Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703288 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nb-campari
novi sad

Član broj: 128272
Poruke: 66
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.05.2013. u 15:26 - pre 131 meseci
Ma moze i ko crkveni mis, samo da nekako uspemo da odemo :-)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.05.2013. u 15:34 - pre 131 meseci
Ma slažem se u potpunosti,
mada mi se čini da se ovdje nešto pobrkalo u dijalogu,
nije li CCPS nešto što izdaje SAK na osnovu gore poslanih podataka i šalje ga direktno u ' authority in the host country '
a CCPS ne smije biti stariji od 3 mjeseca kad se prilaže u zahtjevu za autorizaciju.
 
Odgovor na temu

nb-campari
novi sad

Član broj: 128272
Poruke: 66
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.05.2013. u 15:41 - pre 131 meseci
[quote]isabeau917: Ma slažem se u potpunosti,
mada mi se čini da se ovdje nešto pobrkalo u dijalogu,
nije li CCPS nešto što izdaje SAK na osnovu gore poslanih podataka i šalje ga direktno u ' authority in the host country '
a CCPS ne smije biti stariji od 3 mjeseca kad se prilaže u zahtjevu za autorizaciju.

Pa lepo je navedeno u potrebnim dokumentima koje treba mi da posaljemo:

If you are educated
in a NON
-
EU/EEA country, please attach to your application certified
copies of:

Passport

Diploma/records for all relevant education. (Certified copies of your grades alone do not suffice)

Attach a detailed overview of your educational institutions includi
ng a presentation of the tutorial
programme. Theoretical classes you have followed should be listed by the number of hours, and
conducted practice by the number of weeks/hours spent within each department. Remember to mention
at what time the education was
initiated and at what time it was finalised.

Attach a confirmation from your previous employers of your working experience from the time after your
final exams and forward. This must include at what time you started working and eventually the ending
date, as well as working area and field of experien
ce. If you have not been employed after the finalisation
of your education, you must include this information.

Attach a «Certificate of Current Professional Status» confirming your certified authorisation in the
respective country.
This declaration cannot
be older than 3 months.
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.05.2013. u 15:43 - pre 131 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
sofi1976:
Joooj kako su spori ovi Norveyani,posalju mi poruku ja im odmah odgovorim,onda cekam po par dana da mi odgovore...Sad u yadnje vrijeme drage su mi i odbijenice,nego sto cekam i cekam...



ja sam danas dobio odbijenicu za ponudu na koju sam konkurisao pre 7 meseci :) i mislim da cu do kraja godine dobijati odbijenice.

Kao sto si u jedmom postu napisao treba mi samo jedan poyitivan odgovor i tome cu se nadati,pa cemo vidjeti :) ...

Jutros mi neki, od 300 njih kojima sam poslala molbu, posalju mejl kao bicu pozvana na intervju i ja ih pitam mogu li ih zamoliti da bude skajpintervju i oni odgovore isti dan,nevjerovatno,moze naravno ako intervju bude potreban i sta sada da mislim Boze dragi....
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.05.2013. u 16:20 - pre 131 meseci
Ja gledam za članice EU, obzirom da mi se to mijenja u 7 mj ,
mada doduše kad sam slala za licencu za receptara oko nove godine ne sjećam se da sam od komore slala išta osim važeće licence.
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
*.84-49-222.nextgentel.com.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.05.2013. u 17:09 - pre 131 meseci
Pomagajete ljudi kako se placa udiju ona taksa 3000 kruna ,preko neta za mene placa poslodavac
 
Odgovor na temu

sarafina
Sarafina Barbic

Član broj: 314779
Poruke: 9
*.connect.netcom.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.05.2013. u 17:23 - pre 131 meseci
Shane, sta dobio su dozvolu za 6 dana!?
 
Odgovor na temu

milos golubovic

Član broj: 313425
Poruke: 7
*.81-167-82.customer.lyse.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.05.2013. u 17:28 - pre 131 meseci
Pozdrav svima.

Imamo jednu slobodnu sobu u Stavangeru, pa ako nekome treba smestaj, evo kratkog opisa:

Soba je u kuci od 80 kvm koja se nalazi u blizini Stavanger univesitetssykehus-a. Trenutno nas je troje u kuci (dva decaka i jedna devojcica) i cimerka se seli od 1. juna pa je njena soba slobodna. Kuca je u mirnom kraju, i renovirana je pre godinu dana i odlicno opremljena. Soba je slobodna samo u junu, pa ako nekome to odgovara neka se javi na pp. Cena je 15000 kruna mesecno podeljeno na ravne casti, dakle 5000 po osobi.
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.bb.online.no.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.05.2013. u 17:37 - pre 131 meseci
Citat:
sarafina:
Shane, sta dobio su dozvolu za 6 dana!?

Naravno.
Zena dobila za 15 dana u januaru, a ja za 6.
Zgranuo sam se juce kada sam je preuzimao i video da je izdata 10.04. i vazi godinu dana.
Kada sam predavao rekli su da ce javiti na email ili sms-om kada bude gotova.
Rekoh sebi nema sanse da bude bez tri nedelje i dodje 1 maj, ajde neradni dan, pa 9, 17, 20 sve neradni dani.
Kazem zeni necemo da ih cimamo jer nema sanse da su je zavrsili, nego cu da saljem email prosli cetvrtak.
Posaljem mail, rok za odgovor je kao 48 sati. U ponedeljak nema odgovora i pozovemo policiju a oni nam kazu, ooo pa to je gotovo, neka zakaze termin za sutra ako ima slobodnih termina ili u cetvrtak. Zakazem za juce, odem u policiju i imam sta da vidim. Bila gotova za 6 dana, a nisu me obavestili, cccc.
 
Odgovor na temu

sarafina
Sarafina Barbic

Član broj: 314779
Poruke: 9
*.connect.netcom.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.05.2013. u 18:10 - pre 131 meseci
Ma bravo, nek si ti nju samo dobio!
 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.static.as2116.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.05.2013. u 20:20 - pre 131 meseci
Pozdrav forumasice i forumasi,

.. aj kao malo i ja da se zalim na norvesku birokratiju.. mada ispravno kaze drugar "probaj za stranca da odradis isto kod kuce, pa ces videti svoga boga"..
.. pri predaji papira u policiji, a potom i u NAV-u, su me malo bez veze izmaltretirali, za izvesni pecat od NAV-a.. pa me NAV potom odbio jer nemam UDI-jevu formu ugovora i jer ne mogu da pecatiraju formu ugovora koju sam dobio od poslodavca (kommune).. dakle, rekli mi posle duple provere u dva radna dana: "mi to ne mozemo da pecatiramo i treba ti drugacija forma ugovora koju izvesno mozemo da pecatiramo" (takva forma inace i stoji za faglæert arbeidera na UDI-ju dok bi ovu prvu, komuninu formu ugovora, policija prihvatila pecatiranu, ali NAV eto nju ipak ne moze da pecatira)..
.. ja sta cu jadan, dignem paniku sefici, odem uz njenu dozvolu preko svakog reda direktno u kommunu, dogovorim se "na nivou" sta treba odraditi, sutradan (danas) odmah odradim novu formu ugovora pa odma naravno ponovo u NAV a da bi mi ista zena posle konsultacija (kad sam dakle vec odradio i novi ugovor i istresirao i seficu i zenu u komuni koja je pisala prvu verziju) rekli da oni (NAV) u stvari uopste vise i ne pecatiraju ugovore!?!?!?!? (mozda samo zato sto je taj i takav, sommer vikariat, ugovor u pitanju) i da su dobili skorije obavestenje o tome iz Osla.. mozda zato sto sam faglæert i/ili zato sto je u pitanju kombinacija faglært arbeider i sesong arbeid na 3 meseca?! inace, tako mi je zena koja je pisala prvu, komuninu verziju i rekla, tj. da navodno za sesong arbeid ne treba ono sto i dalje izgleda treba za fast a to je pecat od NAV koji oni daju ako je annonse na njihovom sight-u a gde se cesto uopste ne nalaze oglasi za sommer vikare kao sto se vec nalaze u oglasima po komunama..
.. onda mi u NAV-u ispisase bekreftelse za politi i UDI da ne treba stambilj i ja opet u muriju sa potvrdom pravo kod zene koja mi je u ponedeljak rekla da ovima u kommuni treba kurs jer ne znaju koja forma ugovora je validna i da svakako stizem da pocnem da radim u ponedeljak 3. juna ukoliko dodjem sa stambiljom u sredu tj. danas (?!?! a ona sama veze nema da me uopste nije trebalo slati u NAV po stambilj dok su pon i sre su jedina dva dana u nedelji kad ovde kontor for utelandske saker radi sa nama).. danas je 'ladno i ljubazno pogledala potvrdu o izostanku nuznosti pecatiranja od strane NAV-a i rekla "ja.. i orden men kan ikkje love at det skal være ferdig på mandag", pa uzela ne bas sve papire koje UDI propisuje neophodnim za faglæert i naravno rekla mi da dodjem ili pozovem u ponedeljak 3. juna, kad je vec trebalo da pocnem, da proverim dal je oppholdstillatelse gotova i ako jeste, slikanje, otisci, izrada kartice.. tako da sigurno ne stizem da pocnem prvog datuma iz ugovora.. nista strasno, ali mora se reagovati "iz odma", javim i sefica opusteno kaze veldig fint nyhet i da je sve ok, da samo javim kad svi papiri budu naskroz ferdigbehandlet
.. dakle u mom slucaju nije ni bilo potrebe za pecatom.. da li zbog sesong arbeida ili zbog faglæert pozicije ili zbog kombinacije ova dva faktora, svejedno.. tako sam izgubio 2-3 radna dana aljkavoscu pandura pa i nemam neki pamet savet, osim da vazda treba iscitati do detalja sve sto stoji na UDI-ju i NAV-ju i najbolje se pritom potom usmeno raspitati pojedinacno i kod pandura i NAV-a.. tako se da spreciti da oko sebe dizemo bespotrebnu buku koju ovde naravno ne vole, jer odma misle da trazimo nesto preko reda ili zakona i ponasaju se kao napadnuti na najmanji znak nezadovoljsta usled njihove donekle diletantske i nedovoljne obavestenosti po pitanju novosti na njihovom terenu, a potom i nase pocetnicke napetosti da sve odmah bude apsolutno i pravovremeno u redu..

.. zivi bili.. krokodili
 
Odgovor na temu

dr hofman

Član broj: 307392
Poruke: 24



+20 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.05.2013. u 20:41 - pre 131 meseci
Zanima me koje osiguranje ste uzimali kad ste isli u norvesku, da li ste uzimali delta ili mozda neko drugo.

Hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
31.45.169.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.05.2013. u 21:05 - pre 131 meseci
Eto opet mene na temu koja zanima prvenstveno mene,a isto tako i dosta vas na forumu zadnje i provjerene informacije Hrvatska će imati ograničenje od Nizozemske,Njemačke i V.Britanije i to na dvije godine pa ljudi moji onaj tko je u mogučnosti izvaditi pasoš RH neka ga goni jer to nije problem kao sa Mađarskim i neka saćeka još mjesec dana i onda će sve biti puno lakše.
 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.static.as2116.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.05.2013. u 10:50 - pre 131 meseci
Citat:
dr hofman:
Zanima me koje osiguranje ste uzimali kad ste isli u norvesku, da li ste uzimali delta ili mozda neko drugo.

Hvala na odgovoru.


Dottore, pretpostvljam da znas da ti nije neophodno? Ranije je bilo uslov za izradu vize.. Ja sam uzeo prvo je sam stigao, dakle mislim da je svejedno, kostalo me oko 80-90eur na tri meseca, a cisto da bi ljudi kod koji sam prvobitno boravio bili na miru.. grdni su troskovi u pitanju ako zbog neceg moras da legnes u bolnicu, ne daj boze..
.. eeeto tako..
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.05.2013. u 11:29 - pre 131 meseci
Citat:
nikolamancic: Dottore, pretpostvljam da znas da ti nije neophodno? Ranije je bilo uslov za izradu vize.. Ja sam uzeo prvo je sam stigao, dakle mislim da je svejedno, kostalo me oko 80-90eur na tri meseca, a cisto da bi ljudi kod koji sam prvobitno boravio bili na miru.. grdni su troskovi u pitanju ako zbog neceg moras da legnes u bolnicu, ne daj boze..
.. eeeto tako..


ja bas mislim da je neophodno, mislim zlu netrebalo ali bolje imati osiguranje nego ako nesto lose krene moras u bolnicu i platis hiljade evra nesto. relano osiguranje nije skupo gledajuci koliko u slucaju da nesto krene lose moze da znaci. ja i sada imam osiguranje iako imam ugovor i rani start. dok ne dobijem papire da mogu da izvadim knjizicu u norge necu da se kockam.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.05.2013. u 11:49 - pre 131 meseci
Slazem se za osiguranje, nije neophodno za papire ali ako je neko iole pripremljen treba itekako. Cas se iskomplikuju stvari, poslednje sto ti treba je da razmisljas da li si ustedeo 50-100ak evra na osiguranje.
Ja sam bio uzeo na tri meseca, hvala bogu nije mi trebalo ali norveskog lekara sam dobio tek posle 7 meseci od kad sam dosao ovde. Oduzi se dozvola, oduze se papiri, pa prvo dobijes D broj uz koga nemas lekara, pa ti zagube nesto...
A tri meseca osiguranja mislim da je kostalo oko 5000 ili 7000 dinara
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.05.2013. u 12:20 - pre 131 meseci
Citat:
dakipro: Slazem se za osiguranje, nije neophodno za papire ali ako je neko iole pripremljen treba itekako. Cas se iskomplikuju stvari, poslednje sto ti treba je da razmisljas da li si ustedeo 50-100ak evra na osiguranje.
Ja sam bio uzeo na tri meseca, hvala bogu nije mi trebalo ali norveskog lekara sam dobio tek posle 7 meseci od kad sam dosao ovde. Oduzi se dozvola, oduze se papiri, pa prvo dobijes D broj uz koga nemas lekara, pa ti zagube nesto...
A tri meseca osiguranja mislim da je kostalo oko 5000 ili 7000 dinara


inace po pravilu ne mozete uzeti osiguranje ako niste u Srbiji, tj. recimo da uzmete 3 meseca osiguranje za norge i posle 2 meseca krenete da radite, ukoliko zelite da produzite osiguranje necete moci iz norge. ja sam bio fin sa agentom sa prodaju osiguranja te mi je on produzio iako sam bio u norge. takodje u istoh kuci sam uzeo i porodicno osiguranje jer kada mi klinac dodje nece imati nekoliko meseci pravo na knjizicu pa nisam hteo da resiram. inace ja sve zivo osiguravam.imam polisu zivornog osiguranja, imam kasko na autu, na zeninom jer je stariji od 7 godina nisam mogao da uzmem kasko ali sam osigurao dodatno putni, uzeo osiguranje za stakla i slicno.

inace moj rodjeni brat je uzeo zivotno osiguranje, i posle mesec dana je imao udes. na svu srecu nije bio povredjen ali dobio je oko 100 000 dinara ostete kao i ostetu za auto.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.static.as2116.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.05.2013. u 12:59 - pre 131 meseci
.. rekoh.. nije neophodno u smislu uslova oko dolaska ovamo.. mozda sam podbacio odgovorom jer to vec svi znaju.. nema nikakve potrebe za polemickim tonom sa bilo cije strane.. zao mi je ako sam zvucao uobrazeno, ali nigde nisam tvrdio da osiguranje nije potrebno, pogotovo po sasvim ispravnoj liniji rezonovanja koju obojica koristite.. eto tako..
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.05.2013. u 13:13 - pre 131 meseci
A ne ne, rekao si da nije neophodno, pise tako na internetu pored tvog naloga i mi sad po inerciji mora se posvadjamo
Znam na sta si mislio kad si napisao, al da ne izvuce neko iz konteksta ovaj deo " cisto da bi ljudi kod koji sam prvobitno boravio bili na miru " i pomisli kako ce dustedi 50e, bolje da mi odma pojasnimo da nije neophodno ali je veoma veoma dobro
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
*.84-49-222.nextgentel.com.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.05.2013. u 13:27 - pre 131 meseci
Molim vas pomagajte vec dva dana trazim resenje kako da poslodavac uplati udiju 3000 kruna za aplikaciju za rad ,ovde sam u Norveskoj pojedoh se zvao sam ih deset puta i nema nikog da se javi ,napravio tri one aplikacije i nema mogucnosti ni opcije molim vas ako neko zna kako se ova obicna stvar radi
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703288 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.