Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Osnovna pravila montaže i ENG snimanja

[es] :: Video produkcija :: Osnovna pravila montaže i ENG snimanja
(TOP topic, by Misa_exclusive)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 27356 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Boki70a
Beograd

Član broj: 122558
Poruke: 328
*.ikomline.net.



+7 Profil

icon Re: Osnovna pravila montaže i ENG snimanja30.11.2007. u 14:32 - pre 199 meseci
Citat:
ivan tarle: Majls Dejvis kaže: Prvo nauči sve o muzici pa onda sve o instrumentu koji sviraš a onda sve to zaboravi i počni da sviraš.

Svidja mi se ova misao. :) Mislim da obuhvata samu srz problematike oko podele misljenja da li biti skolovan ili samouk. - Odgovor je oba. :)
 
Odgovor na temu

sinabl
Siniša Stjepanović
Akademija Umjetnosti
Banja Luka

Član broj: 153678
Poruke: 338
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Osnovna pravila montaže i ENG snimanja06.12.2007. u 00:13 - pre 199 meseci
Recimo ja dok snimam i montiram.
Dakle, vec sebi u glavi slazem kadrove i odprilike znam kako cu gdje uklopiti. Tako da nakon snimanja sjednem za racunar, prebacim materijal i samo pretvorim u djelo ideje koja sam imao prilikom snimanju.
Naravno da i prilikom montaze mi padne na pamet dosta svari ali glavni dio odradim prilikom snimanja.
Dobar snimak se uvijek moze dobro izmonitari... A los...
Pozz
 
Odgovor na temu

Serviser22

Član broj: 114069
Poruke: 136
*.team.ba.



Profil

icon Re: Osnovna pravila montaže i ENG snimanja16.04.2008. u 00:27 - pre 194 meseci
Citat:
sinabl: Recimo ja dok snimam i montiram.
Dakle, vec sebi u glavi slazem kadrove i odpr

ilike znam kako cu gdje uklopiti. Tako da nakon snimanja sjednem za racunar, prebacim materijal i samo pretvorim u djelo ideje koja sam imao prilikom snimanju.
Naravno da i prilikom montaze mi padne na pamet dosta svari ali glavni dio odradim prilikom snimanja.
Dobar snimak se uvijek moze dobro izmonitari... A los...
Pozz


Pozdrav!

Evo ja sam jedan od onih "profesionalno-neprofesionalnih" montazera, tj. radim montazerski posao na tv stanici a nemam adekvatno skolovanje za taj posao. Negdje literaturi sam procitao da bi snimatelj u procesu snimanja materijala (ovdje mislim na informativu) vec na licu mjesta trebao kadriranjem i snimanjem izmontirati 90 % matrijala koji ce se kao takav koristiti u montazi bez preinake i time smanjiti proces duzine izrade kompletnog informativnog priloga.

Ali to se nekim ljudima jako tesko moze dokazati. Vecniom je to tesko dokazati snimateljima, jer tu ispada da oni moraju "raditi moj posao" Drugo, isto tako je tesko to isto objasniti "nadredenima" jer oni onda kontaju kako je meni sa time cilj da ja imam sto vise "slobodnog vremena", a ne da je bit to da je cilj posao uraditi sto kvalitetno sto prije, da bi se imalo vremena za nastavak daljnjeg posla.

Obzirom da u danasnje vrijeme ima more tv stanica u kojima posao obavlja jako malo skolovanih ljudi za to, a vecina misli da "sve zna"
tu su problemi jos veci. Ja recimo radim na tv stanici gdje vecinom "svi sve rade" (nazalost). Na moj nedavni prijedlog kao bi se neke stvari u citavom procesu produkcije do procesa realizacije u eter mogle zahavljujuci danajsnjoj racunalnoj tehnici automatizirati (play out sistemi), te uciniti jednostavnijima, sa manjom mogucnoscu greske, poboljsanju kvalitete, a samim tim dobijanjem na vremenu dobio sam glupi odogovor: "Ti bi da sve radi samo, a ti da citas novine..."
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
*.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Osnovna pravila montaže i ENG snimanja16.04.2008. u 19:07 - pre 194 meseci
Bas bezveze, ali imaj na umu da je znanje moc i cekaj novu priliku.
Snimatelji i novinar na terenu cesto imaju obavezu da rade tako da se materijal ne montira jer za to ne bi bilo vremena i sam gubitak vremena na montazu informaciju bi ucinio deplasiranom. Ovo se odnosi upravo na informativu na malim televizijama a situacije u kojima se praktikuje su n.pr. izbori u drzavi-izvestaji iz izbornih stabova ili neki drugi vazni dogadjaji.
 
Odgovor na temu

igii

Član broj: 25319
Poruke: 108
212.200.84.*



+1 Profil

icon Re: Osnovna pravila montaže i ENG snimanja25.04.2009. u 09:22 - pre 182 meseci
literatura je jedno,a snimanje u realnom vremenu je drugo. slazem se sa tobom da bi snimatelj trebalo u sustini da dok snima,u neku ruku i razmislja o montazi i da materijal snimi tako da montazeru bude sto lakse. ali to je u praksi jako tesko postici iz vise razloga. prvi je taj sto se na snimanjima uglavnom nema dovoljno vremena i sto se juri sa mesta na mesto. drugi je razlog sto su svi ljudi koji rade taj televizijski posao kod nas uglavnom malo placeni,pa ih bas briga za snimak. gledam sta sve prodje na tv,vise od 50 posto snimaka je tehnicki neispravno,mislim na balans boje,ostrinu,ton... i to rade i na lokalnim tv a i na nacionalnim gde rade ljudi sa akademijom. treci razlog je sto i kad imas vremena za snimanje novinara mrzi da pise,pa ti kaze snimaj sve i ti onda nemas vremena da snimis kadrove za montazu lil ti pokrivalice. ovo ti sve govorim iz licnog iskustva. radim na jednoj regionalnoj tv nebitno kojoj i imam deset godina iskustva iza sebe. radio sam sve sto se moglo raditi a da je vezano za posao snimatelja i kamermana,igrane serije,koncerte,mitinge,sve sportske dogadjaje od 1 prenosa utakmice americkog fudbala snimljenog u srbiji, do moto trka,evropskog prevenstva u kosarci,kako za svoju tako i za ostale nacionalne tv. ljudi kad gledaju tv vide samo logo tv stanice i misle da to rade ljudi sa tih televizija,ali nije bas uvek tako.
sto se tice skolovanih ljudi,veruj mi velika vecina nema pojma da radi sa kamerom,dzaba im skola i knjige,cast izuzecima. desavalo mi se da radim seriju i da jedan od nasih poznatih reditelja daje meni i kolegi koji smo bili u 2 ekipi da snimamo 70 posto materijala, pored svog 1 snimatelja koji je inace i direktor fotografije,jer je video da se razumemo bolje od njega u materiju.skolu moze da zavrsi svaka susa koja ima para i kome je recimo tata poznat snimatelj,reditelj,ali talentovanih ljudi ima jako malo veruj mi.
najveci problem u ovom poslu je sto se ide na to da svi rade sve i sto je jako malo placen. a ne zivi se od slave,vec od para.
 
Odgovor na temu

riotgrrrlMia
Beograd

Član broj: 294108
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Osnovna pravila montaže i ENG snimanja23.11.2011. u 16:49 - pre 151 meseci
Heej Misa_exclusive, da li si okacio tu skriptu na net? Molim te posalji mi. i ostavi mi neki mejl, pre samo koji sec sam se uclanila, pa jos uvek ne mogu da saljem poruke. Hvala.
 
Odgovor na temu

[es] :: Video produkcija :: Osnovna pravila montaže i ENG snimanja
(TOP topic, by Misa_exclusive)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 27356 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.