseci
Ne pamtim dali je neko postavio link za Nor-srpski recnik?? Ima li neko???
Unapred hvala...
 
Odgovor na temu

charlie sheen

Član broj: 290880
Poruke: 10



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.10.2011. u 20:47 - pre 152 meseci
U fotokopirnici na Terazijama mozes da kupis verovatno najbolji i najobimniji norvesko srpski recnik trenutno dostupan u Srbiji.
Cena je oko 600 din.U pitanju je kopija a ne original ali ti to verovatno i nje bitno.

 
Odgovor na temu

axaa74
Jelena Aksentijevic
DZ NS
Novi Sad

Član broj: 262904
Poruke: 19
*.72.34.95.customer.cdi.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2011. u 12:15 - pre 152 meseci
@Gogi
Ako nisi nasao vegetu imas jednog kurda u Erleveienu na Landåsu,velika prodavnica. Sedi na 2- ku i kod njega pazari,svasta nase domace ima!
Pozz
 
Odgovor na temu

Alquemista
Apotekarski pomocnik

Član broj: 290824
Poruke: 16
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2011. u 15:25 - pre 152 meseci
@Axaa74
Posto kazes da nisi jos nasla posao, mozes li mi, molim te reci, jel' trazis posao u zdravstvu i koju skolu si zavrsila kod nas ovde? Zanima me, jer i ja planiram u Norge, ali sam cuo da se posao sa med. strukama relativno lako nalazi. Imas li radnog iskustva?
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2011. u 17:06 - pre 152 meseci
Citat:
axaa74: @Gogi
Ako nisi nasao vegetu imas jednog kurda u Erleveienu na Landåsu,velika prodavnica. Sedi na 2- ku i kod njega pazari,svasta nase domace ima!
Pozz


Jao.. jos nisam naso :( Vec sam mislio da gnjavim moje da mi posalju postom.
Puno hvala za info :)

Inace zna li neko ima li uopste svinjske masti u Norveskoj... to jos nisam naso, a ne znam dal to bas ima kod kurda :D









 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7835467 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.