Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7809250 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aknozama
Beograd
Ordinacija

Član broj: 328951
Poruke: 1
46.240.238.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2015. u 07:48 - pre 109 meseci
Zdravo svima na forumu :)

Kako ste? :) Da li ima nekog iz Troms fylkeskommune ovde?
Pozdrav :)
 
Odgovor na temu

darkokg1983
bravar monter al i pvc stolarije
FIRMA

Član broj: 328961
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2015. u 19:13 - pre 109 meseci
Pozdrav svima!!!Potrebna mi je pomoc(informacije).Imam 33 godine po zanimanju sam hemijski tehnicar(4.stepen) ali vec 10 godina radim u proizvodnji al i pvc stolarije.Planiram da upisem prkvalifikaciju za varioca.Da li postoji neko interesovanje za nesto od ovoga u Norveskoj?Da li da probam da se prekvalifikujem za nesto drugo?HVALA UNAPRED!!
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
109.93.0.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2015. u 19:28 - pre 109 meseci
[quote]katt:
@zoran2212
Izvini ali da li je moguce da ti nisi iscitao UDI sajt i sta sve treba za tidlig pre nego sto si predao papire???
Na forumu je jedan od clanova, a mozda i vise njih, prikacio potrebna dokumenta za tidlig

Ugovor, termin,... sve si mogao da zavrsis iz Srbije, dodjes u NO, predas i cekas.

Na forumu su napisali nebrojeno postova vezano za tidlig i ostale dozvole. Da si iscitao forum mogao si da vidis da postoji jos jedan nacin kako dobiti D broj, ali to si trebao da pitas prilikom predaje papira. Informaciju o dozvoli dobijas na kako na navedenu adresu, tako i na mail, a od tog maila do dobijanja licnog broja postoji procedura koja takodje traje, generalno sva administracija ovde traje. Nekih mesec dana sam ja cekala na info za dozvolu i jos mesec dok nisam dobila licni broj


Ono sto mene interesuje je kako si uspeo da dobijes ugovor kao rørlegger? Sta su ti trazili od papira da mozes da radis VIK?
Ovo pitam zbog drugih ljudi koji traze posao u No


dosao kod druga u norge poslao stotinak søknada,dobio dvadesetak odbijenica uz srdacno zahvaljivanje i jedan poziv na razgovor.pripremio se za razgovor,otisao, gazdu zanimalo sta sam radio, cime se bavim,sta radim u norge,zapitkivao strucne stvari u vezi posla i kada je video da znam sta je njemu potrebno ponudio ugovor za posao i insistirao da stanujem u njegovoj kuci sa drugim radnicima i dao ugovor za stan.ostalo sam napisao u prethodnom postu.da ja imam firmu u srbiji za rørlegger vise od deset godina tako da znanje i iskustvo nisu problem.ali da nemam sada problem bilo bi previse lepo..........jbg
 
Odgovor na temu

milica75

Član broj: 318676
Poruke: 15
*.inet.nax.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2015. u 14:22 - pre 109 meseci
Da li je neko radio spajanje porodice sa samo jednim iseckom od plate?
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
2001:700:300:1015:483a:2920:..



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2015. u 15:30 - pre 109 meseci
Ja sam radio sa jednim iseckom, i to nije bio payslip nego potvrda iz finansijskog odeljenja, jer sam dobio cek kao prvu platu. Naravno, uz prilozen Ugovor (sto je i obavezno). Mojima je dozvola bila gotova za oko 2 meseca, a nisam ni dostavio preostala dva isecka (nisu trazili, napisao sam da traze u obrazlozenju koje takodje moras da prilozis jer nemas tri isecka). Tako da ne verujem da je uticalo na trajanje procesa, niti na odluku. Ako treba jos nesto pitajte.
 
Odgovor na temu

milica75

Član broj: 318676
Poruke: 15
*.inet.nax.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2015. u 16:03 - pre 109 meseci
Sta je bilo napisano u tom obrazlozenju i da li mora ugovor ili moze i ponuda na osnovu koje sam dobila dozvolu (na ponudi je godinu dana, a ugovor je do kraja godine). Kad ste radili to spajanje, mislila sam da sad ide malo brze?Porodica mi je ovde dosla sa mnom pre mesec dana, pa sam bila rada da to predam, da se ne bi vracali.Hvala na odgovoru!
 
Odgovor na temu

benb
Novi Sad

Član broj: 327791
Poruke: 20
93.87.60.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2015. u 21:47 - pre 109 meseci
Kada se dobije autorizacija za bolničara, koliko godina važi ta autorizacija?
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
*.75.9.46.customer.cdi.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2015. u 22:36 - pre 109 meseci
Radili smo u septembru prosle godine, i tada je moglo zvanicno da traje i 9 meseci koliko se secam. A upravo sam opet proverio na sajtu i izgleda da su skratili to vreme (bar za skilled worker-a).
Napisao sam im samo da sam poceo da radim u septembru i da trenutno mogu da prilozim samo to jer sam primio samo jednu platu, a po potrebi mogu da posaljem i preostale, bar koliko se secam mogu posle da pogledam tacnije. I prilozio sam Ugovor koji je na tri godine.
Meni su rekli iz UDIja da kada se preda moze da se ostane dok se ne dobije odgovor (makar bilo i duze od 3 meseca, mada onda moze biti problem odlazak iz Norveske posle toga, a bez njihove dozvole zbog pravila Sengena). Tako da su moji dosli u odmah u septembru spremni da cekaju ovde u Trondhajmu. Mozda moze da vam bude bitno i to da je moja cerka je dobila vrtic u roku od 20ak dana, iako nije imala dozvolu jos uvek.
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2015. u 22:52 - pre 109 meseci
Citat:
001:
Dobro te je savetovala "Neodlucna"

Nemam to iskustvo ali recimo kao sto i ona kaze nazoves ili posaljes e-mail UDI-u ti ili prijatelj i pitas da li je odobrena dozvola i ako je dodjes i pokupis je u UDI-u,ili nazovite gazdu i pitajte njega mozda je on primio tvoju postu direktno.



hvala ti na misljenju
 
Odgovor na temu

filip1326
Oslo,Norway

Član broj: 285433
Poruke: 5
*.215.133.152.getinternet.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2015. u 00:12 - pre 109 meseci
Zoki nista ne brini stici ce ti ovaj e-mail kao i tvom poslodavcu(ako si sve uredno popunio i ako ti odobre)
Vi har innvilget din midlertidige oppholdstillatelse
Hei
Du har fått oppholdstillatelse
Vi har registrert at fødselsdatoen din er

Bruk referansenummeret ditt(DUF-nummer) hvis du skal kontakte Utlendingsdirektoratet (UDI), ambassaden eller politiet.

Hva skjer videre?

Hvis du søkte hos en ambassade: Vi har sendt vedtaket til ambassaden du søkte fra. Ambassaden vil ta kontakt med deg. Når du kommer til Norge må du bestille time for å få et oppholdskort.

Hvis noen andre søkte for deg med fullmakt: Vi har sendt vedtaket til din fullmektig. Når du kommer til Norge må du bestille time for å få et oppholdskort.

Hvis du søkte hos politiet i Norge: Vi har sendt vedtaket til politiet. Du må bestille time for å få et oppholdskort.

Hvordan får du et oppholdskort?
Du må logge deg inn på Søknadsportalen og gå til «Mine Søknader». Her klikker du på den aktuelle søknaden og du vil da få mulighet til å bestille en time hos politiet der du bor eller på et Servicesenter for utenlandske arbeidstakere (SUA). Hvis ikke du søkte på nett, så må du ringe politiet for å få en time. Etter du har vært hos politiet vil det ta minst 10 dager før du får oppholdskortet ditt i posten.

Du kan ikke svare på denne e-posten. Ønsker du mer informasjon, se www.udi.no.

Vennlig hilsen
UDI

Nakon toga zakazujes termin radi slikanja,ali naravno mozes da pocnes sa radom.Inace vreme od 15 dana je ako predajes u Oslu,ne vazi i za Drammen
isto ne mora da znaci pogotovo ako postoji neki problem ili fali neki dokument.Moj savet je da prijatelj zove Udi i raspita se i posalji im mail.Srdacan pozdrav i nadam se da ce sve proci kako treba! :D
...da se ja pitam
 
Odgovor na temu

milica75

Član broj: 318676
Poruke: 15
*.inet.nax.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2015. u 08:14 - pre 109 meseci
Hvala Videks, tako sam i mislila. Inace, ja sam u malom mestu, tako da su mi deca krenula i u vrtic i u skolu, bez ikakvih papira, samo nisu u sistemu, kako oni kazu. Meni je najvaznije bilo da oni ovde ne gube vreme, posebno za skolu.
 
Odgovor na temu

milica75

Član broj: 318676
Poruke: 15
*.inet.nax.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2015. u 08:15 - pre 109 meseci
Autorizacija vazi do 75. godine zivota.
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2015. u 11:04 - pre 109 meseci
Citat:
filip1326:
Zoki nista ne brini stici ce ti ovaj e-mail kao i tvom poslodavcu(ako si sve uredno popunio i ako ti odobre)
Vi har innvilget din midlertidige oppholdstillatelse
Hei
Du har fått oppholdstillatelse
Vi har registrert at fødselsdatoen din er

Bruk referansenummeret ditt(DUF-nummer) hvis du skal kontakte Utlendingsdirektoratet (UDI), ambassaden eller politiet.

Hva skjer videre?

Hvis du søkte hos en ambassade: Vi har sendt vedtaket til ambassaden du søkte fra. Ambassaden vil ta kontakt med deg. Når du kommer til Norge må du bestille time for å få et oppholdskort.

Hvis noen andre søkte for deg med fullmakt: Vi har sendt vedtaket til din fullmektig. Når du kommer til Norge må du bestille time for å få et oppholdskort.

Hvis du søkte hos politiet i Norge: Vi har sendt vedtaket til politiet. Du må bestille time for å få et oppholdskort.

Hvordan får du et oppholdskort?
Du må logge deg inn på Søknadsportalen og gå til «Mine Søknader». Her klikker du på den aktuelle søknaden og du vil da få mulighet til å bestille en time hos politiet der du bor eller på et Servicesenter for utenlandske arbeidstakere (SUA). Hvis ikke du søkte på nett, så må du ringe politiet for å få en time. Etter du har vært hos politiet vil det ta minst 10 dager før du får oppholdskortet ditt i posten.

Du kan ikke svare på denne e-posten. Ønsker du mer informasjon, se www.udi.no.

Vennlig hilsen
UDI

Nakon toga zakazujes termin radi slikanja,ali naravno mozes da pocnes sa radom.Inace vreme od 15 dana je ako predajes u Oslu,ne vazi i za Drammen
isto ne mora da znaci pogotovo ako postoji neki problem ili fali neki dokument.Moj savet je da prijatelj zove Udi i raspita se i posalji im mail.Srdacan pozdrav i nadam se da ce sve proci kako treba! :D

hvala ti druze na podrsci i savetu

najlakse je reci nisi citao,nisi pitao u policiji,nisi ovo nisi ono........
kada ti sef kaze imas ugovor i moras sam zavrsiti za boravisnu dozvolu,kada mi jedva overi pecatom udi formulare i kaze to ti netreba jer imas ugovor kada sam trazio famozni HMS i skkat a on kaze to ti nemozemo dati jer ces dobiti boravisnu za deset do petnest dana i tek onda mozes doci u stan i poceti sa radom....
onda sam pitao tetu u policiji dali mogu promenit adresu za dolazak dozvole a ona me pogleda i kaze dali imate ugovor za stan,gde zivite pa zar je trebalo jos da cackam mecku,o jezickoj barijeri i ogranicenoscu prilikom razgovora da ne pricam
sada sam u srbiji mislim da sacekam 15 dana i da pocnem sa zvanjem i slanjem mejla u udi.
nadam se da ce stici sto pre jer se plasim da me gazda nece cekati previse.......
ikke stres ne pomaze



 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2015. u 12:17 - pre 109 meseci
Da li neko zna da li je se promenio sistem za autorizaciju diplome Medicinskog fakulteta i koliko sada kosta kada se salju dokumenta?
 
Odgovor na temu

taurunum1984
nikola kalenic
kuvar
family sport

Član broj: 318253
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2015. u 20:16 - pre 109 meseci
Dobio sam iz UDI-ja da cu za sezonsku radnu dozvolu dobiti odgovor u roku od 4 nedelje.

Da li se zaista toliko ceka odgovor posto sam na sajtu procitao da se odgovori cekaju i do tri meseca,a

sa poslom treba da krenem za nesto vise od mesec dana?
 
Odgovor na temu

AltecLansing
Beograd

Član broj: 328578
Poruke: 31



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.04.2015. u 06:56 - pre 109 meseci
Citat:
milica75:
Inace, ja sam u malom mestu, tako da su mi deca krenula i u vrtic i u skolu, bez ikakvih papira, samo nisu u sistemu, kako oni kazu. Meni je najvaznije bilo da oni ovde ne gube vreme, posebno za skolu.


Mozes li mi reci kako su ti se deca adaptirala u vrtic i skolu? Mi uskoro odlazimo sa malom decom predskolskog uzrasta pa me bas zanima nesto o tome, kako uce jezik, kako traze odredjene stvari i ostalo?
 
Odgovor na temu

milica75

Član broj: 318676
Poruke: 15
*.inet.nax.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.04.2015. u 21:05 - pre 109 meseci
Ovi u vrticu su se unapred spremili, znali kad moja cerka krece, odstampali slike sa osnovnim radnjama (da hoce da pije vodu, jede, ide u toalet, da se igra, itd) i objasnili da pokaze na slici sta hoce, trazili i da im ja napisem ispod kako se to kaze na srpskom da bi oni znali kad ona kaze...sve ide polako i opusteno, kao i sinu u skoli.on je tu bio drugi razred, ovde je treci osnovne, ima dodatnog asistenta na casu, uciteljica mu sprema posebne lekcije, kojim polako uci jezik i tako....najveci problem mu je, ispade engleski, jer oni ovde mnogo vise rade nego kod nas (a on je cak fino to radio u skoli).
 
Odgovor na temu

AltecLansing
Beograd

Član broj: 328578
Poruke: 31



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2015. u 13:31 - pre 109 meseci
Bas sam razmisljao o integraciji deteta u jednoj od ustanova, tipa vrtic, predškolsko ili sama škola, nebitno je, ali ovo su jako bitne informacije i ukoliko postoji jos nesto molio bih te da nam preneses ovde na forumu. Mi uskoro odlazimo i malo smo se brinuli oko te integracije ali izgleda da nema razloga za brigu, sudeci po ovome sto si navela u prethodnom postu. Samo me jos nesto zanima, u principu najbitnije... S obzirom da se ovde deca dosta, ali bas dosta razboljevaju u vrticu i da gotovo nema nacina da se stane na put slanju bolesne dece u vrtic koja nakon toga i zdravoj deci prenesu virus neki, kako je regulisano to gore i kako funkcioniše recimo ukoliko je dete bolesno i ima temp, a roditelji rade i nemaju mogućnost odsustvovanja sa posla? Da li postoji neka izolacija za bolesnu decu ili nesto tome sl?
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
*.75.9.46.customer.cdi.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2015. u 19:40 - pre 109 meseci
Ja sam vec pisao o tome, pa potrazi moje poruke.
Moja cerka ima 5 godina sada, a dosli smo kada je imal 4.5 godine.
U vrticu joj se mnogo vise svidja nego u Srbiji, sem problema sa novim jezikom u pocetku. Nama su rekli da napreduje sasvim normalno, a i ona prica norveski sve vise i vise.
U vrticu su navikli na decu iz inostranstva i znaju kako sa njima, nisu crtali nista nego deca uspevaju da se sporazumeju i bez toga. Imala je u pocetku prevodioca, a i moja zena je isla u pocetku sa njom bar malo, da bi se navikla lakse. U Srbiji je isla vrlo kratko u vrtic jer se stalno razboljevala ali tamo su isli napolje neuporedivo manje nego ovde. A kada su napolju onda se mnogo teze prenose zarazne bolesti, a ovde su bas cesto napolju sem ako je bas ruzno vreme.
Jedino sto je do sada dobila su boginje i izostala je mozda jos 2 dana (za 7 meseci). Za razliku od Srbije ovde ne idu u vrtic samo kada je nesto infektivno ili kada detetu nije dobro toliko da ne moze da ide.
Ja imam pravo da ne odem na posao zbog deteta odredjen broj dana, a mogu i da izostanem ako je bolesna ali sa opravdanjem od lekara vise od toga. Mislim da ovde mora da bude tako ili bar slicno, i da ne postoji to da nema mogucnost odsustvovanja sa posla. Kod nas nemaju takvu izolaciju, i ne vidim bas poentu necega slicnog.
 
Odgovor na temu

Čokoladica
mirovna misija
Titanik
Beograd

Član broj: 327147
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2015. u 21:23 - pre 109 meseci
Pomoć, ako neko zna odgovor.
Dobijem danas e-mail od SAK-a da dostavim:
Før søknaden kan behandles ber vi deg fremlegge følgende dokumentasjon:



1) Bekreftet rett kopi av dokumentasjon på fullført internship som viser hvilke avdelinger du har hatt praksis ved fra Serbia.


Šta da im pošaljem?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7809250 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.