Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kapitalizam i crvena boja

elitemadzone.org :: MadZone :: Kapitalizam i crvena boja

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11911 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

qpqp
Franjo Đolo
BiH

Član broj: 46201
Poruke: 100
*.tel.net.ba.



Profil

icon Kapitalizam i crvena boja14.06.2007. u 20:41 - pre 205 meseci
Jeli netko slucajno zna dali kapitalizam i crvena boja imaju ikakve veze?
znam da je pitanje malo smjesno, ali mi treba hitno.
hvala unaprijed.
Zivi svaki dan kao da je posljedni, jednom ces biti u pravu.

We're living in peace and harmony.
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
91.150.119.*



+109 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja14.06.2007. u 20:49 - pre 205 meseci
Valjda se radi o prolivenoj boji krvi proletera !
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..ubr07.dals.blueyonder.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja14.06.2007. u 22:05 - pre 205 meseci
ti verovatno mislis na komunizam :)
 
Odgovor na temu

qpqp
Franjo Đolo
BiH

Član broj: 46201
Poruke: 100
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja14.06.2007. u 22:19 - pre 205 meseci
:)
Znam i ja za vezu komunizma i crvene boje, ali dali nesto povezuje kapitalizam i crveno, ja sam cijelu vecer listao i net i knjige, ali nista nema
Zivi svaki dan kao da je posljedni, jednom ces biti u pravu.

We're living in peace and harmony.
 
Odgovor na temu

skala

Član broj: 1504
Poruke: 10
*.ev.co.yu.



Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja15.06.2007. u 10:54 - pre 205 meseci

Coca-Cola?!
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

markom
Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja15.06.2007. u 10:56 - pre 205 meseci
Vodafone, Ferrari ...
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.199.*



+11 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja15.06.2007. u 11:04 - pre 205 meseci
Kapitalizam i crveno su itekako u vezi. Crveno oznacava sve sto je lose :)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja18.06.2007. u 03:38 - pre 204 meseci
A sta je bolje po tebi od kapitalizma brokeru? To je jedini sistem koji je potpuno u skladu sa ljudskom prirodom i ciju evoluciju mozemo pratiti od prve trampe u pecini.
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.yubc.net.



+3 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja18.06.2007. u 07:47 - pre 204 meseci
Uhuhuhu ala si promasio kolega. Sto kazu stari profani, lupio pa ostao ziv.

Trampa nikako ne znaci kapitalizam. Trampe imas u SVIM drustveno/ekonomskim uredjenjima. Cak ni onaj koji je prvi pobio stubove, ogradio deo zemljista i rekao "Ovo je moje!" nije zapoceo kapitalizam.

Aj jos malo citanja.
 
Odgovor na temu

tahuti

Član broj: 53920
Poruke: 83
*.vc.shawcable.net.



+41 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja18.06.2007. u 08:00 - pre 204 meseci
Nisam siguran, jedino sto mogu da zamislim je Francuska zastava, trikolor, plava, bela, crvena (bela je boja monarhije), kreirana u revoluciji 1789.

 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja18.06.2007. u 08:31 - pre 204 meseci
Mislis na korporaciju tj. deonicarsko drustvo kakvo danas znamo i manufakturnu proizvodnju, otkada, mozda 17. veka, zar ne? Nije vazno, no udruzivanje u primitivnijem vidu je postojalo daleko ranije, manufaktura ne, no kontinuitet postoji izmedju nje i primitivnije zanatske proizvodnje koja joj je prethodila. Mozes li pratiti kontinuirani razvoj ekonomije do modernog kapitalizma ili je odjednom neko upalio svetlo?

Ajde da vidimo. Pa malo da ukljucimo mozak.
http://www.google.com/search?h...ossary_definition&ct=title

Npr. sa

http://www.google.com/url?sa=X...CNGc4hAlnY54nqqY4perEQ0LPz6scA
Citat:

This economic system is premised on private ownership,


Da li je pre 17. veka bilo privatnog vlasnistva? Da li je bio dominantan vid vlasnistva?

Citat:

market-based decision making by large numbers of buyers and sellers,


Da li je postojao free market, tj. da li je vazio zakon ponude i potraznje, sem na feudalnim fiefima? Kako je bilo u starom Rimu? U talijanskim gradovima u srednjem veku?

Citat:

and reinvestment of profits into the firm.


^_^

Citat:

The term free-enterprise system is preferred today.


I valja razlikovati ekonomsku teoriju od kapitalizma kao sistema uredjenja privrede. Nije li Njutnu jabuka pala na glavu iako zakon gravitacije nije znao? ^_^

Sada daj svoje argumente, jer mozda se tvoja definicija kapitalizma ne poklapa sa ovom gore, koja je sa univerziteta u Toledu. Navedi koje osobine privreda mora posedovati da bi je zvali kapitalistickom. I pazi, po tvojoj definiciji moderno drustvo treba biti kapitalisticko, a Venecija pre sedam stotina godina ne, inace sam u pravu.

Poz.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 18.06.2007. u 10:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja18.06.2007. u 09:30 - pre 204 meseci
Citat:
Broker
Kapitalizam i crveno su itekako u vezi. Crveno oznacava sve sto je lose :)


Kako kome ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
91.150.127.*



+11 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja18.06.2007. u 16:24 - pre 204 meseci
Citat:
bojan_bozovic: A sta je bolje po tebi od kapitalizma brokeru? To je jedini sistem koji je potpuno u skladu sa ljudskom prirodom i ciju evoluciju mozemo pratiti od prve trampe u pecini.


Hehe, opet ES-esovska zamena teza. Leba ti, gde ti u mojoj poruci vide da sam ja rekao nesto protiv kapitalizma?

Inace ako bas hoces da se sporis, moglo bi se reci da je prvobitna ljudska zajednica imala vise elemenata komunizma nego kapitalizma, pa bi se zivot u zajednici, rad i stvaranje vrednosti za zajednicu i ispunjavanje licnih potreba kroz ispunjavanje potreba zajednice, pre moglo smatrati prirodnim nego potcinjavanje drugih ljudi i izrabljivanje tudjeg rada za licnu korist.

Eto sad sam ti bacio kosku da imas oko cega da se zanimas :) Samo nemoj, molim te, mene da prozivas, ja sam ti samo bacio kosku, a nisam izrazio ono sto ja mislim. :)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja18.06.2007. u 16:32 - pre 204 meseci
Citat:
Kapitalizam i crveno su itekako u vezi. Crveno oznacava sve sto je lose :)


Tu, vidis li? ^_^

Citat:
Inace ako bas hoces da se sporis, moglo bi se reci da je prvobitna ljudska zajednica imala vise elemenata komunizma nego kapitalizma, pa bi se zivot u zajednici, rad i stvaranje vrednosti za zajednicu i ispunjavanje licnih potreba kroz ispunjavanje potreba zajednice, pre moglo smatrati prirodnim nego potcinjavanje drugih ljudi i izrabljivanje tudjeg rada za licnu korist.


Da li su pojedinci radili pre svega za zajednicu, a ne pre svega za sebe? Sumnjam. Da nije postojalo "izrabljivanje", dakle ono kad te neko zaposli i daje ti pare za rad, no ja sam siguran da i tada pojedinci nisu stavljali interes zajednice ispred svog. To mozes primetiti u vrlo primitivnim zajednicama poput copora vukova, jer ako to nije najslicnije prvobitnom pecinskom uredjenju, ne znam sta jeste, vodja copora dobija najbolje delove lovine. Bas kao sto i ti gledas prvo na svoje potrebe i potrebe svoje porodice, a ne "zajednicke" potrebe. Tako je bilo i u "komunizmu" uostalom, jer ono sto su Marks i Engels zeleli nije nikada ni postojalo, sem mozda delimicno u pariskoj komuni. Jasno je da kontrola ekonomije od strane radnika i prakticno nepostojanje privatne svojine nema veze sa kontrolom ekonomije od strane partije, zar ne? Bilo je jasno i komunistima, i da je ovo prvo prakticno nemoguce implementirati. Potpuno se kosi sa ljudskom prirodom, prvo. Mozes li ti to zamisliti, radis vredno i doprinosis zajednickoj imovini da to uzme neka lencuga jer mu treba a za tvoju decu nema? Eventualno u pcelinjaku pravi komunizam mozes videti, no mi se od pcela suvise razlikujemo.

Poz.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 18.06.2007. u 18:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
91.150.127.*



+11 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja18.06.2007. u 17:37 - pre 204 meseci
Tvoj primer sa predvodnikom vucjeg copora i kapitalistom, tek nema bas neke veze. Inace i dan danas u svetu postoje ljudske zajednice u kojima funkcionisu principi prvobitne zajednice, a inace i ne znaju da postoji ni komunizam, ni kapitalizam, ni ostali prelazni oblici drustvenih uredjenja, i u kojima prvi u zajednici nije lencuga. Upravo su kapitalizam i "lencuge" u komunizmu nastali iz istog razloga: izvitoperenost ljudske vrste, to jest, teznja pojedinaca da zlorabe masu.

Stoji da su i komunizam i kapitalizam na kraju spali na to da oni odozgo rabe one odozdo, samo ipak ima razlike: u komunizmu se to svodilo na izuzetke, a u kapitalizmu je to nacin zivota. Zbog te razlike je komunizam i poklekao. Jednostavno je tesko odrzati bilo kakav sistem (pri tom ne mislim samo na drustveno uredjenje), koji pociva na visokoj svesti o pripadnosti zajednici i ispunjavanju sopstvenih potreba kroz ispunjavanje potreba cele zajednice. U svetu je pobedila ideologija samozivosti i sebicnosti. Nije joj odolelo cak ni hriscanstvo. To je cinjenica i treba joj se prilagodjavati.

Zalosno je ipak sto mladi, odrasli u jednom iskrivljenom sistemu kao sto je bio nas, iz revolta odbacuju sve i privrzuju se iskljucivo samozivosti i sebicnosti kao zivotnim principima.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja18.06.2007. u 18:57 - pre 204 meseci
Tacno. Samo bih dodao, odrasli u iskrivljenom sistemu devedestih. U odnosu na njega, onaj iz sedamdesetih i osamdesetih je bio oaza spokoja i postovanja pravih vrednosti, i to bez obzira na sve svoje mane.
Citat:
bojan_bozovic: To mozes primetiti u vrlo primitivnim zajednicama poput copora vukova, jer ako to nije najslicnije prvobitnom pecinskom uredjenju, ne znam sta jeste, vodja copora dobija najbolje delove lovine.

Nisi dobre emisije gledao. Vucji copor je daleko od mravljeg ili pcelinjeg drustva, ali i u njemu je interes zajednice iznad interesa pojedinca, i cak i u njemu se onaj kome je licni interes vazniji od interesa zajednice proteruje iz copora. Bile su emisije na nekom od ovih naucnih kanala bas o vukovima. I sad mladunci rastu, i kako rastu, uzimaju udela u zivotu zajednice. I tako, dok stari vukovi idu da love, jednogodisnji muzjaci ostaju sa coporom da cuvaju zenke i nove mladunce. A onda se jednom deliji prihtelo, i spopao neke mlade zenke, levo, desno. U taj cas se vracaju stari muzjaci sa lovinom, i videvsi sta ovaj radi, momentalno ga proteruju iz copora. I sad narator prica kako ce on verovatno uginuti, jer ne moze da prezivi sam bez copora, jos je mlad i neiskusan da bi to mogao. Tako se to radi. A te price o ljudskoj prirodi i kapitalizmu, to kako je covek samoziva i agresivna zivotinja, tek to nema veze sa vezom. Te price sire ovi pozvereni, prema sebi, po onoj staroj da lopov za sve druge ljude misli da su lopovi, zato da bi mogli lakse da se izivljavaju i ugtnjetavaju druge. Dokaz za to su najprimitivnija drustva danasnjice, kao sto su Busmani, Aboridzini, drustva iz sliva Amazona ili sa Papua Nove Gvineje, u kojima vlada takoreci neki komunizam. Ne kazem ja sad da svi treba da obucemo suknjice od pruca i da se bavimo sakupljanjem plodova i da jedemo crve, samo kazem da nije tacno da su ljudi po prirodi takvi kakvim ih predstavljaju i na silu propagandom prave ovi sto su udareni u glavu, ali su im zato puni budjelari "posteno zaradjenog kapitala" , pa im se moze da placaju tu propagandu.

Inace, ne znam koja je veza izmedju crvene boje i kapitalizma, osim sto je crvena obicno simbol zivota, jakih strasti i emocija itd, pa bi eto mozda tu mogla da se nadje neka veza. Stvarno je zanimljivo, ali odakle uopste trazenje te veze izmedju crvene boje i kapitalizma? Sta znam, mozda je ovo pitanje postavljeno zbog crvene boje kao simbola komunizma ili crvena sa anarhisticke zastave, a oba ova pokreta su proizvodi kapitalizma. Ne znam tacno zasto je crvena uzeta kao simbol komunizma, mada mislim da nema to veze sa kapitalizmom, nego vise ima veze sa nekom drevnom simbologijom kojom se bavi onaj iz knjiga Dena Brauna.

I ne slazem se da crvena simbolizuje sve sto je lose. Zasto bi? Obicno su oni koji vole crvenu boju najvitalniji i puni zivota.
 
Odgovor na temu

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
77.46.198.*



+3 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja18.06.2007. u 19:34 - pre 204 meseci
Nit smo vukovi nit smo pchele. A nismo chini mi se vise ni pecinski ljudi.
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja18.06.2007. u 19:38 - pre 204 meseci
To je zato sto smo mi razumni a oni nisu. Blago nama.
 
Odgovor na temu

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
77.46.198.*



+3 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja18.06.2007. u 19:52 - pre 204 meseci
Samo da dodam da mislim da nisu vise ni toliko jasne granice izmedju kapitalizam/komunizam. Barem po prichama ljudi iz inostranstva (Evrope generalno), chini mi se da je ta podela daaaaaaaaavno prosla.
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Kapitalizam i crvena boja18.06.2007. u 20:04 - pre 204 meseci
Citat:

A te price o ljudskoj prirodi i kapitalizmu, to kako je covek samoziva i agresivna zivotinja, tek to nema veze sa vezom.


Ja ne znam zasto ljudi vole da tako idu u iracionalne krajnosti - moderno drustveno uredjenje tj. post-industrijski kapitalizam ne titra nekakvim "niskim strastima" vec je podredjen teznji jedinki homo sapijensa da napreduju u zivotu, da stvaraju i da imaju odredjenu sigurnost da se rad isplati - to su sve normalne teznje ljudi, nije to nikakva borba za opstanak ili zivot i smrt, ili nekakva sebicnost.

Obavezan deo post-industrijskog kapitalizma su:

* Equal-opportunity zakoni koji zakonski regulisu prava manjina, ljudi sa ogranicenjima, zena itd...

* Visoka prava radnika - visoki standardni radnih mesta (nema zaposljavanja dece, nema zaposljavanja u otrovnim okruzenjima, postoje propisi za obavezne uslove rada)

* CSR - iliti Corporate Social Responsibiliy - odgovornost korporacija prema okruzenju kao i prema prirodi - to je obavezno stivo svake iole normalne biznis skole, i sve veci broj korporacija ima vrlo aktivan CSR policy. Pocnite ovde: http://www.csr.gov.uk/pdf/dti_csr_final.pdf za UK.

Te stvari i te kako postoje, i deo su danasnje standardne definicije jednog modernog kapitalistickog drustvenog uredjenja. "Radnik" u post-indusrijalnom kapitalistickom okruzenju uziva vise prava i sloboda i ima kvalitetniji zivot od bilo kojih drugih okruzenja ranije. To sto takvo uredjenje u Srbiji ne postoji je problem sasvim druge vrste, ali se ne moze na osnovu toga donositi sud o tome gde to funkcionise - a funkcionise i te kako u vecini razvijenog sveta.

Sto se tice "sebicnosti kao motiva kapitalizma" - Hajde da malo vidimo kako stoje stvari - recimo, ako pogledate prostu statistiku da, recimo, najveci broj individualnih donacija/poklona/davanja stize upravo iz Amerike poznatije kao "svetionika" kapitalizma, gde stanovnici daju u dobrotvorne svrhe ubedljivo najvise od svih drzava(*) - dakle ne "drzava" (USA), vec pojedinci (Amerikanci) su najveci donatori - postaje jasno je da jedinka mora prvo zadovoljiti svoje licne potrebe pre nego sto moze da bude humana i da pomaze drugima - u najvecem broju slucajeva.

A post-industrijski kapitalizam upravo omogucava tlo da se uz pomoc trzisne ekonomije stvori dovoljno bogatsva kako bi ljudi imali kvalitetan zivot i mogli da se bave filantropskim stvarima i da pomazu druge. Dzaba ljudima "humanost" kad nemaju nista da daju - vec termin "humanost" koriste kao izgovor da projektuju svoj licni ogoljeni materijalizam koji se manifetuje u "kako on moze da vozi ferari a ja da vozim ficu - ljudi su zivotinje"... to nije nikakva zelja za humanoscu, vec najobicnija psiholoska projekcija licnog nezadovoljstva i stavljanje sebe u poziciju zrtve - a ta pozicija je jako udobna i komotna :)

Sto se tice tog "dobrog sistema iz 70-tih" iz nekadasnje SFRJ - ne znam koliko je bio dobar - samo sam slusao neke price, ali cini mi se da je imao nesto jako trulo u sebi kada su ga ljudi za nekoliko godina totalno odbacili i pretvorili se u masine za ubijanje... cini mi se da je ipak nesto zatrpavano ispod tepiha tu - i to nesto je verovatno mnogo gadno smrdelo.

--

(*) http://www.realclearpolitics.c...06/11/are_americans_cheap.html
Citat:
Syracuse University professor Arthur Brooks's new book, "Who Really Cares", points out that Americans give more than the citizens of any other country. Individually, Americans give seven times more money than people in Germany and 14 times more than Italians give. We also volunteer more.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 18.06.2007. u 21:16 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kapitalizam i crvena boja

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11911 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.