Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida

[es] :: Visual Basic 6 :: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida
(Zaključana tema (lock), by X Files)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 5417 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zormar

Član broj: 129240
Poruke: 176
212.200.221.*



Profil

icon Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida23.05.2007. u 13:33 - pre 206 meseci
U programu imam Form1 na kojoj je MSHFlexGrid1, veza s bazom je ovako uspostavljena.
Code:
Private Sub Form_Load()
    Dim strConnect As String
    Dim strProvider As String
    Dim strDataSource As String
    Dim strDataBaseName As String

    strProvider = "Provider= Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;"
        strDataSource = App.Path
        strDataBaseName = "\Baza.mdb;"
        strDataSource = "Data Source=" & strDataSource & strDataBaseName
        strConnect = strProvider & strDataSource
        Set connConnection = New ADODB.Connection
        connConnection.CursorLocation = adUseClient
        connConnection.Open strConnect
        Set rsRecordSet = New ADODB.Recordset
        rsRecordSet.Source = "Select * From PRVA TABELA"
        rsRecordSet.ActiveConnection = connConnection
        rsRecordSet.Open
    lblBOF.Caption = rsRecordSet.BOF
    lblEOF.Caption = rsRecordSet.EOF

Adodc1.ConnectionString = "Provider=MSDASQL.1;Persist Security Info=False;Extended Properties=DBQ=" _
& App.Path & "\Baza.mdb;DefaultDir=" & App.Path & " ;Driver={Microsoft Access Driver (*.mdb)};DriverId=25;FIL=MS Access;"

Na koji nacin da povezem Form2 i MSHFlexGrid2 s istom bazom ali DRUGOM TABELOM?
 
0

Ero S Ovoga Sveta

Član broj: 21509
Poruke: 173
*.teol.net.



Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida23.05.2007. u 14:14 - pre 206 meseci
Obrisi taj tvoj Adodc1 i probaj ovako:
Code:

Private Sub Command1_Click()
Private Sub Form_Load()
    Dim strConnect As String
    Dim strProvider As String
    Dim strDataSource As String
    Dim strDataBaseName As String

    strProvider = "Provider= Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;"
        strDataSource = App.Path
        strDataBaseName = "\Baza.mdb;"
        strDataSource = "Data Source=" & strDataSource & strDataBaseName
        strConnect = strProvider & strDataSource
        Set connConnection = New ADODB.Connection
        connConnection.CursorLocation = adUseClient
        connConnection.Open strConnect
        Set rsRecordSet = New ADODB.Recordset
        rsRecordSet.Source = "Select * From PRVA TABELA"
        rsRecordSet.ActiveConnection = connConnection
        rsRecordSet.Open
    lblBOF.Caption = rsRecordSet.BOF
    lblEOF.Caption = rsRecordSet.EOF

    Set MSHFlexGrid1.DataSource = rsRecordSet
    
        rsRecordSet.Source = "Select * From DRUGA TABELA"
        rsRecordSet.ActiveConnection = connConnection
        rsRecordSet.Open
    
    Set Form2!MSHFlexGrid2.DataSource = rsRecordSet
End Sub
 
0

zormar

Član broj: 129240
Poruke: 176
212.200.221.*



Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida23.05.2007. u 14:53 - pre 206 meseci
Pokusao sam ovo, ali prijavljuje Run-time error 3705:
Operation is n ot allowed when the object is open
u ovom redu rsRecordSet.Source = "Select * From DRUGA TABELA"
 
0

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida23.05.2007. u 14:59 - pre 206 meseci
1. A sta ti radi deo koda?
Code:

Adodc1.ConnectionString = "Provider=MSDASQL.1;Persist Security Info=False;Extended Properties=DBQ=" _
& App.Path & "\Baza.mdb;DefaultDir=" & App.Path & " ;Driver={Microsoft Access Driver (*.mdb)};DriverId=25;FIL=MS Access;"


2. Zasto koristis hijerarhijski flex grid da prikazujes obicne tabelarne podatke?
Citat:
zormar:Na koji nacin da povezem Form2 i MSHFlexGrid2 s istom bazom ali DRUGOM TABELOM?

3. Da li kad ovo pitas pod "istom bazom" mislis da iskoristis isti Connection objekat, koji si vec otvorio u prvoj formi, a hoces samo da ga pozoves u drugoj?
 
0

zormar

Član broj: 129240
Poruke: 176
212.200.221.*



Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida23.05.2007. u 15:07 - pre 206 meseci
Odgovori:
1. Moze i bez tog dela koda
2. MSHFlexGrid koristim jer je bilo problema s obicnim FlexGridom, ali na Form2 ne mora da MSHFG
3. Mislim da iskoristim isti Connection objekat, koji jei vec otvoren
 
0

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida23.05.2007. u 15:20 - pre 206 meseci
OK, onda moras malo da naucis nesto (a i jos neki koji su se ovde raspisali) o zivotnom ciklusu formi i njihovom instanciranju.

Ako iz forme "Form1" zelis da pozoves neku formu koja ti se u projektu zove "Form2" mozes je direktno pozvati po imenu, ali ako je tako pozivas na jos nekim mestima, forma ti je stalno "ziva" sa svim vrednostima svojstava koje je poslednje imala, tj.
Code:

Form1.Show


Drugi nacin je da instanciras i unistavas objekat klase "Form1" po potrebi i to je jedini "pravi" nacin koji ti preporucujem.

Ukoliko si zainteresovan da to uradis kako treba i nesto naucis, napisi to ovde, pa cu ti staviti projekat kao primer.
 
0

zormar

Član broj: 129240
Poruke: 176
212.200.221.*



Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida23.05.2007. u 15:24 - pre 206 meseci
Bicu ti zahvalan ako postavis neki primer
 
0

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida23.05.2007. u 15:30 - pre 206 meseci
Evo, napravicu nesto "nabrzaka", bice za pola sata najkasnije.
 
0

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida23.05.2007. u 16:12 - pre 206 meseci
Nisam bas merio, valjda nije proslo vise od pola sata, trebalo je sve smisliti, kodirati, testirati i komentirati i ...

Tu je primer instanciranja formi, koristenja jedne zajednicke konekcije, prosledjivanja parametra formi ...

Ako ima neka greska - izvini, neko ce vec ispraviti.
Prikačeni fajlovi
 
0

zormar

Član broj: 129240
Poruke: 176
212.200.221.*



Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida23.05.2007. u 16:36 - pre 206 meseci
Sto se tice obecanog vremena bio si u granicama tolerancije.
Kod mene ovo radi.
Ovo je drugacije od onoga sta sam ja zamislio, pa cu pokusati svoj program da prilagodim ovom konceptu. Komentari su odlicni.
Ako negde zapnem nadam se da ces malo pomoci.
Hvala ti, pozdrav
 
0

Ero S Ovoga Sveta

Član broj: 21509
Poruke: 173
*.teol.net.



Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida23.05.2007. u 21:16 - pre 206 meseci
Citat:
goranvuc: OK, onda moras malo da naucis nesto (a i jos neki koji su se ovde raspisali) o zivotnom ciklusu formi i njihovom instanciranju.

Covjek se uci dok je ziv ali je skromnos vrlina. Previse sarkazma za jednog moderatora.

1. Kod koji sam napisao,tacno je da nije uredu ali sa dodavanjem dva reda coda on bi proradio i
rjesava sustinu njegovog problema. Odnosno pokaza sam mu putanju, a ako se iole razumije u vb
mogao je da doradi kod. A ako ne Pomogao bi mu da to rijesi. Koliko ja shvatam sustinu foruma
ljudi iznose probleme kad zapnu pri programiranju, a ostali bi trebali da mu pomognu da nastavi gdje je zapeo.
Ako je drugacije, onda je najbolje da svako kaze kakav mu program treba i mi cemo to da mu napravimo.
2. Neznam zasto ljudi od nekog problema prave nauku.(valjda da se dokazu koliko oni znaju)
3. Gdje je (mladenovicz) dok je on bio aktivan na ovom forumu mnogo bolje je izgledao.
4. Odo da veceram pa cu posle da postavim zavrsetak onog koda sto sam postovao u prvoj poruci.
Neka @zormar ocijeni sta je jednostavnije i bolje pa neka tako uradi.
 
0

Ero S Ovoga Sveta

Član broj: 21509
Poruke: 173
*.teol.net.



Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida23.05.2007. u 21:47 - pre 206 meseci
Evo kod koji radi:
Code:
Private Sub Command1_Click()

    Dim strConnect As String
    Dim strProvider As String
    Dim strDataSource As String
    Dim strDataBaseName As String

    strProvider = "Provider= Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;"
        strDataSource = App.Path
        strDataBaseName = "\Baza.mdb;"
        strDataSource = "Data Source=" & strDataSource & strDataBaseName
        strConnect = strProvider & strDataSource
        Set connConnection = New ADODB.Connection
        connConnection.CursorLocation = adUseClient
        connConnection.Open strConnect
        Set rsRecordSet = New ADODB.Recordset
        rsRecordSet.Source = "Select * From [PRVA TABELA]"
        rsRecordSet.ActiveConnection = connConnection
        rsRecordSet.Open
        
    lblBOF.Caption = rsRecordSet.BOF
    lblEOF.Caption = rsRecordSet.EOF

    Set MSHFlexGrid1.DataSource = rsRecordSet
        rsRecordSet.Close 'Zbog ovog je prijavljivalo gresku
        
        rsRecordSet.Source = "Select * From  [DRUGA TABELA]"
        rsRecordSet.ActiveConnection = connConnection
        rsRecordSet.Open
    
    Form2.Show
    
    Set Form2!MSHFlexGrid2.DataSource = rsRecordSet
    
    rsRecordSet.Close
    connConnection.Close
    
    Set rsRecordSet = Nothing
    Set connConnection = Nothing
    
End Sub
 
0

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida23.05.2007. u 22:40 - pre 206 meseci
I dalje mislim sve sto sam rekao, jer svaki put kada vidim:
Citat:
Ero S Ovoga Sveta:
Code:

    Set Form2!MSHFlexGrid2.DataSource = rsRecordSet

digne mi se kosa na glavi, a da si pogledao projekat koji sam prilozio, video bi bar 3 jaka razloga i zasto. Mozes se ljutiti koliko god hoces, nisam mislio da te vredjam, ovo je mesto gde se nesto uci i gde se resavaju neki problemi, a ti ako mislis da sve znas OK. Ja cu gledati da maksimalno svedem svoje komentare na odgovore ljudima koji umeju da kazu hvala kada im neko pomogne ili ukaze na nesto, a ako se ne varam i ti si bio jedan od njih u par navrata - evo da te podsetim na skoriji primer:

http://www.elitesecurity.org/t259251-0

Ne bih se "pravio pametan" da ne smatram da je ovaj problem jako vazan i da je vrlo malo obradjen na ovom forumu (a i inace) i zato sto vidjam da 99% VB programera ovo pogresno rade i o ovome malo znaju. Izvini na sarkazmu koji to nije bio, a ako imas problema sa mojom moderacijom, mozes ih slobodno ovde izneti, a pozivam i sve ostale koji imaju taj isti problem, vrlo rado cu se "samoukiniti" ako to zeli vecina.

Pozdrav!
 
0

Ero S Ovoga Sveta

Član broj: 21509
Poruke: 173
*.teol.net.



Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida24.05.2007. u 00:26 - pre 206 meseci
1. Gladao sam projekat koji si ti odradio.
2. Nisam nasao ni jedadan a ne 3 razloga zasto ti se dize kosa na glavi!
Ajde ti meni reci u cemu je razlika odnosno zasto je bolje:
Code:
Dim WithEvents frmTMP As Form2

Private Sub Command1_Click()
    Set frmTMP = New Form2
    frmTMP.Show
    
End Sub

Private Sub frmTMP_Izlaz()
   Set frmTMP = Nothing
End Sub

OD
Code:
Private Sub Command1_Click()
    Form2.Show
End Sub

Private Sub Command2_Click()
    Unload Form2
    Set Form2 = Nothing
End Sub

Mozda jedino zato sto ima vise koda i komplikovaniji je ili zato sto ti mislis da je bolje.
To tvoje rjesenje se koristi kada treba istu formu otvarati 2 ili vise puta istovremeno, a u gornjem slucaju
ne vidim da se to zahtijeva.
3. Do sad nisam htjeo da komentarisem ovo ali sad moram.
Citat:
Ako iz forme "Form1" zelis da pozoves neku formu koja ti se u projektu zove "Form2" mozes je direktno pozvati po imenu, ali ako je tako pozivas na jos nekim mestima, forma ti je stalno "ziva" sa svim vrednostima svojstava koje je poslednje imala, tj.

Cista glupost! To je DJELIMICNO tacno posle:
Code:
Unload Form2
ali zasto sluzi:
Code:
Set Form2 = Nothing

4.Neznam sta si mislio s ovim da kazes:
Citat:
a ako se ne varam i ti si bio jedan od njih u par navrata - evo da te podsetim na skoriji primer:
osim da znas vise od mene??? Naravno da se zapne negdje ako nisi do sada radio sa tim.
5. Nemam nista protiv tvog moderiranja, ali kao moderator trebao bi da dajes konstruktivna rjesenja bez emocijonalnih
uplitanja. I nemoj da tvrdis nesto kao ovo ako nisi siguran:
Citat:
99% VB programera ovo pogresno rade.

Po meni svako rjesenje koje izvrsava trazeni zadatak je ispravno. Druga je stvar dali je to moglo jednostavnije
ili lakse da se uradi. Uhhh Sad mi je lakse. hehehe
6. Predlazem da ovo premjestis u zasebnu temu mozda ce jos neko da se ukljuci. Ovo prevazilazi okvire ove teme.

Prijateljski pozdrav i bez ljutnje!
 
0

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida24.05.2007. u 00:54 - pre 206 meseci
Citat:
Ero S Ovoga Sveta:
To tvoje rjesenje se koristi kada treba istu formu otvarati 2 ili vise puta istovremeno, a u gornjem slucaju
ne vidim da se to zahtijeva.

Dakle, slazem se da se moje resenje koristi kada treba istu formu otvarati 2 ili vise puta, tj. sa 2 ili vise mesta u programu, i bas u tome je i stvar. Ja verujem da ti razlikujes ova dva nacina pozivanja i upravljanja formama, ali veruj mi da puno njih ne shvata razliku (uverio se puno puta u praksi). U pitanju je resenje i pristup koji je opstiji i ispravniji iz ugla objektno orijentisanog programiranja.
Prednosti:
1. Ovim pristupom imas mogucnost da uvedes i koristis UserDefined dogadjaje formi i imas potpunu kontrolu nad zivotnim ciklusom formi koje pozivas (demonstrirana tehnika u primeru).
2. Ovim pristupom imas mogucnost koriscenja tzv. "parametrizovanih formi" koje "izlazu" svoje parametre proceduri koja ih poziva i na taj nacin dobijas formu koju mozes koristiti na milion razlicitih nacina (demonstrirana tehnika u primeru).
3. Uz ovaj pristup je neophodno i izbegavanje konstrukcija koje si ti naveo u tvom primeru i zbog koje sam i reagovao:
Citat:
Ero S Ovoga Sveta:
Code:
    
Set Form2!MSHFlexGrid2.DataSource = rsRecordSet

cime si narusio gomilu OOP pravila (sto VB dozvoljava) jer pozivas nesto sto ti VB dozvoljava da pozoves bez prethodne informacije o stanju objekta, pristupas njegovoj kontroli, pa njenom svojstvu ... - ne bih da ulazim u teoretsku raspravu sta se sve ovde narusava, malo ce mi biti cela noc. Ono sto je bitno u tvom redu koda je da svi koji to ne znaju treba da znaju da se prvim spominjanjem kontrole na nekoj formi, tj referenciranjem na nju (kao u tvom kodu) dogadja Form_Load(), a znam sigurno da se mnogi oko toga "vrte" i nista im nije jasno.

Dakle, primer koji sam "nabrzaka" napravio je bio edukativnog karaktera i demonstrirao je gore navedene tehnike, uz tehniku deljenja konekcije, upravljanja otvaranjem i zatvaranjem konekcije i rekordseta itd.

Citat:
Ero S Ovoga Sveta:3. Do sad nisam htjeo da komentarisem ovo ali sad moram.


Ako iz forme "Form1" zelis da pozoves neku formu koja ti se u projektu zove "Form2" mozes je direktno pozvati po imenu, ali ako je tako pozivas na jos nekim mestima, forma ti je stalno "ziva" sa svim vrednostima svojstava koje je poslednje imala, tj.


Cista glupost! To je DJELIMICNO tacno posle:
Code:

Unload Form2

ali zasto sluzi:
Code:

Set Form2 = Nothing


U tvom kodu nije bilo nigde "Set Form2 = Nothing", a naravno da je u ovom slucaju to dovoljno.

Sto se tice emocionalnih uplitanja, i ja imam mana kao i svi drugi, a takodje i "patim od viska sujete" kao i vecina programera, ali se trudim da to kontrolisem, ako nekad izletim umem i da napravim "samocenzuru", a sto se tice ljutnje - ne ljutim se uopste, bas smo lepo "procaskali", a usput i dotakli neke teme koje stvarno prevazilaze okvire ove teme, a za koje si mi dao "slagvort".

Pozdrav!
 
0

Ero S Ovoga Sveta

Član broj: 21509
Poruke: 173
*.teol.net.



Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida24.05.2007. u 01:32 - pre 206 meseci
Opet moram ja.
Citat:

cime si narusio gomilu OOP pravila (sto VB dozvoljava) jer pozivas nesto sto ti VB dozvoljava da pozoves bez prethodne informacije o stanju objekta, pristupas njegovoj kontroli, pa njenom svojstvu....

Zasto nesto komplikovati ako ne moras odnosno to je ona prica dali je bolji VB ili C C+....
VB je program najvjerovatnije najjednostavniji za programiranje. Sve sto on dozvoljava da radis
mozes da radis i ne krsis nikakva pravila OOP. Ko je rekao da se mora objektno programirati???
"Neko" je rekao bolje je. Po meni ako je nesto jednostavno ne treba ga komplikovati, osim ako
to aplikacija ne nalaze. I sve dok VB ne izbaci gresku, svaki kod je dobar.
Zasto onda ne prijedjes na VBNet kad volis OOP. On se skoro skroz primakeo OO programskim jezicima.
Ponovo ponavljam: NAJBOLJI KOD JE KOD KOJI RADI. E sad ko je koliko spretan i domisljat da uprosti i pojednostavi
kod to je vec druga prica.
 
0

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida24.05.2007. u 06:05 - pre 206 meseci
Sto se ovog tice. niti cu ja tebe ubediti da sam u pravu, niti ti mene, tako da "svako svojim putem".

Citat:
Ero S Ovoga Sveta:Zasto onda ne prijedjes na VBNet kad volis OOP. On se skoro skroz primakeo OO programskim jezicima.

Ko kaze da nisam presao Ali na zalost, imam jos uvek gomilu VB 6.0 aplikacija koje "trce" kod korisnika koji su na odrzavanju, tako da se jos uvek "druzim" sa VB 6.0. A "portovanje" postojecih mi ide vrlo jednostavno, jer je cela arhitektura postojecih aplikacija vec postavljena "u duhu" i po OOP principima, jedino sto je to veliki "fizicki posao" - zbog veceg broja i kompleksnosti aplikacija koje imam.

Inace, VB 6.0 je podrzan od Microsofta (u smislu "da ce raditi sigurno") jos za MS Vista OS, barem kako kazu, a posle "videcemo". Treba ponekad i o tome razmisljati.

Citat:
Ero S Ovoga Sveta:NAJBOLJI KOD JE KOD KOJI RADI.

Naravno, sve dok ne bude trebao da se odrzava, ili da na njemu rade i neki drugi ljudi. Nervira me ta parola, jer ispada da mozes da radis kako hoces ovaj posao, sto bas nisam spreman da prihvatim. Imao sam prilike da radim sa ljudima kojima je to omiljena parola i koji su svojim nacinom rada direktno narusavali moje zdravlje
Iz ugla korisnika programa ti si u pravu, jer je njemu sigurno svejedno, ali da si radio u timu na nekom vecem zajednickom projektu, ili da si bio u situaciji da "nasledis" za odrzavanje neciji "umetnicki kod" ne bi se ponosio ovom izjavom.
 
0

zormar

Član broj: 129240
Poruke: 176
*.adsl-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida24.05.2007. u 11:26 - pre 206 meseci
Pre svega se zahvaljujem obojici na pomoci. Ero S Ovoga Sveta s ovim kodom je sve u redu.
Ne pretendujem da budem sudija, ali bi bilo lepo da obojica i dalje ostanete na forumu.
Ima nas starijih ljudi kojima je ovakva pomoc dobrodosla, i veoma je bitno da se ova saradnja nastavi.
Drago mi je sto je goranvuc samokritican, ali mi je jos draze sto je uvek spreman da pomogne.
pozdrav
 
0

Ero S Ovoga Sveta

Član broj: 21509
Poruke: 173
*.teol.net.



Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida24.05.2007. u 14:42 - pre 206 meseci
Citat:
goranvuc: Sto se ovog tice. niti cu ja tebe ubediti da sam u pravu, niti ti mene, tako da "svako svojim putem".

Neka ostane na ovome da ne ulazimo u daljnu polemiku. A sto se tice ovoga:
Citat:
goranvuc: Naravno, sve dok ne bude trebao da se odrzava, ili da na njemu rade
i neki drugi ljudi.
to si u pravu, ali mislim da je takvih malo (mislim na one koji se javljaju ovde na forumu)
Jos da se "Pohvalim" i ja pisem necitko kod jer me mrzi i sporije je da imenujem promjenjive i kontrole
opisnim imenima. Kad programiram prioritet mi je da sto brze mogu da pisem kod. Npr promjenjive kod mene su
skoro uvijek:
Code:
Dim I As Integer, S As String, L As Long '......... 
A komponente kao na primjer:
"MSFlexGrid1" i druge sa dugim imenima su mi obavezno "MS1"... Neko ce, a vjerovatno i ti, reci tako ne treba.
Naravno uvijek se nesto gubi a nesto dobija. Posto ja ne radim u grupi ja sa ovim dobijam puno brze i lakse
pisanje koda, i posto sam radim aplikacije i kod odrzavanja vrlo brzo udjem u semu.
Za mlade programere: Naravno da je "bolje" pisati po PS-u ali svako ima i stvara svoju tehniku tokom rada.
Ovim nacinom ja dobijam na brzino sto mi je trenutno primarni cilj.

[Ovu poruku je menjao Ero S Ovoga Sveta dana 24.05.2007. u 16:03 GMT+1]
 
0

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
89.216.220.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida24.05.2007. u 22:03 - pre 206 meseci
Citat:
Jos da se "Pohvalim" i ja pisem necitko kod jer me mrzi i sporije je da imenujem promjenjive i kontrole
opisnim imenima. Kad programiram prioritet mi je da sto brze mogu da pisem kod.

To je u redu kada je u pitanju tvoj rad, ali ako već hoćeš da se baviš edukacijom (samim pojavljivanjem na javnom forumu i odgovaranjem na nečije pitanje, ti nekoga edukuješ) treba učiti ono što je pravilno. Postoje određene konvencije u programiranju, koje je Goran i navodio u par navrata, i kojih se treba pridržavati kad god je to moguće (a moguće je uvek), jer postoji mali milion slučajeva kada je čitak kod izuzetno bitan. Nije to samo kada radiš u grupi, već i kada radiš outsource-ing kao freelancer, ili kada trebaš posle nekog vremena da prepravljaš već postojeću aplikaciju, pogotovo ako je malko glomaznija.
Citat:
Naravno uvijek se nesto gubi a nesto dobija. Posto ja ne radim u grupi ja sa ovim dobijam puno brze i lakse
pisanje koda, i posto sam radim aplikacije i kod odrzavanja vrlo brzo udjem u semu.

Očigledno je da nisi do sada radio na većim aplikacijama, niti neko veće održavanje... inače bi ti takvim radom duša izašla na nos do sada :) Ok je ponekad koristiti varijable nazvane i, j, x kada su iste lokalnog tipa, recimo trebaju ti da odradiš For Next petlju ili da nešto prebrojiš na brzaka, ali kada je reč o globalnim varijablama, i još ih ima dosta... a ti ih imenovao a, b, c, d, e, f... pa još imaš dosta procedura koje ih koriste, ajde ti upamti koja ti šta predstavlja... Što se tiče imenovanja kontrola, takođe je ok ako ih imaš nekolicinu, pa časkom upamtiš šta ti je Command1, a šta Command2, šta MS1, a šta Form1, ili Form2, ali ako imaš recimo 20 command buttona i 5-6 tabela, plus 15-20 formi, lako možeš da se zbuniš... a da ne pričamo o tome ako dođeš u situaciju da posle nekih 5-6 meseci ili godinu dana trebaš da izmeniš nešto u toj aplikaciji... a ti u hiljadama linija koda imaš varijable a, b, c, d, e... i kontrole nazvane Command1, Command2... Command25, kao i forme tipa Form1, Form2... Form20, pa ti vidi koliko si vremena uštedeo kada ćeš prvo morati da klikneš na svaki button da bi video koje je koje, pa onda preturao danima po celom kodu da vidiš koja ti varijabla šta predstavlja, pa onda otvarao svaku formu da se podsetiš za šta koja služi. Jedino ako imaš "slonovsko pamćenje", pa se mesecima sećaš šta je Command1, a šta Command2, a šta Command25 u određenoj aplikaciji. Uštediš par sekundi prilikom kodiranja, a posle izgubiš 15 dana prilikom prepravljanja sopstvenog koda. Situaciju posebno otežava ako si radio više apliacija, a koristio različite metode imenovanja... recimo u jednoj aplikaciji Command1 ti je štampanje, a u drugoj ti je Command1 obračunavanje nečega, a u trećoj nešto sasvim deseto. Pa tako samo mazohista može da radi. Dakle, neke konvencije moraju da postoje, barem takve da ti Command1 uvek bude rezervisan za nekakvo štampanje, a kad se već koriste konvencije, onda je bolje koristiti one koje koristi čitav programerski svet, i gde ćeš button za štampanje uvek nazivati cmdPrint ili cmdStampa, zavisno da li hoćeš da koristiš srpsko ili englesko imenovanje.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
0

[es] :: Visual Basic 6 :: Access baza - 2 Tabele - 2 MSHFlexGrida
(Zaključana tema (lock), by X Files)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 5417 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.