Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

aparat za varenje, problem?

[es] :: Elektronika :: aparat za varenje, problem?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 27527 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

concluzije

Član broj: 131204
Poruke: 79
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon aparat za varenje, problem?12.03.2007. u 18:01 - pre 208 meseci
Vako:
Po prvi put mi je ruku došao pokvareni aparat za varenje, i sad kod ispitivanja pločice mjerenjem sam vidio da ovaj izlaz za 220V ac (ide na ventilator) radi ,ali na ova druga dva koja idu dalje na grec, pa trafo, ispravljač (koji su na drugoj ploči) ne očitavam ama baš ništa?? Hmm, al svejedno kad uključim aparat trafo mu zuji??
Sad sumljam na ovaj plavi Songle konverter 220V ac / 30V dc,,,pa jel ko do sada naišao na takav tip?? Nevidim šta drugo je tu moglo riknuti??

 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
91.150.105.*



+128 Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?12.03.2007. u 19:50 - pre 208 meseci
nije to konverter nego najobičniji rele.
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
77.46.131.*



+25 Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?12.03.2007. u 20:07 - pre 208 meseci
Tacno. Verovatno sa vise kontakata kojemu se namotaj napaja sa 24V DC kao sto i pise na njemu. Jes ti siguran da je kvar bas na toj ploci, vidim spominjes jos jednu,pa grec... Verovatno sama ploca dobiva napajanje sa glavnog trafoa pa je napajanje verovatno na nju dovedeno tamo gde si obelezio...da li je to CO2?
 
Odgovor na temu

concluzije

Član broj: 131204
Poruke: 79
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?13.03.2007. u 09:00 - pre 208 meseci
Ma napajanje 220V, dolazi preko on/off prekidača prvo na ovu ploču (vidiš gdje se stopice od faze i nule spoje,,ljevo od ovog izlaza 30V šta sam podcrtao i releja). Ovi izlazi dole ljevo na pločici idu na jednu upravljačku pločicu di su spojeni potenciometri za jačinu. Malo bi mi čudno bilo da napajanje prvo dođe na ovu pločicu, zatim da se preko druge konvertira pa opet vrati ovdje, pa opet odvede.....Mislim ako mi je na ovu pločicu dovedeno glavno napajanje 220V i sa niti jednog drugog izlaza (osim za ventilator 220V) ne očitavam baš ništa, ?? wtf ??
Što mi na ovom plavom releju stoji 250V ac / 30V dc ???
Nije CO2 aparat.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?13.03.2007. u 10:17 - pre 208 meseci
Citat:
concluzije: Što mi na ovom plavom releju stoji 250V ac / 30V dc ???


stoji zato što se sposobnost preklapanja releja deklariše i za ac i za dc napon, ništa više.
nego ti njega u sklopu provere svega odlemi i ispitaj kako radi i u kakvom stanju su kontakti. ta spravica ima nekoliko uslova za rad pa ako se neki od njih ne ispuni, nema uključenja. prvo koje ide je lagano punjenje ovih elektrolita pa kad dostignu vrednost onda rele uklapa direktno. ovo da i se izbeglo veliko strujno cimanje po uključenju.
taj isti rele može da služi u kolu zaštite pa ako se desi preopterećenje ili neki šlus da isto odspoji irektno napajanje sa mreže. prvo vidi te uslove i ispravnost pretvaračkog stepena
pa onda tek misli kako da pokreneš spravu.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?13.03.2007. u 10:21 - pre 208 meseci
uzgred, ova ploča koju si okačio je manje bitna od one druge. ova nosi samo stepen za uključenje i filtracionu grupu. kao takva je manje bitna od one druge čiju si sliku trebao da okačiš, kao i sliku cele "iznutrice".
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
77.46.131.*



+25 Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?13.03.2007. u 15:30 - pre 208 meseci
Citat:
guja011: uzgred, ova ploča koju si okačio je manje bitna od one druge. ova nosi samo stepen za uključenje i filtracionu grupu. kao takva je manje bitna od one druge čiju si sliku trebao da okačiš, kao i sliku cele "iznutrice".


Guja je opet u pravu. I sto si zapeo samo za tu plocu? (kojoj bi uzgred receno bilo interesantno pogledati i drugu stranu) Mnogi aparati koriste struju sa glavnog trafoa i za napajanje ostalih sklopova po sebi, a neki imaju i pokoji pomocni trafo... Kazes da trafo zuji...koliko ima trafoa? a ima li struje na sekundaru? i sta je sa njom nakon greca?...To napajanje 220V je na toj ploci verovatno samo u protoku, pa preko relea ili ide dalje ili biva prekinuto ili oboje... i daj jos slika (slikaj sve iznutrice a ne samo dzigericu)...ha ha
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
77.46.131.*



+25 Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?13.03.2007. u 21:58 - pre 208 meseci
Izvinjavam se. Volim da se salim, nadam se da se niko ne ljuti...
 
Odgovor na temu

concluzije

Član broj: 131204
Poruke: 79
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?15.03.2007. u 11:44 - pre 208 meseci
Pa uvatija san se ove pločice ko pitbull poštarove ruke jer AKO- mi na nju (samo na nju) preko prekidača dolazi napajanje 220V, tada ono MORA jedino preko njenih izlaza otići dalje, a ja na nijednom od tih izlaza ne očitavam ništa???? Osim za ventilator (220V-on uredno vrti),,,Priznajem još nisam ispitao šta se dešava nakon greca ,2 su komada, jebiga ode u dalmaciji osim elektronike moramo i maslinama da se bavimo :-). Zato moram priznat da me ono zujanje kad sve priključim dodatno zbunjuje???
BTW, evo kako ova pločica izgleda odozada:

 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?15.03.2007. u 13:22 - pre 208 meseci
po ovome, ono sto si oznacio kao + ili -30 volti su krajevi na kojima su svi ovo kondovi spojeni paralelno i kada pogledas to je ustvari ac izlaz na gec, povrat sa njega na stampu ka kondovima i verovatno i veza ka onoj drugoj, bitnijoj ploci. e sada ono sto se slabo vidi na prvoj slici su 2 autostopice, fastonke levo i desno od plavog relea. to snisi napomenuo a to su krajevi kontakata relea. ima tu jos ponesto ali generalno sem okoline relea nema niceg bitnog sto bi zezalo.

drugim recima, daj onu drugu plocu i ostatak kutije. mislim, fotke.
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
77.46.131.*



+25 Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?16.03.2007. u 00:23 - pre 208 meseci
Vidim da je ovaj mali konektor (od ventilatora) postavljen poprecno u odnosu na ona dva veca desno od njega.
Kazes da se ventilator uredno vrti. Znaci da rele radi, dakle 220Vac je dobio ne samo ventilator, nego i prva 4 stubica pored ona 4 gde si obelezio 30Vdc. I to i gornja 4 i donja 4. Nemoguce je da ventilator radi (ako se odatle napaja), a da na ovim pinovima ne ocitavas nista. Znaci prva 4 GORNJA su recimo faza, a prva 4 DONJA su recimo nula.
Sto se tice 220Vac mislim da na ovoj ploci vise nemamo sta traziti.
 
Odgovor na temu

concluzije

Član broj: 131204
Poruke: 79
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?19.03.2007. u 15:24 - pre 207 meseci
"Znaci prva 4 GORNJA su recimo faza, a prva 4 DONJA su recimo nula."

Da, upravu si!! Provjerio sam opet i tu dobivam 220V, sad, ispitao sam povrat sa greca ( dva su komada i dobivam 310 V dc, sa oba). Dalje mi napajanje ide na ovu pločicu:



Tu uredno dolazi napajanje, ali na konektorima preko kojih bi napajanje trebalo da ide na transformatore (vidi sljedeću sliku) ne očitavam ništa.
Desna strana pločice (gornja slika) je vjerovatno regulacijski dio, tu je spojen potenciometar. Inače na pločici su još tri manja trafoa, nemogu ih ispitat bez da ih
skinem, a i ova pločica je izvor visokofrekventnog zujanja kada uključim aparat. Možda je to normalno, ali što je uzrok???
Uglavnom napajanje preko obilježenih konektora s ljeve strane ide (barem bi trebalo) na sljedeću pločicu:




Tu se već vide izlazi iz aparata. Sva tri trafoa imaju 0.3 Ohma (mjerio preko ovih konektorskih ulaza). Neznam šta je ovo na trećem trafu, ali se konektor ušteka u gornju pločicu?? Uglavnom ova pločica ni ne dobiva napajanje sa gornje....
Evo kako izgleda ova pločica sa stražnje strane:



Ovu jačinu izlazne struje sam pročitao sa aparata,, naravno na njegovim izlazima također ništa ne očitavam.
Evo, sad mislim da je problem ipak u nečem na najgornjoj pločici (prva slika), neka komponenta ili neki od ona tri trafoa......hm, hm svaki komentar i mišljenje je dobrodošlo:-))
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
77.46.131.*



+25 Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?19.03.2007. u 18:27 - pre 207 meseci
To na trecem trafou je verovatno termicka zastita (zastita od pregrevanja). trebalo bi da ima pun protok i trebalo bi da ima samo 2 voda. Proveri ih omski.
 
Odgovor na temu

concluzije

Član broj: 131204
Poruke: 79
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?19.03.2007. u 18:59 - pre 207 meseci
Ima samo dva voda, ali pri omskom ispitivanju otpor je 0 Ohma??. Al svejedno, ako ta termička zaštita i neradi, to nebi trebao biti razlog nefunkcioniranja aparata. Šta ti se čini o onom segmentu gdje napajanje na prvoj pločici ne dolazi na izlaz odakle bi preko konektora trafoi trebali dobivati napajanje?????
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
77.46.131.*



+25 Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?19.03.2007. u 20:31 - pre 207 meseci
-----------------Ako termicka zastita ne propusta napon, aparat nece raditi.--------------
Na onoj slici ploce koju nisi slikao odozdo??, a gde kazes:
"Ovdje dolazi napajanje sa one prve kartice za koju sam mislia da nevalja (310Vdc)"- Nisam siguran da tu "dolazi napajanje" mozda "odlazi napajanje" na prvu plocu na onaj filter sa kondenzatorima, a zatim...

Vidi ovako-Kad pogledas prvu plocu po njoj skoro da mozes povuci dijagonalu izmedju napona 220Vac i 310Vdc. Gore desno gde si napisao "30 Vdc??" tj.310Vdc i u donjem levom uglu gde su dva konektora koji su na delu ploce koja je pod 310Vdc, od kojih oba stoje vertikalno i imaju 2 i 6 pinova. E, medju tim tackama mozes plocu da "podelis" na deo pod 220Vac i deo pod 310Vdc. Znaci da ako pogledas deo 310Vdc on sa jedne strane ima ulaz, a sa druge izlaz isfiltriranog napona 310Vdc.
Cini mi se da pogrresno gledas na smerove napajanja medju pocama medjusobno. Proveri..
Inace napon 310Vdc je verovatno nastao samo propustanjem kroz grec: 220 x 1.41=311,
znaci da nije prolazio kroz nikakav trafo.
Bilo bi lakse reci nesto vise da si slikao i drugu plocu odozdo, ali i da si obelezio medjusobne veze ploca...

Cini mi se da se 220Vac na drugoj ploci "ispeglalo" na 310Vdc pa je opet vraceno na prvu plocu na elektrolite, pa je sa nje odmah otislo dalje..
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
77.46.131.*



+25 Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?19.03.2007. u 20:59 - pre 207 meseci
Nisi napisao gde ide 310Vdc posle greca...
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
77.46.131.*



+25 Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?19.03.2007. u 21:07 - pre 207 meseci
Izgleda da sa prve ploce ide na grec, pa opet na prvu, pa sa nje na drugu, tamo gde si obelezio...
Malo mi tesko da sve pofatam...
 
Odgovor na temu

concluzije

Član broj: 131204
Poruke: 79
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?20.03.2007. u 08:55 - pre 207 meseci
"Izgleda da sa prve ploce ide na grec, pa opet na prvu, pa sa nje na drugu, tamo gde si obelezio..."

Tako je, sa prve ide na grec, a sa greca bez da prolazi kroz ikakav trafo tih 310V dc ide na onu šta sam obilježio.
Ali kao šta rekoh, krajnje lijevo su konektori na kojima bi trebao očitavati napajanje ona tri trafoa, a oni nedobivaju nikakvo napajanje.
Vidiš konektor od one termičke zaštite na trečem trafou se ušteka isto u tu pločicu,, misliš stvarno da bi to mogao biti razlog nefunkcioniranja, u prospektu se ne spominje ta zaštita, tako da ne znam?? U svakom slučaju omsko ispitivanje mi daje beskonačnu vrijednost (u prekidu je), krivo sam u prošlom postu napisao. Provat ču naći po čipoteci sličan komad, zamjeniti pa čemo viditi. Samo nema nikakvih podataka....
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?20.03.2007. u 08:59 - pre 207 meseci
Citat:
baki.: Izgleda da sa prve ploce ide na grec, pa opet na prvu, pa sa nje na drugu, tamo gde si obelezio...
Malo mi tesko da sve pofatam...


a, nije tesko.
prva ploca je ulazna sa ispravljanjem (externi grec) i filtracionom baterijom.
a treca je ispravljanje sekundarnog napona (duodiode).
i dalje nema glavnih elemenata mosta, mada se na srednjoj ploci vidi da ima 4 komada necega , verovatno ispod ploce. e, sad dal su 4 grupe (ili 4komada) fetova kao elementi mosta diskretni ili bloku sa grecom, "pitanje je sad".
na toj ploci broj 2 je levo plocica za okidanje elemenata mosta koja ima oko trafica onu sitnu boraniju koja ponekad ume da crkne. kablicem ta plocica ide desno do na 4 tranzistora koji sluze da okidaju trafic.
na polovini te ploce , ispod strujnog trafica, postoji mali pretvarac za napajanje upravljacke elektronike, koji krade ispeglanih 310v a povratnu info ima preko malog optokaplera. treba znaci proveriti koji napon pretvarac daje pa ici dalje.
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
77.46.131.*



+25 Profil

icon Re: aparat za varenje, problem?20.03.2007. u 11:12 - pre 207 meseci
Gujo, tamo gde si napisao 4, mislis li ustvari na 6?

"Da se ja pitam, ja bih preterao autobus preko mosta." Ko je gledao film:" Ko to tamo peva?" , znace sta mislim...
Ispitao bih termicku zastitu da ne radi slucajno kontra, tj. kad se ugreje da mozda onda pusti napajanje. (usta bas i neverujem)
Ako ustanovim da ne propusta napajanje nikako, onda bih na mesto gde se ona prikljuci stavio jedan jumper (kratkospojnik) i probao da ukljucim aparat, pa ako se ne zadimi znaci da je to to. (mala sala ali ja bih stvarno to uradio.)

Inace na trafoima ti pise napon 180C verovatno max. Taj trmoelement bih (ako ne nadjes original) stavio sa nizom vrednoscu 120C-140C mozda cak od nekog bojlera...
Inace aparat su radili zutaci, ili bar trafoe, kao sto pise na svakome: www.3858138.com , a tamo imas i: www.hspower.cc . mozda moze nesta od delova i da se naruci, samo im slova jako cudna??
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: aparat za varenje, problem?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 27527 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.