Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dilema: XP ili Vista?

[es] :: Advocacy :: Dilema: XP ili Vista?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 55012 | Odgovora: 234 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

G.S.P.
Ognjen Vukovic

Član broj: 137600
Poruke: 27
*.mo1.dlp172.bih.net.ba.

Sajt: www.globalshow.gr


Profil

icon Dilema: XP ili Vista?18.04.2007. u 12:31 - pre 205 meseci
Trenutno sam u dilemi imam malo stariji komp i vreme je da ga menjam ali posto je od nedavno izasla i toliko najavljivana Vista(prema komentarima)ljudi nisu zadovoljni njom.Pa bih vas zamolio za vase misljenje da li je bolje da kupim jaci komp sa XP-om ili da cekam da kupim doradjenu Vistu?



Hvala
Ogi
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
89.216.196.*



+16 Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?18.04.2007. u 14:21 - pre 205 meseci
XP Home Edition i kraj!

Sta ce ti uopste Vista kad postoji i dalje savrseni XP?
 
Odgovor na temu

downer

Član broj: 29779
Poruke: 351
91.150.113.*



+5 Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?18.04.2007. u 14:48 - pre 205 meseci
Ako već plaćaš software (he he, kao da je to nešto nastrano), kupi Vistu. Service Pack koji izađe moći ćeš besplatno da nabaviš.


 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
77.46.247.45



+35 Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?18.04.2007. u 15:03 - pre 205 meseci
Na C particiji Vista Ultimate i na D, XP PRO SP2.
 
Odgovor na temu

Dralac
Drazen Radanovic
RS

Član broj: 29362
Poruke: 307
194.106.186.*



Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?18.04.2007. u 19:42 - pre 205 meseci
Citat:
Deda_Mraz: XP Home Edition i kraj!

Sta ce ti uopste Vista kad postoji i dalje savrseni XP?


Definitivno se slazem... Kod Windows-a me je pocelo nervirati, jer svaki novi operativni sistem trazi mnogo novog hardware-a....
Windows XP je sada dobro pokrpljen, tako da je to moj predlog... naravno sa svim patch-evima
Naravno, mozes da razmislis i o Linux-u (ako ti je poznat termin.... )
Nikada ne idem sa mamom u prodavnicu, jer tamo živi zla teta koja nam uzme sve pare.
 
Odgovor na temu

Milan Gligorijevic
Pančevo

Član broj: 73740
Poruke: 5273

Sajt: milan.rs


+80 Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?18.04.2007. u 21:18 - pre 205 meseci
Pri kupovini novog računara ja bih se odlučio za Vistu. Radiće ti isto kao i XP (možda čak i brže).
Ako možeš da nađeš drajvere za sve komponente, onda Vista bez razmišljanja.

Voleo bih da čujem zašto i dalje ostati na XP-u. Savršenost XP-a mislim da nema potrebe komentarisati.

Zoranov predlog mi je za sada najrealniji!
 
Odgovor na temu

Dralac
Drazen Radanovic
RS

Član broj: 29362
Poruke: 307
194.106.186.*



Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?18.04.2007. u 22:13 - pre 205 meseci
Pa, moj izbor je Linux, ali pored njega koristim WinXP. Pustio sam Automatic Update, skinuo sve patch-eve, instalirao Antivirus, Firewall (iako Win ima int.)....
Meni XP radi super (koliko ijedan WIndows uopste moze ).
Pa sam si rekao: "Ako mozes da nadjes drajvere za sve komponente...". --> Prva stvar
Ako hoces da "teras" Vistu u punom "sjaju", treba ti 1GB RAM, Grafika sa 128MB sa directx10, sto je nekih +xxx Eura --> druga stvar
"Ako nešto ne možeš da napraviš da radi dobro, onda makar napravi da izgleda dobro" Bill Gates (samo je "sminka" drasticno poboljsana) --> treca stvar
Ja nemam nista protiv Viste, ali ono sto dobro radi ne zelim da menjam. Vista ima velikih problema sa kompaitibilnoscu, pa ja licno ne zelim da prelazim BAR dok ne izadje SP1 za nju
Cuo sam da bi za godinu dana trebao da izadjen novi Windows Vienna (kad Microsoft kaze za godinu... ), pa cu sacekat da uporedim...
Nikada ne idem sa mamom u prodavnicu, jer tamo živi zla teta koja nam uzme sve pare.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?18.04.2007. u 22:50 - pre 205 meseci
Pa nije samo Vista kritična za drajvere, ako ih nema pojaviće se vrlo brzo. Ja sam recimo više puta hteo da ozbiljnije koristim Linux ali sam odustajao pošto nema drajvera za moj skener a on mi je relativno često potreban. Sledeći put Linux probam kad budem promenio skener i paziću da bude podržan. ;)
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?19.04.2007. u 07:12 - pre 205 meseci
Citat:
Dralac: Ako hoces da "teras" Vistu u punom "sjaju", treba ti 1GB RAM, Grafika sa 128MB sa directx10, sto je nekih +xxx Eura -->


Nije neophodno da grafika bude dx10. Bilo koja kartica u rangu oko 60-70€ će raditi sasvim dobro. Btw, autor je rekao XP ili Vista, tako da Linux nije poželjan na ovoj diskusiji, osim ako autor u međuvremenu navede da mu je i Linux jedna od alternativa u razmatranju.
 
Odgovor na temu

Dralac
Drazen Radanovic
RS

Član broj: 29362
Poruke: 307
194.106.186.*



Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?19.04.2007. u 14:33 - pre 205 meseci
Izvinjavam se zbog Linux-a....
Pa pokusao da da navodnicima naglasim neke stvari, ali izgleda da nisam uspio...
Nisam mislo da se sa dx9 ne moze Vista koristiti u full-u. Naravno da moze... Ali dx10 se moze koristiti samo na Visti (ako u medjuvremenu nisu izbacili i za XP), pa sam mislio da je to prednost, i ako hoces da ga koristis moras kupiti grafu koja podrzava dx10...
Nikada ne idem sa mamom u prodavnicu, jer tamo živi zla teta koja nam uzme sve pare.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?19.04.2007. u 14:49 - pre 205 meseci
Da, ali budući da je trenutno dx10 uglavnom bitan onima kojima su važne igre, a pošto za sada nema mnogo ni dx10 igara ni dx10 kartica i dx9 kartica može sasvim solidno da posluži.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16334



+2920 Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?19.04.2007. u 14:51 - pre 205 meseci
Moj izbor i preporuka je Vista naravno, radi mnogo bolje nego XP, jedini razlog zbog koga sam sada na XP je to sto sw banke ne podrzava IE7, ali tu vista nije nista kriva. A isti je taj razlog zasto ne koristim linux.
Zalosno je sto o visti pricaju oni koji je nisu probali.

Ne treba nikakav skupi HW da bi ste komotno radili na visti, recimo FX5200 i 512mb rama ce raditi sasvim korektno.
Jedan OS ne cini samo njegov izgled, ako radite na visti to ne znaci da morate imati ukljucen aero i ostale gadgete, ukljucite lepo windows classic i pici...

Ako racunar ne koristite sa nekim specificnim aplikacijama (poslovni sw, ili komunikacija sa bankama...) koje rade samo na XP, stvarno ne vidim ni jedan razlog da ostanete na win xp.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Dralac
Drazen Radanovic
RS

Član broj: 29362
Poruke: 307
194.106.186.*



Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?19.04.2007. u 16:43 - pre 205 meseci
@Miroslav Jeftić
To je tacno....

@bakara
Nisam probao Vistu, samo zato sto sam XP podesio kako mi odgovara i racunar mi non-stop treba, tako da nemam vremena (ni volj) da namestam i stelujem Vistu...
Naime, nasao sam clanak na Tom's Hardware Guide-u (mislim da se zove XP vs Vista) u kom opisuju i testiraju Vistu... i nisam je morao koristiti da bi vidio kakva je...

Moja deviza je da ono sto radi kako treba --> ne diraj..
Win 98, 2000 nisu radili kako treba (sami znate) i zato sam presao na XP.

Ne kazem da i ja nekada necu preci na Vistu (recimo kad kupim nov komp, i sl), ali opet recimo Vista moze svoje mogucnosti pokazati na 64bit arhitekturi...

Nikada ne idem sa mamom u prodavnicu, jer tamo živi zla teta koja nam uzme sve pare.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16334



+2920 Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?19.04.2007. u 18:08 - pre 205 meseci
Naravno da nisi probao, to je bilo jasno odmah na pocetku kada si pricao o drajverima i HW zahtevnoscu, to pricaju samo oni koji nisu probali...

Jos jedna stvar:
Svi instaliraju vistu (samo da probaju), posle toga svi obicno vrate XP, ali posle toga se jednostavno ne mogu vise navici na XP i ponovo se vracaju na vistu...

Vista je siguran bestseler, setite se da su i XP pljuvali na pocetku (a isto su mu falili drajveri, i to mnogo vise nego za vistu...), a eto sada je to kao najbolji OS

Jedini razlog da ostanete na XP je poslovni i komercijalni SW koji nece da radi, ili je proizvodjac prestao sa razvojem istog, a neophodan vam je...

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Milan Gligorijevic
Pančevo

Član broj: 73740
Poruke: 5273

Sajt: milan.rs


+80 Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?19.04.2007. u 20:31 - pre 205 meseci
Citat:
Pa sam si rekao: "Ako mozes da nadjes drajvere za sve komponente...". --> Prva stvar

Drajveri sada uglavnom nisu problem ali sam tako napisao jer ne vredi prelaziti na Vistu ako ne može da nađe drajvere. Evo šta se desilo kada smo instalirali Vistu u školi. Za muzičku karticu i skener nikako nismo mogli da nađemo drajvere sa svih CD-ova koje smo imali. Otišli smo na veliki odmor, kada smo se vratili posle prvog restarta svi drajveri su uredno bili instalirani. Na naše prijatno iznenađenje Vista je za to vreme svukla drajvere sa interneta i uredno ih instalirala!

Citat:
Ako hoces da "teras" Vistu u punom "sjaju", treba ti 1GB RAM, Grafika sa 128MB sa directx10, sto je nekih +xxx Eura --> druga stvar

Kao što sam već napisao, ako kupuješ nov računar instaliraj Vistu.

Citat:
"Ako nešto ne možeš da napraviš da radi dobro, onda makar napravi da izgleda dobro" Bill Gates (samo je "sminka" drasticno poboljsana) --> treca stvar

Nemam toliko dobru mašinu da mogu da proteram AERO ali me to ne odbija od Viste jer je nisam ni instalirao zbog izgleda. Ja bih rekao, uz dobar OS ide i dobar izgled
Šta sam dobio novo od izgleda? Samo novu windows temu, ništa više!

Citat:
Svi instaliraju vistu (samo da probaju), posle toga svi obicno vrate XP, ali posle toga se jednostavno ne mogu vise navici na XP i ponovo se vracaju na vistu...

Baš tako! Ja sam koristio i beta verzije, više puta ponovno stavljao XP umesto Viste ali sam se na kraju uvek vraćao na Vistu. Sada imam oba operativna sistema jer imam problema sa pojedinim programima koje ne mogu da proteram u Visti. Ko ima malo više ram memorije te programe može da koristi i preko virtuelne mašine.
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
89.216.196.*



+16 Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?20.04.2007. u 01:40 - pre 205 meseci
Citat:
mmwc: Pri kupovini novog računara ja bih se odlučio za Vistu. Radiće ti isto kao i XP (možda čak i brže).
Ako možeš da nađeš drajvere za sve komponente, onda Vista bez razmišljanja.

Voleo bih da čujem zašto i dalje ostati na XP-u. Savršenost XP-a mislim da nema potrebe komentarisati.


Woow čoveče, koliko si godina aktivno radio na XP-u i koliko iskustva imaš sa Vistom pa donosiš takve radikalne zaključke o brzini i preformansi jednog operativnog sistema!?

Recimo ja imam extremnu mašinu, ultra brzu, grafiku od koje trenutno nema bolje, DDR memorije imam na izvoz (moram i ja malo da se hvalim da bi ti najjednostavnije objasnio pojam brzine), ocena preformansi u Visti mi je preko 5,2 (grafika i memorija su mi 5,9 CPU je sa 5,2 "usko" grlo), dakle nesto najjače na čemu može da se tera Vista bez imalo problema.

Ja ti i dalje tvrdim da meni računar radi barem 5% brže pod XP-om nego pod Vistom, što se pokazuje u otvaranju teških aplikacija, Photoshop CS3, ACDSee 9.0, Windows media Player, Office 2007 itd itd

Još jednostavnije, sistem koji troši manje resusra za održavanje operativnog sistema u životu, ne može nikako da radi sporije od sistema koji troši abnormalno, strahovito, ultra, mnogo istih resursa? Razumeš! Dakle može da radi približno isto ili brže, sporije nikako.

Drugo, da ja tebe pitam.... zašto konkretno TI imaš potrebu da predješ sa XP-a na Vistu? Pošto vidim da zastupaš stav kako je XP njesra a Vista je ultra dobra (a Vista još veće njesra od XP-a, nego ajde..) i zato treba svi da predju na Vistu jer ne vidiš logičnost zašto ostajati na sistemu koji i dalje koristi 90% ljudi koji poseduju računare a koriste neku distribuciju Windowsa kao Oprativni sistem?

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?20.04.2007. u 07:17 - pre 205 meseci
Citat:
Deda_Mraz: Još jednostavnije, sistem koji troši manje resusra za održavanje operativnog sistema u životu, ne može nikako da radi sporije od sistema koji troši abnormalno, strahovito, ultra, mnogo istih resursa? Razumeš!


Da se za trenutak poslužim tvojim rečnikom pa da kažem: lupaš. Vista u startu troši nekih 200Mb memorije više od Windows-a XP. Ako je to "strahovito i abnormalno", onda izgleda da imamo različit pojam o značenju tih reči. Uglavnom, koga ne mrzi da čita na sledećem linku ima vrlo informativan tekst:

Windows Vista: more than just a pretty face
 
Odgovor na temu

Dralac
Drazen Radanovic
RS

Član broj: 29362
Poruke: 307
194.106.186.*



Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?20.04.2007. u 09:27 - pre 205 meseci
Vista: Benchmarking or Benchmarketing?
Patrick Schmid, Achim Roos
April 19, 2007 07:35
Can Vista's Performance Indices Replace Benchmarking?

Preuzeto u orginalu sa Tom's hardware guide-a... a u prilog je slika o performansama Viste


Posto Miroslav rece da Vista u startu trosi 200MB vise, ja bih se nadovezao da danas prosecan racunar (kod nas) ima 256MB (eventualno 512). U prethodnim postovima si rekao da Vista moze da radi i sa 512MB,... Moze, ali kako... Pouzdano znam od nekih ljudi koji su probali Vistu, da bez 1GB ne treba ni pomisljati...

Nikada ne idem sa mamom u prodavnicu, jer tamo živi zla teta koja nam uzme sve pare.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?20.04.2007. u 09:35 - pre 205 meseci
Sa 512 ne radi zadovoljavajuće (ali radi kome se ne žuri ), neki minimum je 1GB. U situaciji kad je 1GB DDR2 memorije oko 55€ to ne smatram nekom velikom zahtevnošću. To što u Srbiji sama Vista košta mnogo više od prosečnog računara i što prosečan računar ima 256MB RAM-a je naš problem. Da je Microsoft-u Srbija bila lajtmotiv u razvoju OS-a, još uvek ne bi ni Win 2000 izašao.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16334



+2920 Profil

icon Re: Dilema: XP ili Vista?20.04.2007. u 10:20 - pre 205 meseci
Ja na to gledam ovako:
Za XP je optimum da radi sa 512mb rama, ali na 2 moja racunara provereno radi sa 64mb (u win classic modu) i nije nista sporiji od win 98...
Za vistu je optimum 1gb ali provereno dobro radi i sa 512mb, naravno ako niste mazohista pa hocete da je terate sa svim vizualizacijama sa kojima dolazi, sam OS se moze optimizovati (ukljucis win classic i pichi...) da radi na skoro svakom racunaru i sa te strane ne mozemo zamerati OS sto neko ima prastari HW i vuce mu se vista.
Ja nemam neku jaku masinu pa vista radi lepo, ne vuce se ni kada koristim aero (2.2ghz i 756mb rama). Ali kada koristite animirane menije normalno je da je sam proces otvaranja menija sporiji jer treba bar pola sekunde vise da se odradi animacija (fade in/fade out) i ako to nije neko opterecenje za masinu...
Moj savet, ako vam je sporo, poiskljucujte animacije, senke ispod prozora, kursora, transparency, pozadinske zvukove i ostalo, ostavite samu vista temu (ako vam je bas do nje bas stalo) i sistem ce biti jednako brz kao i XP.

Citat:
Deda_Mraz:zašto konkretno TI imaš potrebu da predješ sa XP-a na Vistu? Pošto vidim da zastupaš stav kako je XP njesra a Vista je ultra dobra (a Vista još veće njesra od XP-a, nego ajde..) i zato treba svi da predju na Vistu jer ne vidiš logičnost zašto ostajati na sistemu koji i dalje koristi 90% ljudi koji poseduju računare a koriste neku distribuciju Windowsa kao Oprativni sistem?

Pa naravno da 90% ljudi koristi XP, kada je vista tek izasla, objasnio sam gore zasto nije moguce ni u praksi da svi odmah predju na vistu, jednostavno nije druga strana prilagodila svoje resurse novom OS...
A da je XP los, nisam primetio da je neko to rekao...vista je jednostavno bolja, a voleo bih da vidimo da ti ostanes dosledan svom stavu i ostanes na win XP koji toliko hvalis
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Dilema: XP ili Vista?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 55012 | Odgovora: 234 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.