Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad

[es] :: Linux :: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7675 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ebojans

Član broj: 96881
Poruke: 169
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad17.05.2007. u 22:08 - pre 205 meseci
Koja od distribucija linux je najadekvatnija za koriščenje i što se tiče hardwera i softwera a da pri tome ima one najosnovnije i najviše korištene aplikacije i programe.Da li je to Mandrak - Red Hat - SuSe ili neka druga distribucija.I koja je najlakša za instalaciju i konfigurisanje modema pod linux.
Zahvaljujem na svakom odgovoru.
Ko zna a zna da zna sledi ga.
 
Odgovor na temu

MasterBeet
Miroslav Milošević
Web developer, ates International GmbH
Niš, Sokobanja

Član broj: 74203
Poruke: 84
212.200.145.*

Jabber: master_beet@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad17.05.2007. u 22:12 - pre 205 meseci
Probaj sa nekim debianom,evo recimo ubuntu nećeš se pokajati veruj mi

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

drdrksa

Član broj: 1077
Poruke: 3650



+6 Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad17.05.2007. u 22:22 - pre 205 meseci
I moj glas ide za ubuntu, ali samo ako imas konekciju ka netu, po mogucstvu broadband.
 
Odgovor na temu

Plaser
Plaser Forser

Član broj: 116362
Poruke: 44
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad17.05.2007. u 22:31 - pre 205 meseci
@drdrksa
to bi bilo preporuceno, ali ne i u potpunosti odredjeno kao sto si ti naveo "ali samo ako imas konekciju ka netu"!
Moze i bez internet konekcije, ali sa potrebnim DVD diskovima!
A, sto se tice izbora linux-a najbolje bi bilo ako ti engleski nije problem da odes na sledeci link i procitas detaljno sta se kaze i naravno obavezno pogledati donje linkove koji vode ka drugim koji ce ti dati potrebne odgovore:

http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_distribution

Takodje pogledaj i ovo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Linux_distributions

A, ako te mrzi ili ti engleski "ne lezi", onda idi na domace diskusije oko izbora linux distribucije na forumima poput mycity, linuxo i slicni,a pogledaj i ovde naravno, ima dosta takvih tema i diskusija, pa ti vidi!

[Ovu poruku je menjao Plaser dana 18.05.2007. u 00:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
*.beobug.com.



+4 Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad18.05.2007. u 00:20 - pre 205 meseci
Ajmo Jovo nanovo :-)

Fedora
Mandriva
SUSE
Mepis
Ubuntu
PC LinuxOS

Izaberi nesto iz ovog kruzooka...
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
89.216.196.*



+16 Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad18.05.2007. u 00:24 - pre 205 meseci
SuSe početniku?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad18.05.2007. u 02:50 - pre 205 meseci
Citat:
ebojans: I koja je najlakša za instalaciju i konfigurisanje modema pod linux.
O kakvim modemima je rec - dial-up? Kod vecine distribucija postupak je slican, pa sve zavisi manje-vise od srece.

Medjutim, Mepis i jos par distribucija su imali (ne znam da li jos ima(ju)) integrisane drajvere za nekoliko modela, nekoliko proizvodjaca dial-up modema pa ti modemi rade odmah, cak i pod Live rezimom. Posto je teze menjati modem nego 1 CD, preporucujem ti da u tom smislu OBAVEZNO probas Mepis, pa ako modem radi a Mepis ti se i inace dopadne, imas odgovor koju distribuciju uzeti. Ako ne, probas neku drugu, a kad ti zatreba modemska konekcija - tu je Mepis, dok se bolje ne snadjes.

Inace, mislim da je Mepis od nedavno presao na Ubuntu sistem i da je kompatibilan sa Ubuntu programima, pa je i to dobro.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad18.05.2007. u 04:54 - pre 205 meseci
Citat:
Body Bag: Ajmo Jovo nanovo :-)

Fedora
Mandriva
SUSE
Mepis
Ubuntu
PC LinuxOS

Izaberi nesto iz ovog kruzooka...

Samo obrnutim redosledom
+ kubuntu,,, (na mestu ubuntua, koga bi postavio ispred SuSea).

Lično sam primetio ako je neko iskusan na windowsu da mu je mnogo lakše za privikavanje KDE okruženje, koje se nekako najlakše prihvata...
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.vdial.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad18.05.2007. u 08:01 - pre 205 meseci
Samo da obavijestim sve da će ovakve teme od sada biti momentalno zaključavane!

Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

drdrksa

Član broj: 1077
Poruke: 3650



+6 Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad18.05.2007. u 15:57 - pre 205 meseci
Plaser, znam, ali uvek mora nesto da se skine sa neta ... ili uradi update, upgrade ... tako da bez neta tesko ...
 
Odgovor na temu

Baksuz

Član broj: 30443
Poruke: 27
212.200.177.*

Sajt: www.jovan.tk i WAP wapjov..


Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad18.05.2007. u 21:30 - pre 205 meseci
Pa ja Mislim

SuSe 10 Vrlo lako ces ga koristiti (Oni su ipak najvise otisli u pouzdanosti , Nemci znas)
uBuntu (Lep osecaj kad dobijes iz Juznoafricke republike sarene CD-ove jos za Dzabe)
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
212.62.45.*



+69 Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad18.05.2007. u 22:02 - pre 205 meseci
Tebi treba jedna dobra lekcija iz geografija,koliko se secam Holandija je u Evropi,a to sto korite africku rech za naziv distro-a nema veze sa tim odakle dolaze diskovi.Suse je baziran na Slackware-u pa je logicno da bude bar malo stabilan na njega,a to sto ga nemci prave nema nikakve veze,nisu to automobili il sta vec,mada im ni auta nisu nesto posebno,samo sto se kod nas previse cene.Moj glas za suse,ako je pocetnik.
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

anon68680

Član broj: 68680
Poruke: 528
*.dynamic.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad18.05.2007. u 22:21 - pre 205 meseci
Kakvi ste vi likovi jbt :)
Standardna tema, veciti derbi... uzmi nesto sto ti zvuci cool, garant se neces pokajati :D
 
Odgovor na temu

Plaser
Plaser Forser

Član broj: 116362
Poruke: 44
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad18.05.2007. u 23:33 - pre 205 meseci
Znam, otkako sam jednom prilikom preporucio jednom korisniku da isproba jednu distribuciju zato sto je bila ponudjena sa njegove strane, a shodno tome i njegovim zeljama sam mu preporucio adekvatnu distribuciju od ponudjenih, bio sam bacen na lomacu(a kako ja nemam ama bas uopste nameru da se raspravljam sa onima koji "cekaju na noz" odgovore da bi iskalili svoj bes iz samo njima poznatog razloga, a da bi se stekao utisak o potrebi njihovog ne slaganja da se pokazu kao "gazde svoga znanja iliti neznanja", a ne kao predlog za resenje odredjenog problema ili vec predoceno resenje koje bi bilo krajnje korisno nekom korisniku koji je zatrazio odredjenu pomoc, a da ne pricamo o onima koji zatraze samo misljenje, pa im se taj njihova tema rastegne u tone bespotrebnih prepirki i ponekog korisnog predloga i pokusaja pomoci iz najbolje namere)od tada vise nikada necu nikome preko foruma preporucivati(vec cu samo iskljucivo privatno preporucivati i obrazloziti koriscenje odredjene distribucije, zbog jasnog iznosenja cinjenica prema potrebama koriscenja i snalazenja kod istih) neku distribuciju, vec cu samo kada neko vec koristi neku distribuciju dati svoj predlog shodno problemu i mome susretu sa slicnim problemom ili vec vidjenom resenju istog iz bilo kog aspekta, a na korisniku je dalje da utvrdi da li mu je ta moja pomoc(ili misljene) potrebna i dobrodosla
I da samo cu ga poslati na gore pomenute linkove u vezi distribucija!
Toliko, pozdrav!
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
*.inffo.net.



+4 Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad19.05.2007. u 00:43 - pre 205 meseci
Ne vidim zasto je problem sto neki distro ima KDE ili Gnome
Gnome je u Fedori npr super doteran i sredjen tako da sam misljenja da se pocetnik moze snaci bez ikakvih problema,pride ce morati vrlo malo toga da podesava jer ce sve biti podeseno po instalaciji,po cemu je Fedora i poznata
Trudim se da ne favorizujem ni jedan distro,ali smatram da je za pocetnika najbolji izbor bilo SUSE,Mandriva ili PCLinuxOS zato sto imaju graficke alate za podesavanja tipa Yast ili Drake Centre sto *buntu familija recimo nema...
Inace Mark Shuttleworth je Juznoafrikanac i otuda verovatno i inspiracija za naziv distroa-sediste Cannonical-a je cini mi se u Engleskoj....

Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

enaB
Beograd

Član broj: 59951
Poruke: 397
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 276002814


+9 Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad19.05.2007. u 06:13 - pre 205 meseci
Knoppix 5 ( DVD )
 
Odgovor na temu

anon28907

Član broj: 28907
Poruke: 647
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad19.05.2007. u 08:06 - pre 205 meseci
Iako je neki kao univerzalan odgovor na ovo pitanje "Knopix", ja bih ti preporucio Mepis jer je isto veoma lak za koriscenje, a pritom ima super hardversku podrsku, mnogo bolju od Knopiksa (koji je inace funkcionalan uglavnom samo kao live) sto je veoma vazno kad se prv put susreces sa GNU Linuxom. Kao sto je tdjokic gore napisao, Mepis ima podrsku za neke winmodeme ...
 
Odgovor na temu

anon68680

Član broj: 68680
Poruke: 528
*.dynamic.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad20.05.2007. u 14:11 - pre 205 meseci
offtopic:
Mozda bi najbolje bilo kad bi se javio founder teme i reko nesto tipa 'OK, uzecu taj linux', pa mozda prekinete sa tim? Jer ovde je dovoljno da neko postavi pitanje, a prica se dalje nastavlja i bez foundera.
 
Odgovor na temu

DaneM.
Danijel Muharemović

Član broj: 143803
Poruke: 33



+28 Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad20.05.2007. u 21:31 - pre 205 meseci
He he ... mislim da je onaj ko je postavio ovu temu vec "pobegao" na sasvim drugu OS platformu (tipa MAC OS X ili Solaris) kad je video koliko ima predloga za Linux, a sve razlicite distribucije. Znam da ni jednom pocetniku nije lako koji distro odabrati, pogotovu sto se i same distribucije menjaju i usavrsavaju prilagodjavajuci se korisnicima tako da se doslo do stupnja da se za pojedine moze reci da su toliko lake za podesiti da ih moze koristiti i "moja baba", tj. i neko ko nikada nije cuo za linux. Ali ima i onih drugih distroa koji nisu za nas "obicnu raju" pa bi bilo lepo da postoji neki sajt gde bi sve distribucije linuxa bile rangirane po tome koje su npr.za pocetnike,koje za malo naprednije a koje su za "super usere". Link www.distrowatch.com nudi samo preglede distribucija i njihovo rangiranje po popularnosti a ne po kriterijumu koje sam malopre naveo. Mislim da je najbolja opcija za sve pocetnike da na netu potraze i naruce nekoliko diskova sa trenutno najpopularnijim distribucijama i da instaliraju jednu po jednu i tako vide koja im najbolje odgovara. Tako sam i ja radio,samo sto nisam narucivao diskove vec ih downloadovao sa neta. I slazem se sa onim sto je naveo @BodyBag da to da li neki distro ima GNOME ili KDE interfejs ne treba da predstavlja kriterijum u odabiru distroa.
Linux "Ultimate Mint Live 20.1 Cinnamon"

Registered Linux user #447762
Registered Ubuntu user #13886
UBUNTU - Linux for human beings !
 
Odgovor na temu

Baksuz

Član broj: 30443
Poruke: 27
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.jovan.tk i WAP wapjov..


Profil

icon Re: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad12.06.2007. u 02:17 - pre 204 meseci
sto se tice uBuntu ili kako vec meni je neki frik reko' da su iz J.A.R.( a sutra kad ga vidim) i da je porucio vise od 10 setova, i omoti su veoma lepi.(Tako da je sasvim nebitno odakle CD-ovi dolaze.Ili DVD-jevi.
SuSe i Nemci ( a sta je npr. sa SAP-om ,Mercedes-om Bosch-om, Meller, ABB, a Adolf Würth)).(i AEG)

Salu na stranu ova tema je uveka aktuelna jer nove distribucije uvek donose nesto novo, bolje, neki kazu i stabilnije, jer da su stare bolje ne bi se zvale nove.A nove prave da bi bile bolje od tudjih, starih.Tako da bi trebalo da i dalje pisete o po Vama "najjednostavnijim" distribucijama.

Napomena za sve nas nove korisnike Linuxa:Multimedia je najveci problem.I raspakivanje inst.paketa.(e tu je dobra Fedora)

Ono sto je jos zanimljivo veoma, a tice se Linux-vs-MSWin , na bilo kojoj ploci (maticnoj) na kojoj nece da se instalira Windows, Linux se instalira bez problema,provereno.E sad pitanje je kako radi.
PS:Ipak treba izbegavati forume
PS:Linux ipak nije za babe jer vecina baba u Srbiji ne zna sta znaci rec KEYS SENS...


---------------------------------
The fish are biting.
Get more visitors on your site using Yahoo! Search Marketing.
--0-1418562989-1181610774=:79650
Content-Type: text/html; charset=iso-8859-1
Content-Transfer-Encoding: 8bit

<br><br><b><i>"DaneM." &lt;[email protected]&gt;</i></b> wrote:<blockquote class="replbq" style="border-left: 2px solid rgb(16, 16, 255); margin-left: 5px; padding-left: 5px;"> He he ... mislim da je onaj ko je postavio ovu temu vec "pobegao" na sasvim drugu OS platformu (tipa MAC OS X ili Solaris) kad je video koliko ima predloga za Linux, a sve razlicite distribucije. Znam da ni jednom pocetniku nije lako koji distro odabrati, pogotovu sto se i same distribucije menjaju i usavrsavaju prilagodjavajuci se korisnicima tako da se doslo do stupnja da se za pojedine moze reci da su toliko lake za podesiti da ih moze koristiti i "moja baba", tj. i neko ko nikada nije cuo za linux. Ali ima i onih drugih distroa koji nisu za nas "obicnu raju" pa bi bilo lepo da postoji neki sajt gde bi sve distribucije linuxa bile rangirane po tome koje su npr.za pocetnike,koje za malo naprednije a koje su za "super usere". Link (www.distrowatch.com: http://www.distrowatch.com ) nudi samo
preglede distribucija i njihovo rangiranje po popularnosti a ne po kriterijumu koje sam malopre naveo. Mislim da je najbolja opcija za sve pocetnike da na netu potraze i naruce nekoliko d<br> iskova sa trenutno najpopularnijim distribucijama i da instaliraju jednu po jednu i tako vide koja im najbolje odgovara. Tako sam i ja radio,samo sto nisam narucivao diskove vec ih downloadovao sa neta. I slazem se sa onim sto je naveo @BodyBag da to da li neki distro ima GNOME ili KDE interfejs ne treba da predstavlja kriterijum u odabiru distroa.<br><br>--<br>http://www.elitesecurity.org/p...r><br>Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/p...e#261416<br><br>Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>esauth:261416:db82e52d0d8a70b33f74da3d96d56c5d<br>
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Početničko pitanje Koju distribuciju Linux sistema izabrati za svakodnevni rad

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7675 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.