Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?

[es] :: Advocacy :: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 30958 | Odgovora: 180 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Goran Arandjelovic
Beograd

Član broj: 29116
Poruke: 387
*.dynamic.sbb.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?15.02.2007. u 14:10 - pre 209 meseci
Citat:
Apatrid:
Nista nije savrseno, ni taj Linux, ni taj Windows, ali ja sa Linux manama mnogo, bas mnogo, jednostavnije izlazim na kraj i to je razlog zasto taj OS prevashodno koristim na svojim racunarima. Imajuci u vidu moje potrebe i navike, Linux je za mene bolja platforma, sto je nekakav kvalitet sam po sebi. :)


To što izlaziš bolje na kraj sa problemima na Linuxu možda više govori o tome da na Windowsu ne znaš da postoji "readme" u bilo kom obliku ;) A i opšte je poznato da je ljudima "prirodnije" da na Linuxu čitaju man-ove i readme nego na Windowsu i misle da je MS kriv za to što oni ne znaju nešto da nameste. Ja na drugom računaru imam Linux, pre svega zato što testiram ponašanje nekih stvari specifičnih za svaki OS. Ali na svojoj matičnoj mašini imam Windows jer ne želim da gubim vreme oko instaliranja TV kartice i da se pitam da li imam pravu verziju kernela, etc. I ne želim da razmišljam da li će skener da radi iole kako valja... i da li će za instaliranje nekog paketa veličine 100K biti neophodno da jurim zavisne pakete...ili da svlačim preko tih 100K još 50MB gluposti koje inače neću nikad ni da koristim. Što se tiče bilo kakvog razvoja Windows samo može da prednjači po broju alata i mislim da je na to odavno stavljena tačka, a što se tiče svakodnevnog rada..samo ne želim da me boli glava.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?15.02.2007. u 14:25 - pre 209 meseci
Citat:
MladenIsakovic: Nisi me dobro shvatio. Ne kažem da je jedini način,


A ne, molit ću lijepo, ovdje si rekao:

Citat:
a nisam programer, ali mi je važno šta piše u samom kernelu, da je sistem otvoren, da onaj ko zna da vidi i analizira, može to da uradi, i to da objavi. Samo tako se mogu pobiti priče o špijuniranju, koje kruže od običnih korisnika, pa sve do vlada u raznim zemljama.


:)

Citat:
ali kada je kod otvoren, neko ko zna, može pročitati šta u njemu piše, te to može objaviti. Što se tiče haxora koji reverznim inženjeringom "reversaju svaku komponentu windowsa uzduž i poprijeko", ja ne znam da li se može reverznim inženjeringom otključati sam kernel Windowsa i pogledati šta piše unutra. Može li? Ako može, i ako to ljudi rade, onda mi je laknulo, i mogu mirno da spavam. Znači, hoćeš da mi kažeš da se u svaku komponentu Windows operativnog sistema može provaliti,od strane onih koji to znaju, čak i u sam Windows kernel?


Da. Današnji alati za reverzni inženjering su užasno sofisticirani. Recimo danas postoje pluginovi za IDA-u koji uzmu neki windows DLL prije i nakon apliciranja MS-ova patcha, i izgeneriraju ti graf izvođenja sa označenim dijelovima koda razlike u funkcionalnosti, te već nakon par min možeš znati gdje je i kakvog tipa zakrpljeni sigurnosni propust i odmah početi pisati exploit.

Današnji state-of-the-art rootkitovi su bazirani na ogromnoj količini znanja dobivenog reversanjem dijelova NT kernela (ntoskrnl.exe), iz kojeg je uz pomoć debug simbola i checked buildova moguće izvući nejvjerojatno detaljne informacije. Recimo fascinantna analiza PatchGuard zaštite spomenuto u ovoj je u cijelosti dobivena RCE metodom. Kompajlirani C kod je vrlo čitljiv asembler, jednom kad znaš imena svih fja i globalnih varijabli (a što ti debug simboli daju), i kad imaš alat koji sadrži bazu gomile konstanti, enumeracija i tipova iz DDK headera i sposoban ih je propagirati kako se fje međusobno pozivaju (sve to IDA radi automatski :)

Vjeruj mi, da neka kernel-mode komponenta Windowsa ima sakriven backdoor, to bi se našlo vrlo, vrlo brzo.

Osim toga, već sam rekao, ako želiš vladinim tajnim agencijama dati pristup svim svjetskim serverima, najbolje je da neka njihova spin-off kompanija open-source zajednici "kontribuira" dio koda korištenog u nekim od najpopularnijih server-side aplikacija kao što su BIND i OpenSSH, zajedno sa teško-uhvatljivim sigurnosnim propustom, kojeg netko eto pronađe nakon 10+ godina. Pošast nikad ne puštaš direktno, nego pustiš dječicu da se igraju i sama ju rašire.

Citat:
evo četvrti put to govorim; pominjao sam alate koji to vrlo jednostavno zaobilaze, tj. skidaju muku sa korisnika na distro-developere


Ja po drugi put govorim, ne radi se tu o distro-developerima nego o 3rd party developerima koje ne objavljuju izvorni kod :) Ovakvim stavom o unazadnoj kompatibilnosti se samo potpomažu open-source projekti koji pretpostavljaju kontinuiranu modifikaciju, ne i ovi drugi.

Citat:
Međutim, svaka iole ozbiljna kompanija može da plati potrebnu "bandu hakera", i najčešće ne bi bila potrebna ne znam kolika grupa ljudi, osim kada su u pitanju baš složeni projekti.


Zašto bi plaćala bandu hakera maintenera koji jednostavno mogu objaviti verziju za Windows i pustiti da MS misli o tome? :) Uz dovoljne ljudske/financijske resurse može se svašta, no to ne znači da je to Ispravan Način(TM), odnosno optimalan način suradnje između developera aplikacijskog sw i OS-a.

Citat:
Možda bi alternativu Windowsu trebalo tražiti u BSD-u, koji bi, naravno, morao biti neuporedivo agilniji nego što jeste. I sama BSD licenca mnogo bolja i slobodnija od GPL-a. Kod BSD-a bar nema te kaubojštine kao kod Linuxa. Zanima me šta misliš o tome?


BSD-ov model je previše centraliziran da bi pridobio dovoljno "kauboja", zato i ima manji feature set, podržava manje najnovijeg hw-a i sl.

Najbolji bi model bio klasični model sw inženjerstva koji industrija prakticira zadnjih 40-ak godina, no on ne skalira sa open-source metodologijom nikako. Srž njega se može tražiti u sljedećem pitanju: Zašto postoji tako malo open-source igara (ne igara kao KMahjongg, već kao UT 2004 :)


 
Odgovor na temu

vladdy
Chicago, USA

Član broj: 30119
Poruke: 137
*.dsl.emhril.ameritech.net.

Sajt: www.pro-transport.com


Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?15.02.2007. u 16:15 - pre 209 meseci
Citat:
Ovo nije tačno. Pravni sistemi razlikuju intelektualnu od materijalne svojine. Intelektualna svojina se ne može uhvatiti rukama, opipati, voziti, jesti..... i postoje razlike. Ja mogu da napišem program, pesmu, stih, priču, da naslikam sliku - i da to podelim besplatno svakome kome želim; BMW to ne može, jer bi to značilo finansijsku propast.


Pa znas sta, ako slikar dijeli besplatno svakome ko zeli to bi znacilo finansijsku propast. Nije bas da slikari i pjesnici zive od vazduha.
A slika se ne moze opipati?

Kada sam rekao automobil nisam mislio (sejo) bukvalno na jedan auto fizicki, mislio sam na tehnologiju i proces iza svega toga. Sama proizvodnja automobila nije velika filozofija.

Rekao sam svojina je svojina i to je tacno. Ne znam sta tu nije tacno.
Ako je moj automobil koji sam ja napravio moja je i pjesma koju sam napisao i slika i ideja i softver i sta ti ja znam sta. Znaci ako se ne moze opipati nije moja svojina nego drustveno?


Cinique ti je objasnio gore za ISV (independent software vendors), 3-rd party APPLICATION (ne os/distro) developere i zasto je tesko izabrati linux. Ja nemam nikakvih problema da se prebacim na bilo sta, pa nismo mi ovde microsoft-ove sluge, ali trenutno je linux takav nered, da ne kazem kupus, da je veoma tesko odluciti se za taj korak.

Citat:
"Pa ko ti brani da napises softver i da ga dajes dzaba? Microsoft to brani, ne bih rekao."
Podebljao sam ovu rečenicu, jer si mi je imputirao, ja ovo nisam ni rekao.


Rekao si:
Citat:
Ako pokušaš da mi to zabraniš, kršiš moju slobodu.




OK, napravio sam poredjenje izmedju automobila i softvera i ti si rekao da to nije isto i onda uporedio softver sa muzikom iz hobija.

Ajde evo ti na-brzinu presjek i jednog i drugog procesa pa mi reci u cemu je razlika, I TO SAMO JEDNU JEDINU RAZLIKU NADJI ako mozes

1. Vidi se na trzistu potreba za novim modelom auta/softvera i pokrene se ideja.
2. Sakupe se pare da se to izvrsi.
3. Angazuje se tim da sve to pretoci u stvarnost.
4. Pristupa se dizajnu automobila/aplikacije.
5. Inzenjeri davaju svoje misljenje.
6. Radi se, mada i ne mora pre-testing (automobili: computer simulated, software- tdd ?)
7. Krece se u izradu.
8. Radi se post testing.
9. Marketing.
10. Prodaja
11. Podrska (servis je identican 100% i automobil i softver zahtjevaju odrzavanje)
12. ...


Eh u cemu je ovde razlika?
http://www.pro-transport.com - The most advanced trucking software on the market
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?15.02.2007. u 16:48 - pre 209 meseci
Citat:
Goran Arandjelovic: To što izlaziš bolje na kraj sa problemima na Linuxu možda više govori o tome da na Windowsu ne znaš da postoji "readme" u bilo kom obliku ;)


Ah, vidi-vidi-vidi... Kako se svaka piska i vriska "linuxasi pljuju po windowsu" brzebolje zavrsi vivisekcijom sagovornika, umjesto teme.

Da li si, mozda, zaboravio da su racunari postojali mnogo prije nego sto su i Windows i Linux stupili na scenu? Ima nas jos sto pamtimo prvu pojavu XT-a, Gorane. Moje navike i ocekivanja su definisali VMS i Unix.

A ti sad nastavi sa vivisekcijom moje malenkosti, neces li dokazati kako "linuxasi pljuju".

I rest my case.
 
Odgovor na temu

Goran Arandjelovic
Beograd

Član broj: 29116
Poruke: 387
*.dynamic.sbb.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?15.02.2007. u 18:40 - pre 209 meseci
@Apatrid
Nemoj pogrešno da me shvatiš, ja verujem tebi kada kažeš da ti je Unix definisao navike, ali me nikako nećeš ubediti se većina "Linuxaša" (pre svega oni novopečeni) ne ponašaju kao derišta koja pljuju na sve strane, a ne znaju ni šta pljuju, ni šta hvale, ni šta koriste. Cenim isključivo one koji nešto argumentovano obrazlažu ili one koji ćute (neutralni su) ako zapravo ne znaju ništa o tome. Naravno, ne kažem da ovakve diskusije treba ostaviti samo senior developerima ili nešto slično, ali doza argumentovanosti mora da postoji i na jednoj i na drugoj strani. Microsoft je nastao kasnije, kao što kažeš, i postavio nove zahteve i ne možeš da kažeš da je nešto loše ako ti te zahteve ne želiš i ne potrudiš se da ispuniš. Softver bi bio loš i da su ti zahtevi suludi, ali su oni sasvim normalni, s tim što takve zahteve Linuxaši podrazumevaju na Linuxu, a na Windowsu ne žele ni da ih vide... I ono malopre nije bila vivisekcija tvoje malenkosti, već pomalo sarkastičan način nagoveštavanja da subjektivno iznosiš neka mišljenja.

No hard feelings.

Ako već kažeš da sam ja bržebolje skrenuo s teme, gde je tvoj komentar na ostatak te moje poruke koju si citirao?
 
Odgovor na temu

unleaded

Član broj: 114756
Poruke: 74
*.teol.net.



Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?15.02.2007. u 18:49 - pre 209 meseci
Citat:
Eh u cemu je ovde razlika?


Kupio ja novog Mercedesa i novu Vistu.
Poslije godinu dana zakljucim da ni jedan proizvod ne zadovoljava
moje potrebe. Mercedesa prodam ( uz 10% gubitka).
Vistu ne mogu ni da poklonim a kamoli prodam.
Programmer is an organism that turns coffee into software.
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?15.02.2007. u 19:18 - pre 209 meseci
Citat:
vladdy:
Citat:
"Pa ko ti brani da napises softver i da ga dajes dzaba? Microsoft to brani, ne bih rekao."
Podebljao sam ovu rečenicu, jer si mi je imputirao, ja ovo nisam ni rekao

Citat:
Rekao si:
Citat:
Ako pokušaš da mi to zabraniš, kršiš moju slobodu.


Pa upravo to, ja nisam rekao da mi Microsoft to brani, nego da bi kršio moja prava svako ko bi to pokušao da mi zabrani. Dakle, pripisao si mi nešto što nisam rekao.

Citat:
Ajde evo ti na-brzinu presjek i jednog i drugog procesa pa mi reci u cemu je razlika, I TO SAMO JEDNU JEDINU RAZLIKU NADJI ako mozes

1. Vidi se na trzistu potreba za novim modelom auta/softvera i pokrene se ideja.
2. Sakupe se pare da se to izvrsi.
3. Angazuje se tim da sve to pretoci u stvarnost.
4. Pristupa se dizajnu automobila/aplikacije.
5. Inzenjeri davaju svoje misljenje.
6. Radi se, mada i ne mora pre-testing (automobili: computer simulated, software- tdd ?)
7. Krece se u izradu.
8. Radi se post testing.
9. Marketing.
10. Prodaja
11. Podrska (servis je identican 100% i automobil i softver zahtjevaju odrzavanje)
12. ...


Eh u cemu je ovde razlika?


Ni u čemu. Razlika postoji između intelektualne i vlasničke svojine. Pitaj pravnika, stvarno nemam snage da objašnjavam, nisam ni pravnik da to radim. Istina je da sve potiče iz ideje i znanja, koje po pravu spadaju u "intelektualno", ali se u procesu izrade ciljanog proizvoda procesi razilaze. Ja mogu da kupim program, i iskorpiram ga na 100 CD-a i podelim ljudima; to sa automobilom, televizorom, i ostalim materijalnim stvarima ne mogu. Za sliku sam pogrešio, izvinjavam se zbog toga.

Citat:
cynique: Da. Današnji alati za reverzni inženjering su užasno sofisticirani. Recimo danas postoje pluginovi za IDA-u koji uzmu neki windows DLL prije i nakon apliciranja MS-ova patcha, i izgeneriraju ti graf izvođenja sa označenim dijelovima koda razlike u funkcionalnosti, te već nakon par min možeš znati gdje je i kakvog tipa zakrpljeni sigurnosni propust i odmah početi pisati exploit.

Današnji state-of-the-art rootkitovi su bazirani na ogromnoj količini znanja dobivenog reversanjem dijelova NT kernela (ntoskrnl.exe), iz kojeg je uz pomoć debug simbola i checked buildova moguće izvući nejvjerojatno detaljne informacije. Recimo fascinantna analiza PatchGuard zaštite spomenuto u ovoj je u cijelosti dobivena RCE metodom. Kompajlirani C kod je vrlo čitljiv asembler, jednom kad znaš imena svih fja i globalnih varijabli (a što ti debug simboli daju), i kad imaš alat koji sadrži bazu gomile konstanti, enumeracija i tipova iz DDK headera i sposoban ih je propagirati kako se fje međusobno pozivaju (sve to IDA radi automatski

Vjeruj mi, da neka kernel-mode komponenta Windowsa ima sakriven backdoor, to bi se našlo vrlo, vrlo brzo.


Ok, zahvaljujem na odgovoru, i verujem ti. Drago mi je što sam čuo da bi se alati za špijuniranje na kernel-nivou brzo otkrili, i to sada prilično menja moj dosadašnji stav o tim stvarima. Eto, osećam se sigurnije nego do sada.

Citat:
Zašto postoji tako malo open-source igara (ne igara kao KMahjongg, već kao UT 2004


Pa verovatno što nije isplativo. Ne znam koliko je toga protrebno igrama, recimo, ja imam nekoliko igara za Linux, koje je prerađivao za Linux "LokiGames" (koji su, by-the-way, bankrotirali), Rune, SoldierOfFortune, Newerwinter Nihgts, Descent3, i sve mi one rade bez problema na svim distroima i verzijama kernela koje sam imao prilike da probam. Za igru je potrebno da imaš OpenGL, da imaju ALSA lib, i ne znam šta još. Verovatno ne prave zbog 5% tržišta, jer evo, Apple nije arhaičan, da tako kažem, pa i dalje ima malo igara, jer isto ima manje od 5% tržišta. Na šta si tačno mislio?

Citat:
Najbolji bi model bio klasični model sw inženjerstva koji industrija prakticira zadnjih 40-ak godina, no on ne skalira sa open-source metodologijom nikako.


Pa dobro, otprilike je to manje-više poznato, ali šta to onda znači? Mi onda ustvari nemamo alternativu Windowsu. A da neko počne od nule pisati novi OS, znači da alternative neće biti godinama, dok taj OS ne sazri, plus što teško ko danas u svetu može napraviti nešto što bi moglo parirati Windowsu, zbog X razloga. Zato mislim da treba da postoji kakva-takva alternativa, i čini mi se da bi to BSD mogao biti, ako bi uspeli nekako da prošire zajednicu. Ne bih ja ni Linux otpisao. U principu, softvera je sve više, a i sam rad sa Linuxom je postao prilično jednostavan. Nema komercijalnih alata, ali sa softverom koji je većinom GPL danas vrlo ugodno mogu da: koristim internet, slušam muziku, gledam filmove, režem diskove, ripujem audio i video, konvertujem video i audio-formate, koristim Office programe, programiram, pa čak i da se igram (sa ono malo igara kojih ima, a polako ih je sve više, mada to nije ni blizu windows-ponudi), i još mnogo toga, sa manje-više istom udobnošću kao u u Windowsu. Verujem da ćeš i to priznati da danas na Linuxu može da se odradi dosta toga. To za mene predstavlja dovoljno upotrebljivu alternativu Windowsu. Znači, imam izbor: mogu da koristim Linux, a ako Linux ne zadovoljava moje potrebe, mogu da kupim Windows i softver koji mi je potreban. To ja želim, izbor, kakav-takav, ali izbor.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
216.48.172.*



Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?16.02.2007. u 01:27 - pre 209 meseci
Citat:
Goran Arandjelovic: Ako već kažeš da sam ja bržebolje skrenuo s teme, gde je tvoj komentar na ostatak te moje poruke koju si citirao?


Nema ga, nece ga ni biti. Procitao sam onu svinjariju od konstatacije da ne umijem da procitam readme fajl i prestao dalje da citam.

Tvoja reakcija plasticno dokazala moju polaznu tvrdnju i razlog zasto sam se ukljucio u diskusiju: pljuju necivilizovane gejacine, ne korisnici Windowsa ili Linuxa. Moje interesovanje za ovu temu time iscrpljeno, hvala na vremenu koje si mi posvetio.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?16.02.2007. u 07:31 - pre 209 meseci
Opet kratak spoj :)

[Ovu poruku je menjao degojs dana 16.02.2007. u 09:07 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Goran Arandjelovic
Beograd

Član broj: 29116
Poruke: 387
*.dynamic.sbb.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?16.02.2007. u 12:12 - pre 209 meseci
Ma da l' je kratak spoj ili ne...:)
Čovek je previše lično shvatio moj komentar koji (iako njemu rečen) nije bio upućen toliko njemu koliko ostalima koji doista spadaju u tu grupu... Iskreno, ne vidim da li je i ostatak poruke svinjarija zato što neko želi da namesti neki hardver u što kraćem roku ne cimajući se oko toga šta OS radi, a šta ne radi.. No, ako se čovek isključio, žao mi je.

Citat:
Apatrid:pljuju necivilizovane gejacine, ne korisnici Windowsa ili Linuxa. Moje interesovanje za ovu temu time iscrpljeno, hvala na vremenu koje si mi posvetio.


I tako... :)
 
Odgovor na temu

vladdy
Chicago, USA

Član broj: 30119
Poruke: 137
*.dsl.emhril.ameritech.net.

Sajt: www.pro-transport.com


Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?16.02.2007. u 17:07 - pre 209 meseci
Jebiga, ljudi su sujetni i nervozni, u pocetku sve to mozda i lici na normalan razgovor dok se skoro uvijek zavrsi uvredama.
http://www.pro-transport.com - The most advanced trucking software on the market
 
Odgovor na temu

z_drva
Nebojša Mihajlović
Niš

Član broj: 133455
Poruke: 11
91.150.118.*

ICQ: 68213578


Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?16.02.2007. u 18:27 - pre 209 meseci
Imam samo jedno pitanje za sve vas.
da li bi bilo ko od vas seo u auto ako bi morao da pristane na ugovor sa proizvodjacem koji ima istu sustinu kao M$ EULA???

Odgovorite ali iskreno.

P.S. Ili, da li bi bilo ko od vas koristio bilo koji uredjaj koji je pod takvom licencom ili knjigu???

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
82.117.201.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?16.02.2007. u 23:29 - pre 209 meseci
Ne znam zašto ljudima smeta ako neko nešto želi besplatno da deli? Šta nekoga briga od čega taj živi ili želi da živi ili možda ne želi kojih je političkih i bilo kakvih uverenja. Linux kakav takav je sa svim svojim nedostacima je besplatan. MS i te kako skupo, možda i preterano skupo plaćen. No sloboda izbora mi dozvoljava da ja odaberem onaj sw koji hoću i šta nekog "boli uvo" za to. Ako želim da plaćam, platiću. Ako ne... Najgore za jedan softver je ako običan neobavešten korisnik uspe da vidi njegove nedostatke. I naravno... Linux na to nije imun. Ali on je i dalje besplatan. Greh je platiti nešto što ne valja. Ovde je bilo gomila upoređenja sa kolima, pa onda ću i ja u tom smislu prokomentarisati. Kada sa kolima se otkrije da nešto ne valja, ona se povlači sa tržišta. Kod Wina se izda patch. Nije problem u flasteru. Problem je što je taj flaster na ključnim delovima (motoru, dovodu za gorivu, akomulatorima) i taman misliš da si sve isporavljao, kada ono jovo na novo. I zašto sam platio Windows 2000 svojevremeno za svoju firmu (u kojoj sam radio) 1200$ (doduše u paketu)??? Da bi mi koju godinu kasnije bilo saopšteno izvoli... Možeš ti to i dalje da koristiš na svoju odgovornost. Previše je nesigurno, pređu na Win2003+WinXP??? Da li je to podrška??? Podvališ mi lošim kolima i ne popraviš ih nikada, nego i dalje nastavljaš da mi uvaljuješ isto. Vista se pojavila nedavno. Zamisli neverovatne stvari. Nedelju dana kasnije već Patch!!!
Opet. Ni jedan software nije imun na sve to, ali ovaj plaćam. Ne očekujem savršenstvo, ali očekujem bolje. Da bi to bolje bilo mora postojati alternativa, koju na žalost neko pokušava uvek da uguši. E tu vidim ulogu i linuxa, i BSDa i bilo kojeg drugog OSa.
Ono što mi smeta je upravo sam naslov ove priče a to je što MS pokušava na mala vrata da uguši sve što je drugačije od njega i njegovog mišljenja. Pokušava da stvori monopol tržišta gde će on biti neprikosnoveni vladar. Pokušava da na mala vrata proturi da je on vlasnik svega što je izmišljeno u zadnjih 30tak godina, da su sve kodove "oni" napisali da su izmislili 9 tu rupu na svirali i tome slično. Pri tome te kodove koje su kao napisali ne će da daju drugi da vide. Zaboga... Zašto bi Opera bila bolja od Inetrent Explorera... Kaže vlasnički softwer... OS bi trebalo da bude nužno zlo, a koliko si dobar pokaži na tome što ćeš napisati program koji će zaista bolje raditi nego svi drugi. I to slobono prodaj ili deli ili šta god hoćeš sa time. Tvoj problem. Ali ako si već nešto napravio, omogući i drugi da vide, možda ti nesvesno poboljšaju to što si uradio pa dobiješ armiju zadovoljnih pristalica....
 
Odgovor na temu

vladdy
Chicago, USA

Član broj: 30119
Poruke: 137
*.dsl.emhril.ameritech.net.

Sajt: www.pro-transport.com


Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?17.02.2007. u 00:02 - pre 209 meseci
Citat:
z_drva: Imam samo jedno pitanje za sve vas.
da li bi bilo ko od vas seo u auto ako bi morao da pristane na ugovor sa proizvodjacem koji ima istu sustinu kao M$ EULA???


Ukoliko nema bolje naravno da bi. Vidim i ti si pristao na taj ugovor.

Citat:
vladared: Ne znam zašto ljudima smeta ako neko nešto želi besplatno da deli? Šta nekoga briga od čega taj živi ili želi da živi ili možda ne želi kojih je političkih i bilo kakvih uverenja.


To nikome ne smeta, naprotiv vama smeta sto Microsoft prodaje OS i sto ga drzi closed-source.

Citat:
Kada sa kolima se otkrije da nešto ne valja, ona se povlači sa tržišta. Kod Wina se izda patch. Nije problem u flasteru. Problem je što je taj flaster na ključnim delovima (motoru, dovodu za gorivu, akomulatorima) i taman misliš da si sve isporavljao, kada ono jovo na novo. I zašto sam platio Windows 2000 svojevremeno za svoju firmu (u kojoj sam radio) 1200$ (doduše u paketu)???


Nije tacno. Kada su to povukli auto sa trzista?
Ako bi tako bilo onda danas ne bi imali OS na trzistu, a linuxu se nikada nije otkrilo da nesto ne valja?

Evo ti licni primjer. Mitshubishi Montero, mislim da se kod nas zove Pajero slican model, ovde u americi je dobio ocajne rejtinge, otkriveno je da se lako prevrne, ziva istina. Sta ja saznam sutra da mi je cale kupio taj isti model.
Moze li vratiti, naravno da ne moze?

Flaster nije na kljucnim dijelovima nemoj da pretjerujes.

Koliko puta je samo u protekle 3 godine VW izdao recalls i besplatno su popravljali raznorazne gluposti koje su propustili. Da ne pricam za americke proizvodjace. Naravno ovo se odnosi samo ukoliko ti je auto noviji i pod garancijom (vecinom 3 godine mfg), ukoliko nije, guess what, placaj sam. Za Windows si pokriven bar 7-8 godina ako ne i vise.


Citat:
Da bi mi koju godinu kasnije bilo saopšteno izvoli... Možeš ti to i dalje da koristiš na svoju odgovornost. Previše je nesigurno, pređu na Win2003+WinXP??? Da li je to podrška??? Podvališ mi lošim kolima i ne popraviš ih nikada, nego i dalje nastavljaš da mi uvaljuješ isto.


I ovo je neistina.

Nisu ti saopstili da je "previse nesigurno" jer nije. Za Windows 2000 JOS UVIJEK PRUZAJU PODRSKU i besplatne updates, security fixes itd a koliko je proslo, 7 godina? Ajde nadji jednog proizvodjaca automobila da ovo radi.
http://www.pro-transport.com - The most advanced trucking software on the market
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
82.117.201.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?17.02.2007. u 07:21 - pre 209 meseci
Opet grešiš...
Citat:
To nikome ne smeta, naprotiv vama smeta sto Microsoft prodaje OS i sto ga drzi closed-source.

Nemoj sve ljude stavljati u isti koš. Meni recimo ne smeta što MS prodaje svoj OS. Jednostavno ima prava na to i nisam protiv vlasničkog sw-a, ali ono protiv čega jesam jeste da se sa svojim os-om uspostavlja monopol gušeći konkurenciju na nefer način. Ako je nešto bolje ne treba ga uništavati radi više para. Znam da to nije Američki način jer za Amera pare su sve. Da ne ispadne prazna priča postaviću samo nekoliko pitanja... Šta se dogodilo sa nekada čuvenom Amigom? Zašto je Apple u završnoj fazi svog OSa morao da otpušta svoje ključne radnike? Zašto MS pokušava nekom pričom o svojim pravima da uguši sada open source, a pri tome windows sve više liči na neki Unix ili Linux da bude još gore, a pri tome na sva vrata viče kako su to loša rešenja? Ono što mi smeta je što MS svoj OS tretira samo kao bazu za SVOJE programe i nije spreman (ili hajdemo da proznamo ne nije spreman nego jako teško) da dozvoli da druge firme koje isto tako žele da koriste "njihovu" platformu za razvoj svojih aplikacija, dobiju relevantne podatke o OSu. Tu je ono što kažem da bi se OS trebao tretirati kao nužno zlo.
Citat:
Nije tacno. Kada su to povukli auto sa trzista?

Za ovo jesi upravu, mada je bilo slučajeva kada su otkrili da cela serija(ne mogu da se setim kojih kola) je imala neku grešku na dovodu goriva pa su znala da explodiraju da su zvali korisnike da dođu i zamene kola (isti model ali druga serija).
Radim kao S.A. već godinama i lično daj mi koji god hoćeš OS namestiću ga da radi kako treba. Firma za koju radim ima politiku da nabavlja uvek najnovije Winowe i da ih instalira (imamo i Vistu) i nisam protiv toga. Ali ono što godinama vidim je da MS izbacuje nezavršen OS na tržite (hajd istini na volju Vista je ovde možda i najkompletnija ali nisam je još dovoljno istestirao da to mogu pouzdano da tvrdim) i onda putem flastera pokušava da ih krpi. I jeste, ti flasteri su na ključnim delovima. Kako bi ti definisao drugačije propust gde neko može da preuzme kontrolu nad tvojom mašinom i radi šta god on hoće? To je recimo na Win XP, isto se može raditi na bilo kojoj verziji Wina unazad. Jedino gde je to rešeno (sa sp2) je winxp i mislim da i dalje nije na adekvatan način rešen... w2000 i dalje ima taj propust. E o toj podršci i nesigurnosti ja pričam. To što možda izdaju za w2k još po koji flasterčić nije podrška po meni. Podrška je kada rešavaš krucijalne stvari.
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?17.02.2007. u 10:49 - pre 209 meseci
Ja OS koji koristim biram po tome kako radi, kolko alata za posao imam, kako radi u mrežnom okruženju, kolko je hardverski zahtevan...

Ovaj Ubuntu mi je odličan po svim pitanjima. Sa svakom novom verzijom softvera, sve manje sistemskih resursa troši, a sve bolje radi. Jednostavnost instaliranja softvera je takođe veliki plus. Ne vidim dakle ni jedan jedini razlog da recimo kupim vistu, a ne 2 TFT monitora i time zaštitim svoje oči. Valjda su mi one bitnije od microsoft-a?

Neko je rekao da OS treba da bude osnova na kojoj će software da radi, a ne da sam sebi bude svrha. U *nix svetu je upravo tako, Kernel je kernel, postoji dosta shell-ova (pritom mislim i na X11), pa lepo izabere čovek šta mu odgovara.


Sad jedino mi smeta što m$ to ne dozvoljava, tj, zašto neka peta firma ne bi mogla da napravi shell za windows, pa lepo da čovek izabere najbolje? Ili možda ljudi vole da im neko drugi izabere umesto njih?

Nemam ja generalno ništa protiv komercijalnog softvera, ali jednostavno on (konkretno M$ win) ne ostavlja čoveku mogućnost izbora.

Druga stvar koju ne mogu da shvatim je tolko loš windows networking (smb). Kolko je to bagovito, kolko puta se desi da ne vidi neki komp u workgrupi.

I još jedna stvar na koju je M$ naviko proizvođače softvera je ta da program koji korisnik instalira ima pravo da švrlja svuda, pa zato umesto da korisnici koriste obične user account-e, oni moraju stalno da budu pod administratorskim privilegijama. Što sa sobom povlači plodno tle za viruse, pa jedan deo resursa svog računara korisnik mora da troši na raznorazne AV i šta ti ja znam koje čega.

Meni sistem kad se podigne, kad se ulogujem u KDE 3.5.6 (naj noviji KDE) sa sve par servera (apache, mysql...) zauzme svega 75MB RAM memorije, a ponovljam da je i kernel i shell prilično novog datuma.

I sad po kom kriterijumu ja treba da se odlučim za Windows? Možda zato što ga i komšija Mika ima?
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

unleaded

Član broj: 114756
Poruke: 74
*.teol.net.



Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?17.02.2007. u 11:02 - pre 209 meseci
He he sto se tice neovlastenog koriscenja patenata

Microsoft sued over VPN patents

Usput
Nova linija za nadolazece proljece - cjene povoljne - kolicina ogranicena
Programmer is an organism that turns coffee into software.
 
Odgovor na temu

marelli
Somewhere In Time

Član broj: 61285
Poruke: 12
*.beobug.com.



+1 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?17.02.2007. u 21:05 - pre 209 meseci
Pa sto ne rekose koji su to patenti.
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?18.02.2007. u 19:18 - pre 209 meseci
Lele koliko sam gluposti procitao ovde, pa to je za ne verovati! Znaci pisao je ko je sta stigao, ja cu samo mom cimeru da odgovorim ;)

Citat:
Slobodan Milivojevic: Ja OS koji koristim biram po tome kako radi, kolko alata za posao imam, kako radi u mrežnom okruženju, kolko je hardverski zahtevan...


Zato palis windows kada radis neki dizajn?


Citat:
Druga stvar koju ne mogu da shvatim je tolko loš windows networking (smb). Kolko je to bagovito, kolko puta se desi da ne vidi neki komp u workgrupi.


A mozda je u pitanju piratska verzija ili jednostavno ne umes/umemo da ga namestimo da radi? Ali ne kazem mozda je ipak taj wn toliko los.

mada stvarno ume da nervira, ali sve se da podesiti... ;) Nije da bas ne postoji alternativa!

Citat:
Meni sistem kad se podigne, kad se ulogujem u KDE 3.5.6 (naj noviji KDE) sa sve par servera (apache, mysql...) zauzme svega 75MB RAM memorije, a ponovljam da je i kernel i shell prilično novog datuma.


Jeste za to si bio izgubio par dana, citajuci razne textove i pokusavajuci resiti to. Slazem se da tvoj ubuntu sada zauzima manje rama nego moj xp sp2, ali ja ga nisam ni pipnuo od kada je instaliran, da poiskljucujem i ja sve sto mi ne treba, pa da vidimo da li je razlika toliko velika?

Citat:
I sad po kom kriterijumu ja treba da se odlučim za Windows? Možda zato što ga i komšija Mika ima?


Nisam ti ja Mika, vetj Zoki ;P

I da, moj glas ostaje closedu! Nekako mi je logicno da ono sto napravim (ako ikada budem pravio, mada ne verujem ;P) bude zasticeno. Ali takodje nemam nista protiv ni da neko deli svoj rad dzabe, sto da ne?


p.s. Nemojte moj post shvatati za ozbiljno jer se u takvom delu foruma i nalazimo ;P
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
195.178.49.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?19.02.2007. u 09:47 - pre 209 meseci
Jedna mala digresija... To što je nešto slobodno ne znači da je i besplatno :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 30958 | Odgovora: 180 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.