Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

M&I Systems MIS/3

[es] :: IS i ERP :: M&I Systems MIS/3

[ Pregleda: 13481 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gmalavrazic

Član broj: 44119
Poruke: 37
195.252.121.*



Profil

icon M&I Systems MIS/305.04.2007. u 07:07 - pre 206 meseci
Interesuje me da li na ovom forumu ima nekoga ko je imao kontakt sa ovim IS (kako kazu baziran na ERP konceptu). Reference su im Carnex, Grand (i Soko Stark), Zitko, Zitomlin, Industrija mesa Backa Topola, Transped Novi Sad, Banjalucka Pivara,...

Interesuje me uspesnost ovih implementacija u prehrambenoj industriji.
 
Odgovor na temu

mirkooo

Član broj: 141577
Poruke: 2
85.114.55.*



Profil

icon Re: M&I Systems MIS/313.04.2007. u 17:47 - pre 206 meseci
MIS/3 je jako dobro lokalno ERP resenje i to kazem iz iskustva. Imaju odlicne reference, jako puno posla i poznati su kao firma koja radi brze implementacije, ali i da mnogo udovoljavaju klijentima i njihovim zahtevima pa im se to i lupa o glavu jer su im ceste nove verzije. To su od ove godine promenili.

U prehrambenoj industriji referenca im je i nova fabrika Argeta (Droga & Kolinska) u Sarajevu koju su zavrsili krajem prosle godine. Koliko znam u prehrambenoj industriji rade jos i u MB Pivari :-), Rodicu, Matijevicu, BPI Beograd.

Inace, prica se uveliko ovih meseci da su na meti nekim Slovencima koji zele da ih kupe.

Pozdrav,
M.
 
Odgovor na temu

Skaarj
Novi Sad

Član broj: 21463
Poruke: 365
*.ns.ac.yu.



+3 Profil

icon Re: M&I Systems MIS/313.04.2007. u 18:00 - pre 206 meseci
Koliko cujem, slovenci su ih delimicno kupili (mislim 50%). Lepa kinta je u pitanju. Ako su dobri kao sto kazes (pre nekoliko godina nisu bas bili na dobrom glasu), slovenci su dobro prosli.
 
Odgovor na temu

mirkooo

Član broj: 141577
Poruke: 2
85.114.55.*



Profil

icon Re: M&I Systems MIS/313.04.2007. u 18:22 - pre 206 meseci

Sa slovencima sigurno ce dobiti na kvalitetu i biti jos bolji, ali i skuplji.

Mislim da je ipak u pitanju minimalno 51%, ne daju slovenci lako lovu bez vecinskog paketa.
 
Odgovor na temu

PetarPetrovic

Član broj: 142161
Poruke: 1
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: M&I Systems MIS/313.04.2007. u 19:38 - pre 206 meseci
Nisam bas najbolje siguran sto se tice proizvoda firme M&I Systems MIS/3, znam neke ljude koje prilicno zale na taj ERP sistem, pogotovo na integraciju nekih njehovih delova koja nije na najvisem nivou.

Naime moj ti je savet da se oslanjas toliko na druge reference, ne mora da znaci da ako nesto radi u jednoj firmi da ce raditi u toj istoj firmi, plus mozda sa nekim resenjem koje kosta manje mozes da dobijes bolje benefite.

Moj ti je savet da prvo pogledas skoro sva resenja koja postoje na nasem trzistu (SAP, Oracle, Navision, HansaWorld, Pantheon, IBB etc) pa da tek onda nakon sto odgledas te prezentacija odlucis (naravno trebas da pogledas i MIS/3).


Ovako odlucivanje samo na osnovu referenci i preporuka cini mi se vrlo rizicno i moze te kostati dosta vremena i dosta novca.


 
Odgovor na temu

gmalavrazic

Član broj: 44119
Poruke: 37
195.252.121.*



Profil

icon Re: M&I Systems MIS/319.04.2007. u 07:38 - pre 206 meseci
Hvala na informacijama.

Zbog ogranicenog budžeta mogu da biram između nekoliko domaćih rešenja. Sa stranim rešenjima (JDEdwards) smo imali grozno iskustvo, ne zbog toga što je loš, već što je podrška bila očajna i što su oni koji su trebali da ga uvode došli da uče zajedno sa nama.

Imao sam prilike da vidim prezentacije više rešenja, kao i da pričam sa korisnicima istih. Nekako se MIS/3 izdvojio, pa sam ovde pokušao da dobijem neke informacije.

Ako neko zna još neke detalje (takođe i o priči sa Slovencima)...
 
Odgovor na temu

skerla
Beograd

Član broj: 59254
Poruke: 1
80.93.243.*



Profil

icon Re: M&I Systems MIS/325.05.2007. u 16:54 - pre 205 meseci

Ja se slazem da reference nisu najpouzdaniji kriterijum za izbor IS-a.

Ali sa druge strane koje kriterijume uzeti u obzir.

Svi su odlicni prodavci. Hvale na sav glas.

Neki govore da je tu bitna arhitektura te aplikacije... koji su uopste kriterijumi po kojima birati ERP?


Ako uzimamo domaci ERP tu smo zatocenici proizvodjaca ili pak moramo oformiti neki svoj tim koji ce nesto tu razvijati i/ili ispravljati brljotine.

Ja imam iskustva sa UPISOM i mogu reci sve najbolje a sada me interesuje MIS3.

Sve nesto mislim da je mozda najbolje uvesti Navision pa se nesto juriti sa konsultantima da to odrade sto jeftinije (sve silne dorade i dodatke).

Nezgodno kod Navisiona je sto kada se radi upgrade na novu verziju moraju da se ponovo odrade sve kastomizacije. Barem sam ja tako razumeo.


Mislim da je tu ugovor kljucna stvar. Ako imlementator (ili isporucilac) pristane na ugovor koji ga obavezuje da ce sve to odraditi pa tek onda dobiti novac i ako se uz ugovor stavi i neka preciznija specifikacija to znacajno smanjuje rizik.


Voleo bih da cujem iskustva drugih pri odabiru informacionog sistema
Cyber shumadinac
 
Odgovor na temu

gmalavrazic

Član broj: 44119
Poruke: 37
195.252.121.*



Profil

icon Re: M&I Systems MIS/304.06.2007. u 09:24 - pre 204 meseci
I ja se slažem da reference nisu najpouzdaniji kriterijum, ali zadovoljne reference (ako se lično uveriš u to), pa još ako su sličnih zahteva to već nešto znači.

Ono što smatram veoma važnim, bez obzira da li je "svetsko" ili domaće rešenje je iskustvo implementatora u prepoznavanju i ako je potrebno reinženjeringu poslovnih procesa, i njihovom pravilnom definisanju u softveru. Mislim da sam to prepoznao kod M&I Systems (MIS/3).
 
Odgovor na temu

sinisa.medic
Sinisa Medic
Srbija

Član broj: 102254
Poruke: 81
212.200.220.*

Sajt: www.SinetPro.rs


Profil

icon Re: M&I Systems MIS/304.06.2007. u 10:20 - pre 204 meseci
Citat:
gmalavrazic: I ja se slažem da reference nisu najpouzdaniji kriterijum, ali zadovoljne reference (ako se lično uveriš u to), pa još ako su sličnih zahteva to već nešto znači.

Ono što smatram veoma važnim, bez obzira da li je "svetsko" ili domaće rešenje je iskustvo implementatora u prepoznavanju i ako je potrebno reinženjeringu poslovnih procesa, i njihovom pravilnom definisanju u softveru. Mislim da sam to prepoznao kod M&I Systems (MIS/3).


Potpuno se slažem da je iskustvo ljudi koji implementiraju veoma važno, ali je važno i iskustvo ljudi koji su projektovali i isprogramirali sistem. U vezi s tim, moj savet Vam je da pitate ljude iz MIS-a ko im je objasnio kako da rade proizvodnju i kvalitet pre (ako se dobro sećam) 4 godine (naravno, ako budu iskreni i kažu Vam), i da to uzmete u obzir pri izboru ERP-a. (Ako ne žele da Vam kažu, možete slobodno da mi pošaljete "private" poruku).
Siniša
 
Odgovor na temu

milan4matic
Milan Matic

Član broj: 112879
Poruke: 21
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: M&I Systems MIS/304.06.2007. u 22:52 - pre 204 meseci

MIS/3 je odlicno domace resenje (zajedno sa UPIS-om), dobre reference, dobre implementacije lokalizovano za Srbiju, CG, celu BiH i Makedoniju.

Lp
Milan
 
Odgovor na temu

DecoY

Član broj: 39237
Poruke: 3
212.200.143.*



Profil

icon Re: M&I Systems MIS/305.06.2007. u 13:27 - pre 204 meseci
Citat:
sinisa.medic: Potpuno se slažem da je iskustvo ljudi koji implementiraju veoma važno, ali je važno i iskustvo ljudi koji su projektovali i isprogramirali sistem. U vezi s tim, moj savet Vam je da pitate ljude iz MIS-a ko im je objasnio kako da rade proizvodnju i kvalitet pre (ako se dobro sećam) 4 godine (naravno, ako budu iskreni i kažu Vam), i da to uzmete u obzir pri izboru ERP-a. (Ako ne žele da Vam kažu, možete slobodno da mi pošaljete "private" poruku).


Zar je bitno ko im je objasnio, ili nije objasnio kako se neke stvari rade?! Mislim da je daleko bitnije kako te stvari rade, da li rade pouzdano i korektno, da li ima bocnih efekata, brzina i odziv sistema... Mislim da to ljude ovde vise zanima, a ne rekla kazala...

Vidi da ste iz konkurentne firme (sajt http://www.sinet.co.yu) tako da ne znam koliko je Vas post relevantan, jer znate kako kazu: "Svaki ciga svoga konja hvali!"

Ako neko poseduje konkretne informacije vezane za sistem, molio bih da ovde odgovori, jer i mene zanima koliko je ovaj sistem pouzdan, stabilan, kakva su iskustva korisnika, kvalitet implementacije...

Unapred hvala
 
Odgovor na temu

sinisa.medic
Sinisa Medic
Srbija

Član broj: 102254
Poruke: 81
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.SinetPro.rs


Profil

icon Re: M&I Systems MIS/305.06.2007. u 14:53 - pre 204 meseci
Citat:
DecoY: Zar je bitno ko im je objasnio, ili nije objasnio kako se neke stvari rade?! Mislim da je daleko bitnije kako te stvari rade, da li rade pouzdano i korektno, da li ima bocnih efekata, brzina i odziv sistema... Mislim da to ljude ovde vise zanima, a ne rekla kazala...

Vidi da ste iz konkurentne firme (sajt http://www.sinet.co.yu) tako da ne znam koliko je Vas post relevantan, jer znate kako kazu: "Svaki ciga svoga konja hvali!"

Ako neko poseduje konkretne informacije vezane za sistem, molio bih da ovde odgovori, jer i mene zanima koliko je ovaj sistem pouzdan, stabilan, kakva su iskustva korisnika, kvalitet implementacije...

Unapred hvala


Ja sam se baš potrudio da ne izgleda da hvalim neki drugi sistem. Ali mislim da će se vrlo teško naći neko ko će moći da Vam odgovori bilo šta za bilo koji sistem. Ili će to da bude neko ko ga je napravio/prodaje pa će da kaže kako je sve najbolje, ili će to da bude neko od konkurenata pa će da kaže koje su mu mane. Vrlo je to teško. Ja ne bih voleo da moram da se odlučujem za kupovinu nekog ERP-a. Čak ni sugestije i iskustva korisnika ne mogu da budu dovoljno relevantne, jer znam korisnike istog sistema koji su za jednu stvar prezadovoljnji, dok su drugi za tu istu stvar vrlo nezadovoljni. Jedino što mogu da Vam preporučim jeste da stupite u kontakt sa nekim od korisnika, odete kod njih u firmu, i nađete (vidite konkretno u sistemu) odgovore na sva pitanja koja Vas interesuju. Ali i ako ne dobijete neki odgovor ne treba da znači da to ne postoji u tom sistemu, možda ga jednostavno firma kod koje ste došli da vidite ne koristi.
Eto to je moj savet; mi ga često praktikujemo - damo kontakte u zainteresovanim firmama, i onda se ljudi dogovore za posetu.

pozdrav
Siniša
 
Odgovor na temu

DecoY

Član broj: 39237
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: M&I Systems MIS/305.06.2007. u 16:44 - pre 204 meseci
Da,
To je ta prica, svako svoje hvali...

Iskreno bih voleo da vidim komparativne analiza postojeceg stanja ERP resenja na nasem trzistu, tj. odnos performansi, podrzani moduli, arhitektura, robusnost... te da vidimo neki uporedni pregled sa resenjima kao sto su npr. NAV i SAP. Sta to domaca resenja nude u odnosu na ova i koliko su blizu, daleko (ili u nekim stvarim bolja) u odnosu na njih
 
Odgovor na temu

sinisa.medic
Sinisa Medic
Srbija

Član broj: 102254
Poruke: 81
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.SinetPro.rs


Profil

icon Re: M&I Systems MIS/305.06.2007. u 23:02 - pre 204 meseci
Citat:
DecoY: Da,
To je ta prica, svako svoje hvali...

Iskreno bih voleo da vidim komparativne analiza postojeceg stanja ERP resenja na nasem trzistu, tj. odnos performansi, podrzani moduli, arhitektura, robusnost... te da vidimo neki uporedni pregled sa resenjima kao sto su npr. NAV i SAP. Sta to domaca resenja nude u odnosu na ova i koliko su blizu, daleko (ili u nekim stvarim bolja) u odnosu na njih


Po meni, domaca resenja su bolja od stranih! Da ne bude kao nekakva reklama, posaljite mi sva Vasa pitanja na privatnu poruku i ja cu pokusati da sto opsirnije odgovorim.
Siniša
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
80.93.236.*



+52 Profil

icon Re: M&I Systems MIS/306.06.2007. u 11:24 - pre 204 meseci
Mi u nasoj firmi koristimo MIS/3. Program je uradjen u Delphi-ju i za bazu koristi Informix Dynamic Server (koja je vec duze vreme u vlasnistvu IBM-a). Informix jeste brz i stabilan DBMS, nije mnogo popularan, ali moze moze raditi i na Win ili Unix platformi (na Unix-u mnogo stabilnije i brze), stim sto znaj da nema graficki interfejs kao recimo MSSQL. Arhitektura MIS/3 je izvedena bez srednjeg sloja, tako da klijentske aplikacije rade direktno sa bazom, ovo moze biti velika mana ukoliko budete imali potrebe za pristup programu preko web servisa.

MIS/3 je baziran na modulima koji su vremenom vec dosta ispeglani, medjutim, koliko sam imao prilike da utvrdim M&I (kao i vecina domacih programerskih kuca) ima problem sa odrzavajem novih verzija na strani korisnika, u pocetku su isli metodom razvijanja i prilagodjavanja verzije za svakog klijenta posebno (sto je sa povecanjem broja klijenata postalo naravno nemoguce) tako da sada postoji zvanicna 'nova' verzija ali koja cesto ima velike i sustinske promene (na bazi, na modulima...) pa je potrebna velika opreznost prilikom postavljanja nove verzije i naravno izvesno vreme za vracanje svih delova sistema nazad u funkciju.

Razmena podataka izmedju poslovnica je potpuno basic. Svodi se na skriptove koji uzimaju sve poslednje promene u bazi, exportuju ih u fajl, zipuju, i salju na email. Ovi skriptovi mogu biti mnogo nezgdodni, jer se posle svake postavke 'nove' verzije moraju peglati. Ako imate veci broj poslovnica ovo dodatno komplikuje odrzavanje sistema.

Takodje, ako ste firma koja hoce da ima potpuno precizne izvestaje, i po potrebi da zahteva neke specificne izvestaje, racunaj da cete morati da izdvojite/zaposlite/obucite jednog coveka iz IT sektora koji ce morati zajedno sa M&I da radi na njima, jer njihova podrska radi suvise po sistemu "copy - paste" a dobro znamo da svaki zahtev klijenta nosi sa sobom i nesto novo, i da se retko kad moze jednostavno odraditi. Kazem ovo zato sto smo imali dosta problema u pocetku oko usaglasavanja raznih izvestaja o finansijama, prodaji, nabavci, oko izrade nekih nama specificnih itd. Na kraju smo morali da zaposlimo coveka na nasoj strani da bi smo to odradili kako treba.

Performanse sistema nisu za pohvalu, Informix jeste brza baza (pogotovo kada radi na Unix platformi) ali nacin na koji je resen graficki interfejs (klasama u Delphi-ju) cesto zna da usporava rad (sporo otvaranje prozora, korisnici prijavljuju da im je komplikovano kretanje kroz program, itd). I ovo kazem, zato sto sam imao priliku da vidim dosta domacih programa koji imaju resen graficki sistem daleko bolje od MIS/3.

Dakle, da budem iskren, mislim da bi bilo bolje da pogledas jos neke ponude domacih resenja. Ne bih sada o tome cega sve ima na trzistu, jer tema je MIS/3. Takodje, ovim ne mislim da M&I nije ozbiljna firma, daleko od toga, oni jesu velika firma koja ima jako veliki broj kvalitetnih ljudi i jako ozbiljne i velike reference. Ali moj licni utisak nakon nekoliko godina saradnje sa njima je da njihov program jos nije dovoljno spreman da bi usao u krug "najboljih na domacem trzistu". Iskreno se nadam da ce se stvari i kod njih jako brzo promeniti :)

Nadam se da ti je ovaj odgovor pomogao. Ukoliko imas jos neka pitanja oko MIS/3 mozes mi ih napisati i na email.

[Ovu poruku je menjao brainbuger dana 06.06.2007. u 12:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DecoY

Član broj: 39237
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: M&I Systems MIS/309.06.2007. u 10:03 - pre 204 meseci
Citat:
brainbuger:
Takodje, ako ste firma koja hoce da ima potpuno precizne izvestaje, i po potrebi da zahteva neke specificne izvestaje, racunaj da cete morati da izdvojite/zaposlite/obucite jednog coveka iz IT sektora koji ce morati zajedno sa M&I da radi na njima, jer njihova podrska radi suvise po sistemu "copy - paste" a dobro znamo da svaki zahtev klijenta nosi sa sobom i nesto novo, i da se retko kad moze jednostavno odraditi. Kazem ovo zato sto smo imali dosta problema u pocetku oko usaglasavanja raznih izvestaja o finansijama, prodaji, nabavci, oko izrade nekih nama specificnih itd. Na kraju smo morali da zaposlimo coveka na nasoj strani da bi smo to odradili kako treba.

Normalno je da se zaposli jedan ili vise ljudi (preporuka VISE) u IT sektor kada se uvodi ERP sistem. Takodje ti ljudi iz IT sektora postaju kljucni korisnici, ne samo u implementaciji i vadjenju izvestaja, nego oni postaji kljucni ljudi za kompaniju jer moraju da poznaju sve procese iste. Moje misljenje je da se ne moze od proizvodjaca ocekivati podrska i pomoc u vadjenju izvestaja i resavanju internih problema kompanije, vec da kompanija sama mora da ima obucen i strucan kadar koji zna sta radi.

Citat:
brainbuger:
Dakle, da budem iskren, mislim da bi bilo bolje da pogledas jos neke ponude domacih resenja. Ne bih sada o tome cega sve ima na trzistu, jer tema je MIS/3. Takodje, ovim ne mislim da M&I nije ozbiljna firma, daleko od toga, oni jesu velika firma koja ima jako veliki broj kvalitetnih ljudi i jako ozbiljne i velike reference. Ali moj licni utisak nakon nekoliko godina saradnje sa njima je da njihov program jos nije dovoljno spreman da bi usao u krug "najboljih na domacem trzistu". Iskreno se nadam da ce se stvari i kod njih jako brzo promeniti :)

Nadam se da ti je ovaj odgovor pomogao. Ukoliko imas jos neka pitanja oko MIS/3 mozes mi ih napisati i na email.

Pitam se sam koja to DOMACA resenja spadaju u krug najboljih na nasem trzistu??

p.s. Mislim da je takodje bitno koja je grana industrije u pitanju, jer nije isto raditi implementaciju u kompaniji koje se bavi proizvodnjom i u kompaniji koja se bavi npr. trgovinom (predpostavljam da se prenos podataka radi kod ovakvih kompanija koje imaju udaljene poslovnice, a internet struktura u Srbiji...:( )

[Ovu poruku je menjao DecoY dana 09.06.2007. u 11:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
*.vdial.verat.net.



+52 Profil

icon Re: M&I Systems MIS/309.06.2007. u 13:49 - pre 204 meseci
Citat:
DecoY:Normalno je da se zaposli jedan ili vise ljudi (preporuka VISE) u IT sektor kada se uvodi ERP sistem. Takodje ti ljudi iz IT sektora postaju kljucni korisnici, ne samo u implementaciji i vadjenju izvestaja, nego oni postaji kljucni ljudi za kompaniju jer moraju da poznaju sve procese iste. Moje misljenje je da se ne moze od proizvodjaca ocekivati podrska i pomoc u vadjenju izvestaja i resavanju internih problema kompanije, vec da kompanija sama mora da ima obucen i strucan kadar koji zna sta radi.

U potpunosti se slazem sa ovim, i dodao bih i to da pored toga sto kompanija treba da zaposli odredjeni broj ljudi na uvodjenju, trebalo bi da prethodno utvrdi strategiju razvoja IT sektora (ono sto mnoge domace kompanije preskacu) pa tek na osnovu nje da zaposljava/obucava odgovarajuci kadar, jer uvodjenje je samo jedna faza. Medjutim, moj komentar se vise odnosio na sam deo oko sredjivanja izvestaja koji pripadaju nekom osnovnom paketu, i na moje nezadovoljstvo njihovom tehnickom podrskom koja nam je tada bila dodeljena. Tada smo imali nekoliko ljudi koji su radili na uvodjenju, ali nije nam bilo do bespotrebnog rasipanja snage na poslove koje po ugovoru radi njihova podrska, nista vise.

Kazem opet, sve je to samo moj utisak i utisak mojih kolega koji smo radili na uvodjenju sistema u nasoj firmi. Druge firme su imale sigurno druga iskustva. Imao sam prilike da cujem od ljudi iz Zitka da su mnogo zadovoljni njihovim programom za proizvodnju. Ali posto mi ne koristimo proizvodnju vec smo trgovacke delatnosti, nisam relevantna osoba koja bi mogla sa tog aspekta da kritikuje MIS/3. Iz tog razloga nisam ni izneo coveku misljenje za proizvodnju.

Citat:
DecoY:Mislim da je takodje bitno koja je grana industrije u pitanju, jer nije isto raditi implementaciju u kompaniji koje se bavi proizvodnjom i u kompaniji koja se bavi npr. trgovinom...

Proizvodja i njeni procesi su oblast koja se na prvi pogled cini komplikovaniji od trgovine a opet sa druge strane i trgovina moze nositi sa sobom dovoljno komplikovanosti ukoliko recimo kompanija ima lanac maloprodaja, vise distributivnih centara ili recimo koristi neke napredne metode za rad komercijalista na terenu (porucivanje putem mobilnih uredjaja itd.). I jedna i druga delatnost su potpuno prica za sebe. Mada i ovde postoje stvari koje se ticu same osnovne postavke sistema i koje se mogu odraziti i na jednu i na drugu oblast.

Jos nesto, posto je moj prvi odgovor bio iskljucivo tehnicke prirode jer sam mislio da covek trazi malo vise informacija o MIS/3, hteo bih da dodam par reci oko izbora ERP resenja.

Smatram da se iskustva ljudi sa foruma ne mogu uzeti kao kljucna pri izboru ERP resenja, jer je sama oblast suvise komplikovana i svaka kompanija, ma koliko izgledala slicna ostalim u svojoj bransi, ipak predstavlja specifican slucaj. Ono o cemu bi mozda najvise trebalo voditi racuna (pored ostalih stvari) je izbor kvalitetne softverske "kuce", i ne fokusirati se iskljucivo na njeno trenutno softversko resenje. Ima jedno odlicno slikovito poredjenje za ovo, ako je recimo firma koja tek zeli da uvede neki IS predstavljena kao jedrilica koja plovi morem, onda je softverska kuca vetar koji gura njena jedra a faza uvodjenja IS ce trajati onoliko koliko je taj vetar jak (jaci vetar => jedrilica pre stize na odrediste). Drugim recima, ako je kuca kvalitetna (iskustvo, reference, specijalizacija u oblasti u kojoj je kompanija, broj programera, ima detaljan ugovor koji postuje, itd itd) onda ce vreme uvodjenja biti krace i kvalitet isporucenog IS svakako bolji. A sitni problemcici, licne preferencije i ostale stvari ce uvek postojati bez obzira sta covek izabere. Upravo je ovo bio jedan od razloga zasto je nase preduzece izabralo bas M&I. Mozda njihov vetar nije najjaci na nasem moru i nekada menja snagu ali duva dovoljno, i duva stalno, tako da je jedrilica ipak sigurno stigla do svog odredista, do duse jeste putovala malo duze ali je ipak stigla :)

Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao brainbuger dana 09.06.2007. u 18:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

I Bee
Novi Sad

Član broj: 308999
Poruke: 2
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: M&I Systems MIS/322.11.2012. u 09:21 - pre 138 meseci
Jeste da je tema stara ali evo na ovom linku http://www.mi-system.co.rs/sr/mis-erp.html možete pogledati šta je aktuelno u MIS ERP-u...
 
Odgovor na temu

MeJust
Dugi Dokolenkovic
Unenployed
Home
Beograd

Član broj: 336885
Poruke: 1
*.cpe.sattrakt.net.



Profil

icon Re: M&I Systems MIS/315.06.2017. u 11:18 - pre 82 meseci
Pozdrav,

Iako tema nije toliko aktuelna čisto da prokomentarišem MIS sistem i ostala softverska rešenja u nas. Koliko sam iz iskustva uspeo da vidim, a koristio sam više rešeja među kojima je između ostalog i MIS, retko koja IT kompanija može da izađe u susret problemima implementacije IT u proizvodnim kompanijama tj. module ili posebne programe i softverska rešenja za proizvodnju i praćenje iste skoro je nemoguće dobiti od njih. Problem nije u hardveru tj. u programerima u tim kompanijama, oni ljudi znaju znanje, problem je što nemaju nikoga ko je u životu i na terenu bio u proizvodnji i pratio proizvodne procese. Da problem sa proizvodnjom bude još veći, svaka kompanija tj fabrika ima svoje specifične zahteve i posluje na specifičan način. Tu u vodu padaju univerzalna rešenja jer, možda će u fabrici za proizvodnju testenine biti jedno rešenje funkcionalno ali, u fabrici za proizvodnju pneumatika ili ležajeva to rešenje neće moći da se primeni. Prosto, nema mešanja baba i žaba.
Znam da je konkretan program tj. softversko rešenje za koje se interesovao gorepotpisani koristio ili se koristi u dosta firmi (FKL Temerin, nekadašnji Žitko A.D., Livnica čelika, Si&Si...) i u razgovoru sa korisnicima tj. ljudima iz IT-a u tim kompanijama svi imaju veće ili manje primedbe na isti. Isto znam da bi neke od softverskih kompanija platile suvim zlatom dokumentaciju i nekog stručnjaka koji bi im uspeo pomoći u razvoju i izradi softverskog rešenja za proizvodnju.
Knjigovodstvo i magacini, kao i programi za plate i ostala knjiženja u svakom od rešenja su manje više napravljena prefektno. Tu je lakše raditi jer je sve propisano od strane države i sve kompanije moraju da se po tome ravnaju.
Proizvodnja i sami njeni procesi su specifični, ponavljam, i nije toliko jadnostavno napraviti rešenje koje će sve klijente zadovoljiti na istom nivou.
Možda ona naša krilatica "Koliko para toliko muzike." važi i za ovo što sam napisao pa je neka kompanija razvila svoj softver za proizvodnju i radi sa njim ali, mislim da je to veoma mali broj kompanija i da one imaju softver razvijen samo za svoje potrebe i od strane svojih stručnjaka.

Da li će se stanje promeniti, ne znam. Siguran sam da će pre ili kasnije naše IT kompanije uspeti da nađu pomoć i razviju softver koji će pokriti sve oblasti pa i proizvodnju. Do tada, sve je to dobro, ali kako funkcioniše vidite na licu mesta i pri samom korišćenju istog.
 
Odgovor na temu

_owl_

Član broj: 318
Poruke: 1043
178.254.131.*



+3 Profil

icon Re: M&I Systems MIS/315.06.2017. u 13:28 - pre 82 meseci
Baš si ih lepo izreklamirao, ali mi se nekako čini da je situacija u stvarnosti poprilično obrnuta (i što se tiče kvaliteta rešenja i što se tiče zadovoljstva korisnika) ...
Owl
 
Odgovor na temu

[es] :: IS i ERP :: M&I Systems MIS/3

[ Pregleda: 13481 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.