Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa HDD-om

[es] :: Storage :: Problem sa HDD-om

[ Pregleda: 3420 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

daxx

Član broj: 12395
Poruke: 50
*.verat.net

ICQ: 167771596


Profil

icon Problem sa HDD-om17.08.2003. u 19:03 - pre 250 meseci
Imam maxtora 60/5400 i od juce problem. Hard iz cista mira pocne da "kaslje", isti zvuk kao kad se gasi samo ucestao. Ugasim racunar i sacekam malo, pa kad ga upalim malo radim i opet isto. Napajanje je 300W ako je to bitno. Ja sumnjam na napajanje, ali bih voleo da cujem vase misljenje...
 
Odgovor na temu

daxx

Član broj: 12395
Poruke: 50
*.verat.net

ICQ: 167771596


Profil

icon Re: Problem sa HDD-om20.08.2003. u 13:26 - pre 250 meseci
U medjuvremenu, ovo se desilo jos par puta i na disku se pojavilo 7kb losih sektora (sto sam utvrdio full formatiranjem), od tada se vise ne dogadja, ali me plase ovi losi sektori. Naime, zna li neko kako da izbegnem njihovo sirenje? Da li je dovoljno sto su vec obelezeni i vise im se ne pristupa, ili moram da ih zaobilazim "u sirokom luku" (recimo da particionisem disk a na tom delu da ostavim malu rupu)? Ajd nek me neko posavetuje
 
Odgovor na temu

Corleone
don Vito Corleone
Palermo,Sicilija

Član broj: 10621
Poruke: 788
213.163.107.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa HDD-om20.08.2003. u 13:30 - pre 250 meseci
Baci disk i kupi drugi, to ionaka sada nije mnogo skupo.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

tweeester
Ivan Arandjelovic
bg yu

Član broj: 724
Poruke: 882
*.kc.vicert.com

Sajt: www.javasvet.net


Profil

icon Re: Problem sa HDD-om20.08.2003. u 13:41 - pre 250 meseci
Eldar-ov savet shvati sasvim ozbiljno dok ne bude kasno ...
<< tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi >>
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
*.verat.net

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: Problem sa HDD-om21.08.2003. u 18:43 - pre 250 meseci
Ma daj nemoj da palite coveka, nije bas toliko hitno. Bad sectory mogu da se sire i tada moras da kupis novi hd. Ali ne obavezno, jednostavno moze da se pojavi par njih i da se ne sire dalje. Znaci proveri posle par dana, nedelja sa scandiskom da li se sire, pa tek onda moras da kupujes novi hd.
Naravno da ti redovan buckup toplo preporucujem.

Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
 
Odgovor na temu

nogga

Član broj: 13301
Poruke: 1
*.lci.co.yu



Profil

icon Re: Problem sa HDD-om26.08.2003. u 04:17 - pre 250 meseci
I ja imam slicnu muku.
Ali ima resenjce
HDD Regenerator.
Neki rus je napravio software ali ima jedan prblm.
Vec danima trazim odgovarajuce verzije jer 1.32 skine samo prvi na koji naidje
a full verzija ih skida sve.
Mozda neko zna gde bih to mogao naci???
 
Odgovor na temu

IHThUS
Željko Jankov
Budapest

Član broj: 11650
Poruke: 590
212.51.124.*

Sajt: www.svetlostisusova.net


Profil

icon Re: Problem sa HDD-om26.08.2003. u 13:23 - pre 250 meseci
@nogga
Probaj na ovom ruskom sajtu: http://www.xbitlabs.com/
Bog je ljubav - Bog te voli

Ko se rodi jedanput umire dvaput a ko se rodi dvaput umire samo jedanput.
SAZNAJ KAKO
 
Odgovor na temu

daxx

Član broj: 12395
Poruke: 50
*.verat.net

ICQ: 167771596


Profil

icon Re: Problem sa HDD-om01.09.2003. u 17:22 - pre 250 meseci
Da se i ja oglasim ponovo... Na HDD-u su se posle navedenog "stucanja" pojavili losi sektori. Istina, samo 7KB. Probao sam da ga formatiram (full) ali su i WinXP setup i DOS odbijali da to ucine (zaglavili bi na 5-om procentu i prekinuli). Onda sam uzeo Partition Magic diskete i formatirao bez problema, a on mi je obelezio doticne lose sektore i od tada sve radi sasvim normalno, koliko mi se cini bad sectori se ne sire (da kucnem u drvo), mada cu uraditi za neki dan ponovno skeniranje cele povrsine diska, za svaki slucaj. A sto se tice tog ruskog programa, cudno mi je kako je takva, prakticno mehanicka ostecenja, moguce popraviti softverskim putem? I, kako taj softver nije napravljen ranije???
 
Odgovor na temu

BeastMaster
Dragan Mitic
Krusevac

Član broj: 4666
Poruke: 1561
*.verat.net

ICQ: 22756094


Profil

icon Re: Problem sa HDD-om01.09.2003. u 18:24 - pre 250 meseci
Verovatno se radilo o logičkom bad sektoru, a logički bed sektor nije fizičko već "softversko" oštećenje diska. Odnosno logički bad sektor je pogrešno upisana informacija na disku koju win ne prepoznaje i tretira kao bad sektor.
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Problem sa HDD-om02.09.2003. u 01:37 - pre 250 meseci
"bad sektor" - interesantna formulacija :) Aj' da si napisao "bad sector" ili "bed sektor", al' za ovo castim piwo :)

Nego, skoro sam i ja cuo od Saleta (Arena) za te "logicke bed sektore", i naravno nadjoh se u cudu - kako to da se pojave neki novi bed sektori a da ja nisam cuo za to ;)
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

BeastMaster
Dragan Mitic
Krusevac

Član broj: 4666
Poruke: 1561
*.ptt.yu

ICQ: 22756094


Profil

icon Re: Problem sa HDD-om02.09.2003. u 07:01 - pre 250 meseci
Stvarno ne znam kako nisi čuo, ipak je relativno česta pojava (kada su u pitanju bad seKtori :)) )
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Problem sa HDD-om02.09.2003. u 08:53 - pre 250 meseci
Tu ima jos jedna fora: posto je HDD mehanicki uredjaj koji je podlozan habanju (lezajevi dobiju mali "luft" tokom rada), pozicija cilindara nije odredjena brojem stepova aktuatora, (kao kod flopija) nego glave "gura" elektromagnet, tzv. "Voice Coil" ("Voice" iz istorijskih razloga...valjda su prvi Winchester diskovi, "ves masine", koristile zavojnice kao od velikih zvucnika?).

Elem, u fabrici se naslepo snime "staze" na poslednjoj povrsini diska, i one sluze samo za pozicioniranje glava (Seek radi tako sto se glava pomera u smeru ka unutra ili ka napolje sve dok ne pocne da ocitava sinhro, a onda glava za pristup podacima cita sektore i iz zaglavlja saznaje adresu sektora). Da bi se kompenzovalo habanje, pri svakom pisanju (ili mozda svakom prolasku?) u bilo kom od cilindara, staza u tom cilindru na povrsini za pozicioniranje se ponovo upisuje, ocrtavajuci najnoviju trajektoriju. Ovakav sistem je osetljiv na "puzanje", odnosno posle nekog vremena se greska akumulira i cilindar postaje "rebrast" ili elipsoidan ili nekog drugog oblika, odnosno staza na povrsini za pozicioniranje odstupa od kruznice. Tu onda nastaju problemi i losi sektori mogu da se pojave na mestima na stazi gde zbog inercije glava ne moze da prati zapisanu trajektoriju koja suvise vrluda. Tokom vremena, na tim mestima se problem povecava i raste broj losih sektora. Lek moze biti softverski, tj. uraditi rekalibraciju i napraviti nove, sveze, staze za pozicioniranje. Medjutim, ako je habanje uzelo danak i ne moze se kompenzovati, onda je vreme za zamenu diska.

Moja pretpostavka je da je habanje manje kod diskova sa manjim brojem obrtaja, ali na drugi pogled, mozda su to samo diskovi sa lezajevima od slabijeg, jeftinijeg materijala koji traju isto kao i oni brzi.

Na zalost, diskovi su sada postali "comodity product" i verovatno se i ne prave tako da traju bog zna koliko, jer se ocekuje da zastare i postanu premali za svega par godina, a pritisak konkurencije je takav da se u izradi stedi gde god se moze. Niko nema primedbi na sve to - ko nema para, kupuje nove diskove na vreme, a ko ima i zeli da se osigura nepouzdanost nadoknadjuje redundansom, tj. RAID-ovima.
 
Odgovor na temu

daxx

Član broj: 12395
Poruke: 50
*.verat.net

ICQ: 167771596


Profil

icon Re: Problem sa HDD-om02.09.2003. u 23:45 - pre 250 meseci
Resio sam da probam sta moze da uradi taj HDD Regenerator, ali nikako da ga nadjem... Ako neko ima nek napise link odakle je smaknuo ili sl. Ako ga ja nadjem, javicu gde sam ga nasao
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Problem sa HDD-om03.09.2003. u 03:33 - pre 250 meseci
salec, tvoj zadnji post objasnjava dosta nedoumica u vezi bad sectora. Ne bi bilo lose da to malo prosiris pa da postavimo TOP temu.

Pozdrav
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Problem sa HDD-om

[ Pregleda: 3420 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.