Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7827321 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2015. u 21:49 - pre 105 meseci


E ako si ispratila ovaj zacarni krug na kraju se mora postaviti pitanje: ko je spreman da tebe zaposli na 6 meseci a da nista ne zna o tebi? Ako je neko spreman onda ti treba 450-500e za radnu dozvolu, treba ti novac za smestaj, za hranu, za kartu za prevoz itd itd. Dobro je i pomenuti da obrada radne dozvole moze da traje nekoliko nedelja pa i duze od mesec dana, a za to vreme treba negde zivet, nesto jesti...

ja nazalost cekam vise od tri meseca.

 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2015. u 22:12 - pre 105 meseci
Citat:
Neutralac:
@Zvercica
Zeznuto je jako za ljude iz Srbije, a objasnio sam i zasto je zeznuto u nekom od prethodnih postova.

Sazeto - da bi krenula da radis treba ti d-number/racun u banci/radna dozvola. Da bi dobila d-number treba ti radna dozvola, a za racun u banci ti treba d-number(ili personalni broj). E sad za radnu dozvolu ti treba ugovor na minimum 6 meseci i tu ne vazi "bemaning" ugovor, treba ti ugovor od firme kojoj ces biti iznajmljena, tj moras imati papir da ti oni garantuju posao na 6 ili vise meseci.

E ako si ispratila ovaj zacarni krug na kraju se mora postaviti pitanje: ko je spreman da tebe zaposli na 6 meseci a da nista ne zna o tebi? Ako je neko spreman onda ti treba 450-500e za radnu dozvolu, treba ti novac za smestaj, za hranu, za kartu za prevoz itd itd. Dobro je i pomenuti da obrada radne dozvole moze da traje nekoliko nedelja pa i duze od mesec dana, a za to vreme treba negde zivet, nesto jesti...

To ti je ukratko problematika koja te ocekuje na samom pocetku tvog potencijalnog puta.


Hm... pa ljudi su dobijali i radne dozvole na 3 meseca sa ugovorom na 3 meseca... ono tipa sommerjobb. Razlika je sad sto su podigli cenu radne dozvole na 3700 kruna.
Kada sam ja pre 4 godine podnosio kostalo je 1200 kruna. Dozvola za pripoj porodice je povecana na fantasticnih 5900 kruna

Pa kod procesa dobijanja radne dozvole ima opcija za rani pocetak rada nemora da cekas nedeljama.. dobija se za nedelju danan uobicajno.

If you want to work during application processing

for "Early employment scheme": Employer's certificate for tax and valued added tax Hide explanation
certificate for tax and value added tax (taxnorway.no)
Learn more at www.udi.no/en/earlyemployment

residence permit during application processing: a letter where you request this


 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.08.2015. u 23:07 - pre 105 meseci
Citat:
Zverica7:
Ne znam zasto si stekao utisak da ja proceduru dolaska u Norge ne znam? Clan sam ovog foruma odavno i redovno pratim sve postove iako slabo komentarisem, puno korisnih informacija sam upravo ovde saznala od clanova koji su prosli taj trnovit put i podelili svoja iskustva, i hvala svima njima na tome, i tebi takodje Neutralac!

Ja sam iskljucivo pitala za agencije sasvim konkretno jer takvu informaciju nisam mogla da pronadjem na forumu, pominjali su ljudi tu i tamo usput da su otisli preko agencija ali bez detaljisanja postupka. A nema skoro uopste ekonomista na forumu da podele svoja iskustva kako je u nasoj bransi. Vecina oglasa ide preko agencija, retko ko direktno, preko NAV-a na primer oglasava konkurs. Zasto-ne znam, ali je tako.
Inace ja jesam vec bila u Norveskoj, doduse turisticki, ali imam, Bogu hvala i kod koga da se smestim i kome da se obratim ako bude potrebe.
P.S. Prekrsti me u Zvercicu :)

Zvercica zvuci bolje :P To moras i biti a ako planiras borbu i dolazak ovamo :)

Sto se tice ekonomista ne znam za slucaj da je neko inicijalno doso na osnovu toga ali nije ne moguce ako neko hoce da te zaposli a imas diplomu :)
Vecinom ljudi sa ekonomijom dodju ovde na neku drugu opciju pa jos studiraju i idu u neku skolu.

Druge opcije su :

1. Da trazis sezonski posao za koji dobijas radnu dozvolu max 6 meseci.
Sledeci korak upis neke skole ovde i prelazak na studentsku vizu sa kojom mozes da radis 50%
Za dobijanje studentske vize ti treba skoro 100.000 kruna na racunu ili da imas posao:

If you are attending a denominational college/bible school you must have NOK 100 920 per year.
This can be documented by a bank statement from your account in a Norwegian bank, or a statement from the school that you have deposited the amount in an account that the school has opened for this purpose, or a detailed work contract for any part time work you do.

Ako vec imas kod koga da se smestis to je onda jos lakse..

Znaci fakticki mozes odma i na studensku vizu ako imas pare ili ponudu za posao :)

2. Druga opcija ti je au-pair - moras biti mladja od 30

http://www.udi.no/en/want-to-apply/au-pair/au-pair-permit/?c=srb

3. Treca opcija je da se udaja :P

Mada ne moras odma "mnogo da se udas" posto postoji opcija verenicka viza koju dobijas na 6 meseci i imas sva prava kao i oni iz EU to jest mozes da radis bilo koji posao.
Dobro tu stoji i onih 5900 kruna kolko kosta takva viza. Posle 6 meseci moras da se udas ili da prelazis na neki drugi tip vize.
E sad... ne znam da li UDI proverava da li slusas verenika i da li si bila dobra :D

http://www.udi.no/en/want-to-a...&f=srb&c=srb#link-4220
===================

Znaci na UDi sajtu postoji dosta procedura i sve se svodi da nadjes onu koja tebi odgovara.
 
Odgovor na temu

Zverica7
Vesna Panajotovic

Član broj: 298766
Poruke: 37
46.19.227.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2015. u 08:17 - pre 105 meseci
Ovo me podseti na situaciju koju sam imala jednom. Odem ja u NAV, sa mojom nostrifikovanom diplomom da pitam radnika, inace coveka sa ovih prostora, kakva je situacija sa ovom strukom, jel deficitarna, sta ja mogu da radim i tako...Posle uvodnog caskanja dodjosmo do "zakljucka" sledeceg:

"Mogu li da nadjem posao, kolike su mogucnosti"-ja,
"To je kao da me pitas mogu li da se udam"-on,
"Pa da preformulisem-mogu li da se udam"'ja,
"Pa mozes ako nadjes mladozenju"-on.

Hahahaha :D Eto to je ukratko put za Norvesku :)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2015. u 13:18 - pre 105 meseci
Verice,

ne postoji ekspert na temi kako emigrirati u Norvesku ili bilo koju zemlju.

Nemoj ulaziti u beskorisne rasprave jer nisu svi koji su imigrirali dobronamerni, a drugo pravila se stalno menjaju, a zavisi i na koga naletis u administraciji. Na kraju, nemamo svi ni jednako srece. Neko odmah nadje super posao, neko se namuci, a neko ni ne uspe...

Moj savet ti je, prikuplja informacije da, ali teraj po svome i sledi svoj instinkt, spremi varijante A, B, a zivce u dzep...
 
Odgovor na temu

Zverica7
Vesna Panajotovic

Član broj: 298766
Poruke: 37
46.19.227.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2015. u 16:01 - pre 105 meseci
Apsolutno se slazem!!!
Citat:
Braksi: Verice,

ne postoji ekspert na temi kako emigrirati u Norvesku ili bilo koju zemlju.

Nemoj ulaziti u beskorisne rasprave jer nisu svi koji su imigrirali dobronamerni, a drugo pravila se stalno menjaju, a zavisi i na koga naletis u administraciji. Na kraju, nemamo svi ni jednako srece. Neko odmah nadje super posao, neko se namuci, a neko ni ne uspe...

Moj savet ti je, prikuplja informacije da, ali teraj po svome i sledi svoj instinkt, spremi varijante A, B, a zivce u dzep...
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
*.208.221.29.getinternet.no.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2015. u 16:06 - pre 105 meseci
@gogi77, mislim da niko ovde nije pomenuo summer job. Sto se tice "ranog starta" lepo je to u teoriji ali nije isto za sve. Firma za koju radim ne moze da ti da posao ako nemas d-number/pesonal number i racun u norveskoj banci. Ima razloga zasto je to tako, da ne ulazim u sitna creva, a da bi imao te stvari treba ti radna dozvola...

@zoran2212, ko ceka taj i doceka, nemoj se nerviras.


@Zvoncica :)

Super bre samo napred. Sto se tice agencija rekao sam ti, a sto se tice konstatacije da je vecina poslova preko agencija...tako je kako je. Evo gogi ti objasnio sta i kako u sitna creva.

Najbolje da se udas, najmanje cimanja :)

@Braksi, tebe neko bas zaj*bao a? Cim pricas o zlim emigrantima, sreci itd...

[Ovu poruku je menjao Neutralac dana 13.08.2015. u 17:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2015. u 16:38 - pre 105 meseci
Neutralac, ne znam zasto si se osetio prozvanim, mozda ti znas ?

Da li se secas kad si razmisljao o imigraciji kakve si sve naivne predstave imao i neka mozda nerealna ocekivanja. Naravno sad kad si se snasao, promenio si nick i zatvaras usta svima zivima. Nemoj samo da se pretvoris u elmagica koji svim zivima u CH zatvara usta koji bi u CH bez braka vec poslom, a ja licno znam 1,2,3,4,5 petoro ljudi koji su dosli na osnovu strucnosti.

Neces ti pomoci Verici svako se snadje ili ne snadje na svoj nacin... Nemoj ubijati nikog u pojam, a nemoj je ni cinicno nagovarati da se uda. Znas, mozda se i uda za nekog norveskog milionera pa ces se ujesti za d.
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
217.68.116.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2015. u 17:04 - pre 105 meseci
Svojevremeno sam pisala o jos jednom nacinu dobijanja D broja, a da nije tidlig
Ima u mojim postovima
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
*.208.221.29.getinternet.no.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2015. u 17:18 - pre 105 meseci
Citat:
Braksi:
Neutralac, ne znam zasto si se osetio prozvanim, mozda ti znas ?

Da li se secas kad si razmisljao o imigraciji kakve si sve naivne predstave imao i neka mozda nerealna ocekivanja. Naravno sad kad si se snasao, promenio si nick i zatvaras usta svima zivima. Nemoj samo da se pretvoris u elmagica koji svim zivima u CH zatvara usta koji bi u CH bez braka vec poslom, a ja licno znam 1,2,3,4,5 petoro ljudi koji su dosli na osnovu strucnosti.

Neces ti pomoci Verici svako se snadje ili ne snadje na svoj nacin... Nemoj ubijati nikog u pojam, a nemoj je ni cinicno nagovarati da se uda. Znas, mozda se i uda za nekog norveskog milionera pa ces se ujesti za d.



Mozda ti znas nesto sto ja ne znam? Kako si iz mog posta zakljucio da sam se ja osetio prozvanim? Kad procitas svoj post videces da tu ima neke gorcine.
Snasao sam se i promenio nic, zatvaram usta? Kome sam ja zatvorio usta? Citiraj me.

Koga sam ja ubijao u pojam i na koji nacin? gogi je izmedju ostalog spomenuo udaju, ja se nadovezao, nasalio se. Sto bi se ja ujeo za dupe ako se neko uda za norveskog milionera? Kakve ja veze imam sa tim? Sto je bitno da se neko uda za norveskog milionara? Jel to merilo necijeg uspeha u tvom sistemu vrednosti?


Ogromna kolicina frustracije se oseti u tvojim postovima, verovatno imas neku muku, neka te prodje sto pre.

Za razliku od tebe ja sam drugima(ne samo zverici) na forumu dao korisne informacije iz "prve ruke". Mislim da ovo nije pravo mesto za lecenje frustracija, vec za deljenje informacija. Nekad kad je meni trebalo nalazio sam korisne informacije ovde, postove poput tvog sam preskakao...

@katt, ne znam na koji nacin ti mislis. Nacin na koji su do d-broja dosla moja dva prijatelja i cimera je: dobili su od firme PONUDU(ne ugovor) za posao na 6 meseci ili godinu dana, ne secam se tacno. Sa tim papirom su podneli aplikaciju i dobili d broj. Moja tadasnja sefica, sada vec bivsa, im je rekla "mozda dobijete, mozda ne", zavisi od mnogo faktora, a najvise od srece. Nije mogla da im da ugovor bez d-broja/bankovnog racuna, pa im je napisala kao tu neku ponudu za posao.



 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2015. u 18:08 - pre 105 meseci
de de. Jesi se izduvao.

hteo sam reci da coveka treba uvek ohrabrivati, a ne odmah ubijati u pojam.
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
217.68.116.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2015. u 21:25 - pre 105 meseci
Ako znas sta hoces i koji ti je cilj ne moze niko da te ubije u pojam
Nije ni malo jeftino, ni u jednom smislu, doci ovde i ne znati sta je potrebno od papirologije i kakve su procedure, a sve ljudi ovde ispisase i vise puta.

Ovom prilikom nikog ne prozivam, posto se ljudi osetise prozvanim jel, samo sam realna. Koga interesuje naci ce u mojim postovima, a ne mali broj puta sam i na pp odgovarala sta koga interesuje.
Meni su pomagali, ja sam pomogla koliko sam mogla, a i dalje cu, ali definitivno vise ne na ovom forumu.

U zdravlje!
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2015. u 22:01 - pre 105 meseci
Ja - ko je rekao JA ja sam rekao JA ko je rekao JA SAM REKAO JA :P
https://www.youtube.com/watch?v=1P1f45qLVcY
 
Odgovor na temu

Zverica7
Vesna Panajotovic

Član broj: 298766
Poruke: 37
46.19.227.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2015. u 22:18 - pre 105 meseci
Ja vise ne smem da kazem nista "Biti cemo fini" O:) A ovaj Pera Detlic..........tararaarra! :D
Citat:
gogi77: Ja - ko je rekao JA ja sam rekao JA ko je rekao JA SAM REKAO JA :P
https://www.youtube.com/watch?v=1P1f45qLVcY
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
*.208.221.29.getinternet.no.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2015. u 00:00 - pre 105 meseci
@Braksi? Iseres se i posle mi napises jel sam se ja izduvao? Ok...

Mislim da je korektnije prema drugima da im se kaze istina, bila ona crna ili bela, nego da pricas neke neistine i dezinformacije. Bolje da znas sta te ceka nego da ti neko prica sarenu lazu.

Jedan clan ovog foruma mi se obratio za pomoc. Pomogao sam mu kao da mi je rod, ALI nije hteo da poslusa moje savete i uputio se ovde sa malo novca. Sredio sam mu razgovor za posao, moja sefica me je zvala za njega, sredila mu je papire da moze da aplicira za radnu dozvolu, on nije imao dovoljno novca i morao je da se vrati. Jedino sto sam jos za nejga mogao da uradim je da mu dam 5000-6000nok da ima da jede i da mu napravim malo mesta u krevetu da ima gde da spava.

Ako ljudi nece da slusaju savate drugih koji su vec prosli to sto oni tek trebaju onda ne teba ni da dolaze ovde na forum.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2015. u 03:05 - pre 105 meseci
ja mislim Neandertalac da si ti malo pobrkao loncice moj post je bio:

Citat:
Verice,

ne postoji ekspert na temi kako emigrirati u Norvesku ili bilo koju zemlju.

Nemoj ulaziti u beskorisne rasprave jer nisu svi koji su imigrirali dobronamerni, a drugo pravila se stalno menjaju, a zavisi i na koga naletis u administraciji. Na kraju, nemamo svi ni jednako srece. Neko odmah nadje super posao, neko se namuci, a neko ni ne uspe...

Moj savet ti je, prikuplja informacije da, ali teraj po svome i sledi svoj instinkt, spremi varijante A, B, a zivce u dzep...


onda ti dolazis sa:

Citat:
@Braksi, tebe neko bas zaj*bao a? Cim pricas o zlim emigrantima, sreci itd...


haha wtf !
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
*.google.com.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2015. u 10:29 - pre 105 meseci
Odosmo u off. Ne znam sta te uvredilo u mom postu. Deluje da te neko zaje*ao za nesto vezano za dolazak ovde...reko mozda ces podeliti iskustvo ovde, nista vise od toga.

Aj pozdrav i svako dobro.

 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2015. u 13:00 - pre 105 meseci
ja se uopste nisam tebi ni obratio at first place ti si sam mene prvi iznebuha napao nekim konstrukcijama... I nastavljas u istom stilu.

Mene niko nije zeznuo u vezi dolaska u Norvesku, stavise, ja bas i ohrabrujem ljude da probaju cak i kad sanse nisu velike.

U Norveskoj sam bio kao turista, ali nisam planirao da tamo zivim. Ako bih pak hteo, morao bih bas da se potrudim da se sYebem. Prvo imam pasos EU, a imam i kod koga da budem. A posla ne manjka. Sto se tice znanja, radnog iskustva, ustedjevine imam ih u izobilju.
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
*.google.com.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2015. u 17:44 - pre 105 meseci
Ma to je sve super. Samo napred.
 
Odgovor na temu

sandy23
mirka jovanovic
Administrativac
ZMP
Belgrade

Član broj: 330004
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2015. u 18:14 - pre 105 meseci
Ovaj forum i ova najnovija prepiska je samo dokaz da su Srbi jedan od najnesloznijih naroda.

SAMO SLOGA SRBINA SPASAVA ali od te sloge nista ocigledno, nije cudo sto nestajemo i treba da nestanemo.

Nigde nisam videla toliko kompleksa i sujete kao kod Srba. I da komisiji crkne krava, to je najvece veselje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7827321 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.