Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS

Strane: 1 2

[ Pregleda: 28482 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kacica
Yugoslavia

Član broj: 131941
Poruke: 21
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS28.01.2007. u 18:00 - pre 209 meseci
Nedavno sam dobila malu bebu i moj suprug je za privremeno uzeo na koriscenje od kolege jednu staru masinu Obodin (rec je o modelu N5-SBS)
Ova masina me totalno zbunjuje i izludjuje iskreno receno.Volela bi pre svega da mi neko objasni (ili jos bolje) posalje uputstvo za upotrebu ove ves-masinu N5-SBS
Na samoj masini nema tako reci nikakvih oznaka .Na kotrolnoj ploci koja se nalazi na vrhu masine (gornja strana) ima nekoliko slova (B,P,L) i nekoliko tackica,nema oznaka temperature pranja (kao i neki sat 1-12 h) ne znam cemu on uopste sluzi ???
Najvaznija stvar zanima me kako da iskljucim centrifugu !!!
Koje god pranje da ukljucim ova masina kad pocne da izbacuje apsolutno uvek ukljucuje centrifugiranje ,sto je nenormalno .
Neka mi neko objasni kako recimo da operem neke osetljivije tkanine u njoj ,to je uzas !! Mislim da valjda svaka ves masina moze da iskljuci centrifugu.Dok sam zivela u kuci mojih roditelja oni su imali dosta staru masinu za ves ali sam uvek mogla da na tipku iskljucim centrifugiranje(znate ono bubanj stoji a pumpa izbacuje vodu) to je idealno kad perete sareni ves (vunu-svilu-sintetiku,zavese) koji se lako guzva.
Druga stvar kako da ukljucim pretpranje na ovoj masini .Ako bi stavila programator na poziciju P ona bi uzela vodu pocela sa mesanjem i grejanjem i izbacila u vodu i prasak u roku od 2 minuta .Koliko ja znam pretpranje traje najmanje 15 minuta (voda se greje 30-40 stepeni) Ukoliko bi stavila programator na poziciju B koja pre ove P onda bi ona zaista grejala vodu ali bi pretpranje trajalo skoro 2 sata (ne znam zasto toliko dugo !!!)
Znaci kao sto vidite totalni haos.Zato bi molila nekoga da mi posalje uputstvo za upotrebu jer izgleda da ja ocigledno se ne snalazim sa ovom ves masinom najbolje
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dial.cpe.InfoSky.Net.



+370 Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS29.01.2007. u 04:39 - pre 209 meseci
Mislim da imam takvu masinu, nemam uputstvo a i ne koristim je ja, pa cu po secanju.
Zaista je stara, ali je nisam razmisljao da je menjam jer na njoj nikad nista bitno nije otislo da bi me
nateralo da je se otarasim. Cca 2 puta menjano staklo, jednom gumu i nekoliko puta gumeni deo koji
izbacuje vodu. Ovo govorim da je dosta trajna, pa ako uspes da se naviknes moze biti dugotrajnija od
vecine novih masina.

Dugmici idu ovako:
off/on
slabija centrifuga/jaca centrifuga
dugme za regulisanje temp. vode
bio-sat (to sa podelom 1-12)
programator

Kao sto vidis centrifugu ne mozes da iskljucis u potpunosti, zato stavi na manju (redja spirala). Mi
koristimo slabiju jer hoce neki put da bezi. Tek kada treba zadnji put da izbaci vodu ukljucujemo jacu
centrifugu.

bio-sat sluzi za tesko zaprljan ves i ustvari je tajmer kojim odredjujes vreme namakanja vesa pre
otpocinjanja pranja(od 1 do 12h). Tu masina uglavnom nista ne radi, s vremena na vreme okrene ves u
zadatom vremenskom periodu.

Kao sto rekoh programator i programe ne poznajem, sumnjam da ih se seca i manipulator na masini,
uglavnom on tj. ona po iskustvu stavljaju negde izmedju slova "l" i "21". To je utvrdjeno dugogodisnjim
iskustvom kao najoptimalniji nivo duzine trajanja pranja i stepena prosecne zaprljanosti vesa. Ostali
podeoci imaju veze sa stepenom zaprljanosti, ali valjda ce se neko javiti ko to tacno zna. Njihovu logiku
nisam bas skapirao kada me je to jednom davno interesovalo, moguce da su slova pocetne reci na eng.
za razlicite stepene zaprljanosti, brojevi ko zna za sta.
Verovatno si primetila da brojevi od 1-5(rimsko) oznacavaju periode izbacivanja vode.
 
Odgovor na temu

kacica
Yugoslavia

Član broj: 131941
Poruke: 21
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS29.01.2007. u 05:26 - pre 209 meseci
Hvala na odgovoru ali mi i dalje nije jasno kako to da ne moze da se iskljuci centrifuga !!??
Kako onda peres recimo zavese ili nedaj boze neke pletene stvari,centrifuga bi takve materijale unistila totalno !
Valjda je masina namenjena za pranje raznog vesa (i onog sarenog i osetljivog)ne samo za iskuvavanje pamuka ?
Da i ja sam otprilike dosla do zakljucka da L oznacava glavno pranje (mada tu imaju jos oznake 24.21.WW.9 koje takodje ne znam cemu sluze)
Vecini vesa je potrebno i pretpranje (na sta bi licile kuhinjski stoljnjaci i krpe)ako ne bi prosle pretpranje a ja i dalje ne znam kako da ga ukljucim na ovoj masini
Stvarno ako neko ima neko uputstvo ili jednostavno koristi masinu redovno neka mi izadje u susret i objasni
hvala


 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dial.cpe.InfoSky.Net.



+370 Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS30.01.2007. u 18:21 - pre 209 meseci
Pitao sam operatera danas, doduse niskokvalifikovani, ali jedini koga mogu da pitam.
Elem, pocetak pranja je od strelice, ali taj moj operater to obicno preskace jer do sledeceg znaka tj. "L" prodje jedno sat i nesto jer mi ona kaze da je to pretpranje i tu samo malo zagreva i povremeno okrece. "L" je pravo pranje, "21" i "24" su minuti do kraja ciklusa, "ww" je za zavese i osetljive tkanine, ali je taj ciklus kratak, ne zagreva previse vodu i ne mulja ves previse i nakon toga krece da izbacuje vodu.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.yu.



+292 Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS30.01.2007. u 20:08 - pre 209 meseci
Ta masina nema zasebnu pumpu za vodu!Motor za pranje pokrece pumpu zato ima kratku centrif.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS30.01.2007. u 22:51 - pre 209 meseci
Prvo da cestitam za bebu :) Drugo, posto ja obodinove masine nisam dugo vidio, bi li ikako mogla uslikati tu gornju plocu s tipkama i gumbicima za upravljanje? Moglo bi ti se stosta reci uz vremenski dijagram programatora.
sasa M znas li mozda koji je programator isao u tu masinu, jer koliko se ja sjecam bio je AKO10300/46/54/62 u tim masinama.

ps: ako izbaci vodu za 2 min, moguce da je jedan od termostata neispravan!Na toj masini su termostati fixni pa ni nema odabira temp.
Usput, ako naidje Rex_Blanco on ce vise znati :)

[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 31.01.2007. u 11:22 GMT+1]

 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dial.cpe.InfoSky.Net.



+370 Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS31.01.2007. u 01:44 - pre 209 meseci
Mislim da gresis ovo za termostat. Ova ima podesavanje temperature. Raspored je onakav kako sam napisao. Dva srebrena prekidaca, pa zatim potenciometar? za odredjivanje radne temperature.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.yu.



+292 Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS31.01.2007. u 18:39 - pre 209 meseci
Jojo,tek od WM1000 obod ugradjuje zasebnu pumpu
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

nito2804
topalovic danilo

Član broj: 121940
Poruke: 12
*.teol.net.



Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS03.02.2007. u 20:13 - pre 209 meseci
ova mašina ima termostat normalno otvoren 40 stepeni i pred pranje i pranje pa kada masina primi vodu
kada naleti na ovu poziciju grije vodu i nema drugih operacija pod uslovom da regulacioni termostat ima veću vrijednost od 40 stepeni.kratka centrifuga ostavi količinu vode u mašini da osjetjlivo rublje ostane dovoljno vlažno.mašina na osovini motora ima ugrađenu pumpu za izbacivanje vode koja tek ima funkciju
kada radi centrifuga pa isključivanjem centrifuge nemože da izbaci prljavu vodu itd
top
 
Odgovor na temu

Dr.Gremlin
sladjan mitic
aleksinac

Član broj: 120700
Poruke: 44
91.150.77.*



+5 Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS04.02.2007. u 10:44 - pre 209 meseci
Da rezimiramo kako bi olaksali gospodji upotrebu ves masine K5-SBS:
Dakle ta masina gledano sa leva udesno posedije:
FIOKA ZA PRASAK,PREKIDAC 0/1,PREKIDAC TEMPERATURE(ako hocete da kuvate onda ga postavite u polozaju UKLJ.)
PREKIDAC CENTRIFUGE,SAT ZA POTAPANJE VESA,PROGRAMATOR
Prekidac centrifuge sluzi samo ako zelite da nemate zadnju centrifugu koja traje 6 min.
Na ostalim programima gde treba masina da izbacuje vodu ona ce izbaciti,znaci prekidac iskljucuje centrifugu
od rimskog broja V pa do tacke 0
Vi kao korisnik tog tipa ves masine savetujem da izbegavate program pranja od 0 do P1 jer je to brogram za BIO sa POTAPANJEM koliko mu vi odredite na satu za potapanje od 1 do 12
Od programa P1 do L je predpranje a od L do rimskog broja I je pranje sa regulacijom temperature
Od I pa do 0 su programi za ISPIRANJE sa izbacivanjem vode
Nemoj te da vas buni kako imate centrifugu a iskljucili ste PREKIDAC,imate je jer ta masina nema zasebnu pumpu
vec je njoj pumpa MOTOR
VALJDA SAM TI POMOGAO
POZDRAV
Mitke-OBOD NIS
Ne smatraj da vidiš ako su ti oči otvorene
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dial.cpe.InfoSky.Net.



+370 Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS04.02.2007. u 20:03 - pre 209 meseci
Citat:
VALJDA SAM TI POMOGAO
POZDRAV
Mitke-OBOD NIS


Nisi. Nije ti dobar raspored. Moj je tacan.
 
Odgovor na temu

Dr.Gremlin
sladjan mitic
aleksinac

Član broj: 120700
Poruke: 44
*.internet.krstarica.net.



+5 Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS07.02.2007. u 21:09 - pre 209 meseci
NISTA NISAM IZMISLIO,NEGO SAM CITAO KNJIGE,a znam i iz prkse,sa masinama sam 14 god,a sa rashladom oko 11,smatram da ti je operater los i moj ti je savet da ga promenis,starijeg slusaj za njim ne idi,samo opusteno i gledaj da ne zavisis od drugoga,puno pozdrava pa se javi kad mozes
Ne smatraj da vidiš ako su ti oči otvorene
 
Odgovor na temu

n_kom
Nikola Komsic
Holandija

Član broj: 100057
Poruke: 24
*.direct-adsl.nl.



Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS30.03.2007. u 17:44 - pre 207 meseci
Ej cao Dr. Gremlin,
Mozes li mi molim te, ako imas nekih uputstva od starih ves masina postaviti u pdf formatu, pa da mi posaljes na e-mail ili stavis na forum? To bi mi jako puno znacilo, jer na internetu nemogu nista da nadjem.
Moja e-mail adresa je: [email protected]
Javi se,
Pozdrav nikola.
 
Odgovor na temu

Dr.Gremlin
sladjan mitic
aleksinac

Član broj: 120700
Poruke: 44
*.83.beocity.net.



+5 Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS30.03.2007. u 22:03 - pre 207 meseci
i jasam prijatelju propao trazeci ali nista,tako da sam kupio knjigu sa svim semama od svih
proizvodjaca bele tehnike u bivsoj SFRJ
Kazi samo koja ti sema treba a ja cu se nekako organizovati pa da ti posaljem
POZDRAV
Ne smatraj da vidiš ako su ti oči otvorene
 
Odgovor na temu

n_kom
Nikola Komsic
Holandija

Član broj: 100057
Poruke: 24
*.direct-adsl.nl.



Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS31.03.2007. u 11:14 - pre 207 meseci
Mozes li skenirati prednju stranu od te knjige koje imas??
Koliko stranica ima ta knjiga i kako se zove, posto bih je i ja nabavio. Gdje si je kupio??
Mozes li mi reci iz koje godine je ves masina Ei-Nis Sandra 1855?
 
Odgovor na temu

n_kom
Nikola Komsic
Holandija

Član broj: 100057
Poruke: 24
*.direct-adsl.nl.



Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS31.03.2007. u 11:18 - pre 207 meseci
Znaci radis u firmi Obod-Nis.... cool.
Pa gdje se to sada nalazi i sta proizvodite??
Ja sam mislio da ei-nis firma vise ne postoji, niti obodin, ili se varam???
Zar nemate u toj firmi nesta od starih ves masina??
 
Odgovor na temu

Dr.Gremlin
sladjan mitic
aleksinac

Član broj: 120700
Poruke: 44
*.kalik.info.



+5 Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS31.03.2007. u 16:25 - pre 207 meseci
Ne mogu da ti skeniram prednju stranu jer nemem skener jedino da se snadjem preko mojih drugova,a sto se tice firme "OBOD Nis" ona postoji to je ogranak negadasnjeg OBOD Cetinja koja je sada privatizovana tako da sadasnje Ime Cetinja je KRONOS ,moja firma je OBOD Nis isto privatizovana jos 1990 nije privatizovana na nacin kao sto se sada privatizuju firme tj.na prevaru
POZZ

Ne smatraj da vidiš ako su ti oči otvorene
 
Odgovor na temu

n_kom
Nikola Komsic
Holandija

Član broj: 100057
Poruke: 24
*.direct-adsl.nl.



Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS01.04.2007. u 20:33 - pre 207 meseci
Ako ti nije tesko probaj onda preko drugova.
Jeli projizvodite vi sada ves masine od Obodin?? ili ce se jos projizvoditi?
Kakvo iskustvo ti imas sa Obodin WM ves masinama?
Zanima me, jer cemo mi mozda dobiti Obodin WM 600 od moga ujke.
 
Odgovor na temu

Dr.Gremlin
sladjan mitic
aleksinac

Član broj: 120700
Poruke: 44
*.kalik.info.



+5 Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS03.04.2007. u 20:16 - pre 207 meseci
Kao prvo da znas da u sadasnjem OBOD-u se ne proizvode ves masine,to je radila nekada fabrika iz Cetinja a mi smo bili servisna grana tj. ekspozitura Niskog okruga,odrzavali smo servis tj. servisirali smo a i jos servisiramo u pocetku samo Obodove prozvode (ves masine,frizidere,zamrzivace,ledomate...)a sada isto to samo i ostale proizvode drugih proizvodjaca.Posto nam je firma privatizovana sadasnji vlasnik je prosirio obim poslova tako da smo postali proizvodjaci od 1995 godine ali ne kucnih aparata nego industrijskih kao sto su:
Rashladne vitrine(INOX),tople vitrine(INOX),rashladni boksevi(INOX),sankovi,kasa solovi,radne stolove(INOX)
rafofe za markete i super markete,rashladne uredjaje za medicinu,korpe i kolica,kase i vage distribuiramo,pravimo uredjaje po zelji kupca,eto to ti je ukratko sadasnji OBOD Nis
Sto se tice Obodove ves masine WM600 moje iskustvo ti kaze da nisu lose,radile su se u dve varijante a razlika im je bila programator.Ista ta masina mogla je da se kupi sa programatorom PG 302-01 i sa programatorom EMP 222 c.Programatori se strasno razlikuje tako da je PG 302-01 znatno bolji,kod ovog drugog programatora uve strada na programatoru kontakt za grejanje a jedini spas je da se ugradu masinu jedan kontaktor(sklopka) minimum 16 A tako da se poveze da programator umesto da startuje grejac on startuje sklopku a sklopka ,direktno iz mreze se poveze preko kontakta sklopke na grejac,startuje grejac.
Sta da ti kazem drugo sve masine su samo naprave i nikad se nezna koliko ce raditi.Nemam nekih vecih primedba na wm600,ona na prednjoj masci ima gledano sa leva na desno po redosedu ide Programator,Regulacioni termostat,obrtni prekidac kao na elektricnom stednjaku koji sluzi za startovanje masine,iskljucenje centrifuge i pranje sa oznakom E ili 1/2,a ako je dobijes i nesto te muci ti se javi.
POZDRAV !!!!
Ne smatraj da vidiš ako su ti oči otvorene
 
Odgovor na temu

n_kom
Nikola Komsic
Holandija

Član broj: 100057
Poruke: 24
*.direct-adsl.nl.



Profil

icon Re: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS04.04.2007. u 08:59 - pre 207 meseci
E hvala ti na informaciji.
Mozes li pitati svog prijatelja da ti skenira prednju stranu te knjige??
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Pomoc oko ves masine Obodin N5-SBS

Strane: 1 2

[ Pregleda: 28482 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.