Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7835885 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darrija

Član broj: 322158
Poruke: 54
185.84.144.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.05.2015. u 09:07 - pre 109 meseci
Vjerovatno si ima vec poslala uvjerenje o radnom iskustvu, pa sad traze detaljnije - sta si radila, odnosno na kom odjelu (ako je u pitanju bolnica, staracki dom..)
Ja sam bar tako shvatila..
 
Odgovor na temu

Čokoladica
mirovna misija
Titanik
Beograd

Član broj: 327147
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.05.2015. u 12:11 - pre 109 meseci
Poslala sam. Na skoro 5 strana opis svakog radnog mesta na kome sam radila od kog do kog datuma. To je kadrovska službenica pisala u sitna crevca. Izgleda da nije dovoljno.
 
Odgovor na temu

benb
Novi Sad

Član broj: 327791
Poruke: 20
93.87.60.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.05.2015. u 17:53 - pre 109 meseci
Imam jedno pitanje u vezi overe dokumenata. Da li je dovoljno da prevodioc svojim pečatom overi svaki dokument ili je potrebno ta dokumenta nositi i u opštinu na overu?
 
Odgovor na temu

Čokoladica
mirovna misija
Titanik
Beograd

Član broj: 327147
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.05.2015. u 20:03 - pre 109 meseci
Prvo odneseš u opštinu da overiš, pa kod sudskog tumača da prevedeš.
Pa on/ona sve to spoji i overi svojim pečatom.
 
Odgovor na temu

20Recoba
Beograd

Član broj: 15714
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2015. u 13:16 - pre 109 meseci
Ako salje u NOKUT, dovoljna je kopija i prevod ovlascenog prevodioca. Nije potrebno prethodno overavati kopije u opstini.
 
Odgovor na temu

benb
Novi Sad

Član broj: 327791
Poruke: 20
93.87.60.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2015. u 14:25 - pre 109 meseci
Citat:
Čokoladica:
Prvo odneseš u opštinu da overiš, pa kod sudskog tumača da prevedeš.
Pa on/ona sve to spoji i overi svojim pečatom.

Hvala na odgovoru! Šaljem u SAK, ali nisam bio siguran da li je potrebno i jedno i drugo.
 
Odgovor na temu

Čokoladica
mirovna misija
Titanik
Beograd

Član broj: 327147
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2015. u 15:28 - pre 109 meseci
Ja sam slala u SAK.
Prvo opština pa tumač.
Za bolničara sam dobila autorizaciju za mesec dana, za sestru mi traže dopunu dokumentacije.
 
Odgovor na temu

AltecLansing
Beograd

Član broj: 328578
Poruke: 31



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2015. u 08:15 - pre 109 meseci
Jednq korisna informacija ukoliko na forumu ima neko od farmaceuta koji salju papire za autorizaciju u Norvesku.... Prijateljici je stigla odbijenica da takav kazem iz SAK.-a ali je navodno dobila licencu na dve godine, kada se obratila lancu za posao na pedeset adresa pozvali su je i rekli joj da nema autorizaciju, da ta autorizacija ne moze da se dobije iz Srbije i da oni zaposljavaju kadrove koji su kompletni farmaceuti u Norveskoj... Zamolila me je da putem ovog foruma pitam nekog od farmaceuta, ukoliko ih ima ovde, o cemu se tu radi i na koji nacin su farmaceuti koji su vec gore dosli do posla. Ukoliko neko poseduje neke informacije neka javi jer ona sada nije sigurna na koji nacin moze da pronadje posao.
 
Odgovor na temu

AltecLansing
Beograd

Član broj: 328578
Poruke: 31



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2015. u 08:16 - pre 109 meseci
Jednq korisna informacija ukoliko na forumu ima neko od farmaceuta koji salju papire za autorizaciju u Norvesku.... Prijateljici je stigla odbijenica da tako kazem iz SAK.-a ali je navodno dobila licencu na dve godine, kada se obratila lancu za posao na pedeset adresa pozvali su je i rekli joj da nema autorizaciju, da ta autorizacija ne moze da se dobije iz Srbije i da oni zaposljavaju kadrove koji su kompletni farmaceuti u Norveskoj... Zamolila me je da putem ovog foruma pitam nekog od farmaceuta, ukoliko ih ima ovde, o cemu se tu radi i na koji nacin su farmaceuti koji su vec gore dosli do posla. Ukoliko neko poseduje neke informacije neka javi jer ona sada nije sigurna na koji nacin moze da pronadje posao.
 
Odgovor na temu

AltecLansing
Beograd

Član broj: 328578
Poruke: 31



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2015. u 08:18 - pre 109 meseci
Znaci, koliko sam razumeo, ta autorizacija se dobija samo kada se polozi njihov drzavni ispit, a kako ga poloziti ako ne moze da se zaposli?
 
Odgovor na temu

Vampire 666
Nemanja Jeremić
NMD
Sandefjord

Član broj: 122192
Poruke: 22



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2015. u 09:07 - pre 109 meseci
Svi farmaceutski fakulteti iz Srbije dobiju odbijenicu kao odgovor na molbu za AUTORIZACIJU i vremenski ogranicenu LICENCU (uglavnom na dve godine). Uslov za dobijanje autorizacije je polozen takozvani drzavni ispit u Norveskoj. Sa licencom se radi apsolutno isto kao i sa autorizacijom (u zakonu pise da farmaceut sa licencom radi pod nadzorom nekog ko vec ima autorizaciju, ali nije dalje definisano i razradjeno sta to znaci). Sefovi apoteka uglavnom neznaju ove detalje i zato je bila svuda odbijena. Treba se kontaktirati HR za zaposljavanje stranih farmaceuta pri nekom od tri lanca apoteka. Vitus ima razradjen sistem za zaposljavanje farmaceuta iz Srbije (i Bosne). Apotek1 ima HR za inostranstvo, Boots ima HR za inostranstvo. Pored licence neophodno je naravno i poznavnje jezika. Boots jedini imaju formalni zahtev za Norsk Prøve 3 (B1 nivo), dok Vitus i Apotek1 to nemaju. Za polaganje drzavnog ispita nije neophodno biti zaposlen. On se moze prijaviti i iz Srbije (pod uslovom da se jezik dovoljno dobro poznaje i ima naravno para za tu avanturu). Formalni zahtev za prijavu drzavnog ispita je Bergens test (B2/C1) nivo ili Trin 3 (ocena C ili bolja), mada su primani ljudi koji su dovoljno dobri sa jezikom i bez nekog od ova dva testa nakon individualnog testiranja od strane organizatora drzavnog ispita.

Apsolutno svi farmaceuti iz Srbije∕Bosne koji rade ovde su posao dobili sa licencom. (naravno nakon 2007.)

[Ovu poruku je menjao Vampire 666 dana 05.05.2015. u 10:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

AltecLansing
Beograd

Član broj: 328578
Poruke: 31



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2015. u 11:29 - pre 109 meseci
Svaka cast na ovako detaljnom odgovoru!! ona je konkurisala u taj Boots, Apotek1 i Vitus, naravno sve preko onog njihovog sistema elektronskog CV-a, Apotek1 i Boots se nisu javili sa njihovim misljenjem ili recimo pozivom za neku poziciju, ali se Vitus odmah oglasio i rekao da nije moguce zaposlenje kod njih na ovaj nacin, sem u slucaju kada oni dolaze u Srbiju, pitao sam je i rekla mi je da je kontaktirao menadzer za HR iz Vitusa, znaci ne regionalni sef, niti sef apoteke, nego bas neko sa vise pozicije. Tako da ona sada ceka odgovor Apotek1 i Boots, samo je dodatno zbunio odgovor predstavnika Vitusa i mislila je da je donet neki novi zakon, videcemo sta ce biti sa ova dva lanca, uglavnom ima licencu i dobro poznavanje jezika.
 
Odgovor na temu

Vampire 666
Nemanja Jeremić
NMD
Sandefjord

Član broj: 122192
Poruke: 22



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.05.2015. u 18:20 - pre 109 meseci
Vitus ima posebnog regrutera za Srbiju, Spaniju i Portugal. https://www.linkedin.com/profi...3A1430932688560%2Ctas%3Avegard

Ovo gore je njegov profil na LinkedIn-u. Nek ga slobodno kontaktira.

 
Odgovor na temu

leptiric4
Kragujevac

Član broj: 328211
Poruke: 6
89.216.37.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.05.2015. u 11:12 - pre 109 meseci
Moram još jednom da pitam da li neko zna kakva je procedura sa farmaceutima-biohemičarima koji bi da rade kao biohemičari, znači u domovima zdravlja, bolnicama u laboratorijama, a ne u apotekama. Suprug bi poslao dokumenta u SAK i ima nedoumica, pa ima li nekog na forumu sa zvanjem biohemičara.
 
Odgovor na temu

AltecLansing
Beograd

Član broj: 328578
Poruke: 31



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.05.2015. u 11:55 - pre 109 meseci
Citat:
Vampire 666:
Vitus ima posebnog regrutera za Srbiju, Spaniju i Portugal. https://www.linkedin.com/profi...3A1430932688560%2Ctas%3Avegard

Ovo gore je njegov profil na LinkedIn-u. Nek ga slobodno kontaktira.




Cekaj, tamo nesto pise Trondheim regija na profilu, da li je moguce da je on menadzer za regrutovanje samo za tu regiju?
Ili je uopste za Vitus i farmaceute koji dolaze sa strane i bez obzira u kojoj regiji konkurisu za posao? To me malo buni, pa sam komentarisao sa njom.
 
Odgovor na temu

20Recoba
Beograd

Član broj: 15714
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.05.2015. u 12:40 - pre 109 meseci
Citat:
leptiric4:
Moram još jednom da pitam da li neko zna kakva je procedura sa farmaceutima-biohemičarima koji bi da rade kao biohemičari, znači u domovima zdravlja, bolnicama u laboratorijama, a ne u apotekama. Suprug bi poslao dokumenta u SAK i ima nedoumica, pa ima li nekog na forumu sa zvanjem biohemičara.



Procitah negde ovde na forumu da autorizaciju za biohemicara dobijaju samo oni sa zavrsenom Visokom strukovnom za laboranta. Farmaceutima ne daju.
Inace, u slicnoj sam situaciji. Imam odradjen pripravnicki kod nas i polozen strucni ispit za zdravstvenog saradnika - diplomiranog biohemicara i razmisljam se da posaljem dokumentaciju u SAK.
 
Odgovor na temu

Vampire 666
Nemanja Jeremić
NMD
Sandefjord

Član broj: 122192
Poruke: 22



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.05.2015. u 20:21 - pre 109 meseci
Citat:
Cekaj, tamo nesto pise Trondheim regija na profilu, da li je moguce da je on menadzer za regrutovanje samo za tu regiju?
Ili je uopste za Vitus i farmaceute koji dolaze sa strane i bez obzira u kojoj regiji konkurisu za posao? To me malo buni, pa sam komentarisao sa njom.


On zivi u Trondheim-u, inace je regruter za drzave Juzne Evrope.

 
Odgovor na temu

miiggy
programer
???

Član broj: 329045
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.05.2015. u 19:16 - pre 109 meseci
vidim da je ovde najvise medicinara, ali ako neko imam neke info da mi kaze,
planiram da se preselim za norvesku, imam zavrsen etf, smer za programiranje, radim od 01.09.2014, planiram da od okt upisem i master, kao i norveski jezik, zanima me ako neko zna kakva je situacija sa IT struku u norveskoj i koliko lako/tesko se dobijaju dozvole za rad, troumim se izmedju Norveske, Irske i Nemacke, pa mi treba sto vise info

hvala
 
Odgovor na temu

dracoli
Colic Dragan
Srbija

Član broj: 35632
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dracoli


Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.05.2015. u 22:11 - pre 109 meseci
Citat:
dracoli:
Citat:
surbat: Pozdrav, za to su u pravu u policiji, ne može da traži posao dok ne dobije spajanje, zato što dolazi po osnovu spajanja porodice a ne kao skiled worker. Stavka koja utiče na dužin cčekanja za spajanje porodice je Ima li supružnik Nor pasoš ili je na običnoj radnoj dozvoli. Za prve se ceka nekada do godinu dana a za druge bude gotovo za nekoliko nedelja, mojoj ženije bilo gotovo za 5 dana.


Pa oni cekaju dozvolu za spajanje porodice kao supruznici a supruga mu nema NOR pasos vec stalni boravak a cekaju vise od 3 meseca .


Evo vec je proslo 8 meseci kako se ceka boravak .Poslednja informacija je da ce mozda cekati do 18 meseci jer su od Marta 2015 promenjena neka pravila.Ima nekih informacija da ako moze da dobije ponudu za posao za vise od 80% ima sanse za ranije dobijanje boravka.

Evo jednog pitanja za masince,rodjak mi je zavrsio srednju masinsku skolu smer za masinsko konstruisanje.Trenutno radi za jednu Italijansku firmu kao tehnicki crtac alata i to radi zadnjih 3 godine.Govori Italijanski i Engleski.Ozenjen je i ima dete a hteo bi da pokusa sa poslom u Norveskoj.Kakve su mu sanse i kako se na Norveskom naziva njegova struka-tehnicki crtac i da li ima smisla slati CV i kome.

Hvala svima na odgovoru.
Svaki elektricni uredjaj radi na beli dim
koji se nalazi u njemu; kada beli dim izadje,
uredjaj više ne radi!
 
Odgovor na temu

serbis

Član broj: 329178
Poruke: 1
79.101.42.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.05.2015. u 15:42 - pre 109 meseci
Pozdrav svim ljudima dobre volje.Hteo bih da pitam da li neko pouzdano zna da li sa kosova mogu da odem u Norveskoj u azilu ili nekakvu bilo kakvu drugu caku?unapred zahvalan
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7835885 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.