Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7833301 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marco90
Biochemical Engineer
Belgrade

Član broj: 211169
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2015. u 15:07 - pre 106 meseci
Citat:
Milica23:
Postovanje,

Diplomirani sam inzenjer hemijske tehnologije, nova sam na forumu, i tek od skoro na nasoj berzi rada, stoga zelim da se informisem koliko je korisna moja struka, pre svega za rad u Evropi, tj Norveskoj? Konkretno mogu raditi od nauke preko hrane, nafte, vode, vazduha, zemljista, gasa do masinskih i slicnih industrija... Zavrsila sam na TMF-u navedeni smer. Nadam se da mi ljudi sa slicnim profesijama mogu pomoci

Svaka pomoc je dobrodosla


Hvala unapred.



Izgleda da si mi jedina koleginica na forumu! Dobrodosla!
Pretrazivao sam forum i nema informacija o tehnolozima u Norge, nijedan kolega se nije javio.
Ista nam je tuga, ali treba uciti jezik i aplicirati, mora da upali. I sama znas da su tehnolozi neophodi u svakoj grani industrije... Bice posla za nas!
 
Odgovor na temu

Milica23
Milica Cvetkovic
nezaposlena
nigde

Član broj: 329890
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2015. u 15:59 - pre 106 meseci
@Marco90
Izgleda da si mi jedina koleginica na forumu! Dobrodosla!
Pretrazivao sam forum i nema informacija o tehnolozima u Norge, nijedan kolega se nije javio.
Ista nam je tuga, ali treba uciti jezik i aplicirati, mora da upali. I sama znas da su tehnolozi neophodi u svakoj grani industrije... Bice posla za nas!



Cao, Marco :D hvala na dobrodoslici :D
Videla sam tvoj post i krenula da ti posaljem poruku ali ne mogu slati privatne poruke jer mi profil mora biti star 7 dana.
Da, kolege smo, i mogli bi da se dalje zajedno informisemo, imas li ti neki sajt za pretragu poslova za nas tehnologe, ili neki kontakt?
Jel ces upisivati master ovde i ako hoces koji? Gde se moze na Beogradskom univerzitetu naci master za petrohemiju? Ja planiram oktobra da nesto upisujem. Pozdrav
 
Odgovor na temu

Marco90
Biochemical Engineer
Belgrade

Član broj: 211169
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2015. u 11:33 - pre 106 meseci
@Milica23 poslao sam ti PP
 
Odgovor na temu

psykolog
nezaposlen
Niš

Član broj: 326336
Poruke: 7
217.16.140.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2015. u 11:53 - pre 106 meseci
[quote]aleksandra u zemlji cuda:
Pozdrav svima :)
Treba mi vrlo prakticna info od medicinara koji su skoro slali dokumenta u SAK.
Zanima me kako ste slali detaljan plan i program, tacnije, da li kopija originala i kopija prevoda moraju biti zaheftane, svaka stranica posebno?
Ja, konkretno, imam detaljan plan i program kao knjizicu od nekih 100 i nesto str. i bilo bi mi lakse da posaljem kopiju posebno te knjizice i posebno prevoda.
I da li na forumu ima psihologa koji su vec slali dokumenta u SAK?
Hvala puno na odgovorima.
Pozdrav,
Aleksandra [/qu

Ja sam svoja dokumenta slao u NOKUT i dobio da mi je školovanje priznato u celosti. Ima razlike u našem i njihovom sistemu školovanja za psihologa. Kod na s je to filozofska nauka kod njih je medicinska, kod nas kad završiš si opšti psiholog, kod njih je školovanje od početka usmereno, kod nas traje četri godine kod njih je šest. Kad se sve uzme u obzir jasno je zašto psihologija stoji kao zaštićeno zanimanje na listi SAK-a. Mi šaljemo u NOKUT jer nam naše obrazovanje za psihologa priznaju kao neku društvenu nauku a ne medicinsku. Međutim, i sa takvim priznanjem mislim da ima posla pogotovo za psihologe koji ovde imaju kliničko iskustvo, ne kao psiholog nego ka miljøterapeut. Malo je psihologa na ovom forumu, ili ja nisam naišao na njih.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2015. u 15:43 - pre 106 meseci
da li neko zna da li se priznaje diploma profesora fizickog vaspitanja?
 
Odgovor na temu

Čokoladica
mirovna misija
Titanik
Beograd

Član broj: 327147
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.07.2015. u 18:51 - pre 106 meseci
Mislim da se priznaje.Priznali su nekoj ženi koju sam slučajno upoznala. Nisam baš sigurna da li je završila DIF ili neku trenersku školu. Slala je u NOKUT.
 
Odgovor na temu

Aleksandra17
Nezaposlena

Član broj: 329987
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.07.2015. u 09:18 - pre 106 meseci
Pozdrav svima :). Treba mi konkretna informacija od nekoga ko je zavrsio prekvalifikaciju za medicinsku sestru- tehnicara. Moj muz je skoro zavrsio i kada smo otisli u skolu po nastavni plan i program (fond casova), od njih smo dobili nastavni plan i program samo za predmete koje je kod njih polagao kao razliku i to sa jako malim fondom casova, uz opravdanje da po zakonu o prekvalifikaciji on ima pravo samo na 30% teorije i prakse. Kada uporedim taj papir sa pravim nastavnim planom i programom za medicinskog tehnicara, moze se reci da to nema veze jedno sa drugim i pretpostavljam da ne bi ni mogao da dobije autorizaciju diplome. Bilo bi fino kada bi neko ko je isto zavrsio prekvalifikaciju mogao da mi objasni sta je tacno dobio iz skole u kojoj je odradjena prekvalifikacija. Najlepse hvala.
 
Odgovor na temu

Darrija

Član broj: 322158
Poruke: 54
185.84.144.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.07.2015. u 09:32 - pre 106 meseci
Ja sam odradila prekvalifikaciju poslije zavrsene gimnazije. Dobila sam diplomu o zavrsenoj skoli i stecenom zvanju, svjedocanstvo za sva cetiri razreda srednje skole, sa svim predmetime i ocjenama bez obzira na to da li su priznati ili su sad polagani, potvrdu da sam upisala i zavrsila - naznaceno od kad do kad sam isla u koji razred, NPP na kome je napisan sedmicni/godisnji fond casova za sve predmete bilo da su priznati ili novi
pozz
 
Odgovor na temu

Aleksandra17
Nezaposlena

Član broj: 329987
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.07.2015. u 09:40 - pre 106 meseci
Hvala ti puno, to mi je samo trebalo da znam. On je isto dobio diplomu i svedocanstva sa svim predmetima, ali oko nastavnog plana i programa prave problem, kazu ne mogu da izdaju za predmete koje nije polagao, nego da to uzme iz stare skole, ali ja bih rekla da nemaju pojma. Puno hvala, pozdrav :)

[Ovu poruku je menjao Aleksandra17 dana 26.07.2015. u 10:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

taurunum1984
nikola kalenic
kuvar
family sport

Član broj: 318253
Poruke: 22
148.122.12.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.07.2015. u 12:54 - pre 106 meseci
pozdrav ljudi treba mi jedna prosta informacija koju ne mogu sad nigde da nadjem na UDI-ju znam da je dozvoljeno ali nigde sad ne mogu da je nadjem,po struci sam kuvar taj posao sad i radim u norveskoj na sezonsku vizu,posle sezone dobio sam da ugovor da nastavim sa istim poslom u drugom hotelu,gradu(ista kompanija) jel samo treba da apliciram za Skilled workers i da cekam odgovor u norveskoj ili ipak moram nazad za srbiju i susenje od tri meseca......hvala P.S.odgovori potrebni sto pre :)
 
Odgovor na temu

sandy23
mirka jovanovic
Administrativac
ZMP
Belgrade

Član broj: 330004
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.07.2015. u 16:23 - pre 106 meseci
Cao,

Ja sam zavrsila politicke nauke ali radim kao administrativni radnik u jednoj advokatskoj kancelariji. Da li ima nekoga ovde ko je otisao u norvesku nasavsi posao adminstrativca, sekretarice ili slicno? Inace pratim konkurse na finn.no i saljem prijave ali nista za sad. Paralelno ucim norveski, ali ako me razumete ne bih gubila vreme na ucenje jezika ako realno nemam sansi za posao. Kako da saznam kakve su mi sanse kao administrativni radnik? Najbolje ako ima nekoga sa slicnim iskustvom.

Hvala!
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.bb.online.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.07.2015. u 21:16 - pre 106 meseci
Mirka, da li imas srpski pasos ili pasos EU drzave?
Da li mozes da spojis diplomu sa tim poslom koji bi radila, odnosno da li imas skolu za "sekretaricu" i sl?
Obicno sekretarice budu osobe sa zavoda i u 99% slucajeva su veoma tecni sa jezikom jer treba da veoma delikatno i precizno (i kulturno) objasne sefu/klijentu slucaj
 
Odgovor na temu

sandy23
mirka jovanovic
Administrativac
ZMP
Belgrade

Član broj: 330004
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.07.2015. u 21:33 - pre 106 meseci
Dakipro, iz Srbije sam...da kapiram da moram znati savrseno norveski. Vredi li uciti ga uopste i pokusavati za takvu vrstu posla ako zaposljavaju sa njihovog zavoda sta mislis?
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
*.208.221.29.getinternet.no.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.07.2015. u 17:50 - pre 106 meseci
Pitas "da li vredi" i "sta neko misli"... Da zanemarimo o kom poslu ili profesiji je rec. Ne moze niko umesto tebe da odluci da li da ulozis "puno" novca u ucenje jezika sa ciljem da odes u stranu zemlju i tamo nadjes zaposlenje i nastavis zivot.

Kontam ja da ces napisati "mene samo zanima misljenje ljudi koji su tamo, itd itd, da ne gubim vreme". Prvo sto treba da shvatis je da postoje razni slucajevi i situacije, ne moze ti niko dati odgovor na pitanja koja si postavila.

Prvo sto treba da shvatis je kao i mnogi odavde je da ti vizu dobijas ako IMAS UGOVOR o poslu, ako nemas ugovor nema vize. Imas dve opcije, da trazis posao preko interneta, ili da ides u Norvesku i tamo direktno trazis posao. Racunaj da ti za drugu opciju treba puno novca i da je to jako skupo ako nemas kod nekog da zivis besplatno. Mnogi su dosli i okliznuli se, nisu nasli posao, a potrosili su brdo para(za uslove u Srbiji, jako puno novca).

Koju god opciju da odaberes moras da naucis jezik, da nadjes neki tako posao koji vec trazis, relano ne mozes bez jako dobrog znanja jezika.

Niko ti ovde ne moze reci kolike su ti sanse da nadjes posao tako da je na tebi samoj da odlucis da li da se upustis u tu avanturu.

U principu u tome je i caka. Da je to sve toliko lako, pa u Srbiji bi bilo poluprazno, svako bi negde otisao. Moras sama da vidis da li si spremna da izreskiras, da vidis sta gubis a sta dobijas.


Kontam da ti ne treba neko da ti soli pamet, samo hocu da ti skrenem paznju sta ti je bitno u ovom stadijumu. Znam mnoge koji su ovde propali i morali su da se vrate, a znam i mnoge koju su uspeli, pa cak i neke koji su imali ludu srecu...
 
Odgovor na temu

zozonzo
zozon zo
nema
bena
zrk

Član broj: 324490
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.07.2015. u 22:02 - pre 106 meseci
sto kaze nas narod neznas ako neprobas.
jedno pitanje za sve clanove foruma da li je neko ucio norveski jezik kod MIre iz Vrnjacke Banje te ako jeste ako može da podeli iskustva samnom na PP ili ovako. Pozzz
 
Odgovor na temu

sandy23
mirka jovanovic
Administrativac
ZMP
Belgrade

Član broj: 330004
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.07.2015. u 22:04 - pre 106 meseci
Neutralac, puno hvala na odgovoru. Ja za sad imam samo ideju, dobru volju i neki okvirni plan o svemu i realno mi je sve jos uvek vrlo maglovito. Razumem sta hoces da mi kazes i mislim da si skroz u pravu. Svaka ti je na mestu. Kapiram i da cak i da se neko javi da je dobio posao u slicnoj struci da to isto ne mora i meni da se desi i obrnuto... Puno pozdrava.
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
*.208.221.29.getinternet.no.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.07.2015. u 16:57 - pre 106 meseci
Nema na cemu. Mnogi imaju ideju : ) Mislim da ne lazem ako kazem da 99% gradjana Srbije ima ideju da ode. Samo jako je dug put od ideje do realizacije. Nemoj da te ja obeshrabrujem, samo ti kazem kako jeste.

Mnogi moji prijatelji i rodbina misle da je dovoljno da odlucis da odes i to je to. Imam bracu, sestre, prijatelje s kojima razgovor tece ovako "e prekipelo mi je ovde iz puno razloga, idem odavde, e ti si u toj Norveskoj? Kako je tamo? A plata? A jel 'ladno? A stan koliko je? A hrana? A ha toliko para mozes da ustedis...ma malo mi je to..." :D

Jedna si od mnogih koji bi da odu, ali ne znaju bas sasvim kako bi to izveli, niti da li su spremni na to sve, pa onda to odlazu mesecima, godinama, dok ne odustanu jer "mator sam ja za to" :D

Pozdrav

 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.07.2015. u 18:08 - pre 106 meseci
99% ima ideju da ode. Ne bi bas reako. Realnost je drugacija kad ih dovedes pred svrsen cin:

-jao.. ja to ne mogu.... tamo pada kisa mrzim kisu a i duva vetar i ladno je... a i te foke izgledaju opasno
-ne mogu sad da ucim jos i norveski
-ovde imam posao ( drzavni - plata 35.000 din sa tendencijom smanjenja) a i odem cuvam tako babu... 10 evra-6 sati ( alo ko je tu lud radis bre 14 sati dnevno)
-svi moji prijatelji i rodbina su ovde
-zavrsila sam pravni,ekonomski,turizmologiju,visu uzaludnu... sta sa tim da radim tamo... (sta da radis sa tim ovde ako nemas neku vezu )
-moram ponovo da polazem vozacki
-ne mogu ja sad da idem u skolu ponovo tamo
-pa ja i iz srbije mogu u grcku na more...
-ne da mi mama
-nikad nisam letela avionom
-tamo je zimi mnogo mracno
-gde bre da stanujem u predgradju ja sam iz Beograda i sve ostalo je sr***e
-cigare su tamo 12 evra paklica a ja bez njih ne mogu
itd....

Neko je cini mi se vec pravio slicnu listu :P .... http://www.tarzanija.com/55-razloga-zasto-ne-pobeci-iz-srbije/

Takodje ima gomila ljudi koji mogu sutra da odu posto imaju hrvatski i madjarski pasos ali opet... tu je 100 razloga....


 
Odgovor na temu

sandy23
mirka jovanovic
Administrativac
ZMP
Belgrade

Član broj: 330004
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.07.2015. u 20:52 - pre 106 meseci
Ok, ali mora da se odnekud krene a to je ideja :D
 
Odgovor na temu

zozonzo
zozon zo
nema
bena
zrk

Član broj: 324490
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.07.2015. u 22:08 - pre 106 meseci
sandy apsoluno si u pravo ali ako covek odluci da hoce da ode iz Srbije on i ode na ovaj ili onaj način. Važno je samo da se u sebi prelomi pa ako neuspeš iz prvog puta uspećeš iz 101.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7833301 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.