Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povezivanje step motora,servo motora i jednosmernih elektromotora na PIC

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: Povezivanje step motora,servo motora i jednosmernih elektromotora na PIC

[ Pregleda: 15954 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lerik

Član broj: 146256
Poruke: 3
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Povezivanje step motora,servo motora i jednosmernih elektromotora na PIC24.06.2007. u 18:47 - pre 203 meseci
POZDRAV! Potrebni su mi pdf dokumenti,korisni sajtovi, i slicne korisne informacije o povezivanju pomenutih motora na PIC 16f84, njihove karakteristike, problemi, prednosti, seme i programi kao primer. Unapred hvala!!!
 
Odgovor na temu

StillHere
Josip Štivić
Zagreb

Član broj: 146428
Poruke: 6
212.15.185.*



Profil

icon Re: Povezivanje step motora,servo motora i jednosmernih elektromotora na PIC26.07.2007. u 22:47 - pre 202 meseci
Zadnjih 2 mjeseca radim na pokretanju steep motora na odredjenom stroju i jos nisam rijesio sve probleme, no kako sam u toku odgovoriti cu na post :D
LMD 18245 njega sam iskoristio za motor drive. Trebaju ti 2 komada za pokretanje jednog motora. Pogledaj na google.com DATASHEET LMD18245. Tamo ces naci sve sto ti je potrebno. Imas shemu spajanja na MCU. Kako ja koristim atmel ne mogu ti puno reci o PICU, ali sve je to isto s*****. Ako je rijec o bipolarnom step motoru imas 4 zice s kojima moras raditi kombinaciju da bi se motor okretao. U tom data shetu imas tocno navedenu kombinaciju portova. To bi izgledao odprilike ovako..... govorim napamet tako da me ne ispravljate:

main(){

while(1){
prva_kombinacija();
cekaj_malo();
druga_kombinacija();
cekaj_malo();
treca_kombinacija();
cekaj malo();
cetvrta_kombinacija();
cekak_malo();
}
}
O ovome cekaj_malo ti ovisi brzina vrtnje motora. a ove funkcije kombinacija postavljaju izlaze pica u kombinaciju koja ce vrtjeti motor u neki smijer. Pogledaj data sheet jer imas dijagrame tih kombinacija. Kako ovaj IC ima ogranicenje struje itd najbolje ti je za pocetak uzeti obicne tranzistore koji ce paliti kombinacije vrtnje motora.

Prednmosti:

Preciznost
Ako znas da ti jedan korak iznosi 3 mm nekakvog pomaka jednostavno je motor postaviti na 3000 mm.. Sve sto moras uciniti je napraviti 3000 koraka. Znaci tocan kao svicarski sat.

Mane:
Dosta trosi i jebeno je tesko za njega napraviti vlastitog gospodara. Zato steep motor driver ima dosta visoku cijenu. Nije ga problem pokrenuti. Mozes uzeti obicnu bateriju iz sata i ako radis dobre kombinacije na zicama motora on ce se vrtjeti u jednu stranu korak po korak. Problem se dogadja pri ubrzavanju motora, usporavanju, interrupt rutinama ubrzavanja, maksimalnoj brzini (koja je mala gledajuci na ostale motore), problem se javlja kada na 50 000 koraka izgubis jedan korak, a to je katastrofalna greska jer steep motor ne smije izgubiti nista. Precizno, ako znas gospodariti, inace zajebano do milog boga. Tesko ga je linearno ubrzavati mikrokontrolerom.... pun k sranja ako od njega zelis brzinu, preciznost i starnost....
InTheStillOfTheNight
 
Odgovor na temu

DALIBORSUHANJI
LACARAK

Član broj: 145913
Poruke: 83
193.228.201.*



Profil

icon Re: Povezivanje step motora,servo motora i jednosmernih elektromotora na PIC29.07.2007. u 17:37 - pre 202 meseci
Idi na milan.milanovic.org/skola i prosurfuj malo. Siguran sam da sam tamoo video jedan projekat o uprav;jano step motorima
 
Odgovor na temu

aty
Atila Deme
automaticar, konstruktor el. opreme
Senta

Član broj: 45925
Poruke: 47
*.sabotronic.co.yu.



+15 Profil

icon Re: Povezivanje step motora,servo motora i jednosmernih elektromotora na PIC13.08.2007. u 21:21 - pre 202 meseci
www.hobbycnc.hu
Imas na engleskom !!!!
Press CTRL + Alt + Delete to Continue !!!
 
Odgovor na temu

nebko
NoviSad

Član broj: 156044
Poruke: 223
*.ns.ac.yu.



+4 Profil

icon Re: Povezivanje step motora,servo motora i jednosmernih elektromotora na PIC05.09.2007. u 06:37 - pre 201 meseci
Povezivanje dvofaznih step motora najjednostavnije je sa drajverima L297 i L298n o njim ce de naci na netu. Uvek idu u paru.
Kad nešto želis, niko te sa tog puta nemože skrenuti, moze ti samo otežati put i
stvoriti sebi neprijatelja.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: Povezivanje step motora,servo motora i jednosmernih elektromotora na PIC

[ Pregleda: 15954 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.