Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povezivanje prekidaca na elektricnom tocilu, malo pomoci !

elitemadzone.org :: TechZone :: Povezivanje prekidaca na elektricnom tocilu, malo pomoci !

[ Pregleda: 5976 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon Povezivanje prekidaca na elektricnom tocilu, malo pomoci !15.05.2007. u 13:55 - pre 206 meseci
Pukne mi prekidac na tocilu pre neki dan i sad posto je kuca puna majstora :P , nadje se jedan od njih da to rasturi i vidi u cemu je problem, i dok sam ja kupio i doneo prekidac, on je vec zaboravio kako su zice bile ,te sad nemam pojma kako sve to da povezem. Evo je slika ,nadam se da je dovoljno jasna, na mestu gde je veliki "?" ide prekidac sa 4 kontakta i 2 stanja ,0 i 1. Jedna zica je prezivela i ostala zakacena za nesto plasticno kockasto , nemam pojma cemu to sluzi, ali izgleda je i to pregorelo ,tako da mi treba pojasnjenje sta je to da bi ga zamenio.

 
Odgovor na temu

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon Re: Povezivanje prekidaca na elektricnom tocilu, malo pomoci !16.05.2007. u 19:57 - pre 206 meseci
Ajmo ljudi , pa nije valjda da niko ne zna kako da ovo povezem ,evo mali update prethodne slike da bude jasnije :
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Povezivanje prekidaca na elektricnom tocilu, malo pomoci !16.05.2007. u 21:50 - pre 206 meseci
Nebojsa, jako tesko je dati pomoc na ovaj nacin, sema ti je nejasna i mozemo samo nagadjati gde koja zica ide...

Ono sto mislis da nije kondezator je kondezator
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Povezivanje prekidaca na elektricnom tocilu, malo pomoci !16.05.2007. u 21:59 - pre 206 meseci
Evo gledam i dalje sliku...daj neku fotku bice mi lakse da odgonetnem.
Daj sliku tog prekidaca...

Otprilike bi trebao spojiti taj prekidac da prekida plavu zicu, a ovu sto ide preko kond. bi trebao spojiti sa ovim drugim prikljuckom na motoru.

Ma sve ti je to konfuzno nacrtano...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon Re: Povezivanje prekidaca na elektricnom tocilu, malo pomoci !16.05.2007. u 22:02 - pre 206 meseci
Pa dobro, bar cu zameniti taj kondenzator, po nekoj mojoj logici ,ova 2 dolazna kabla cu da prikacim na donje kontakte prekidaca ,e sad sto meni nije jasno zasto iz rotora dolaze 3 kabla i zasto je jedan od njih dupliran ,svaki savet i misljenje je dobro doslo , jer jedino cega ja mogu da se setim je da ih redom kacim i vidim koja ce kombinacija da proradi.
 
Odgovor na temu

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon Re: Povezivanje prekidaca na elektricnom tocilu, malo pomoci !16.05.2007. u 22:11 - pre 206 meseci
Citat:
bakara: Evo gledam i dalje sliku...daj neku fotku bice mi lakse da odgonetnem.
Daj sliku tog prekidaca...

Otprilike bi trebao spojiti taj prekidac da prekida plavu zicu, a ovu sto ide preko kond. bi trebao spojiti sa ovim drugim prikljuckom na motoru.

Ma sve ti je to konfuzno nacrtano...

Nemam nikakav foto aparat pri ruci pa ne mogu nikako da ga slikam. Mozda te zbunjuje ovo crveno sto sam nacrtao, to su stanja prekicaca , inace on ne spaja kontakte tako horizontalno vec vertikalno jedan sa drugim. Evo bas mi brat kaze da kad je on to rasturio tu se vec neke zice bile nepovezane , a i ovako ima jedna zica viska nego sto ima kontakata. Jednostavno cu ovu plavu i drugu zicu sa kondenzatora da stavim na donje kontakte prekicaca nego ne znam koje 2 od ove 4 iz motora da stavim gore. Dali bi pomoglo ista da napisem koji je motor u pitanju ?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Povezivanje prekidaca na elektricnom tocilu, malo pomoci !16.05.2007. u 22:36 - pre 206 meseci
Citat:
nebojsa986:inace on ne spaja kontakte tako horizontalno vec vertikalno jedan sa drugim.

Ne moras pisati koji je motor, nisam bas takav poznavalac
Znam da su kontakti na prekidacu vertikalno, kontakti na motoru se ne koriste svi, vec samo dva (treba da provalis koja)...ostali kontakti su da obrnu smer okretanja, i/ili snagu motora...

Sve ovo moze i bez kondezatora, pod uslovom da rukom malo zavrtis tocilo.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon Re: Povezivanje prekidaca na elektricnom tocilu, malo pomoci !16.05.2007. u 22:59 - pre 206 meseci
Sad mi ostaje da samo ubodem koja je kombinacija zica,to nece to biti tesko ,4 zice, 6 kombinacija, jedna mora da proradi.
Hvala na pomoci.
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.252.123.*



+110 Profil

icon Re: Povezivanje prekidaca na elektricnom tocilu, malo pomoci !17.05.2007. u 06:39 - pre 206 meseci
Ajde prepisi natpisnu plocicu motora (ali sve podatke sa nje), mozda ce stvari postati jasnije...
...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Povezivanje prekidaca na elektricnom tocilu, malo pomoci !17.05.2007. u 09:13 - pre 206 meseci
Siguran sam da se radi o 1-faznom.asinhronom motoru, s namotajima na statoru, i sa kaveznim rotorom. On ima dva namotaja, glavni i pomočni, koji je važan samo za smjer okretanja, dakle kod starta. Kondenzator je elektrolitski, spojen u seriju s pomoćnim namotom. Nakon nekog vremena u njemu se dogodi proboj izolacije, i motor ne želi startati. Dovoljno je rukom zakrenuti remenicu u bilo kojem smjeru, i motor će se dalje nastaviti vrtjeti. Obično se na kučištu kondenzatora pojavi ulje, to je najsigurniji znak da je kond probijen.

Također, pretpostavljam da su na "klembertu" (ili spojnoj kutiji na kučištu) izvedeni svi počeci i krajevi namota, dakle, ukupno četiri kontakta. Na taj način može se prespajati i mijenjati smjer vrtnje motora.

Za nekoga kome to nije struka, teško će sam uspjeti pogoditi način spajanja, pa je možda najbolje pozvati nekog elektičara za pomoć.
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Povezivanje prekidaca na elektricnom tocilu, malo pomoci !17.05.2007. u 09:25 - pre 206 meseci
Iz ove sheme na početku, očito je da se radi o 4 žice, izvedene iz namotaja statora (dva početka i dva kraja namotaja).

Prvo treba utvrditi pripadnost tih žica, jer s jedne strane dolazi faza, a na drugi kraj namotaja spaja se nula. Kond se spaja u seriju s pomočnim namotom, i on bi morao imati nešto tanje izvodne žice.
 
Odgovor na temu

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon Re: Povezivanje prekidaca na elektricnom tocilu, malo pomoci !20.05.2007. u 23:20 - pre 206 meseci
Evo da se javim, istekla mi bila pretplata. Spojio sam sve lepo,spajao sam jednu po jednu pa sa kojom proradi , i posle 2,3 pokusaja proradilo je , evo radi bez problema.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Povezivanje prekidaca na elektricnom tocilu, malo pomoci !

[ Pregleda: 5976 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.