Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7706054 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.06.2009. u 09:57 - pre 180 meseci
stvarno steta sto ce ovako nekulturni forumas dekidjubre koji vredja oca, majku, citavu familiju otici. Samo idi. Bice bolji forum.
 
Odgovor na temu

srleno
Rep. Srpska

Član broj: 135830
Poruke: 127



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.06.2009. u 12:23 - pre 180 meseci
@Beltrammi
Ja te zaista lijepo molim ako mozes da prestanes sa provociranjem ako vec ne mozes na korektan nacin da se ukljucis u diskusiju

srdacan pozdrav

Citat:
Qler01: hej cao bube..mozes li mi reci ja sada trebam da predajem za autorizaciju koji dokumenti mi trebaju,ako ih posedujes da li bi mozda mogao na mail da mi posaljes ..ne znam koje korake dalje trebam da pravim..ne znam sta dalje...tacnije koji papiri mi trebaju,gde da ih poslajem..i tome slicno ;-)

Unapred hvala


Ok je to, super ,spoji se sa bube on svjez u tome a ja cu ti na privat poslati info, napisao sam ti tamo nesto a sada kada prevedem ovo sto treba saljem ti jos danas

Citat:
bube84: Pozdrav srleno. Na ovaj forum me uputio korisnik dejan73 sa foruma krstarice. Citao sam tvoje postove kao i postove dekibre i zelim da ti se zahvalim na iscrpnim i detaljnim odgovorima.
Konkretno!
Za koji dan treba da dobijem autorizaciju iz SAFHA. Papire sam predao 4. aprila a nadoknadu uplatio 8. maja. Ucim norveski vec mesec dana a pored toga govorim engleski jako dobro. Cim dobijem autorizaciju idem u ambasadu po radnu vizu. Interesuje me da li mozes da mi pomognes kako naci posao kad vec dodjes tamo? Da li se salju CV-evi ili mogu da idem do zavoda za zaposljavanje pa da me oni upute u ustanovu ili na neki drugi nacin? Ja bih zeleo da ga nadjem sto pre zbog manjka novcanih sredstava :0),ali...? Ako mozes pomozi unapred ti zahvaljujem

P.S. imam ja jos pitanja u vezi smestaja kad se dodje tamo ali necu odmah sve da ti postavim :):):):)


eto molim te prije svega da Qler01 posaljes info oko predavanja za autorizaciju i na kiji nacin si to uplatio i sve poslao. Svjez si u tome a i ja cu mu pokupiti info danas. Inace jako dobro da si sve to odradio do sada, nemoj da dolazis dok dobro ne stisnes jezik, uci samo uci i to ti je veliki plus za trazenje posla, najbitnija stvar. Engleski ti nece nista pomoci u zdravstvu jer si u kontaktu sa pacijentima.
Trazenje posla je fakticki jednostavna stvar ali postoji procedura koju trebas pratiti. Idi odma na finn.no i izaberi opciju posao (jobb), u polju za kljucnu rijec ukucaj rijec hjelpepleier i izbacice ti sve ponude za posao. Tu imas opciju da izaberes oblast u Norveskoj u kojoj trazis posao,opstinu, grad i sl. Imas takodje opciju da izaberes stalni posao,na odredjeno vrijeme i sl, takodje da izaberes mjesta za rad pa ....Inace kako dolazi ljeto posla ima vise ali kao ljetni radnik,znaci dok su drugi na odmorima, to ti nebi preporucio jer ti je jako bitno da ti prvi posao bude na sto duzi period(stalni ako je ikako moguce). Mozda ti je moj prijedlog da dodjes pocetkom septembra jer tada se svi vracaju sa odmora(sefovi i sl) ,popunjavaju se radna mjesta i kod njih pocinje nova radna sezona koja traje punim jekom sve do njihovoga bozica pa onda opet zatisje. Do tada sredjuj jezik i ganjaj smjestaj. Eto mozda se spojis sa Qler01,svakako ce vam skupa biti lakse oko trazenja smjestaja. Ja ti tu nemam veliko iskustvo ali znam da je jako tesko iznajmiti stan jer ti treba njihov maticni broj koji dobijas po dobijanju posla a tebi treba nesto cim dodjes. Kada dobijes posao i legne prva lova nece ti biti problem za stan. Inace za pocetak ti predlazem smjestaj u nekome studentskome domu, znam da su mnogi to radili ali kako i na koji nacin su dolazili do toga nemam pojma. Ako nesto nanjuskam , javim ti
Takodje apelujem na forumase koji imaju iskustva sa tim nacinom rjesavanja smjestaja neka se jave sa info

Pozdrav



Da li je doslo je vrijeme da je bolje imati nego ne imati ?VIL VI DET???
Da ali obraz!!!!
 
Odgovor na temu

srleno
Rep. Srpska

Član broj: 135830
Poruke: 127



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.06.2009. u 12:54 - pre 180 meseci
@ Bubbe & Qler
Za trazenje posla vam je najbolji sajt nav.no, kada udjete na naslovnu stranicu idite na Finne ledige jobber opciju koja se nalazi sa ljeve strane zatim kada vam otvori tu stranicu u prvoj kucici pod Kategori izaberi opciju helse,omsorg,medisin og biologi, u drugoj kucici pod Underkategori izaberite Helse og pleiearbeid , u trecoj pod Arbeidsted izaberi recimo Akershus ili Oslo(mozete gledati i druge oblasti ali ove dvije su sasvim dovoljno jer je to Oslo i oblast oko njega), i u cetvrtoj izaberite Hele Akersus ili Hele Oslo(zavisno od toga sta si prije izabrao).
Ispod svega toga se nalazi prostor da upises kljucnu rijec tj pise:Søk etter ord i stillingsannonse i tu upisi hjelpepleier. U Anonse publisert cekiraj Vis alle te nakon toga pritisni søkk i izbqcice vam sve oglase. Za prevod rjecnik u sake i translater, pomoci ce ujedno i za ucenje jezika, ako nesto bude nejasno, tu sam

Pozdrav
Da li je doslo je vrijeme da je bolje imati nego ne imati ?VIL VI DET???
Da ali obraz!!!!
 
Odgovor na temu

bube84
Dragan Bubnjevic
Srbija

Član broj: 224179
Poruke: 14
195.252.70.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.06.2009. u 14:09 - pre 180 meseci
ZA QLER-a

E ovako: SVI DOKUMENTI MORAJU BITI PREVEDENI NA NORVESKI,SVEDSKI,DANSKI ILI ENGLESKI(tj. na jedan od tih jezika) OD STRANE OVLASCENOG SUDSKOG TUMACA I OVERENA U OPSTINI,SUDU ILI SUP-u
1. overen prevod fotokopije diplome srednje skole
2.overen prevod fotokopije radne knjizice(nije presudno imati radno iskustvo ali je pozeljno)
3.overen prevod fotokopije uverenja o polozenom drzavnom ispitu -OVO JE OBAVEZNO-
4.overena fotokopija pasosa koji naravno mora biti vazeci
Ja sam to sve poslao pocetkom aprila i dobio sam pocetkom maja uplatnicu na 960 nok to ti je oko 105e. To sam uplatio i sada cekam odgovor.
Pored svih ovih papira cuo sam od jedne zene koja radi u skoli norveskog jezika saga da treba jos i uverenje o broju sati na praksi (koliko iz hirurgije,internog itd) ali to nisam procitao na sajtu SAFHA da traze tako da nisam ni poslao.
Ako budu trazili poslacu i to. Ja sam inace visi fizioterapeut ali nisam hteo sa tim da probam cuo sam da se bolje prolazi sa srednjom medicinskom.
Inace u ambasadi nista ne znaju o ovome ja sam bio i pitao samo su mi dali adresu safh-a-da se ne cimas da pitas,neces nista postici.
Adresu safh-a imas na njihovom sajtu www.safh.no u dnu strane prve koje ti otvari. Papire saljes iskljucivo postom nista mejlom,postom ces dobiti i uplatnicu.
TOLIKO O TOME
Ako te interesuje jos nesto o tome slobodno pitaj
POZDRAV :0)
 
Odgovor na temu

bube84
Dragan Bubnjevic
Srbija

Član broj: 224179
Poruke: 14
195.252.70.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.06.2009. u 20:19 - pre 180 meseci
[quote][url=/p2294549]
Za trazenje posla vam je najbolji sajt nav.no, kada udjete na naslovnu stranicu idite na Finne ledige jobber opciju koja se nalazi sa ljeve strane zatim kada vam otvori tu stranicu u prvoj kucici pod Kategori izaberi opciju helse,omsorg,medisin og biologi, u drugoj kucici pod Underkategori izaberite Helse og pleiearbeid , u trecoj pod Arbeidsted izaberi recimo Akershus ili Oslo(mozete gledati i druge oblasti ali ove dvije su sasvim dovoljno jer je to Oslo i oblast oko njega), i u cetvrtoj izaberite Hele Akersus ili Hele Oslo(zavisno od toga sta si prije izabrao).

 
Odgovor na temu

bube84
Dragan Bubnjevic
Srbija

Član broj: 224179
Poruke: 14
195.252.70.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.06.2009. u 20:22 - pre 180 meseci
Posetio sam oba sajta i pratio korake kako si napisao. Ima dosta ponuda i to je ono sto mi se svidja:)
E sad ono glavno.
KAKO TRAZIS POSAO KAD ODES U NORWAY? Da li se ide od vrata do vrata,od ustanove do ustanove predaju se molbe i CV-jevi ili postoji neki drugi nacin.
Tu mi je pomoc neophodna

Pozdrav

P.S. Srleno pomagaj :0)
 
Odgovor na temu

srleno
Rep. Srpska

Član broj: 135830
Poruke: 127



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.06.2009. u 00:28 - pre 180 meseci
Citat:
bube84: Posetio sam oba sajta i pratio korake kako si napisao. Ima dosta ponuda i to je ono sto mi se svidja:)
E sad ono glavno.
KAKO TRAZIS POSAO KAD ODES U NORWAY? Da li se ide od vrata do vrata,od ustanove do ustanove predaju se molbe i CV-jevi ili postoji neki drugi nacin.
Tu mi je pomoc neophodna

Pozdrav

P.S. Srleno pomagaj :0)


Da po meni je to naj bolji nacin da pokupis sve oglase sa NAV.no,popises ustanove i adrese te se zaputis direktno od ustanove do ustanove i trazis da razgovaras direktno sa osobom koja je kontakt osoba za taj posao. Vjeruj mi to je puno efikasnije nego da sjedis kuci i saljes elektronski ili postom. Uzmes sebi za cilj da svaki dan obidjes 3-4 ustanove i predas molbe sa cv-ijem(obavezno staviti preporuke u CV) te kopijom autorizacije. Obavezno sebi klasifikuj molbe koje prije isticu i njih prve rjesavas, ne predaj molbe kojima istice rok za mjesec dana vec iskljucivo one do najvise 10 dana,tako sam sebi pravis dobar pregled i samim tim je i logicno da dobijas prije posao jer ce ti se i prije molbe razmatrati i prije ces biti pozvan na intervju mada se lako moze desiti da te sef zadrzi i cim dodjes da predas molbu. Mozes dobiti veoma lako posao ali se moze desiti i da se bas nategnes za njega,stvar srece i poznavanja jezika

Ovo sto ti je ova zena rekla u skoli je taco a to ti u stvari traze nastavni plan i program casova(teorija i praksa).To ti je obavezan dokument koji dobijas bez problema u svakoj skoli i duzni su ti ga izdati. uzmu tvoj maticni broj i po njemu ti to izdaju ,isto kao ako ti treba kopija tvoje diplome npr.

Pozdrav
Da li je doslo je vrijeme da je bolje imati nego ne imati ?VIL VI DET???
Da ali obraz!!!!
 
Odgovor na temu

bube84
Dragan Bubnjevic
Srbija

Član broj: 224179
Poruke: 14
195.252.70.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.06.2009. u 11:11 - pre 180 meseci
E j... ga. Moram u skolu po papire :(
NIje mi problem da to nabavim ali cu duze cekati na autorizaciju. :( Mislio sam da me zeza zato sto nisam predao papire preko njene agencije ali...
Pozdrav
 
Odgovor na temu

neocortex
student
srbija

Član broj: 224449
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.06.2009. u 16:22 - pre 180 meseci
pozdrav srleno, jel znas mozda podatak posto to nigde nisam uspeo da nadjem, dali je moguce doci u norvesku nekom sengen vizom i tamo direktno traziti posao... ili moras imati norvesku vizu i sve ici preko ambasade... tipa da mora firma da ti salje garancije preko ambasade pa ti onda sa tim garancijama ides za norvesku, ili mozes tamo doci nekom sengen vizom i probati da konkurises legalno i nekoj firmi?
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.06.2009. u 17:20 - pre 180 meseci
zanimljivo pitanje postavi neocortex:

Citat:
dali je moguce doci u norvesku nekom sengen vizom i tamo direktno traziti posao


Moguce je posto je Norveska takodje u sengenu.
 
Odgovor na temu

neocortex
student
srbija

Član broj: 224449
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.06.2009. u 18:56 - pre 180 meseci
znao sam da je norveska clanica sengena, ono sto nisam znao je da li je moguce otici kao turista sa nekom sengen vizom (bilo kojom) i tamo konkurisati za posao, a ne ici preko ambasade....
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.06.2009. u 20:14 - pre 180 meseci
ne, ne moze stranac tek tako da dodje i radi u nekoj zemlji.

Svaka zemlja, pa i Norveska izdaje radne dozvole i tek onda ti mozes da radis. Medjutim, tebi niko ne brani da odes u Norvesku sa bilo kojom vizom i da trazis nekoga poslodavca koji ce ti srediti papire tj. radnu dozvolu. Trazenje posla sa turistickom vizom nije protivzakonito.

U praksi to znaci da ti mozes ici od vrata do vrata i traziti nekoga da te zaposli, ali naravno hendikep ce ti biti sto TAJ KOJI RESI da te primi bice u obavezi i da ti regulise BORAVISNU DOZVOLU koju nemas. A to za njega moze biti procedura... procitaj vise

http://www.elitesecurity.org/t318964-0#1916797


 
Odgovor na temu

srleno
Rep. Srpska

Član broj: 135830
Poruke: 127



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.06.2009. u 23:57 - pre 180 meseci
Citat:
neocortex: znao sam da je norveska clanica sengena, ono sto nisam znao je da li je moguce otici kao turista sa nekom sengen vizom (bilo kojom) i tamo konkurisati za posao, a ne ici preko ambasade....


Naravno da mozes da dodjes i trazis posao,nije uopste problem. Takodje nije uopste problem da dobijes boravisnu i radnu dozvolu koju po pravilu dobijas jako brzo ako si npr u Oslu ili u nekom drugom gradu koji je centralan za odredjenu oblast tj u kojem se nalazi udi (ne znam koji,mozda Trondhajm,Bergen, Stavanger i Tromso) stim da moras imati adekvatno obrazovanje za posao koji si dobio.
Kako ide procedura?
Jednostavno,dobijes posao, poslodavac ti ispuni semu koju predajes u udi i cekas ako si u Oslu ca 10-14 dana. Nakon toga pocinjes da radis i naravno registrujes se u narodni registar(da budem grub uu prevodu) gdje dobijas svoj id broj sa kojim otvaras sebi racun u banci.To ti sve skupa traje do mjesec dana ,taman da legne prva lova:)))

Inace poslodavac nema potrebe da ti ganja radnu i boravisnu dozvolu,to radis sve sam i jedino sto on radi je da ti popuni semu kao tvoj poslodavac a ti da je predas skupa sa kopijama diploma skole ili faxa ili...i kopiija pasosa,slike i ne znam sta jos.Inace na stranici udi.no mozes dobiti potrebne info i na engleskom

Pozdrav
Da li je doslo je vrijeme da je bolje imati nego ne imati ?VIL VI DET???
Da ali obraz!!!!
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.06.2009. u 11:05 - pre 180 meseci
Citat:
Jednostavno,dobijes posao, poslodavac ti ispuni semu koju predajes u udi i cekas ako si u Oslu ca 10-14 dana. Nakon toga pocinjes da radis i naravno registrujes se u narodni registar(da budem grub uu prevodu) gdje dobijas svoj id broj sa kojim otvaras sebi racun u banci.To ti sve skupa traje do mjesec dana ,taman da legne prva lova:)))

Inace poslodavac nema potrebe da ti ganja radnu i boravisnu dozvolu,to radis sve sam i jedino sto on radi je da ti popuni semu kao tvoj poslodavac a ti da je predas skupa sa kopijama diploma skole ili faxa ili...i kopiija pasosa,slike i ne znam sta jos.Inace na stranici udi.no mozes dobiti potrebne info i na engleskom


malo mi ovo zvuci previse optimisticno. Recimo da neocortex odmah po sletanju na aerodrom nadje posao na istom i da mu poslodavac ispuni papire i da imigraciono kaze OK trebace mu 1.5 mesec do prve plate. Fantasticno.

Ali to se nece desiti.

U realnosti probaj recimo da u Beogradu trazis posao kao da si u Oslu. Bez veze, nasumice, sa oglasima, od vrata do vrata. E sad u Oslu npr vec ne znas jezik, a papire nemas. Vreme istice za vizu, a dan te kosta bar 50 evra bed & breakfast. Posao za koji se prijavis mora da se poklapa sa tvojim kvalifikacijama inace imigraciono te nece pustiti iako je poslodavac samo popunio semu za 67 sec.

Ja bh uzeo vizu bar na mesec dana i poneo oko 3000 evra. Good luck.



 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.dynamic.sbb.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.06.2009. u 18:43 - pre 180 meseci
Pa tebi u principu i ne treba sengen viza. Kada dobijes licencu sa njom i ostatkom dokumenata trazi vizu za trazenje posla koja se daje do 90 dana. Nakon toga mozes ako bas hoces da apliciras za Madjarsku vizu na 6 meseci jer imaces osnovu da je dobijes pa da ti to bude kao neka rezervna opcija ako ti ne budu dovoljna ta tri meseca. Sta da ti kazem, meni su prosle godine dali samo na 45 dana i ja nisam uspeo za to vreme da se snadjem, uglavnom zbog jezika. Za par meseci cu ponovo traziti na 90 dana pa videcemo...
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2009. u 08:30 - pre 180 meseci
Citat:
Kada dobijes licencu


a o kakvoj licenci se radi ?
 
Odgovor na temu

drdraxy
Beograd

Član broj: 224710
Poruke: 5
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2009. u 18:08 - pre 180 meseci
Srleno, iz svega, prethodno napisanog, rekla bih da si med.radnik pa mi mozes dati par informacija. Zavrsila sam Medicinski faks, naravno znam da ce mi za taj posao trebati puno vremena ali sam isto tako zavrsila i srednju medicinsku za laboratorijskog tehnicara. Da li znas kako stoje stvari za tu autotorizaciju? Ne bih bas da dajem pare pa posle nista jer sam kao i vecina mladih lekara u ovoj zemlji nezaposlena. Bila sam na onom sajtu za trazenje posla ali jedino sto sam uspela je da se uhvatim za glavu! :(((( Nista nisam razumela! :((((

Bube84, napisao si da je izmedju ostalog potreban polozen drzavni. Ja imam polozeno za lekara, jel moze to? Samo sam zavrsila srednju medicinsku, nemam nikakve veze sa njom! Nije valjda da to znaci da cu morati i taj staz da odradim pa onda opet drzavni! :(

Inace, ja sam jos uvek u fazi raspitivanja ali svakako nameravam da odem... kad-tad! Jos samo jezik da naucim! :)
 
Odgovor na temu

neocortex
student
srbija

Član broj: 224449
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2009. u 18:20 - pre 180 meseci
hvala puno na informacijama... ne preostaje mi nista drugo nego da krenem da ucim jezik...:)
 
Odgovor na temu

bube84
Dragan Bubnjevic
Srbija

Član broj: 224179
Poruke: 14
195.252.70.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2009. u 22:09 - pre 180 meseci
ZA drdraxy

Po mom saznanju je tako ali ja znam samo za medicinske radnike sa srednjom skolom. Ja sam zavrsio visu medicinsku za fizioterapeuta,ali sa tim ne mogu da apliciram za autorizaciju. Po onome sto ja znam za autorizaciju mogu da apliciraju samo oni sa zavrsenom srednjom skolom opsti smer. Za lekare ne znam postupak ali znam da je vecina njih pocela kao bolnicari pa su posle izvesnog vremena poceli da rade u struci. TO NE MORA DA BUDE TACNO ALI JA IMAM TAKVE INFORMACIJE. AKO TI NESTO POMAZE...:0)
Pozdrav
 
Odgovor na temu

jelenajelena
sarajevosarajevo

Član broj: 224644
Poruke: 3
93.87.180.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2009. u 22:28 - pre 180 meseci
Pozdrav svima.

Da li mi neko moze dati neku informaciju kako u Norveskoj moze proci dipl. ekonomista? Da li nesto vredi uopste diploma naseg Ekonomskog fakulteta tamo? Trebalo bi da dobijem boravisnu dozvolu za par meseci (nadam se), a sama pokusavam da koliko toliko naucim jezik.

Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7706054 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.