Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7826223 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

valeriamitic

Član broj: 312450
Poruke: 54



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 17:46 - pre 131 meseci
Kada si poslao papire?
 
Odgovor na temu

tara3110
sasa todorovic

Član broj: 164834
Poruke: 29
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 17:48 - pre 131 meseci
Kada je moja supruga predala za autorizaciju dobila je isto tako da dostavi potvrdu o pripravnickom stazu. Ako si zavrsio srednju medicinsku i dao drzavni onda moras imati tu pripravnicku knjizicu gde ti je upisan period koji si proveo na staziranju a gde se upisuje na kom si odeljenju bio i koje si duznosti imao tj sta si obavljao tamo. Tu pripravnicku knizicu mozes uzeti na revers tamo gde si polagao drzavni, odes sa njom kod ovlascenog sudskog prevodioca iskopiras svaku stranicu on ti je prevede i overi i sve to lepo sa istampanim mejlom koji si dobio od SAK-a prosledis njima nazad u sto kracem roku, preporuceno sa povratnicom.
A ako to nemas onda ti je potrebno ako si radio u nekom domu za stara lica potvrda da si radio, volontirao u minimalnom trajanju od 6 meseci sa opisom svih radnih zadataka koje si tamo obavljao, gde ces isto taj dokument koji ti bude izdala ta ustanova odneti kod sudskog tumaca prevesti i opet sa kopijom mejla poslati njima.
To je ono sto ja znam jer smo mi uradili ovo prvo i ona je nakon toga za 15tak dana dobila autorizaciju.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

nana13oslo

Član broj: 315755
Poruke: 6
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 18:59 - pre 131 meseci
Stefanko23!
Moram da budem registrovana najmanje nedelju dana da bih imala pravo da saljem pp. Da, u Oslu sam. Nisam te nabolje razumela. Imas li neki mail?
 
Odgovor na temu

nana13oslo

Član broj: 315755
Poruke: 6
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 19:01 - pre 131 meseci
Posalji mi mail, neki kontakt na pp, mogu da procitam poruke ali ne i da odgovorim.
 
Odgovor na temu

5kovic
Milos Petkovic
Nis

Član broj: 304569
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 19:20 - pre 131 meseci
Poslao sam papire oko 20. maja. Faktura je stigla 15. juna i placena je 16. juna.
Poslao sam uverenje o polozenom drzavnom ispitu i sa srednjom skolom (laborant) i sa visokom iz Nisa (opsti smer).
Morao bih verovatno da idem u Ministarstvo zdravlja da uzmem pripravnicku knjizicu, iskopiram, overim, prevedem i onda posaljem.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 23:11 - pre 131 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Prica o onih 80% stilling zahteva koja je tako problematicna u zdravstvu...
Naime oni su napravili izmenu u tekstu na svojoj UDI sajt stranici...pa stavili ovako:
"Krav til arbeidsforholdet
•Du må ha et konkret tilbud om arbeid for én arbeidsgiver i Norge
Stillingen må vanligvis være på heltid
•Stillingen du er tilbudt må kreve kompetanse som faglært. Du må ha den kompetansen som stillingen krever.
•Lønns- og arbeidsvilkårene må ikke være dårligere enn det som er vanlig i Norge. Dette vil si:
•Hvis du skal jobbe i en bransje med tariffavtale, må du få tarifflønn
•Hvis du skal jobbe i en bransje uten tariffavtale, kan lønnen din ikke være dårligere enn det som er normalt for yrket ditt der du skal jobbe.
Hvis stillingen krever mastergrad skal lønnen din tilsvare minst lønnstrinn 47 i Statens hovedlønnstabell, for tiden kr 396 900 per år. Hvis stillingen krever bacelorgrad skal lønnen din tilsvare minst lønnstrinn 42, for tiden kr 368 000 per år. Vi kan gjøre unntak hvis du dokumenterer at lavere lønn er normalt for yrket ditt der du skal jobbe."

Sto ce mu reci da se obicno trazi 100% stilling.


I ovo je isto "ohrabrujuce": Du må ha et konkret tilbud om arbeid for én arbeidsgiver i Norge
Ako se ja secam ovo nije bilo ranije, a ako sam dobro preveo, sada je eksplicitno naglaseno da mora da bude jedan poslodavac.
Neka bude samo jedan
Cvrsto su resili da nas odstrane, al ne mogu bas djonom, nego lagano kuvanje.
Goveda.

 
Odgovor na temu

koko ti

Član broj: 315781
Poruke: 4
...33.228.tmi.telenormobil.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.06.2013. u 01:18 - pre 131 meseci
Pozdrav svima. Ovo je moj skatteoppgjør za ovu godinu:

Lønn: 202776 NOK
Sum fradrag: 42938 NOK
Alminnelig inntekt: 159838 NOK
Grunnlag for kommune-, fylkes- og fellesskatt: 159838 NOK
Nettformue: 141291 NOK
Inntektsskatt til: Beregningsgrunnlag Skatt og avgift
Staten (fellesskatt) 159 838 20 419
Fredrikstad kommune og fylket 159 838 21 161
Staten, toppskatt av personinntekt 202 713 7 328
Trygdeavgift:
Lønn mv (7,8 %) 202 713 15 812
Utliknet skatt 64 720
Avregning:
Forskuddstrekk 62 981-
Restskatt 1 739
Rentetillegg 21+
Å betale - innbetalingskort blir tilsendt senere 1760


Po ovome ispada da sam duzna da uplatim 1760 kruna. Da li imam osnov da se zalim. Jer ako se za konacan iznos na osnovu koga se obracunava porez uzima suma nakon odbitka svih fradraga to je 159838 NOK, onda sam ja cak i preplatila. Oni su procenili da treba da platim 64720 kruna umesto placenih 62981. 64720 kruna je nesto malo preko 40 % poreza u odnosu na 159838 kruna. to mu dodje malo puno. E sad pitanje je u odnosu na sta oni obracunavaju porez.. na personinntekt odnosno brutolønn ili alminnelig inntekt( nakon odbitka svih fradraga)!?
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.06.2013. u 01:27 - pre 131 meseci
Ma bilo je to za konkret tilbud, secam se... Ali nije bio ovaj deo za heltid. Upravo sam im poslala mail, da pojasne onaj deo sa VANLIGVIS! Obicno... Zabolela me glava veceras od razmisljanja kako, kuda ako je ovo stvarno tako, jer je moj ugovor na 80%. U zadnje vreme radim skoro 100%, ali ne mora da znaci da ce potrajati.

Elem, bila ja danas opet u poreskoj u vezi fødselsnummera. Usao prvo muz, da vidi za kojim salterom je ono zlato od pameti, izvukli papirice, par komada, ako se zalomi njen salter. Strategija! I dopadnem kod koleginice pored. Dam joj papire, ona kaze dobro, evo ispuni formular i ode. Cujem ja, prica sa onim idiotom. Vraca se, pita, a vi niste trazili produzenje dozvole ( vazi do 31.10.13) posto sam dobila nov ugovor u istoj firmi pod istim uslovima, rekoh nisam, trazicu krajem septembra. Opet ode da se konsultuje sa onom. Na kraju se vraca i kaze, uzecu papire ali moguce da ce odbiti, zakasnili ste. Sto niste dosli u aprilu? Sestro slatka, pa ti pojma nemas. Kazem, ja sam cekala mesec dana da je dobijem od strane policije... Pa da, kaze ona. I ponovi da nije sigurna da ce proci. Eto. Papiri su poslati, epilog se ceka.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.06.2013. u 07:36 - pre 131 meseci
Citat:
Nesh-co:
Citat:
Mirjana Savicic:
Prica o onih 80% stilling zahteva koja je tako problematicna u zdravstvu...:)
Naime oni su napravili izmenu u tekstu na svojoj UDI sajt stranici...pa stavili ovako:
"Krav til arbeidsforholdet
•Du må ha et konkret tilbud om arbeid for én arbeidsgiver i Norge
Stillingen må vanligvis være på heltid
•Stillingen du er tilbudt må kreve kompetanse som faglært. Du må ha den kompetansen som stillingen krever.
•Lønns- og arbeidsvilkårene må ikke være dårligere enn det som er vanlig i Norge. Dette vil si:
•Hvis du skal jobbe i en bransje med tariffavtale, må du få tarifflønn
•Hvis du skal jobbe i en bransje uten tariffavtale, kan lønnen din ikke være dårligere enn det som er normalt for yrket ditt der du skal jobbe.
Hvis stillingen krever mastergrad skal lønnen din tilsvare minst lønnstrinn 47 i Statens hovedlønnstabell, for tiden kr 396 900 per år. Hvis stillingen krever bacelorgrad skal lønnen din tilsvare minst lønnstrinn 42, for tiden kr 368 000 per år. Vi kan gjøre unntak hvis du dokumenterer at lavere lønn er normalt for yrket ditt der du skal jobbe."

Sto ce mu reci da se obicno trazi 100% stilling.

:D

I ovo je isto "ohrabrujuce": Du må ha et konkret tilbud om arbeid for én arbeidsgiver i Norge
Ako se ja secam ovo nije bilo ranije, a ako sam dobro preveo, sada je eksplicitno naglaseno da mora da bude jedan poslodavac.
Neka bude samo jedan :)
Cvrsto su resili da nas odstrane, al ne mogu bas djonom, nego lagano kuvanje.
Goveda.

Pa tako nekako izgleda,mada ipak ce negde morati da zastanu malo...evo da citiram samog sebe ,post od pre dva meseca , i to mi je onako tipicno kako oni resavaju stvari - birokratskim makazama..

"Veoma bitna stvar u svemu sto radite u zivotu je tajming , tj. vreme ili vremenski period u kom se neka radnja odvija ili nesto pokusava..zaista bez zelje za ikakvom racionalizacijom ili potrebom opravdavanja bilo cega , objektivne okolnosti su neobicno vazne..Ono sto se u nekom periodu moze lako ili malo manje lako realizovati ,za recimo godinu ili dve postane dosta teze ,sa tendencijom da bude veoma tesko .. i mislim da se to sada desava , a lako se vidi ..
Jos uvek moze ,dokaz za to su ljudi koji su vec nasli poslove u ovom skorijem periodu , ali mislim da je njihova politika jasna - otezavati sto vise ulaz u sistem . posebno za ljude van EU...Cini mi se da i sa najezdom EU radne snage nisu nesto odusevljeni , ali tu ne mogu mnogo da zezaju jer su ipak dobrim delom integrisani u EU zakonodavstvo ,iako nisu clanica ,pa se pravila igre moraju postovati..a izgleda da su ,tako mi se bar cini , prestravljeni i zbunjeni , i vidi se da se pripremaju na stampedo iz ekonomski ruiniranih clanica EU , koji neminovno sledi. Eto tu mi ,i ne samo mi, polako ali sigurno bivamo birokrakski blokirani...
Pa evo i ta vozacka je mogla do pre par godina da se regulise bez problema ,pa su odjednom sve to spustili skoro na pocetak , sto je meni bio jasan znak veoma restriktivne mere , jer je to u startu mnoge ljude onemogucilo u svojim namerama i dosta zatvorilo nalazenje nekog bar privremenog posla bez potrebnog znaja jezika , a bez bilo kakvog posla u norge si mrtav covek...mislim , a nadam se da gresim ,da ce tih situacija pufff evo ti uredba , zakon ili sta vec biti i ubuduce...:( "

I sad treba 100% stilinga , ako sam dobro shvatio?
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.06.2013. u 10:35 - pre 131 meseci
Cao ljudi. Jedno tehnicko pitanje. Kao sto svi znate ako planirate da ostanete duze od tri meseca u Norveskoj, bez obzira da li ste iz EU ili van, morate da se prijavite u lokalnoj policijskoj stanici. E sad posto je nekad period cekanja i duzi od 90 dana jasno je da sama elektronska prijava mora da se obavi pre dolaska u Norvesku. Moje pitanje bi bilo sta se desava ako npr. imate pasos unije i u Norveskoj ste 2,5 meseca i bas tad nadjete posao tj. dobijete ugovor? Ocigledno je da najverovatnije nema vremena da zakazete u policiji termin a svakako necete lagati da ste kasnije dosli u zemlju nego bas tad kad ste dosli (nisu ni oni blesavi i uveren sam da veoma dobro znaju kad je ko usao, gde i na koji nacin cak iako vam nisu registrovali pasos na ulasku u Norvesku jer je registrovan na ulasku u Sengen). Ja sam na svu srecu na vreme prijavio termin u policiji, preko udi-ja, ali sta bi bilo da nisam? Na ovo pitanje vec duze vreme trazim odgovor i nikako ne uspevam da ga nadjem. Da cujem vasa iskustva.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.06.2013. u 10:43 - pre 131 meseci
Citat:
koko ti:
Pozdrav svima. Ovo je moj skatteoppgjør za ovu godinu:

Lønn: 202776 NOK
Sum fradrag: 42938 NOK
Alminnelig inntekt: 159838 NOK
Grunnlag for kommune-, fylkes- og fellesskatt: 159838 NOK
Nettformue: 141291 NOK
Inntektsskatt til: Beregningsgrunnlag Skatt og avgift
Staten (fellesskatt) 159 838 20 419
Fredrikstad kommune og fylket 159 838 21 161
Staten, toppskatt av personinntekt 202 713 7 328
Trygdeavgift:
Lønn mv (7,8 %) 202 713 15 812
Utliknet skatt 64 720
Avregning:
Forskuddstrekk 62 981-
Restskatt 1 739
Rentetillegg 21+
Å betale - innbetalingskort blir tilsendt senere 1760


Po ovome ispada da sam duzna da uplatim 1760 kruna. Da li imam osnov da se zalim. Jer ako se za konacan iznos na osnovu koga se obracunava porez uzima suma nakon odbitka svih fradraga to je 159838 NOK, onda sam ja cak i preplatila. Oni su procenili da treba da platim 64720 kruna umesto placenih 62981. 64720 kruna je nesto malo preko 40 % poreza u odnosu na 159838 kruna. to mu dodje malo puno. E sad pitanje je u odnosu na sta oni obracunavaju porez.. na personinntekt odnosno brutolønn ili alminnelig inntekt( nakon odbitka svih fradraga)!?

Ukratko. Od bruto plate ti se prvo odbijaju delovi koji se ne oporezuju. Potom se porez placa na preostali deo tj. taj deo je ono sto bi trebalo da se plati. Da li je ovaj proracun dobar ili nije to ne mogu da ti kazem jer je malo komplikovano. Ako stojis bolje sa matematikom na sajtu http://www.skatteetaten.no/en/...rms-Tax-topics-and-brochures-/ ces pronaci primer kako se racuna porez pa na osnovu toga moze da uradis procenu koja je recimo blizu 99%. Ako se ne varam ovde ti je primer obracuna koji se odnosi na tebe.
http://www.skatteetaten.no/upl...av_norsk_inntektsskatt-ENG.pdf
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.06.2013. u 11:03 - pre 131 meseci
Micika77 , ako se dobro secam danas ti i deca putujete. Zelim vam srecan put i lep boravak u Norge. I jos jednom da ti se zahvalim sto si mi dala priliku da popricamo i dala mi potrebne informacije. Pozdrav ...
 
Odgovor na temu

koko ti

Član broj: 315781
Poruke: 4
...33.228.tmi.telenormobil.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.06.2013. u 11:57 - pre 131 meseci
Citat:
mihaleks:



Ukratko. Od bruto plate ti se prvo odbijaju delovi koji se ne oporezuju. Potom se porez placa na preostali deo tj. taj deo je ono sto bi trebalo da se plati. Da li je ovaj proracun dobar ili nije to ne mogu da ti kazem jer je malo komplikovano. Ako stojis bolje sa matematikom na sajtu http://www.skatteetaten.no/en/...rms-Tax-topics-and-brochures-/ ces pronaci primer kako se racuna porez pa na osnovu toga moze da uradis procenu koja je recimo blizu 99%. Ako se ne varam ovde ti je primer obracuna koji se odnosi na tebe.
http://www.skatteetaten.no/upl...av_norsk_inntektsskatt-ENG.pdf




Moj alminnelig inntekt (kada se odbiju svi moguci fradrazi, pa i 10% standardfradrag za nas strance) iznosi 159838 nok. Ja sam prosle godine platila 62981 nok poreza.
Oni su procenili da ja treba da platim 64720 nok. To je otprilike 40.5 % porez na sumu od 159838. To je daleko vise od 28% koliko treba da iznosi porez na alminnelig skatt. Evo i linka o tome:

http://www.abcnyheter.no/skatt/fakta...nnelig-inntekt

Sad pitanje je da li po tom osnovu mogu da se zalim. Jer 28% od 159838 je 44754 kruna a ne 64720 kruna. Ima li neko neki savet?

Cak i kad se doda trygdeavgift koji u mom slucaju iznosi 15821 kruna dobija se cifra od 15812 + 44753 (28% skatt på alminnelig inntekt) = 60565 kruna.
62981 - 60565 = 2416 kruna koje bi oni meni trebalo da plate.




[Ovu poruku je menjao koko ti dana 26.06.2013. u 13:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

koko ti

Član broj: 315781
Poruke: 4
...33.228.tmi.telenormobil.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.06.2013. u 13:38 - pre 131 meseci
I vrhunac ludila je da su mi na proslogodisnju bruto platu od 202000 naplatili toppskatt u iznosu od 7350 kruna. To mora da je greska, zar ne?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.06.2013. u 19:04 - pre 131 meseci
Jedina izmena,Neso-co jeste u tome sto je sada napisano 100% a ovo za jednog poslodavca je svo vreme bilo napisano tako da to nije nista novo.Naravno da se to pravilo krsi...

Mihaleks...ako imas nas pasos,nadjes posao posle 2,5 meseca ali nemas termin u policiji za tih preostalih 15 dana...otici ces u policiju i prijaviti ostanak na jos 3 meseca jer si faglært,poneses autorizaciju i pasos(kao faglært imas pravo na 6 meseci).Uvek je najsigurnije da to objasnis u policiji jer treba posle da rizikujes da ti policija kaze presao si tri meseca.Verovatno se to ne bi desilo jer si faglært...ali ako nisi faglært a imas nas pasos,onda ni nemas mogucnost osim za sezonski posao i tu je sad pitanje da li bi morao/a da izadjes iz zemlje pa cekas 3 meseca pa tek onda nazad...ima tu komplikacija i kalkulacija...a ako je pasos EU onda objasnis takodje u policiji da ti imas datum ali da ti probija ta tri meseca...Drugo resenje ja ne vidim...ali tu i nisu pravili problem cesto...ako si faglært situacija je cista jer imas 6 meseci fore...ako imas pasos EU,niko ti ne pravi problem oni su i napravili trziste za ljude iz EU zone uglavnom...ali ako je sezonski posao u pitanju mislim da bi verovatno te poslali kuci pa da se vratis,lako se moze desiti jer tu nema tidlig start...ali s obzirom da policija izdaje sezonske dozvole mozda bi mogao da objasnis,jer se tada ne salje na razmatranje u UDI,vec je u lokalnoj policiji na razmatranju...
E sada,uvek ima izuzetaka...ovo je ipak norveska administracija...

Koko ti, ja ne verujem ali naravno verujem ti i ovim ciframa da su tebi na platu od 202 000 obracunali takav porez...Kakav topp porez na ovaj iznos...vidi sad sve zavisi,u kakvoj si ti kombinaciji ovde (faglært,sama,porodicna viza,koja poreska kartica koja tabela,jesu li ti racunali porez samo po procentu,kako sta).To je individualno i to jako ali ja da sam ti,otisla bih u poresku kancelariju najbolju i trazila bih misljenje dvoje ljudi.Ne jednog nego dvoje.
Je ti skidaju procenat,malo mi deluje mnogo ne malo vec puno...ali kada pitas javno za skatt onda imas masu stvari za spomenuti,tabela,procenat,status kako si dosla,sta je prijavljeno u selvangivelsen...itd...
Meni deluje kao greska jer gotovo je neverovatno da ti se obracuna topp skatt na ovako nizak iznos...
Proveri obavezno...ali moze biti da su u pravu,u zavisnosti u kojem si statusu ovde...to je moguce takodje i nemoj da iskljucis tu opciju...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

La.na
Belgrade

Član broj: 315790
Poruke: 10



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.06.2013. u 20:07 - pre 131 meseci
Htela bih sve da pozdravim i da se predstavim. Zavrsila sam srednju medicinsku i med.fakultet, nedavno poslala papire za autorizaciju za helsefagarbeider i sada cekam odgovor. Uplatila sam fakturu nakon ove promene od 1.juna pa ako neko ima neke nedoumice ili pitanja, slobodno neka me kontaktira. Zorica iz Saga skole mi je mnogo pomogla i vezano za prikupljanje dokumenata, prevod i slanje, kao i vezano za uplatu u banci i mnogo sam joj zahvalna. Dobila sam od nje fakturu koja je olaksala radnicima u banci da uplatu izvrse. Trebalo je oko 4 radna dana da bi potvrda stigla. Puno pozdrava za sve!
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.06.2013. u 20:23 - pre 131 meseci
ja sam u ponedeljak predao za radnu isao sam danas u policiju da pitam za tidlig, rekla mi je da je zbog manjka radnika eto tad rekla koleginici da skenira moja dokumenta i da ce biti gotovo u toku dana ili sutra...kazem ja je l da cekam danas (a ionako imao obaveze) kaze ona bolje dodji sutra... tako da cu sutra da kampujem tamo od pola 10 pa do pola 3 do kad rade dok mi to ne zavrse >: /
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.06.2013. u 22:00 - pre 131 meseci
Vest: Moja koleginica iz Srbije sa Zvezdare,dobila autorizaciju za helsefaga juce.Poslala negde februara/marta.
Dakle,ovo pisem za one koji su u procesu sada i pitaju se od kada startuju one najavljene jesenje promene i kako ce to ici...Za sada je sve regularno kao sto je bilo,tako se cini barem iz ovog odgovora koji je ona dobila...
Dakle,glavu gore ljudi
Pozdrav pa se cujemo za par dana...odoh ja na mali predah na Sunce u zemlju kaubojstine ...nema,s kim si takav si...ucim od Norvezana,slobodan vikend + malo avspasering i to je jednako fly...za jos koju godinu ovde i ja cu kao oni uzimati vikend od srede
Ali sta ces,treba nekako preteci ovo "severno leto"...
Pozdrav!




MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

norgeultra
nezaposlen

Član broj: 314504
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.06.2013. u 23:20 - pre 131 meseci
miro a kako ce biti kad dodju te promene sta ce se promeniti sve ?
 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.06.2013. u 08:26 - pre 131 meseci
da li uvek kada su odmori kruna ode malo dole,ili ovi u western unionu deru na kursu,tako da im nije ni potrebna provizija
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7826223 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.