Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7707460 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pedagogisk
Pedagogisk leder
Barnehage :)
Norge

Član broj: 317858
Poruke: 16
*.connect.netcom.no.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.09.2015. u 18:42 - pre 104 meseci
Ako neko radi spajanje porodice a slicno je i za boravisnu/radnu dozvolu,

SUA radi ko sat

Predao sam papire za spajanje porodice u SUA u Oslu 25.08.2015 i danas nam je stigao mail da su dobili boravisne dozvole. To je bilo za manje od sedam dana! Sad polako slikanje i ostalo A ja sam radnu dozvolu cekao oko 20 dana.

Mislim da je ovo korisna informacija ako se nekome zuri,stvarno su efikasni Pozz
 
Odgovor na temu

radjaa
Area Manager
Novi Sad, Srbija

Član broj: 286281
Poruke: 12
*.cluster-x.websense.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2015. u 14:02 - pre 104 meseci
Kontrast vremena u Norveškoj :)

Može ovako: https://www.youtube.com/embed/4T4vc1QqiPM?feature=player_embedded

A može ista lokacija i ovako :) https://www.youtube.com/embed/4T4vc1QqiPM?feature=player_embedded
 
Odgovor na temu

aleks andra
aleksandra milinković
helsefagarbeider
beograd/lørenskog

Član broj: 326870
Poruke: 8
..511:73e1:6441:b0c1:7159:b789



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.09.2015. u 14:35 - pre 104 meseci
cao.
htela bih da podelim svoje iskustvo vezano za produzenje sengena u norveskoj.
naime, u norvesku sa prvi put,u martu, dosla kod brata da bih licno predala dokumentaciju za autorizaciju diplome medicinske srednje skole za helsefagarbeidera. diplomu su mi autorizovali u rekordnom roku, za samo 3 nedelje. u maju sam krenula na folkeuniversitet gde sam za mesec dana zavrsila A1 i A2 nivo norveskog, sto NIJE dovoljno znanje norveskog da se zaposlim u nekoj drzavnoj firmi u struci, ali je dovoljno privatnicima.
pred kraj isteka sengena, u UDI-ju sam aplicirala za produzenje sengena jos 3 meseca(lista dokumentacije http://www.udi.no/en/checklist...ated-or-is-a-researcher/?c=srb)
E SAD VAZAN DEO ZA BUDUCE APLIKANTE SLEDI.
s obzirom na to da, kao i vecina srba nisam imala svotu od skoro 10000 eura (You must have NOK 117 629 for six months. This can be a bank statement for your account in a Norwegian bank account. In some cases we can accept a bank statement for your account in a bank abroad. If you have already been offered a job in Norway, the income from this work may be included.) na svom racunu, koji UDI pod obavezno trazi svima koji nemaju direktnog srodnika koji bi mogao garantovati za vasu ekonomsku siituaciju, (za ovo drugo mi je salterusa rekla da nije relevantno a ispalo je itekako relevantno), za moju ekonomsku situaciju je garantovao brat od tetke.
i naravno da su me odbili, ali su mi dali vreme za zalbu od 3 nedelje da dostavim dokumentaciju o stanju istom sumom novca na racunu.
NAIME UDI od vas trazi da tu sumu imate kao pokrice za navodnih 6 meseci koji vam oni daju.
PRVA STVAR oni vam ne daju 6 meseci(jer na 3 sengena imate puno pravo), nego sabiraju sa 3 sengena jos 3 meseca o kojima odlucuju da li ce vam dati.
U MOM SLUCAJU to izgleda ovako:
u roku od 3 nedelje zalbe u telenor banci sam uz pomoc punomocja iz osla, otvorila racun u beogradu i na njega mi je brat prebacio novac. u zalbi koju sam podnela krajem jula, prilozila sam izvestaj banke sa NOK 117 629 na racunu.
dakle,ako sagledamo na stvar da oni meni traze da posle 4 meseca boravka u norveskoj prilozim novac koji sam vec potrosila(neka se tako uzme) u njihovoj zemlji, svaki dalji smisao se gubi.
od zalbe je proslo vec 5 nedelja a ja jos nisam dobila njihov odgovor.
moj status,od pocetka apliciranja za produzenje sengena, je tolerisana osoba.za to vreme nisam smela da trazim posao...ali aplicirala sam svaki dan i to ne samo na mesto helsefagarbeidera nego i na mesto personlige assistenter(BPA) sto je lakse naci.
ohrabrujuce za mene je bilo da sam dobila super ponudu,ali nisu mogli da me zaposle upravo zato sto nemam status jobbsøker nego tolerisane osobe.
sve u svemu,ovo i pisem da se ljudi ne bi zanosili kako nema posla ili da se i sa minimalnim znanjem norveskog ne moze dobiti posao, kao i da podelim iskustvo vezano za NOVAC NA LICNOM RACUNU,koji je meni bio jedina prepreka.
i na kraju stvar,koju verujem da se mnogo puta ponovila na forumu, a to je da ni jedna drzavna firma ne sme da zaposli helsefagarbeider-a bez norskprøve 3 nivoa znanja norveskog.mnoge ne traze dokumentaciju ali komunikacija je ono sto je osnovno.
 
Odgovor na temu

Bojana P
stomatolog-Smederevo
Dom zdravlja Smederevo

Član broj: 313825
Poruke: 44
*.210.17.121.getinternet.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.09.2015. u 20:03 - pre 104 meseci
Jedno pitanjce ljudi...jel neko od vas ko radi kao hlesefagarbeider u jednoj komuni i naravno ima 80% stilinga i radi kao ringevikar u drugoj komuni imao problema sa dobijanjem stalne boravisne?jel to po zakonu ili ne?
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-198.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.09.2015. u 21:10 - pre 104 meseci
Imam pitanje za jednog prijatelja u vezi produzenja boravka spajanje porodice.

 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-198.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.09.2015. u 21:11 - pre 104 meseci
Imam pitanje za jednog prijatelja u vezi produzenja boravka spajanje porodice.

Na semi za produzenje izmedju ostaloga se upisuju boravci tj. izlasci iz Norveske u zadnjih godinu dana odnosno od prvog dobijanja boravka.

Upise se u koju zemlju se putovalo i datumi od kada do kada.

E sad recimo da ste isli u Srbiju 10.avgusta i vratili se u Norvesku 20.avgusta racuna vam se 10 dana.Ali recimo da dok ste u Srbiji vi skocite 15.avgusta pre podne do Madjarske na bazene i vratite se popodne istoga dana u Srbiju tu vam udare pecate ulaska-izlaska i madjari i nasi.

Da li se pisu na toj semi i ti izlasci iz Srbije za Madjarsku ili samo izlazak-ulazak iz Norveske?

Hvala
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.215.80.38.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.09.2015. u 23:52 - pre 104 meseci
Ja sam se isto pitao kako to oni računaju posto sam isao do Grčke dok sam bio u Srbiji. Računali su mi duplo 10 dana u Srb 10 dana u Grčkoj,svakako nisam bio u Norveškoj nije bitno da li si šengenu. Većina njihovih uredbi i pravila su starija, donesena pre šengena koja oni nisu prilagođavati šengenu. Recimo šta ako odeš na 3 meseca do Nemačke, ko će da zna da si bio kada ti nema u pasošu a kao moras da napišeš.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-198.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2015. u 00:31 - pre 104 meseci
Pa da i sad covek ne zna sta da napise da li samo ono sto je bio izvan Norveske u Srbiji ili i ulazak izlazak u Madjarsku u tom istom uracunatom vremenu.

I sad ako napises recimo Srbija od 10-20 avgusta i dopises Madjarska od 15-15 avgusta to se isto racuna kao jedan dan.

Ali ono sto je bitnije je da li se taj ulazak-izlazak u Madjarsku iz Srbije pise na onoj semi ili ne? Nije bitan taj jedan dan ni tamo ni vamo jer ako ne upises moze te pitati a sto nisi upisao ulazak-izlazak za Madjarsku a ako upises na semu onda gde ti je pecat Norveska-Madjarska za 15 avgust.Nista mi nije jasno...
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.160.9.46.customer.cdi.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2015. u 16:12 - pre 103 meseci
Pozdrav,

ja sam skoro predavao za permanent, i imao sam preko 250dana van norveske...

Svaki moj odlazak bilo gde sam belezio u excelu, od kad sam dosao...tipa, odmor od tad do tad, gde itd... Pisao sam od kad do kad i gde sam isao... Takodje imao sam i kolonu u kojoj sam pisao ovakve napomene..i to je izgledalo ovako..recimo godisnji da mi je bio od 20.05-10.06..

Znaci, napustio sam norvesku 20.05 a vratio sam se 10.06...u koloni za napomene sam pisao ovako:

25.05 shopping tour to Szeged Hungary
26.05-03.06 travel to Bosnia, visiting relatives, via croatia

Znaci stavljao sam tako napomene... e sad, zasto ovo pricam ovako... nisam ja znao kako ce izgledati to kad se bude popunjavalo na sajtu.. i onda kad sam poceo da popunjavam to za izostanke, video sam da nemam gde da pisem te moje napomene...tako da sam ja pisao bukvalno dane samo kad sam izasao iz norveske i kad sam se vratio..jer ako pazljivo citate, to se i trazi (bar mi se cini).."how many days you were out of norway"....il vec kako

tako da sam ja pisao bukvalno samo dan odlaska iz NO i dan povratka u NO..ono gde sam izmedju putovao, tipa grcka, madjarska, bosna...il sta god, nisam spominjao...

ALI...tako sam poceo pounjavati, sve dok nisam stigao do kraja...posto sam bio mnogo odsutan iz NO, nije bilo dovoljno mesta na njihovom sajtu da upisem sva putovanja, tako da sam svkako morao predati moju listu iz excela...u kojoj su bile te moje napomene... da li su oni to gledali ili ne, stvarno ne znam sada..al sam hteo reci da sam ja eto popunjavao tako, kad sam izasao iz no i kad sam se vratio...jer sta njih briga gde ste vi u medjuvremenu...po njihovim zakonima, lepo pise, ne smete biti van norveske duze od 7 meseci..znaci kad ste izasli iz NO, izasli ste..da li ste u parizu, ili bangladesu, nebitno...

Ja sam dobio permanent, bez ikakvog pitanja nakon 2 meseca...

Dakle, moj savet, pisite samo kad ste izasli iz NO i kad ste se vratili u NO...

Nadam se da pomogne nekom ovaj post :)

pozdrav
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-198.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2015. u 23:22 - pre 103 meseci
Hvala,tako sam i ja pretpostavio,samo mi tako izgleda logicno jer nema gde da se upisu te dodatne napomene.

Jedino sto kaze diskutant surbat sta ako putujes za Nemacku ili Spaniju tu ti ne lupaju pecat ni na izlasku iz Norveske ni na povratku kako to pisati i da li upisivati ako nema pecata.
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dsl.start.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2015. u 07:43 - pre 103 meseci
Upisati...

Pazite, ja stvarno ne znam na koji nacin oni mogu da proveravaju vasa putovanja u pasosu...upravo iz tog razloga, sto neko lupi pecat, neko ne...onda kao sto i sami znate, jedan pecat na prvoj strani, drugi na poslednjoj...itd..

Stvarno mi nije jasno na koji nacin to funkcionise...pored toga, na gomili pecata se ne vidi datum...tako da moje misljenje je da oni ne uporedjuju puno to sa pasosem, vec se vise oslanjaju na tu listu...moguce da lupam gluposti, ali tako bih rekao... ja prvi imam brdo pecata na kojima se datum ne vidi..

Moguce je da neka ozbiljnija provera ide ukoliko policija prosledi aplikaciju UDI-u, pa da onda oni nesto cesljaju...ali ovako cisto sumnjam...

Ja sam isto imao tih situacija gde mi nisu lupali pecate...ali kazem opet...ako sam isao, isao sam...i nezavisno jel mi lupljen pecat ili ne, stavio sam taj put na spisak...

Ja sam jedno 3 puta putovao u pariz neposredno pred predavanje papira,...nijednom mi nisu lupili pecat...ali sam ta putovanja naveo u listi..

Secam se prvog putovanja kad sam stigao 2012 u NO...tada sam bio poletan, da cu lepo voditi evidenciju o tim putovanjima, upravo zbog ovakvih stvari...Prvi put u srbiju, isao sam preko frankfurta...i carinik mi nije lupio pecat... ja sav bitan, kad sam se vratio, popunim tu moju excel listu, i stavim napomenu "nisam dobio pecat u frankfurtu kad sam se vracao u NO"...

Medjutim, posle sam skontao da nema smisla to raditi...kazem vam, ja sam zbog posla putovao mnogo, i nema smisla to upisivati svaki put..

Tako da, ako ste putovali, upisite putovanje bez obzira na pecat...
 
Odgovor na temu

aleks andra
aleksandra milinković
helsefagarbeider
beograd/lørenskog

Član broj: 326870
Poruke: 8
..511:73e1:6441:b0c1:7159:b789



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.09.2015. u 14:37 - pre 103 meseci
ima li neko iskustva sa biblijskom skolom?cula sam da se mnogi srbi upisuju da bi na taj nacin dobili vreme u Norveskoj za trazenje posla i ucenje jezika.
 
Odgovor na temu

Darrija

Član broj: 322158
Poruke: 54
185.84.144.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.09.2015. u 18:21 - pre 103 meseci
Hei! Da bi pristupio polaganju NP3, nije bitno gdje si ucio jezik?
I jos jedno pitanje
Ako bih imala u planu da se spakujem, odem u No da ucim jezik i eventualno polazem taj famozni NP3 u decembru (ili kad vec bude)
ima li neko vrijeme kad pocinju ti kursevi? Neki prijedlog od vas koji ste tamo...

Pronašla odgovor


[Ovu poruku je menjao Darrija dana 16.09.2015. u 20:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Vlada 0308
Vlada Vlajkovic
nema
nema
Zitoradja

Član broj: 329312
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2015. u 17:13 - pre 103 meseci

Dragi svi,

odlazim 30-og septembra u norvesku. Ima li nekog u Østfold regionu ,bilo koji grad ( halden,Moss,Fredrikstad,Sarpsborg...) da mi pomogne za stan ili da me primi kao cimera-docimera jer stan koji sam navodno obezbedio je izdat !


Pozdrav
 
Odgovor na temu

polgasol
polgasol
nezaposlen
nis

Član broj: 328296
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.09.2015. u 00:35 - pre 103 meseci
Moze li neko da mi kaze da li je za posao helsefagarbeider u drzavnoj firmi neophodan polozen NP3?
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dsl.start.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.09.2015. u 07:34 - pre 103 meseci
Ja koliko znam da bi radio u nekoj komunalnoj firmi, mora na zalost...

Ali opet, zavisi od komune do komune...jer su to sve male drzave za sebe...

Ovo kazem iz razloga sto mi je zena trenutno na praksi u komunalnom vrticu i rekli su joj da bi radio bilo sta u komuni moras imati NP3...e sada...sigurno postoje izuzeci, tako da ne treba ni odustati odma dok ti to ne predoce da je tako...

Sve ove info sa foruma uzimaj ali samo kao INFO sa dozom rezerve, jer do sad je uvek bilo pravilo da nema pravila i kod svakog nesto drugo..

Pozdrav
 
Odgovor na temu

polgasol
polgasol
nezaposlen
nis

Član broj: 328296
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.09.2015. u 21:35 - pre 103 meseci
Hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2015. u 22:56 - pre 103 meseci
Da li bi neko mogao, da mi preporuci profesora norveskog jezika u privatnoj poruci. Unapred hvala :)
 
Odgovor na temu

Tina1123
Sombor

Član broj: 330070
Poruke: 34
82.208.246.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2015. u 13:26 - pre 103 meseci
Moze li neko da preporuci neki sajt ili nesto slicno za poljoprivredne poslove u Norveskoj? Hvala unapred...
 
Odgovor na temu

Marco90
Biochemical Engineer
Belgrade

Član broj: 211169
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.09.2015. u 20:46 - pre 103 meseci
Norveska ima svega 3% obradive povrsine, mislim da je Svedska bolji izbor za poljoprivrednu struku.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7707460 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.