Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kakav je život u Americi?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u USA :: Kakav je život u Americi?
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 348166 | Odgovora: 686 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?10.07.2007. u 07:30 - pre 204 meseci
Citat:
Skeneropulos: Ma svagdje zivot zavisi od toga koliko si snalazljiv i sposoban da se snadjes u raznim situacijama...
E, zemljace, nemoj tako! Ja isti - sednem u voz oko 14:00h i negde oko 22:00h naglo postanem "snalazljiviji i sposobniji" kad iz voza sidjem u Ljubljani. I tako 20-tak godina, dok me bolest nije naterala da se vratim u Bgd. Sad imam sasvim pristojnu penziju, samo na osnovu onih 20-tak godina rada.

Dakle, ti si u pravu, ali konacan rezultat zavisi i od okruzenja. Normalno je, da ce snalazljiviji i sposobniji covek ziveti bolje i u Tunguziji od ostalih Tunguzizana, ali ce jos uvek ziveti losije od nekog nesnalazljivog i nesposobnog Amerikanca.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

dekibre
Dejan Mladenovic
Oslo, Norveska

Član broj: 21820
Poruke: 246
84.236.124.*

Sajt: dekibre.on.w802.net/index..


+4 Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?11.07.2007. u 08:49 - pre 204 meseci
Citat:
Skeneropulos:
Kad si vec spomenuo tu pricu za prijateljicu ja imam jedno pitanje...
Kako se zove ta agdencija sto svi idu da rade na bazen, ja znam milion ljudi koji kazu radim na bazenu 1 itd samo mi nije jasno koliko to bazena ima kada svaki drugi to radi...

bas me interesuje pa ako je neko upucen...


Ja stvarno ne znam kako se zove agencija ali sam u Turskoj na letovanju sreo tipa koji godinama radi taj posao, u pocetku je radio na bazenu a kasnije je postao neka vrsta supervizora, takodje je radio regrutaciju ljudi iz Srbije. Ono sto mi je napomenuo je to da moze da ti se desi da cuvas bazen jako male velicine recimo tipa nesto 5x9 m e tu si vise baby siter za razmazenu americku decurliju nego sto si spasilac.


Sto se tice izgovora imena tu postoji nekoliko varijanti:

Recimo moje ime su uglavnom izgovarali Dežan, medjutim oni ameri koji su latino porekla su ga izgovarali Dehan a najmanji broj ljudi ga je izgovarao Didžan.
Verovatno kada bi se moje ime napisalo umesto Dejan - Deyan možda bi uspeli kako tako da ga pravilno izgovore.

You can fool some people sometimes,
But you can't fool all the people all the time. (Bob Marley)
 
Odgovor na temu

Marko Lisinac
Atlanta, USA

Član broj: 781
Poruke: 129
*.atl.fdn.com.

ICQ: 53095739


Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?18.07.2007. u 07:00 - pre 203 meseci
Citat:
Skeneropulos
samo mi nije jasno koliko to bazena ima kada svaki drugi to radi...

bas me interesuje pa ako je neko upucen...


Firma u kojoj radim ima ugovore sa preko 200 bazena, a svi su u relativno malom delu Atlante. Inace ovde skoro svako naselje ima bazen, neki su bas mali a neki su ogromni, sve zavisi koliko je naselje bogato... Dosta studenata se odlucuje za posao spasilaca jer je bukvalno nesto najlakse sto moze da se radi a placa se od 8 do 12 $/h sto je relativno OK za nekog ko ne planira zivot u USA...
 
Odgovor na temu

dulsrules
belgrade

Član broj: 75681
Poruke: 168
*.artcommunication.co.yu.

Sajt: www.youtube.com/dulsrules


+31 Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?08.08.2007. u 03:26 - pre 203 meseci
Ja licno mislim da bez neke veze ne moze da se uspe u USA. Ukratko: ili imas to sto je potrebno ili nemas. To je to.
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
193.34.64.*



+679 Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?09.08.2007. u 00:37 - pre 203 meseci
Veza...? Za uspeh u USA, land of the free? Obrazloži, leba ti...
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?09.08.2007. u 01:20 - pre 203 meseci
Citat:
burex: Veza...? Za uspeh u USA, land of the free? Obrazloži, leba ti...
Evo, ja cu da obrazlozim. Sin mog brata od strica otisao u Ameriku (SAD). Tamo je imao rodjenog ujaka, dobro stojeceg coveka, ozbiljnog, sa familijom koji je ovog mog sinovca lepo prihvatio i pomagao mu. E, posto je ovaj moj sinovac(?) bio "bez veze" nije uspeo u "toj tamo Americi" i - vratio se u Srbiju. Eto. Dakle, ima i toga.

Sa druge strane, njegov brat od strica je otisao sa zenom i dvoje male dece u Kanadu i snasli se i ostali tamo, jer su imali veze - jedni druge ...
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?09.08.2007. u 06:56 - pre 203 meseci
Citat:
Ja licno mislim da bez neke veze ne moze da se uspe u USA


Zavisi sta tacno podrazumevas pod 'nekom vezom'. Ako mislis na one koji su vec iskusni i situirani, onda mogu da ti kazem
da se moze bez veze sve srediti. Stavise, znam vrlo mali broj ljudi koji su imali nekoga da im pruzi zaledjinu bar u
pocetku. Stavise, cesto se ispostavljalo da i oni koji imaju rodbinu u Americi (narocito onu stariju, post-WWII) da bi im bilo
isto ako ne i bolje da je i nemaju.

U mom talasu imigracije (godine iza pada gvozdene zavese) pokazalo se kao mnogo bitno biti u kontaktu sa vrsnjacima,
ljudima slicnih zivotnih prica, doznati komad po komad bitnih informacija, saznati gde ima poslova, kako stoje pojedini regioni
i slicno. Govoreci u tom smislu ne moze se sam.

 
Odgovor na temu

Pneos
Pomocni radnik na gradjevini

Član broj: 138226
Poruke: 281
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+5 Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?10.08.2007. u 21:00 - pre 203 meseci
mozda bi neko mogao da napise nesto o sistemu zdravstvene zastite u Americi. Cesto cujem da je to veliki problem, ali ne razumem tacno u cemu je stvar. Da li ne postoji ili ljudi ne mogu ili nece da plate ?

Uzgred meni je malo cudno da se u USA govori o platnim razredima, mislim OK je da se zna ko koliko zaradjuje ali zar u USA sistemu uopste moze imati striktnih pravila ?


102>77+30+20 !
 
Odgovor na temu

djalminha
djalminha
USA

Član broj: 4931
Poruke: 98
*.35-65.tampabay.res.rr.com.



+7 Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?12.08.2007. u 00:14 - pre 203 meseci
Sto se tiche platnih razreda, naravno da ne postoje striktna pravila ali moze se otprilike znati koliko se krece raspon zarada za odredjene profesije.

Zdravstvena zastita postoji, ukoliko si stalno zaposlen pa odvajas svakog meseca odredjenu(poprilicnu) sumu novca za zdravstveno osiguranje. Firma u kojoj radis ponudi ti nekoliko planova pa ti izaberes koji ti je najpovoljniji. Problem je mozda u tome sto nikad nisi dovoljno upoznat sta ti je sve i koliko tim planom pokriveno, pa kad nastanu kod nekoga ozbiljniji zdravstveni problemi, vrlo cesto zapadne i u finansijske(npr ova operacija ti je pokrivena do 500$,ovaj pregled do 150$) Naravno sve se to moze otplacivati i.t.d.

Ljudi koji nemaju stalno zaposlenje mogu individualno uzeti neki od zdravstvenih planova ali mislim da je tada sve znatno skuplje.
Tajna izdrzljivosti Kineskog zida lezi u lepljivom pirinchu!
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?12.08.2007. u 00:58 - pre 203 meseci
Citat:
Sto se tiche platnih razreda, naravno da ne postoje striktna pravila ali moze se otprilike znati koliko se krece raspon zarada za odredjene profesije.


Malo varira po regijama, inace za odredjenu regiju se prilicno striktno znaju plate. Varijacije navise se desavaju ako prelazis u firme gde tvoje znanje mogu od
prvog dana da primene (tj. tacno im trebas).

Citat:
Zdravstvena zastita postoji, ukoliko si stalno zaposlen pa odvajas svakog meseca odredjenu(poprilicnu) sumu novca za zdravstveno osiguranje.


Mislim da se ne radi o poprilicnim sumama (obicno je reda velicine 100-200 USD) a minimalna satnica je 8 USD.

Citat:
Firma u kojoj radis ponudi ti nekoliko planova pa ti izaberes koji ti je najpovoljniji. Problem je mozda u tome sto nikad nisi dovoljno upoznat sta ti je sve i koliko tim planom pokriveno, pa kad nastanu kod nekoga ozbiljniji zdravstveni problemi, vrlo cesto zapadne i u finansijske(npr ova operacija ti je pokrivena do 500$,ovaj pregled do 150$) Naravno sve se to moze otplacivati i.t.d.


Ima ovoga, ali sve zavisi od firme do firme, od health plana do health plana. Ima ih koji su sasvim OK, sa fiksnim deductibles (recimo prvih 250 USD troskova godisnje
placas sam, posle je sve pokriveno). Najgore pokrivanje je za zubnu zastitu, tu su proporcionalno najveci troskovi koji ostaju osiguraniku da ih pokrije. Nasuprot tome,
vision plan (vid, oci, naocare...) su obicno besplatni za zaposlene.

Citat:
Ljudi koji nemaju stalno zaposlenje mogu individualno uzeti neki od zdravstvenih planova ali mislim da je tada sve znatno skuplje.


5-10 puta skuplje, zavisno od izbora i situacije, narocito skupo kad se tek pocinje sa zdravstvenim osiguranjem.

Moja daleko najgora iskustva iz USA su poslovanja sa brokerima health insurance - to nisu same osiguravajuce firme, nego manje firme koje za njih obavljaju administraciju
i reprezentovanje klijenata (nesto kao iznajmljeni front office). Poslovnost nikakva, inteligencija na nivou retardiranog pileta (obicno latino zenetine), nepostovanje rokova,
sikaniranje u smislu formulara (a zasto ovde nema ovo ili ono...) i sve to na parce - nikad ne kazu unapred sta ti tacno treba nego te maltretiraju na etape i to traje i traje.
Iskustvo najslicnije crnom komunizmu iz ranih 60-tih, potpuno nesvojstveno USA kulturi tretiranja kupca. Jedino od cega strecaju je kad ih krajnje ljubaznim glasom preko
telefona tvoj advokat podseti da bi mogli i trebali da te malo tretiraju korektnije, i da...naravno, to se nece vise ponoviti...ne, nikako...

[Ovu poruku je menjao milanche dana 12.08.2007. u 02:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

arturiska1978
Aleksandar
Dimitrovgrad

Član broj: 153836
Poruke: 11
77.46.224.*



Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?12.08.2007. u 17:44 - pre 203 meseci
Eh ljudi moji.Bio sam 3 put u Americi radio po tim bazenima,crncio ko sto bi se reklo,mada verujte mi njihovi crnci ne crnce.Citam postove ,na neke se nasmejem,neki me oduseve i tako.Sve u svemu lepo je otici,malo raditi,zaraditi.Cudi me samo kako su se bas svi nasi ljudi tamo snasli?
I da....konobarski posao se placa 2 dolara po satu ali imas dobar tips.Spasioci od 7-9 $.Bas bih voleo da radim na tom u Atlanti za 12$ sa dobrim overtime-om.Niko ne spominje 4 takse koje ti drzava naplati...
 
Odgovor na temu

Marko Lisinac
Atlanta, USA

Član broj: 781
Poruke: 129
*.hsd1.ga.comcast.net.

ICQ: 53095739


Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?14.08.2007. u 07:16 - pre 203 meseci
^ Kako si uspeo da crncis na bazenima? Sta si to radio? Americka deca pocinju da rade kao spasioci od 15. godine zivota, a pola nasih studenata koji dodju u USA ne mogu da izdrze fizicki napor sedenja pored bazena, i jos se bune da su malo placeni za to silno crncenje...






 
Odgovor na temu

arturiska1978
Aleksandar
Dimitrovgrad

Član broj: 153836
Poruke: 11
77.46.224.*



Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?14.08.2007. u 13:08 - pre 203 meseci
Jeste Marko u pravu si.Prvi Americki poslovi sa 15 godina su spasioci,prvi dzeparci i tako dalje.Koliko sigurno i sam znas placeni su od 13-15 $.A mi fakultetski obrazovani ljudi sa 7-8 $.Kad sam rekao crncenje mislio sam na presezonu.To je znas kad se pokazes kao dobar spasilac pa te sledece godine traze da radis na otvaranju sezone.4 meseca rada pre i 4 kao spasilac.Tada sam dobio zvanje dry and cleaning ekipa.Gde sam 10 sati dnevno sa kiselinom radio,cistio bazene,wc i sva ona nazovi ga sr***.Raditi kao spasilac je samo sedenje i blejanje u bazen.Cini se lako,medjutim u onoj sto sam ja bio je najbolja ali sa puno-puno-puno pravila.Hajde sedi na jednom mestu i bleji u sobi 10 sati dnevno.Izludeces veruj mi.Pa mi za to i nije bas bilo ekstra.Sve u svemu radis ko crnac,razbijes se od posla i zaradis.Ali kad pogledas da sa i toliko rada u Srbiji ces zaraditi neke pare,ne iste ali bar pristojne.
 
Odgovor na temu

VladaSu

Član broj: 31634
Poruke: 1099
*.tippnet.co.yu.



+218 Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?14.08.2007. u 14:07 - pre 203 meseci
Svaka vam cast. Ako gledata kakva je Amerika u filmovima onda oni Amerikanci koji su gledali Kusturicine filmove (ako ih ima) misle da
je Srbija sa kucama od kartona, bosi i gladni ljudi pokidane odece, bogatasi voze bicikle i stalno se nesto mucka.
Onaj ko je i ovde bio iole snalazljiv i otisao van, nije se vratio nazad.
Neko je zadovoljan sa 1000 dinara u dzebu a neko nije sa par miliona jer mu je malo. Sreca i zadovoljstov je relativno....
Ko konabar se tamo dobor zaradi. Prijatelj mi se posle 6 meseci konobarisanja vratio i kupio nova kola, renovirao kucu, uvukao grejanje,i ostalo mu da zivi par godina po nasem standardu. Vratio se samo zato sto mu istekla viza. Hoce nazad.
Opet jos jedan primer drugara koji je radio kao potrcko i nekada za baskis dobijao pola moje plate, imao stan i hranu i fisko je dobija nekoliko puta vise nego mi ovde a sve mu je bilo obezbedjeno.
A ko kaze da je tamo lose i tamo zivi i tuguje za "majkom Srbijom" moze da se vrati kada hoce ALI NIKO NECE. NISU LUDI.
Lako nije ali bolje jeste. Da nema viza niko ne bi ovde ostao
[Ovu poruku je menjao VladaSu dana 14.06.2003. u 11:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Rozarita
Beograd

Član broj: 141392
Poruke: 25
*.3dnet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?14.08.2007. u 20:14 - pre 203 meseci
Dragi moji, da sam malo mladja...
Da sam malo mladja niko me ne bi izbacio iz Amerike. Svakome od vas zelim da provedete ber mesec-dva tamo. To je zemlja velikih mogucnosti za ljude koji imaju bar malo mozga. Ne moras jezik da znas mnogo, tek da se snalazis. Ljudi su srdacni i izuzetno korektni. U poslovanju je rec zakon, nije cak potreban ni potpis a pecat skoro da se i ne koristi. Nigde u svetu se ne bogati fizickim radom pa ni u Americi ali samo malo inicijative, a nasi ljudi su apsolvirali to zadnjih 15 godina, i mozete sebi da obazbedite lagodan zivot. Naravno, problem je sto se brzo naviknu na komfor pa pocinju da mu nalaze mane. Javi i nostalgija za rodnom grudom, ali opet se retko ko vraca nazad.
Ako stvarno zelite da odete u Ameriku, uspecete u tome. A ja cu bar jos jednom u Las Vegas.
 
Odgovor na temu

Leso
Bgd

Član broj: 61478
Poruke: 17
147.91.1.*



Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?15.08.2007. u 02:31 - pre 203 meseci
Zavidim vama koji ste vec tamo, pravite mi zazubice, :D . Imam dosta rodbine i jednog prijatelja iz detinjstva na relaciji Detroit-Chicago, san mi je da im se pridruzim, mada je do sada bilo bezuspeshno. No, ja nisam takav da gubim nadu (tvrdoglavo magare :) ). Ochekujem bingo na usa lottery i eto mene tamo.
Imam 2 pitanja. Kako prolazi u Americi srednji medicinski kadar, konkretno, ja sam laborant sa srednjom shkolom? I zanima me josh, da li bih ja mogao da se zaposlim u nekoj firmi koja radi rachunarske mreze, administraciju i odrzavanje istih, ali bez zavrshene shkole za to?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?15.08.2007. u 03:57 - pre 203 meseci
Kad su u pitanju medicinske sestre, upravo se poslednjih godina desava velika smena generacija - veliki broj zaposlenih
u toj bransi ce da ide u penziju, a nema dovoljno novih. Jedna moja drugarica koja je zavrsila u Sarajevu srednju medicinsku
skolu se prekvalifikovala u registered nurse tako sto je zavrsila ovde neku skolu za to novo zanimanje u trajanju 1-2 godine
(odprilike toliko, ne znam tacno), nasla lako posao i to za prilicno dobru platu (70k pre par godina).

Ne znam da li bi mogao odmah da radis sa svojom medicinskom strukom u necem slicnom (pod uslovom da imas papire za
boravak i rad).

Sto se tice poslova u vezi odrzavanja mreza, sigurno je da su ti prvo potrebni papiri da bi imao pravo da radis u USA. Posle
toga je sve moguce - ako bi uspeo nekoga da zaintrigiras da te pozove na intervju i pokazao da umes da radis posao, ne bi
bilo problema. Medjutim, problem je zaintrigirati ljude i odskrinuti sebi vrata za tu prvu poziciju. Daleko lakse ide sa nekakvim
sertifikatom odavde ili sa diplomom.
 
Odgovor na temu

Leso
Bgd

Član broj: 61478
Poruke: 17
147.91.1.*



Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?15.08.2007. u 05:21 - pre 203 meseci
Hvala na odgovoru. Meni i jeste trenutno najveci problem kako doci do papira. A za dalje, shto kazu ljudi, za budalu uvek posla ima, , ne brinem se.
 
Odgovor na temu

Marko Lisinac
Atlanta, USA

Član broj: 781
Poruke: 129
*.hsd1.ga.comcast.net.

ICQ: 53095739


Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?15.08.2007. u 05:39 - pre 203 meseci
Citat:
arturiska1978: Jeste Marko u pravu si.Prvi Americki poslovi sa 15 godina su spasioci,prvi dzeparci i tako dalje.Koliko sigurno i sam znas placeni su od 13-15 $.A mi fakultetski obrazovani ljudi sa 7-8 $.Kad sam rekao crncenje mislio sam na presezonu.To je znas kad se pokazes kao dobar spasilac pa te sledece godine traze da radis na otvaranju sezone.4 meseca rada pre i 4 kao spasilac.Tada sam dobio zvanje dry and cleaning ekipa.Gde sam 10 sati dnevno sa kiselinom radio,cistio bazene,wc i sva ona nazovi ga sr***.Raditi kao spasilac je samo sedenje i blejanje u bazen.Cini se lako,medjutim u onoj sto sam ja bio je najbolja ali sa puno-puno-puno pravila.Hajde sedi na jednom mestu i bleji u sobi 10 sati dnevno.Izludeces veruj mi.Pa mi za to i nije bas bilo ekstra.Sve u svemu radis ko crnac,razbijes se od posla i zaradis.Ali kad pogledas da sa i toliko rada u Srbiji ces zaraditi neke pare,ne iste ali bar pristojne.


Otvaranje bazane je stvarno naporan posao i deluje ponizavajuce da ljudi sa fakultetskim diplomama rade cicscenje kiselinom i hlorom. Ja sam za otvaranje bazena trazio da mi kao radnu snagu posalju iskljucivo meksikance, jer studentima necu da trazim da rade nesto sto ja licno ne bih radio.
A znam i za posao spasioca koliko je naporan (mentalno), trenutno moram i ja da radim kao spasilac posle regularnog posla i vec posle 3h ludim i ujedam. Ali ipak nema sanse da nadjem opravdanje za one koji u toku leta odustanu zbog napora i vrate se kuci roditeljima.
 
Odgovor na temu

mirobor
Nederland

Član broj: 15124
Poruke: 43
*.cable.quicknet.nl.



Profil

icon Re: Kakav je život u Americi?15.08.2007. u 10:07 - pre 203 meseci
Prije 10-tak godina imao sam sansu da odem u Ameriku, srecom odbili su me pa sam otisao u Holandiju!
Dakle nisam nikad bio u Americi, pa mogu da pricam iz druge ruke, saznam ponesto od poznanika sa kojima odrzavam kontakte, a mnogo vise od Holandjana koji su vrlo cesto tamo poslom ili kao turisti.
Ovi zadnji mi kazu da je to razlika nebo i zemlja, mozes vise da zaradis ako si zdrav i to je sve, nedaj boze da slomijes nogu ili da obolis teze, a ljudsko tijelo nije vjecno niti od celika, svemu dodje kraj.
Dalje je pitanje socijalnog zivota, kulture, ishrane , jednom rjecju kvaliteta zivota, e tu je Europa pola vijeka ispred.
Holandjani su u politickom i vojnom smislu bliski Americi, ali njihovo misljenje o njima je "neobrazovani primitivci ispranog mozga". Ovo zadnje se ne odnosi na nase ljude tamo, pametniji ste ,snalazljiviji, obrazovaniji, gledajte da ih dobro pomuzete pa brisi za Europu, nemoj da vam djeca tamo postanu biljke!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u USA :: Kakav je život u Americi?
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 348166 | Odgovora: 686 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.