Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nova numeracija u CG?

[es] :: Fiksna telefonija :: Nova numeracija u CG?

[ Pregleda: 5040 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

m257

Član broj: 132139
Poruke: 398
*.ikomline.net.



+5 Profil

icon Nova numeracija u CG?23.06.2007. u 22:31 - pre 204 meseci
Sta mislite, da li ce Crna Gora u dogledno vreme uvesti novu numeraciju za fiksnu telefoniju sada kada je nezavisna drzava i kako bi to moglo da izgleda. Cini mi se da 08x numeracija nije u skladu sa standardima ITU.
 
Odgovor na temu

Dejan2003
Belgrade

Član broj: 13928
Poruke: 385
*.adsl.beotel.net.



+8 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?27.06.2007. u 21:30 - pre 204 meseci
nije ni ni kod nas: 01, 02, 03, i to ce da se menja; sto se tice crnogorskog pozivnog +382 jedva sam cekao da proradi, na mojoj centrali kad okrecu 08, ja sam predefinisao u 99382 umesto 0 i iskoristio 8 i sve posle, tako da sad izlaze kao da su zvali inostranstvo

sta kao, to i jeste inostranstvo
xexexexe
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?05.07.2007. u 07:22 - pre 204 meseci
A šta to nije u skladu na 01, 02, 03?

Što se tiče Crne Gore, oni su hteli da 08x promene u 05x a da 08x iskoriste za negeografske kodove, što je po meni čist idiotizam (menjati kodove koji se koriste decenijama, da bi neko ispoštovao preporuku iz inostranstva).
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?05.07.2007. u 12:54 - pre 204 meseci
Ne moze da bude 01, 02, 03, vec je 01 (za glavni grad), 02x, 03x.
Samo menjanje kodova nije neki problem. Narocito ako se radi u paketu sa menjanjem pozivnog za drzavu. Znam kako je bilo u Bosni. Cas posla.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

m257

Član broj: 132139
Poruke: 398
*.ikomline.net.



+5 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?05.07.2007. u 13:05 - pre 204 meseci
ITU nije "inostranstvo"!!! To je medjunarodna organizacija u kojoj je i CG clanica!

Uopste nije idiotizam, bar polovina drzava u Evropi, ukljucujuci i one najvece, je poslednjih godina potpuno promenila svoje numeracije koje su koristile jos od 1960-tih i nikakvih vecih problema nije bilo, a CG svakako ne mozes da poredis sa jednom Francuskom ili UK!

Licno smatram da bi za CG, kao maloj drzavi, bilo izuzetno prakticno da potpuno napusti sistem geografskih kodova i da izbaci pozivanje sa 0! To su uradile ili ce da urade mnoge male drzave! Npr. samo mogu da izbrisu 08 dok bi poslednji broj geografskog koda postao prvi broj lokalnog broja. Primer:

Stari: +382/(0)81/555-777
Novi: +382/1555-777

Stari +382/(0)67/555-777
Novi +382/7555-777

Tako bi bilo i mnogo prakticnije i mnogo jednostavnije jer bi se ukupna duzina broja skratila, a po ITU preporuci sto kraci to bolji broj! A to sto se broj koristi decenijama nije nikakvo opravdanje da bude promenjen ako se pojavi neko bolje resenje!! U pocetku moze biti manjih problema ali sve se to lako resi. Kad mogu jedan London ili Pariz sa 10+ miliona stanovnika da prezive promenu zasto ne bi mogla jedna Podgorica?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?05.07.2007. u 21:04 - pre 204 meseci
Numeracija se menja kada postojeća postane pretesna i nemoguća za dalju upotrebu (tj. kada recimo u Beogradu bude potrebno uvesti osmocifrene brojeve), ili da se prilagodi okruženju (recimo uvodjenje 00 umesto 99), ili da se unapredi (recimo to ukidanje pozivne nule). Ali nema nikakve potrebe menjati 08x u 05x samo da bi 08x dodelili negeografskim brojevima, i to samo zato što je to preporuka ITU. To je glupost, potpuno besmislena promena koja neće nikome (bukvalno) koristiti.

Inače, stvarno mi nije jasno koje je to debilasto telo u Francuskoj zacrtalo da se obavezno mora birati pozivni broj (uključujući "0") pri svakom pozivu. Nepotrebno su uveli potpuno suvišnu cifru u biranje. Ako su već hteli da ispadnu pametni i ukinu lokalno/medjugradsko biranje, mogli su jednostavno da stave devetocifreno biranje (pošto su brojevi osmocifreni, a pozivni broj ima samo jednu cifru), a ne desetocifreno biranje u kome je prva cifra uvek nula. Srećom da Francusku zovem preko svog VoIP sistema koji sam skriptovao po svojim potrebama, tako da mogu da zovem po Parizu kucajući samo osam cifri, ne smarajući se sa viškom. U stvari, kad otkucam šesto-sedmocifreni broj, dobijem Beograd, a ako je osmocifreni, dobijem Pariz - savršeno za brzo biranje iz glave.

To me isto nervira i kod mt:s-a. Sa 064 mobilnog uvek moram da kucam 064 pa broj koji hoću da nazovem iako sam u 064 mreži, a pošto ja brojeve mnogo brže pozivam kucajući iz glave nego tražeći u imeniku, redovno se smaram sa te tri nepotrebne cifre. Još jedna prednost Telenora.
 
Odgovor na temu

Dejan2003
Belgrade

Član broj: 13928
Poruke: 385
*.adsl.beotel.net.



+8 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?05.07.2007. u 23:08 - pre 204 meseci
@pisac, ma u pravu si, stvarno te evropske i svetske http://www.itu.int/net/home/index.aspx organizacije, sta ce nam to ;))

btw sta ti mislis o nasem izlasku iz drzave kad biramo napolje, da li treba da ostane 99 ili da mi to menjamo, a sta ti kazes

http://www.countrycallingcodes.com/

Izgleda da smo mi jedini u Evropi a verovatno jedni od retkih u svetu koji pozivaju preko 99 s fixne, a + ili 00 s mobilne, pa daj i mobilnu da puknemo na 99...uh sorry Azerbejdzan zove nesto preko 10 i Turkmenistan, doduse i Kazakhstan

menjace se, menjace, mnogo toga
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?06.07.2007. u 07:10 - pre 204 meseci
Ti si pristalica "promene radi promene", iako ta promena ništa ne donosi. Jednostavno ti je dosadno, pa hajde da menjamo. Takvo razmišljanje je uzrok svih ljudskih komplikacija kroz istoriju.

Lepo sam rekao (ali ne želiš da razumeš napisano već voliš da budeš ciničan):
1) Promena je korisna ako zaista donosi unapredjenje ili prilagodjenje okruženju (uvodjenje 00 umesto 99)
2) Nema nikakve potrebe menjati 08x u 05x samo da bi 08x dodelili negeografskim brojevima, i to samo zato što je to preporuka ITU. To je jednostavno besmisleno samo po sebi.

Za tvoju informaciju, sa mobilnog se može koristiti 00 samo na Telenoru (ne i na mt:s-u). Još jedna prednost Telenora :-). A sa svakog mobilnog može da se koristi i 99 što je još uvek standard kod nas. Uzgred, kako amerikanci zovu medjunarodne brojeve?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7174 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?06.07.2007. u 08:21 - pre 204 meseci
Obicno je promena kodova inicijativa za jos neke akcije, tipa prelazak na IN platformu.

U tom kontekstu nije besmislena.

Inace slazem se - imanje geografskih kodova u Crnoj Gori je cista besmislica, osim eventualno za besplatne i dodatn-naplacivane servise - Svi brojevi u crnoj gori bi komotno stali u XXX-XXXX format.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.182.*



+11 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?06.07.2007. u 08:30 - pre 204 meseci
Ne vidim zasto prilagodjavanje nekom standardu nije dovoljan razlog da se nesto promeni? Ako dobar deo sveta koristi 08 za posebnu namenu, sto se tome ne prilagoditi, narocito u Crnoj Gori gde pucaju na veliki broj inostranih turista?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?06.07.2007. u 08:43 - pre 204 meseci
Opet vi sa vašim "promenama radi promena".

Besmisleno je menjati 08x u 05x da bi 08x postao IN servis. Tom servisu se jednostavno može dodeliti 07x i 09x (i bilo šta drugo) i problem je rešen! Nema smisla zamarati ljude da promenama koje su suvišne. Treba razmišljati o tome da postoje ljudi (a to je većina) koji ne prate tehnološke trendove i novosti, već jednostavno žele da nazovu rodjaka čiji broj (i pozivni) znaju godinama. Problem sa vama je što razmišljate tehnokratski, isto kao što je problem sa birokratijom to što razmišlja birokratski. Jednostavno: pogrešno razmišljanje - profesionalna deformacija.

Jedino što ima smisla jeste ukidanje pozivnog broja (spajanje pozivnog broja sa telefonskim brojem ili druga akrobacija) a onda možda uvodjenje 08x za IN servis. To je onda promena koja nešto zaista i donosi, a ne čista tehnokratska glupost rokade kodova radi uvodjenja "standarda".
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7174 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?06.07.2007. u 08:48 - pre 204 meseci
@Pisac,

Ocigledno nisi razumeo sta sam rekao, ali si bio jako brz na obaracu da druge ljude pausalno nazivas tehnokratama - evo plasticnog objasnjenja posto vidim da ti treba:

Obicno radikalne promene donose i druge propratne stvari, kao sto je pomenuti IN. Tacno je da IN moze da se uvede u bilo kom momentu u nekoj mrezi, ali obicno se ne radi dok se ne desi neka druga dodatna motivacija za isti, kao npr. eksplicitno uvodjenje negeo-kodova i sl

Jel sad jasnije?

Tacno je i da negeo kodovi mogu biti bilo koji, i da nema neke goruce potrebe da se prelazi na ITU specifikaciju, ali ocigledno ljudi zele da urede vise stvari odjednom i ne vidim neki preterani problem sa tim.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

agasoft
Aleksandar Đurić
Tražim posao...
Beograd

Član broj: 43804
Poruke: 2249
*.com
Via: [es] mailing liste

Jabber: agasoft


+126 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?06.07.2007. u 10:52 - pre 204 meseci
Dejane, šta kažeš, kako rusija bira inostranstvo? 00??? nebi se složio. Kako
SAD bira inostranstvo* 00? hmm? da nije možda 9? SAD ima najgore biranje
inostranstva. 011. Hahahaha. Oni se uvek opomenu Beograda kad biraju
inostranstvo. Zato nas toliko i "vole".
 
Odgovor na temu

Dejan2003
Belgrade

Član broj: 13928
Poruke: 385
217.24.19.*



+8 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?06.07.2007. u 11:36 - pre 204 meseci
@agasoft, upravo ti to kazem, citaj naglas i cuj kako glupo zvuci: Azerbejdzan, Turkmenistan, Kazakhstan, Srbija, USA, Rusija... Shljam..., ma ne bi voleo s ovim zemljama ni da budem u grupi za boćanje na OI xaxaxaxa

a to vole ili nevole, nije mesto na forumu, znam da je šala, ali da ne bi ja šalom uzvratio

@pisac, sto se tiče 99 i 00, uticaču da se to promeni još ove godine, samo zato što ste me naljutili :)), joke of course, ali če da se promeni

sto se tiče crnogoraca, prilikom analize i primene brisanja njihovih početnih brojeva i dodavanjem međunarodnih u routiranju na mojoj centrali, sam video da im uopšte ne treba 81, 82, 83, itd, a da odavno već imaju IN servis na 0800, stoga upravo govorimo u visku cifara za koji si ti pobornik, OK to smo sredili, vidiš da sam u pravu

Ali mi nije jasno zašto u ovoj temi koja nema veze, s poređenjem GSM providera, ti nekoliko puta favorizuješ jednog od njih, OK tebi su oni bolji, gle slučaja i meni, i to u visini od 1.000.000 RSD na mesečnom nivou, pa ih ne idealizujem i ne pravim od nikog je...ne idole, služe mi za posao...

odo' da naplatim medjunarodne pozive
 
Odgovor na temu

agasoft
Aleksandar Đurić
Tražim posao...
Beograd

Član broj: 43804
Poruke: 2249
*.com
Via: [es] mailing liste

Jabber: agasoft


+126 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?06.07.2007. u 12:21 - pre 204 meseci
Dejane, Pisac i ostali,
99 je zastarelo još iz Titove Jugoslavije.
00 je Evropska proklamacija.
Dajte ljudi da budemo originalni. Npr, šta Mislite, kada bi se za izlaz ka
inostranstvu, samo iz naše države, biralo ##?
a da koristimo # za izlaz u drugi grad i * za negeografske kodove?
Tako bismo oslobodili nulu za recimo telefonske brojeve. npr da imate
telefonski broj #110000000? hahaha? Tako bi svi znali da sve što počinje sa
*, košta extra
Znam, sad ćete reći, šta sa onima koji imaju pulsno biranje? pa tu je valjda
naš sjajni telekom da digitalizuje celu Srbiju??? zar ne???
Šala naravno.
Ali, sad ozbiljno. Čemu služe tasteri * i #? Ok, znam da služe za
deaktivaciju i aktivaciju nekih usluga, ali zašto nebi bilo moguće u fiksnoj
telefoniji, kao što je ondašnji mobtel uveo kod *63xxxxxxx, za prepaid
uslugu 5 za dvadeset?
Kada bismo mi bili neko i nešto, mi bi možda i uradili pametne stvari.
Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

Dejan2003
Belgrade

Član broj: 13928
Poruke: 385
217.24.19.*



+8 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?06.07.2007. u 12:23 - pre 204 meseci
kod nas 50% telefona nema # na keypad dial-u vec zastareo brojcanik i dvojnik iza telefona

alo

dial or die

[Ovu poruku je menjao Dejan2003 dana 07.07.2007. u 11:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?06.07.2007. u 17:25 - pre 204 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ocigledno nisi razumeo sta sam rekao, ali si bio jako brz na obaracu da druge ljude pausalno nazivas tehnokratama - evo plasticnog objasnjenja posto vidim da ti treba:


Pa drugi su brzi na obaraču, pa sam postao i ja :-)

Inače, razumeo sam šta si rekao, ali nisam video smisao toga (i dalje ga ne vidim):

Citat:
Ivan Dimkovic: Obicno je promena kodova inicijativa za jos neke akcije, tipa prelazak na IN platformu. U tom kontekstu nije besmislena.


Promena 08x->05x je besmislena sama po sebi, a uvodjenje IN servisa je neće opravdati jer IN servis može da se uvede i bez te promene. To sam rekao i to mislim i dalje.
 
Odgovor na temu

Dejan2003
Belgrade

Član broj: 13928
Poruke: 385
*.adsl.beotel.net.



+8 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?06.07.2007. u 21:45 - pre 204 meseci
predlog

http://www.agentel.cg.yu/konsu...an%20numeracije%2012.05.06.pdf
 
Odgovor na temu

m257

Član broj: 132139
Poruke: 398
*.ikomline.net.



+5 Profil

icon Re: Nova numeracija u CG?19.10.2007. u 13:23 - pre 201 meseci
Numeracija u CG je promenjena, i to drasticno (novi pozivni za Podgoricu je 020), sto je proslo prilicno nezapazeno. Jos uvek nije jasno kada ce to poceti i da se primenjuje u praksi. Detaljnije:

http://www.agentel.cg.yu/regulativa/2007/plan_numeracije_07.pdf
 
Odgovor na temu

[es] :: Fiksna telefonija :: Nova numeracija u CG?

[ Pregleda: 5040 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.