Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7802355 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Maki_Lo
Laboratorijsi tehnicar, Medicinska
sestra
DZZ

Član broj: 325198
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2015. u 06:49 - pre 110 meseci
Citat:
sladjanm472:
da li ona kao laboratorijski tehničar može da dobije autorizaciju diplome i kasnije traži posao bolničara ili rad u staračkom domu ako to nije isto. Hvala puno. Može odgovor i od nekog drugog forumaša



Odgovor je da ne moze. Ja sam laborant ili morala sam da se prekvalifikujem u opsti smer da bi dobila autorizaciju za hjelpelpeiera. Takodje nije moguce dobiti autorizaciju ni za lab teh. Cak sam morala i pripravnicki staz u trajanju od 6 meseci da odradim bez obzira sto 6 godina radim u zdravstvu. Tako da...prvo prekvalifikacija! Jedino ako je Strukovni laboratorijski tehnolog onda moze da dobije autorizaciju za bioinzenjera.
 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2015. u 07:54 - pre 110 meseci
Svake nedelje u BG u kafeu Leila od 16h do 18h možeš doći i družiti se sa ljudima koji su počeli da uče ili već govore norsk. Možda tako nađeš eventualne polaznike?

Pozz

dusanveliki: Ima li neko iz Beograda zainteresovan za pohađanje početnog kursa norveškog? Prijavio sam se za školu ArtBox sa novog Beograda i čekao da se oformi grupa, ali na žalost nemaju dovoljno polaznika.. Za neke dodatne informacije pišite mi na pp..
 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2015. u 07:57 - pre 110 meseci
Svake nedelje u BG u kafeu Leila od 16h do 18h možeš doći i družiti se sa ljudima koji su počeli da uče ili već govore norsk. Možda tako nađeš eventualne polaznike?

Pozz

dusanveliki: Ima li neko iz Beograda zainteresovan za pohađanje početnog kursa norveškog? Prijavio sam se za školu ArtBox sa novog Beograda i čekao da se oformi grupa, ali na žalost nemaju dovoljno polaznika.. Za neke dodatne informacije pišite mi na pp..
 
Odgovor na temu

sladjanm472
sladjan milosevic
gradjevina
privatno
cuprija srbija

Član broj: 328483
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2015. u 08:41 - pre 110 meseci
Citat:
Maki_Lo:
Citat:
sladjanm472:
da li ona kao laboratorijski tehničar može da dobije autorizaciju diplome i kasnije traži posao bolničara ili rad u staračkom domu ako to nije isto. Hvala puno. Može odgovor i od nekog drugog forumaša



Odgovor je da ne moze. Ja sam laborant ili morala sam da se prekvalifikujem u opsti smer da bi dobila autorizaciju za hjelpelpeiera. Takodje nije moguce dobiti autorizaciju ni za lab teh. Cak sam morala i pripravnicki staz u trajanju od 6 meseci da odradim bez obzira sto 6 godina radim u zdravstvu. Tako da...prvo prekvalifikacija! Jedino ako je Strukovni laboratorijski tehnolog onda moze da dobije autorizaciju za bioinzenjera.

maki a šta je to strukovni labo. tehnolog šta se tu sve podrazumeva
sladjanm
 
Odgovor na temu

Maki_Lo
Laboratorijsi tehnicar, Medicinska
sestra
DZZ

Član broj: 325198
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2015. u 08:52 - pre 110 meseci
To je zvanje koje dobijaju laboranti nakon zavrsene Strukovne zdravstvene skole (nekada vise medicinske). Nekada su bili Visi laboranti, sada Strukovni laboratorijski tehnolozi. Visi laboranti ne mogu dobiti autorizaciju, ali strukovni mogu i to, kao sto rekoh, za bioinzenjera.
 
Odgovor na temu

sladjanm472
sladjan milosevic
gradjevina
privatno
cuprija srbija

Član broj: 328483
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2015. u 09:06 - pre 110 meseci
hvala dok ona to sve odradi naša deca završiće školu a onda mi novac nije potreban više, ja sam mašin bravar da li znaš kako se zove to zanimanje na norveškom ili neko drugi i da li bih ja mogao sa nekim malim znanjem norveškog da uradim nešto
sladjanm
 
Odgovor na temu

Maki_Lo
Laboratorijsi tehnicar, Medicinska
sestra
DZZ

Član broj: 325198
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2015. u 09:19 - pre 110 meseci
Zaista ne znam kako se zove to zanimanje na No.
Najlakse joj je da se prekvalifikuje do kraja godine. Imamo 13 ispita razlike sa opstim + maturski. U januaru moze da dobije diplomu, odradi staz do juna sledece, u medjuvremenu uci jezik. Dobice autorizaciju brzo i krajm sledece godine moze da trazi posao. Jednostavniji nacin ne postoji zaista. Nije preseljenje u Norvesku nesto sto se moze zavrsiti preko noci. Ja sam u celoj prici vise od godinu dana, a mislim da nisam ni polovinu posla odradila. Uz dobru volju i podrsku sve ce moci da zavrsi.
 
Odgovor na temu

dusanveliki
landmåler
Beograd

Član broj: 324932
Poruke: 9
95.180.82.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.03.2015. u 21:41 - pre 110 meseci
Citat:
nomadd:
Svake nedelje u BG u kafeu Leila od 16h do 18h možeš doći i družiti se sa ljudima koji su počeli da uče ili već govore norsk. Možda tako nađeš eventualne polaznike?

Pozz

dusanveliki: Ima li neko iz Beograda zainteresovan za pohađanje početnog kursa norveškog? Prijavio sam se za školu ArtBox sa novog Beograda i čekao da se oformi grupa, ali na žalost nemaju dovoljno polaznika.. Za neke dodatne informacije pišite mi na pp..


Hvala na savetu. Moraću jednom da odem.
 
Odgovor na temu

Hanah12
Student
beograd

Član broj: 328518
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.03.2015. u 23:49 - pre 110 meseci
Pozdrav svima.Porodicno planiramo da emgriramo u Norvesku ili Francusku.Nosim fiksnu protezu ( za ispravljanje zuba) pod terapijom sam jos godinu dana.Moze li mi neko dati informaciju da li je moguce nastaviti lecenje u inostranstvu,sta je potrebno od dokumentacije i da li uopste prihvataju da rade s'obzirom da proteza nije radjena kod njih?
Ne znam koga vise da pitam..Izvinjavam se ako je pitanje postavljeno u pogresnoj temi
 
Odgovor na temu

raki84
sykepleier

Član broj: 140550
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.03.2015. u 08:17 - pre 110 meseci
Ako ima zainteresovanih za konverzaciju "på norsk", javite se na pp. Tice se onih koji su vec zavrsili sa b1 ili srednjim nivoom.
 
Odgovor na temu

zinedine
Marko Miljkovic
Profesor fizickog
Nis

Član broj: 323386
Poruke: 12
77.241.103.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.03.2015. u 11:48 - pre 110 meseci
Evo me u Stavangeru , trazim posao kao i svi Srbi kao helsefagarbeider . Cim vide nekog na recepciji doma da trazi posao odmah znaju da je srbin (samo mi tako trazimo posao , svi ostali salju mejlom). Nece ni da dozvole da razgovaras sa lederom , odmah te posalju napolje Nemamo nista slobodno ....... Ako neko moze da pomogne bar da se dodje do ledera bilo bi fenomenalno .Norveski mi nije uopste los ali ne daju mi priliku da razgovaram sa nekim bitnim .Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.03.2015. u 14:51 - pre 110 meseci
Citat:
Hanah12:
Pozdrav svima.Porodicno planiramo da emgriramo u Norvesku ili Francusku.Nosim fiksnu protezu ( za ispravljanje zuba) pod terapijom sam jos godinu dana.Moze li mi neko dati informaciju da li je moguce nastaviti lecenje u inostranstvu,sta je potrebno od dokumentacije i da li uopste prihvataju da rade s'obzirom da proteza nije radjena kod njih?
Ne znam koga vise da pitam..Izvinjavam se ako je pitanje postavljeno u pogresnoj temi



Usluge stomatologa u Norveskoj se placaju (pretpostavljam da si punoletna), tako da verujem da ce te prvatni stomatolog oberucke prihvatiti kao pacijenta. Samo da znas da se mnogima odavde vise isplati da plate avio kartu, odu dole kod zubara i vrate se nazad, nego da placaju ovde, pogotovo ako se radi o vecim zahvatima. Da sam na tvom mestu, trazila bih od svog sadasnjeg stomatologa da mi napise na engleskom jedan fin duzi izvestaj, tj koja je dijagnoza, sta je radjeno, sta se treba raditi itd i to ponela sa sobom kod novog stomatologa u inostranstvu.
 
Odgovor na temu

arigato

Član broj: 326578
Poruke: 9
185.20.245.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.03.2015. u 17:28 - pre 110 meseci
Citat:
zinedine:
Evo me u Stavangeru , trazim posao kao i svi Srbi kao helsefagarbeider . Cim vide nekog na recepciji doma da trazi posao odmah znaju da je srbin (samo mi tako trazimo posao , svi ostali salju mejlom). Nece ni da dozvole da razgovaras sa lederom , odmah te posalju napolje Nemamo nista slobodno ....... Ako neko moze da pomogne bar da se dodje do ledera bilo bi fenomenalno .Norveski mi nije uopste los ali ne daju mi priliku da razgovaram sa nekim bitnim .Pozdrav.

ja sam isto tako prolazila na recepciji, pa sam onda okrenula drugu taktiku,nadjes generalnog ledera na netu,njegov broj telefona ,pozoves oko 9h ujutru kada se zavrsi prvi sastanak i zakazes razgovor,ako ti je o.k . norveski zakazace ti u roku od 7 dana.ne objasnjavas nista oko radne dozvole i procenata koji nam trebaju preko telefona.SRECNO!!!
 
Odgovor na temu

nik990

Član broj: 326612
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.03.2015. u 18:06 - pre 110 meseci
Overavanje kopija dokumenata se vrsi u sudu, zar ne? Kopije dokumenata treba da posaljem u NOKUT.
Ja sam iz manjeg mesta i u opstini i u sudu su me danas gledali bledo kad sam ih ovo pitao :)
 
Odgovor na temu

zvezdica a.
uvek moze bolje

Član broj: 323161
Poruke: 7
185.82.106.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.03.2015. u 21:46 - pre 110 meseci
Overavas u opstini sve sem kopije pasosa,njega ces u sudu i za to se placa taksa nekih 300din odprilike. Bar sam ja tako i bilo je sve ok.
 
Odgovor na temu

zinedine
Marko Miljkovic
Profesor fizickog
Nis

Član broj: 323386
Poruke: 12
77.241.103.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.03.2015. u 17:29 - pre 110 meseci
Probacu tako .Hvala puno.
 
Odgovor na temu

zinedine
Marko Miljkovic
Profesor fizickog
Nis

Član broj: 323386
Poruke: 12
77.241.103.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.03.2015. u 17:30 - pre 110 meseci
Citat:
arigato:
Citat:
zinedine:
Evo me u Stavangeru , trazim posao kao i svi Srbi kao helsefagarbeider . Cim vide nekog na recepciji doma da trazi posao odmah znaju da je srbin (samo mi tako trazimo posao , svi ostali salju mejlom). Nece ni da dozvole da razgovaras sa lederom , odmah te posalju napolje Nemamo nista slobodno ....... Ako neko moze da pomogne bar da se dodje do ledera bilo bi fenomenalno .Norveski mi nije uopste los ali ne daju mi priliku da razgovaram sa nekim bitnim .Pozdrav.

ja sam isto tako prolazila na recepciji, pa sam onda okrenula drugu taktiku,nadjes generalnog ledera na netu,njegov broj telefona ,pozoves oko 9h ujutru kada se zavrsi prvi sastanak i zakazes razgovor,ako ti je o.k . norveski zakazace ti u roku od 7 dana.ne objasnjavas nista oko radne dozvole i procenata koji nam trebaju preko telefona.SRECNO!!!

Hvala puno.
 
Odgovor na temu

nik990

Član broj: 326612
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2015. u 11:52 - pre 110 meseci
Evo sta su mi odgovorili iz Nokut-a e-mailom, pa bih da ovim stavim tacku na sve polemike, i nek posluzi svima koji ce u buduce da traze od Nokut-a priznavanje visokoskolskog obrazovanja:

NOKUT does not require apostille or certified copies longer.
We can accept just usually photocopies of your educational documents.
Dakle batalite overe.

Ono sto je potrebno: - documentation requirements are as follows:

-copy of identity documentation (page with picture and personal information in international passport),
-copy of evidence of name change (just in case if you changed your name; in original language and a certified copy of translation into English, Norwegian, Danish or Swedish),
-copy of diplomas from higher education in an original language,
-copy of official transcripts of grades or Diploma Supplement in an original language,
-copy of official translations into Norwegian, English, Danish or Swedish of final diplomas and transcripts of grades or Diploma Supplement.
-copy of degree certificate from upper secondary school just in original language (does not need to be translated).

Dakle to je to. Za srednju skolu je potrebna samo kopija diplome, dakle nikakav prevod i nikakva svedocanstva. Mnogi su se presli pa su prevodili, a i ja sam jedan od njih. Ne bacajte pare.

I to bi bilo to. I na sajtu pise isto. Ovo je vrlo jednostavan i praktican postupak, Nokut priznaje skoro sve diplome, jer, logicno, tako nudi trzistu radnu snagu.

Srecno.
 
Odgovor na temu

sladjanm472
sladjan milosevic
gradjevina
privatno
cuprija srbija

Član broj: 328483
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2015. u 19:30 - pre 110 meseci
nik nisi naglasio za koju diplomu si pitao ili si poslao vec tvoju i dobio taj odgovor
sladjanm
 
Odgovor na temu

nik990

Član broj: 326612
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2015. u 19:53 - pre 110 meseci
Odnosi se na priznavanje visokog obrazovanja - akademske i strukovne studije, dakle fakulteti i visoke skole. Konkretno u mom slucaju je diploma gradj. inzenjera na nivou mastera.
Moje pitanje je bilo da li je potrebno da overim kopije dokumenata u lokalnom sudu, a hteo bih da mi se priznaju Bachelor i Master diplome za gradj. faks.
A oni su odgovorili da ne treba, i uz to naveli spisak dokumenata koji su potrebni.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7802355 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.