Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Transhumanizam - za ili protiv?

[es] :: Nauka :: Transhumanizam - za ili protiv?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 13786 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2789 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?28.08.2007. u 16:44 - pre 201 meseci
Ivane,

putnici koji su se voyili na titaniku su se podavili jer je bilo čamaca samo za polovinu, a nije ih bilo koliko treba jer se verovalo da je titanik savrše, nepotopiv i neuništiv, te šta će onda čamci za spasavanje. Grešaka jeste bilo, ali glavne nisu bile tehničke prirode.

No, čovečanstvo očigledno nije puno naučilo, jer neki, kao na primer ti, i dalje veruju u "nepotopive" brodove. Titanik je bio s*****, ali zato savremeni brodovi... Morfeus reče: "Jedno je znati put, a drugo hodati njime.". Uopšte se ne primećuje da si svestan nesavršenosti čoveka, a samim tim i njegovih dela. Pa, i danas se dešavaju pomorske nesreće. Seti se one u Crvenom Moru, koja se desila u ovom veku. Opet ne bi bilo žrtava, ili bi ih bilo mnogo manje, da nisu načinjene neke greške, koje nisu tekničke prirode.

Potpuno je nebitno koliki je bio titanik, a kakvi su današnji. Master Yoda reče: "Veličina je nebitna. Princip je isti.". (Ne znam doduše, da li bi se dame složile sa tim.) Bez svesti da su naša dela zajedno sa nama nesavršena i ponašanja u skladu sa tim dešavaće se nesreće do kojih ne mora doći.

A, taj proces o kome pričaš je vrlo zaustavljiv. Kada se čovečanstvo bude samouništilo, neće više biti subjekta zaseravanja Zemlje - kolevke života.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?28.08.2007. u 17:00 - pre 201 meseci
Citat:
Nedeljko
No, čovečanstvo očigledno nije puno naučilo, jer neki, kao na primer ti, i dalje veruju u "nepotopive" brodove.


A na osnovu cega mislis da ja verujem u "nepotopive brodove"?

Koliko ja mogu da zakljucim, jedino ti ovde sebi dajes slobode da bez ikakvih objektivnih cinjenica donosis sud o drugima, u ovom slucaju o meni - Ali tvoj sud je vrlo pogresan; ne, ja ne verujem ni u kakve "nepotopive brodove" niti mislim da je ljudski rad tj. ono sto covek stvori otporan na greske. Stavise, mislim da ce te greske biti uvek prisutne u nekoj meri, samo da ce se broj tih gresaka smanjivati, iz prostog razloga sto ce coveku biti dostupna sve veca moc obrade informacija koje su neophodne radi smanjivanja tih gresaka.

Citat:

Potpuno je nebitno koliki je bio titanik, a kakvi su današnji. Master Yoda reče: "Veličina je nebitna. Princip je isti.". (Ne znam doduše, da li bi se dame složile sa tim.) Bez svesti da su naša dela zajedno sa nama nesavršena i ponašanja u skladu sa tim dešavaće se nesreće do kojih ne mora doći.


Vrlo je bitna - pogledaj danasnji avionski saobracaj, broj zrtava je prosecno par stotina putnika na nekoliko milijardi prevezenih putnika godisnje - to je svakako rezultat koji su u 1912 pa i 1952 godini mogli samo da sanjaju, i nemam razloga da verujem da se taj rezultat nece poboljsavati vremenom.

Ni 1912, kao ni 2012 transport nece biti "savrsen" ali cemo svakako moci da zakljucimo, primenom prostih metoda izracunavanja dostupnim svakom ko ima srednju skolu, da je transport kao fenomen postao daleko sigurniji, daleko brzi i daleko obimniji - sto se, kada se uzme zajedno, moze nazvati samo jednom jedinom recju: Napredak. I to vrlo merljiv, mogu da primetim.

Da li to znaci da danas nema gresaka u transportu? Svakako ne. Ali su te greske smanjene do te mere da nanose daleko manje stete nego te 1912 godine.

Citat:

A, taj proces o kome pričaš je vrlo zaustavljiv. Kada se čovečanstvo bude samouništilo, neće više biti subjekta zaseravanja Zemlje - kolevke života.


Cisto sumnjam da ce covecanstvo da se samounisti, mislim da to postoji samo u glavama apokalipticara. Ali, hajde da kazemo i da ce se svet nekako samounistiti. Vidis, nista se nece promeniti - kad tad ce se ponovo razviti slicna jedinka kao Homo Sapiens, mozda ne nuzno na Zemlji, i ona ce opet krenuti slicnim evolutivnim putem sirenja.

Covek ima samo jednu sudbinu - da siri svoju populaciju, sto podrazumeva i trosenje sve vise energije, kao i populisanje sve vece kolicine prostora. To nam je "ukodirano" negde duboko u genetski kod, od onog momenta kada je prvi majmun odlucio da koristi oruzje kako bi zagosporadio prirodom oko njega umesto da nastavi da zivi kao njegovi pretci specijalizovan za jedan jedini nacin zivota.

Jedini nacin da se to spreci je da ceo kosmos ispari u vidu beskonacno povecane entropije - sto ce se vrlo verovatno desiti, ako su trenutne procene izgleda kosmosa tacne, ali za vreme koje je duze od bilo kog smislenog perioda za nas ovde.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?28.08.2007. u 17:08 - pre 201 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Covek ima samo jednu sudbinu - da siri svoju populaciju, sto podrazumeva i trosenje sve vise energije, kao i populisanje sve vece kolicine prostora. To nam je "ukodirano" negde duboko u genetski kod

Hoćeš reći da je besomučna eksploatacija fosilnih goriva, seča amazonskih šuma i trovanje atmosfere nešto što nam je ukodirano duboko u gene?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?28.08.2007. u 18:00 - pre 201 meseci
Ne, ali su to bile opcije koje su u datom momentu bile izvodljive za coveka radi dolazenja do neophodne energije.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?28.08.2007. u 22:20 - pre 201 meseci
Citat:
Nedeljko:
A, taj proces o kome pričaš je vrlo zaustavljiv. Kada se čovečanstvo bude samouništilo, neće više biti subjekta zaseravanja Zemlje - kolevke života.


Citat:
jablan: Hoćeš reći da je besomučna eksploatacija fosilnih goriva, seča amazonskih šuma i trovanje atmosfere nešto što nam je ukodirano duboko u gene?



Ne razumem čemu ovoliki pesimizam i strah od napredka. Pa transhumanizam upravo i ističe trenutnu nesavršenost ljudske vrste i potrebu da se temeljni nedostaci prevaziđu. I ma koliko Vam se čini da je ljudska vrsta kroz nauku nanela mnogo zla i okolini i samoj sebi ipak su prednosti koje nam je donela daleko iznad svih mana.
Dovoljan je jedan primer: postoji opasnost da kometa Apofis 2038. godine udari u našu planetu(uništila bi svaki oblik života na zemlji osim možda najprimitivnije oblike). Trenutno se razmatraju najbolja rešenja da se ista skrene sa putanje i izbegne najgore. Da nauka poslednjih decenija nije dovoljno napredovala mi ne samo da o skretanju Apofisa ne bi mogli da razmišljamo nego najverovatnije da ne bismo znali da takva pretnja uopšte i postoji. Dakle ma koliko smo mi kao vrsta uništili prirodu na planeti na kraju će cela priroda opet trebati ljudsku vrstu da je sačuva od uništenja. I to je sve deo jednog potpuno prirodnog procesa baš kao što će i "self desinging" faza evolucije biti potpuno prirodni nastavak evolucije inteligentnih bića u više razvojne oblike.


 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?28.08.2007. u 23:47 - pre 201 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: A na osnovu cega mislis da ja verujem u "nepotopive brodove"?

Na osnovu ovoga
Citat:
Ivan Dimkovic: Na Titaniku su se ljudi naucili, i danas postoje brodovi veci od Titanika i nista im ne 'fali

Sa titanikom se desila takva tragedija upravo zato što mu ništa nije falilo, pa ni čamci za spasavanje nisu bili potrebni. Da mu je falilo, ljudi bi preduzeli mere predostrožnosti, pa bi se bar putnici spasli, ako bi brod potonuo.
Citat:
Ivan Dimkovic: ne, ja ne verujem ni u kakve "nepotopive brodove" niti mislim da je ljudski rad tj. ono sto covek stvori otporan na greske.

Ne rasuđuješ u skladu sa tim. Da ponovim, jedno je znati put, a drugo hodati njime.

Elem, tragedija iz 1912 bi bila mnogo manja da ljudi nisu smatrali titanik savršenim, neuništivim i nepotopivim i to važi za svaki tehnološki stupanj, jer će grešaka u projektovanju uvek biti. Ključno je pitanje "Šta ako se ipak desi ovo ili ono?". To je definitivno bila najveća greška.
Citat:
Ivan Dimkovic: mislim da ce te greske biti uvek prisutne u nekoj meri, samo da ce se broj tih gresaka smanjivati, iz prostog razloga sto ce coveku biti dostupna sve veca moc obrade informacija koje su neophodne radi smanjivanja tih gresaka.

Obrada informacija je toliko dobra da su pre nekoliko godina izginule stotine hiljada u Aziji ljudi od cunamija zato što neko nije telefonirao i javio da su registrovani seizmički talasi.
Citat:
Ivan Dimkovic: Cisto sumnjam da ce covecanstvo da se samounisti, mislim da to postoji samo u glavama apokalipticara.

Dobro, to je tvoje mišljenje o celokupnoj naučnoj javnosti koja se time bavi. Neka bude da su svi oni apokaliptičari, a da si samo ti pametan, ali ipak, seti se svog ključnog argumenta - brojki. Ako je nešto merljivo, to je uništavanje života na Zemlji.
Citat:
Ivan Dimkovic: Ali, hajde da kazemo i da ce se svet nekako samounistiti. Vidis, nista se nece promeniti - kad tad ce se ponovo razviti slicna jedinka kao Homo Sapiens, mozda ne nuzno na Zemlji, i ona ce opet krenuti slicnim evolutivnim putem sirenja.

Uuuhuhu (hvatanje za stomak). Nemoj toliko da me zasmejavaš, creva će mi se zavezati. Ako Ivan Dimković nije u stanju da zamisli drugačiju sliku života, onda je ona nemoguća.
Citat:
Ivan Dimkovic: Covek ima samo jednu sudbinu - da siri svoju populaciju, sto podrazumeva i trosenje sve vise energije, kao i populisanje sve vece kolicine prostora.

To je sudbina samouništenja. Što brže trošimo energetske resurse, brže ćemo ostati bez njih. Time sečemo granu na kojoj sedimo.
Citat:
Ivan Dimkovic: Jedini nacin da se to spreci je da ceo kosmos ispari u vidu beskonacno povecane entropije - sto ce se vrlo verovatno desiti, ako su trenutne procene izgleda kosmosa tacne, ali za vreme koje je duze od bilo kog smislenog perioda za nas ovde.

A današnja nauka je popila svu pamet o tajnama prirode. To što pišeš o entropiji je stanovište na osnovu sadašnjih naučnih teorija, koje samo približno opisuju prirodu išto dalju budućnost pomoću njih predviđamo to su predviđanja manje tačna. No, one vremenom postaju sve tačnije. Međutim, pogrešno je slepo se njih držati i davati toliko kategorične tvrdnje o toliko dalekoj budućnosti.

Ipak, ja u zakon entropije verujem. Čak i kada današnje teorije budu zamenjene opštijim i tačnijim, verujem da će nekoliko zakona opstati i u budućim teorijama, a jedan od njih je zakon entropije. No, to ne znači da je to "jedini način da se čovečanstvo zaustavi u svom pohodu na kosmos", već je to samo jedna od mogućih gornjih procena našeg kraja i to izuzetno gruba. Kraj itekako može doći mnogo ranije, a kako je krenulo... Brojke Ivane, brojke!
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
77.46.157.*



+171 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?29.08.2007. u 00:26 - pre 201 meseci
Nedeljko ja iskreno ne razumem tvoju ponetu. Sta zelis da kazes? Koja su tvoja resenja?

Pazi ovo
Citat:

Elem, tragedija iz 1912 bi bila mnogo manja da ljudi nisu smatrali titanik savršenim, neuništivim i nepotopivim i to važi za svaki tehnološki stupanj, jer će grešaka u projektovanju uvek biti. Ključno je pitanje "Šta ako se ipak desi ovo ili ono?". To je definitivno bila najveća greška.

Ovo mi nije nikako nije jasno sta hoces da kazes.
Da li su inzinjeri smatrali da je titanik nepotopiv? Ako jesu onda su skupo naucili lekciju. Ako nisu znaci da nisu oni doneli odluku. Ako nisu oni onda ko je? Ako su vlasnici broda smatrali da je to ispravna odluka onda oni snose odgovornost i samim tim u istoriji je zapisana poucna lekcija. Za odredjeni broj putnika mora biti obzbedjeno n mesta u camcima. Ako neko nije ispostovao taj zahtev kako moze biti nauka kriva za to? Nije nauka kriva sto je tamo neki Dzon doneo blentavu odluku da se ne stavi dovoljan broj camaca, ako je naucnim metodama utvrdjeno da je potreban n broj i da se on mora postovati onda ne mozes svaljivati krivicu na nauku. Nauka tj. njene zakonitosti do odredjenog stepena imaju ispravne odluke, ako neko ne nauci to nije kriva nauka, nego taj koji nije naucio lekciju tako da mi je nejasno kako sve ovo povezujes sa napredkom nauke koja jasno definise jednom kada brojke izdju iz 'laboratorije' sta je potrebno ciniti. Ovako zvucis samo neko ko konstatuje situaciju i na pogresna vrata lupa.

Citat:

Obrada informacija je toliko dobra da su pre nekoliko godina izginule stotine hiljada u Aziji ljudi od cunamija zato što neko nije telefonirao i javio da su registrovani seizmički talasi.

Samo previdjas jednu stvar a to je da ukoliko ne bi bilo tih sistema onda niko ne bi ni znao i prosli bi isto a ti sistemi kavi god da su, nece uvek zakazati niti komunikacije, sto znaci da ako bar jednom budu radile da je to oept vise nego nista, ili ti imas neki drugi predlog kako bi to trebalo raditi...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?29.08.2007. u 05:52 - pre 201 meseci
Naravno da nauka nikada ne može biti kriva kao ni bilo koja druga neživa stvar. Krivicu snose ljudi koji su od nje pravili religiju. Poenta je bila da zbog usijanih glava (koje su smatrale titanik nepotpivim) nije bilo dovoljno čamaca za spasavanje. Da su ljudi bili svesni nesavršenstava svojih dela, koja proističu iz ljudske nesavršenosti, barem ljudskih žrtava ne bi bilo ili bi ih bilo jednocifren broj.

Na kraj pameti mi nije da tragediju povezujem sa napretkom nauke (koju lično volim još od malih nogu), već sa ljudskom glupošću, pohlepom, nezajažljivošću itd.
Citat:
negyxo: Nauka tj. njene zakonitosti do odredjenog stepena imaju ispravne odluke, ako neko ne nauci to nije kriva nauka, nego taj koji nije naucio lekciju tako da mi je nejasno kako sve ovo povezujes sa napredkom nauke koja jasno definise jednom kada brojke izdju iz 'laboratorije' sta je potrebno ciniti.

Slažem se sa konstatacijom da nauka do određenog stepena daje dobre rezultate. Upravo je to ono što mnogi previđaju, a što zna svaki iole kvalitetan i pošten naučnik. No, možeš ti naučiti sve lekcije iz nauke, pa da ti se most ipak sruši, jer je nauka samo naše shvatanje sveta koji nas okružuje, tj. jedna njegova aproksimacija. Nauka ne nudi apsolutne i večne istine, već približne i privremene, koje se vremenom poboljšavaju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.web.vodafone.de.



+7169 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?29.08.2007. u 08:26 - pre 201 meseci
@Nedeljko,

Ti tvrdis da cela naucna javnost smatra da idemo ka samounistavanju? :-) Pa sad si ti mene nasmejao, pa upravo je to sto ti radis primer pravljenja greske za koju "optuzujes" mene ;-)

Sve napore koje covek ulaze da "unisti Zemlju" da saberes, ne mozes uporediti ni sa jednom blazom "prirodnom" (po tebi, posto ja smatram da je to sto covek radi isto "prirodno") kataklizmom kao recimo udar meteora u meksicki zaliv - a to je samo jedan mikro mikro mikro delic sta "priroda" moze da uradi sama sebi ;-) To sto covek radi je, koliko god tebi kontraituitivno zvucalo - neotudjivi deo prirode - jer je i covek bas ovakav kakav jeste, neotudjivi deo iste te prirode - koliko god se tebi i ostalim apokalipticarima to ne svidja :)

Covek je najnapredniji produkt evolucije na zemlji - savrsen u nekom idealistickom smislu svakako nije niti ce ikad biti, ali je dogurao daleko vise od ostalih organizama na Zemlji u pogledu sposobnosti prezivljavanja i adaptacije zivotne sredine oko sebe i mogucnosti da koristi energiju - a kljucna razlika izmedju mene i tebe je u tome sto ti to smatras za nesto lose, dok ja mislim da je to neminovan put evolucije i mislim da su "dobro" i "lose" kategorije koje postoje samo u nasim glavama.

Sasvim je moguce da u nekim stvarima mi nismo bas "gospodari nase sudbine" iako nam se nas kognitivni aparat cini potpuno slobodnim ;-)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.08.2007. u 09:36 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
77.46.157.*



+171 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?29.08.2007. u 08:36 - pre 201 meseci
Citat:

Na kraj pameti mi nije da tragediju povezujem sa napretkom nauke (koju lično volim još od malih nogu), već sa ljudskom glupošću, pohlepom, nezajažljivošću itd.

Pa to smo i mi svi do sada govorili, ne vidim oko cega je nastao problem. Cini mi se da ste ti i pctel upali sa pricom kako je napredak krvi za zrtve, s cim se ja ne slazem (bar ne za veci deo zrtava). Nauka tj. njeni 'proizvodi' mogu samo indirektno da pomognu onom gore boldovanem delu. Vidis, meni je jedan emisija ostala u memoriji od onih retkih emisija koje je RTS pustao pre 10 godina, HORIZONT, gde je jedan ruski naucnik pricao o tome koliko su ljudi tehnoloski razvijeni da nameste avion kapaciteta 2000 putnika, u toj temi su dotakli terorizam i posledice takvog razvoja avioindustrije, pa onda, cini mi se, isto tako i atomsku bombu, gde je neko upravo isticao sve negativne strane progresa nauke. Na sta je on odgovorio jednu recenicu koja je meni bila dosta upecatljiva. Naime, u jednom casrtvu, pre vise stotina godina, bio je neki car koji je naredio da se pobije stotine hiljada ljudi obicnim nozem. Ljudi su bukvalno dovodjeni i u redove cekali da ih ubije tamo neki baja sa nozem. Poenta je bila, bez obzira koji je stupanj razvoja odredjene zajednice, ukoliko dodje pogresan covek na pogresno mesto (nebitno u kom 'poslu') taj ce naci nacina za impelemantaciju za svoje lude ideje, sve dok ima neko da ga slusa. Sad, da li ce to biti obican noz, koji zavrsava posao sporije u odnosu na atomsko bombu 500 000 : 1, to je vec izbor alata
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2789 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?29.08.2007. u 09:13 - pre 201 meseci
Ivane,

XX vek je bio daleko pogubniji po život na Zemlji od svih prirodnih katastrofa do sada. Mnoge vrste su što istrebljene, što pred istrebljenjem. Pogledaj samo globalne parametre, kao što su globalna temperatura, globalni solanitet mora i okeana, globalna radioaktivnost itd. Promene se dešavaju mnogo brže nego što je evolucija u stanju da prati. Ako mi (prividno) umemo da prilagodimo okruženje sebi, druge žive vrste ne mogu toliko brzo da se prilagođavaju, pa kad one poodapinju i mi ćemo sa njima.
Citat:
Ivan Dimkovic: Ti tvrdis da cela naucna javnost smatra da idemo ka samounistavanju?

Ako ovo ne prihvataš, onda si totalno neinformisan. Ne znam da li ima smisla uošte raspravljati o tome.

Da, čovek jeste neotuđivi deo prirode, što ga i dalje ne sprečava da ukoka ostatak života na Zemlji zajedno sa sobom. Slaba je to uteha.

nexygo,

Nauka daje moć, a da li će se ta moć okrenuti u korist čoveka ili protiv njega, zavisi od čoveka. Dok se ljudske glave ne ohlade, radiće protiv čoveka.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?29.08.2007. u 10:45 - pre 201 meseci
Citat:
Nedeljko
XX vek je bio daleko pogubniji po život na Zemlji od svih prirodnih katastrofa do sada. Mnoge vrste su što istrebljene, što pred istrebljenjem. Pogledaj samo globalne parametre, kao što su globalna temperatura, globalni solanitet mora i okeana, globalna radioaktivnost itd. Promene se dešavaju mnogo brže nego što je evolucija u stanju da prati. Ako mi (prividno) umemo da prilagodimo okruženje sebi, druge žive vrste ne mogu toliko brzo da se prilagođavaju, pa kad one poodapinju i mi ćemo sa njima.


Zao mi je sto moram da te obavestim posto vidim da ili imas selektivnu amneziju ili nisi upucen (a verujem da je ovo prvo), ali sva ta delovanja coveka nisu uporediva sa tipicnim prirodnim aktivnostima kao sto je recimo bio udar meteora u meksicki bazen.

Da te podsetim, ta "obicna prirodna nepogoda" je izazvala globalno ledeno doba koje je pobilo dobar deo svih zivih vrsta na zemlji tada.. Sam udar tog meteora je oslobodio energiju koja je 2 miliona puta veca od najjace atomske bombe koju je covek ikad testirao, a posledice, tj. prasina koju je taj udar digao je zatamnila zemlju na sledecih nekoliko godina i izazvao globalni pomor vecine zivih stvari.

Eto taj jedan "minijaturni" akt prirode kraci od 1 sekunde, koji je bio samo jedan jedini trenutak u vremenu (nasuprot "celog XX veka") je napravio vece promene na zemlji nego sto je covek mogao da uradi za svo svoje postojanje na njoj.

A osim ovog gore, istorija zemlje pamti jos gomilu takvih prirodnih dogadjaja koji su svaki za sebe izazvali pomor gotovo svega zivog - poenta je da je to deo prirode i prirodnih ciklusa, i da to uopste nije lose, ako se gleda priroda kao celost, jer izaziva bum u evoluciji novih vrsta.

Citat:
Ako ovo ne prihvataš, onda si totalno neinformisan. Ne znam da li ima smisla uošte raspravljati o tome.


Koliko ja vidim, ovde samo ti demonstriras akutnu neinformisanost. Reci da se vecina naucnog sveta slaze da idemo ka kataklizmi je notorni nonsens, jer to jednostavno nije tacno.

Tacno je da postoje naucnici i struje u nauci koje smatraju da covek srlja ka necemu losem, ali oni uopste ne predstavljaju nikakvu vecinu niti su ista relevantniji od struja koje se ne slazu sa tim.

Jedno je sigurno - skokovi temperature i promene u broju vrsta nisu nista novo - pa da se prica o necemu specijalnom, evo kako je to izgledalo za poslednjih 500 miliona godina:



Meni se cini, gledajuci ovu mapu - da nas neminovno ceka novi skok u istrebljenju vrsta - koristio ti dizel ili H2, ne gine nam :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2789 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?29.08.2007. u 11:42 - pre 201 meseci
Smem li da pitam odakle ti ta sličica (koja inače barata sa milionima godina, pa se na njoj ne vidi XX vek)? Ja sam je našao ovde

http://en.wikipedia.org/wiki/Extinction#Mass_extinctions

Da vidimo šta kaže vikipedija.



Dakle, predviđa se istrebljenje 20% svih populacija do 2028., polovina od svih populacija za 100 godina. Sve u svemu, vrlo optimistično.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 29.08.2007. u 12:54 GMT+1]
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2789 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?29.08.2007. u 12:14 - pre 201 meseci
Imam jedno vrlo bitno pitanje. Da li nam je "svemoguća" nauka pomogla da izbegnemo I i II svetski rat i da li će nam pomoći da izbegnemo III? Da li se baš svi problemi mogu rešavati naučno-tehničkim metodama ili nam treba još nešto?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?29.08.2007. u 13:29 - pre 201 meseci
Nedeljko,

Citat:

Imam jedno vrlo bitno pitanje. Da li nam je "svemoguća" nauka pomogla da izbegnemo I i II svetski rat i da li će nam pomoći da izbegnemo III? Da li se baš svi problemi mogu rešavati naučno-tehničkim metodama ili nam treba još nešto?


Sasvim si u pravu, samo ne znam sta sa tim pokusavas da kazes posto ne vidim da se neko ne slaze sa konstatacijom da je ljudska vrsta nesavrsena i podlozna pravljenju gresaka.

Da li zbog toga treba da zaustavimo evoluciju ljudskog drustva jer, zaboga, znamo da ce neminovno dolaziti do gresaka i u buducnosti?

To sto ti radis je, moj Nedeljko, opisao davno Miguel de Servantes u svom romanu o Don Kihotu - zove se ratovanje sa vetrenjacama.

Evolucija drustva je ucinila da se WWIII ipak jos ne desi iako su ga mnogi kataklizmicari i fatalisti, bas poput tebe, "predvidjali" vise puta u proteklih 60 godina. Ipak je covek svesno bice, pa uci iz svojih gresaka.

Citat:

Dakle, predviđa se istrebljenje 20% svih populacija do 2028., polovina od svih populacija za 100 godina. Sve u svemu, vrlo optimistično.


Nisi se lepo izrazio - pise da jedan izvesni biolog E.O.Wilson predvidja da ce nestati 20% vrsta do 2028. Zivi bili pa videli.

Mada i da se to desi, nije nista "out of ordinary" jer, koliko vidimo, istorija zemlje poznaje i istrebljavanja od preko 50% - moralo je da se desi, a sudeci po onom grafikonu vec je i trebalo da se desi do sad ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
77.46.157.*



+171 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?29.08.2007. u 13:55 - pre 201 meseci
Citat:
Nedeljko: Imam jedno vrlo bitno pitanje. Da li nam je "svemoguća" nauka pomogla da izbegnemo I i II svetski rat i da li će nam pomoći da izbegnemo III? Da li se baš svi problemi mogu rešavati naučno-tehničkim metodama ili nam treba još nešto?

To je dobro pitanje. Odgovor i jeste da nam treba jos nesto. To nesto je transhumanizam ili Ai, posto ce se te dve 'tehnologije' merge-ovati. Po prvi put u celoj ljudskoj istoriji, ili bolje receno nauci, produkti same nauke nece biti pasivne, nego aktivni cinioci za razvoj dalje nauke. Transhumanizam ako se posmatra kao proizvod nauke, bice jedan od tih naucnih dostignuca. Do sada je covek bio 'key figure' u odlucivanju sta ce da uradi sa dostignucima, dal' ce da ih korisit za dobro ili lose, to je jedina bila konstanta. Saznanje o svetu je menjao ali sebe nije menjao, sem evolucije, koja to dosta radi sporije u odnosu na progres koji je covek ostvario u nauci.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2789 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?29.08.2007. u 14:13 - pre 201 meseci
Treba nam preumljenje - kompletna promena filozofije, tj. načina mišljenja, promena načina života, kulturni napredak itd. Tek onda ćemo moći svoja dostignuća da koristimo u svoju korist, a ne na svoju štetu. Kapitalizam je pokazao šta je imao da ponudi i ispoljio klučne nedostatke, a to jeste etapa u kojoj sistemi propadaju i bivaju zamenjeni novim, savršenijim. Vrlo je opasno da kapitalizam potraje još nekoliko decenija, da ne kažem, 100 godina.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?29.08.2007. u 14:33 - pre 201 meseci
Citat:

Vrlo je opasno da kapitalizam potraje još nekoliko decenija, da ne kažem, 100 godina.


Aaa sad mi je jasnije sta ti hoces da kazes ;-)

Pa lepo, tako reci :-) No, ima samo jedan mali problem sad, posto si sad postao malo kontradiktoran samom sebi - kako si vec lepo zakljucio da je covek jedno nesavrseno bice, i identifikovao da smo pravili greske u proslosti i nismo promenili princip po Yodi...

Zasto se onda nadas da bi neka "kompletna promena filozofije, tj. načina mišljenja, promena načina života, kulturni napredak itd" bili liseni istih tih problema i da se ne bi zavrsili nekim katastrofalnim krahom ala Titanik? :-)

Ja se ne slazem sa tim vidjenjem, i smatram da ce promena drustva doci kroz spontanu evoluciju a ne nekakvu "kompletnu revoluciju". Imali smo 2 u proteklih 100 godina, i obe su se zavrsile vrlo neslavno - mislim da je bolje to raditi malo temeljnije.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2789 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?29.08.2007. u 14:50 - pre 201 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: i nismo promenili princip po Yodi...

To nisam tvrdio. Primer sa Yodom i Titanikom je značio da nem ne trebaju usijane glave, bez obzira na kojem smo stupnju razvoja. To je konstanta.
Citat:
Ivan Dimkovic: Zasto se onda nadas da bi neka "kompletna promena filozofije, tj. načina mišljenja, promena načina života, kulturni napredak itd" bili liseni istih tih problema...

Ne nadam se, ali moramo nešto preduzeti da bismo rešili tekuće probleme. Ovako više ne ide. Preciznije, ide, ali u pizdu materinu.

Takve su se promene već dešavale u istoriji civilizacije. Kapitalizam je svakako mnoge nedostatke feudalizma i zamenio ga kao novi, bolji i napredniji sistem. No, zaman doš'o za nove velike promene. Nigde nisam rekao da će doći preko noći. Sistem je vrlo teško nametnuti ljudima. Obično novi dolazi zato što je prihvaćen, jer se uvidelo da na stari način više ne ide.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Transhumanizam - za ili protiv?29.08.2007. u 14:58 - pre 201 meseci
Odlicno - sve na mestu.

Samo... vidim samo jedan problem, OK identifikovali smo da je kapitalizam nesavrsen, i da ima mane koje nisu dobre - e super, zavrsili smo najveci deo posla, jos je ostala jedna sitnica - da smislimo neki bolji ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Transhumanizam - za ili protiv?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 13786 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.