Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7807064 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2013. u 11:02 - pre 132 meseci
Ja dobio probni rad od ponedeljka :-) nadam se da će sve proći OK i da ću se zadržati na poslu.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2013. u 11:18 - pre 132 meseci
Jocaendo,hvala na info...da li si i ti tako prvo za bolnicara slao...ja jos razmisljam da li da rizikujem pa posaljem za sykepleiera,posto ima sanse i da mi to prodje,zar ne?a i ako ne prodje za sykepleiera mozda dobijem pozitivan odgovora za bolnicara ,posto sam cula da je bilo takvih slucajeva...da ne moram slati 2 fakture,jer nije bas da se ima para :)pozzz
 
Odgovor na temu

sarafina
Sarafina Barbic

Član broj: 314779
Poruke: 9
*.connect.netcom.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2013. u 13:48 - pre 132 meseci
Puztrchi, koliko se sjecam ranijih Mirjaninih postova, sanse da dobijes autorizaciju za sykepleiera su ravne nuli. Iz osobnog iskustva ti savjetujem da trazis za helsefagarbeidera. Ja sam cekala nekih 6 mjeseci i bez problema sam dobila. A kada dodjes ovdje onda mozes pokusavati nesto vise napraviti u smislu priznanja sykepleiere, ako to upce bude moguce kako sada stvari stoje. Pozdrav i sretno.
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2013. u 14:37 - pre 132 meseci
sarafina,hvala puno!
 
Odgovor na temu

celavy
Becskerek-Norway

Član broj: 299756
Poruke: 52
*.bb.online.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2013. u 15:19 - pre 132 meseci
Potreban smestaj u Bergenu od 11.06.svi hosteli su zauzeti.Moze i soba na mesec dva...
 
Odgovor na temu

marijamara27
marija stanojevic
student
nis

Član broj: 313142
Poruke: 11
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2013. u 17:18 - pre 132 meseci
Zdravo svima!
Ja pocela da spremam papire i sad kao za preporuku tj potvrdu da sam obavila pripravnicki staz posto nemam radnog iskustva nazalost da li je bitno da se napise tacan datum kad sam odradila pripravnicki staz jer je to bilo pre 10 god odprilike pa se i ne secam a ni ugovor o tome nisam sacuvala jer nisam ni mislila da ce mi to trebati. I kolko ce imati uticaja potragu za poslom to sto nemam radnog iskustva mislim kontam da i tamo traze ko i ovde ali kako da ga steknem kad niko nece da zaposli bez radnog iskustva mukicaaa
 
Odgovor na temu

rstefan88
Stefan Ristić
Beograd

Član broj: 123013
Poruke: 35
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2013. u 19:00 - pre 132 meseci
Inace amerikanci definitivno samo proveravaju verodostojnost nase lekarske diplome i nista vise. Razlog tome je sto je preko nekoliko godina neki zaposleni u SAFH promuvao falsifikovanu diplomu i od tada su uveli da treba prethodna verifikacija verodostojnosti diplome od strane ECFMG pre nego sto oni zapocnu sa vrednovanjem tvog obrazovanja.
 
Odgovor na temu

sarafina
Sarafina Barbic

Član broj: 314779
Poruke: 9
*.connect.netcom.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2013. u 19:29 - pre 132 meseci
Citat:
marijamara27:
Zdravo svima!
Ja pocela da spremam papire i sad kao za preporuku tj potvrdu da sam obavila pripravnicki staz posto nemam radnog iskustva nazalost da li je bitno da se napise tacan datum kad sam odradila pripravnicki staz jer je to bilo pre 10 god odprilike pa se i ne secam a ni ugovor o tome nisam sacuvala jer nisam ni mislila da ce mi to trebati. I kolko ce imati uticaja potragu za poslom to sto nemam radnog iskustva mislim kontam da i tamo traze ko i ovde ali kako da ga steknem kad niko nece da zaposli bez radnog iskustva mukicaaa



Ja nemam odradjen pripravnicki ali imam 5 godina radnog iskustva i to samo iz domova umirovljenika, nesto iz Njemacke, nesto iz Hrvatske. I dobila sam autorizaciju. Medjutim, znam curu koja ovdje u No ide u skolu za helsefagarbeidera, razlika predmeta (ona ima zavrsenu trgovacku srednju skolu) i to joj traje 2 godine. Uslov da bi dobila autorizaciju diplome je 5000 radnih sati kao asistent u zadnjih 10 godina, ne mora biti u Norveskoj. Ona to ima iz Njemacke i u Sak-u su joj rekli da to vrijedi. Mozda bi ipak bilo najbolje kada bi uspjela bar 6 mjeseci da radis u nekom starackom i to prilozis. Ne znam jesam ti sto pomogla, ali sve najbolje i sretno.
 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.static.as2116.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2013. u 20:46 - pre 132 meseci
Citat:
boban 13:
Ja dobio probni rad od ponedeljka nadam se da će sve proći OK i da ću se zadržati na poslu.

... e pa matori neka ti je sa srecom!!! cestitam na trudu i istrajnosti!!! ponavljaj sebi da ce sve biti u najboljem redu jer kakve su ti misli, takav ti je zivot! drzi se i nadalje ko do sad i nema muuuuke
 
Odgovor na temu

marijamara27
marija stanojevic
student
nis

Član broj: 313142
Poruke: 11
37.220.76.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2013. u 21:38 - pre 132 meseci
Citat:
sarafina:
Citat:
marijamara27:
Zdravo svima!
Ja pocela da spremam papire i sad kao za preporuku tj potvrdu da sam obavila pripravnicki staz posto nemam radnog iskustva nazalost da li je bitno da se napise tacan datum kad sam odradila pripravnicki staz jer je to bilo pre 10 god odprilike pa se i ne secam a ni ugovor o tome nisam sacuvala jer nisam ni mislila da ce mi to trebati. I kolko ce imati uticaja potragu za poslom to sto nemam radnog iskustva mislim kontam da i tamo traze ko i ovde ali kako da ga steknem kad niko nece da zaposli bez radnog iskustva mukicaaa



Ja nemam odradjen pripravnicki ali imam 5 godina radnog iskustva i to samo iz domova umirovljenika, nesto iz Njemacke, nesto iz Hrvatske. I dobila sam autorizaciju. Medjutim, znam curu koja ovdje u No ide u skolu za helsefagarbeidera, razlika predmeta (ona ima zavrsenu trgovacku srednju skolu) i to joj traje 2 godine. Uslov da bi dobila autorizaciju diplome je 5000 radnih sati kao asistent u zadnjih 10 godina, ne mora biti u Norveskoj. Ona to ima iz Njemacke i u Sak-u su joj rekli da to vrijedi. Mozda bi ipak bilo najbolje kada bi uspjela bar 6 mjeseci da radis u nekom starackom i to prilozis. Ne znam jesam ti sto pomogla, ali sve najbolje i sretno.





Hvala puno
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2013. u 21:40 - pre 132 meseci
Imam jedno pitanje:
Da li treba potvrda koju izdaje skola o fondu casova i za visoku skolu za vaspitace i potvrda o polozenim ispitima?
Zna li neko?
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2013. u 21:56 - pre 132 meseci
I jos nesto - da li se neko porodio od kada je dosao u NO? Da li daju neku jednokratnu pomoc, deciji dodatak ili nesto u smislu finansija i koliko? I da li uopste mozes da trazis neku pomoc? Ali da imas pasos EU a ne nas jer mislim da onda neces imati bas neka prava. Ako imas Madjarsko drzavljanstvo kakva su ti prava? Kod nas ima ono sto daje drzava, opstina i republika pa dodje oko 800 e za prvo dete i oko 1.500 e za drugo dete ali svaki mesec dobijas po 50-ak e na racun naredne 2 god. Znam samo da Bambi ima malo dete pa ako procita ovo nek mi objasni sta i kako.
Puno pozz za sve!
 
Odgovor na temu

milancle
Bg

Član broj: 45837
Poruke: 50
*.208.210.221.getinternet.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 00:36 - pre 132 meseci
Pozdrav svima,
ajmo jos jedanput da se vratimo na vozila i vozacke.
Na njihovom sajtu http://www.toll.no/templates_T...x?id=221730&epslanguage=no je navedeno da se vozilo registrovano na strane tablice moze koristiti do godinu dana, BEZ ikakve carine ili cak i bez da treba obavestiti carinu o tome, aplicirati ili slicno. Bitno ja samo da vlasnik-korisnik vozila moze da dokaze da je u norveskoj privremeno tj da ce njegov boravak ovde trajati do godinu dana. Prevedeno na srpski, ako moja supruga koja je u procesu za dobijanje vize za spajanje porodice, dobije vizu sada, (dobice je verovatno na 1 godinu ili mozda i manje, posto i moja vazi do juna sledece godine), po ovome ispada da ona moze da u navedenom periodu koristi auto iz srbije sa srpskom vozackom dozvolom. Dali sam nesto pogresno shvatio?
Zokiruma:
naveo si u jednom postu da je potrebno da je auto bio na "tvoje ime" pre dobijanja dozvole (radne, boravisne ili koje vec). Ja to nigde nisam mogao da nadjem, odakle ti ta informacija? U mom slucaju se nas auto, naravno ne vodi na suprugu pa bih onda trebao koliko odmah da ga prevedem na nju pre dobijanja dozvole
KingVi:
mozes li molim te da malo bolje objasnis ova dva iskustva iz tvoje sire okoline, da li je vozac bio i vlasnik vozila, da li je imao privremeni boravak kraci do 1 godine (ili je bio duze, mozda vec i sa trajnom...).
Neko je napisao i da po dobijanju radne, boravisne dozvole,i nakon tri meseca, prestaje da vazi srpska vozacka dozvola. E tek mi ovo nije jasno. Mislim da to nije tacno uopste. Srpska vozacka dozvola se u kombinaciji sa medjunarodnom vozackom koristi za voznju u inostranstvu, vozila na SRPSKE tablice. Nisam jos cuo da srpska vozacka ne vazi u nekoj zemlji ako se koristi ovako. Druga je stvar, da li se vozilo registrovano na SRPSKE tablice moze koristiti u zeljenoj zemlji. Na primer u Crnoj Gori ga verovatno mozete koristiti neograniceno, kazem verovatno zato sto ne znam, kao sto ga opet u svim drugim zemljama mozemo koristiti minimum 3 meseca a dalje u zavisnosti od propisa te zemlje. Zasto ovo pisem, pa kako sam ja razumeo ovaj njihov sajt, ako je vlasnik vozila privremeno u norveskoj, pod navedenim uslovima, onda se to vozilo moze koristiti 1 a cak u nekim slucajevima i do 2 godine, i onda vozilo nije u carinskom prekrsaju. Dolazimo do zakljucka, da onda to vozilo moze svako od nas ovde sa SRPSKOM vozackom i medjunarodnom naravno da vozi u pomenutom periodu, sto se naravno jelte nece dogoditi :)
Posto ovo zvuci prilicno liberalno za norveske propise i zakona, ajte molim vas da vidimo gde sam ja pogresio u tumacenju.
I naravno, kome se obratiti za zvanicno tumacenje ili neku pisanu potvrdu da ovo moze ovako. Molim sve zainteresovane da se ukljuce.
Poz
Milan

 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
*.84-49-222.nextgentel.com.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 07:48 - pre 132 meseci
Druze brkas babe i zabe .To je tacno ali samo za EU pasose,ne Srpske .Sa Srpskim pasom i dozvolom cim dobijes boravak na 6 meseci gubis pravo na medjunarodnu ,kola mozes voziti
 
Odgovor na temu

milancle
Bg

Član broj: 45837
Poruke: 50
...62.static.cust.telenor.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 09:35 - pre 132 meseci
Izvinjavam se ali opet mi nije jasno. Po ovome sad ispada da ja ne mogu da vozim srpski auto recimo ni letos kad podjem u grcku na more, jel imam radnu dozvolu duze od 6 meseci u norveskoj i ne vazi mi vise medjunarodna?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 10:01 - pre 132 meseci
Kako si do ovog zakljucka dosao???
Odnosi se samo na teritoriju Norveske.Dobijes radno-boravisnu dozvolu i tog trenutka si zavrsio za mogucnoscu voznje na osnovu srpske dozvole.Ne pomaze ni medjunarodna...a za Grcku mozes normalno...
Dakle...samo za teritoriju Norge to je pravilo...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 10:05 - pre 132 meseci
Citat:
srbijadamus1:
Da li neko zna koja je procedura za promenu poslodavca ,znaci ako imas radnu vizu kao zanatlija i menjas posa jel sve ponovo ili moze i drugacije


Ja sam menjala poslodavca nakon godinu rada dakle iz Karasjoka u Tromsø.Ti imas pravo na promenu poslodavca u toku te tri prve godine ali ne na promenu zanimanja.Dakle,ako nadjes novi ugovor kao zanatlija (isti posao) samo drugi poslodavac predajes ponovo za dozvolu i nastavljas svoj put normalno...ne gubis prava...ako si na to mislio,ne znam jesam li te bas skroz razumela dobro...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 10:06 - pre 132 meseci
Citat:
nikolamancic:
Citat:
boban 13:
Ja dobio probni rad od ponedeljka nadam se da će sve proći OK i da ću se zadržati na poslu.

... e pa matori neka ti je sa srecom!!! cestitam na trudu i istrajnosti!!! ponavljaj sebi da ce sve biti u najboljem redu jer kakve su ti misli, takav ti je zivot! drzi se i nadalje ko do sad i nema muuuuke


CESTITKEEEEEEEEEEE
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 10:13 - pre 132 meseci
Deca kada dodju u Norge a ne znaju jezik idu u takozvani razred "prilagodjavanja" jednu godinu...Evo jednog korisnog linka za lokaciju Oslo..nemaju to sve skole...
Link:
http://www.utdanningsetaten.os...ritetsspraklige-elever/mottak/

Deca koja su vec ranije isla u skolu idu u mottaksgrupper a deca koja nisu isla u skolu u alfagrupper...evo na teritoriji opstine Oslo koje skole to imaju...i koliko mesta ima...pise sve na linku,pa se lepo uzme kontakt sa skolom i zavrsi se sve fino,uglavnom!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 10:31 - pre 132 meseci
Citat:
nikolamancic:
Citat:
boban 13:
Ja dobio probni rad od ponedeljka :-) nadam se da će sve proći OK i da ću se zadržati na poslu.

... e pa matori neka ti je sa srecom!!! cestitam na trudu i istrajnosti!!! ponavljaj sebi da ce sve biti u najboljem redu jer kakve su ti misli, takav ti je zivot! drzi se i nadalje ko do sad i nema muuuuke :)


Braaaavoooo Bobaneee!!!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7807064 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.