Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7794897 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.02.2015. u 23:04 - pre 111 meseci
Ćao. Nakon prijavljivanja u Norveškoj, možeš voziti samo 3 meseca sa svojom vozačkom dozvolom . Ne moraš sve ispočetka, nego jedan određen deo časova vožnje, kompletnu teoriju i prvu pomoć, kao i vožnju po ledu i noćnu vožnju.

Førerkort utstedt i land utenfor EU/EØS kan kun brukes for besøkskjøring i Norge i 3 måneder. Det samme gjelder dersom du tar fast bopel i Norge.

Zvanicni info: http://www.vegvesen.no/Forerko...dsk+forerkort/Land+utenfor+EOS

[Ovu poruku je menjao nomadd dana 14.02.2015. u 07:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
93.87.49.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.02.2015. u 19:10 - pre 111 meseci
Da li je istina kad smo vec kod dozvola da ako neko ima Americku vozacku da nista ne mora da polaze u No vec je dovoljno da samo pokaze dozvolu i daju mu drugu,Norvesku dozvolu?:)Mislim da je neko pisao o ovome ali nisam siguran.Pozdrav!
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.02.2015. u 21:35 - pre 111 meseci
http://www.vegvesen.no/Forerko.../Utveksling+i+USA+eller+Canada
 
Odgovor na temu

Vaskezzz
Krojac
DTX
Cacak,Srbija

Član broj: 327923
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.02.2015. u 16:48 - pre 111 meseci
Pozdrav svima :)))
Drago mi je sto ima tako dobrih ljudi jos uvek i sto pomazu drugima,jer sve je vise i vise ljudi koji misle samo na sebe.
Citam vec neko vreme sve sto pisete na ovu temu i vidim raznih odgovora i misljena.
Hteo bih sa vama da podelim nesto,a to je da zivim u Srbiji imam 22 punim 23 godine,zavrsio sam srednju medicinsku za
fizioterapeuta i sada zavrsavam visoku fizioterapeutsku,ostao mi jos diplomski,pa bih vas pitao da li ima posla u mojoj struci
ili je isto stanje kao ovde kod nas. Voleo bih da radim u Norveskoj i da zivim jer sam citao mnogo o tome i cuo sam kakva je
zemlja i kojih je mogucnosti. Prema svemu sudeci znam da je najbitnije da naucim jezik,jer ko zna jezik on ce i naci posao.
Ali ja ne biram posao,radio sam sve zivo od poljoprivrede,vocarastva,gradjevine,cak sad vec 8 meseci radim kao krojac...
tako da mozda je glupo da kazem ali volim da radim i nista mi ne predstavlja problem da radim.
Voleo bih da dodjem i radim sa verenicom i ona isto zavrsava kao i ja pa ako mozete,znam da ponovo trazim da sve pisete ali ukratko
ima li nade za nas dvoje u nasoj struci za posao i sta prvo da radimo da se spremamo za Norvesku.
Hvala unapred svima.
 
Odgovor na temu

gandzi
beograd

Član broj: 298045
Poruke: 17
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.02.2015. u 18:12 - pre 111 meseci
ukucaj gore u pretraga za ovaj forum ono sto te zanima,konkretno fizioterapet pa ces videti koliko ima o tome,bas je opsirno na nekoliko desetina strana imas
 
Odgovor na temu

Vaskezzz
Krojac
DTX
Cacak,Srbija

Član broj: 327923
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.02.2015. u 18:24 - pre 111 meseci
Hvala druze,sad idem da pogledam.
pozz
 
Odgovor na temu

Margarita_Nikolaevna
Margarita Nikolaevna
student
Beograd

Član broj: 319559
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.02.2015. u 21:10 - pre 111 meseci
Citat:
Vaskezzz:
Pozdrav svima :)))
Drago mi je sto ima tako dobrih ljudi jos uvek i sto pomazu drugima,jer sve je vise i vise ljudi koji misle samo na sebe.
Citam vec neko vreme sve sto pisete na ovu temu i vidim raznih odgovora i misljena.
Hteo bih sa vama da podelim nesto,a to je da zivim u Srbiji imam 22 punim 23 godine,zavrsio sam srednju medicinsku za
fizioterapeuta i sada zavrsavam visoku fizioterapeutsku,ostao mi jos diplomski,pa bih vas pitao da li ima posla u mojoj struci
ili je isto stanje kao ovde kod nas. Voleo bih da radim u Norveskoj i da zivim jer sam citao mnogo o tome i cuo sam kakva je
zemlja i kojih je mogucnosti. Prema svemu sudeci znam da je najbitnije da naucim jezik,jer ko zna jezik on ce i naci posao.
Ali ja ne biram posao,radio sam sve zivo od poljoprivrede,vocarastva,gradjevine,cak sad vec 8 meseci radim kao krojac...
tako da mozda je glupo da kazem ali volim da radim i nista mi ne predstavlja problem da radim.
Voleo bih da dodjem i radim sa verenicom i ona isto zavrsava kao i ja pa ako mozete,znam da ponovo trazim da sve pisete ali ukratko
ima li nade za nas dvoje u nasoj struci za posao i sta prvo da radimo da se spremamo za Norvesku.
Hvala unapred svima.


da bi radio kao stukovni fizioterapeut u norveskoj moras da imas ovde odradjen staz, polozen drzavni, najvisi stepen znanja norveskog jezika- Bergenstest - na osnovu toga dobijas tamo staz od godinu dana (turnus) koji je placen, pa tek onda mozes da trazis zaposlenje, posle polozenog njihovog drzavnog ispita. srednja fizioterapeutska ti nije priznata tamo. jedino da se prekvalifikujes na opsti smer, pa da radis kao bolnicar dok usavrsis jezik i dobijes turnus za strukovnog fizioterapeuta. eto, ukratko... a to sto volis da radis je jako lepo... ali ti nista ne znaci, jer moras da spojis obrazovanje i posao da bi legalno ostao...
/
 
Odgovor na temu

JecaKiki
Jelena Novic
nema
nema
Novi Sad, Srbija

Član broj: 327741
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.02.2015. u 10:18 - pre 111 meseci
Da li biste podelili sa nama, mislim na one koji su otisli sa malom decom . Kako su vam se klinci prilagodili?

Novic. J
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
2001:700:300:1015:55a1:a089:..



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.02.2015. u 13:52 - pre 111 meseci
Imam cerku koja ce uskoro da napuni pet godina. Stigla je u Norvesku krajem septembra i krenula u vrtic 15. oktobra. Bar mesec dana smo je prirpemali na odlazak i veliku promenu.
Na vrtic ovde se privikla mnogo lakse nego u Beogradu (gde se i nije navikla), i vise joj se svidja ovde u vrticu. E sada sto se tice jezika, tu je jos uvek vrlo slabo. U vrticu su prvo imali prevodioca, i po malo sa stranom decom rade vise norveski jezik. Ali, njena najbolja drugarica je Nemica i onda njih dve pricaju neki svoj jezik :), dodatno mi u kuci pricamo samo srpski jer norveski niko ne zna mada ide polako i ucenje zajedno sa detetom. Slican problem sa jezikom imamo kada ide na klizanje....
Ali sem jezicke barijere, i sem toga sto joj nedostaje porodica iz Srbije, sve je odlicno.
Ako te interesuje jos nesto u vezi toga, slobodno pitaj.
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
93.87.49.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.02.2015. u 18:21 - pre 111 meseci
Hvala 001 :)
 
Odgovor na temu

JecaKiki
Jelena Novic
nema
nema
Novi Sad, Srbija

Član broj: 327741
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2015. u 08:37 - pre 111 meseci
@ Videks
Moj klinac na leto puni dve godine i jos ni neprica ko svet ni Srpski :). Mi se spremamo za No. i dok budemo otisli verovatno ce vec biti blizu trece godine. Bas me brine to prilagodjavanje u vrticu. najvise zbog jezika. Ali sam fascinirana time sto tvoja cerka za najbolju drugaricu ima Nemicu i sto se njih dve odlicno razumeju iako neznaju isti jezik. Divno :) to me malo tesi. Mada predpostavljam da se klinci prilagode brze nego mi.
Novic. J
 
Odgovor na temu

Zverica7
Vesna Panajotovic

Član broj: 298766
Poruke: 37
46.19.227.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2015. u 11:31 - pre 111 meseci
Koliko god listala i listala sve forume pa i ovaj nisam naisla ni na jedan slucaj da je neko uspeo da se kao diplomirani ekonomista zaposli i dobije boravak u Norveskoj.
Da li je to uopste moguce ili je iz domena naucne fantastike? I ako bilo ko zna neki slucaj zaposljenja moze li napisati o kakvom se tacno poslu radi ( posto sa ovim fakultetom ima vise vrsta poslova koji se mogu obavljati). Hvala unapred svima!
 
Odgovor na temu

Mamix
Srbija

Član broj: 327533
Poruke: 10



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.02.2015. u 17:37 - pre 111 meseci
@Zverica7

Svojevremeno sam čitala blog Dejana Mladenovića, pa se setih da je pisao i o tome kako je njegova supruga uspela da se zaposli upravo sa diplomom ekonomskog fakulteta. Pogledajte link:

http://dekibre.blogspot.com/20...e-ruke-kako-traziti-posao.html

 
Odgovor na temu

emankhan
Pasban123$
Pasban123$
Pasban123$

Član broj: 328005
Poruke: 3
182.186.184.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2015. u 04:35 - pre 111 meseci
Zasto sam dosao da trazim savete na forumu? Ne znam
Ali nemam prosto vise sa kim da delim sve ove muke i lakse mi je da piskaram po netu, mozda vidim da nisam jedini
ili mozda dobijem koristan savet od iskusnijih.
eman
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2015. u 06:50 - pre 111 meseci
Citat:
Mamix:
@Zverica7

Svojevremeno sam čitala blog Dejana Mladenovića, pa se setih da je pisao i o tome kako je njegova supruga uspela da se zaposli upravo sa diplomom ekonomskog fakulteta. Pogledajte link:

http://dekibre.blogspot.com/20...e-ruke-kako-traziti-posao.html


Koliko sam procitao ispada da se nije zaposlila preko diplome ekonomskog fakulteta nego tek nakon kursa za racunovodju,nazalost ispada da radi posao nizi od skolskog obrazovanja.
 
Odgovor na temu

Mamix
Srbija

Član broj: 327533
Poruke: 10



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2015. u 09:20 - pre 111 meseci
@001
To je podatak iz 2011. godine. Ko zna, možda sada dotična gospođa radi neki posao u rangu svoje diplome. Nemojte zaboraviti da: "Putovanje od hiljadu milja počinje prvim korakom"....
Ohrabrite ljude kad god možete. To će im dati snage da stignu tamo gde su krenuli.
 
Odgovor na temu

Zverica7
Vesna Panajotovic

Član broj: 298766
Poruke: 37
46.19.227.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2015. u 09:58 - pre 111 meseci
Jeste, citala sam i ja taj blog, njegova se supruga zaposlila sa diplomom ekonomskog fakulteta. Medjutim, sta je tu, da tako kazem, razlicito? Razlicito je to da je ona prilikom zaposljenja vec imala boravak u NOrveskoj preko spajanja porodice. I drugo, kada je dobila boravak imala je mogucnost da se prijavi u NAV, sto je i ucinila, i iskoristi sve mogucnosti eventualne adaptacije. Tako da je besplatno dobila kurs racunovodstva Visma, jedan od najupotrebljavanih u NOrveskoj i time znacajno olaksala sebi mogucnost zaposljenja. I takodje, a Dejan je to napomenuo, NAV placa prve mesece obuke kod poslodavca, pa to cesto presudi prilikom izbora kod poslodavca.

Mene zanima da li je iko uspeo odavde, iz Srbije, da se zaposli kao ekonomista, i time dobije boravak u NOrveskoj?
 
Odgovor na temu

Zverica7
Vesna Panajotovic

Član broj: 298766
Poruke: 37
46.19.227.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2015. u 10:02 - pre 111 meseci
A dobila je posao kao regnskapmedarbeider ili racunovodstveni pomocnik. Posao sa fakultetom.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2015. u 10:42 - pre 111 meseci
Citat:
Mamix:
@001
To je podatak iz 2011. godine. Ko zna, možda sada dotična gospođa radi neki posao u rangu svoje diplome. Nemojte zaboraviti da: "Putovanje od hiljadu milja počinje prvim korakom"....
Ohrabrite ljude kad god možete. To će im dati snage da stignu tamo gde su krenuli.

Pa ja ih i ohrabrujem,a ovde sam samo napisao ono sto sam procitao.Naravno da je jos bolje ako je posle nasla posao u skladu sa svojom diplomom to je i poenta mog komentara,a komentar je bio na procitani tekst.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.02.2015. u 10:43 - pre 111 meseci
Citat:
Zverica7:
A dobila je posao kao regnskapmedarbeider ili racunovodstveni pomocnik. Posao sa fakultetom.

Za posao racunovodje u Norveskoj ti nije potreban fakultet(a tako je i kod nas) i ne utice diploma fakulteta za taj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7794897 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.