Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7834159 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

j.k.
12dec

Član broj: 327820
Poruke: 47
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2015. u 14:33 - pre 109 meseci
red_baron90, ispiti sa osnovnih se ne priznaju na masteru mada je najbolje da njih kontaktiras. jos jedna stvar, ne znam da li si obratio paznju na ostale ne akademske uslove za studiranje u no - ako ti je smer master, i na engleskom, onda moras imati toefl ili slican test engleskog. nije on problem, odrzava se na 15 dana u sarajevu sigurno, verovatno i u bl,tz,mo, ali raspitaj se. a za matematike, nisam siguran o cemu govoris, jer u srednjoj i oni imaju samo jednu matematiku. bilo bi dobro da si postavio link ka smeru koji upisujes. i pogledaj na vrijeme koji su upisni rokovi, mislim da je za studiranje u no strancima rok 1.mart za podnosenje dokumenata. Srecno :)
 
Odgovor na temu

j.k.
12dec

Član broj: 327820
Poruke: 47
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2015. u 14:36 - pre 109 meseci
i sad sam se setio da ima jos jedna fora, GSU lista ili tako nesto, za svaku zemlju naglaseno da li je toefl potreban ili ne. recimo za srb nije ako si u osnovnoj i srednjoj slusao engleski kao second language, ali opet nisam siguran da li je isto i za master, i da li to zahteva tvoj smer i kako to vec funkcionise
 
Odgovor na temu

andradalibor
Dalibor Andric
Vozac
Prokuplje , Srbija

Član broj: 328771
Poruke: 3
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2015. u 16:01 - pre 109 meseci
Pozdrav druze!

Hvala ti sto si se javio,imam DSB odobrenje i znam sta je.Vidim da si u tom poslu pa da ti kazem da sam radio vecinu poslova koje si ti naveo da radis tamo a sve one sto si naveo da radi nas elektricar.Imam 5 godina iskustva u struci,inace sam elektro monter mreze i postrojenja,radio sa u Beogradu u jednom preduzecu.Usled lose finansiske situacije u njemu ono se zatvara i posle toga sam presao da radim u Vojsci kao vozac.Ne bojim se ni jednog posla i to sto ne znam naucicu vrlo brzo!
daliborandric
 
Odgovor na temu

red_baron90
Tuzla

Član broj: 175620
Poruke: 8
89.146.181.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2015. u 16:46 - pre 109 meseci
Citat:
j.k.:
red_baron90, ispiti sa osnovnih se ne priznaju na masteru mada je najbolje da njih kontaktiras. jos jedna stvar, ne znam da li si obratio paznju na ostale ne akademske uslove za studiranje u no - ako ti je smer master, i na engleskom, onda moras imati toefl ili slican test engleskog. nije on problem, odrzava se na 15 dana u sarajevu sigurno, verovatno i u bl,tz,mo, ali raspitaj se. a za matematike, nisam siguran o cemu govoris, jer u srednjoj i oni imaju samo jednu matematiku. bilo bi dobro da si postavio link ka smeru koji upisujes. i pogledaj na vrijeme koji su upisni rokovi, mislim da je za studiranje u no strancima rok 1.mart za podnosenje dokumenata. Srecno :)

Nisam jos zavrsio studij u BiH, pa bih zelio tamo da nastavim skolovanje, nisam bio precizan :D, pa se radi o priznavanju polozenih predmeta sa prve i druge godine, koji su vezani za programiranje.
Evo link za usmjerenje: http://www.uio.no/studier/program/inf-pro/index.html

Sto se tice tih matematika odnosi se na ovo : Matematikk R1 eller Matematikk (S1+S2), ja kako sam shvatio postoji neki tezi nivo matematike koji se uzima za odredjene fakultete (barem u gimnaziji) kako bi se mogao uopste upisati na taj fakultet, jer recimo kod njih u toj obicnoj matematici se vrlo malo trigonometrija radi, kompleksni brojevi skoro nikako, nema integrala, izvoda itd.
Meni zapravo nije jasno da li se matematika sa ovih podrucja, ex yu,(s obzirom da je to vise manje isto gradivo) broji kako Matematikk R1 ili ova druga.

Sto se tice tog roka, studije i ne bih mogao ranije poceti, najranije iduce godine, tako da mi to i nije problem.

Hvala puno na svim informacijama do sada :).
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
..210:1ac0:8056:f251:16bc:ee8d



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2015. u 20:12 - pre 109 meseci
Citat:
andradalibor:
Pozdrav druze!

Hvala ti sto si se javio,imam DSB odobrenje i znam sta je.Vidim da si u tom poslu pa da ti kazem da sam radio vecinu poslova koje si ti naveo da radis tamo a sve one sto si naveo da radi nas elektricar.Imam 5 godina iskustva u struci,inace sam elektro monter mreze i postrojenja,radio sa u Beogradu u jednom preduzecu.Usled lose finansiske situacije u njemu ono se zatvara i posle toga sam presao da radim u Vojsci kao vozac.Ne bojim se ni jednog posla i to sto ne znam naucicu vrlo brzo!


Ma samo napred, ja sam bio spreman da cistim, perem sudove itd...A kad dodjes skontas da je upravo takve poslove jako tesko naci, lakse je naci nesto u struci, ma koja to struka bila. Imao sam srecu da sam odma krenuo da radim u struci.

Bas pre neki dan sam isao do firme po neki alat, a u firmu usli neki momak i dve devojke, idu i mole da im daju bilo kakav posao, da ciste, peru sudove, kuvaju kafu...al jgb...

Tako da ti je to moj savet, gledaj da nadjes za pocetak neku bemaning firmu i krenes k'o elektricar. Da se malo upoznas kako oni rade. Npr oni imaju kako oni kazu "dvofazni sisitem" - skontaces kad budes video, takodje nema nigde da ide "go" kabl u zid, imaju neke PR kablove, koje masovno koriste u OG instalacijama...

Srecno.
 
Odgovor na temu

andradalibor
Dalibor Andric
Vozac
Prokuplje , Srbija

Član broj: 328771
Poruke: 3
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.04.2015. u 15:50 - pre 109 meseci
Hvala ti puno za ove savete,tako nesto i pokusavam naci preko interneta imao sam do sada nekoliko poziva na razgovorali nikako nisam uspeo da dodjem.Nadam se da cu uskoro sakupiti dovoljno novca da na sledeci pozi dodjem.
daliborandric
 
Odgovor na temu

benb
Novi Sad

Član broj: 327791
Poruke: 20
93.87.60.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2015. u 14:15 - pre 109 meseci
Da li neko, ko je već slao dokumenta za autorizaciju (za helsefagarbeider, odnosno bolničara), zna šta treba da se upiše u polje "Description of education"? Znam da tu treba da se upiše edukacija, ali ne znam tačno šta, High school ili? I da li mora da se popunjava polje "List of enclousers/attachments"?
 
Odgovor na temu

Čokoladica
mirovna misija
Titanik
Beograd

Član broj: 327147
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2015. u 15:38 - pre 109 meseci
Meni je sve popunila sudski tumač koja mi je prevodila dokumenta na norveški. Po mom sećanju (ali nemoj me držati za reč nisam sigurna 100 %,tu je upisala naziv škole). Inače je sva dokumenta obeležila brojevima i ispisala po redu na tom listu.Tako da ta lista sigurno mora da se popuni. Ja sam poslala dokumenta 3.3, a odgovor sam dobila 31.3.
 
Odgovor na temu

benb
Novi Sad

Član broj: 327791
Poruke: 20
93.87.60.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2015. u 16:09 - pre 109 meseci
Citat:
Čokoladica: Meni je sve popunila sudski tumač koja mi je prevodila dokumenta na norveški. Po mom sećanju (ali nemoj me držati za reč nisam sigurna 100 %,tu je upisala naziv škole). Inače je sva dokumenta obeležila brojevima i ispisala po redu na tom listu.Tako da ta lista sigurno mora da se popuni. Ja sam poslala dokumenta 3.3, a odgovor sam dobila 31.3.


Super! Dobro onda, daću i ja sudskom tumaču, pa neka on popuni. :)
 
Odgovor na temu

Aleksandar73
Aleksandar

Član broj: 325592
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.04.2015. u 11:05 - pre 109 meseci
Da li je neko od lekara upucen u problematiku staza i nalaska posla. Rekose mi da oni imaju dovoljno svojih lekara, da se staz dobija skoro nikad, da neki lekari rade i po 10 godina kao bolnicari jer ne mogu da se zaposle kao lekari? Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
..2-221-193.customer.lyse.net.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2015. u 08:18 - pre 109 meseci
Ni kao bolnicar ne mozes da radis, ako nemas srednju med i autorizaciju za bolnicara.

Sto se staza tice, stvari stoje ovako: na staz se polazi 2 puta godisnje. Za staz se konkurise kao iza svaki drugi posao,znaci CV, molbe itd. Broj svrsenih studenata medicine u Norveskoj+broj Norvezana koji su zavrsili studijeu EU+broj stranaca lekara koji konkurisu je veci od broja ljudi koji se u svakom roku primaju na staz. I onda logicno-prime se uglavnom njihovi, a stranci "izvise".

Ali uglavnom je samo staz to usko grlo... Ko to prodje, dalje ide lako. Ako znas norveski, preporucujem ti sajt dagensmedisin.no, ukucaj turnus u polje pretrage, ima puno zanimljivih clanaka.
 
Odgovor na temu

Aleksandar73
Aleksandar

Član broj: 325592
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2015. u 20:48 - pre 109 meseci
Imam autorizaciju za bolnicara, na B2 sam trenutno sto se jezika tice, planiram uskoro polagati NP3 za pocetak. Znam ja sve uslove oko jezika i nostrifikacije, ispita, dodatne prakse... Sto se mora, mora se. I idem ja tim putem, tj to mi je plan, onaj standardni utabani put od bolnicara do lekara. Ali mi rekla jedna devojka koja zivi u No da je staz kao takav o kom ti pricas ukinut, da vise ne rasporedjuju oni 2x godisnje pa kad upadnes upadnes, neko u prvom krugu, nego u 8-om, nego da sada sami idemo i molimo se kome znamo i kako znamo da nam da bilo kakvu sansu da skupimo makar neko radno iskustvo u No. Jer ja sam tek zavrsio i odmah krecem gore, necu imati ni dana radnog iskustva. I navodno onda niko nece da te zaposli ni na mesec, ni na dva, na zamenu, bilo sta, jer jelte nemamo to radno iskustvo. A sa druge strane se u konkursima za posao trazi da se ima neka praksa. Onda dodjoh do zacaranog kruga. Bez iskustva nema posla, a bez posla nema iskustva. Neki savet? Hvala unapred P.S. Od iste te devojke cuh i da se non stop u poslednje vreme zatvaraju bolnice sto se pre nije desavalo... :O
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
..2-221-193.customer.lyse.net.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2015. u 05:16 - pre 109 meseci
Mislim da nisi razumeo moju poruku. Pa ja sam ti isto napisala sto ti je i ta devojka rekla. A ono ispade ona u pravu, a ja pricam o nekim starim pravilima polaska na staz.
Dakle, na staz se i dalje polazi 2 puta godisnje. (Ja nisam nigde napisala da te oni rasporedjuju 2 puta godisnje). Imas tacne datume kada izadju svi oglasi za staz na sajtu Helsedirektoratet-a, i rok do koga treba da posaljes molbe. Ako zelis, mozes da konkurises na apsolutno sva otvorena mesta. Ukinuto je to da se ti kao prijavis za staz pa te oni rasporede. Sve ovo i jos milion detalja vezano za novi pravilnik o polasku na staz znam zato sto sam sama prosla kroz sve to, i imala veliku srecu da krenem na taj turnus.
Na kraju krajeva, kad si na B2, preporucila bih ti da sam izguglas danasnja pravila sto se staza tice, a ne oslanjas se na to sta ti drugi kaze.

Tacno je to za zacarani krug, a i da imas neko iskustvo iz Srbije, ne bi ti ga mnogo cenili. Savet? Nemam ga... sem da ides negde na praksu i radis za dzabe.

Nisam cula da se neka bolnica zatvorila. Jel ima ta tvoja prijateljica ime bolnice? Na kraju krajeva, i to se moze googlati :-)
 
Odgovor na temu

Aleksandar73
Aleksandar

Član broj: 325592
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2015. u 09:25 - pre 109 meseci
Da, onda te nisam razumeo, moja greska, izvini. I hvala ti puuuno na informacijama. Inace, do nesporazuma je doslo jer je ona rekla da staz ne postoji vise nikako, bas nikako da ga nema. Nego da se eventualno molis negde na zamenu preko vikariat biroa ako hoces da radis kao lekar. Pa tako mesec po mesec dok se ne nakupi jedno godinu dve. Sve najbolje!
 
Odgovor na temu

skubisa

Član broj: 328926
Poruke: 7
*.static.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2015. u 15:10 - pre 109 meseci
Ova zemlja je stvarno raj za zivot! Imao sam priliku prosle godine da provedem neko vreme u Norveskoj i zaista sam bio prezadovoljan. Jednom rečju drzava u kojoj se zna red. Jedina stvar koja mi se tamo ne svidja je klima, ali ne mozes uvek sve da imas. Takodje, sokirao sam se kad sam shvatio da za 20 eur mogu da kupim samo pola oboka i to u marketu. Bas su preskupi! Nisam razmisljao o tome da li bih ostao da zivim tamo, ali svima vama koji ste vec doneli tu odluku zelim puno srece!
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.04.2015. u 22:13 - pre 109 meseci
pozdrav forumu i pitanje za nekoga od stare garde ili ako neko noviji ima saznanja o mom problemu.

dobio sam ugovor za rorlegge i gazda mi dade i ugovor za stan.posto je pocetak posla bio za dve nedelje ja se lepo vratim u srbiju i odmah zakazem datum kod policije u dramenu dva dana pre pocetka posla mojoj sreci nema kraja.izabrao sam drammen jer je posao u dramenu i stan u dramenu a firma iz osla.vratim se u oslo dva dana ranije da mi gazda overi i popuni one udi formulare sto se skidaju u pdf-u i onda pocne problem.gazda na odmoru a zamenik nema ovlascenja da potpisuje bilo kakva dokumenta.kaze da sam dobio ugovor i nista mi vise ne treba i kada dobijem ophohostilates tek tada mogu doci na posao i da se uselim u stan. prijatelj koji je bio samnom posto dugo zivi u norge stisne verbalno zamenika da ja imam ceking listu sa udi-ja i sta bih radio sa koferima da nema njega i tada zamenik popusti udari pecat na udi formular i kaze popunjavaje sami.popunim ja ta dva ili tri formulara odem u policiju u drammen na zakazan termin i napisem na papiru da zelim brzi start.ljubazna teta mi kaze da pored izjave gazda treba da mi da i neki HMS dokumenat i SKATT avgift dokument i ako joj ne dostavim do ujutro nema brzog starta.pozovem ja tako zamenika i zatrazim dokumenta i on me otkaci rekavsi da ne moze da mi da.
posto se boravisna dozvola ceka otprilike 15 dana ja se vratim u srbiju jer su troskovi u norveskoj strasni. na prijavi za termin naveo sam adresu iz dramena misleci da cu biti u stanu iz ugovora ali tamo necu biti pa nece biti ni mog imena na sanducetu za postu tj ophohostilates.
moje pitanje je:sta da radim ,kako da znam dali je dozvola poslata iz policije kada da se vratim u norge....
 
Odgovor na temu

Neodlucna
kuca
moja kuca

Član broj: 320574
Poruke: 19
95.180.26.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.04.2015. u 22:37 - pre 109 meseci
MM je imao slican problemcic, sa adrese se vratila posta u UDI, on otisao u UDI i tamo ga je cekala dozvola. Tako ce i tebe cekati tamo, e sad je jedina dilema kada ce biti gotova. Ne znam da li se moze info dobiti na sajtu udi-ja? Ili da prijatelj ode i proba da se raspita? Mozda se javi neko ko zna.
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2015. u 02:06 - pre 109 meseci
hvala na brzini
imali jos neko sa slicnim isustvom
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2015. u 06:55 - pre 109 meseci
Dobro te je savetovala "Neodlucna"

Nemam to iskustvo ali recimo kao sto i ona kaze nazoves ili posaljes e-mail UDI-u ti ili prijatelj i pitas da li je odobrena dozvola i ako je dodjes i pokupis je u UDI-u,ili nazovite gazdu i pitajte njega mozda je on primio tvoju postu direktno.
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
*.haukeland.no.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2015. u 07:48 - pre 109 meseci
@zoran2212
Izvini ali da li je moguce da ti nisi iscitao UDI sajt i sta sve treba za tidlig pre nego sto si predao papire???
Na forumu je jedan od clanova, a mozda i vise njih, prikacio potrebna dokumenta za tidlig

Ugovor, termin,... sve si mogao da zavrsis iz Srbije, dodjes u NO, predas i cekas.

Na forumu su napisali nebrojeno postova vezano za tidlig i ostale dozvole. Da si iscitao forum mogao si da vidis da postoji jos jedan nacin kako dobiti D broj, ali to si trebao da pitas prilikom predaje papira. Informaciju o dozvoli dobijas na kako na navedenu adresu, tako i na mail, a od tog maila do dobijanja licnog broja postoji procedura koja takodje traje, generalno sva administracija ovde traje. Nekih mesec dana sam ja cekala na info za dozvolu i jos mesec dok nisam dobila licni broj


Ono sto mene interesuje je kako si uspeo da dobijes ugovor kao rørlegger? Sta su ti trazili od papira da mozes da radis VIK?
Ovo pitam zbog drugih ljudi koji traze posao u NO
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7834159 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.