Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7829966 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2011. u 15:17 - pre 153 meseci
Sto se tice nalazenja domova, moj savet vam je da kad dodjete u neki grad prvo kupite mapu grada, ima je u knjizarama Libris, cena je oko 50 kruna, ali vam se ta investicija visestruko isplati, jer cete se bez problema orijentisati. Onda dalje, u google mapu recimo ukucate ime grada, pa sykehjem recimo, i prosto ih izubelezavate u kartu, adrese, i eto vam mapa za obilazanje. Samo jedna stvar, sigurno cete naici na mnogo dag-aktivitet sentara, moja preporuka je da ih u prvo vreme zaobidjete, jer su to samo centri gde pacijenti borave preko dana, recimo deca ometena u razvoju, a popodne idu kuci, dakle, nemaju stalne pacijente, malo osoblja radi tamo, nema nocnih smena i veoma je mala verovatnoca da cete tamo naci posao, a pogotovu 80% koji je nama potreban za radnu dozvolu. Eto, toliko od mene sto se tice nalazenja domova.
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.eidsiva.net.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2011. u 15:20 - pre 153 meseci
http://www.regjeringen.no/nb/d...ster_i_kommunene.html?id=10903


pogledaj ovde bi trebalo da su sve bolnice u Norveskoj

P.S. nisam proverio
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.80-202-132.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2011. u 16:57 - pre 153 meseci
Da ne bi doslo do nekog nesporazuma jer danas sta god ljudi urade ili kazu moze da se izokrene, pogotovo u danasnjem drustvu gdje su prave vrijednosti odavno izgubile smisao, a sto se tice Bosna Srbija sve je to isto druze ali ima jos uvijek dobrih ljudi u svijetu, dakle prije svega da kazem da sam ja sasvim jedna normalna zena koja ima zelju da pomogne nekome u pocetku u ovoj tudjini gdje nam je sve strano i nepoznato, jer znam koliko je tesko, ljudi ne mozete ni da zamislite dok se ne nadjete u situaciji najlakse je da pisemo ali zaista nije lako i samo zato sto sam i ja bila u istoj situaciji znam kako je. Ja sam inace zavrsila i fakultet dole u Bosni koji mi apsolutno nista ne znaci dole ali evo ovdje sam predala papire u NOKUT pa ko zna jednog dana mozda i promjenim posao ali o tom potom, nego ono sto sam htjela da kazem da sam ja ovaj forum otkrila sasvim slucajno kad sam vec uveliko bila u pripremama za Norvesku, znaci znala sam i gdje cu da zivim i uveliko ucila jezik, a prije toga znaci neposredno kako sam zavrsila sa skolovanjem cula sam o MAMI'D agencji koja prevodi medicinare ovamo i nazvala i covjek mi je objasnio da je to sada zatvoreno i jos stosta nadodao i ja sam naravno odmah odvalila da placem i kukumacem jer sam sita zivota dole i jer nisam znala da postoji sansa da sami uspijemo i igrom slucaja dalji rodjak od mog muza zivi u Norveskoj vec 6 godina i dobili smo korisne informacije povodom te teme i bacili se na posao i evo me sada treba da predam papire sledece sedmice za radnu dozvolu za stalni posao, da je bilo lako nije nimalo treba zivaca i strpljenja ali uveliko se isplati u to sam sigurna 100%. I samo zato sto znam sve koliko je tesko zelim nekome malo da olaksam a onaj najveci dio posla da nadje posao i nauci jezik covjek svakako mora sam. Ne ocekujem zauzvrat apsolutno nista jedno hvala bice dovoljno, sto se tice rizika smatram da su na ovom formu ljudi koji zaista imaju cilj i zelju da rade i zive ovdje tako da smatram da smo svi tu negdje u smislu "normalnosti" ne znam kako drugacije da se izrazim ali ko zeli razumice. Isto tako stan moram da placam zivjela ja sama ili ne i mislim da nece biti problema i ako dobijem posjetu sto se tice gazde kuce koji ionako nikada ne dolazi jer ja imam racun na koji placam stanarinu i to je to. Sve je islo preko tog rodjaka ja jos vlasnika nisam ni upoznala. POZDRAV SVIMA

[Ovu poruku je menjao sandrakuzmanovic dana 27.09.2011. u 18:21 GMT+1]
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.09.2011. u 00:00 - pre 153 meseci
@gogi77

Nemoj da ideš u turistički centar da menjaš pare, odraće te... A, pardon, već su te odrali. :)
Proveri malo bolje radno vreme banaka, mislim da jedan dan u nedelji (četvrtak?) neke banke rade duže, do 7. Ali tamo ionako niko ne koristi keš, tako da možeš da vidiš kako prolaziš sa karticom.

Obavezno nađi "arapsku četvrt", ima jeftinih fast-food prodavnica, pa počni da se privikavaš na falafel. Jedini problem koji sam tamo imao je da oni radnici ne znaju ni norveški, a kamoli engleski, pa će komunikacija da bude manje verbalna a više prstovna.

Ako na fishmarket-u naletiš na omanjeg lika koji ti uopšte ne deluje norveški, kaži mu "de si batko". Ukoliko ti odgovori (na blgarskom) mož' da prođeš jeftinije na kitovini i morskim zmijama. Počni da se odvikavaš od svinjetine.

A ako hoćeš trajno da rešiš prehrambeno pitanje, onda idi do tajlandskog restorana (fishmarket > pravo ka kopnu > levo pa malo uzbrdo, pa desno) i vidi da li je gazdarica udala ćerku ili je još uvek slobodna. Ćerka je slatka, al' hrana je ljuta.
 
Odgovor na temu

oliclu
specijalni pedagog za prevenciju i
resocijalizaciju lica sa poremecajima u
socijalnom i drustvenom..
zrenjanin

Član broj: 274633
Poruke: 21
*.static.zrlocal.net.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.09.2011. u 00:19 - pre 153 meseci
..e evo regostovao sam se i ja da ne pisem vise preko zeninog profila slaya.olja, sandra tebi svaka cast kao i svima koji nas nisu zaboravili kada su otisli u no. zna se kome prvo dejannu, davorinu,mirjani i ima ih jos koji ce se prepoznati i koji sve to rade za to HVALA.Sto se tice podela u pravu si jer se ljudi ljudi dele na dobre i lose i druge podele realno nepostoje nego su izmisljene radi interesa, moci, vlasti manjine nad vecinom,radi ropstva sad praistorijskog,srednovekovnog ili modernog male su razlike mada ranije si bar znao da si porobljen a danas kazu "nema goreg ropstva od onog gde ljudi samo misle da su slobodni" - duznicko,monetarno ropstvo ali sve je to bla truc jer realno nemas izbora osim da se osamis negde ili nesto jos gore..coveku je drugi covek potreban i zato..
odlicna ideja za kartu to ce i uraditi a spisak bolnica je takodje ok pa ko planira pun norveske neka snimi na lap ili vec odstampa korisno je ma poslednjih 5,6 stranica je kao mali vodic za pocetnike, para vredi:)
..heh morske zmije...a sto se tice svinjetine jos i nekako al` prasetina, pa jagnjetina e to ce malo teze ici...
R.Oliver
 
Odgovor na temu

charlie sheen

Član broj: 290880
Poruke: 10



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.09.2011. u 13:32 - pre 153 meseci
Ljudi gde ste vi overavali domukenta za autorizaciju.Meni je sluzbenica u opstini danas preporucila da dokumenatciju za autoriazciju overim u sudu sa sve haskim apostilom.Ne znam sta da radim.Da li da idem do suda ili da ipak to zavrsim u opstini?
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.09.2011. u 14:26 - pre 153 meseci
Pisem preko suprugovog naloga:
Ja sam overavala u opstini sva dokumenta, nisu mi naplatili. Poslala sam tako i dobila autirizaciju bez sudskog apostila, mislim da nije potrebno.
 
Odgovor na temu

charlie sheen

Član broj: 290880
Poruke: 10



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.09.2011. u 14:43 - pre 153 meseci
I moj kolega je takodje sve zavrsio u opstini.Ne znam sta bi onoj babi za salterom.Totalno me je bacila u rebus.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.09.2011. u 17:17 - pre 153 meseci
>Nemoj da ideš u turistički centar da menjaš pare, odraće te... A, pardon, već su te odrali. :)
>Proveri malo bolje radno vreme banaka, mislim da jedan dan u nedelji (četvrtak?) neke banke rade duže, do 7. Ali tamo ionako niko ne koristi keš, tako da >možeš da vidiš kako prolaziš sa karticom.

Ah.... sad je vec kasno.... danas/sutra dobijam poresku kartu i D broj pa cu da otvorim racun u i resim te probleme nadam se...

>Obavezno nađi "arapsku četvrt", ima jeftinih fast-food prodavnica, pa počni da se privikavaš na falafel. Jedini problem koji sam tamo imao je da oni radnici ne >znaju ni norveški, a kamoli engleski, pa će komunikacija da bude manje verbalna a više prstovna.

Da li znas gde je otprilike to.. u kom delu grada da ne lutam po celom Bergenu ... ? Pa da nadjem na google mapu...

>A ako hoćeš trajno da rešiš prehrambeno pitanje, onda idi do tajlandskog restorana (fishmarket > pravo ka kopnu > levo pa malo uzbrdo, pa desno) i vidi da li >je gazdarica udala ćerku ili je još uvek slobodna. Ćerka je slatka, al' hrana je ljuta.[/quote]

Hahaha :) Svaka cast :D Idem odma da proverim za cerku/hranu i batalim kuvanje :D

>Počni da se odvikavaš od svinjetine.

Hm.. inace nesto nisam primetio da imaju u prodavnicama slaninu / kulen i tako to.... :(
Znaci ima samo neka sirova slanina za pecenje... nema ono ko kod nas na tabli pa udri.
Cvarke ne smem ni da pomisljam...
 
Odgovor na temu

Alquemista
Apotekarski pomocnik

Član broj: 290824
Poruke: 16
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.09.2011. u 16:12 - pre 153 meseci
Drugari, jos jedna stvarcica me zanima...
Naime, cuo sam da tamo za posao Helsefaga\Hjelpepleiera traze kao uslov minimum 400 sati radnog iskustva u nezi pacijenata (sto mu dodje oko 2-3 meseca). Ima li neko od vas, koji tamo radi ili zna nesto vise o tome, da mi kaze da li je to istina, pa da pokusam da skrpim tih 400 sati ovde?
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.80-202-132.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.09.2011. u 18:19 - pre 153 meseci
Iz mog iskustva to nije istina ama bas nimalo nigdje veze niko te ne pita za nikakve sate ako imas iskustva svakako da je bolje ali ako nemas nemas,jer ja sam vec pisala da nisam imala radnog iskustva dole samo ono sto moramo posle srednje pripravnicki. Probaj da ne slusas to sve jer koliko je dobro toliko i nije jer vise covjek nista ne zna od tih silnih informacija. Ja sam iskreno prije nego sto cu ovamo nekih mjesec dana prestala da citam ove poruke jer svakom ce posebno da se odigra kada dodje ovamo, a ono osnovno znamo jezik je najpotreniji i dobra volja. Ti sati se pominju samo kada je u pitanju stalni boravak tada moras da imas 250 sati norveskog i 50 sati samfunnsfag al to je u roku od tri godine ili da polozis norsk prøve 3 a mislim da se to bas isplati i da svako to moze nakon toliko vremena u Norveskoj a na taj nacin stedis i vrijeme i novac jer je kurs jako skup. Pozzzz
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

Alquemista
Apotekarski pomocnik

Član broj: 290824
Poruke: 16
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.09.2011. u 18:39 - pre 153 meseci
Sandra, hvala ti i mislim da si u pravu sto se tice informacija. Svaki dan cujem nesto novo i kontradiktorno, sto me ohrabruje i obeshrabruje na mahove :) Ovo za radno iskustvo sam video na ovim njihovim oglasima za posao na norveskim sajtovima. Skoro za svako radno mesto traze iskustvo i sto je najgore, vidim da je svaki posao koji nude nesto u procentima, tipa 50-60 % radnog vremena. A inace, ja nisam posle srednje ni taj pripravnicki odradio, ali jesam posle vise farmaceutske, pa se nadam da cu dobiti autorizaciju na osnovu drzavnog ispita sa tom visom skolom.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.80-202-132.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.09.2011. u 20:54 - pre 153 meseci
Nema na cemu :) hoces naravno bitno da imas taj pripravnciki a vjeruj da i meni tih 6 mjeseci nista ne znaci jer to je bilo podavno a i posao helsefagarbeidera nema puno veze sa nasim poslom dole medicinske setre, ja jedno sto radim od toga jeste da previjem neku ranu ali za svaku ti stoji procedura ili dam fragmin ili tako nesto sitnije ali nije to problem a i kad ti jednom pokazu snacices se. Nemoj da te brine to za radno iskustvo, naravno da oni pisu da je pozeljno ili neki cak i neophodno. ali vjeruj mi zaista da je najbolje da hodas od doma do doma jer tako ces najlakse dobiti sansu jer smatram da je taj licni kontakt najbolji i uvijek im naravno to provuces kroz usi da si sykepleier jer svako pametan ce napredovati i doci do te pozicije jer je i bolje placena i jer nikom nije cilj ostati na najnizem rangu bar ne vecini po mom misljenju. I naravno uz to slati molbe pa ako negdje upali super al niposto se na to ne oslanjati pogotvo mi u pocetku. Ja upravo odo u nocnu :)
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

Alquemista
Apotekarski pomocnik

Član broj: 290824
Poruke: 16
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.09.2011. u 21:54 - pre 153 meseci
Hajd', pa zelim ti mirnu noc na poslu :)
Hvala ti, jos jednom, na svemu i veeeeliki respect ;)
 
Odgovor na temu

mistas
Milos Tasic
Prokuplje

Član broj: 286594
Poruke: 18
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.10.2011. u 13:53 - pre 152 meseci
Pozdrav svima.Vec nekoliko meseci pratim ovaj forum i mogu da kazem samo reci hvale.Medjutim nikako da nadjem kako su se snalazili ljudi koji nisu medicinske struke ili sa fakultetima,dakle obicni ljudi i radnici,bez diploma i dokumenata o proteklom radu.Kako su nasli posao.gde trazili,sta radili,kolika im je plata.Bio bih vrlo zahvalan a verujem i veliki deo ljudi sa ovog foruma,ukoliko bi se nasao neko ko moze potanko da opise ovo pitanje.
 
Odgovor na temu

sneza1283
Snezana Nedeljkovic
Beograd

Član broj: 291294
Poruke: 2
188.120.104.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.10.2011. u 15:36 - pre 152 meseci
Veliki pozdrav svima koji su Norveskoj, a i onima koji tamo zele da odu :)

Planiram da se selim za Stavanger, decko mi zivi tamo (on je Norvezanin). Imam zavrsenu srednju medicinsku skolu (pedijatrijski smer) i visu medicinsku skolu (smer visi sanitarni tehnicar).

Imam veliki problem jer nikako ne mogu da saznam kako da dobijem Certificate of Current Professional Status (koji mi, kako su mi rekli, treba za podnosenje dobijenja autorizacije! Takodje, ne znam da li uopste mogu da dobijem autorizaciju moje dve profesije...za pedijatrijsku sestru jos i gajim nadu - mada na sajtu safh.no nisam nigde videla to zvanje (samo general nurse) i nisam sigurna da li mozda tu spadam...., ali za viseg sanitarnog tehnicare sam poprilicno sigurna da necu uspeti, jer mislim da oni tu profesiju uopste nemaju (iskreno, nemam predstavu ni kako bih prevela to zvanje na norsk) :(

Jos me zanima, ako neko zna, za rad u domovima za stare kao hjelpepleier da li mora da se ima ta norveska licenca (autorizacija) ili ne? I da li za dozvolu za boravak kao skilled job-seeker mogu da predam u njihovom imigracionom i da mi je oni izdaju ili moram preko ambasade?

punoooo hvala unapred na pomoci :)
Sneza
 
Odgovor na temu

oliclu
specijalni pedagog za prevenciju i
resocijalizaciju lica sa poremecajima u
socijalnom i drustvenom..
zrenjanin

Član broj: 274633
Poruke: 21
*.static.zrlocal.net.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.10.2011. u 10:10 - pre 152 meseci
prvo posaljes papire za autorizaciju za srednju skolu pa odande za visu.
kome treba mogu da poslajem kompletno popunjen obrazac zahteva za autorizaciju gde su sve potrebne informacije o papirima i sl.
pozz.
ps: autorizacija je obavezna a papire saljes direktno u safh pa kada dobijes autorizaciju, naucis jezik, odes nadjes posao sa tim ugovorom ides u policiju pa u udi,molim da me neko ispravi ako gresim, hvala unapred, mada je o ovome toliko pisano....

evo uspeo sam da dodam aplikaciju, pozz
a dodacu i ne popunjenu

svi papiri treba da budu overeni u opstini

a evo i par linkova ko ide uskoro o obuci za zimu
http://cultureshock.kristiejoy.net/walk-like-a-norwegian/
http://www.backcountry.com/womens-winter-boots-and-shoes
http://www.ehow.com/how_696197...roof-norwegian-welt-boots.html

a ovo posebno za one koji idu u stavanger ili sadness kao moja zena
http://www.virtualtourist.com/...ng_Lists-Stavanger-TG-C-1.html

[Ovu poruku je menjao oliclu dana 02.10.2011. u 13:16 GMT+1]
R.Oliver
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Goku7

Član broj: 139845
Poruke: 146
109.121.55.*



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.10.2011. u 11:39 - pre 152 meseci
Da li postoje Norveski oglasi, kao sto su ovde halo oglasi gde mogu da se traze poslovi?
pozdrav
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.10.2011. u 13:39 - pre 152 meseci

Izgleda treba ponoviti.
Sajtovi za pronalazenje posla:

http://www.finn.no/
http://www.nav.no/Forsiden

Citat:
mistas: Pozdrav svima.Vec nekoliko meseci pratim ovaj forum i mogu da kazem samo reci hvale.Medjutim nikako da nadjem kako su se snalazili ljudi koji nisu medicinske struke ili sa fakultetima,dakle obicni ljudi i radnici,bez diploma i dokumenata o proteklom radu.Kako su nasli posao.gde trazili,sta radili,kolika im je plata.Bio bih vrlo zahvalan a verujem i veliki deo ljudi sa ovog foruma,ukoliko bi se nasao neko ko moze potanko da opise ovo pitanje.



Pa u tome i jeste poenta, medicinska struka je deficitarna u Norveskoj i zato oni mogu da pronadju posao. Ostale struke jako tesko. Ako se vratite malo unazad na forumu cete pronaci postove i na tu temu.

Bilo bi lepo da se Surbat javi, on je jedan od svetlih primera, bilo bi nam drago da cujemo da je uspeo da produzi papire!

Pozdrav svima!

 
Odgovor na temu

charlie sheen

Član broj: 290880
Poruke: 10



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.10.2011. u 14:53 - pre 152 meseci
Bacio sam pogled na sajt NAVa.U Oslu svi traze norskprøve 3.U tom slucaju taj grad i nije neka opcija,bar za mene.Iz SAFH su mi nedavno javili putem mejla da norskprøve nije obavezan ali poslodavac ima pravo da ga zahteva.Znam da se o ovome diskutovalo na forumu ali me zanima kakva je situacija u ostalim gradovima?Kako stvari stoje ne bi me cudilo da i tamo okrenu neki drugi list.Prosto se covek zapita da li su i dalje toliko deficitarni sa zdr. osobljem.Noksprøve kao jedan od imperativa prilikom zaposljavanja sasvim sigurno u startu zatvara vrata mnogima.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7829966 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.