Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7811601 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

benb
Novi Sad

Član broj: 327791
Poruke: 20
109.94.126.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.08.2015. u 13:31 - pre 105 meseci
Nema na čemu, veljkof. Ja sam overio kopije dokumenata u mesnoj kancelariji i svaki papir je koštao 50 din. (ukupno sam overu platio oko 250 din.), a prevod na engleski sam platio oko 4000 din. Kada sam završio srednju medicinsku (opšti smer), odmah sam upisao fakultet, tako da ja nisam stažirao niti sam položio državni ispit i autorizovali su mi diplomu. E sad, ne mogu da garantujem da će svakome tako jer ne znam kako to kod njih funckioniše. Ovo je moje iskustvo.

 
Odgovor na temu

veljkof
nezaposlen
nezaposlen

Član broj: 330282
Poruke: 10
*.kti.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.08.2015. u 14:28 - pre 105 meseci
benb, hvala jos jednom..a ti si napustio studije i otisao za norvesku? kako si naso posao kad su ti autorizovali diplomu jesi trazio preko neta iz srbije ili si otiso tamo pa sta bude? ako si vec tamo kako ti je, jel ti ostaje nesto novca svaki mesec i kako si se snaso za jezik jesi ucio pre prijavljivanja u sak ili kad su ti odobrili sve si poceo da ucis?
 
Odgovor na temu

rsasanis
Nis
Nis,Srbija

Član broj: 297882
Poruke: 32
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2015. u 09:02 - pre 105 meseci
Imam dve karte Beograd—Oslo za 02.september ako nekom trebaju neka mi se javi na : [email protected]
 
Odgovor na temu

benb
Novi Sad

Član broj: 327791
Poruke: 20
93.87.60.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2015. u 09:19 - pre 105 meseci
Za veljkof:

Nisam napustio studije, studiram i dalje, ali sam autorizovao srednjoškolsku diplomu da bih imao od čega da krenem u Norveškoj. Jer inače svi koji završe medicinu krenu od posla bolničara ako su završili srednju medicinsku. Što se tiče jezika, uskoro bih ga krenuo, da bih ga na tenane učio i da bih ga što bolje naučio. Jezik je najbitniji, pogotovu za medicinske struke.
 
Odgovor na temu

markonate79
sluzbenik

Član broj: 330322
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2015. u 00:18 - pre 105 meseci
Pozdrav ljudi. Od pre nekoliko dana prelistavam ovu temu i kao što možete da pretpostavite imam žarku
želju da odem u Norvešku i na taj način sebi i svojoj porodici obezbedim bolji život.

Jedina varijanta za koju se nadam da bi mi dala neku šansu da odem je prekvalifikacija za medicinskog tehničara
(završio sam gimnaziju) uz naravno učenje norveškog jezika. Imam volju, želju i strpljenja da se posvetim ovome u naredne 2-3 godine pa i duže ako treba.
Da napomenem da imam 36 godina, oženjen sam i imam šestogodišnje dete.

Možda je glupo i unapred se izvinjavam što posle hiljadu i neke stranice ovo tražim, ali bilo kakav savet u pogledu toga da li vredi
da pokušam i napravim prve korake (učenje norveškog, prekvalifikacija), bio bi mi dragocen u donošenju odluke. Hvala najlepše.
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dsl.start.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2015. u 07:34 - pre 105 meseci
@markonate79

Vredi, samo napred. Svaka cast kad imas zelju da to uradis...moj savet je samo napred i ne oklevaj, ali moras istrajati...i nemoj se prebacivati sa jedne oblasti na drugu.. Ako si resio medicinski tehnicar, drzi se toga i guraj to i uspeces...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

markonate79
sluzbenik

Član broj: 330322
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2015. u 14:00 - pre 105 meseci
@srdjanm3

Puno hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
2001:700:300:1015:bcfa:e3b3:..



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2015. u 14:20 - pre 105 meseci
Vredi, ako ne zbog para onda zbog kvaliteta zivota. Kazem ovo jer cela porodica nece uspeti preterano udobno da zivi sa jednom platom helsefagarbeidera. To zavisi i kako vam je bilo u Srbiji, u koji grad odete...ali generalno dovoljno je tek da se prezivi.
Sta si po zanimanju, jesi li zavrsio nesto posle gimnazije? Najbitnije, cime bi hteo da se bavis ako vec pocinjes da ucis nesto sasvim novo? Cime se bavi zena?
Jedan veliki savet je da pocnete svi da ucite norveski, tacnije prvenstveno ti i tvoja zena (po malo i dete nista preterano samo osnove). Tvoja zena,ako ti dobijes posao, ce moci da pocne da trazi posao kada dobijete dozvole (kakav takav). Bez jezika prakticno ce biti nemoguce naci posao.
 
Odgovor na temu

milosbulatovic
MUP R.Srbije
Trstenik, Srbija

Član broj: 320902
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2015. u 19:03 - pre 105 meseci
Citat:
milosbulatovic:
Drustvo, pozdrav. Dugo maštam o odlasku iz zemlje, Skandinavija mi je na prvom mestu. Pre 15-ak dana sam resio da krenem na ucenje norveskog i prakticno je dogovoren start u Sagi za 15-i februar. Rekao bih da sam malo požurio. Naime, završio sam gimnaziju, zatim Višu unutrašnjih poslova - pravnik a zatim i Policijsku akademiju - oficir policije, zdrav razum nalaže da od priznavanja bilo čega od ovoga u Norveškoj, nema ništa. Supruga je završila srednju ekonomsku a zatim Ekonomski fakultet, čitajući forum, rekao bih da nam ni njena struka ne pomaže puno. Molim da mi neko to pojasni. Inače, pored redovnog posla, bavim se i lepljenjem pločica i mogao bih da obezbedim potvrdu da sam završio kurs za keramičara u trajanju od 3 meseca. Sertifikat nije lažan, izdaje ga Dom društvenih u Kraljevu, šta mislite da li bi to pomoglo? I jos jedno, molim Vas, kako mogu da proverim spisak deficitarnih zanimanja, na kom sajtu? Unapred zahvalan.


@markonate79

Ovo ti je moje prvo javljanje na forumu od pre nekih godinu i po dana. U medjuvremenu sam se prekvalifikovao za medicinskog tehnicara, za mesec dana saljem dokumenta za dobijanje autorizacije za helsefagarbeider-a, imam 5 meseci svakodnevnog aktivnog ucenja norveskog. Ono sto je do mene odradicu, za ostalo ce valjda i Bog malo da pogleda. Da se podrzimo malo medjusobno :)
 
Odgovor na temu

markonate79
sluzbenik

Član broj: 330322
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2015. u 19:52 - pre 105 meseci
Još jednom hvala na odgovorima. Deluju ohrabrujuće.

Norveški jezik bi supruga i ja zajedno počeli da učimo pošto bi i ona naravno tražila posao.
Ja imam diplomu više škole koju sam stekao na pravnom fakultetu ali ne verujem da bih u Norveškoj našao zaposlenje u skladu sa mojim trenutnim obrazovanjem.
Ali to mi nije mnogo bitno pošto mi nije ispod časti da radim bilo koji pošten posao od koga može da se pristojno živi.

Pozdrav za člana milosbulatovic. Super što si se javio pošto vidim da smo kolege. Želim ti puno sreće.
 
Odgovor na temu

durlaneze
nish

Član broj: 212190
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.08.2015. u 23:49 - pre 105 meseci
pozdrav svima,
interesuje me da li se priznaje diploma sa PMF-a Univerziteta u Nišu. Naime, završio sam hemiju na pomenutom PMF-u pa ako može neko od upućenih da mi kaže vredi li to u Norveškoj ili kako to da proverim. i ima li uopšte šanse nadati se nečemu sa ovim faksom.
hvala
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dsl.start.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2015. u 06:36 - pre 105 meseci
Pozdrav,

Svi koji imaju pitanje "vredi li moja diploma ista"... mislim da treba svi sebe da postuju i da cene svoj trud ulozen u bilo sta...

Kao prvo, odgovor na takvo pitanje moze da da samo neko sa istim obrazovanjem ko je vec ovde i ima posao i to moze da bude sasvim slucajnost sto je dosao..

Pazite, ovo je moj savet, kako bih ja uradio.. ako se dvoumite da li je diploma "priznata"...imate 2 opcije..

1. Posaljete diplomu u NOKUT i vidite kako ce vam priznati (nema nikakvih overenih kopija, placate samo postarinu od srbije do NOKUT-a...po meni, isplati se)

2. Trazite posao na www.finn.no

Opet sad dva putica

1. Ja jos nisam cuo da NOKUT nije priznao neku diplomu. Pogotovo diplome koje dolaze iz srbije "novijeg tipa" koje su na engleskom...one master/bachelor...priznate su bez problema. Takodje i stare diplome, samo sto se mora priloziti dodatak diplomi sa faxa...tako da malo mozda vise papirologije ali priznaje se..

2. Ovde je mahom privatni sektor...mnoge recimo bas briga da li je diploma priznata od nokuta ili ne...ukoliko imate obrazovanje, i postoji radno mesto za to obrazovanje vi imate sansu...

Znaci, po meni, besmisleno je pitati "da li je priznata"...bolje je da pogledate na finn.no da li postoji radno mesto za tu struku...to ce vam biti znak da imate sansu..

Ovo je cisto savet, da ne bi bezveze cekali odgovore ovde neke i imali neke lazne nade ili da se ne obeshrabrite...

Dakle, prvi korak, www.finn.no ...trazite posao u struci, i automatski cete videti koliko ste pozeljni ili ne ovde sa vasom diplomom...

Konkretno, durlaneze, verujem da su tebi sanse velike, jer sve prirodne/tehnicke nauke ovde prolaze...Ja dakle verujem da ces od NOKUT-a dobiti 100% priznatu diplomu, ali pitanje je da li ima posla u toj struci,...a opet posto je u pitanju hemija verujem da ima

Pzodrav

[Ovu poruku je menjao srdjanm3 dana 25.08.2015. u 07:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

durlaneze
nish

Član broj: 212190
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2015. u 07:44 - pre 105 meseci
hvala na brzom odgovoru. nisam u ovoj materiji uopšte, pa rekoh da krenem odatle, jer inače imam srednju medicinsku ali nisam stažirao i nemam državni, pa ovako mogu bolje da razmotrim opcije.
 
Odgovor na temu

Marco90
Biochemical Engineer
Belgrade

Član broj: 211169
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2015. u 10:58 - pre 105 meseci
Drugari, kako vama ide ucenje norveskog?

Mozda ovo nije prava tema za to, ali premda je najaktivnija, hteo bih da predlozim da organizujemo konferencijske sastanke na skajpu i spikamo na norveskom. Ima li zainteresovanih?
Ja uskoro pocinjem B1, ako ima sapatnika na slicnom nivou, neka se jave... :)
 
Odgovor na temu

veljkof
nezaposlen
nezaposlen

Član broj: 330282
Poruke: 10
*.kti.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2015. u 13:25 - pre 105 meseci
Koliko norveskih kruna je dovoljno za jedan mesec opstanka u oslu ?
 
Odgovor na temu

rovmis
Nezaposlena

Član broj: 330334
Poruke: 4
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2015. u 14:30 - pre 105 meseci
U kojoj školi učiti norveški jezik u Nišu? Koju preporučujete? Hvala unapred. Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2015. u 14:52 - pre 105 meseci
Citat:
veljkof:
Koliko norveskih kruna je dovoljno za jedan mesec opstanka u oslu ? :D


sigurno za srpske pojmove jako mnogo.

Ali ako si zilav ja sam u Oslu tj malo van Osla video dosta kampera. Tako ti je sad i u CH odu ljudi pa kampuju dok traze posao.
 
Odgovor na temu

ztk
laborant
nis

Član broj: 324971
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2015. u 19:03 - pre 105 meseci
Cao ljudi
Da li ima nekoga ko radi u nekoj gradjevinskoj firmi u Oslu?
Dolazim 4. septembra u Oslo pa mi treba neko iz te struke za informaciju.
Hvala
 
Odgovor na temu

braca018
bratislav miletic
nis, srbija

Član broj: 324447
Poruke: 5
*.adsl-3.sezampro.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2015. u 19:51 - pre 105 meseci
Citat:
Braksi:
Citat:
veljkof:
Koliko norveskih kruna je dovoljno za jedan mesec opstanka u oslu ? :D


sigurno za srpske pojmove jako mnogo.

Ali ako si zilav ja sam u Oslu tj malo van Osla video dosta kampera. Tako ti je sad i u CH odu ljudi pa kampuju dok traze posao.



Ha-ha, pukoh od smeha, ti si neki saljivdzija?
 
Odgovor na temu

ivanaaav

Član broj: 330338
Poruke: 7
92.36.170.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.08.2015. u 20:51 - pre 105 meseci
Dobar dan,

Skroz sam nova na forumu, pokusavam da nadjem informacije oko posla u Norveskoj, imam jedno vrlo glupo pitanje, ali me kopka pa molim vas posto sigurno znate da mi odgovorite...ako nadjem neku ponudu za posao na finn.no, kako da aplicirammm?? Svaku sam rijec prevodila na google translate, ali nigdje nisam nasla ni rok prijave ni apliciraj il slicno, vjerujem da ima neki fol, samo mi je naveden broj telefona kompanije koja je dala oglas, i dole prostor da posaljem upit, na koji nacin aplicirate za posao na finn.no molim vas....

I da li ako neko ima (sate sam potrosila citajuci ovaj forum, ali nisam zasad nasla previse je stranica) ima neko ko sa Bcc psihologije je mogao ista raditi u NOrveskoj za svaki slucaj da pitam...

Hvala i sretno svima i pozdrav!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7811601 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.