Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7837358 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.11.2013. u 00:51 - pre 126 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:
U tome je stos. Najmanje literature koristim sa sumarskog fakulteta (svojstva drveta, nauka o drvetu i konstrukcije) sve ostalo mi je arhitektura, gradjevina, dizajn ... ja sam slucajno upisao faks (kao sto rekoh za 24h) ali samnom su na smeru jos 7 devojaka, koje su pre ovoga zavrsile arhitekturu, primenjenu umetnost, dizajn na nekom privatnom fakultetu ... devojke su znale sta upisuju, a ja rekoh da se oprobam i u tome ... i ne ide mi lose

inace, ima brdo dizajnera koji nemaju skole a opet su postali poznati po svojim projektima .... ja imam znanje tehnologije prerade drveta e sad da ne ostanem samo na inzenjerskom vidiku, hajde da prosirim malo vidike ... moj prevashodan posao sigurno nece biti samo dizajn namestaja ... vec proizvodnjaaaaaaaaa oblikovana dizajnom

p.s. a da dodam da mislim da vec imam diplomu koja se malo vise ceni od ove koju cu valjda steci ... ali dve su uvek bolje nego jedna.


Pretpostavljam da govoriš o beogradskom fakultetu. Evo gledam odseke, jedini koji ima veze sa arhitekturom je odsek za pejzažnu arhitekturu i hortikulturu. To je ok, u Norge ima posebna vrsta arhitektue: landscape arhitecture, tj, imaju i oni. Za odsek za preradu drveta, logično, nema dizajna, samo tehnologija. Ili mi baci link u PP, baš me zanima to o čemu govoriš. Nema teorije da vi radite isto što i arhitekte, jer u suprotnom bi ste se zvali arhitektonski fakultet A te što su studirale arhitekturu a sad šumarski jedino znači da nisu želele ili htele da plaćaju... koliko beše.. oko 260 000 din po godini, pa uzele ovo. Na primenjenim umetnostima se vrlo teško upada i za to je potrebna veza i debele pare. Jedino da nisu mogle ova dva da konkurišu, jer samo top đaci upisuju ova dva faksa, pa prešle na šumarski. Možda je i tu navala, ali sigurno manje nego na ova dva.

Ali poenta je sledeća: ti (ili neko drugi) ne može da bude dva ili tri ili više zanimanja. Moraš da odlučiš šta ćeš biti, čime ćeš da se baviš. Mašinstvo i dizajn/arhitektura nemaju veze jedno s drugim. Dizajn nije samo nešto u teoriji i praksi drugčije od mašinstva, TO JE DRUGI ŽIVOT. DRUGI SMISAO ŽIVOTA, DRUGA FILOZOFIJA ŽIVOTA. Kao što jedan doktor ima drukčiji život od jednog vodoinstalatera, a neki političar pak treći. Ovako ćeš lutati u lavirintu mogućnosti i gde otići?To što ideš da imaš više mastera i nije baš pametno, po meni. Drži se jednog pravca i tu razbi! Budi to do kraja. Umesto što trošiš energiju i vreme na drugi master, pametnije je da se baciš na jezik. To šta ćeš sutra biti i raditi, tek će se pokazati.

Kad kažeš proizvodnja oblikovana dizajnom, krajna tačka jeste dizajn. Razvijanjem ideja i usavršavanje svešćeš se na dizajn, na kreativan rad. Dakle, nećeš biti inžinjer, evoluiračeš u kreatora. To je drugi život. Preko šumarstva do dizajna - ako si tako odlučio. Onda nema mašinstva, ono se istiskuje.

Mašinstvo mođe dobro da te služi, i ja lično mislim da ti je bliže.
Bićeš dizajner ako nosiš šal oko vrata, stalno ti je nešto dosadno i želiš da ofarbaš kosu, a ideš i kod kozmetičara. Nisam primetila simtome šizotipnosti, koja bi mogla da se kanališe kreativnošću - E, pošto ne deluješ kao takav tip, ne mislim da je dizajn za tebe.

Ovo se šalim malo, ali valja sve ovo znaš.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.11.2013. u 01:04 - pre 126 meseci
Citat:
Gasterbajter: Pretpostavljam da govoriš o beogradskom fakultetu. Evo gledam odseke, jedini koji ima veze sa arhitekturom je odsek za pejzažnu arhitekturu i hortikulturu. To je ok, u Norge ima posebna vrsta arhitektue: landscape arhitecture, tj, imaju i oni. Za odsek za preradu drveta, logično, nema dizajna, samo tehnologija. Ili mi baci link u PP, baš me zanima to o čemu govoriš. Nema teorije da vi radite isto što i arhitekte, jer u suprotnom bi ste se zvali arhitektonski fakultet :D A te što su studirale arhitekturu a sad šumarski jedino znači da nisu želele ili htele da plaćaju... koliko beše.. oko 260 000 din po godini, pa uzele ovo. Na primenjenim umetnostima se vrlo teško upada i za to je potrebna veza i debele pare. Jedino da nisu mogle ova dva da konkurišu, jer samo top đaci upisuju ova dva faksa, pa prešle na šumarski. Možda je i tu navala, ali sigurno manje nego na ova dva.

Ali poenta je sledeća: ti (ili neko drugi) ne može da bude dva ili tri ili više zanimanja. Moraš da odlučiš šta ćeš biti, čime ćeš da se baviš. Mašinstvo i dizajn/arhitektura nemaju veze jedno s drugim. Dizajn nije samo nešto u teoriji i praksi drugčije od mašinstva, TO JE DRUGI ŽIVOT. DRUGI SMISAO ŽIVOTA, DRUGA FILOZOFIJA ŽIVOTA. Kao što jedan doktor ima drukčiji život od jednog vodoinstalatera, a neki političar pak treći. Ovako ćeš lutati u lavirintu mogućnosti i gde otići?To što ideš da imaš više mastera i nije baš pametno, po meni. Drži se jednog pravca i tu razbi! Budi to do kraja. Umesto što trošiš energiju i vreme na drugi master, pametnije je da se baciš na jezik. To šta ćeš sutra biti i raditi, tek će se pokazati.

Kad kažeš proizvodnja oblikovana dizajnom, krajna tačka jeste dizajn. Razvijanjem ideja i usavršavanje svešćeš se na dizajn, na kreativan rad. Dakle, nećeš biti inžinjer, evoluiračeš u kreatora. To je drugi život. Preko šumarstva do dizajna - ako si tako odlučio. Onda nema mašinstva, ono se istiskuje.

Mašinstvo mođe dobro da te služi, i ja lično mislim da ti je bliže.
Bićeš dizajner ako nosiš šal oko vrata, stalno ti je nešto dosadno i želiš da ofarbaš kosu, a ideš i kod kozmetičara. Nisam primetila simtome šizotipnosti, koja bi mogla da se kanališe kreativnošću - E, pošto ne deluješ kao takav tip, ne mislim da je dizajn za tebe.

Ovo se šalim malo, ali valja sve ovo znaš.


otkud da masinstvo i dizajn nemaju veze? vidi se da si arhitekta :)

meni je bas super ako ima masinstvo i jos pritom nesto vezano uz to tipa dizajn, ne da ima sanse u norge vec ima u bilo kojoj normalnoj zemlji na svetu. i zbog cega covek ne moze da ima 2 zanimanja, recimo masinski inzinjer kao glavno zanimanje i profesionalniji skijas kao sporedno, zimi, po fjordovima.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.11.2013. u 07:14 - pre 126 meseci
@Gasterbajter. heheh. lepo zboris - bez zezanja.
Ja sebi ponekad to isto kazem (dodam ja i: "kretenu koj ce ti sad k.... i ovo") ali ja ocigledno ne umem da uzivam (ili pak uzivam u tom dokazivanju samom sebi, da mogu da uradim/zavrsim i to). Inace moji planovi (zivotni) su kada odem u Norge da upisem trenersku skolu rukometa (bavio sam se ovim sportom) ... nema stajanja :)

Vec sam rekao gore, mene taj zivot samo dizajnerskog stvaranja ne zanima. Ja sam covek proizvodnje, ali da ne gledam samo kroz tehniku, mislim da je lepo da se priblizim i ljudima kojima je ceo zivot samo dizajn. Savrsenstvo ne postoji i ma koliko se neko trudi da je savrsen u poslu koji radi, on laze sebe i druge. Zato je moja filozofija da je lepo znati sto vise iz razlicitih oblasti (naravno citam ja i o medicini, ispratio sam dve zenine trudnoce po nedeljama, ali ne upustam se u odlucivanju sta raditi ... tehnika je nesto drugo, imas proizvode koji su od drveta i nekog metala i nije lose znati i jedno i drugo).

Da se vratim na savrsenstvo. Kada pocnes da radis, tek se onda upoznas sa cinjenicom sta je savrseno. Napravis nesto i to je super, onda nakon nedelju dana, kazes a moglo je ovo ovde a ono onde i jos sto kombinacija i vise ti ono nije super. Svojevremeno sam svirao gitaru i pisao pesme. Napises pesmu i par dana mislis ovo je hit, ovo je extra, bravo majstore ... a onda posle dve nedelja udjes u smisao recenica koje si napisao i kazes "ma daj sta je ovo".

Po meni savrsenstvo i biti dobar samo u nekom poslu je laz. Ja lako prihvatam kritike jer sam svestan toga. Onaj ko nije svestan toga on brani svoj stav i nije svstan da je sutra novi dan i da on moze biti bolji od jucerasnjeg.

Vec sam poceo umetnicki da filozofiram :) ... da skratim: imam sedam godina radnog iskustva u proizvodnji namestaja, lepo je da imam i diplomu odseka za preradu drveta i to je to, ma kako se zvao modul ja dobijam diplomu master inzenjer prerade drveta i to je ono sto mi treba.
Sto se tice masinstva celog zivota (srednja masinska, fakultet) je samnom, ali imam samo 3 godina radnog iskustva vezano za masinsku struku .... inace imam 36 godina i ako ne pozurim sa selidbom za Norge, jos malo ovakve nece da pustaju ni u svrhu turizma :)



 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.11.2013. u 11:13 - pre 126 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
Gasterbajter: Pretpostavljam da govoriš o beogradskom fakultetu. Evo gledam odseke, jedini koji ima veze sa arhitekturom je odsek za pejzažnu arhitekturu i hortikulturu. To je ok, u Norge ima posebna vrsta arhitektue: landscape arhitecture, tj, imaju i oni. Za odsek za preradu drveta, logično, nema dizajna, samo tehnologija. Ili mi baci link u PP, baš me zanima to o čemu govoriš. Nema teorije da vi radite isto što i arhitekte, jer u suprotnom bi ste se zvali arhitektonski fakultet :D A te što su studirale arhitekturu a sad šumarski jedino znači da nisu želele ili htele da plaćaju... koliko beše.. oko 260 000 din po godini, pa uzele ovo. Na primenjenim umetnostima se vrlo teško upada i za to je potrebna veza i debele pare. Jedino da nisu mogle ova dva da konkurišu, jer samo top đaci upisuju ova dva faksa, pa prešle na šumarski. Možda je i tu navala, ali sigurno manje nego na ova dva.

Ali poenta je sledeća: ti (ili neko drugi) ne može da bude dva ili tri ili više zanimanja. Moraš da odlučiš šta ćeš biti, čime ćeš da se baviš. Mašinstvo i dizajn/arhitektura nemaju veze jedno s drugim. Dizajn nije samo nešto u teoriji i praksi drugčije od mašinstva, TO JE DRUGI ŽIVOT. DRUGI SMISAO ŽIVOTA, DRUGA FILOZOFIJA ŽIVOTA. Kao što jedan doktor ima drukčiji život od jednog vodoinstalatera, a neki političar pak treći. Ovako ćeš lutati u lavirintu mogućnosti i gde otići?To što ideš da imaš više mastera i nije baš pametno, po meni. Drži se jednog pravca i tu razbi! Budi to do kraja. Umesto što trošiš energiju i vreme na drugi master, pametnije je da se baciš na jezik. To šta ćeš sutra biti i raditi, tek će se pokazati.

Kad kažeš proizvodnja oblikovana dizajnom, krajna tačka jeste dizajn. Razvijanjem ideja i usavršavanje svešćeš se na dizajn, na kreativan rad. Dakle, nećeš biti inžinjer, evoluiračeš u kreatora. To je drugi život. Preko šumarstva do dizajna - ako si tako odlučio. Onda nema mašinstva, ono se istiskuje.

Mašinstvo mođe dobro da te služi, i ja lično mislim da ti je bliže.
Bićeš dizajner ako nosiš šal oko vrata, stalno ti je nešto dosadno i želiš da ofarbaš kosu, a ideš i kod kozmetičara. Nisam primetila simtome šizotipnosti, koja bi mogla da se kanališe kreativnošću - E, pošto ne deluješ kao takav tip, ne mislim da je dizajn za tebe.

Ovo se šalim malo, ali valja sve ovo znaš.


otkud da masinstvo i dizajn nemaju veze? vidi se da si arhitekta :)

meni je bas super ako ima masinstvo i jos pritom nesto vezano uz to tipa dizajn, ne da ima sanse u norge vec ima u bilo kojoj normalnoj zemlji na svetu. i zbog cega covek ne moze da ima 2 zanimanja, recimo masinski inzinjer kao glavno zanimanje i profesionalniji skijas kao sporedno, zimi, po fjordovima.

Postoji mali terminoloski nesporazum oko tog termina "design" , i on moze imati raznovrsno tumacenje shodno upotrebi tj. oblasti primene ...U klasicnim proizvodno tehnickim oblastima kao sto je masinska , elektro-tehnicka , elektronska ili konstruktivno-gradjevinska , razni principi funkcionisanja specificnih sklopova sistema ili uredjaja , se nazivaju , sto bi se reklo - dizajn. To je uobicajeno u tehnicki modernoj terminologiji npr. novi "dizajn" turbo-fan elisnog motora za avine xt generacije ....
Ono sto mi sada pretpostavljam mislimo o dizajnu je oblikovanje predmeta za svakodnevnu upotrebu i funkcionalna valorizacija , ali opet to je posebna i siroka tema , pa mislim da je bolje da je ne otvaramo..
Arhitekura je vec disciplina za sebe , iako su mnogi veliki arhitekti bili i znacajni dizajneri , obrnuto nije bas cest slucaj...
I jos nesto sto je bitno...iskustvo u proizvodnji,recimo namestaja, ne znaci i iskustvo u dizajniranju istog...Dizajn je zaseban proces gde iskustvo u poznavanju tehnologije i proizvodnje moze da koristi , cak je i pozeljno...Ja sam recimo radio na projektovanju namestaja od plocastog materijala i bio dosta dobro upoznat sa procesom proizvodnje , ali ne mogu reci da sam dizajnerski nesto znacajno napravio , prosto to je takav tip posla...sad ako premestis neki korpus levo ili desno , ili uradis interesantan sklop frontova ..ok ...ali nista vise od toga...Dobar dizajn recimo neke stolice ,moze da traje mesecima ili cak i godinama a rezultat je neizvestan...
Za norge je ipak , po meni , zanat najbolja opcija...
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.11.2013. u 22:19 - pre 126 meseci
Gde se nalazi na NAVu ono za radnu dozvolu, ne mogu da nadjem? Onih 5 papira sto treba i 80%radnog vremena i ostatak. Bilo je price na forumu i imam sve to, ali mi treba sa NAVa. Ako neko moze da stavi link. Please. Hvala vi unapred.
boban
 
Odgovor na temu

Sto bez stolica
nema posla
nema firme
Negdje cu se skrasiti

Član broj: 316192
Poruke: 6
*.dynamic.telemach.ba.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.11.2013. u 23:13 - pre 126 meseci
Pozdrav,

Ja vjerujem da se vec pisalo o tome, al ne mogu da nadjem.
Zanima me da li pravo na povrat poreza ima osoba ako je u Norveskoj bila 11 mjeseci, uredno bila prijavljena? Vise nije tamo i ne misli se vracati.

Znaci ima li pravo na povrat poreza, ako ima na koji nacin to funkcionise?

Hvala vam na odgovorima i pozdrav za sve.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2013. u 07:39 - pre 126 meseci
sutra imam kurs voznje po mraku, tako da od sutra zvanicno mi krece obuka, videcu da do bozica (25.12) polozim i testove, nadam se da se ova voznja nece oduziti i da cu sto pre odraditi obaveze da bi mogao izaci na polaganje.


prenosim sutra vise o ovom kurus za voznju po mraku


pooooz
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2013. u 18:18 - pre 126 meseci
Citat:
Boban 987:
Gde se nalazi na NAVu ono za radnu dozvolu, ne mogu da nadjem? Onih 5 papira sto treba i 80%radnog vremena i ostatak. Bilo je price na forumu i imam sve to, ali mi treba sa NAVa. Ako neko moze da stavi link. Please. :) Hvala vi unapred. :)

Da nisi promasio stranicu druze,pokusaj na UDI.no...Mozda trazis ovo
http://www.udi.no/Global/UPLOA...er/sjekkliste_fagl%c3%a6rt.pdf ili ovo
http://www.udi.no/Sentrale-tem...eid/Faglartspesialist/#vedlegg
 
Odgovor na temu

marijana25
Marijana Stamatovic
Bergen,Hordaland, Norge

Član broj: 305752
Poruke: 35
*.31.189.109.customer.cdi.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2013. u 18:25 - pre 126 meseci
Citat:
Boban 987:
Gde se nalazi na NAVu ono za radnu dozvolu, ne mogu da nadjem? Onih 5 papira sto treba i 80%radnog vremena i ostatak. Bilo je price na forumu i imam sve to, ali mi treba sa NAVa. Ako neko moze da stavi link. Please. Hvala vi unapred.


Mislis sa UDI-ja?
Evo ti lista dokumenata za predavanje dokumenata za faglært. http://www.udi.no/Global/UPLOA...er/sjekkliste_fagl%C3%A6rt.pdf
A na UDI-ju ces naci i ostale informacije koje te zanimaju.
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2013. u 19:37 - pre 126 meseci
Stigli rezultati Bergensa. Prosla usmeni, pala pismeni. :( Zasto- pojma nemam. I dalje smatram da je test bio lak. Mozda je u tome problem. :)

Od 5 delova pismenog, prosla sam tri (slusanje, razumevanje i gramatiku) a pala na sastavu i referatu. Na referatu?! Znaci, nemam pojma kako sam pala na referatu, ja sam ubedjena bila da sam ga otkinula. A i sastav... I pade mi na pamet nesto danas- ovi delovi su se pisali na indigo papiru, u vise primeraka i secam se kad sam predalava sastav da su se zadnje dve kopije jedva videle, hemijska mi nije dovoljno nalegla na papiri, sto bi se kazalo. Da li je moguce da je to? Pretpostavljam da vise profesora dobija nezavisno te kopije i pregleda. Odmah sam se zalila, jer mi stvarno nije jasno zasto sam pala... Jer ako ne znam zasto nisam prosla to, necu proci ni drugi put.

Planirala sam da posaljem Nech-cou sve moje primerke, da skenira i okaci, ali cete (ako ne upali zalba) morati sacekati sa time do januara. Nazalost. :(
 
Odgovor na temu

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.dhcp.as2116.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2013. u 19:59 - pre 126 meseci
Tijanam, bzv. sto nisi prosla- mozda zalba da zeljeni rezulat.
Kada sam ja polagala Bergens i "istrazivala" sta i kako znam da je puno price oko toga da oni veoma vode racuna kako su ti sastavi napisani, znaci odnosi se i na samu kompoziciju sastava. Pa tako u referatu ne smes da ukljucujes svoje misljene o datoj temi, znaci sve vreme koristis fraze Han nevner,påpeker, understreker, i følge Ola Olsen osv..Sve vreme vodis racuna da imas uredno uvod, razradu zakljucak, gramatika se podrazumeva, i naravno da tacno ponovis vise od polovine cinjenica koje si slusala.
U sastavu je najbitnije da u uvodnom delu ne iznosis svoje misljenje, vec samo ono sto su ti oni dali u kildestoff, pa tek onda u drugom delu iznosis svoje stavove i vodis racuna da li su rekli da treba samo da argumentujes ili i da diskutujes, ako su rekli da moras da diskutujes onda se iznose i pozitivne i negativne strane koje se ticu teme. Takodje i ovde veoma vazno da imas uvod, razradu, zakljucak, da bude fino i za uvo i oko:)
Mozda si ti sve i uradila kako treba, ali eto cisto ako ovo pomogne.
Btw. cula sam za decka koji je greskom dobio da je pao, pa je posle nedelju dana dobio pismo da je zapravo polozio:)
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2013. u 21:01 - pre 126 meseci
Kakav sam debil.... aaaaaa.... Ne mogu da verujem kako sam promasio. Ja trazim li trazim, a ono nema pa nema. Marijana i Cveyoni hvala vi puno.

boban
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2013. u 22:34 - pre 126 meseci
Citat:
pikaso23:
Tijanam, bzv. sto nisi prosla- mozda zalba da zeljeni rezulat.
Kada sam ja polagala Bergens i "istrazivala" sta i kako znam da je puno price oko toga da oni veoma vode racuna kako su ti sastavi napisani, znaci odnosi se i na samu kompoziciju sastava. Pa tako u referatu ne smes da ukljucujes svoje misljene o datoj temi, znaci sve vreme koristis fraze Han nevner,påpeker, understreker, i følge Ola Olsen osv..Sve vreme vodis racuna da imas uredno uvod, razradu zakljucak, gramatika se podrazumeva, i naravno da tacno ponovis vise od polovine cinjenica koje si slusala.
U sastavu je najbitnije da u uvodnom delu ne iznosis svoje misljenje, vec samo ono sto su ti oni dali u kildestoff, pa tek onda u drugom delu iznosis svoje stavove i vodis racuna da li su rekli da treba samo da argumentujes ili i da diskutujes, ako su rekli da moras da diskutujes onda se iznose i pozitivne i negativne strane koje se ticu teme. Takodje i ovde veoma vazno da imas uvod, razradu, zakljucak, da bude fino i za uvo i oko:)
Mozda si ti sve i uradila kako treba, ali eto cisto ako ovo pomogne.
Btw. cula sam za decka koji je greskom dobio da je pao, pa je posle nedelju dana dobio pismo da je zapravo polozio:)

Hvala za ovo,ali ja to sve vec znam... Jos iz srpskog jezika, jos iz vremena kad su mi objavljivani radovi, kad sam pisala za jednu knjigu. To je prosta knjizevna kultura. I ista je u svim jezicima. Referat sam od a do z razumela, sve! Jos se dosadjivala na drugom citanju. Mojoj profesorki norveskog nikako nije jasno sta se zbilo... Mozda ja budem ona jedna zena sto su pogresili... :-)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2013. u 11:15 - pre 126 meseci
Kako te prati sreca do sad nemoj se zacuditi da su te pogresno ocenili,izgubili tvoj rad ili tako nesto hehehe,trazis da pogledas test i to je to,desavaju se greske
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.39.eidsiva.net.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2013. u 11:43 - pre 126 meseci
tijana, zali se mozda je u pitanju neka greska, svakako trazi tilbakemlding od njih... nadam se da je u pitanju greska, fingrene krysset...
 
Odgovor na temu

Vucetic Nikola
Arandjelovac, Srbija

Član broj: 313105
Poruke: 10
...62.static.cust.telenor.com.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2013. u 15:49 - pre 126 meseci
Ako ima neko blizu ili u Lillehammer nek se javi na pp, imam ponudu za sutra koja se ne odbija, radi se o koncertu. :-)
https://www.facebook.com/pages...leshow/508676969211328?fref=ts

[Ovu poruku je menjao Vucetic Nikola dana 28.11.2013. u 18:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2013. u 21:22 - pre 126 meseci
danas odradio ono vezano za nocnu voznju. neki kurs i demonstracija vecano za upotrebu svetala, odbojnog prsluka i slicno. radili to sa 2 auta napolju, uz uzasan vetar i sneg. sada moram da odradim onu prvu pomoc pa krecu casovi voznje. paraleno cu da se spremam za testove. kontam od ponedeljka.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2013. u 22:32 - pre 126 meseci
Mene voznja ubija. Znaci vozim prebrzo, ostro :S:S:S.. katastrofa.. najbolje bi bilo da vozim pijan, posto bih onda vozio ko norvezani :D

Danas vozio po oslu, kontao sam neko uzbudjenje ce da bude, kad ono sipak :D..

Ne mogu da vozim auto u 5-toj brzini 40 da ga j... Kad cujem kako se gusi ubi me...al tako nas uce ovde... Al fakat, manje goriva se trosi :D.. na kraju obuke, kaze instruktor meni "tvoja potrosnja je bila 0.68 (ne znam cega) a njegova (kolega koji je bio sa mnom) 0.61 i one je pobedio"... i jos me uci kako uzbrdo treba da vozim u 5-oj brzini.. Ja se mislim u sebi, "uh da mi je videti kako bi vozili karburatorski auto u 5-oj uzbrdo" :D

Katastrofa. Samo da mi je dobiti dozvolu, kontam da cu je izgubiti posle mesec dana :D ...haha, uce ovde u autoskoli kojesta.. pitam ja "kako cete zameniti gumu ili sijalicu na putu" :D:D ...svi bleje... gumu rezervnu nemaju u autu..za sijalicu naravno odma u servis :D:D .. katastrofa..

Imao danas tu zadnju obuku, i kao sad suma sumarum.. I pazite ovo, "zasto ucimo da preticemo"..ni 5 ni 6 odgovor je "zato ako naidjemo na traktor, da mozemo da ga obidjemo"... :D:D:D

U pravu su oni sve, cenim i postujem, ali nek ih Bog sacuva kad odu negde van norveske...

Kad sve saberem i oduzmem, meni je najbolje kupiti traktor ovde

[Ovu poruku je menjao srdjanm3 dana 28.11.2013. u 23:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2013. u 01:51 - pre 126 meseci
Moguće je da vas u školi uče da vozite 5-om 40km/h ali nešto mi se ne uklapa to sa potrošnjom. Elem kada završe obuku ovi sa severa brzo zaborave da je ograničenje van nas. mest. 90 i peglaju sve po ovom snegu i ledu 110 ili 120.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2013. u 04:26 - pre 126 meseci
Ah, videcemo, meni je samo problem da se sad trenutno prilagodim, jer za to treba vreme. Tesko je nakon 15 godina voznje odjednom se presaltati na novi sistem. Tu sam gde sam i ne treba "pisati uz vetar" vec se prilagoditi, samo eto, treba da prodje neki period. Mada stvarno su im neke stvari lude, al sta da se radi.

Najvise bi voleo da na dan polaganja bude snega i leda doo kolena. :d

Nek je sa srecom svima koji polazu :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7837358 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.