Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preporuka za ruter

[es] :: Linux :: Preporuka za ruter

[ Pregleda: 2835 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

panorama011
Ljubljana

Član broj: 63014
Poruke: 60
*.eunet.yu.



Profil

icon Preporuka za ruter18.02.2007. u 14:08 - pre 209 meseci
Imam USB ADSL modem koji nikako ne uspevam da poteram da proradi na Linuxu. Iz postova na es-u kapiram da bi me kupovina rutera resila svih problema. Molim vas da mi preporucite ruter, jedina dva zahteva su da sigurno radi na linuxu i da je cena pristojna. Telefonska linija preko koje idem na net je ISDN, ne znam da li to ima neke veze.

Hvala unapred
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Preporuka za ruter18.02.2007. u 16:24 - pre 209 meseci
Citat:
panorama011: Telefonska linija preko koje idem na net je ISDN, ne znam da li to ima neke veze.
Ima veze. Ranije su postojali odvojeni modeli za klasicnu tel.liniju - Anex A i ISDN - Anex B, primer oznake "DSL-504T" je za obicnu liniju a "DSL-564T" je za ISDN. Da li je to jos tako ne znam tacno, jer se tu i tamo jave neki podaci da neka sprava radi na oba sistema, sto nisam imao prilike da licno proverim. Uglavnom, treba obratiti paznju.

Druga vazna stvar - vecina provajdera daje ruter, ako izricito trazis. Neki besplatno, neki uz doplatu, za koju mislim da je jos uvek manja od pune cene u prodavnici, pa bi ti se mozda isplatilo da pitas. Nemas sta da izgubis ... osim ponosa

Zaboravih reci - sustina rutera je da je on OS nezavisan, nesto kao oni stari eksterni, seriski dial-up modemi, on se uopste ne obazire da li je na MS Win-u ili Linuxu, a sa PC-jem je u vezi preko mrezne kartice. Doduse, i tu ima dve vrste podesavanja - ovo sto sam rekao je za ono osnovno podesavanje, gde ruter sam uspostavlja vezu sa ISP, na osnovu user name i password, koji se upisu u njega, ali se moze po zelji podesiti i drugacije i onda mu treba pomoc programa iz racunara, sto nekad zafrkava. To opet potseca na winmodeme.

Jos jedna glupost, koja se meni dogodila. Neko vreme mi je ruter radio normalno ali sam uzeo da probam neki noviji Linux i ni makac. Nisam ni sumnjao da moze mrezna kartica da zafrkava, ali sam sasvim slucajno otkrio da sa drugom karticom radi. Noviji Linuxi (nekoliko njih) jednostavno ne podrzavaju moju staru mreznu karticu, ludnica! Kartica je inace ispravna - cim uzmem neki stariji Linux, opet radi. Ovo ti kazem jer se teoriski moze i tebi desiti slicno i onda bi ti bio ubedjen da te nesto ruter zafrkava a nije! Bas glup i podmukao problem.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

panorama011
Ljubljana

Član broj: 63014
Poruke: 60
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Preporuka za ruter18.02.2007. u 16:48 - pre 209 meseci
Hvala na korisnim informacijama, raspitacu se kod euneta za ruter.
Inace, mrezna mi je ranije normalno radila (na Slackware 10.2 i 11.0, sa kablovskim modemom) tako da ne bi trebalo da bude problema sa te strane, ali hvala u svakom slucaju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Preporuka za ruter

[ Pregleda: 2835 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.