Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om

[es] :: Wireless :: WiMax :: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 129735 | Odgovora: 204 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bsubotic
Branislav Subotic
Novi Beograd

Član broj: 22156
Poruke: 16
*.afti.net.



Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om18.02.2007. u 15:20 - pre 208 meseci
Citat:
barakuda111: Nekaskamo za svetom?? Za kojim to svetom mi nekaskamo? Neznam mozda zivimo u razlicitim svetovima?

Konkretno ti navedi sa kojim smo mi to zemljama ravni pa i bolji u okruzenju. Napisi lepo koje su cene, koje brzine interneta u kojoj zemlji i onda uporedi to sa nama.


Tema o kojoj pricamo je WiMAX! Cene Interneta servisa je neshto s cim WiMAX nema dodirnih tacaka. U toku protekle godine imao sam kontakte s predstavnicima najveceg mobilnog operatera u Bugarskoj koji je zapoceo pilot s WiMAX opremom. Radilo se u pocetku o Siemens-u da bi kasnije oni presli na Alvarion (za testiranje). U Makedoniji se neshto raducka i testira koliko vidim.. O Albaniji nemam podatke. Kosovo je krenulo malo zesce s tenderom za nekih 200 baznih stanica koje bi se koristile za WLL (preko WiMAXa) pre svega u ruralnim krajevima. Najzanimljivije je da to Telekom Kosova finansira iz svojih sredstava. U Bosni se koliko mi je poznato ne radi nista znacajnije za sada. Hrvatska je imala pokusaj s Samsung (oprema bez sertifikata) da krene u pokrivanje odredjenih turistickih tacka na autoputu Zagreb -> Split medjutim od ljudi koji su bili u kontaktu s tim "projektom" saznao sam da je sve to palo u vodu.
Moguce je da imaju neka testiranja u ovom trenutku, ali ne znam nista detaljnije. Madjarska mi je nepoznanica kao i Rumunija..
Od zemalja iz Evrope, imam neke podatke za Poljsku gde je skoro radjen pilot izmedju Alvarion i Airspan opreme u dva grada. Testiralo se na definisanom skupu korisnika u dva grada prvo s jednom a zatim s drugom opremom.. Tender je dobio Airspan (prema informacijama koje posedujem). Prosle godine imao sam kontakte s ljuduima koji su zapoceli jednu WiMAX komericjalnu mrezu u Londonu. Tamo je josh sve to u povoju i mali deo grada je pokrivensignalom. Prosle godine je krenula i mreza WiMAXa u Berlinu i Holandiji. Globalno u tog testing trci, smo tu vishe manje slicni s ostalim ucesnicima. WiMAX je kao tehnologija jos uvek mlada i puno se toga josh treba upeglati u narednih par godina.

Sto se tice cene, a izgleda da nam je to najvaznije posle fudbala u glavama (il nekih drugih stvari ), dacu primer recimo iz Londona. Prosle godine jedan od mobilnih operatera koji nudi usluge 3G telefonije privukao je veliku populaciju korisnika ponudom da svako ko potpishe ugovor s njim, dobice besplatno paket ADSLa za stan. A oni ko Srbi, nagrnuli, uzeli ugovore, i sada ADSL radi katastrofalno loshe.. Tehnicka podrska tog provajdera za 3G je totalno zanemarila korisnike ADSLa a servis je i dalje ocajan. Al nema veze, potpisali su ugovore s korisnicima, uzeli na brzinu pare, a za posle vec ce se videti. :->
Zelim da kazem da se i napolju deshavaju prevare kupaca i gledano iz tog ugla nekada je bolje i platiti malo vishe nego imati macku u dzaku. U svakom slucaju ne treba juriti na lepak..

Citat:

Braker je lepo rekao. Mozda ti pod svetom podrazumevas Saharu? "Pa ljudi pogledajte malo svetske pustinje, naprimer pingvini na Antarktiku jos nisu dobili ni obican modemski pristup a vi se ovde zalite" LOL


Momci, zaista mi je zao sto Internet ne koristite kao sredstvo za prikupljanje informacija..
Sto se tice Saharske Afrike i njene blize okoline, jedna od prvih instalacija komercijalnih WiMAXa u svetu desila se verovali vi ili ne ali u Maroku (Kazablanka za one koji misle da je to u Svajcarskoj ). Projekat je zapocet josh leta 2005. godine. Ako nekoga zanimaju fotografije s tih montaza, vrlo rado cu mu ustupiti. Pored toga u toku su komercijalne instalacije za WiMAX na Kipru, Egiptu, Saudijskoj Arabiji, Malti i josh nekim zemljama.. To je sve vishe manje okolina pomenute zone..

Prosle nedelje u BGu bio je jedan moj drugar iz Kanade. Posto covek zivi vec vishe godina tamo (u IT vodama je) veoma se prijatno iznenadio koliko se toga na IT sceni dogodilo kod nas. I sam je covek rekao, da je jaz u ITu veoma mali u dosnosu shta to dobijaju rezidencijalni korisnici u drugim zemljama. A video je to covek u Americi, Kanade, Madjarskoj i Izraelu..

Medjutim tu cete me "udariti" s tim kako ljudi dobiaju pakete od 4 Mbps ili i vece na ADSLu za neke smesne pare.. Pa cinjenica, vece su brzine, ali nemaju svi za te pare flat rate, niti im provajder nudi mogucnost izivljavanja s P2P programima na tim brzinama.. Recimo ADSL paket u UK je s cenom tu izmedju 10-20 funti u proseku, al vecina paketa je s ogranicenom kolicinom prenetih podataka.. Pre neki dan cujem od jednog korisnika WiMAX-a na jednoj od tesnih lokacija u Srbiji da je za jedan dan skinuo (koliko se secam) preko 19 GB materijala s Interneta.. Al ljudi, kada bi samo industrija HDDova uspela da snabde sve lepe zelje ljudi u Srbiji, verovatno bi pola planete bilo u deficitu s tom robom

Primecujete, danas je bio lep dan.. Duze vreme razmishljao sam koliko je pametnije provesti vreme u prirodi nego ga straciti na pisanje i odgovore na standardno pesimisticke poruke prosecne populacije IT sveta na ovom forumu..
Kao sto sam rekao u jednoj od prethodnih poruka, prvi postulat demokratije je sloboda izbora! Kome se neshto ne svidja
ne mora da uzme, slobodan je covek i moze da bira.. Kome se sve ovo smucilo, lepo, pasos u ruke pa u pravac u taj savrsheni svet... Pre ili kasnije svi se vrate u Srbiju s vecim ili manjim zivotnm iskustvom..

Ma koliko se crno gledalo, Srbija ima potencijala i mislim da je na dobrom putu. Posto se bavim Internetom vec nekih 15 godina, dugo vremena me je mucila cinjenica da ma koliko se mi tehnoloski priblizili svetu, ostaje problem u ljudima.. Prosecna populacija je i dalje tehnicki nepismena a za Internet misle da je to novi kremni namaz za hleb..

Pogledajmo pre svega od sebe. Koliko je svako od nas uticao da se neshto pomeri s mrtve tacke.. Najlakshe je osuti drvlje i kamenje po svemu, al biti kreativan, pozitivan je nekada daleko teze, mnogo teze.. Vrlo cesto veca je prepreka takav "crn" pogled na svet u kome zivimo nego sto je sam problem po sebi..
Moj zivotni moto je da u Srbiji svako domacinstvo ima Internet prikljucak i da to postane normalna stvar poput struje, vode ili telefona. Ja cu s moje strane teziti tome koliko na tome jedinka moze uticati..
Imao sam prilike da u nekim zabitim selima u okolini Ivanjice boravim pre nekih godinu dana.. Do vecine mestana zbog visine snega nemoguce je doci do proleca.. Zamilite da se s glavnog puta drndate se zemljanim putevima vishe od 50 minuta i dolazite do zaseoka s par kuca.. Ljudima donosite mogucnost da imaju vezu s svetom, mogucnost stalne veze na Internet.. Donosite im jedan od proizvoda nashe civilizacije. Ja vam ne mogu opisati osmehe i srecu tih ljudi kojima se servis pusta. Sekund takvog osecaja ne bih menjao ni za hiljade sati provedene na ovakvim forumima.. Neko ce reci to je bacen novac na sela koja umiru.. Ne bih se slozio s tim.. Iz jedne takve kuce rodilo se cak 4 doktora nauka..

Molio bih vas da ne ovu poruku ne odgovarate.. Draze bi mi bilo da ako planirate neshto da napisete, dopustite da taj osecaj malo prenoci.. Ja cu se manje pojavaljivati na forumu s komentarima, sem ako ne bude neke ozbiljnije dezinfomracije, cisto da vam ne budem povod za budjenje iz zimskog sna..

Do gledanja..

Pozdrav!

 
Odgovor na temu

braker

Član broj: 80035
Poruke: 419
212.200.179.*



+2 Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om18.02.2007. u 16:13 - pre 208 meseci
Citat:
Molio bih vas da ne ovu poruku ne odgovarate..

Evo ja se izvinjavam shto nisam u stanju da usmeno aminujem prolelekomsku propoved vasheg visokog preosveshtenstva,ali ako dozvolite,bicu jako kratak.
Zanemarujuci ironiju u pokushaju,najzhalosniji deo priche (uzimajuci u obzir stavove) je sledeca izjava:
Citat:
...Posto se bavim Internetom vec nekih 15 godina...

ZHalosno!





.
 
Odgovor na temu

n1tr0
Freelance
Cortanovci / NS

Član broj: 55279
Poruke: 465
80.93.240.*

Sajt: grubicv.iz.rs


+2 Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om18.02.2007. u 16:23 - pre 208 meseci
Citat:
Prosle nedelje u BGu bio je jedan moj drugar iz Kanade. Posto covek zivi vec vishe godina tamo (u IT vodama je) veoma se prijatno iznenadio koliko se toga na IT sceni dogodilo kod nas.

Iz kog dela Kanade je tvoj drugar, posto mnogo ljudi sa kojima sam pricao iz Kanade, a otisli su tamo pre desetak godina to ne vide tako. Tamo siromah ima za mnogo manje pare nego ovde 512kb/s.
Pogledaj cene npr. wireless-a u Hrvatskoj - za ~2000din koliko ja placam moj wireless(flat rate) od 256kb/s, oni za malo vise para(nekih 10% vise) 1Mb/s wireless(flat rate). Zar to nije velika razlika?
Koliko se toga na IT sceni dogodilo kod nas? Pa da gledajuci ono pre 15god kada smo zaostajali za svetom nekih 10god i sada kada zaostajemo oko 5god - sto znaci da smo za 15god prevalili put od 20god, ali ne verujem da ce bilo ko normalan na to tako gledati, zar ne?
btw svratio je prekjuce stari moj drug iz Australije, koji je tamo na ADSL-u, zali se da nema uslove za ADSL2, ali kada je cuo cene za nas ADSL prestao je da se zali, verovao ili ne ovo je istina!
 
Odgovor na temu

redbull78
Nis

Član broj: 125607
Poruke: 1
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om18.02.2007. u 16:35 - pre 208 meseci
@bsubotic

Svaka cast na postu, apsolutno se slazem sa tobom.

Ovde se vecina takmici ko ce sto vise ocrniti Telekom i ko ce biti "duhovitiji". Svi vide bannere na kojima pise 10Mb/s za 20 eur i odmah postuju link ovde a niko se ne potrudi da bar procita sta pise u tom ugovoru. A obicno je uslov da potpises ugovor na min. 1 godinu, i naravno, radi se o protoku sa merenjem saobracaja.
Sad se neki bune sto se placa 5900 din. ako se raskine ugovor pre nego sto istekne 12 meseci. Pa sta je tu cudno?
Tako je skoro svuda u svetu. Pogledajte T-Com u Hrvatskoj koji tako cesto volite da citirate.
Pogledajte malo sta ljudi pisu na hrvatskim forumima o T-Comu. Vecina je nezadovoljna kvalitetom usluga a i cenama.
Sta im vredi sto imaju vece brzine kad prosecan korisnik ne moze sebi priustiti flat paket. Takodje, i dan danas postoje ljudi u sred Zagreba koji nemaju teh. mogucnosti za ADSL. A od kada je T-Com kupio njihov Telekom, ulazu ogromne pare u marketing, dok je razvoj infrastrukture u drugom planu. I. naravno ulaze se najvise u mobilnu telefoniju, jer to donosi najveci i najbrzi profit. A o cenama u fiksnoj telefoniji da i ne govorim, 8-9 x je skuplje nego kod nas. Definitivno je da imamo najjeftinije telekomunikacione usluge od svih zemalja u regionu.
Jel dosao Telenor kod nas? I sta smo dobili? Jos jednog "monopolistu".
Neki su do pre 2 nedelje pricali da ce dobiti ADSL do 21xx godine i ismejavali Telekom na sve moguce nacine. A sad, kad je ADSL postao realnost u Srbiji i kad je Telekom za manje od mesec dana omogucio ADSL u skoro svim gradovim u centralnoj i jugoistocnoj Srbiji i kad se svakim danom javlja sve vise ljudi iz razlicitih mesta, opet postoje "kontrasi" koji tvrde kako je ovo sto mi imamo prevazidjena tehnologija i kako u Japanu ima 100 Mb/s. Ljudi, pa vi nas to poredite sa Japanom, a do juce smo koristili Dial-up!!!!
Naravno, sad se javljaju i oni iz pojedinih delova Beograda i Vojvodine kojima ne odgovara sto je Telekom prvo pustio ADSL u Vranju, Kragujevcu, Pozarevcu, Svilajncu i dr. mestima u Srbiji. Pa po cemu vi trebate da imate visi prioritet od ostalih gradjana Srbije. Srbija nije samo Beograd, nego i Vlasotince, Surdulica, Leskovac, Vranje, Prokuplje, Uzice, Kragujevac, Paracin, Jagodina.... Cinjenica je da ce uvek biti nezadovoljnih ali isto tako i da ne mogu svi odjednom da dobiju ADSL.
Teorije zavere su cak isle i do te mere da su neki pricali da Telekom ceka da ADSL pusti pred izbore ili da prioritet imaju oni koji ne prave velike tel. racune, tj. da oni koji mnogo trose na dial-up namerno nece dobiti ADSL.

Izvinjavam se na off-topicu, ali stvarno nisam mogao da ostanem ravnodusam prema onima kojima vecito nesto smeta, kojima je uvek tamo negde bolje i ma koliko se neki ljudi trudili da stvari ucine boljim, oni ce to omalozavati i ismejavati.
Nije mi uopste bila namera da branim Telekom, cinjenica je da je to jos uvek glomazni aparat kome je potrebno "veliko spremanje", ali isto tako je i cinjenica da su mnogi mladi ljudi dosli tamo i da imaju dosta energije,volje ali i znanja da ucine mnoge stvari boljim nego sto jesu.

 
Odgovor na temu

n1tr0
Freelance
Cortanovci / NS

Član broj: 55279
Poruke: 465
80.93.240.*

Sajt: grubicv.iz.rs


+2 Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om18.02.2007. u 16:42 - pre 208 meseci
Da ne bude bilo odakle ti te cene sto i ocekujem evo link - cene prvog provajdera u Sloveniji na kog sam nabasao(imaju cene samo za net i cena net+telefon pa mozes jos i da koristi fixni telefon za razgovor sa fixnim neograniceno mesec dana):
http://www.amis.net/home/zasebni_1_2_1_1_1.php
Citat:
do 20/1024 45,90 €
do 2048/512 21,28 €
do 1024/256 16,27 €

Zanimljivo je da je 1Mb/s najslabiji paket. :D

Ostali provajderi u Sloveniji:
http://www.eslovenija.net/

@bsubotic: aj da ponovo pitam - da nije tvoj drugar iz Kanade pobrkao nase brzine od 128kb/s sa 128kB/s, pa rekao da nije velika razlika???
 
Odgovor na temu

sokko
Beg

Član broj: 17274
Poruke: 67
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 308113785


Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om18.02.2007. u 18:51 - pre 208 meseci
@redbull:
Treba li mozda da hvalim Lopovkom ako sam u novembru podneo zahtev za ADSL na, tada jos uvek, analognoj ali "cistoj" liniji. U januaru prebace sve linije na digitalnu centralu i ja, pun nade, pitam "kada ce" i dobijem odgovor da nema teh. mogucnosti jer je linija na PCM-u! Ej!
To je napredak i digitalizacija na njihov nacin.
U jednoj stvari se slazem sa tobom - ne treba "osuti drvlje i kamenje" nego im treba je...ti maj.u i celu blizu i siru rodbinu. Ja "drzim pare u ruci" i nudim im a oni svojim debilnim poslovanjem unistavaju sansu da naprave profit.

Ma daj.

Izvinjavam se na offtopicu.

BTW sve je manje zemalja sa kojima se mozemo porediti. Ja sam '99 ili 2000te (ne secam se tacno) koristio ADSL u Nemackoj. A sad je 2007-a. A ta prica o drzanju koraka sa RAZVIJENIM svetom mozda moze da prodje u nekom vrticu ili domu za ometene u razvoju.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7173 Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om18.02.2007. u 19:33 - pre 208 meseci
Citat:

Iz kog dela Kanade je tvoj drugar, posto mnogo ljudi sa kojima sam pricao iz Kanade, a otisli su tamo pre desetak godina to ne vide tako. Tamo siromah ima za mnogo manje pare nego ovde 512kb/s.


Pa ne mozes porediti neku razvijenu zemlju sa Srbijom i na osnovu toga reci kako je situacija losa - cinjenica da se danas u Srbiji od prosecne plate moze priustiti ADSL je ipak za pohvalu, uzimajuci u obzir kakva je situacija bila pre samo 2 godine kada uopste nije bilo moguce imati kvalitetan broadband, a tamo gde je postojao los WiFi servis je cena bila previsoka.

Promena brzine ADSL-a u Srbiji je minorna operacija za operatere, sada kada su DSLAM uredjaji vec tu i verovatno ce se desiti onog momenta kada bude otplacen deo opreme - mnoge linije u Srbiji su sasvim spremne i za ADSL2+ .
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
*.ricky.verat.net.

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om18.02.2007. u 19:48 - pre 208 meseci
zamolicu sve (ukljucujuci i Administratora) da se uzdrze od daljeg off-topica...
“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

n1tr0
Freelance
Cortanovci / NS

Član broj: 55279
Poruke: 465
80.93.240.*

Sajt: grubicv.iz.rs


+2 Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om18.02.2007. u 20:57 - pre 208 meseci
Citat:
A o cenama u fiksnoj telefoniji da i ne govorim, 8-9 x je skuplje nego kod nas.

@redbull78: izvini ali u Hrvatskoj imam rodbinu, a i bio sam tamo na letovanju, znam koliko sam pricao - dosao je listing i mogu ti reci da su cene fiksne telefonije iste. Zanimljivo je da sada postoji u skoro svim EU zemljama da platis pretplatu 20-50eur i pricas unutar fiksne telefonije koliko hoces!

Da se vratim na temu WiMAX-a: bilo bi logicno da TS pokrije sa WiMAX-om ono sto je neisplativo pokriti sa ADSL-om, zar ne?
 
Odgovor na temu

Ser_Zile
Miroslav Laušev
Novi Sad

Član broj: 13661
Poruke: 56
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om18.02.2007. u 23:49 - pre 208 meseci
Citat:
n1tr0
Da se vratim na temu WiMAX-a: bilo bi logicno da TS pokrije sa WiMAX-om ono sto je neisplativo pokriti sa ADSL-om, zar ne?

kolko ja kontam telekom i planira wimax za brda i doline gde se ne isplati praviti mrezu sto je i logicno.
nema nikakvog razloga niti se moze po istoj ceni ponuditi wimax kao adsl u gradovima gde sledi
povecanje brzina na adsl-u(ista cena/veci paket kao sto se radi u celom svetu), a zatim ce ponuditi i adsl2+.
ako TS nastavi istim tempom kao proteklih par godina nema brige za brzim i dostupnijim internetom.
 
Odgovor na temu

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
*.adsl.beotel.net.

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om20.02.2007. u 00:25 - pre 208 meseci
Hehehe, odlično, evo mogu i ja da potvrdim :)

Pre par dana sam u ispostavi/skladištu jedne firme u Zemun Polju podešavao Airspan ProST terminale. Bio sam u kontaktu samo sa indoor jedinicama, tako da ne znam kakva je oprema na krovu i gde je to upereno, al stvarčica me oduševila.

Maltene zero config, podesio internet (256/64) i 3x2 telefonske linije preko tih terminala i sve šljaka besprekorno.

Nemam predstavu kolko ih je to zadovoljstvo koštalo, kada sam pitao, dobio sam odgovor "ćuti, ne smem da ti kažem"... lol

eh, da, ping... pa nemam pojma, mehanički sam pingovao google, tako da to baš i nije neka relevantna informacija, sve u svemu paketi se nisu gubili i ping je bio reda veličine 50-60ms... mada evo sad kad pingujem od kuće (Beotel ADSL) dobijam vrednosti oko 100ms ...čudno
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
Odgovor na temu

morgowan
Zemun

Član broj: 127772
Poruke: 22
*.static.beocity.net.

Sajt: https://iptel.rs


Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om26.02.2007. u 17:09 - pre 208 meseci
Zanima me da li ovi uredjaji na slikama imaju veze sa wimax-om? Ako nemaju ima li neko ideju sta je to posto se pojavljuju kao pecurke.






morgowan
 
Odgovor na temu

bsubotic
Branislav Subotic
Novi Beograd

Član broj: 22156
Poruke: 16
*.afti.net.



Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om26.02.2007. u 20:46 - pre 208 meseci

Navadene fotografije (verujem da su nacinjene u Zemunu). Radi se o Airspan opremi AS4020 tj. poznatije kao
WLL oprema. Svaka ovih ovih antena koju vidite, u stanju je da "podari" korisniku 1-2 fiksne digitalne telefonske
linije i broadband vezu simetricnim ili asimetricnim servisima brzine do 2 Mbps. Trenutno je u predmetnoj zoni
test faza koriscenja Interneta za fizicka i pravna lica. Ako ima zainteresovanih za testiranje Interneta kroz WLL
moze mi se javiti.. :-) Uslov je da je regularan korisnik WLLa na toj teritoriji..
Navedena oprema nije WiMAX, ali radi na 3.5 GHz. Na istom tom prostoru testira se trenutno i WiMAX (Airspan).
WiMAX terminali izgledaju totalno drugacije.
A to shto se pojavljuju ko posle "kishe", pa radi se na tome da shto veci broj korisnika dobije telefone i Net..

Pozdrav,
Bane
 
Odgovor na temu

bsubotic
Branislav Subotic
Novi Beograd

Član broj: 22156
Poruke: 16
*.afti.net.



Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om26.02.2007. u 21:09 - pre 208 meseci
Citat:
trooper: Hehehe, odlično, evo mogu i ja da potvrdim
Pre par dana sam u ispostavi/skladištu jedne firme u Zemun Polju podešavao Airspan ProST terminale. Bio sam u kontaktu samo sa indoor jedinicama, tako da ne znam kakva je oprema na krovu i gde je to upereno, al stvarčica me oduševila.

Pozdrav!
Plashim se da si se malo zaleteo s tim sta si sve uradio Elem unutrashnja jedinica iST (AS4020) i ProST terminala (SDA-4S)
izgledaju gotovo identicno.. Razlika na prvi pogled je shto unutrasnja jedinica ProST terminala poseduje iskljucivo Ethernet interface
prema korisniku, dok AS4020 "indoor" uredjaj poseduje 2 RJ-11 uticnice i 2 RJ-45 Ethernet uticnice. Shto se tice podeshavanja,
s strane korisnika nema shta da se podeshava, tako da ne znam shta si ti to "podeshavao" Postoji specijalizovani software
za odredjeni novo podeshavanja uredjaja, ali nije dostupan za javnu upotrebu. A jesi li primetio da RJ-45 uticnice funkcionishu
auto-sense tj. bilo da uljucish u njih cross-over ili straight through kablic, uredjaj se prilagodjuje korisniku.. Dve RJ-45 uticnice
ponashaju se kao dvo-portni Eth switch.
Citat:

Maltene zero config, podesio internet (256/64) i 3x2 telefonske linije preko tih terminala i sve šljaka besprekorno.

Pa plashim se da nisi tu mogao bog zna shta da podeshavash.. Servis 256/64 kbps trenutno se dodeljuje eksperimentalno
relativno manjim firmama. Kontrola brzine prenosa podataka vrshi se na nivou bazne stanice prema korisniku a ne na samom
korisnickom uredjaju.. Tvoj biznis korisnik dobija ono shta mu je dozoljeno iz Telekoma... Ti tu nisi mogao bilo shta da podeshavash
sem korisnicke opreme u vidu nekog PC racunara ili broadband routera prema parametrima dobijenim iz Telekoma..
Tvoj korisnik je zasigurno dobio test paket s statickom javnom adresom.. Ako to nije slucaj, onda radish s PPPoE protokolom,
al to je varijacija na temu servisa..
Posto pominjesh 3 x 2 telefonske linije radi se o 3 montirana iST terminala. Preko svakog iST terminala se moze dobiti nezavisan
Net servis! U svakom slucaju ma shta da sim im radio, savetujem ti kao i svim biznish korisnicima da nabave neki broadband ethernet router kako bi vecu kolicinu racunara iz lokalnih mreza propustili na Net. Ujedno ih taj isti router stiti u vidu firewall-a.. Ne zaboravi antivirus software
Citat:

Nemam predstavu kolko ih je to zadovoljstvo koštalo, kada sam pitao, dobio sam odgovor "ćuti, ne smem da ti kažem"... lol

Uvodjenje tih telefonskih linija koshta koliko i uvodjenje obicne "paricne" linije u Beogradu (koliko je meni poznato)..
Znaci nije im bilo skuplje nego koliko bi platili da su npr. na Novom Beogradu, Novom Sadu il pak Kragujevcu.
Citat:

eh, da, ping... pa nemam pojma, mehanički sam pingovao google, tako da to baš i nije neka relevantna informacija, sve u svemu paketi se nisu gubili i ping je bio reda veličine 50-60ms... mada evo sad kad pingujem od kuće (Beotel ADSL) dobijam vrednosti oko 100ms ...čudno

Internet koji si probao tamo dobavlja se iz TK Centra na Slaviji tako da nije ni cudno da radi odlicno..

Ako ti treba neka pomoc oko podeshavanja, slobodno se javi..

Pozdrav,
Bane

P.S. Ako neko josh ima nekih iskustava s Internet servisom kroz WLL neka se slobodno javi..
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om26.02.2007. u 21:25 - pre 208 meseci
hehe ocu i ja da testiram :)

:):):)
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

morgowan
Zemun

Član broj: 127772
Poruke: 22
*.static.beocity.net.

Sajt: https://iptel.rs


Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om26.02.2007. u 21:33 - pre 208 meseci
Kojoj sluzbi se treba obratiti za narucivanje linija preko te WLL opreme? Postoji li ta mogucnost i za fizicka lica ili samo za pravna?

morgowan
 
Odgovor na temu

bsubotic
Branislav Subotic
Novi Beograd

Član broj: 22156
Poruke: 16
*.afti.net.



Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om26.02.2007. u 23:06 - pre 208 meseci
Citat:
morgowan: Kojoj sluzbi se treba obratiti za narucivanje linija preko te WLL opreme? Postoji li ta mogucnost i za fizicka lica ili samo za pravna?

morgowan


Da bi neko mogao fizicki da bude korisnik Interneta putem WLLa (za sada WLL postoji samo u Zemunu ako se gleda teritorija Beograda) mora biti fizicki lociran na teritoriji neke od navedenih naselja: Altina, Novosadski put, Batajnica, Busije, Ugrinovci. Samo je u tim naseljima je omogucen servis..
Da bi neko postao korisnik mora uredno podneti (ili je vec podneo) zahtev za telefonskom linijom (jednom ili vishe njih). Internet mogu dobiti i fizicka i pravna lica kojima je vec realizovan barem jedan telefonski prikljucak. "Sluzba" kojoj se treba obratiti je Telekom Srbija
Najbolje je za kontakt naci nekoga u Telekomu Srbije na teritoriji Batajnice/Zemuna..
Za one koji su vec postojeci WLL korisnici (imaju uvedem 1 ili 2 telefona putem WLLa), mogu im pomoci da dobiju Internet u kratkom roku.. Za one koji nisu WLL korisnici, sta da se radi Neka sacekaju ADSL..

 
Odgovor na temu

F F F F
Subotica

Član broj: 125734
Poruke: 86
212.200.52.*



Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om27.02.2007. u 11:36 - pre 208 meseci
Ja sam iz Subotice i prijavio sam se još u decembru za testiranje ... zvali su me juče da će danas/sutra doći da mi postave opremu, pa ću vam javiti kakva je scena !
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om27.02.2007. u 13:38 - pre 208 meseci
a gde se to prijavljujes za test ?
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

F F F F
Subotica

Član broj: 125734
Poruke: 86
212.200.230.*



Profil

icon Re: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om27.02.2007. u 16:22 - pre 208 meseci
yes! bili su momci iz telekoma i instalirali su opremu kod mene ! baš takvu kakvu vidite na slikama gore .
uradio sam test na speedtest.net i :
download: 1427 kb/s
upload: 527 kb/s
latency: 63 ms
:)
....zadovoljan sam :)
inače rekli su mi da je ovo samo test i da su ovu opremu dobili od kanađana, i moraće da je vrate. Tako da još nema reči o tome da ovo kod nas postane standard ...

[Ovu poruku je menjao F F F F dana 27.02.2007. u 21:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: WiMax :: Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 129735 | Odgovora: 204 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.