Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7702877 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.09.2010. u 19:23 - pre 165 meseci
P.S. Nema veze sto se na temu Svedske pise uglavnom o Norveskoj. Slicno je to. Ne verujem da ima mnogo razlike. To je otprilike kao kad poredis Kanadu i USA.
 
Odgovor na temu

axaa974
Jelena Aksentijevic Agic
Bergen,Norway

Član broj: 263184
Poruke: 28
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.09.2010. u 22:10 - pre 165 meseci
Draga Mirjana,i budi opasna i nemoj nikada da se menjas. Od pomoci si mnogima na ovom forumu i ne menjaj stav koji imas.
Iskreno se nadam da se nikada neces vratiti da zivis u Srbiji,jer posto si ovde zaposlena znas da NIKADA NECE BITI BOLJE!!!!!!!!!!!
Matora,samo napred i ne osvrci se!!!!
Jelena Aksentijevic Agic
 
Odgovor na temu

ilicgz
N.S.

Član broj: 262211
Poruke: 5
80.93.245.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.09.2010. u 11:29 - pre 165 meseci
Pozdrav,
pratim forum vec neko vreme i cisto da rezimiramo radi svih nas.

Sa novim crvenim srpskim pasosom u Norveskoj mozemo boraviti 90 dana turisticki.
Citajuci na udi.no mi u toku turisticke posete ne smemo raditi ali mozemo traziti posao to nam nije zabranjeno?? i kada nadjemo posao sa poslodavcem sredjujemo radnu dozvolu i moj/nas/vas ostanak u Norveskoj je ok. Na taj nacim mozemo da dodjemo i ostanemo u Norge?

Nije nam potrebna neka radna viza ili slicno sto treba da trazimo u ambasadi u Beogradu?


Odnosno redosled stvari je: prvo u posetu prijatelju na 90 dana za to vreme trazimo posao. Po nalazenju istog sa potvrdom poslodavca (tj ponudom posla) u policiju gde status sa turisticke posete menjamo u radnu dozvolu? Ne moze se desiti situacija da u policiji odreaguju tipa: ``e pa dosao si u posetu - posao iako si dobio radnu dozvolu ne mozes dobiti jer ti i nije bila namera turisticka poseta ...``

U ambasadi naravno ovakve stvari ne govore.....


Pisao sam u mnozini jer se to tice svih nas koji zelimo u Norge :-) .

 
Odgovor na temu

goran21g
dipl.inz.masinstva
Novi Sad

Član broj: 255564
Poruke: 6
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.09.2010. u 11:56 - pre 165 meseci
Pitanje za Mirjanu Savicic

Mirjana, da li kada si slala dokumente u SAFH sa Visom medicinskom skolom, dobijas od SAFH-a autorizaciju ili licencu za sykepleiera?

Malo detaljnije o tome ako mozes da napises.


Pozdrav,

Goran
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
212.178.230.*



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.09.2010. u 19:08 - pre 165 meseci
Sto se tice boravka u Norge....
Da,ulazimo kao turisti tri meseca...potom neko vec ima posao a neko ga trazi...e kada se potpise ugovor sa poslodavcem tada se to regulise sa policijom...tj.prijavljujes se pa potom dobijas personnummer i skattekort(kartica za porez).Ta opcija o kojoj pises da policija to ne dozvoli iako si se ti sve dogovorio sa poslodavcem...ne postoji.Ranije je bilo svasta...ali sada ne.Dakle,poslodavac resava tvoju boravisnu dozvolu i ti naravno si ukljucen u taj proces.Moras naci mesto na kojem ces raditi najmanje 75% radnog vremena da bi dobio radnu dozvolu ostanka...Ali,to sto me pitas to ti dodje u nekom mom slobodnom proracunu osma faza od devet...sto se tice odlaska u Norge...Npr.moje vidjenje slucaja po fazama glasi:
1.ucenje jezika
2.predaja dokumenata
3.prevodjenje dokumenata
4.slanje dokumenata
5.autorizacija
6.pripreme za odlazak
7.pronalazenje posla
8.regulacija radnog statusa
9.snalazenje u Norveskoj

Tako da ima do te faze dosta vremena...ali da znas da ona prica u kojoj ti moras imati pare na racunu i silne razgovore i pregovore sa ambasadom...vise ne vazi...Hvala Bogu jer stvarno ne znam kako bi u toj situaciji isli...trazili su 5000 eura da se ima na racunu neki i vise...uzas...
Dalje,

Sto se tice autorizacije ili licence...neko je pitao...Napisala sam i to...sa licencom nemas dozvolu da radis sam i imas nesto manju platu a sa autorizacijom je sve to sredjeno...Od cega zavisi da li ces dobiti jedno ili drugo?Iskljucivo od usaglasavanja njihovog programa tog profila sa nasim programom istog...verovatno ima jos neka zaskoljica ali je meni ostala nepoznata...
Ja sam slala sa visom radioloskom i samo za to mogu da tvrdim...ali sto se tice opsteg smera vise medicinske...to bi trebalo da bude dovoljno da dobijes autorizaciju za sykepleiera...medjutim svejedno opet pocinjes kao hjelpepleier...pa kasnije prelazis na sykepleiera.
Dakle da svima bude jasno...bez obzira koju autorizaciju imas pocinjes kao hjelpepleier,pricam o autorizacijama zd.radnika sa srednjom i visom skolom u 80% slucajeva...Ima i onih 20% ali za to treba da imas neko poznanstvo i sjajno pricanje jezika,polozen Bergen test i tako...dakle malo visi nivo.
Ono sto je dobro jeste da se u Norge moze napredovati...
Obavezno se trazi autorizacija kada se popunjava obrazac koji se salje uz dokumenta.Dakle,nemoj da neko stiklira rubriku za licencu.Ne,stiklira se rubrika za autorizaciju...
Ali,oni koji dobiju licencu...ni to nije lose to je stepen ispod autorizacije i potrebno je da polozite neku razliku ispita pa mozete imati autorizaciju...
Eto,to bi bilo to...ako je neki deo ostao nerazjasnjen,pitajte!!!
Mirjana!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

apu
[NS]

Član broj: 41851
Poruke: 4
*.nspoint.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.09.2010. u 12:40 - pre 165 meseci
ima li neko neku info o tome kako naći posao u ugostiteljstvu?? otišao bih sa devojkom sledeće godine da okušamo sreću sa pronalaženjem posla i životom tamo... ona završava vaspitačku a ja sam po struci ugostitelj ali ne radim u struci nego u jednom internet provajderu.

pošto mislim da ne bih mogao samo po preporuci da dobijem tamo ovakav posao računam da je bolje da se okrenem ovoj diplomi kakva-takva je.



po svim ovim forumima samo čitam o medicinskim radnicima koji se autorizuju ovako i onako ali nigde nisam našao slično ugostiteljstvu... kako naći neki kafe ili diskoteku ili sl? mogu li i oni da daju one papire za radnu dozvolu?? ima li naših u bergenu?? ovde se više ne može...

jel' samo medicina deficitarna ili ima šanse i za nas sa srednjom školom??

P.S. nameravam da upišem cisco CCNA, koliko mi to može pomoći u IT poslu tamo??
How do U feel??I Phil Collins
 
Odgovor na temu

sava moj
higijenicar,mis-glas

Član broj: 267457
Poruke: 3
93.184.89.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.09.2010. u 18:32 - pre 165 meseci
Zdravo bojane .Nisam dobro svatio dali si ti ono napisao za mladi bracni par ili neko drugi.A i da te pitam dali znas kao se moze doci do papira,ja imam srednju skolu za vozace.Ozenjen i imam troje dece. Godina imamo i ja i supruga 30 god. Bio bi ti zahvalan za odgovor
 
Odgovor na temu

sava moj
higijenicar,mis-glas

Član broj: 267457
Poruke: 3
93.184.89.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.09.2010. u 18:45 - pre 165 meseci
Pozdrav svima .Veoma sam nov i svez na ovu temu pa sam hteo da pitam i unapred se zahvalim na odgovor svima koji mi odgovore.Imam 30 godina ,ozenjen sam i imam troje dece,srednju skolu t.j. zavrsio za vozace.Dali postoji neka sansa da se gore dode do radne dozvole i boravka ustvari da se tamo zivi.Jer ovde kod nas u Srbiji je sve teze i teze za zivot .
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.09.2010. u 23:52 - pre 165 meseci
Pozdrav svima

Ukoliko idete u neku od škola jezika ili pak učite sami, u svakom slučaju korisno je čuti kako "pravi" norvežani pričaju. Evo linka ka jednoj norvežanki koja na zanimljiv način volonterski uči zainteresovane pojedinim norveškim rečima i rečenicama:

Crienexzy

Inače, kao što ćete i sami videti, ona ima više desetina svog video materijala na Youtube, pa gledajte, slušajte, uživajte i naravno učite!

Pozdrav
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.dynamic.sbb.rs.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.09.2010. u 14:24 - pre 165 meseci
Pozz svima ako zelite da proverite svoje znanje norveskog skinite ove filmove tek tada cete videti svoje znanje jezika. Ne zanosite se tim sto ste prosli kurseve jer to uglavnom nema veze s vezom.Ali da me ne shvatite pogresno sto god ste ulozili u odlazak u norvesku isplatice vam se prve sekunde kad budete poceli da radite. Evo vam linkove sa torrenta za ove filmove. To su filmovi Lange Flate Ballær I i II

http://www.monova.org/details/...%29%20%28BALLER%202%29%09.html

http://www.monova.org/details/...20XVID%20-%20CHECKSTER%09.html

Pozdrav svima koji su resili da se rese bede
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.09.2010. u 15:16 - pre 165 meseci
Hei Davore,
meni nece nesto da se skinu filmovi.jel to u redu ,mozes da proveris sajt?
imas li neki film jos i odakle da ih preuzimam?
voleo bih da gledam malo fimove na norsk.
pozdrav
takk
 
Odgovor na temu

filipv7
vladimir filipovic
HJelpepleier/omsorgsarbeider
Valhalla sykehjem
Norway

Član broj: 220343
Poruke: 32
*.com
Via: [es] mailing liste



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.09.2010. u 17:48 - pre 165 meseci
>
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.09.2010. u 19:45 - pre 165 meseci
Kad vec pominjete vezbanje norveskog i filmove mozda je sajt nacionalne tv dobar za to,uploaduju vecinu programa na sajt svakodnevno

http://www.nrk.no/nett-tv/
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.dynamic.sbb.rs.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.09.2010. u 21:08 - pre 165 meseci
moras da imas utorrent downloader

http://www.utorrent.com/downloads/complete?os=win

skini ovo pa probaj radi sigurno ja sam juce skinuo sa njih filmove
 
Odgovor na temu

Viktor Markovic
Beograd

Član broj: 54082
Poruke: 82
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2010. u 21:59 - pre 165 meseci
Citat:
DAVORNO: Pozz svima ako zelite da proverite svoje znanje norveskog skinite ove filmove tek tada cete videti svoje znanje jezika. Ne zanosite se tim sto ste prosli kurseve jer to uglavnom nema veze s vezom.Ali da me ne shvatite pogresno sto god ste ulozili u odlazak u norvesku isplatice vam se prve sekunde kad budete poceli da radite. Evo vam linkove sa torrenta za ove filmove. To su filmovi Lange Flate Ballær I i II

http://www.monova.org/details/1860298/LANGE FLATE BALLæR II (2008) (BALLER 2) .html

http://www.monova.org/details/1096871/LANGE FLATE BALLAER [DVDRIP] XVID - CHECKSTER .html

Pozdrav svima koji su resili da se rese bede


Evo još nekih preporuka za norveške filmove koje možete potražiti za gledanje. Najbolje je da ih gledate uz norveški prevod. Tu su i linkovi ka IMDBu da biste videli kog je žanra film, o čemu se radi, itd.


Elling (2001)

Elsk meg i morgen (2005)

Get Ready to Be Boyzvoiced (2000)

Den brysomme mannen (2006)

Max Manus (2008)

Jonny Vang (2003)

Mars og Venus (2007)

Fritt vilt (2006)

Fritt vilt II (2008)

Død snø (2009)

De dødes tjern (1958)

Rovdyr (2008)

Insomnia (1997)

Kjærlighetens kjøtere (1995)

Amatørene (2001)

Salto, salmiakk og kaffe (2004)

Varg Veum - Bitre blomster (2007)

Ti kniver i hjertet (1994)

Salmer fra kjøkkenet (2003)

Naboer (2005)

Villmark (2003)

Hawaii, Oslo (2004)

DeUsynlige (2008)

Pitbullterje (2005)

Buddy (2003)

Uno (2004)

Schpaaa (1998)

Døden på Oslo S (1990)

Budbringeren (1997)

Izzat (2005)

Detektor (2000)

Monstertorsdag (2004)

Uro (2006)

Sofies verden (1999)

Tatt av kvinnen (2007)

Kurt blir grusom (2008)

Folk flest bor i Kina (2002)

Nord (2009)

Lange flate ballær (2006)

Knullegutt(2008)

 
Odgovor na temu

stojke990
Milos Stojanovic

Član broj: 267935
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2010. u 00:59 - pre 164 meseci
Milose hteo bih da te pitam gde se najbolje dolazi do posla, u kojim gradovima, za bolnicara...ja bih hteo da idem na sever, ali ne znam da li te odmah primaju da radis ili cekas neko vreme....naravno pod uslovom da im treba ovakav kadar, tj bolnicari....kako to sve ide ako ne saljes e mailom nego ides direktno na vrata starackog doma...unapred hvala..
 
Odgovor na temu

stojke990
Milos Stojanovic

Član broj: 267935
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2010. u 01:02 - pre 164 meseci
ja ne bih slao emailom molbe, ja bih iso licno na sever....kada odes licno, da li te odma primaju ili prodje neki period, naravno pod uslovom da je konkurs raspisan na internetu...imam autorizaciju za hjelpepleier-a....ne govorim bas dobro norveski, ali engleski cepam....da li da probam licno, jel imam vece sanse nego preko interneta...i kad se pocinje sa radom...
 
Odgovor na temu

stojke990
Milos Stojanovic

Član broj: 267935
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2010. u 01:19 - pre 164 meseci
imam autirizaciju za hjelpepleira, ne govorim dobro norveski, ali engleski extra znam...da li je bolje otici na sever i traziti posao licno ili slati poruke emailom? kada se ode licno da li te odma prime i ako te prime jel pocinjes odma sa radom ili kasnije?ako je kasnije, kad kasnije?
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2010. u 10:02 - pre 164 meseci
Srecan put i prijatan boravak u Lillehammeru! Stanovao sam tamo nekoliko meseci u potrazi za poslom. Simpatican gradic, pogotovo zimi ;-)
 
Odgovor na temu

dacatea

Član broj: 264630
Poruke: 10
212.178.229.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2010. u 11:23 - pre 164 meseci
Citat:
dejann73: Srecan put i prijatan boravak u Lillehammeru! Stanovao sam tamo nekoliko meseci u potrazi za poslom. Simpatican gradic, pogotovo zimi ;-)



Dejane,da li je moguce da nisi pronasao posao za taj period?Kakva je situacija sada tamo?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7702877 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.