Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7826363 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2015. u 16:30 - pre 111 meseci
Isti ovaj clanak je bio pre izvesnog vremena okacen ovde na forumu. Ne secam se sta su ljudi komentarisali, ali mozes da probas da pronadjes. Ja bih samo rekla da ovde ne postoji nikakva tradicija zlostavljanja dece opisana u tekstu. Ostalo nisam ni citala. Senzacionalisticki tekst.

Edit: Procitah tekst, i ustvari je kao sto sam i mislila... Propaganda. Stvari koje ne znam necu da komentarisem, ali nekoliko Google pretraga su dovoljni da se neke stvari iz teksta opovrgnu. Npr:

"Norveška je jedna od prvih zemalja u svijetu koja je otvorila znanstveno-istraživački institut pri Sveučilištu u Oslu, koji izučava samoubojstva djece od 0 do 7 godina. S točke gledišta običnog čovjeka to je jako čudno."

Zasto je cudno sto jedna bogata zemlja ulaze u istrazivanje? Pri tom sam nasla clanak na netu, koji datira iz prosle godine, gde je profesor sa pomenutog instituta izjavio da je u zadnjih 20 godina zabelezeno 2 slucaja samoubistva dece do 10 god, da su takva samoubistva izuzetno retka itd. Tako da - ne verujte svemu sto procitate u nasim novinama.

[Ovu poruku je menjao Ohridlake dana 06.03.2015. u 17:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
93.87.49.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2015. u 16:36 - pre 111 meseci
Nisam sve procitao,ali cuo sam jos neke slucajeve kako je jedan covek na ulici pljesnuo dete po guzi i neki komsija ga prijavio i imao je velike probleme.I ono da u skoli decu tretiraju kao debile tj ne uce nista do 8 razreda samo citanje i pisanje i neke gluposti?Znam da su mnogo uredjeni i sve to razumem samo me zanima da li preteruju na ove 2 teme.Tebi hvala :-)
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
93.87.49.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2015. u 17:00 - pre 111 meseci
Ma naravno da ne verujem,ali i ovako kroz pricu sa nekim ljudima cujem da su bas cudni sto se tice zakona vezana za prava dece.Nema nista konkretno u odgovorima na forumu sem jednog coveka sto tvrdi da su decu oduzimali jer su spavali sa svojim roditeljima.Da razjasnim,ja i dalje mislim da je No najbolji kvalitet zivota moze meni i mojoj porodici da pruzi,samo me zanima ovo.
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
93.87.49.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2015. u 17:03 - pre 111 meseci
Ma naravno da ne verujem,ali i ovako kroz pricu sa nekim ljudima cujem da su bas cudni sto se tice zakona vezana za prava dece.Nema nista konkretno u odgovorima na forumu sem jednog coveka sto tvrdi da su decu oduzimali jer su spavali sa svojim roditeljima.Da razjasnim,ja i dalje mislim da je No najbolji kvalitet zivota moze meni i mojoj porodici da pruzi,samo me zanima ovo.
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2015. u 10:49 - pre 111 meseci
Znas kako, ja nemam dece jos uvek, tako da nemam nekog iskustva sto se skole i vrtica tice. Ali to da ne smes da tuces decu je tacno. Vidjala sam kad su deca nemirna u gradu npr da ih roditelji jednostavno zaustave i onda pricaju, objasnjavaju, sta li :-) I to da se deca ne tuku je meni potpuno normalno, pogotovo sad posle vise godina u No. Bili smo na moru u Grckoj proslog leta, i videla sam na plazi neke nase ljude, tj. oca kako vice i tuce po zadnjici devojcicu od 4-5 god jer je valjda otisla sama u vodu. I ona place. Meni u tom trenutku nije bilo nikakve razlike izmedju toga sto on tuce dete, i da je npr krenuo da tuce svoju zenu. Meni je iskreno bilo tesko.

Sad pravim digresiju, ali skoro sam na YouTube gledala klip kako deca reaguju kad prvi put probaju limun. Neki placu, neki se smeju, samo jedno dete zamahuje rukom prema ocu koji mi je limun dao. Ja prokomentarisem: e, ovo su neki nasi, i u tom trenutku otac progovara na srpsko-hrvatskom. Sad se pitam- da li je dete samo primenjivalo nauceni obrazac ponasanja...
 
Odgovor na temu

nik990

Član broj: 326612
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2015. u 12:10 - pre 111 meseci
Sve te sto maltertiraju decu, sto ih kaznjavaju fizicki i sto im se deru i treba udaljiti od dece odmah, jer kad neko nema inteligenciju i sposobnost i zivce da shvati da bice ciji se mozak tek razvja ne moze da razume stvari kao odrasla osoba, i koji ne vidi drugi nacin nego da nekog fizicki maltretira, odmah kazna, skloniti dete od idiota. I tako se kasnije stvaraju idioti. Imam komsiju koji se sa 30 svakodnevno dere detetu od 4-5: Sto mi to radis, sto mi to radis, dok se dete ne rasplace na sav glas. Msm, sta reci, sve je suvisno.
A kao svaki zakon i taj moze da se zloupotrebi, ali mislim da se to skoro nikad desava. Izvinjavam se sto skrecem sa teme ali morao sam.
 
Odgovor na temu

polgasol
polgasol
nezaposlen
nis

Član broj: 328296
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2015. u 16:12 - pre 111 meseci
Da li neko zna sta podrazumevaju izmene zakona o autorizaciji za medicinske radnike koje treba da budu izglasane ovih dana i da li ce za autorizaciju helsefagarbeider biti potrebno predhodno polaganje bergenstesta, norskprove 3 ili novog testa koji se uvodi od decembra ove godine?
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2015. u 07:09 - pre 111 meseci
Prelistaj moje stare poruke negde iz novembra, nacices link do predloga novog zakona.
 
Odgovor na temu

polgasol
polgasol
nezaposlen
nis

Član broj: 328296
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2015. u 12:46 - pre 111 meseci
[quote]Ohridlake: Prelistaj moje stare poruke negde iz novembra, nacices link do predloga novog zakona.
Ok, hvala ti. Mozes li samo da mi kazes kada taj zakon stupa na snagu, mozda mogu da posaljem za autorizaciju pre nego sto stupi na snagu?
 
Odgovor na temu

polgasol
polgasol
nezaposlen
nis

Član broj: 328296
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2015. u 12:49 - pre 111 meseci
Citat:
Ohridlake:
Prelistaj moje stare poruke negde iz novembra, nacices link do predloga novog zakona.


Ok, hvala ti. Mozes li samo da mi kazes kada taj zakon stupana snagu, mozda cu stici da posaljem za autorizaciju pre toga.
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2015. u 15:27 - pre 111 meseci
Stvarno ne znam kad stupa na snagu. Pisalo je u predlogu zakona da je na razmatranju do nekog datuma u februaru. Kakva je procedura posle, i kad se to izglasava, stvarno ne znam. I ako se ne varam, pisalo je u predlogu zakona da ko uplati po starom se i razmatra po starom zakonu, znaci ako to ne promene, bice bitan datum uplate, a ne slanja. To je pisalo negde skroz na kraju predloga zakona, poslednja strana sigurno, pa pogledaj.
 
Odgovor na temu

polgasol
polgasol
nezaposlen
nis

Član broj: 328296
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2015. u 17:05 - pre 111 meseci
Cuo sam da se sada zajedno sa dokumentima u sak salje i uplatnica, ne znam da li je to tacno? Pokusao sam da procitam zakon ali norveski sam poceo da ucim tek skoro i nista ne razumem, a ne moze da se selektuje i prevede na google translate.
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2015. u 20:04 - pre 111 meseci
To je tacno, pise ti na sajtu sak.no, odatle ces moci sigurno da prevedes. Uplatis i saljes potvrdu o uplati sa ostalim dokumentima. O tome se pisalo puno ovde na forumu, savetujem ti da procitas malo unazad.
 
Odgovor na temu

polgasol
polgasol
nezaposlen
nis

Član broj: 328296
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2015. u 03:41 - pre 111 meseci
Orhidlake, izvini sto smaram stalnim pitanjima ali mozes li samo da mi das svoje misljenje o sledecem:
1. Da li je za autorizaciju helsefagarbeider neophodno imati staz i drzavni ispit (srednju skolu sam zavrsio redovno, sa punim fondom casova i prakticne nastave)
2. Posto nemam staz i drzavni, da li ce mi ista pomoci da posaljem potvrdu sa svog fakulteta da sam redovan student 6. godine medicine i neko propratno pismo u kome cu da napisem da sam potvrdu poslao kao dokaz svoje osposobljenosti za rad u medicinskoj struci.

P.S. znam da se o ovome govorilo i ranije, ali sam naisao na vise razlicitih odgovora pa bih da cujem i tvoje misljenje.

Unapred hvala...
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2015. u 06:55 - pre 111 meseci
Sve sto ti kazem, slagacu te, jer ja nemam srednju medicinsku i nisam slala za autorizaciju za helsefagarbeidera (ali sam tvoj kolega :-), tako da nemam licno iskustvo u toj prici, vec saml znam ono sto sam ovde procitala. Mozda ce ti se javiti neko od ljudi koji su prosli to, pa ti preneti svoje iskustvo
 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2015. u 16:59 - pre 111 meseci
Pogledaj ranije postove, sve smo vec napisali :)
 
Odgovor na temu

polgasol
polgasol
nezaposlen
nis

Član broj: 328296
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.03.2015. u 20:17 - pre 111 meseci
Citao sam i ranije postove ali me cesto zbunjuju :( Neki su pricali da je drzavni neophodan, neki da nije... Mozes li da mi kazes svoje misljenje o tome da li ce mi ista pomoci to sto sam student medicine? Znas li slucajno da li je zakon izglasan i ako nije kada bi otprilike trebalo da bude (cuo sam da je izglasan predlog 02.02.2015 ali ne znam kada stupa na snagu)?
 
Odgovor na temu

sinkovski

Član broj: 182201
Poruke: 5



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2015. u 11:21 - pre 111 meseci
Pozdrav svima,
Da li neko ima stein på stein arbeidsbok sa rjesenjima, posto supruga uci sama pa bi lakse bilo da moze pratiti je li tacno rijesila. Kao da sam negdje bio naletio na takvu sa rijesenim zadatcima i vise ne mogu da nadjem. Ako neko zna gdje se moze skinuti bio bih zahavalan. Supruga je dobila licencu za reseptarfarmasøyt na dvije godine i cini mi se da nema sanse barem bez B2 nivoa poznavanja jezika. Ako ima neko sa iskustvom slicnim da mi kaze da li se jos uvijek moze naci posao u apoteci bez autorizacije, samo sa licencom.
Lp
none
 
Odgovor na temu

Nikola Mi

Član broj: 326937
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2015. u 12:24 - pre 111 meseci
Drzavni i staz su neophodni. Meni su trazili dopunu dokumenata .
 
Odgovor na temu

Nikola Mi

Član broj: 326937
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2015. u 12:29 - pre 111 meseci
Što potpuniju dokumentaciju posaljes pre ce ti odraditi autorizaciju. Ja sam slao drzavni, staz.. autorizacija mi je odradjena za mesec i po dana. A taj staz ce ti isto mnogo znaciti kad budes trazio posao .
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7826363 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.