Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7837350 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
*.bb.online.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2015. u 21:04 - pre 110 meseci
Poz! Koju skolu norveskog preporucujete? ( moze Sandvika,Drammen,Asker...) hvala! :)
 
Odgovor na temu

Tesseract
Siemens Galactic

Član broj: 318865
Poruke: 31
*.static.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2015. u 22:24 - pre 110 meseci
Pre koju nedelju sam ,posle dosta slanja CVeva, dobio mejl iz regionalne ispostave Techconsult-a iz Tonsberga. Rece mi zena ,zvace me u ponedeljak. Dodje ponedeljak ,nema poziva. Negde predvece posaljem ja njoj mejl da nisam dobio poziv kad ona kaze da je zvala ali da nije bilo odgovora ...a sigurno znam da niko nije zvao jer sam non stop bio pored mobilnog. Nebitno, kazem ja njoj to i ugovori opet ona meni za sledeci ponedeljak (valjda samo ponedeljkom prica?) i stvarno pozove:

Uglavnom, iako sam naznacio da imam osrednje znanje norveskog, pocne ona na engleskom za svaki slucaj. Kaze da ce razgovor da traje oko sat vremena i pita da li imam vremena. Normalno da sam imao. Ceo taj dan sam izdvojio samo za taj razgovor. S obzirom da sam od pocetka krenuo na norveskom da pricam od tada je i ona nastavila na norveskom. Uglavnom propita ona tako mene sve i svasta, kaze da mi je dobro znanje norveskog iako sam par puta zablokirao u toku razgovora i kaze mi da ispravim par stvari u CVu i da dodam kontakte mog mentora i proslog poslodavca iz Rusije da ih priupitaju o meni. To uradih i ocekujem da cu dobiti dobre preporuke.

E sad zanima me kolike su mi sanse kada su stvari dogurale do ovog nivoa? Deluje mi da sam na poprilicno dobrom putu ali se trudim da se ne radujem previse unapred.
 
Odgovor na temu

milancle
Bg

Član broj: 45837
Poruke: 50
*.107.45.31.customer.cdi.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 01:09 - pre 110 meseci
Pozdrav svima,
jedna tema o kojoj se mao prica a verovatno jos manje zna - barnevern.
Da li ste imali neka licna iskustva sa njima?
Mozda ne bi bilo lose pomenuti i to na forumu, gomila ljudi dolazi, pa cisto da znaju o cemu se radi. Pre nego sto sam dosao u Norvesku procitao sam ceo forum (koji tada naravno nije imao ovoliko strana), nije bilo ni reci o tome, da jeste pitanje je da li bih...
poz

 
Odgovor na temu

nik990

Član broj: 326612
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 09:02 - pre 110 meseci
Citat:
Tesseract:
Pre koju nedelju sam ,posle dosta slanja CVeva, dobio mejl iz regionalne ispostave Techconsult-a iz Tonsberga. Rece mi zena ,zvace me u ponedeljak. Dodje ponedeljak ,nema poziva. Negde predvece posaljem ja njoj mejl da nisam dobio poziv kad ona kaze da je zvala ali da nije bilo odgovora ...a sigurno znam da niko nije zvao jer sam non stop bio pored mobilnog. Nebitno, kazem ja njoj to i ugovori opet ona meni za sledeci ponedeljak (valjda samo ponedeljkom prica?) i stvarno pozove:

Uglavnom, iako sam naznacio da imam osrednje znanje norveskog, pocne ona na engleskom za svaki slucaj. Kaze da ce razgovor da traje oko sat vremena i pita da li imam vremena. Normalno da sam imao. Ceo taj dan sam izdvojio samo za taj razgovor. :D S obzirom da sam od pocetka krenuo na norveskom da pricam od tada je i ona nastavila na norveskom. Uglavnom propita ona tako mene sve i svasta, kaze da mi je dobro znanje norveskog iako sam par puta zablokirao u toku razgovora i kaze mi da ispravim par stvari u CVu i da dodam kontakte mog mentora i proslog poslodavca iz Rusije da ih priupitaju o meni. To uradih i ocekujem da cu dobiti dobre preporuke.

E sad zanima me kolike su mi sanse kada su stvari dogurale do ovog nivoa? Deluje mi da sam na poprilicno dobrom putu ali se trudim da se ne radujem previse unapred.



Haha, pa kako bi to neko ko nije vidovit mogao da zna. Ali evo, moja procena je da su ti sanse velike, jer da je imala jos neku opciju osim tebe, verovatno ne bi cekala toliko dugo. Mentor - mislis na profesora kod koga si radio diplomski?
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 10:37 - pre 110 meseci
Citat:
milancle:
Pozdrav svima,
jedna tema o kojoj se mao prica a verovatno jos manje zna - barnevern.
Da li ste imali neka licna iskustva sa njima?
Mozda ne bi bilo lose pomenuti i to na forumu, gomila ljudi dolazi, pa cisto da znaju o cemu se radi. Pre nego sto sam dosao u Norvesku procitao sam ceo forum (koji tada naravno nije imao ovoliko strana), nije bilo ni reci o tome, da jeste pitanje je da li bih...
poz



A zasto, kakva su tvoja iskustva sa njima?
 
Odgovor na temu

Zverica7
Vesna Panajotovic

Član broj: 298766
Poruke: 37
46.19.227.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 11:18 - pre 110 meseci
Citat:
Tesseract:
Pre koju nedelju sam ,posle dosta slanja CVeva, dobio mejl iz regionalne ispostave Techconsult-a iz Tonsberga. Rece mi zena ,zvace me u ponedeljak. Dodje ponedeljak ,nema poziva. Negde predvece posaljem ja njoj mejl da nisam dobio poziv kad ona kaze da je zvala ali da nije bilo odgovora ...a sigurno znam da niko nije zvao jer sam non stop bio pored mobilnog. Nebitno, kazem ja njoj to i ugovori opet ona meni za sledeci ponedeljak (valjda samo ponedeljkom prica?) i stvarno pozove:

Uglavnom, iako sam naznacio da imam osrednje znanje norveskog, pocne ona na engleskom za svaki slucaj. Kaze da ce razgovor da traje oko sat vremena i pita da li imam vremena. Normalno da sam imao. Ceo taj dan sam izdvojio samo za taj razgovor. :D S obzirom da sam od pocetka krenuo na norveskom da pricam od tada je i ona nastavila na norveskom. Uglavnom propita ona tako mene sve i svasta, kaze da mi je dobro znanje norveskog iako sam par puta zablokirao u toku razgovora i kaze mi da ispravim par stvari u CVu i da dodam kontakte mog mentora i proslog poslodavca iz Rusije da ih priupitaju o meni. To uradih i ocekujem da cu dobiti dobre preporuke.

E sad zanima me kolike su mi sanse kada su stvari dogurale do ovog nivoa? Deluje mi da sam na poprilicno dobrom putu ali se trudim da se ne radujem previse unapred.

Sanse su i vise nego dobre, cini mi se. A sta si po struci, tj za koji posao si konkurisao i koji ti je nivo znanja jezika?
 
Odgovor na temu

cvet79
psiholog
centar za saocijalni rad

Član broj: 328574
Poruke: 1
95.180.46.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 11:27 - pre 110 meseci
a sta u vezi barnevarna. i mi bi otisli sa malom decom, pa me interesuje na sta mislis
 
Odgovor na temu

milancle
Bg

Član broj: 45837
Poruke: 50
..193.static.cust.telenor.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 13:24 - pre 110 meseci
Kao sto se da zakljuciit iz posta, imali smo "nekakva" iskustva.
Generalno, sa njima nema razgovora, sto je posle par pokusaja rezultiralo povlacenjem porodice u Srbiju.
Pa eto, kazem mozda je dobro pomenuti i to ovde.
poz

 
Odgovor na temu

Zverica7
Vesna Panajotovic

Član broj: 298766
Poruke: 37
46.19.227.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 14:01 - pre 110 meseci
Strasno...to pitanje i mene najvise muci jer imam malu decu. Treba biti mnogo, mnogo oprezan sa decom. Da li je tacno ili su samo spekulacije ali narocito uzimaju decu imigranata, tako sam cula.
 
Odgovor na temu

AltecLansing
Beograd

Član broj: 328578
Poruke: 31



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 14:13 - pre 110 meseci
Ja sam pocitao dosta clankova i postova vezano za oduzimanje dece, uglavnom su to porodice iz Rusije, Pakistana i tome sl.
Ne znam stvarno sta da kazem, ljudi koji zive u Norveskoj su misljenja da je potreban jak razlog da se oduzme dete, nesto tipa nasilje u porodici
, alkohol, droga itd, a nisam cuo za neku porodicu iz Srbije kojoj je oduzeto dete, pravila su stroga i nista nije kao u Srbiji, barem sto se tice dece
, zato i imaju tu policiju za decu ili kako se vec zove.
 
Odgovor na temu

AltecLansing
Beograd

Član broj: 328578
Poruke: 31



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 14:15 - pre 110 meseci
I mi planiramo odlazak u narednih par meseci gore, naravno sa detetom, tako da za slucajeve oduzimanja dece nisam cuo sa nasih foruma, vec i sa stranih, gde se pise o tome kako se deca oduzimaju i daju u hraniteljske porodice homoseksualaca i tome sl, ali kazem, takve stvari sam procitao samo na stranim forumima i postovima koje su pisali stranci, niko od nasih ljudi ili nasih drzavljana se nije oglasavao niti je pisao o ovoj temi.
 
Odgovor na temu

Nenad 75
Beograd, Srbija

Član broj: 324985
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 14:17 - pre 110 meseci
Pozdrav. Ja planiram sa porodicom da idem u Norvesku ove godine i slucajno sam naisao na neke sajtove sa temom Barnevernea i doziveo hladan tush i sada sam u velikoj dilemi posle tih horor prica koje sam procitao.
Kao i ti na sajtu nisam naisao na nista konkretno o ovome jer u par navrata kada je pomenuto ovo pitanje ili su ljudi ignorisali ili davali neke povrsne komentare jer o tome ustvari ne znaju nista.
Ako ti nije tesko ja bih te zamolio da nam napises svoje iskustvo jer mi je najbitnije misljenje nasih ljudi tamo, nasi iz Norveske se ne izjasnjavaju, a vecina ih i nije vise aktivna ovde.
Ulozili smo vec i vreme i novac i sve nade u Norvesku, a sada ne znamo sta da radimo. Imamo dvoje male dece koju volimo najvise na svetu, normalna smo porodica ali ne bih rizikovao ako su price gde stradaju i najnormalnijih porodica (pogotovo emigranata) istinite.
Mnogo sam se informisao o Barneverneu i znam gotovo sve slucajeve koji su dospeli u medije. Ponekad vidim da je u pitanju cista propaganda ali nekada mi se cini da su totalno nevini ljudi ostali bez dece zauvek.
Milancle ako mozes napisi nam svoje iskustvo posto si vec imao bliski susret sa Barneverneom.

[Ovu poruku je menjao Nenad 75 dana 27.03.2015. u 15:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

AltecLansing
Beograd

Član broj: 328578
Poruke: 31



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 14:25 - pre 110 meseci
Ja sm pricao sa nasim ljudima koji su bili gore na razmeni studenata, ajd da kazem duze vreme, ali njihov odgovor je bio da je to uredjena drzava i da je prosto nemoguce oduzimanje dece tek tako iz obesti, kao sto sam vec napisao, decu su oduzimali u slucajevima nasilja, alkoholozma, narkotika i tome sl. Niko od nasih ljudi se nije izjasnjavao po ovom pitanju, ali sam dosta citao o Ruskinji Irini i njenoj patnji i haosu kroz koji je prosla, sta je sada tu istina to niko ne zna, samo vaspiatanje nase dece u Norveskoj deluje kao izuzetno stresan deo i sama pomisao na ovako nesto totalno baca u drugi plan blagostanje koje gore vlada.

Pretpostavljam da si procitao iste tekstove ili clanke iz stampe, o tome kako su Rusima oduyimali decu, a razlog je bio ispadanje mlecnih zuba itd, zatim, Indija, u njihooj kulturi tj obicajima se jede rukama, navodno i zbog toga, ali sve su to clanci iz novina, niko to nije potvrdio, a nasi ljudi iz oblasti gde ih ima vise, tipa Stavanger, Trondheim itd se ne izjasnjavaju po tom pitanju.
 
Odgovor na temu

Nenad 75
Beograd, Srbija

Član broj: 324985
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 14:41 - pre 110 meseci
Mislim da je mnogo nebulozne propagande, koju bas vodi Irina B. Ali postoje slucajevi Poljaka i Litvanaca koji su potresni jer deluje da se radi o nevinim ljudima koji su ostali bez dece zauvek. Postoji i dokumentarac u Poljskoj o dva slucaja, prilicno jezivo. Marriane Skanland, profesorka sa Bergenskog univerziteta vodi jako veliku i smislenu borbu sa njima kao i jos par organizacija iz Norveske. Ko je u pravu, sta je istina, bojim se da je na sredini, a ta sredina uopste nije zlatna.

[Ovu poruku je menjao Nenad 75 dana 27.03.2015. u 16:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

AltecLansing
Beograd

Član broj: 328578
Poruke: 31



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 15:07 - pre 110 meseci
Mislim da slazemo u jednom, a to je da se dete ne moze oduzeti tek tako i da za oduzimanje (nedaj boze) moraju postojati neki dokazi.

Da li neko od clanova mozda zna da li na sajtu SAK-a postoji opcija provere procesa autorizacije i dokle je recimo stigla procedura za odredjeni predmet?
 
Odgovor na temu

Nenad 75
Beograd, Srbija

Član broj: 324985
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 15:15 - pre 110 meseci
Upravo nije tako, a studenti i ljudi bez dece razumem da nisu zainteresovani previse.
Nastavite oko NAVa SAKa i ostalog, ali pustite i ljude sa porodicama da dodju do nekih odgovora.
Deo teme je "kako otici", a drugi jednako bitan i zanemaren je "kako se zivi tamo".
Ako Milancle zeli da detaljnije iznese svoju pricu ja bih mu bio zahvalan, a vidim da ima dovljno zabrinutih roditelja.

[Ovu poruku je menjao Nenad 75 dana 27.03.2015. u 16:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

AltecLansing
Beograd

Član broj: 328578
Poruke: 31



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 15:37 - pre 110 meseci
I ja imam porodicu i decu i nije tacno da nisam zainteresovan, mene isto zanima ovaj deo i ja sam uplasen i zbunjen jer i mi odlazimo gore sa decom prema tome nemojte odmah kriticki da nastupate.... Pitao sam prijatelja koji gore zivi i radi duze vreme vezano za ovo o cemu pisemo, rekao je da nije cuo nista o tome, ali da ce proveriti sa nasim ljudima da li znaju nesto o tome, pa kada ja saznam bicete obavesteni. Verujem da je dosta ljudi uplaseno ali docicemo do pravih odgovora.
 
Odgovor na temu

milancle
Bg

Član broj: 45837
Poruke: 50
..193.static.cust.telenor.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 16:00 - pre 110 meseci
Prosto, ocekivao sam da ce se jos neko javiti, jer ne verujem da smo mi jedini koji smo imali slucaj sa njima, u stvari znam da nismo. Problem je u tome sto se to desava u kasnijim fazama boravka ovde, a ljudi tada vec i zaborave na forum sto je i normalno.
Iskreno, ja ne znam nikoga licno kome su decu oduzeli, nisu ni nama. Ali sam cou za nekoga ko zna nekoga... Ima tu i nasih ljudi naravno.
Sto se nas tice pokrenuli su slucaj iz apsolutno bezazlenog razloga detalji su nebitni, bitno je kako to posle ide. Jedno dete je reklo da ga je mama udarila (sto nije bilo istina, i sto su kasnije i oni prihvatili iz barnaverna) ali je bilo dovoljno za istragu. U istrazi su oba deteta bila pod pritiskom da kazu bilo sta lose o roditeljima ili situaciji u kuci. Dete su ispitivali bez prisustva roditelja ili advokata ili bilo sta. Na kraju su od jednog izvukli to sto im je trebalo i pozvali i roditelje na sastanak. Bez obzira sto su oboje dece ispitivali (naravno odvojeno) i sto se iskazi ne poklapaju veruje se jednom detetu naprotiv drugog i naprotiv iskaza roditelja, pod izgovorom da deca ne lazu. I to je dovoljno da deca budu oduzeta, bar prema recima ljubazne gospode iz pomenute sluzbe.
Rezultat deca poslata u srbiju, slucaj obustavljen, ja sam u Oslu, koji vec gledam drugacijim ocima.
poz
 
Odgovor na temu

Nenad 75
Beograd, Srbija

Član broj: 324985
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 16:08 - pre 110 meseci
Hvala, izvini ako sam bio tendenciozan.
Ovde se samo par puta pokrenula ova tema i ljudi su bili ucutkani bez ikakvih argumenata, kasnije i sami clanovi foruma iz Norveske koji nisu verovali da postoji neka sumnja o ispravnosti rada ove organizacije, videli uzivo kako izgleda njihovo delovanje i bili zgranuti. Naravno, u velikoj vecini su njihove odluke ispravne, samo ne znam koliko su zastupljeni slucajevi gde nevini stradaju. Pogotovo kada su emigranti u pitanju.
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2015. u 16:23 - pre 110 meseci
Strasna situacija milancle, ja ne znam nikog konkretno od nasih da je rekao da je imao problema sa barnevernet, ali se secam price jedne koleginice na poslu (ako nesto znaci zena je iz Konga), kako joj je vaspitacica rekla: "Vase dete je danas rekolo da ste ga udarali", verovatno kao i sto sam kazes decje izmisljotine. Ova moja koleginica se snasla i rekla: "Pa daaa, isto je tako ono reklo meni juce da ste ga Vi u vrticu tukli". I kao vaspitacica se povukla.

Mislim da si pravilno postupio sto si decu poslao dole. Iako bi mogao da se natezes s njima i dokazujes istinu, taj ceo proces bi sigurno bio traumatican po decu.

Razumem da mozda ne zelis da pricas o tome, ali mene zaista interesuje kako sve to pocinje, tj. zasto Barnevernet kontaktira bas nekog, tj. vas u ovom slucaju. Sta je to na sta oni reaguju, i kako onda stvari idu dalje?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7837350 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.