Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uputstvo za izradu stampanih plocica

[es] :: Elektronika :: Uputstvo za izradu stampanih plocica
(TOP topic)
Strane: << < .. 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 564580 | Odgovora: 1183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Uruk
Mladen Dinic
Novi Sad

Član broj: 299055
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica14.05.2012. u 09:12 - pre 144 meseci
Evo samo da javim da POSITIV 20 kome je rok istekao 03.2010. jos uvijek radi kao sat :D
BTW kupio sam solarijum sa limunda, sa njim je fotopostupak najbezbolnija metoda.
 
Odgovor na temu

Miodrag-ba
sportski radnik
Berane, Crna Gora

Član broj: 265691
Poruke: 141
*.crnagora.net.



+40 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica14.05.2012. u 09:48 - pre 144 meseci

ackopk

Ta pločica za APEX-ovo pojačalo ma nije solidna. Nemoj da se uvrijediš nije mi to namjera
već da te nagovorim da pređeš na foto postupak i da vidiš kako tada pločice izgledaju.
Siguran sam da ćeš sva pomagala za pločice koja sad koristiš pobacati i onu najmanju ćeš
raditi fotopostupkom.
Ma sve Vas MOLIM hitno prelazite na foto postupak. Treba malo duže vremena, ali vjerujte
isplati se. Tek tada ćete uživati u svom radu.
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica14.05.2012. u 10:05 - pre 144 meseci
Nemoj tako Miodraze, ima ljudi koji vole da peglaju i da se zamlacuju sa sito stampom.
Sito se ne isplati za 1 ili 2 komada plocica, ne mogu da se "isteraju" sitni detalji tipa rupice precnika 0.45 mm.
Ni peglom nije moguce odraditi tako sitne detalje koji se dobijaju foto postupkom.
Koga mrzi da sam oslojava plocice, moze da kupi vec oslojene, barem ja kupijem oslojene, mnogo je komfornije raditi sa istima.

Kao sto sam vec dosta puta napisao, od momenta kada dodjem kuci sa filmom, imam izecovanu plocicu za manje od 20 minuta, ostaje samo busenje.
podosta plocica koje sam radio u zadnje vreme su sa SMD komponentama (SSOP), raster izmedju pinova 0.5 mm, i do sada jos nisam imao problematicnih komada
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2242
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica14.05.2012. u 12:22 - pre 144 meseci
Da li neko iz BiH zna gdje ima da se kupi UV neonka koja moze da "stane" u stari skener ?
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica14.05.2012. u 16:52 - pre 144 meseci
Citat:
Sito se ne isplati za 1 ili 2 komada plocica

ovo je tacno

Citat:
ne mogu da se "isteraju" sitni detalji tipa rupice precnika 0.45 mm.

a ovo i nije , ja koristim sito 120 niti po centimetru i moze se uraditi bas precizno toliko da ne mozete zamisliti .
Foto postupak podrzavam i rado ga koristim za komad dva ali kada mi trebaju vise komada rado prelazim na sito postupak i odradim seriju bez problema , a ni po cemu ne zaostaje iza foto postupka cakima isvojih prednosti .
Treba se koristiti odgovarajuca boja za ovaj postupak(pitaj u sito logika) , metalna neka ili eventualno PVC dobro da se osuci da se ne bi skidalo prilikom ecovanja i nema potrebe za cetkicom.
Glavna fora je doboro otvoriti sito i ako treba otvarati iz par puta , pokusaja jer se radi o vrlo sitnim detaljima i kada se jednom otvori sigurno moze isterati najmanje hiljadu otisaka-plocica bez nekih ostecenja emulzije.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica14.05.2012. u 17:29 - pre 144 meseci
Hvala Bogu pa ne radim serije, to prepustam drugima
A sto se sita tice, ne volem da vidim stepenicaste kose linije koje ostavlja sito stampa (kada se pogleda pod dobrom, stamparskom lupom).
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica14.05.2012. u 19:08 - pre 144 meseci
Mogu se toner-transferom uraditi dobre pločice kao što se mogu i foto-postupkom uraditi loše.

https://static.elitesecurity.o...anja%20papira-osu%C5%A1eno.JPG

https://static.elitesecurity.o...%20skidanja%20papira-mokro.JPG

https://static.elitesecurity.org/uploads/3/0/3094201/DSC01504.JPG

Foto-postupak je vjerujem bolji,ali ponoviću se opet-dobro urađen toner-transfer je i te kako konkurentan. Kad se sastavim sa novcem poradiću i na aparaturi za foto-postupak (Miodrag ba je uradio super tutorijal kako i šta uraditi kojeg sa mmemorisao i kao txt fajl za svaki slučaj! ) pa ću i sam iz prve ruke vidjeti kako i šta. Do tad ću svakako biti zadovoljan pristojno urađenim tonerima!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1839



+67 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica14.05.2012. u 19:33 - pre 144 meseci
Vidi moje plocice

Znaci one su ipak najbolje ispale... Bas mi je drago..



Danas odradjena jos jedna plocica Promenio sam stampac ali rezultat je ostao isti Ovog puta nisam zaboravio kunsdruk....



Pozdrav!

Aleksandar.
 
Odgovor na temu

Stexman
self employed
blizu...

Član broj: 18120
Poruke: 729
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica16.05.2012. u 23:20 - pre 144 meseci
Evo u Metrou ima foto papira(Sigma - high gloss) 10X15 cm, 50 komada u paketu,= 112 din. Ponuda vazi Do 31.05.2012!
Nije A4 format ali za neke manje plocice moze da se iskoristi, em je 50 listova.
Ova ponuda je extra za nekog ko zna da koristi foto papir, a ne ko ja :D
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Uruk
Mladen Dinic
Novi Sad

Član broj: 299055
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica21.05.2012. u 15:52 - pre 144 meseci
Opet ja.
Ukazala mi se potreba da napravim breakout board za neki 64pinski msp430, TQFP kuciste.
Jel moguce napraviti takav pcb foto postupkom? Nisam nikad pravio tako sitne vodove i razmake. Treba mi clearance 7mil.
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica21.05.2012. u 17:08 - pre 144 meseci
Foto postupkom u svako doba. TQFP i nije neka babaroga.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

Uruk
Mladen Dinic
Novi Sad

Član broj: 299055
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica25.05.2012. u 20:18 - pre 144 meseci
Evo da javim da sam uspio, posle vise pokusaja. 7 mil razmak, 10 mil vodovi. Sad jos samo da zalemim bestiju :D
Glavni problem mi je bio neprecizno preklapanje folija (koristio sam dvije folije jer je jedna nedovoljno crna).

 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica25.05.2012. u 21:59 - pre 144 meseci
Citat:
koristio sam dvije folije jer je jedna nedovoljno crna.

napari je malo u kutiji sa nitro razredjivacem da pocrni

 
Odgovor na temu

Knindza1995
Mile Martic
ETS Zemun
Beograd

Član broj: 293535
Poruke: 48
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica14.06.2012. u 20:17 - pre 143 meseci
Imam jedno pitanje vezano za izradu, mozda i ima napisano gore ali stvarno nemogu da citam 50 stranica...

Napravio sam semu i otisao da odstampam na flis papiru posto sam cuo da je pogodan za preslikavanje na plocicu, stavio plocicu postavio foliju sa odstampanom semom na nju preko krpu i prelazio peglom ali nista nije ostalo....

Ne znam sta sam pogresno uradio ???
 
Odgovor na temu

dejan_osipaonica

Član broj: 117677
Poruke: 438
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: s3.bitefight.rs/user/bite..


+6 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica15.06.2012. u 21:39 - pre 143 meseci
Postavis peglu da drzi temperaturu na oko 180-200 stepeni (ja to proveravam unimerom ako treba). Postavis vitroplast , mora da bude dobro odmascen najbolje nekim praskom kao sto je vim i nije lose malo osmirglati suvom vodenom smrglom (granulacija 400-600). Preko njega papir sa odstampanom semom ,stampana strana ide na bakar. Ako je papir s kojeg preslikavas tanak i nezan mozes preko njega postaviti obican beli papir za stampac i preko njega peglati.Preko debljeg papira nemas potrebi nista postavljati. Stampac mora biti laserski ili da je fotokopirano u kopirnici.
amiga je dve godine zaredom dobila gremi nagradu,a ostali?
http://s3.bitefight.rs/user/bite/88097
 
Odgovor na temu

Knindza1995
Mile Martic
ETS Zemun
Beograd

Član broj: 293535
Poruke: 48
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica15.06.2012. u 21:46 - pre 143 meseci
Pa po tome moze i sa naj obicnijim papirom ili je bolje sa ovim sto sam naveo?

Izgleda da je moja greska bila u ovoj krpi i temperaturi pegle....
 
Odgovor na temu

dejan_osipaonica

Član broj: 117677
Poruke: 438
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: s3.bitefight.rs/user/bite..


+6 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica16.06.2012. u 22:03 - pre 143 meseci
Ja licno koristim masnu "artiju" iz casopisa konkretno mi je revija digital stalno pri ruci i s njom sve sljaka odlicno. Par puta sam radio i s onima sto daju uz novine kao reklame i guraju po postanskim sanducicima.
Digital je malo deblji pa je malo izdrzljiviji da se ne pocepa. Obican papir nece dobro da preslika vodove ,ali kazu ljudi da na laminatoru i on radi prefektno.
Masni papir za pecenj kolaca sam probao jednom i nije hteo toner da stoji na njemu vec se razmrljala slika u 3 primerka,verovato sam trebao odabrati drugaciji papir u opciji za stampanje da bi bolje zapeklo toner . Ako bi uspelo s ovim bi
trebalo da se odlicno preslika na vitroplast.
Potrebno je i malo prakse da sve prodje kako treba. Neko nauci brze, neko sporije .
amiga je dve godine zaredom dobila gremi nagradu,a ostali?
http://s3.bitefight.rs/user/bite/88097
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica16.06.2012. u 23:18 - pre 143 meseci
Xe xe, i dalje tvrdim da je fotopostupak, sa upotrebom grafičkog filma, zakon. Može i sa pausa, kada se zalomi neka hića vikendom.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

dejan_osipaonica

Član broj: 117677
Poruke: 438
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: s3.bitefight.rs/user/bite..


+6 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica17.06.2012. u 09:13 - pre 143 meseci
Pa jeste majka ali trebas imati spremne oslojene plocice,zatim moras imati cime da osvetlis plocicu. Kvalitet jeste zagarantovan ali realno kada se savlada peglanje postupak je poprilicno brz i sto je najvaznije nekome ko radi jednu ili dve plocice je dostupnije ,potrebnih sredstava ima u skoro svakom stanu pegla i kiselina za wc. Kamenu sodu za razvijanje osvetljene plocice treba nabaviti specijalno za to.
Toner transfer dobija na kvalitetu kada se koristi laminator mesto pegle ,ali laminator opet nije sastavni deo svakog domacinstva. Kada budem imao vremena probacu da od starog oki lasera iskoristim metalni i silikonski valjak da radi kao laminator ako pre toga ne naletim na neki povoljni laminator.
Za fotopostupak trebam da smontiram zivinjaru na armaturu jer imam neke vece plocice sa dosta sitnih vodova i detalja i u principu se ne isplati zezati peglanjem trebe i previse pokusaja da bi ispalo korektno.

Za serije je ipak sitostampa majka ko ne veruje nek pita darka_zed-a :)
amiga je dve godine zaredom dobila gremi nagradu,a ostali?
http://s3.bitefight.rs/user/bite/88097
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica17.06.2012. u 11:14 - pre 143 meseci
Sito stampa samo za plocice koje nisu zahtevne po pitanju sirina provodnika/razmak. Ogranicavajuci faktor je broj niti samog sita. Kod foto postupka, ogranicavajuci faktor je undercut, lateralno nagrizanje bakra.

Inace, za serije se isplati platiti onima kojima je delatnost izrada stampanih ploca. (I oni rade foto postupkom )
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Uputstvo za izradu stampanih plocica
(TOP topic)
Strane: << < .. 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 564580 | Odgovora: 1183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.