Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?

[es] :: Advocacy :: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 30968 | Odgovora: 180 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
PPP-02-58.beobug.com.



+35 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 16:35 - pre 209 meseci
Ne može to, nije nikako izvodljivo da se ne primeti, a i ne sme da se radi zato što je protivzakonito i krše se ljudska prava terorista da ruše zgrade. Bili bi budale da to ne rade, nego da gledaju u pasulj koja je zgrada na redu. Mobilni telefoni ne mogu da se prisluškuju, jer je to tehnički neizvodljivo, a i pisalo je u svim časopisima pre nekoliko godina kada smo možda još uvek morali da verujemo, a sada znamo da nije tako. Google daje džabe gigabajte za poštu i kada izbrišete sve poruke, dobijete simpatičan savet da nema potrebe da ih brišete jer imate na raspolaganju toliki prostor. Sve lepo piše na Vašem maternjem jeziku i pismu. Google zna sve azbuke i abecede pisane s leva na desno i odozgo na dole, a i obrnuto i to sve zbog masnih kolača. Znam da leteći trodimenzionalni savitljivi Alt+Tab prozori nisu jedino unapređenje, ali ne znam zašto posle toliko godina izmišljanja tople vode još uvek ne rade ni blizu kako bi trebalo. Ukoliko pomogne u borbi protiv terorizma, sa njima sam, mada nisam nikakav „balkanski špijun“, ali nisam ni siguran da nisam.
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.bvcom.net.



+13 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 16:49 - pre 209 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Postoji mogucnost i kad je kod otvoren, svako ko ima iole malo znanja materije to moze da potvrdi.


kako to? pojasni, molim te.

ako misliš na snifere, u ovom scenariju u kome je tajnost podataka od presudne važnosti, ja podrazumevam se da su svi protokoli koji se koriste imuni na ovakve stvari... mada, nisam preterano upućen u materiju, tako da moguće da grešim i da ne postoji 100% zaštita i imunost, ali prvo što mi pada na pamet je jedna jaka enkripcija i snifer je beskoristan...
 
Odgovor na temu

vladdy
Chicago, USA

Član broj: 30119
Poruke: 137
*.dsl.emhril.ameritech.net.

Sajt: www.pro-transport.com


Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 17:00 - pre 209 meseci
Mozda je najbolje da se pokrijemo jorganom, onda nam nece nista biti.

Zasto uopste sjednes u auto, motor nije open-source i mozda eksplodira. Mozda su i u sjediste ugradili tracking device, prate sve. A tek sijalice, pa to su sve kamere, naivni ljudi upale svijetlo da vide a oni snimaju li snimaju.

"trust noone, the truth is out there" :))

Sve treba da se da na "uvid pod nekim specijalnim i strogo definisanim uslovima."(??!!!), prava demokratija i sloboda.
http://www.pro-transport.com - The most advanced trucking software on the market
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.bvcom.net.



+13 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 17:11 - pre 209 meseci
pazi, mene baš briga da li će neko sa mog IM-a da skine podatak šta je radila moja drugarica danas u holandiji, ali u ovom trenutku mogu da smislim bar deset situacija u kojima to i nije tako bezazleno. i nemoj da karakiriraš bezveze, nisam ni pričao o svakodnevici već o nekim ekstremnim situacijama, a i to sa rezervom.
 
Odgovor na temu

vladdy
Chicago, USA

Član broj: 30119
Poruke: 137
*.dsl.emhril.ameritech.net.

Sajt: www.pro-transport.com


Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 17:16 - pre 209 meseci
ok, ajde ovo ostalo malo jeste ali ovo nije ismijavanje jer je bukvalno isto poredjenje:
"Zasto uopste sjednes u auto, motor nije open-source i mozda eksplodira."


Nadam se da ces mi odgovoriti na dva pitanja:

1. U kojoj grani privrede postoji open-source gdje se slobodno dijeli izvor o tome kako je proizvod napravljen?

2. Jel mislis da Microsoft spijunira?
http://www.pro-transport.com - The most advanced trucking software on the market
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.BVCOM.NET.



+13 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 17:23 - pre 209 meseci
1. ja ne znam ni za jednu (što ne znači da ne postoji), ali to nije razlog zbog koga treba odbaciti foss kao loš. naprotiv.

2. samo sam rekao da ima tu mogućnost, a da li je koristi ili ne, uopšte ne razmišljam o tome, niti me preterano zanima.

...ne verujem...
 
Odgovor na temu

vladdy
Chicago, USA

Član broj: 30119
Poruke: 137
*.dsl.emhril.ameritech.net.

Sajt: www.pro-transport.com


Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 17:34 - pre 209 meseci
hvala na odgovorima, veoma korektno od tebe.

Ja vidis mislim da na programiranje i softver development treba gledati kao na svaku drugu granu privrede.
Sa modernizacijom i razvojem robotike/automatizacije, ova tema ce sve vise dolaziti do izrazaja ali u osnovi nema razlike izmedju opet-ponavljam industrije automobila i softvera. I jedno i drugo su sredstva za rad.

ISta pravila bi trebala da vaze za sve. Ja nemam nista protiv open-source kao ni besplatnih programa bas kao sto nemam nista protiv besplatnih automobila kojih na zalost nema.

Ja mislim da je closed-source jedini nacin da se zastiti i naplati rad programera.

Onog trenutka kada bi Microsoft ucinio nesto sto nije po EULA, bio bi zatrpan tuzbama ukljucujuci i moju malenkost.

Kome se ne svidja EULA neka ne instalira softver, to se jasno kaze na pocetku.
http://www.pro-transport.com - The most advanced trucking software on the market
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 17:41 - pre 209 meseci
Citat:
japan: kako to? pojasni, molim te.


There is always another bug.

Cinjenica da je kod otvoren ne garantuje da je on bez gresaka ili supalj. Dobar je koliko je dobra ekipa koja ga je pisala i ekipa koja ga je pregledala i popravljala. Mozda je to u proseku bolje od komercijalnog koda, mozda nije, ali jedna je stvar sigurna, sve sto ljudske ruke naprave nije savrseno.

Apsolutna siguran sistem ne postoji. Postoje samo sistemi kojima ekipa jos nije nasla rupu. :)
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 17:51 - pre 209 meseci
@japan, jedan klasik samo za tebe :)

http://www.acm.org/classics/sep95/
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.BVCOM.NET.



+13 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 18:05 - pre 209 meseci
:-)))

ok, i see the point.
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 18:42 - pre 209 meseci
Citat:
vladdy: Svojina je svojina. U cemu je razlika izmedju automobila i softvera, i jedno i drugo je trebalo da bude dizajnirano, napravljeno (engineered?), testirano i izbaceno u prodaju. Potpuno isto.
Razlike nisu ogromne, tesko da ih i ima uopste. U kojim je to pravnim sistemima drugacije uredjen vlasnicki softver od bilo kog drugog prozivoda?


Ovo nije tačno. Pravni sistemi razlikuju intelektualnu od materijalne svojine. Intelektualna svojina se ne može uhvatiti rukama, opipati, voziti, jesti..... i postoje razlike. Ja mogu da napišem program, pesmu, stih, priču, da naslikam sliku - i da to podelim besplatno svakome kome želim; BMW to ne može, jer bi to značilo finansijsku propast.

Citat:
Kazes krsili bi ti slobodu i branili bi da napises pjesmu i das je dzaba. Pa ko ti brani da napises softver i da ga dajes dzaba? Microsoft to brani, ne bih rekao.


Podebljao sam ovu rečenicu, jer si mi je imputirao, ja ovo nisam ni rekao. Stičem utisak da nisi pročitao ceo moj post, ili si samo preleteo očima, bez da si malo analizirao ono što sam rekao. Da si pročitao ozbiljno o čemu sam govorio, shvatio bi da je moja poenta da nemam ništa protiv vlasničkog softvera, ali nemam ni protiv slobodnog softvera. Treba da postoje oba, baš zarad alternative, da sutra ne dođemo u situaciju da jedni ili drugi mogu da rade šta hoće, da koriste svoju finansijsku ili političku moć, da kroje pravila koja bi samo njima odgovarala, a da alternative ne bude, što je najgore po korisnike. I svako ko bi izašao sa nekakvom idejom, ne bi bio u mogućnosti da se iskaže i dokaže, veliki bi ga kupili i patentirali svaku inovaciju, od čega bi bili još bogatiji, i uticajniji. Svaki totalitarizam predstavlja opasnost po društvo, i treba ga suzbijati. To je moj stav.

Citat:
Auh ovo su teske rijeci. Zar zaista mislis da Microsoft spijunira kroz Windows? Mogu ti napricati dosta o tome ali me iskreno zanima da li ti to zaista mislis?


Iskreno - ne znam. Ne mislim da će Microsoft da špijunira mene dok gledam gole žene preko interneta, ali sam skoro čitao negde (nemam trenutno link, ali ću potražiti, u svakom slučju, nije sa slashdota ili Novela) da je ministarstvo odbrane USA učestvovalo u izradi sigurnosnih mehanizama Viste. Ako je to tačno, onda je to strašno, te se nadam da nije. Ali budući da ti Vista sruči na hard-disk 6 GB ko-zna-čega, ništa nije nemoguće, pogotovu kada je u pitanju politika te prekookeanske zemlje. Dobro, ovo sad prelazi u politiku, ali sve je politika. Iskreno, nadam se da sam Windows ne sadrži mehanizme kojima bi neka institucija mogla da špijunira, ali ne mogu se zakleti ni da takvih backdorova nema.
A o tome ne govorim ja, Mladen Isaković, evo i neki zvaničnici iz gradova i vlada zemalja koje postepeno, prvo gradske uprave, prelaze na druge operativne sisteme, najčešće Linux, govore o tome, doduše na malo zavijeniji način. Možda je to samo politička igra, a možda i ima istine u tome.. Ne znam, ali mislim da nije nemoguće. Moja je parola da treba biti oprezan.

Citat:
Posle kazes, Linux ima backward-compatibility. Otkada, mozda godinu-dvije ako i toliko.


Nije tačno, ja sam upravo kritikovao Linux zbog toga. Dokaz da nisi pažljivo čitao. Rekao sam, citiram svoja zadnja 2 posta, a ti pogledaj ponovo, "Naravno, ta podrška je skupa, Linux je u mnogočemu arhaičan, najviše smeta nedostatak backward kompatibilnosti,..." kao i "Problemi oko backward-kompatibilnosti se danas najčešće lako prevazilaze nečim što sve ozbiljne distribucije Linuxa imaju - alatima poput apt-geta, synaptic-a, gslapt-a, portage-a..... Znači, ponovo si mi imputirao nešto što nisam rekao.

Citat:
I kazes ozbiljne distribucije linux-a, a koje su to neozbiljne. Kako moze biti neozbiljni operativni sistem, pa kako to moze uopste i da izadje na trziste. Eh da, WinMe oops ))


Suse, Fedora, Mandriva, Debian, Slackware. Mislio sam na najpoznatije, sve ostale se baziraju na nekoj od ovih major distribucija. Baš zbog loše backward-kompatibilnosti, nastaju problemi sa neki programima koje želiš instalirati. Tome služe alati poput apt-get, Synaptic, Yast, Yum, Slapt-get, itd... Tvorci ovih distroa pakuju programe za njih, stavljaju ih na servere, i ti preko tih alata lako, u par klikova preko nekog front-enda dovučeš i instaliraš program koji ti je potreban, bez da razmišljaš o backward-kompatibilnosti, međuzavisnostima, itd. Ovim je proces instalacije i deinstalacije softvera rešen na vrlo jednostavan način, i čak mnogo bolje organizovan nego kod Windowsa.

Citat:
Samo ti govorim kakvo je realno stanje danas i da tu ne pomazu mnogo Knoppix-ove zalopojke o tome sta ce biti za 20 godina, iz njegovog (ne)objektivnog ugla.


Pa nisam ni ja ćorav, vidim kakvo je stanje danas, a priča je započela o crnim predviđanjima autora Knoppixa, i o tome koliko je ta njegova prognoza realna ili ne. Sve što sam rekao je da ne bih želeo da se te slutnje dogode, a ti me onda ubeđuješ kako danas nije tako. Pa nisam ćorav, znam da nije

Citat:
cynique: Teško da će danas ovo netko popušiti.


Jesi siguran? Da li ti veruješ da state-department, u zemlji koja vojnom silom, špijuniranjem i ratovima snaži svoju ekonomsku moć, nema apsolutno nikakvog uticaja na razvoj sw-a, pogotovu kada je u pitanju operativni sistem koji ima 95% tržišta na desktopu u svetu? Ja ne bih mogao da se zakunem u to. Možeš li ti?
 
Odgovor na temu

Goran Arandjelovic
Beograd

Član broj: 29116
Poruke: 387
*.dynamic.sbb.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 19:13 - pre 209 meseci
@Apatrid
Hej...nemoj tako, ne možeš da osporiš činjenicu da ima više njih iz Linux tabora koji pljuju MS u svakom trenutku...I, pomenuo si činjenicu da je source dobar koliko i grupa ljudi koja ga je pisala. A šta misliš, koja će grupa ljudi bolje i kvalitetnije da napiše nešto? Oni koji to rade iz hobija ili oni koji su za to plaćeni?
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 20:17 - pre 209 meseci
Citat:
Goran Arandjelovic: šta misliš, koja će grupa ljudi bolje i kvalitetnije da napiše nešto? Oni koji to rade iz hobija ili oni koji su za to plaćeni?


A zbog čega misliš da open source sw pišu ljudi koji to rade samo iz hobija?
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 20:46 - pre 209 meseci
Citat:
MladenIsakovic: Jesi siguran? Da li ti veruješ da state-department, u zemlji koja vojnom silom, špijuniranjem i ratovima snaži svoju ekonomsku moć, nema apsolutno nikakvog uticaja na razvoj sw-a, pogotovu kada je u pitanju operativni sistem koji ima 95% tržišta na desktopu u svetu? Ja ne bih mogao da se zakunem u to. Možeš li ti?


Tvrdio si da je open source jedini način da sw bude 100% čist od špijunskih komponenti. To je notorna laž, uzimajući u obzir kvalitetu današnjih sniffera i alata za reverzni inženjering, te broj haxora i security researchera koji reversaju svaku komponentu windowsa uzduž i poprijeko.

Osim toga, MS ekskluzivno omogućava vladama pristup izvornom kodu Windowsa i većine ostalih programa:

http://www.microsoft.com/resou...haredsource/Licensing/GSP.mspx

Što se tiče podvaljivanja američkih obavještajnih agencija u špijunske svrhe, pogodi tko je napisao dio koda u OpenSSH u kojem nađen remotely exploitable integer overflow prije nekoliko godina? :)
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 21:03 - pre 209 meseci
Citat:
MladenIsakovic:  Baš zbog loše backward-kompatibilnosti, nastaju problemi sa neki programima koje želiš instalirati. Tome služe alati poput apt-get, Synaptic, Yast, Yum, Slapt-get, itd... Tvorci ovih distroa pakuju programe za njih, stavljaju ih na servere, i ti preko tih alata lako, u par klikova preko nekog front-enda dovučeš i instaliraš program koji ti je potreban, bez da razmišljaš o backward-kompatibilnosti, međuzavisnostima, itd. Ovim je proces instalacije i deinstalacije softvera rešen na vrlo jednostavan način, i čak mnogo bolje organizovan nego kod Windowsa


Mašiš poantu. vladdy priča o 3rd party developerima koji deployaju aplikaciju (bez koda) i nemaju bandu hakera da po cijele dane ganjaju nove verzije API-ja samo zato jer su Linus & Co. odlučili npr. iznova napisati cijeli USB stack i stari je u roku 6 mjeseci jednostavno "nestao".

Unazadna kompatibilnost nije tu radi Microsofta i Windowsa, već radi ekosistema aplikacija koje su nad njima izgrađene. Njih nitko ne treba održava, one "samo rade".
 
Odgovor na temu

Goran Arandjelovic
Beograd

Član broj: 29116
Poruke: 387
*.dynamic.sbb.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 22:36 - pre 209 meseci
Ako plate programere adekvatno, oni će dati sve od sebe da urade najbolje...i tačno je da će OSS programeri čak i biti plaćeni, ali navedite mi neke najbolje kompanije gde ljudi pišu OSS i koliko okvirno zarađuju?
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?14.02.2007. u 23:40 - pre 209 meseci
Citat:
cynique: Tvrdio si da je open source jedini način da sw bude 100% čist od špijunskih komponenti. To je notorna laž, uzimajući u obzir kvalitetu današnjih sniffera i alata za reverzni inženjering, te broj haxora i security researchera koji reversaju svaku komponentu windowsa uzduž i poprijeko.


Nisi me dobro shvatio. Ne kažem da je jedini način, ali kada je kod otvoren, neko ko zna, može pročitati šta u njemu piše, te to može objaviti. Što se tiče haxora koji reverznim inženjeringom "reversaju svaku komponentu windowsa uzduž i poprijeko", ja ne znam da li se može reverznim inženjeringom otključati sam kernel Windowsa i pogledati šta piše unutra. Može li? Ako može, i ako to ljudi rade, onda mi je laknulo, i mogu mirno da spavam. Znači, hoćeš da mi kažeš da se u svaku komponentu Windows operativnog sistema može provaliti,od strane onih koji to znaju, čak i u sam Windows kernel?

Citat:
Osim toga, MS ekskluzivno omogućava vladama pristup izvornom kodu Windowsa i većine ostalih programa:

http://www.microsoft.com/resou...haredsource/Licensing/GSP.mspx


Ovo pozdravljam, samo pitam se ko ima pristup. Na ovom linku se opisuje način na koji vlade, u okviru ispitivanja i uvida u sigurnost M$-ovih proizvoda, uklkjučujući i sam Windows, imaju pristup čak i kodu koji je kriptovan. Šta znači to "vlade", samo to me zanima. Da li neka vlada može dovesti grupu experata, koji će provesti tu u M$-u nekoliko nedelja ili meseci, analizirajući celokupan Windows kod? Ako može, pozdravljam i to, i menjam mišljenje o Microsoftu.

Citat:
Mašiš poantu. vladdy priča o 3rd party developerima koji deployaju aplikaciju (bez koda) i nemaju bandu hakera da po cijele dane ganjaju nove verzije API-ja samo zato jer su Linus & Co. odlučili npr. iznova napisati cijeli USB stack i stari je u roku 6 mjeseci jednostavno "nestao".
Unazadna kompatibilnost nije tu radi Microsofta i Windowsa, već radi ekosistema aplikacija koje su nad njima izgrađene. Njih nitko ne treba održava, one "samo rade".


Ok, ja sam rekao o Linuxu to što sam imao. Backward-kompatibilnost je jako loša, situacija sa par major distroa je grozna, jer svako razbaca skripte po sistemu kako mu se digne.... Ima mnogo arhaičnosti, i nisam ja slep da to ne uviđam, evo četvrti put to govorim; pominjao sam alate koji to vrlo jednostavno zaobilaze, tj. skidaju muku sa korisnika na distro-developere, te sa par klikova možeš da instaliraš programe koji ti trebaju, i to funkcioniše vrlo jednostavno i skoro savršeno. E sad, to može tako kada je slobodan (besplatan) sw u pitanju; kada je u pitanju vlasnički softver, to je već teže izvodljivo, i tu nastupaju problemi o kojima ti govoriš, i u pravu si, ja se slažem sa tobom. Međutim, svaka iole ozbiljna kompanija može da plati potrebnu "bandu hakera", i najčešće ne bi bila potrebna ne znam kolika grupa ljudi, osim kada su u pitanju baš složeni projekti. U krajnjoj liniji, neki mogu, poput Ahead-a sa Nerom, da napišu sopstveni API i da to out-of-box radi na svim distroima.. E sad, shvatam da ne može sve tako, tj. da to može prilično da košta, plus Linux drži manje od 5%, tako da, kada su veći projekti u pitanju, jednostavno nije isplativo. Zbog toga stanje u "linux-zajednici" mora da se menja. Ne znam koliko bi efekta imalo da se developeri opredele recimo za jedan distro, recimo Novellov SuSe; naprave program za Linux, koji radi na SuSe-u, kome treba - može da kupi, to bi možda i smanjilo toliki broj distroa koji često pravi haos, jer bi ljudi prelazili na SuSe , mada ne verujem da je broj distribucija velik problem; u principu imaš 4 major distroa, a svi ostali su kompatibilni sa neki od ova 4. Ono što je problem, to je problem samog kernela, koji iz verzije u verziju pravi krucijalne izmene koda, poput tog USB stack-a koji pominješ.
Shvatam da Linux ovakav kakav je nema veliku perspektivu ako se veliki igrači ne uključe, a da bi se uključili, treba manje kaubojštine.
Možda bi alternativu Windowsu trebalo tražiti u BSD-u, koji bi, naravno, morao biti neuporedivo agilniji nego što jeste. I sama BSD licenca mnogo bolja i slobodnija od GPL-a. Kod BSD-a bar nema te kaubojštine kao kod Linuxa. Zanima me šta misliš o tome?
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?15.02.2007. u 01:47 - pre 209 meseci
Ne samo vlade, već i mnogi Microsoftovi partneri, pa čak i pojedinci (MVP) imaju dostupan Windows izvorni kod, koliko je meni poznato.

Pa tako je i došlo do slučaja da je izvorni kod Windowsa 2000 procurio na internet, pošto ga je neki MS-ov partner (Mainsoft, čini mi se) držao na nekom serveru koji je bio bušan. U pitanju je bio, ako se dobro sećam, Linux server :)

Citat:
Microsoft Corp. has expanded the Source Licensing Program under which its Most Valued Professionals get access to the source code for the Windows operating system.

The Redmond, Wash., company said on Monday that all the MVPs within the Microsoft platforms community and living within the 27 eligible countries worldwide will now be able to access Windows source code at no cost.

The source code provided under the program covers Microsoft Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003 and future versions of Windows operating systems, including all released versions, service packs, betas and subsequent releases.


To je vest iz 2004, a tih MVP je onda bilo nekoliko hiljada.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
216.48.172.*



Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?15.02.2007. u 04:26 - pre 209 meseci
Citat:
Goran Arandjelovic: @Apatrid
Hej...nemoj tako, ne možeš da osporiš činjenicu da ima više njih iz Linux tabora koji pljuju MS u svakom trenutku...


Cinjenicu koju ne mogu (i necu) da osporim da je SVI koji po sopstvenom izboru vecinu vremena provode na Linux o MS Windowsu imaju losije misljenje (neko manje a neko vise) nego o Linux-u. Jer ne bi bili na Linuxu da nije tako.

"Vise onih koji pljuju"? Gdje to, ovdje, na ES:Advocacy? Koliki procenat ljudi koji pisu na Windows i Linux forumima ovog istog ES uopste svrati na Advocacy?

Citat:
Goran Arandjelovic:I, pomenuo si činjenicu da je source dobar koliko i grupa ljudi koja ga je pisala. A šta misliš, koja će grupa ljudi bolje i kvalitetnije da napiše nešto? Oni koji to rade iz hobija ili oni koji su za to plaćeni?


Ja sam ovdje nadugacko i nasiroko dokazivao da su ljudi koji pisu kriticne djelove Linux-a kao jezgra OS, a i svih vaznijih aplikacija iz te OSS price, POODAVNO vec profesionalci, u smislu da od toga zive. Da je Linux komercijalizovan i preveden iz tih davnih, "hobistickih" dana u neku novu fazu. Ne bih da se ponavljam i otvaram pricu oko koje je vec mnogo virtuelnog mastila potroseno. Probaj da iskoristis funkciju za pretrazivanje, a ako se ne snadjes, molim te zatrazi, prilozicu URL. Taj argument "hobisti" odavno, ali odavno vise nema veze sa realnoscu.

"Bolje i kvalitetnije" je uvijek relativna kategorija koja je vezana za kriterijume koji se koriste da se utvrdi sto je bolje i kako je to kvalitetnije. Jer su potrebe onih koji koriste te sisteme poprilicno opste namjene specificne i favorizuju jednu ili drugu funkcionalnost. Mogu u svoje ime da pricam, ja sam na Linux-u kuci, a i podosta toga sto radim na poslu trci na tom OS. Danas na poslu ne pisem za Linux kao ciljnu platformu, na prethodnom poslu pisao.

Nista nije savrseno, ni taj Linux, ni taj Windows, ali ja sa Linux manama mnogo, bas mnogo, jednostavnije izlazim na kraj i to je razlog zasto taj OS prevashodno koristim na svojim racunarima. Imajuci u vidu moje potrebe i navike, Linux je za mene bolja platforma, sto je nekakav kvalitet sam po sebi.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.static.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?15.02.2007. u 09:31 - pre 209 meseci
Citat:
MladenIsakovic
Međutim, svaka iole ozbiljna kompanija može da plati potrebnu "bandu hakera", i najčešće ne bi bila potrebna ne znam kolika grupa ljudi, osim kada su u pitanju baš složeni projekti. U krajnjoj liniji, neki mogu, poput Ahead-a sa Nerom, da napišu sopstveni API i da to out-of-box radi na svim distroima


Obe solucije koštaju, i to veoma.

Iole ozbiljna kompanija ne može sebi da priušti grupu akera iz komšiluka koji će kao nešto tu da rade, već mora da plati profesionalce koji znaju šta rade i koji će napraviti kvalitetnu stvar, koju će potom Q&A propustiti kroz svoje ruke pre nego što prođe na tržište.

Druga varijanta je potpuno apsurdna. Ne bi me čudilo da linuxaši sutra lupe "šta linux nije backward kompatibilan, u krajnjoj liniji kompanija koja je napravila softver za rezanje diskova može napisati svoj OS pa da nema problema sa radom na bilo kom računaru."
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Neovlašćeno korišćenje Microsoft patenata?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 30968 | Odgovora: 180 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.