Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta su klase i pocetnicki zadatak sa istim u C++

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: Sta su klase i pocetnicki zadatak sa istim u C++

[ Pregleda: 6050 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SAFF
Computer Art

Član broj: 49147
Poruke: 161
91.150.109.*

Jabber: esad@dr.com
Sajt: www.esad.tk


Profil

icon Sta su klase i pocetnicki zadatak sa istim u C++15.04.2007. u 15:25 - pre 207 meseci
Ovako konkretno mi treba pomoc oko jednog skolskog zadatka u pitanju su klase i rad sa klasama!
Na samom pocektu kursa o C++ sam shvatio da klase i metode ustvari predstavljaju module ili delove biblioteka koje se kasnije mogu koristiti po zelji programera u bilo kom novom projektu...
Iz iskustva sa C-om delimicno poznajem neke stvari...
Ukoliko gresim neka me neko ispravi a naravno ja cu se potruditi da to i prihvatim...
Sto se tice domaceg zadatka ako bude iko zainterovan tekst zadatka cu postaviti u sldecem postu!
SAFF
Alles ist in ordnung...
http://www.esad.tk
 
Odgovor na temu

itf
Zagreb

Član broj: 59794
Poruke: 993
*.dsl.iskon.hr.



+9 Profil

icon Re: Sta su klase i pocetnicki zadatak sa istim u C++16.04.2007. u 09:50 - pre 206 meseci
Klasa služi da bi kreirao i definirao novi tip podatka. Npr. imaš int, float itd... ali kad ti treba recimo kompleksni broj... tada bi ipak trebao raditi klasu koja predstavlja taj tip podatka. Članovi klase (funkcije i varijable) služe da bi detaljnije opisao sam taj novi tip podatka. Točnije, koje operacije možeš sa njime napraviti itd...
 
Odgovor na temu

erno
Ernad Besirevic
Graz

Član broj: 56944
Poruke: 261
*.liwest.at.



Profil

icon Re: Sta su klase i pocetnicki zadatak sa istim u C++16.04.2007. u 13:14 - pre 206 meseci
http://bs.wikipedia.org/wiki/Klasa_%28ra%C4%8Dunari%29

modul je nesto drugo. klasa moze biti samo dio modula -> klasa nije modul.

poz
 
Odgovor na temu

Trantor

Član broj: 100930
Poruke: 275
77.46.182.*

ICQ: 199139277


Profil

icon Re: Sta su klase i pocetnicki zadatak sa istim u C++11.05.2007. u 13:06 - pre 206 meseci
Pozdrav,

Imam problem oko programa sa klasama iz knjige "C++ za 21 dan". On proračunava površinu kvadrata u zavisnosti od unetih koordinata.
Kod koji sledi je ispravan ali ja nikako da ga shvatim do kraja. I na kraju štampa gornju levu x koordinatu na ekran. Mada se iz koda vidi
da može da ima mogućnost da štampa i x i y koordinatu bilo kojeg temena kvadrata. Ja ću vam objasniti kako sam ga ja shvatio pa bi bilo
lepo ako neko od vas može da mi kaže da li ja to ispravno tumačim ili ne i odgovori mi na neka pitanja. Evo ga kod:

// Pocetak Rect.hpp

#include<iostream>

using namespace std;

class Point // sadrzi x,y koordinate
{
// nema konstruktora, koristi se podrazumevani
public:
void SetX(int x) { itsX = x; }
void SetY(int y) { itsY = y; }
int GetX() const { return itsX;}
int GetY() const { return itsY;}
private:
int itsX;
int itsY;
}; // kraj deklaracija klase Point


class Rectangle
{
public:
Rectangle (int top, int left, int bottom, int right);
~Rectangle () {}

int GetTop() const { return itsTop; }
int GetLeft() const { return itsLeft; }
int GetBottom() const { return itsBottom; }
int GetRight() const { return itsRight; }

Point GetUpperLeft() const { return itsUpperLeft; }
Point GetLowerLeft() const { return itsLowerLeft; }
Point GetUpperRight() const { return itsUpperRight; }
Point GetLowerRight() const { return itsLowerRight; }

void SetUpperLeft(Point Location) { itsUpperLeft = Location; }
void SetLowerLeft(Point Location) { itsLowerLeft = Location; }
void SetUpperRight(Point Location) { itsUpperRight = Location; }
void SetLowerRight(Point Location) { itsLowerRight = Location; }

int GetArea() const;

private:
Point itsUpperLeft;
Point itsUpperRight;
Point itsLowerLeft;
Point itsLowerRight;
int itsTop;
int itsLeft;
int itsBottom;
int itsRight;
};
// kraj datoteke Rect.hpp


Znači ovo je zaglavlje. A sad sledi CPP kod:


// Pocetak rect.cpp

#include "rect.hpp"

Rectangle::Rectangle(int top, int left, int bottom, int right)
{
itsTop = top;
itsLeft = left;
itsBottom = bottom;
itsRight = right;

itsUpperLeft.SetX(left);
itsUpperLeft.SetY(top);

itsUpperRight.SetX(right);
itsUpperRight.SetY(top);

itsLowerLeft.SetX(left);
itsLowerLeft.SetY(bottom);

itsLowerRight.SetX(right);
itsLowerRight.SetY(bottom);
}

// proracunava povrsinu pravougaonika, pronalazenjem temena,
// kreira sirinu i visinu, a onda mnozi
int Rectangle::GetArea() const
{
int Width = itsRight - itsLeft;
int Height = itsTop - itsBottom;
return (Width * Height);
}

int main()
{
// inicijalizuje lokalnu Rectangle promenljivu
Rectangle MyRectangle (100, 20, 50, 80 );

int Area = MyRectangle.GetArea();

cout << "Povrsina: " << Area << "\n";
cout << "Gornja leva X koordinata: ";
cout << MyRectangle.GetUpperLeft().GetX() << "\n";
system("PAUSE");
return 0;
}

Evo kako sam ja to shvatio:
Klasa Point je jednostavna klasa koja uzima i postavlja vrednosti x i y koordinate pravougaonika i koja je uključena u složeniju klasu Rectangle. Pored
četirir promenljive od itsTop pa do itsRight klasa Rectangle sadrži i četri objekta (instance) klase Point kao privatne podatke članice. Ako je to tačno
da li je to razlog što se ispred funkcija od GetUpperLeft pa sve do GetLowerRight stavlja ime klase Point što praktično znači da ova funkcija vraća
vrednost koja je podatak član klase Point odnosno u ovom slučaju objekat klase Point.
Slično pitanje i za funkcije tipa void od SetTop pa sve do SetRight. Dali se ovo Point mora uvek stavljati pošto se postavlja vrednost podatka člana
klase Point, i šta znači ovo Location? Da li je to neka službena reč C++ jer koliko vidim ona nigde nije deklarisana kao promenljiva.

U kodu Rect.cpp su inicijalizovane 4 promenljive pomoću konstruktora Rectangle. U telu konstruktora se vidi da se ove četiri promenljive kopiraju u
u četiri privatne promenljive Klase Rectangle. Čemu onda služe funkcije void SetTop pa do SetRight pošto rade istu stvar? Da li su one tu da bi pisac
pokazao alternativu konstruktoru?

Dalje na kraju CPP koda X koordinata se štampa pozivanjem funkcije GetUpperLeft koja se poziva za objekat MyRectangle i ta funkcija ne vraća
promenljivu već objekat (itsUpperLeft) klase Point i konačno dolazi do željene koordinate pomoći javne metode pristupa GetX() klase Point za objekat
itsUpperLeft a pomoću javne metode pristupa funkcije GetX() klase Point.
Zašto ja ne mogu da dobijem isti rezultat ako jednostavno stavim ime objekta itsUpperLeft klase Point ispred funkcije GetX()?

Nadam se da vas nisam mnogo smorio i daćete moći da mi pomognete oko ovog problema. Hvala.

The truth is out there and I want to believe.
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: Sta su klase i pocetnicki zadatak sa istim u C++

[ Pregleda: 6050 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.